*

Αποστολέας Θέμα: Project. Αναθέσεις  (Αναγνώστηκε 73375 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gumus

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 669
    • Προφίλ
Απ: Project
« Απάντηση #224 στις: Απρίλιος 02, 2012, 11:55:32 μμ »
Στην Α΄Λυκείου παραμένουν 3. Στη Β΄θα διδάσκεται 2, επειδή υπάρχουν και τα μαθήματα κατεύθυνσης.
"Μην καταδέχεσαι να ρωτάς: "Θα νικήσουμε; Θα νικηθούμε;" Πολέμα! "
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Project
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:09:25 »

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Απ: Project
« Απάντηση #225 στις: Απρίλιος 03, 2012, 12:01:13 πμ »
Σύμφωνα με αυτήν την απόφαση που δημοσιεύει το esos και στην Α λυκείου μειώνονται σε 2 οι ώρες της ερευνητικής εργασίας.

Αποσυνδεδεμένος gumus

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 669
    • Προφίλ
Απ: Project
« Απάντηση #226 στις: Απρίλιος 03, 2012, 12:08:06 πμ »
Α!Συγνώμη.Δεν το είχα δει αυτό.
"Μην καταδέχεσαι να ρωτάς: "Θα νικήσουμε; Θα νικηθούμε;" Πολέμα! "
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Project
« Απάντηση #227 στις: Μάιος 16, 2012, 08:43:05 μμ »
εγώ πιστεύω ότι 3 ώρες ήταν too much!
δεν ανέλαβα project, αλλά αν κρίνω από τις παρουσιάσεις που έγιναν στο τέλος του κάθε τετραμήνου, πρέπει να ήταν η ώρα του παιδιού!
Μιλάμε για μια παρουσίαση 3 slides ακριβώς, με 2-3 κειμενάκια μόνο !
Άνετα αυτήν την παρουσίαση θα μπορούσε κάποιος να την είχε φτιάξει όχι μέσα σε 1 διδακτική ώρα αλλά ακόμα και στο διάλλειμμα.!

Αρχίζω να καταλαβαίνω γιατί έγινε σκοτωμός στο σχολείο μου ποιός θα πάρει Project. Από το να κάνεις 3 ώρες Μαθηματικά ή ΑΡχαία στον πίνακα και μέσα στην τάξη και να ξελαρυγγιάζεσαι, πολυ πιο χαλαρό ήταν 3 ώρες K@l@βάρεμα την εβδομάδα.

Δεν το γενικεύω να μην παρεξηγηθώ (ως συνήθως!). Θέλω να πιστεύω ότι υπάρχουν και συνάδελφοι που όντως δούλεψαν και αυτοί και τα παιδιά και έβγαλαν ένα πολύ καλό αποτέλεσμα!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Project
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:09:25 »

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Project
« Απάντηση #228 στις: Μάιος 21, 2012, 04:18:28 πμ »
Στο δικό μας πάντως σχολείο έκαναν παπάδες! Έπεσε πολλή δουλειά και τρέξιμο από τους συναδέρφους. Τους αξίζουν θερμά συγχαρητήρια! Μπράβο, μπράβο και πάλι μπράβο τους!
Για του λόγου το αληθές δείτε κάποια από τα πρότζεκτ που ανέβασαν στο ίντερνετ. Υπάρχει και η παρουσίαση και το pdf.

http://gym-mous-agrin.ait.sch.gr/jsite/index.php?option=com_content&view=category&id=72&Itemid=485&lang=el
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

Αποσυνδεδεμένος julie_v

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 505
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έγινα δασκάλα για τα λεφτά και τη δόξα!
    • Προφίλ
Απ: Project
« Απάντηση #229 στις: Μάιος 21, 2012, 09:51:13 πμ »
Στα πλαίσια ενός μαθήματός μας στο ΠΜΣ, κληθήκαμε να σχεδιάσουμε & να υλοποιήσουμε ένα πρότζεκτ στην Α' Λυκείου με θέμα Θερμαλισμός & Ιαματικά Λουτρά, σε συνεργασία με την υπεύθυνη καθηγήτρια.

