*

Αποστολέας Θέμα: Project. Αναθέσεις  (Αναγνώστηκε 72910 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος magda

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 930
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Project
« Απάντηση #238 στις: Σεπτέμβριος 07, 2012, 04:25:13 μμ »
το ξέρω ότι η ερώτηση που θα σας κάνω είναι περιττή και πολύ αφελής αλλά επειδή είμαι ΠΕ06 και στο σχολείο που εργάζομαι θέλουν να αναλάβω το πρότζεκτ και της Α λυκείου και της Β λυκείου και επιμένουν ότι πρέπει να τα κάνω  μόνη μου αυτό για τη συνδιδασκαλία ισχύει παρόλο που η εγκύκλιος έχει εκδοθεί από την προηγούμενη ηγεσία του υπουργείου παιδείας;εννοώ μήπως η παρούσα ηγεσία έχει βγάλει κάποια νέα εγκύκλιο στην οποία ισχύουν άλλα πράγματα;πραγματικά ζητώ τη βοήθειά σας γιατί έχω πελαγώσει. για να μην παρεξηγηθώ δεν έχω αντίρρηση να πάρω τα πρότζεκτ αλλά όλα να τα κάνω μόνη μου μου φαίνεται πολύ μεγάλη ευθύνη και φοβάμαι ότι δεν θα προλαβαίνω να τα κάνω όλα μόνη μου.ευχαριστώ

Κακώς επιμένουν, γιατί αν διαβάσεις προσεκτικά εδώ την εγκύκλιο   http://www.minedu.gov.gr/dioikhtika-eggrafa/eggrafa-deyterobathmias-ekpaideysis/03-05-12-odigies-gia-tin-ereynitiki-ergasia-stin-a-kai-b-lykelioy-sx-etos-2012-2013.html   εξηγεί καθαρά τι και πώς .Βγαλτη μια φωτοτυπία αν δεν μπορείς να τη βρεις στα έγγραφα του σχολείου και δείξτη.Θα τρελλαθούμε τελείως τελικά  ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Project
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:15:47 »

Αποσυνδεδεμένος villie

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 106
  • ΠΕ 06
    • Προφίλ
Απ: Project
« Απάντηση #239 στις: Σεπτέμβριος 07, 2012, 04:37:36 μμ »
την τεχνολογία την έχουν α΄ανάθεση οι ΠΕ12 και ΠΕ17. Οι ΠΕ04 την έχουν β΄ανάθεση

Αποσυνδεδεμένος bluebell1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Project
« Απάντηση #240 στις: Σεπτέμβριος 07, 2012, 04:39:01 μμ »
αυτό θα κάνω. θα το βγάλω φωτοτυπία και βλέπουμε τι θα γίνει.μπορεί να μου πουν ότι δεν το διαβάζω και σωστά γιατί είναι σαν αυτό που λένε " τώρα που βρήκαμε παππά, ας θάψουμε πεντε-έξι".τι να πω. πάντως ευχαριστώ πολύ

Αποσυνδεδεμένος magda

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 930
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Project
« Απάντηση #241 στις: Σεπτέμβριος 07, 2012, 04:41:22 μμ »
αυτό θα κάνω. θα το βγάλω φωτοτυπία και βλέπουμε τι θα γίνει.μπορεί να μου πουν ότι δεν το διαβάζω και σωστά γιατί είναι σαν αυτό που λένε " τώρα που βρήκαμε παππά, ας θάψουμε πεντε-έξι".τι να πω. πάντως ευχαριστώ πολύ

χιχιχι  ;D ;D Επίσης παίζει να θέλουν να παίρνει μια χαρά το 2ωρο και ο δεύτερος και να κανεις εσύ όλη τη δουλειά.Σε κάθε περίπτωση δεν το δέχεσαι!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Project
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:15:47 »

Αποσυνδεδεμένος gumus

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 669
    • Προφίλ
Απ: Project
« Απάντηση #242 στις: Σεπτέμβριος 07, 2012, 05:09:04 μμ »
και το θέμα είναι ότι σε κανέναν από τους ΠΕ02, Π03, ΠΕ04 δεν περισσεύουν ώρες. Θα ψάχνουμε δηλαδή για Μαθηματικό και Φυσικό για να εξυπηρετήσουμε το Project?

