*

Αποστολέας Θέμα: Τοποθετήσεις 2011  (Αναγνώστηκε 226936 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος IAAPM

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Φύλο: Άντρας
  • Τρέχουμε!!!
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #560 στις: Σεπτέμβριος 10, 2011, 01:19:28 πμ »
κατ΄αρχην συγχαρητήρια για το διορισμό σου και καλή σταδιοδρομία.
Επί του θέματος τώρα:
α. μπορουν να σε βάλουν να δηλώσεις κενά πριν τα ανακοινώσουν επισημα  (ειδικά φέτος όλα έγιναν πολύ γρήγορα σ΄αυτόν τον τομέα) . Ωστόσο αν τα ανακοινώσουν πριν σε τοποθετήσουν μπορείς να τροποποιήσεις την αίτησή σου αναλόγως.
β. είναι σίγουρο ότι όσοι προηγούνται απο εσάς τους νεοδιόριστους ( δηλ. υπεράριθμοι, διάθεση πυσδε και αποσπάσεις εντός και εκτός ) δεν δήλωσαν κανένα απο τα κενά στα οποία αναφέρεσαι;
γ. υπάρχουν βέβαια λόγοι που θα μπορούσε να μην είχε βγει το κενό πιο πριν ( πχ να άνοιξε μετά απο τη δεύτερη φάση αποσπάσεων οπότε εσείς είχατε ήδη τοποθετηθει).

Μπορεις να ζητήσεις τροποποίηση τοποθέτησης - εκθέτοντας τους λόγους , ότι δηλαδη το είχες δηλώσει στην αιτησή σου και προηγείσαι στην τοποθέτηση απο τους αναπληρωτές  - αλλά δυστυχώς, το σύστημα είναι έτσι φτιαγμένο που ειναι στη διακριτική ευχέρεια του πυσδε να κάνει το αίτημα αποδεκτό... γιατί μπορεί να πατήσει στο ότι το κενό προέκυψε μετά την τοποθέτησή σου.
ακόμα και αν ζητήσεις αντίγραφο του μέιλ με τα κενά και πλεονάσματα που έβγαλαν όλες οι δ.δ.ε.  και πότε εστάλη στο υπουργείο πάλι άκρη δε θα βρεις ....

θα έλεγα απλά να κάνεις μια αιτηση τροποποίησης τοποθέτησης λέγοντας πως επιθυμείς να τοποθετηθείς σε κενό που τοποθετήθηκε αργότερα αναπληρωτής, καθώς το είχες δηλώσει στην αρ. πρωτοκόλλου τάδε αίτηση τοποθέτησής σου και σε περιπτωση μη ικανοποίησης του αιτηματός σου να σου γνωστοποιηθούν οι λόγοι....αλλά όλο αυτό να το κανεις ήρεμα, χωρίς τσαμπουκά και ευγενικά....τύπου αν γίνει έγινε αλλιώς δεν τρέχει και τίποτα. Εξάλλου, όλα συμβαίνουν για κάποιον λόγο οπότε μπορεί και να σου βγει σε καλό  ;) ;)

ευχαριστώ πολύ. πάντα με ηρεμία διεκδικώ, χωρίς προσβολές και τέτοια.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:12:49 »

Αποσυνδεδεμένος WHITE

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 97
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #561 στις: Σεπτέμβριος 10, 2011, 10:11:36 πμ »

Αποσυνδεδεμένος maragel09

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #562 στις: Σεπτέμβριος 10, 2011, 11:41:45 πμ »
Άτομο με οργανική σε σχολείο Α πήρε απόσπαση εντός ΠΥΣΔΕ σε σχολική μονάδα όπου ήδη ήταν υπερκαλυμμένη από τοποθετημένους που ήταν στη διάθεση, με αποτέλεσμα να μπορούν να χαρακτηριστούν οι τοποθετημένοι πιο εύκολα πλεονάζοντες για τις από ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΔΕ της ιδίας (ή και άλλης) περιφέρειας αποσπάσεις. Εγώ εκεί που πλεόναζα στο Α σχολείο (έχω περισσότερες μονάδες μετάθεσης από τους άλλους στη διάθεση), βρέθηκα να έχω ώρες αν κ λίγες, ίσως συμπληρώνεται ωράριο όμως από δω και από κει και βλέπω πως ίσως τα πράγματα δρομολογούνται έτσι ώστε σε κάθε σχολείο να βγουν κάποιοι συγκεκριμένοι πλεονάζοντες. Το ποιος θα είναι πλεονάζων πάει ανά σχολική μονάδα? Οι τοποθετήσεις γίναν χοντρικά 2-3-4 σε κάθε σχολείο, ανεξαρτήτως λειτουργικών κενών, ωρών με κάποια αναλογικότητα δηλ. κυρίως στην 1η μας επιλογή. Κάτι δε μου πάει καλά. Με ενδιαφέρει γιατί και εγώ επιθυμώ να πλεονάζω, αλλά δεν ξέρω αν θα χαρακτηριστώ ως πλεόνασμα αν φύγουν οι άλλοι.

