*

Αποστολέας Θέμα: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής  (Αναγνώστηκε 211784 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #364 στις: Αύγουστος 26, 2011, 10:07:11 πμ »
Επιμένουν κάποιοι στο να προσαρμοστεί ένα ολόκληρο σύστημα στη δική τους υποπερίπτωση μόνο και μόνο για να προλάβουν να βολευτούν και οι ίδιοι και μετά ας κόψουν οι υπόλοιποι το λαιμό τους. Όλοι ΑΣΕΠ από εδώ και πέρα, το βόλεμα μέσα από πλασματικές προυπηρεσίες από κάτι σεμινάρια ειδικής αγωγής και κάτι Σιβιτανιδείους, τέρμα.
Η πλειοψηφία του εκπαιδευτικού κόσμου συνάδελφε δεν είναι λαμόγια....Ελπίζω και εύχομαι όταν θα ξαναδώσεις ασεπ να είσαι μέσα στους διοριστέους.....
Δεν είπα για όλους, απάντησα ακριβώς πιο πάνω.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Lila_86

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #365 στις: Αύγουστος 26, 2011, 10:10:20 πμ »
Όσο στις υψηλές θέσεις των πινάκων διορισμών υπάρχουν και άτομα που απέκτησαν προυπηρεσίες βυσματικά, οποιαδήποτε παράταση του 40% σημαίνει παράταταση της αναξιοκρατίας και των παραθύρων. Ας δώσουμε λοιπόν όλοι ΑΣΕΠ, ας έχουμε όλοι ΕΝΑ ΕΝΙΑΙΟ ΚΑΙ ΚΟΙΝΟ ΚΡΙΤΗΡΙΟ, και ας διοριστούν οι καλύτεροι.
Και μίλησα για ΑΣΕΠ για όλους, δεν είπα ούτε για να δίνουμε ΑΣΕΠ ισοβίως, ούτε για να μην υπάρχουν συγκεκριμένες θέσεις διορισμού. Μην τα μπερδεύουμε.
Μα σε αναγκάζει από μόνο του το νέο σύστημα να δίνεις ασεπ ανά 2 χρόνια,μήπως κ γράψεις καλύτερα,αφού κινδυνεύεις να σε περάσουν άλλοι....Μετά από 2 χρόνια μηδενίζει το κοντέρ και ξανά από την αρχή.......Δεν θεωρείς ότι αυτό εξοντώνει πολύ κόσμο;Και χωρίς αριθμό θέσεων;
Κρίση είναι όταν ο λαός είναι περικυκλωμένος από τη φτώχεια και.....την αστυνομία.-Ανώνυμος-

Αποσυνδεδεμένος irenead

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1222
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #366 στις: Αύγουστος 26, 2011, 10:11:26 πμ »
Όσο στις υψηλές θέσεις των πινάκων διορισμών υπάρχουν και άτομα που απέκτησαν προυπηρεσίες βυσματικά, οποιαδήποτε παράταση του 40% σημαίνει παράταταση της αναξιοκρατίας και των παραθύρων. Ας δώσουμε λοιπόν όλοι ΑΣΕΠ, ας έχουμε όλοι ΕΝΑ ΕΝΙΑΙΟ ΚΑΙ ΚΟΙΝΟ ΚΡΙΤΗΡΙΟ, και ας διοριστούν οι καλύτεροι.
Και μίλησα για ΑΣΕΠ για όλους, δεν είπα ούτε για να δίνουμε ΑΣΕΠ ισοβίως, ούτε για να μην υπάρχουν συγκεκριμένες θέσεις διορισμού. Μην τα μπερδεύουμε.
Μόνο που αν θα γίνει Ασεπ θα γίνει έτσι, χωρίς αριθμό θέσεων,σύμφωνα με τον 3848.Και στις τεχνικές ειδικότητες προβλέπω και μηδενικούς διορισμούς.