Δεν θα πω ψέματα, το θέμα στην αρχή με ξένισε...
Λόγω τεχνικών δυσκολιών (π.χ. έλλειψη υπολογιστών & βιβλιοθήκης - ούτε λεξικό δεν βρίσκαμε για την ομάδα της ορολογίας) δώσαμε σε κάθε ομάδα εστιασμένο υλικό & κατευθυντικές ερωτήσεις.
Σε όλο το τετράμηνο μπορέσαμε να πάμε μόνο μία ώρα στο εργαστήριο των υπολογιστών, γι' αυτό πήγε μόνο ένας εκπρόσωπος από κάθε ομάδα που δεν καλυπτόταν από το υλικό που τους είχαμε δώσει.

Δεν ήταν κ@λ@βάρεμα, ίσα ίσα (όταν τα παιδιά είχαν με κτ συγκεκριμένο -& αυτό θεωρώ ότι είναι η λέξη κλειδί- να δουλέψουν) δούλευαν πολύ ήσυχα & οργανωμένα.

Φτιάξαμε αφίσες για τη διαφήμιση λουτρικών εγκαταστάσεων, βίντεο με διαφήμιση για Λουτρικές Εγκαταστάσεις, παιχνίδι γνώσεων σχετικό με τον Θερμαλισμό βασισμένο στο Trivial, ποίημα & τραγούδι. Μέχρι & μακέτα ενός χαμάμ έφτιαξε με δική της πρωτοβουλία μια από τις ομάδες...

Για να παρακάμψουμε την έλλειψη υπολογιστή, αποφασίσαμε οι εκθέσεις κάθε ομάδας να είναι χειρόγραφες & καθαρογραμμένες. Στο τελευταίο μάθημα, ασχοληθήκαμε με αυτοαξιολόγηση ομάδας, ετεροαξιολόγηση μαθητών & αξιολόγηση καθηγητών από τους μαθητές.

Για την τελική παρουσίαση, κάναμε μια παρουσίαση 5' με τη διαδικασία που ακολουθήσαμε (άλλωστε το πρότζεκτ ανήκει στα προγράμματα διαδικασίας) προβάλλοντας παράλληλα φωτογραφίες από τα έργα των μαθητών, δείξαμε το βίντεο της διαφήμισης & οι μαθητές έπαιξαν σε μορφή θεατρικού ένα τηλεοπτικό παιχνίδι γνώσεων, όπου εκεί ενσωματώσαμε τις γνώσεις που αποκόμισαν με πολύ χιούμορ. Να τονίσω ότι δεν είχαμε καν χώρο για τις πρόβες μας, όμως, τηρουμένων των αναλογιών, το αποτέλεσμα ήταν εξαιρετικό. Το καμάρι των μαθητών, όταν τους έδιναν συγχαρητήρια οι φίλοι τους, ήταν απερίγραπτο!

Στο τέλος φτιάξαμε σε όλα τα παιδιά από ένα αναμνηστικό από πηλό με μια σταγόνα (λόγω λουτρών) & τους δώσαμε DVD με όοοολο το υλικό του πρότζεκτ μας.

Η υπεύθυνη καθηγήτρια κατά τη διάρκεια του τετραμήνου ήταν πάντα στο πλευρό μας, μας βοηθούσε στο οτιδήποτε χωρίς κόμπλεξ & απαξίωση (αντίθετα με άλλους συναδέλφους καθηγητές που γνωρίζω).


Το θέμα πρότζεκτ είναι πολύ πονεμένη ιστορία. Αν θέλεις να το πάρεις στα σοβαρά, θέλει πραγματικά πολλή δουλειά & να διαθέσει κανείς πολύ προσωπικό χρόνο για τη διεκπεραίωσή του.

Δυστυχώς, δεν είναι όλοι οι εκπαιδευτικοί διαθέσιμοι να τον αφιερώσουν & έτσι προκύπτουν "πρότζεκτ" στα οποία είτε δεν έχει γίνει καθόλου δουλειά είτε έχει γίνει μετωπική διδασκαλία, γι' αυτό & οι παρουσιάσεις είναι ανάλογες...
& κάπου εκεί κρύβεται & το "δεν έχω επιμορφωθεί κατάλληλα". Προφανώς η επιμόρφωση είναι ένας τομέας στον οποίο χωλαίνει η εκπαίδευση, αλλά όποιος θέλει να είναι καλός στη δουλειά του, ψάχνει να ενημερωθεί, δημιουργεί μια ομάδα εξίσου πρόθυμων συναδέλφων & δίνει το καλύτερο.