Αποσυνδεδεμένος sophia_d

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 436
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #563 στις: Σεπτέμβριος 10, 2011, 12:07:16 μμ »
Δείτε κι αυτό
http://www.alfavita.gr/artrog.php?id=44662

Και μένα με έχουν τοποθετήσει εικονικά σε Γυμνάσιο με ολική διάθεση στην Α/βάθμια, χωρίς αίτησή μου φυσικά! Ενώ υπάρχουν ώρες και σε Γυμνάσια και στο Επαλ του νησιού. 2 ερωτήματα:
1. για να συμπληρώσω ωράριο 21 ωρών θα πρέπει να πηγαίνω σε 5?! σχολεία; Γιατί ως ωρομίσθιος πληροφορικός, προτού διοριστώ έκανα 4ωρο σε κάθε δημοτικό.
2. έχει τοποθετηθεί κανονικά άτομο στο Γυμνάσιο που με τοποθέτησαν εικονικά, το οποίο έχει 20 (!) λιγότερα μόρια από εμένα! Στην ανακοίνωση δεν αναφέρεται η επιλογή ένστασης...είναι σαφές ότι έγινε παρασπονδία. Αν κάνω ένσταση στο υπό διάλυση γραφείο Β/βάθμιας της περιοχής μου, θα έχει καμία τύχη....;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:12:49 »

Αποσυνδεδεμένος sybe

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 113
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #564 στις: Σεπτέμβριος 10, 2011, 12:24:36 μμ »

να θέσω μια απόρια μου... Στην οργανική μου θέση δεν υπάρχουν ώρες για μένα κ έτσι σήμερα με διαθέτει η Β/μια εξ'ολοκλήρου στην Α/μια (ειδικότητα). Ποιος προηγείται στην διαδικασία επιλογής σχολείου; Εγώ ή συνάδελφος που ήρθε πριν λίγες μέρες με απόσπαση ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΠΕ; Αν γίνεται ταυτόχρονα η επιλογή, με ποια κριτήρια θα γίνει αυτή;  :-\

εσύ προηγείσαι γιατί σε στέλνουν για συμπλήρωση ωραρίου και γιατί οργανικά ανήκεις στην ίδια περιφερειακή ενότητα ( πρώην νομό ) στην οποία ανήκει και το πυσπε. (δηλ. πυσδε και πυσπε ανήκουν στον ίδιο νομό).

το ίδιο ακριβώς συνέβει και στον σύζυγό μου. Τον διεθέσαν εξ ολοκλήρου στην Α βάθμια. Bitch, υπάρχει κάποιος νόμος που μπορούμε να στηριχθούμε? ή θα τους βάλουν όλους στο ίδιο τσουβάλι και θα επιλέξουν βάση μορίων απόσπασης

Δυστυχώς δεν υπάρχει συγκεκριμένη νομοθεσία για αυτό το ζήτημα - επειδή ως πολυ πρόσφατα δεν υπήρχε καν απόσπαση απο πυσδε σε πυσπε και οι διαθέσεις απο β/θμια σε α/θμια είναι σχετικά νέο φρούτο...επομένως υπάρχει νομικό κενό...
και στις δύο περιπτώσεις νομότυπα τα πράγματα ισχύουν το ίδιο.
Δηλαδή, απο τη μία ισχύει αυτό που έγραψα πριν - πως η φίλη σου ή ο σύζυγός σου ανήκουν στην ίδια περιφερειακή ενότητα της ίδιας περιφέρειας ΠΕ και ΔΕ και υπό αυτή την έννοια θεωρούνται υπεράριθμοι της ίδιας περιφέρειας.
από την άλλη βέβαια θα μπορούσε κανείς να ισχυρισθεί ότι η αποσπασμένη απο πυσδε σε πυσπε ήρθε με υπουργική αποφαση που ειναι ισχυρότερη της θέλησης του οικείου πυσδε/πυσπε...
αλλά και πάλι η τοποθέτηση των υπεραρίθμων και των αποσπασμένων ορίζεται απο τις κείμενες διατάξεις -που τόσες φορές έχουμε παραθέσει.