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #367 στις: Αύγουστος 26, 2011, 10:13:05 πμ »
Όσο στις υψηλές θέσεις των πινάκων διορισμών υπάρχουν και άτομα που απέκτησαν προυπηρεσίες βυσματικά, οποιαδήποτε παράταση του 40% σημαίνει παράταταση της αναξιοκρατίας και των παραθύρων. Ας δώσουμε λοιπόν όλοι ΑΣΕΠ, ας έχουμε όλοι ΕΝΑ ΕΝΙΑΙΟ ΚΑΙ ΚΟΙΝΟ ΚΡΙΤΗΡΙΟ, και ας διοριστούν οι καλύτεροι.
Και μίλησα για ΑΣΕΠ για όλους, δεν είπα ούτε για να δίνουμε ΑΣΕΠ ισοβίως, ούτε για να μην υπάρχουν συγκεκριμένες θέσεις διορισμού. Μην τα μπερδεύουμε.
Μα σε αναγκάζει από μόνο του το νέο σύστημα να δίνεις ασεπ ανά 2 χρόνια,μήπως κ γράψεις καλύτερα,αφού κινδυνεύεις να σε περάσουν άλλοι....Μετά από 2 χρόνια μηδενίζει το κοντέρ και ξανά από την αρχή.......Δεν θεωρείς ότι αυτό εξοντώνει πολύ κόσμο;Και χωρίς αριθμό θέσεων;
Καταρχάς το κοντέρ μηδενίζει μετά από 6 χρόνια, αφού την επιτυχία σε ΑΣΕΠ την κρατάς και για τους 2 επόμενους διαγωνισμούς. Γι'αυτό λοιπόν λέω, αντί να μιλάμε για παράταση της μεταβατικής μόνο και μόνο για να διοριστούν κατ'εξαίρεση κάποιοι λίγοι και συγκκεριμένοι, να μιλήσουμε για διορθώσεις στον νέο νόμο, που καλώς ή κακώς έχει ήδη ψηφιστεί και ισχύει.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #368 στις: Αύγουστος 26, 2011, 10:15:47 πμ »
Όσο στις υψηλές θέσεις των πινάκων διορισμών υπάρχουν και άτομα που απέκτησαν προυπηρεσίες βυσματικά, οποιαδήποτε παράταση του 40% σημαίνει παράταταση της αναξιοκρατίας και των παραθύρων. Ας δώσουμε λοιπόν όλοι ΑΣΕΠ, ας έχουμε όλοι ΕΝΑ ΕΝΙΑΙΟ ΚΑΙ ΚΟΙΝΟ ΚΡΙΤΗΡΙΟ, και ας διοριστούν οι καλύτεροι.
Και μίλησα για ΑΣΕΠ για όλους, δεν είπα ούτε για να δίνουμε ΑΣΕΠ ισοβίως, ούτε για να μην υπάρχουν συγκεκριμένες θέσεις διορισμού. Μην τα μπερδεύουμε.
Μόνο που αν θα γίνει Ασεπ θα γίνει έτσι, χωρίς αριθμό θέσεων,σύμφωνα με τον 3848.Και στις τεχνικές ειδικότητες προβλέπω και μηδενικούς διορισμούς.
Να πιέσουμε λοιπόν συνάδελφε στο να υπάρξει πρόβλεψη για να μη δίνουμε ΑΣΕΠ ισοβίως και να γνωρίζουμε τις θέσεις διορισμών, όχι όμως στο να συνεχιστεί ένα διαβλητό σύστημα. Πάντως και με το τρέχον σύστημα οι τεχνικές ειδικότητες είτε είχαν μηδενικούς διορισμούς (2006), είτε κάτι ψίχουλα με 6 και 10 θέσεις. Τι χειρότερο να μας τύχει; Πεταμένους μας είχαν ούτως ή άλλως

Αποσυνδεδεμένος Lila_86

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #369 στις: Αύγουστος 26, 2011, 10:19:49 πμ »
Δεν θα επεκταθώ περαιτέρω στο αν πρέπει να δίνεις ή όχι,γιατί θα αναφερθώ σε παραδείγματα που μπορεί πολύ εύκολα να σε περάσουν,αν δεν δώσεις....
@Green,δηλαδή αυτό που προτείνεις είναι να λαμβάνονται υπόψη όλοι οι διαγωνισμοί που έχει δώσει κάποιος;
Κρίση είναι όταν ο λαός είναι περικυκλωμένος από τη φτώχεια και.....την αστυνομία.-Ανώνυμος-

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3187
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #370 στις: Αύγουστος 26, 2011, 10:21:21 πμ »
green  και πριν τροποποιήσεις ζητούσαμε και η Διαμαντοπούλου τα άλλαξε όλα προς το χειρότερο.
Ότι κακό σκέφτεσαι τώρα μπορούσε απλώς να αλλάξει και πριν, χωρίς νέο νόμο. Με το να φτιάξει νέο νόμο χωρίς να διορθώσει τα κακά που λες, εμένα μου λέει ότι κάτι άλλο τρέχει, και δεν λέω τι σκέφτομαι μη φάω καμιά μύνηση.

