*

Αποστολέας Θέμα: Τοποθετήσεις 2011  (Αναγνώστηκε 228224 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #378 στις: Αύγουστος 29, 2011, 08:22:36 μμ »
Παιδια οντως, το καθε ΠΥΣΔΕ ακολουθει τη δικη του γραμμη....

Μην ακουτε και πολυ τον αιρετο των Κυκλαδων....
Καποτε (οχι πολυ παλια)που ημουνα στις Κυκλαδες και ειχα ζητησει αποσπαση εντος του ΠΥΣΔΕ(να παω απο τη ......, στη Σιφνο), γνωριζοντας απο το Δ/ντη του Γυμνασιου-Λ.Τ της Σιφνου οτι υπαρχει λειτουργικο κενο στην ειδικοτητα μου,δωσανε το κενο σε καποιον που ηρθε απο αποσπαση απο αλλο ΠΥΣΔΕ. Σε τηλεφωνικη επικοινωνια που ειχα με τον αιρετο(αναιδης στους τροπους ... λες και μιλουσε σε λαικη αγορα)μου αντιπροτεινε να παω στη Δονουσα αν ηθελα. Δε το κυνηγησα περισσοτερο το θεμα γιατι την ιδια μερα πηρα αποσπαση για τον τοπο μου...!!!
Θελω να καταληξω στο οτι και οι αιρετοι τη δουλεια τους κανουνε, πουλανε εκδουλευση(οχι ολοι τους) και επιζητουν να τους παρακαλαμε και να τους εχουμε αναγκη.Σε περιοχες που υπαρχουν πολλοι νεοδιοριστοι,π.χ Κυκλαδες, και που δε γνωριζουν τους νομους οι αιρετοι αλωνιζουν σε βαρος μας!!! Μη πιστευετε σε παχια λογια... ξερουν τι κανουν...!!!

Πατάνε ακριβώς σε αυτό που λες . Στην άγνοια .
Στο ΠΥΣΔΕ μου οι ενστάσεις που δικαιώθηκαν πέρσι ήταν πάρα πολλές !!!
Τονίζω πως ενώ αρχικά είχαν τοποθετηθεί αποσπασμένοι σε κάποια σχολεία , μετά τις ενστάσεις τοποθετήθηκαν άλλοι που ήταν στη διάθεση .

Υ.Γ. σε γνωστό μου ( αποσπασμένο ) το είχε πει ξεκάθαρα ένας αιρετός .  '' θα πάρεις την τοποθέτηση αλλά να εύχεσαι μην κάνει κάποιος ένσταση '' .
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 29, 2011, 08:28:13 μμ από knkn »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:25:44 »

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #379 στις: Αύγουστος 29, 2011, 09:21:02 μμ »


Οχι απαραιτητα. Ειναι ζητημα εσωτερικο του καθε ΠΥΣΔΕ/ΠΥΣΠΕ. Πχ ο αιρετος των Κυκλαδων ενημερωνει πως:

[...]

Επίσης, αν και έχουμε στείλει γραπτό ερώτημα στο υπουργείο εδώ και δυό μήνες για την σειρά των τοποθετήσεων στα λειτουργικά κενά, απάντηση δεν έχουμε πάρει. Στην περίπτωση που δεν υπάρξει σαφής εγκύκλιος από το υπουργείο, το ΠΥΣΔΕ Κυκλάδων θα ακολουθήσει την διαδικασία των τελευταίων χρόνων η οποία έχει προκριθεί και από τις ΕΛΜΕ του νομού μας. Δηλαδή συνεξέταση των αιτήσεων των συναδέλφων που βρίσκονται σε διάθεση και των αιτούντων απόσπαση εντός ΠΥΣΔΕ, και κατόπιν των αποσπασμένων από άλλα ΠΥΣΔΕ. Τέλος βέβαια θα γίνει η τοποθέτηση των νεοδιόριστων. Σε κάθε περίπτωση, ιδιαίτερα σε έναν τόσο δύσκολο νομό όπως ο δικός μας, θα πρέπει να ληφθούν υπόψη τα ιδιαίτερα κοινωνικά κριτήρια.