το θέμα είναι πώς θα μεταφράσει το πυσπε την διάθεση για συμπλήρωση ωραρίου και την απόσπαση και ποιό θα θεωρήσει ισχυρότερο. Εν προκειμένω μπορει να κάνει και τα δύο και να ειναι καλυμμένο . Μόνο με ερώτημα στο υπουργείο μπορεί να λυθεί οριστικά το ζήτημα. Αν λοιπόν δημιουργηθεί μια στραβή τότε στέλνετε ερώτημα μέσω της δ.δ.ε. η οποία είναι υποχρεωμένη απο "υπηρεσιακό καθήκον" να την διαβιβάσει στην αρμόδια δ/νση του υπουργείου και εκεινοι θα απαντήσουν με κοινοποιήση προς εσάς . Επομένως θα έχετε την -  όποια - απάντηση (κατόπιν εορτής βεβαίως ) αλλά τουλάχιστον θα ειναι μια απάντηση δεσμευτική για την επομενη φορά - και αυτό είναι πάρα πολύ σημαντικό γιατί τέτοιες καραμπόλες θα συμβαίνουν πολλές απο δω και πέρα....
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. :)

Αποσυνδεδεμένος sliver

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #565 στις: Σεπτέμβριος 10, 2011, 12:45:15 μμ »

από την άλλη βέβαια θα μπορούσε κανείς να ισχυρισθεί ότι η αποσπασμένη απο πυσδε σε πυσπε ήρθε με υπουργική αποφαση που ειναι ισχυρότερη της θέλησης του οικείου πυσδε/πυσπε...


μα και αυτοί που έρχονται με απόσπαση από ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΔΕ , έρχονται με υπουργική απόφαση. Πάλι δεν προηγούνται αυτοί που βρίσκονται σε διάθεση ή περισσεύουν στο οικείο ΠΥΣΔΕ;  Έχει κάτι το ιδιαίτερο η απόσπαση ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΠΕ που δεν το βλέπω;


όσον αφορά το: http://www.alfavita.gr/ank_b/ank11_11_0841.php
και αυτό που αναφέρεται ως αρ. 58044/Δ2/22-6-2004 έγγραφο του Υπουργείου και συγκεκριμένα το εξής κομμάτι:
"Σύμφωνα με τα παραπάνω οι τοποθετήσεις των ευρισκομένων στη διάθεση του Π.Υ.Σ.Δ.Ε. προηγούνται των αποσπάσεων"
είναι τελικά το "πάτημα" που χρειαζόμαστε;  :-\

βέβαια, το έγγραφο αυτό αναφέρεται σε αυτούς που δεν έχουν οργανική (για τους βρισκόμενους σε διάθεση) γιατί εγώ δεν έχω βγει επισήμως υπεράριθμος. Απλά είδαν ότι παρόλο που έχω οργανική θέση σε σχολική μονάδα, δεν υπάρχουν ώρες στην Β/μια και με στέλνουν με ολική διάθεση στην Α/μια


και τέλος, αυτή η επιτροπή κατέληξε σε επίσημη απόφαση από το υπουργείο; (γιατί εδώ το λύνει ξεκάθαρα το θέμα)
http://www.alfavita.gr/artro.php?id=26298
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 10, 2011, 12:51:15 μμ από lens888 »
We are so many...

Αποσυνδεδεμένος ioanol

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 181
  • Φύλο: Γυναίκα
  • πε0401
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #566 στις: Σεπτέμβριος 10, 2011, 02:46:53 μμ »
όσοι ειναι αποσπασμένοι σε εκφε και κεπληνετ συνεχίζουν να ειναι αποσπασμένοι μέχρι να επιλεγούν οι νέοι υπεύθυνοι. Στη θέση τους τοποθετούνται άλλοι συναδελφοι και μαζί με τους υπόλοιπους της ίδιας ειδικότητας μοιράζουν τα μαθήματα. Όταν επιστρέψουν οι υπεύθυνοι στην οργανική τους τι γίνεται? Αυτοι που τοποθετήθηκαν στη θέση τους φεύγουν από το σχολείο και μένουν στη διάθεση του πυσδε ενώ όσοι έχουν οργανική ξαναμοιράζουν τα μαθήματα με βάση την α και β ανάθεσή τους?