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #371 στις: Αύγουστος 26, 2011, 10:23:43 πμ »
Δεν θα επεκταθώ περαιτέρω στο αν πρέπει να δίνεις ή όχι,γιατί θα αναφερθώ σε παραδείγματα που μπορεί πολύ εύκολα να σε περάσουν,αν δεν δώσεις....
@Green,δηλαδή αυτό που προτείνεις είναι να λαμβάνονται υπόψη όλοι οι διαγωνισμοί που έχει δώσει κάποιος;
Δεν ξέρω ποια μπορεί να είναι η φόρμουλα, αυτό μπορούμε να το συζητήσουμε και να καταλήξουμε σε συγκεκριμένη πρόταση. Νομίζω ότι αν είναι ρεαλιστική θα την ακούσουν. Αλλά να ζητάμε να καταργηθεί ολόκληρος νόμος ή να παραταθεί κατ'εξαίρεση και προς όφελος μόνο κάποιων η μεταβατική (μετά από 1.5 χρόνο διαπίστωσαν κάποιοι ότι η μεταβατική που προέβλεπε ο νόμος αφορούσε μόνο σε αυτούς που είχαν κατοχυρώσει δικαίωμα διορισμού από το 2009?), ούτε ρεαλιστικό είναι, ούτε προσανατολίζεται στην αξιοκρατία.

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #372 στις: Αύγουστος 26, 2011, 10:26:21 πμ »
green  και πριν τροποποιήσεις ζητούσαμε και η Διαμαντοπούλου τα άλλαξε όλα προς το χειρότερο.
Ότι κακό σκέφτεσαι τώρα μπορούσε απλώς να αλλάξει και πριν, χωρίς νέο νόμο. Με το να φτιάξει νέο νόμο χωρίς να διορθώσει τα κακά που λες, εμένα μου λέει ότι κάτι άλλο τρέχει, και δεν λέω τι σκέφτομαι μη φάω καμιά μύνηση.
Έλα βρε συνάδελφε, ποιοί ζητούσαν διορθώσεις; Στο μόνο που πίεζε ανέκαθεν η ΟΛΜΕ ήταν για να μπούνε παραθυράκια στο ΑΣΕΠ, πρώτα το 40% και μετά το 30μηνο. Βολεύτηκε κόσμος και λαός από αυτά.

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3187
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #373 στις: Αύγουστος 26, 2011, 10:31:23 πμ »
green  και πριν τροποποιήσεις ζητούσαμε και η Διαμαντοπούλου τα άλλαξε όλα προς το χειρότερο.
Ότι κακό σκέφτεσαι τώρα μπορούσε απλώς να αλλάξει και πριν, χωρίς νέο νόμο. Με το να φτιάξει νέο νόμο χωρίς να διορθώσει τα κακά που λες, εμένα μου λέει ότι κάτι άλλο τρέχει, και δεν λέω τι σκέφτομαι μη φάω καμιά μύνηση.
Έλα βρε συνάδελφε, ποιοί ζητούσαν διορθώσεις; Στο μόνο που πίεζε ανέκαθεν η ΟΛΜΕ ήταν για να μπούνε παραθυράκια στο ΑΣΕΠ, πρώτα το 40% και μετά το 30μηνο. Βολεύτηκε κόσμος και λαός από αυτά.
Έχεις δίκιο λίγοι τα ζητούσαν και δεν τους άκουγες. Όμως δεν μπορώ να απαξιώσω όλους τους συναδέλφους με προυπηρεσία. Δεν είμαι τόσο αλαζόνας.

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #374 στις: Αύγουστος 26, 2011, 10:32:35 πμ »
green  και πριν τροποποιήσεις ζητούσαμε και η Διαμαντοπούλου τα άλλαξε όλα προς το χειρότερο.
Ότι κακό σκέφτεσαι τώρα μπορούσε απλώς να αλλάξει και πριν, χωρίς νέο νόμο. Με το να φτιάξει νέο νόμο χωρίς να διορθώσει τα κακά που λες, εμένα μου λέει ότι κάτι άλλο τρέχει, και δεν λέω τι σκέφτομαι μη φάω καμιά μύνηση.
Έλα βρε συνάδελφε, ποιοί ζητούσαν διορθώσεις; Στο μόνο που πίεζε ανέκαθεν η ΟΛΜΕ ήταν για να μπούνε παραθυράκια στο ΑΣΕΠ, πρώτα το 40% και μετά το 30μηνο. Βολεύτηκε κόσμος και λαός από αυτά.
Έχεις δίκιο λίγοι τα ζητούσαν και δεν τους άκουγες. Όμως δεν μπορώ να απαξιώσω όλους τους συναδέλφους με προυπηρεσία. Δεν είμαι τόσο αλαζόνας.
Δεν τους απαξιώνω όλους προφανώς, αλλά δε με διασφαλίζει και κανείς έναντι αυτών που έχουν κάνει λαμογιές.