[...]

[/quote]

Damien, δεν έκανε κάτι διαφορετικό το ΠΥΣΔΕ Κυκλάδων.
Η σειρά των τοποθετήσεων -  οπως σωστά παρατέθηκε από khkh - είναι ευρισκόμενοι στη διάθεση μαζί με όσους διορίστηκαν πέρισυ ( περισινούς νεοδιόριστους) - αποσπάσεις εντός ΠΥΣΔΕ  - αποσπάσεις απο άλλα ΠΥΣΔΕ και τέλος φετινοί νεοδιόριστοι.

Το λάθος προκύπτει μόνο όταν συνεξετάζονται οι ευρισκόμενοι στη διάθεση με όσους ζητούν απόσπαση εντός ΠΥΣΔΕ. Αν αυτό συμβεί  γίνεται παράβαση της κείμενης νομοθεσίας. Στην περίπτωση αυτή υποβάλλεις ένσταση με κοινοποίηση στο Υπουργείο και φυσικά, η ένσταση δικαιώνεται ( χωρίς την κοινοποίηση, "παίζει" και να πάει άκλαυτη...).
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #380 στις: Αύγουστος 29, 2011, 09:50:40 μμ »


Οχι απαραιτητα. Ειναι ζητημα εσωτερικο του καθε ΠΥΣΔΕ/ΠΥΣΠΕ. Πχ ο αιρετος των Κυκλαδων ενημερωνει πως:

[...]

Επίσης, αν και έχουμε στείλει γραπτό ερώτημα στο υπουργείο εδώ και δυό μήνες για την σειρά των τοποθετήσεων στα λειτουργικά κενά, απάντηση δεν έχουμε πάρει. Στην περίπτωση που δεν υπάρξει σαφής εγκύκλιος από το υπουργείο, το ΠΥΣΔΕ Κυκλάδων θα ακολουθήσει την διαδικασία των τελευταίων χρόνων η οποία έχει προκριθεί και από τις ΕΛΜΕ του νομού μας. Δηλαδή συνεξέταση των αιτήσεων των συναδέλφων που βρίσκονται σε διάθεση και των αιτούντων απόσπαση εντός ΠΥΣΔΕ, και κατόπιν των αποσπασμένων από άλλα ΠΥΣΔΕ. Τέλος βέβαια θα γίνει η τοποθέτηση των νεοδιόριστων. Σε κάθε περίπτωση, ιδιαίτερα σε έναν τόσο δύσκολο νομό όπως ο δικός μας, θα πρέπει να ληφθούν υπόψη τα ιδιαίτερα κοινωνικά κριτήρια.

[...]


Damien, δεν έκανε κάτι διαφορετικό το ΠΥΣΔΕ Κυκλάδων.
Η σειρά των τοποθετήσεων -  οπως σωστά παρατέθηκε από khkh - είναι ευρισκόμενοι στη διάθεση μαζί με όσους διορίστηκαν πέρισυ ( περισινούς νεοδιόριστους) - αποσπάσεις εντός ΠΥΣΔΕ  - αποσπάσεις απο άλλα ΠΥΣΔΕ και τέλος φετινοί νεοδιόριστοι.

Το λάθος προκύπτει μόνο όταν συνεξετάζονται οι ευρισκόμενοι στη διάθεση με όσους ζητούν απόσπαση εντός ΠΥΣΔΕ. Αν αυτό συμβεί  γίνεται παράβαση της κείμενης νομοθεσίας. Στην περίπτωση αυτή υποβάλλεις ένσταση με κοινοποίηση στο Υπουργείο και φυσικά, η ένσταση δικαιώνεται ( χωρίς την κοινοποίηση, "παίζει" και να πάει άκλαυτη...).
[/quote]