Αποσυνδεδεμένος λιθοσφαιριστής

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 800
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #567 στις: Σεπτέμβριος 10, 2011, 03:18:22 μμ »
Σε άλλη περίπτωση μπορεί να υπάρξει πρόβλημα. Κάποιος που είναι στη διάθεση πρέπει να αποσπαστεί για τις ανάγκες της υπηρεσίας σε άλλη περιοχή του ΠΥΣΔΕ, στο Χ σχολείο. Όμως το συγκεκριμένο λειτουργικό κενό το ζητάει κάποιος που θέλει να πάει με απόσπαση. Τι θα γίνει; (Υποθέτω ότι αν αυτός που ζητάει απόσπαση βρίσκεται στην περιοχή του πρώτου, τότε θα την πάρει και δε θα αναγκαστεί να φύγει ο πρώτος. Αν όμως ο αιτών απόσπαση βρίσκεται σε άλλη περιοχή; Μήπως αυτός που είναι στη διάθεση θεωρείται υπεράριθμος, οπότε προηγείται;)

απ΄την άλλη αν κάποιος κριθεί υπεράριθμος - και άρα θα πρεπει να "πάει" σε άλλη περιοχή του ίδιου πυσδε - κατ΄εφαρμογή της τελευταίας εγκυκλίου με τίτλο διαχείριση πλεοναζοντος προσωπικού - τότε αυτος θα προηγείται επειδή θα είναι λειτουργικά υπεράριθμος.

Το ΠΥΣΔΕ Χανίων στην υπ’ αριθμ. 29/06-09-2011 συνεδρίασή του, συζήτησε διεξοδικά το θέμα της διαδικασίας τοποθέτησης των Καθηγητών περιόδου Σεπτεμβρίου 2011 και αφού έλαβε υπόψη το υπ’ αριθμ. 92117/Δ2/27-07-2009  έγγραφο του ΥΠ.Δ.Β.Μ.Θ., ΑΠΟΦΑΣΙΣΕ ΟΜΟΦΩΝΑ την παρακάτω σειρά εξέτασης των δηλώσεων τοποθέτησης:
1. Ειδικές κατηγορίες (σε θέση όπου υπάρχει πλήρης ωράριο)
2. Λειτουργικά υπεράριθμοι, Διάθεση ΠΥΣΔΕ με αίτησή τους (θα παίρνουν τα μόρια του σχολείου που θα τοποθετηθούν)
3. Αποσπάσεις και συμπλήρωση ωραρίου
4. Νεοδιόριστοι
5. Αποσπάσεις  για τις ανάγκες της Υπηρεσίας (χωρίς αίτησή τους).

Νομίζω ότι δε μας τα λέει καλά το ΠΥΣΔΕ Χανίων. Κάποιος "διαθεσίτης" που πλεονάζει θα τοποθετηθεί τελευταίος:o

Αποσυνδεδεμένος xara_m

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 34
  • ΠΕ05
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #568 στις: Σεπτέμβριος 10, 2011, 09:29:51 μμ »
Όταν υποβάλαμε αίτηση για τοποθέτηση πριν κάποιες μέρες, στη ΔΔΕ μας ζήτησαν να δώσουμε 10 επιλογές, χωρίς φυσικά να έχουν γίνει γνωστά μέχρι και σήμερα τα λειτουργικά κενά. Και απορώ (δύο μέρες πριν τον αγιασμό): αν δεν έχει προκύψει λειτ.κενό σε κάποια από τις επιλογές μου, περνάνε στην αίτηση του επόμενου συναδέλφου ή πρώτα εξετάζουν αν μπορώ να τοποθετηθώ σε κάποιο από τα σχολεία που άφησα εκτός της αίτησής μου; Υπάρχει συγκεκριμένη διαδικασία ή είναι στη διακριτική ευχέρεια του κάθε ΠΥΣΔΕ;

Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος sophia_d

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 436
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #569 στις: Σεπτέμβριος 10, 2011, 10:51:06 μμ »
Όταν υποβάλαμε αίτηση για τοποθέτηση πριν κάποιες μέρες, στη ΔΔΕ μας ζήτησαν να δώσουμε 10 επιλογές, χωρίς φυσικά να έχουν γίνει γνωστά μέχρι και σήμερα τα λειτουργικά κενά. Και απορώ (δύο μέρες πριν τον αγιασμό): αν δεν έχει προκύψει λειτ.κενό σε κάποια από τις επιλογές μου, περνάνε στην αίτηση του επόμενου συναδέλφου ή πρώτα εξετάζουν αν μπορώ να τοποθετηθώ σε κάποιο από τα σχολεία που άφησα εκτός της αίτησής μου; Υπάρχει συγκεκριμένη διαδικασία ή είναι στη διακριτική ευχέρεια του κάθε ΠΥΣΔΕ;

Ευχαριστώ
Εσύ τοποθετήσε πρώτα, αν έχει περισσότερα μόρια.