& τότε προκύπτουν πραγματικά υπέροχα πράγματα σε κάθε σχολείο, παρά τις πρακτικές δυσκολίες....  :-)
Άρχισα να μετράω πρόβατα για να κοιμηθώ...
Τι να δω; Λείπανε δυο. Αστυνομία, ανακρίσεις, χαμός...
Τέσσερις το πρωί κοιμήθηκα...
Eίναι να μη σου τύχει...!!

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Project
« Απάντηση #230 στις: Σεπτέμβριος 05, 2012, 04:15:57 μμ »
από φέτος στο project θα πρέπει να βρίσκονται 2 καθηγητές ταυτόχρονα μέσα στο κάθε τμήμα; ισχύει;

Αποσυνδεδεμένος magda

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 930
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Project
« Απάντηση #231 στις: Σεπτέμβριος 05, 2012, 04:34:35 μμ »
από φέτος στο project θα πρέπει να βρίσκονται 2 καθηγητές ταυτόχρονα μέσα στο κάθε τμήμα; ισχύει;

Η εργασία που θα επιλεγεί με τη διαδικασία που προβλέπεται παρακάτω θα επιβλέπεται από δύο εκπαιδευτικούς (συνδιδασκαλία), ένας εκ των οποίων είναι εκπαιδευτικός των ειδικοτήτων που είχαν ως πρώτη ανάθεση το μάθημα «Τεχνολογία» της Α΄ τάξης του Γενικού Λυκείου (Υ.Α. 118842/Γ2/17-09-2008, ΦΕΚ 1984 Β΄), εφόσον υπηρετεί στη σχολική μονάδα.
 Οπότε με τη λέξη "" συνδιδασκαλία"" κι εγώ αυτό καταλαβαίνω, ότι πρέπει να είναι μέσα ταυτόχρονα, Άλλη απορία μου όμως, θα γράφεται 2 ωρο και για τους 2?
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 05, 2012, 04:36:10 μμ από magda »

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Project
« Απάντηση #232 στις: Σεπτέμβριος 05, 2012, 05:00:24 μμ »
μα στα περισσότερα σχολεία μόνο ένας εκπαιδευτικός υπήρχε που να είχε α ανάθεση την τεχνολογία. τι γίνεται στην περίπτωση που έχουμε 4 τμήματα projects στην Α τάξη και άλλα 4 ας πουμε στην Β?
έχω την εντύπωση ότι πρέπει να είναι 2 εκπαιδευτικοί οποιασδήποτε ειδικότητας.

Ναι θα γράφεται 2ωρο και για τους δύο. ο άλλος δηλαδή για πλάκα αφιερώνει 2 ώρες;
Το θέμα είναι ότι έτσι θα ψάχνουμε να βρούμε καθηγητές. Στο παράδειγμα που ανέφερα θέλουμε 16 καθηγητές!!!

Αποσυνδεδεμένος DM

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 220
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Project
« Απάντηση #233 στις: Σεπτέμβριος 05, 2012, 05:06:03 μμ »
Στον παρακάτω σύνδεσμο θα βρείτε την εγκύκλιο του υπουργείου που αναφέρεται στις οδηγίες για τη διδασκαλία του μαθήματος για το σχολ. έτος 2012-13.
http://www.minedu.gov.gr/en/dioikhtika-eggrafa/eggrafa-deyterobathmias-ekpaideysis/03-05-12-odigies-gia-tin-ereynitiki-ergasia-stin-a-kai-b-lykelioy-sx-etos-2012-2013.html

Αποσυνδεδεμένος magda

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 930
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Project
« Απάντηση #234 στις: Σεπτέμβριος 05, 2012, 05:17:40 μμ »
μα στα περισσότερα σχολεία μόνο ένας εκπαιδευτικός υπήρχε που να είχε α ανάθεση την τεχνολογία. τι γίνεται στην περίπτωση που έχουμε 4 τμήματα projects στην Α τάξη και άλλα 4 ας πουμε στην Β?
έχω την εντύπωση ότι πρέπει να είναι 2 εκπαιδευτικοί οποιασδήποτε ειδικότητας.