Δεν διαφωνω μαζι σου ως προς τη σειρα τοποθετησης στα λειτουργικα κενα, (αλλωστε ο knkn φροντιζει επιμελως να ανανεωνει το ενδιαφερον της κοινοτητας για το εν λογω θεμα). Επισημανα οτι πολλα ΠΥΣΔΕ/ΠΥΣΠΕ θεωρουν το ζητημα των λειτουργικων τοποθετησεων ως εσωτερικη τους υποθεση, με αποτελεσμα να κινουνται κατα το δοκουν και να αυθαιρετουν, οπως εχω σημειωσει επανειλημμενα στο παρελθον, οι δε παρεκκλισεις απο Υ.Σ. σε Υ.Σ. εντοπιζονται κυριως στην προτεραιοτητα τοποθετησης ή οχι των εσωτερικα αποσπωμενων ειτε σε σχεση με τους υπο διαθεση (συνεξεταση) ειτε σε σχεση με τους αποσπασμενους  απο αλλα ΠΥΣΔΕ/ΠΥΣΠΕ εκπαιδευτικους (προταξη ή συνεξεταση). Θυμιζω, τελος, οτι στο κειμενο διαβουλευσης για την αναμορφωση του Π.Δ. των μεταθεσεων, το οποιο, φυσικα, επι του παροντος, κανενα δεσμευτικο χαρακτηρα δεν εχει, οι τοποθετησεις των εσωτερικα με τους εξωτερικα αποσπασμενους συνεξεταζονται.
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #381 στις: Αύγουστος 29, 2011, 09:59:59 μμ »
Να σου πω....αυτό που κάνει ο khkh είναι πολύ καλό...επανάληψη μήτηρ  μαθήσεως λέγαν οι σοφοί ημών πρόγονοι.  Αν όλοι ήξεραν αυτά που πρέπει να ισχύουν δε θα παρανομούσαν τόσο εύκολα τα Υ.Σ.

ναι, έχω κι εγώ υπόψη μου τέτοια τραγελαφικά -όπως και άλλα πολλά που δεν είναι του παρόντος - αλλά όσο δε μιλάει κανείς τόσο η αυθαιρεσία θα κυριαρχεί.

όσο για το προτεινόμενο ΠΔ μεταθέσεων....άλλη μια πικρή ιστορία...φέτος λέω να ενημερώσω τους χειριστές του data  για την απόδοση των μορίων σε κάθε περίπτωση και ανάλογα με το έτος υπηρέτησης και κάτι μου λέει ότι στην πορεία άλλα πάλι θα μας προκύψουν....φρίκηηηηηηηηηη :) :)
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:25:44 »

Αποσυνδεδεμένος edipmet

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 622
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #382 στις: Αύγουστος 30, 2011, 01:23:21 πμ »
ειμαι στη δευτερη φουρνια των σε διαθεση καθως τοποθετηθηκαν οι πρωτοι με προτεραιοτητα οπως διευκρινησε φετος ο νομος και εμεις περισσεψαμε. Μας ειπαν τοτε οτι ως υπεραριθμοι θα περιμενουμε να γινουν ολες οι αποσπασεις κ μετα θα δουν που θα παμε εμεις. λεω εγω τωρα, τι ακριβως περιμενουμε απο τις αποσπασεις ;Αν μιλαμε για τις εκτος πυσδε σημαινει οτι καποιος μπορει να σηκωθει να φυγει με αποσπαση αρα ανοιγει θεση .Καλο.Αν κ ποσοι θαναι αυτοι κανενας δυο;Αν ομως μιλαμε για τις εντος πυσδε τι οφελος μπορει να εχουμε; αφου οι θεσεις ειναι χ κ δε φτανουν οσες ανακαταταξεις κ να κανουν οι εχοντες οργανικη μεταξυ τους παλι ο ιδιος αριθμος ειναι.Εμεις τι περιμενουμε ακριβως ; την εκπληξη;