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #570 στις: Σεπτέμβριος 11, 2011, 10:33:04 πμ »
ώπα παιδιά ένας ένας!!  ::) ::)

Άτομο με οργανική σε σχολείο Α πήρε απόσπαση εντός ΠΥΣΔΕ σε σχολική μονάδα όπου ήδη ήταν υπερκαλυμμένη από τοποθετημένους που ήταν στη διάθεση, με αποτέλεσμα να μπορούν να χαρακτηριστούν οι τοποθετημένοι πιο εύκολα πλεονάζοντες για τις από ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΔΕ της ιδίας (ή και άλλης) περιφέρειας αποσπάσεις. Εγώ εκεί που πλεόναζα στο Α σχολείο (έχω περισσότερες μονάδες μετάθεσης από τους άλλους στη διάθεση), βρέθηκα να έχω ώρες αν κ λίγες, ίσως συμπληρώνεται ωράριο όμως από δω και από κει και βλέπω πως ίσως τα πράγματα δρομολογούνται έτσι ώστε σε κάθε σχολείο να βγουν κάποιοι συγκεκριμένοι πλεονάζοντες. Το ποιος θα είναι πλεονάζων πάει ανά σχολική μονάδα? Οι τοποθετήσεις γίναν χοντρικά 2-3-4 σε κάθε σχολείο, ανεξαρτήτως λειτουργικών κενών, ωρών με κάποια αναλογικότητα δηλ. κυρίως στην 1η μας επιλογή. Κάτι δε μου πάει καλά. Με ενδιαφέρει γιατί και εγώ επιθυμώ να πλεονάζω, αλλά δεν ξέρω αν θα χαρακτηριστώ ως πλεόνασμα αν φύγουν οι άλλοι.

πολύ μπέρδεμα αδελφάκι μου!! Γιατί τοποθέτησαν κάποιον που ζητούσε αποσπαση εντός πυσδε σε σχολείο με ήδη πλεονάζον προσωπικό; Κάτι δεν ακούγεται σωστό εδώ πέρα. Είσαι σίγουρος/η οτι έχεις όλα τα δεδομένα; Σίγουρα κάποιοι απο αυτούς δεν θα πάρουν ας πούμε άδεια ανατροφής ή δε θα βγουν σε σύνταξη με άπρακτο δίμηνο τον Οκτώβριο;
Είναι πολύ κραυγαλέο αυτό που λες για να έγινε τόσο χύμα. Δηλ, μία απλή ένσταση κατά της διαδικασίας τινάζει την απόφαση στον αέρα. Μάλλον κάτι άλλο συμβαίνει  - για ψάξτο καλύτερα.  Η υπεραριθμία "πάει" ανά σχολική μονάδα και χωρίζεται σε οργανική και λειτουργική. Οργανική όταν κάποιος που έχει οργανική θέση πλεονάζει - οπότε αυτός κρίθηκε ήδη απο τον Ιούνιο και μάλλον πήρε αλλού οργανική ή παρέμεινε ως οργανικά υπεράριθμος - ή λειτουργική - όταν κάποιος στη διάθεση αφού τοποθετηθεί σε σχολείο μετά πλεονάζει για κάποιες ώρες σε αυτό.
εσύ απο τη στιγμή που έχεις περισσότερα μόρια πάντως, τοποθετείσαι πρώτος σε σχέση με τους άλλους επομένως ειναι πιο απίθανο να πλεονάζεις εσύ. αν ήθελες να πλεονάζεις θα έπρεπε να δηλώσεις σχολεία που εις γνώση σου δεν συμπλήρωναν ωράριο.
Πάντως ένσταση δεν μπορείς να κάνεις γιατί δεν θίγεσαι σε κάτι ώστε να έχεις έννομο συμφέρον - δηλ εσύ συμπληρώνεις ωράριο και τοποθετήθηκες πρώτος βάσει μορίων. άρα δεν μπορείς να στηριχθείς κάπου για ένσταση.