Ναι θα γράφεται 2ωρο και για τους δύο. ο άλλος δηλαδή για πλάκα αφιερώνει 2 ώρες;
Το θέμα είναι ότι έτσι θα ψάχνουμε να βρούμε καθηγητές. Στο παράδειγμα που ανέφερα θέλουμε 16 καθηγητές!!!

Εμείς λόγω του το ότι είμαστε σε μικρό σχολείο δεν είχαμε ποτέ ουτε έχουμε εκπαιδευτικό με α ανάθεση τεχνολογίας.Στο δικό σου σχολείο χρειάζονται 16 ώρες την εβδομάδα (στην ουσία 32 αφού είναι 2 καθηγητές από 16, τι μπέρδεμα  ;D ).Το μόνο που ισχύει έιναι ότι θα πρέπει ο ένας από τους 2 να είναι ΠΕ02,ΠΕ03 ή ΠΕ04
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 05, 2012, 05:39:28 μμ από magda »

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Project
« Απάντηση #235 στις: Σεπτέμβριος 05, 2012, 05:38:56 μμ »
και το θέμα είναι ότι σε κανέναν από τους ΠΕ02, Π03, ΠΕ04 δεν περισσεύουν ώρες. Θα ψάχνουμε δηλαδή για Μαθηματικό και Φυσικό για να εξυπηρετήσουμε το Project?

δεν έχω κάνει ποτε Project και το σκεφτόμουν να πάρω. Αλλά η ιδέα να είσαι και με άλλον συνάδελφο μου φαίνεται κάπως περίεργο...
Ο καθένας έχει το στυλ του, τη δική του σχέση με τα παιδιά κλπ.

τι ήθελαν τώρα να βάλουνε 2 καθηγητές μαζί? για να ψάχνουμε διδακτικό προσωπικό και να προκαλείται αναστάτωση σε άλλα μαθήματα?
καλό είναι να πάρουν project κατά προτεραιότητα, ειδικότητες που έχουν πρόβλημα συμπλήρωσης ωραρίου

Αποσυνδεδεμένος magda

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 930
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Project
« Απάντηση #236 στις: Σεπτέμβριος 05, 2012, 05:42:04 μμ »
καλό είναι να πάρουν project κατά προτεραιότητα, ειδικότητες που έχουν πρόβλημα συμπλήρωσης ωραρίου

Καλά τα λες, αλλά έλα που η εγκύκλιος λέει άλλα  ;D Κι εγώ αναγκαστικά πήρα πέρυσι ένα γιατί είχα περιθώριο.Από του χρόνου να δεις που θα έχουν και οι 3 τάξεις!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος bluebell1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Project
« Απάντηση #237 στις: Σεπτέμβριος 07, 2012, 04:20:19 μμ »
το ξέρω ότι η ερώτηση που θα σας κάνω είναι περιττή και πολύ αφελής αλλά επειδή είμαι ΠΕ06 και στο σχολείο που εργάζομαι θέλουν να αναλάβω το πρότζεκτ και της Α λυκείου και της Β λυκείου και επιμένουν ότι πρέπει να τα κάνω  μόνη μου  αυτό για τη συνδιδασκαλία ισχύει παρόλο που η εγκύκλιος έχει εκδοθεί από την προηγούμενη ηγεσία του υπουργείου παιδείας;εννοώ μήπως η παρούσα ηγεσία έχει βγάλει κάποια νέα εγκύκλιο στην οποία ισχύουν άλλα πράγματα;πραγματικά ζητώ τη βοήθειά σας γιατί έχω πελαγώσει. για να μην παρεξηγηθώ δεν έχω αντίρρηση να πάρω τα πρότζεκτ αλλά όλα να τα κάνω μόνη μου μου φαίνεται πολύ μεγάλη ευθύνη και φοβάμαι ότι δεν θα προλαβαίνω να τα κάνω όλα μόνη μου.ευχαριστώ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32313
  • Τελευταία: anikologr3
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161200
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 747
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 756
Σύνολο: 769

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.062 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.