και για να το ξεκαθαρισω στο μυαλο μου.Περιμενω να τοποθετηθουν αυτοι που στο νομο μου θα παρουν αποσπαση απο το ενα σχολειο στο αλλο γιατι κατι δεν τους αρεσει εκει που ειναι κ μετα οτι μεινει που δε θα μεινει, για μας που δεν εχουμε οργανικη;Δηλαδη οτι προτεραιοτητα ειχαμε τη χασαμε .Σωστα;

Αποσυνδεδεμένος rollo_tomassi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1402
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #383 στις: Αύγουστος 30, 2011, 02:17:09 πμ »
.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 22, 2013, 11:11:13 μμ από glory3 »

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #384 στις: Αύγουστος 30, 2011, 07:07:40 πμ »
Οι ειδικές κατηγορίες - όπως αυτές προβλέπονται απο το Νόμο - προτάσσονται ούτως ή άλλως των υπολοίπων. (χωρίς βέβαια να σημαίνει ότι ικανοποιούνται σε απόλυτα ποσοστά).
Ωστόσο, το τι αποτελεί ισχυρότερο κοινωνικό κριτήριο είναι σχετικό. Γιατί ας πούμε μπορεί ένα ζευγάρι να έχει τη δυνατότητα να ζητήσει απόσπαση ( ο ένας εκ των δύο ) απο την Αθηνα στις Κυκλάδες αλλά κάποιο άλλο ζευγάρι να μην μπορεί να το κάνει επειδή ας πούμε σε αυτή την περίπτωση ο σύζυγος εργάζεται πχ στον Ιδιωτικό τομέα. Αν ας πούμε εγώ έχω διορισθεί Κυκλάδες θα θελήσω στην περίπτωση αυτή να πάω στην Πάρο που έχει αεροδρόμιο για να μπορώ να μετακινούμαι ευκολότερα. Αν την Πάρο την ζητήσεις όμως πχ κι εσύ γιατί ο σύζυγός σου κατάφερε να πάρει απόσπαση για εκεί, πάλι μια οικογένεια δεν αδικείται;
Γνώμη μου είναι πως το δικαιότερο είναι να εφαρμόζεται σε ΚΑΘΕ περίπτωση ο Νόμος. Φυσικά και κάποιοι θα αδικηθουν σε σχέση με άλλους αλλά τα κριτήρια θα είναι ξεκάθαρα και δε θα υπάρχει πιθανότητα αμφισβήτησής τους. Εξάλλου, οι περιοχές διορισμού δηλώνονται από τους ενδιαφερόμενους και η περίπτωση να είναι κανείς μακριά από την υπόλοιπη οικογένεια, είναι γνωστές εκ προοιμίου.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος edipmet

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 622
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #385 στις: Αύγουστος 30, 2011, 09:22:35 πμ »
καταλαβαινω τα ισχυρα κριτηρια (κ εγω δε μιλουσα για τις κυκλαδες,υποθετω απαντατε σε προηγουμενα ποστς ) αλλα εδω μιλαω για τη συνεξεταση αυτων που ειναι σε διαθεση με αυτους που ζητουν αποσπαση εντος νομου. Ειναι αδικο να συνεξεταζεται καποιος με πολλα χρονια υπηρεσιας που σαφως θα'χει περισσοτερα μορια με καποιον που ειναι στη διαθεση 2-3 -4 χρονια εφοσον αυτος δεν εχει θεση. Περσυ εγινε αυτο κ βρεθηκαμε εκτοπισμενοι απο ατομα που απλα ηθελαν να ειναι λιγα χιλιομετρα πιο κοντα στο σπιτι τους κ μιλαμε για την ιδια πολη με τα χωρια της γυρω γυρω. Επισης ακομα κ σ'αυτους που ηταν σε διαθεση εγινε το ελα να δεις κ προηγηθηκαν ατομα που ειχαν το 1/3 των μοριων μου.Και ας σημειωσω πως εχω κ δυνατα κοινωνικα κριτηρια .Διαμαρτυρηθηκα προφορικα μονο καθοτι οι νομοθεσιες αλλαζουν καθε μερα κ δεν ημουν 100% βεβαιη για την εγκυκλιο που ηρθε μετα κ αναιρεσε την προηγουμενη(οπως μου ειπαν) αλλα φετος θελω να ξερω ξεκαθαρα τη διαδικασια για να μπορω να κινηθω πιο τυπικα αν χρειαστει.Εγω δε ζηταω να παρω τη θεση κανενος οτι ομως δικαιουμαι δε θα ξαναφησω κανενα να με αγνοησει.Αν καποιος διαβασει κ την παραπανω αναρτηση μου κ μπορει να δωσει μια απαντηση θα το εκτιμουσα.