Δείτε κι αυτό
http://www.alfavita.gr/artrog.php?id=44662

Και μένα με έχουν τοποθετήσει εικονικά σε Γυμνάσιο με ολική διάθεση στην Α/βάθμια, χωρίς αίτησή μου φυσικά! Ενώ υπάρχουν ώρες και σε Γυμνάσια και στο Επαλ του νησιού. 2 ερωτήματα:
1. για να συμπληρώσω ωράριο 21 ωρών θα πρέπει να πηγαίνω σε 5?! σχολεία; Γιατί ως ωρομίσθιος πληροφορικός, προτού διοριστώ έκανα 4ωρο σε κάθε δημοτικό.
2. έχει τοποθετηθεί κανονικά άτομο στο Γυμνάσιο που με τοποθέτησαν εικονικά, το οποίο έχει 20 (!) λιγότερα μόρια από εμένα! Στην ανακοίνωση δεν αναφέρεται η επιλογή ένστασης...είναι σαφές ότι έγινε παρασπονδία. Αν κάνω ένσταση στο υπό διάλυση γραφείο Β/βάθμιας της περιοχής μου, θα έχει καμία τύχη....;


αν υπάρχουν ώρες στη Β/θμια και εσύ προηγείσαι σε μόρια τότε κάνε οπωσδήποτε ένσταση και ζήτα τους να δικαολογήσουν την απόφασή τους. 
για να συμπληρώνεις ωράριο στα δημοτικά είναι δύσκολο - ειδικά για την ειδικότητά σου. Ωστόσο πήγαινε σε ολοήμερα καλύτερα - οι ώρες είναι περιπου στο εικοσάλεπτο  ( γιατί 2 με 4 ουσιαστικά λειτουργούν τα ολοήμερα - πριν τα παιδάκια τρώνε ) οποτε 2 -4 πρέπει να βγούνε πεντάωρα άρα η ώρα γύρω στο τέταρτο-εικοσάλεπτο.. ;) ;)
τώρα όσο για την τοποθέτηση άλλου με λιγότερα μόρια στο γυμνάσιο, κάνε ένσταση ΧΘΕΣ!! το είχες δηλώσει εσύ το γυμνάσιο αυτό; αν ναι, κάτι δεν έγινε σωστά. Την ένσταση την απευθύνεις στο πυσδε - όχι στο γραφείο Δ.Ε. που ανηκεις.


από την άλλη βέβαια θα μπορούσε κανείς να ισχυρισθεί ότι η αποσπασμένη απο πυσδε σε πυσπε ήρθε με υπουργική αποφαση που ειναι ισχυρότερη της θέλησης του οικείου πυσδε/πυσπε...


μα και αυτοί που έρχονται με απόσπαση από ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΔΕ , έρχονται με υπουργική απόφαση. Πάλι δεν προηγούνται αυτοί που βρίσκονται σε διάθεση ή περισσεύουν στο οικείο ΠΥΣΔΕ;  Έχει κάτι το ιδιαίτερο η απόσπαση ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΠΕ που δεν το βλέπω;


όσον αφορά το: http://www.alfavita.gr/ank_b/ank11_11_0841.php
και αυτό που αναφέρεται ως αρ. 58044/Δ2/22-6-2004 έγγραφο του Υπουργείου και συγκεκριμένα το εξής κομμάτι:
"Σύμφωνα με τα παραπάνω οι τοποθετήσεις των ευρισκομένων στη διάθεση του Π.Υ.Σ.Δ.Ε. προηγούνται των αποσπάσεων"
είναι τελικά το "πάτημα" που χρειαζόμαστε;  :-\

βέβαια, το έγγραφο αυτό αναφέρεται σε αυτούς που δεν έχουν οργανική (για τους βρισκόμενους σε διάθεση) γιατί εγώ δεν έχω βγει επισήμως υπεράριθμος. Απλά είδαν ότι παρόλο που έχω οργανική θέση σε σχολική μονάδα, δεν υπάρχουν ώρες στην Β/μια και με στέλνουν με ολική διάθεση στην Α/μια


και τέλος, αυτή η επιτροπή κατέληξε σε επίσημη απόφαση από το υπουργείο; (γιατί εδώ το λύνει ξεκάθαρα το θέμα)
http://www.alfavita.gr/artro.php?id=26298