δεν έχω κάνει ποτε Project και το σκεφτόμουν να πάρω. Αλλά η ιδέα να είσαι και με άλλον συνάδελφο μου φαίνεται κάπως περίεργο...
Ο καθένας έχει το στυλ του, τη δική του σχέση με τα παιδιά κλπ.

τι ήθελαν τώρα να βάλουνε 2 καθηγητές μαζί? για να ψάχνουμε διδακτικό προσωπικό και να προκαλείται αναστάτωση σε άλλα μαθήματα?
καλό είναι να πάρουν project κατά προτεραιότητα, ειδικότητες που έχουν πρόβλημα συμπλήρωσης ωραρίου

Πάντως επειδή πέρυσι ήμουν σε Επαλ,όπου εφαρμοζόταν η συνδιδασκαλία, αν ο συνάδελφος δεν είναι τεμπέλης ή αδιάφορος, είναι πολύ καλύτερα να υπάρχουν δύο στην τάξη.Περισσότερες ιδέες,διαφορετικές δεξιότητες,ανατροφοδότηση...Ο καθένας κάνει ό,τι καλύτερο μπορεί,δεν είμαστε εκεί για να κριτικάρουμε ο ένας τον άλλο,αλλά για να βοηθάμε
"Μην καταδέχεσαι να ρωτάς: "Θα νικήσουμε; Θα νικηθούμε;" Πολέμα! "
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος miltos74

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 917
    • Προφίλ
Απ: Project
« Απάντηση #243 στις: Σεπτέμβριος 07, 2012, 05:15:40 μμ »
γιαυτο πλεον σαν μοντελο με τη συνδιδασκαλια συμφερει να εχεις χωρισει το τμημα σε ομαδες (πχ 4) να τους ανατεθουν απο ενα σκελος της εργασιας και ο καθε συναδελφος να αναλαβει απο μισες (πχ απο 2) και στο τελος να γινει μια ενιαια εργασια. δεν θα μπλεκεται ετσι ο ενας στα ποδια του αλλου.

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Project
« Απάντηση #244 στις: Σεπτέμβριος 07, 2012, 11:01:12 μμ »
Η εργασία που θα επιλεγεί με τη διαδικασία που προβλέπεται παρακάτω θα επιβλέπεται από δύο εκπαιδευτικούς (συνδιδασκαλία), ένας εκ των οποίων είναι εκπαιδευτικός των ειδικοτήτων που είχαν ως πρώτη ανάθεση το μάθημα «Τεχνολογία» της Α΄ τάξης του Γενικού Λυκείου (Υ.Α. 118842/Γ2/17-09-2008, ΦΕΚ 1984 Β΄), εφόσον υπηρετεί στη σχολική μονάδα
...
Τουλάχιστον μια από τις προτεινόμενες εργασίες θα πρέπει να ανατίθεται σε εκπαιδευτικούς από τους κλάδους ΠΕ02, ή ΠΕ03, ή ΠΕ04.

Από την εγκύκλιο.
Άρα o ένας από τους δύο καθηγητές σε κάθε τμήμα project θα είναι ο τεχνολόγος, εφόσον υπάρχει τέτοιος στο σχολείο και εννοείται μέχρι να συμπληρώσει το ωράριό του.
ΠΕ02, 03, 04 πρέπει να αναλάβει ένα από τα project και όχι όλα.

Αποσυνδεδεμένος Manic

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Project
« Απάντηση #245 στις: Σεπτέμβριος 09, 2012, 10:47:37 μμ »
2 ώρες την εβδομάδα. με δύο καθηγητές. ναι αλλά 1+1 ή 2+2;

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Project
« Απάντηση #246 στις: Σεπτέμβριος 09, 2012, 11:20:50 μμ »
2+2

Αποσυνδεδεμένος blueswire

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 849
  • Φύλο: Άντρας
  • carpe diem
    • Προφίλ
Απ: Project. Αναθέσεις
« Απάντηση #247 στις: Σεπτέμβριος 13, 2012, 02:42:01 μμ »
τελικά γίνεται το μπάχαλο φέτος με το προτζεκτ. Σήμερα μόλις 13 Σεπτεμβρίου έβγαλε νέα εγκύκλιο .......