Αποσυνδεδεμένος pa.liatsos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 792
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • https://www.google.gr/search?q=%CF%80%CE%B1%CE%BB%CE%B9%CE%B1%CF%84%CF%83%CE%BF%CE%B9+%CE%B5%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%BD%CE%B1&client=firefox-b&biw=1024&bih=639&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjyh8n4zpvQAhVLWRQKHQnoDgsQ_AUICCg
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #386 στις: Αύγουστος 30, 2011, 10:52:30 πμ »
ξερει κανεις αν την 1η-09-11 αναλαβουμε καθηκοντα εκει που θα παρουσιαστουμε προσωρινα εως τις τελικες τοποθετησεις του καθε ΠΥΣΔΕ ;ή απλώς θα καθομαστε κ θα περιμενουμε... τυπικα;
Δεν υπάρχει τίποτε πιο άνισο από την ίση μεταχείριση των ανίσων.
Αριστοτέλης

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #387 στις: Αύγουστος 30, 2011, 12:03:43 μμ »
Επειδή η επανάληψη είναι μητέρα της μάθησης   ….   

Η σειρά των τοποθετήσεων  είναι ευρισκόμενοι στη διάθεση μαζί με όσους διορίστηκαν πέρισυ ( περισινούς νεοδιόριστους) - αποσπάσεις εντός ΠΥΣΔΕ  - αποσπάσεις απο άλλα ΠΥΣΔΕ και τέλος φετινοί νεοδιόριστοι.

Το λάθος προκύπτει μόνο όταν συνεξετάζονται οι ευρισκόμενοι στη διάθεση με όσους ζητούν απόσπαση εντός ΠΥΣΔΕ. Αν αυτό συμβεί  γίνεται παράβαση της κείμενης νομοθεσίας. Στην περίπτωση αυτή υποβάλλεις ένσταση με κοινοποίηση στο Υπουργείο και φυσικά, η ένσταση δικαιώνεται ( χωρίς την κοινοποίηση, "παίζει" και να πάει άκλαυτη...).

και τον σεπτέμβρη να γινουν οι τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά και πάλι προηγούνται οι οντες στην διάθεση. Αυτό το έψαξα σήμερα - και με το υπουργείο για επαλήθευση -  και προκύπτουν τα εξής;
αυτοί που ανήκουν σε ένα συγκεκριμένο πυσδε αλλά δεν έχουν οργανική  βγαίνουν υπεράριθμοι στο πυσδε αυτό. Εφόσον λοιπόν θεωρουνται υπεράριθμοι τότε τους διαχειριζόμαστε και με τον αυτό τρόπο - δηλαδή τοποθετούνται πρώτα από όλους τους άλλους.
 αυτό προκυπει απο τα πδ50/96 και πδ100/97 και πιο συγκεκριμένα από αυτή την διάταξη του πδ50/96
12. Οι εκπαιδευτικοί που δεν τοποθετήθηκαν σε σχολεία της προτίμησής τους τοποθετούνται προς το συμφέρον της υπηρεσίας στις υπόλοιπες κενές θέσεις. Σε περίπτωση που οι εκπαιδευτικοί αυτοί είναι περισσότεροι από τις οργανικές θέσεις, παραμένουν ως υπεράριθμοι στη διάθεση των περιφερειακών υπηρεσιακών συμβουλίων και τοποθετούνται προσωρινά ή διατίθενται για τη συμπλήρωση ωραρίου σύμφωνα με τη διαδικασία του εδαφίου β' της παρ. 7 του άρθρου 14 σε σχολεία της συγκεκριμένης περιοχής.    