αυτοί που έρχονται με αποσπαση απο πυσδε σε πυσδε κρινονται (τελευταίοι ) αλλά  σε σχέση με άλλους συναδελφους τους που ανήκουν στην ίδια βαθμίδα εκπ/σης.
αντίστοιχα αυτοί που πηραν κατ' ευθείαν αποσπαση για πυσπε θα κριθούν (πάλι τελευταίοι) αλλά  σε σχέση με τους πρωτοβάθμιους . Εσύ διατίθεσαι για συμπλήρωση στην α/θμια και η διάθεση είναι κάπως "κατώτερη" απο την αποσπαση.  Αν και - ξαναγράφω - δεν υπάρχει ξεκαθαρισμένο το ζήτημα αυτό. Υπάρχει νομικο κενό.
Επισης για τις διαθεσεις δεν έχει καμία σημασία αν έχεις ή όχι οργανική θέση.
τέλος , η επιτοπή συνέταξε το κείμενο που παραθέτεις ως προταση γα τη μοριοδότηση αλλά τελικό κειμενο ακόμα δεν υπάρχει...

όσοι ειναι αποσπασμένοι σε εκφε και κεπληνετ συνεχίζουν να ειναι αποσπασμένοι μέχρι να επιλεγούν οι νέοι υπεύθυνοι. Στη θέση τους τοποθετούνται άλλοι συναδελφοι και μαζί με τους υπόλοιπους της ίδιας ειδικότητας μοιράζουν τα μαθήματα. Όταν επιστρέψουν οι υπεύθυνοι στην οργανική τους τι γίνεται? Αυτοι που τοποθετήθηκαν στη θέση τους φεύγουν από το σχολείο και μένουν στη διάθεση του πυσδε ενώ όσοι έχουν οργανική ξαναμοιράζουν τα μαθήματα με βάση την α και β ανάθεσή τους?

εφ όσων ξέρω οι υπεύθυνοι ΠΛΗΝΕΤ/ ΕΚΦΕ πήραν παράταση ενός έτους στη θητεία τους επομένως δε θα επιστρέψουν για φέτος στο σχολείο - άρα δεν τίθεται θεμα αναδιάταξης των μαθηματων. Μήπως αναφέρεσαι σε κάτι άλλο;

Σε άλλη περίπτωση μπορεί να υπάρξει πρόβλημα. Κάποιος που είναι στη διάθεση πρέπει να αποσπαστεί για τις ανάγκες της υπηρεσίας σε άλλη περιοχή του ΠΥΣΔΕ, στο Χ σχολείο. Όμως το συγκεκριμένο λειτουργικό κενό το ζητάει κάποιος που θέλει να πάει με απόσπαση. Τι θα γίνει; (Υποθέτω ότι αν αυτός που ζητάει απόσπαση βρίσκεται στην περιοχή του πρώτου, τότε θα την πάρει και δε θα αναγκαστεί να φύγει ο πρώτος. Αν όμως ο αιτών απόσπαση βρίσκεται σε άλλη περιοχή; Μήπως αυτός που είναι στη διάθεση θεωρείται υπεράριθμος, οπότε προηγείται;)

απ΄την άλλη αν κάποιος κριθεί υπεράριθμος - και άρα θα πρεπει να "πάει" σε άλλη περιοχή του ίδιου πυσδε - κατ΄εφαρμογή της τελευταίας εγκυκλίου με τίτλο διαχείριση πλεοναζοντος προσωπικού - τότε αυτος θα προηγείται επειδή θα είναι λειτουργικά υπεράριθμος.

Το ΠΥΣΔΕ Χανίων στην υπ’ αριθμ. 29/06-09-2011 συνεδρίασή του, συζήτησε διεξοδικά το θέμα της διαδικασίας τοποθέτησης των Καθηγητών περιόδου Σεπτεμβρίου 2011 και αφού έλαβε υπόψη το υπ’ αριθμ. 92117/Δ2/27-07-2009  έγγραφο του ΥΠ.Δ.Β.Μ.Θ., ΑΠΟΦΑΣΙΣΕ ΟΜΟΦΩΝΑ την παρακάτω σειρά εξέτασης των δηλώσεων τοποθέτησης:
1. Ειδικές κατηγορίες (σε θέση όπου υπάρχει πλήρης ωράριο)
2. Λειτουργικά υπεράριθμοι, Διάθεση ΠΥΣΔΕ με αίτησή τους (θα παίρνουν τα μόρια του σχολείου που θα τοποθετηθούν)
3. Αποσπάσεις και συμπλήρωση ωραρίου
4. Νεοδιόριστοι
5. Αποσπάσεις  για τις ανάγκες της Υπηρεσίας (χωρίς αίτησή τους).