Αποσυνδεδεμένος blueswire

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 849
  • Φύλο: Άντρας
  • carpe diem
    • Προφίλ
Απ: Project
« Απάντηση #248 στις: Σεπτέμβριος 13, 2012, 02:43:35 μμ »
παιδιά μόλις σημερα 13 Σεπτεμβρίου έβγαλε και νέα εγκύκλιο... η εργασία επιβλέπεται από έναν, μόνον αν υπάρχουν συνάδελφοι που δεν συμπληρώνουν ωράριο μπορεί να γίνει συνδιδασκαλία.... ούτε κι αυτοί ξέρουν τι τους γίνεται... μπάχαλο μεγάλο με τις αναθέσεις αφού το πρότζεκτ επηρεάζει και όλα τα υπόλοιπα....

Αποσυνδεδεμένος DM

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 220
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νέο Λύκειο: Αναθέσεις στην "Ερευνητική Εργασία" - Προτεραιότητα
« Απάντηση #249 στις: Σεπτέμβριος 13, 2012, 03:22:34 μμ »
Λυπάμαι, αλλά συμφωνώ πως, τελικά, διαφωνούμε απολύτως.  Ναι, εγώ υποστηρίζω ότι ο Δρ. μαθηματικός, ο Δρ. Φιλόλογος, ο Δρ. Θεολόγος, κοκ, πέραν της παιδαγωγικής τους κατάρτισης έχουν μέσω της έρευνάς τους στο πανεπιστήμιο πλουσιοτάτη εμπειρία στο σχέδιο εργασίας, συνεπώς πλεονεκτούν σε σχέση με τους μη έχοντες τη σχετική εμπειρία, για την αποτελεσματικότερη εφαρμογή του Project στο σχολείο.
Θα συμφωνήσω μαζί σου σε περίπτωση που το διδακτορικό έχει να κάνει με τη διδακτική ενός μαθήματος, τα παιδαγωγικά ή την παιδοψυχολογία. Αλλά, όσον αφορά την ανάθεση του μαθήματος project, δεν βλέπω κάποιο πλεονέκτημα π.χ. ενός διδάκτορα Μαθηματικών με διδ. διατριβή στις "Ομάδες αυτομορφισμών αλγεβρικών καμπυλών"...

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Project
« Απάντηση #250 στις: Σεπτέμβριος 13, 2012, 03:58:50 μμ »
ναι τώρα κατάλαβαν ότι βάζοντας 2 καθηγητές σε κάθε τμήμα project δημιουργούνται τεράστια κενά σε πολλές ειδικότητες, και άρα θα πρέπει να προσλάβουν περισσότερο διδακτικό προσωπικό

Αποσυνδεδεμένος Κυκλάμινο

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 232
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Project. Αναθέσεις
« Απάντηση #251 στις: Σεπτέμβριος 14, 2012, 02:22:04 μμ »
Μεγάλη αναστάτωση και ανατροπή του προγραμματισμού ανάθεσης μαθημάτων στους διδάσκοντες έφερε η χθεσινή τροποποιημένη εγκύκλιος για τo μάθημα των ερευν. εργασιών που, στις περισσότερες περιπτώσεις, ανατίθεται τελικά σε έναν και όχι σε δύο καθηγητές. Πολλοί καθηγητές που είχαν καλύψει ωράριο στα σχολεία τους, τώρα τρέχουν (και δεν φτάνουν) για να συμπληρώσουν ωράριο σε άλλα σχολεία. Η νέα εγκύκλιος με τις τροποποιήσεις:
http://thriskeftika.blogspot.gr/2012/09/1392012.html

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159594
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 386
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 25
Επισκέπτες: 329
Σύνολο: 354

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.09 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.