πράγμα που σημαίνει ότι εφόσον είναι υπεράριθμοι λογω μη τοποθέτησής τους σε οργανικό κενό εννοείται ότι προτάσσονται έναντι όλων των υπολοιπων.

παρα το γεγονος οτι καποια ΠΥΣΔΕ λειτουργουν με οποιο τροπο βολευονται, κανονικα οι καθε ειδους αποσπασμενοι στις προσωρινες τοποθετησεις του Σεπτεμβριου επονται οσων ειναι στη διαθεση ανεξαρτητως μοριων.
α) αριθμ. 58044/Δ2/22-06-2004 απόφαση του ΥΠΕΠΘ &
β) την αριθμ  Δ2/58044α/14-07-2004 διευκρινι-στική της,


Στη χθεσινη εγκυκλιο για τις τοποθετησεις των εκπαιδευτικων με αρ. πρωτ. Φ.361.1/261/102472/Δ1/19-8-2010, το υπουργειο επιτελους λαμβανει θεση σε ο,τι αφορα τις προτεραιοτητες των διαφορων κατηγοριων εκπαιδευτικων κατα τις τοποθετησεις στις σχολικες μοναδες. Συγκεκριμενα, σε σχετικη επισημανση οριζεται οτι προτασσονται οι μετατιθεμενοι, στη συνεχεια επονται οι νεοδιοριστοι και τελευταιοι τοποθετουνται οι αποσπασμενοι.



Αποσυνδεδεμένος ιπποτης

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Φύλο: Άντρας
  • Η ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΠΕΡΙΠΕΤΕΙΑ
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #388 στις: Αύγουστος 30, 2011, 12:23:43 μμ »
οι περσινοι νεοδιοριστοι προηγουνται απο τους αποσπασμενους στην επιλογη περιοχων και στην τοποθετηση; η αυτο ισχυει για τους φετινους νεοδιοριστους; και μια ακομα ερωτηση. τι ειναι τα ΚΕΔΔΥ;

Αποσυνδεδεμένος AnnaB

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #389 στις: Αύγουστος 30, 2011, 12:26:34 μμ »
τι ειναι τα ΚΕΔΔΥ;

Τα παλιά ΚΔΑΥ (Κέντρα Διάγνωσης, Αξιολόγησης και Υποστήριξης)
Όσα κομμάτια και αν μπορέσεις να ενώσεις,
δεν θα σου φτάσουν μια στιγμή για να με νιώσεις...

https://www.youtube.com/watch?v=4rU6GYvCqOA

Αποσυνδεδεμένος ιπποτης

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Φύλο: Άντρας
  • Η ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΠΕΡΙΠΕΤΕΙΑ
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #390 στις: Αύγουστος 30, 2011, 12:28:28 μμ »
ΑΝΝΑ Σ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Αποσυνδεδεμένος jimy100

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1410
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #391 στις: Αύγουστος 30, 2011, 12:28:51 μμ »
οι περσινοι νεοδιοριστοι προηγουνται απο τους αποσπασμενους στην επιλογη περιοχων και στην τοποθετηση; η αυτο ισχυει για τους φετινους νεοδιοριστους; και μια ακομα ερωτηση. τι ειναι τα ΚΕΔΔΥ;

Oι περσινοί νεοδιόριστοι θεωρείται ότι βρίσκονται στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ. Επομένως μαζί με όσους άλλους είναι στη διάθεση, προηγούνται στις τοποθετήσεις.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32315
  • Τελευταία: mixalios11
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161201
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 747
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 656
Σύνολο: 664

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.063 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.