Νομίζω ότι δε μας τα λέει καλά το ΠΥΣΔΕ Χανίων. Κάποιος "διαθεσίτης" που πλεονάζει θα τοποθετηθεί τελευταίος:o

όντως περίεργο το σύστημα " αποσπάσεις για τις ανάγκες της υπηρεσίας χωρίς αίτησή τους).
στην περίπτωση αυτή βέβαια, τι κάνουμε; όταν δηλώνουμε σχολεια τοποθέτησης δηλώνουμε και " αν δεν καταστεί δυνατόν να τοποθετηθώ στα ανωτέρω σχολεια δηλωνω πως επιθυμω΄να αποσπασθώ στην α/θμια ή στην τάδε περιοχή του ίδιου πυσδε  κτλ ) επομένως βγαίνεις απο πάνω γιατί έχεις ήδη κάνει αίτηση και δεν μπορουν να σου πουν μπαρμπουτσαλα....  ;) ;) ;)

Όταν υποβάλαμε αίτηση για τοποθέτηση πριν κάποιες μέρες, στη ΔΔΕ μας ζήτησαν να δώσουμε 10 επιλογές, χωρίς φυσικά να έχουν γίνει γνωστά μέχρι και σήμερα τα λειτουργικά κενά. Και απορώ (δύο μέρες πριν τον αγιασμό): αν δεν έχει προκύψει λειτ.κενό σε κάποια από τις επιλογές μου, περνάνε στην αίτηση του επόμενου συναδέλφου ή πρώτα εξετάζουν αν μπορώ να τοποθετηθώ σε κάποιο από τα σχολεία που άφησα εκτός της αίτησής μου; Υπάρχει συγκεκριμένη διαδικασία ή είναι στη διακριτική ευχέρεια του κάθε ΠΥΣΔΕ;

Ευχαριστώ

αν δεν το έχεις δηλώσει προηγείται εκείνος που το έχει δηλωσει -ακομα και αν τον "τρως" στα μόρια . Γιαυτό όπως έγραψα και πιο πάνω, γράφουμε στις αιτήσεις τοπθέτησης ότι "αν δεν καταστεί δυνατό να τοποθετηθώ στις ανωτέρω σχολικές μονάδες επιθυμω την τοποθέτησή μου όπου άλλου προκυψει κενό - ή αν θες το κάνεις και συγκεκριμενο πχ. στο επαλ τάδε, στην α/θμια τάδε, στην περιοχή τάδε του τάδε πυσδε" κτλ.

Η sophia d έχει δικιο ότι τοποθετείσαι πρώτος αφού έχεις περισσότερα μόρια, μόνο στην περίπτωση που έχεις δηλώσει το σχολειο που έχε δηλωσει και ο επόμενος απο εσένα. Αλλιως προηγείται εκείνος.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος max

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 463
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #571 στις: Σεπτέμβριος 11, 2011, 10:44:41 πμ »
Βρε bitch ειλικρινά σε θαυμάζω!που τα ξέρεθς όόόόόλα αυτά; εγώ προτείνω να ανοίξουμε ένα θέμα με τίτλο : "Η bitch απαντά...."!μπράβο για την υπομονή σου να βοηθάς!

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #572 στις: Σεπτέμβριος 11, 2011, 11:10:56 πμ »
 ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

σίγουρα υπάρχουν και πράγματα που δεν ξέρω...
και απο δω μέσα, σιγουρα βοηθιέμαι κι εγώ να τα μάθω....
Οποτε σας ευχαριστώ όλους για τη συμβολή σας!!

και να σαι καλά βρε max  - με έκανες και έλιωσααααααααααααααααα!!!!  ;D ;D ;D ;D
Υγ. το εκπ/κο survivor  πάντως, σε οπλίζει με χιούμορ!!!  Κάτι είναι κι αυτο...
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος skarag1

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 152
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #573 στις: Σεπτέμβριος 11, 2011, 11:29:02 πμ »
Βρε bitch ειλικρινά σε θαυμάζω!που τα ξέρεθς όόόόόλα αυτά; εγώ προτείνω να ανοίξουμε ένα θέμα με τίτλο : "Η bitch απαντά...."!μπράβο για την υπομονή σου να βοηθάς!

max επαυξάνω...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159795
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 554
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 439
Σύνολο: 446

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.09 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.