Αποσυνδεδεμένος Lila_86

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #375 στις: Αύγουστος 26, 2011, 10:33:45 πμ »
Δεν θα επεκταθώ περαιτέρω στο αν πρέπει να δίνεις ή όχι,γιατί θα αναφερθώ σε παραδείγματα που μπορεί πολύ εύκολα να σε περάσουν,αν δεν δώσεις....
@Green,δηλαδή αυτό που προτείνεις είναι να λαμβάνονται υπόψη όλοι οι διαγωνισμοί που έχει δώσει κάποιος;
Δεν ξέρω ποια μπορεί να είναι η φόρμουλα, αυτό μπορούμε να το συζητήσουμε και να καταλήξουμε σε συγκεκριμένη πρόταση. Νομίζω ότι αν είναι ρεαλιστική θα την ακούσουν. Αλλά να ζητάμε να καταργηθεί ολόκληρος νόμος ή να παραταθεί κατ'εξαίρεση και προς όφελος μόνο κάποιων η μεταβατική (μετά από 1.5 χρόνο διαπίστωσαν κάποιοι ότι η μεταβατική που προέβλεπε ο νόμος αφορούσε μόνο σε αυτούς που είχαν κατοχυρώσει δικαίωμα διορισμού από το 2009?), ούτε ρεαλιστικό είναι, ούτε προσανατολίζεται στην αξιοκρατία.
Θα μπορούσε πολύ εύκολα green,να διορθώσει τα κακώς κείμενα με κάποιες τροπολογίες στον νόμο που υπήρχε....Λες και οι εκπαιδευτικοί είναι τα βύσματα όλου  του δημοσίου(κάποιοι)...Δεν βλέπω όμως πουθενά αλλού να διορθώνεται τίποτα με τόσο κόσμο που έπηξε το κυβερνών κόμα το δημόσιο....Και γιατί δεν είναι αξιοκρατία να διοριστεί κάποιος με 25 μόρια,3 ασεπ κ 4 χρόνια αναπλήρωσης,επειδή άλλαξε το σύστημα με το έτσι θέλω(μη μου πεις ότι έγινε διαβούλευση.......δεν υπήρξε αυτο στην ουσία και ούτε το έλαβε υπ'όψη).
Κρίση είναι όταν ο λαός είναι περικυκλωμένος από τη φτώχεια και.....την αστυνομία.-Ανώνυμος-

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #376 στις: Αύγουστος 26, 2011, 10:37:10 πμ »
Δεν θα επεκταθώ περαιτέρω στο αν πρέπει να δίνεις ή όχι,γιατί θα αναφερθώ σε παραδείγματα που μπορεί πολύ εύκολα να σε περάσουν,αν δεν δώσεις....
@Green,δηλαδή αυτό που προτείνεις είναι να λαμβάνονται υπόψη όλοι οι διαγωνισμοί που έχει δώσει κάποιος;
Δεν ξέρω ποια μπορεί να είναι η φόρμουλα, αυτό μπορούμε να το συζητήσουμε και να καταλήξουμε σε συγκεκριμένη πρόταση. Νομίζω ότι αν είναι ρεαλιστική θα την ακούσουν. Αλλά να ζητάμε να καταργηθεί ολόκληρος νόμος ή να παραταθεί κατ'εξαίρεση και προς όφελος μόνο κάποιων η μεταβατική (μετά από 1.5 χρόνο διαπίστωσαν κάποιοι ότι η μεταβατική που προέβλεπε ο νόμος αφορούσε μόνο σε αυτούς που είχαν κατοχυρώσει δικαίωμα διορισμού από το 2009?), ούτε ρεαλιστικό είναι, ούτε προσανατολίζεται στην αξιοκρατία.
Θα μπορούσε πολύ εύκολα green,να διορθώσει τα κακώς κείμενα με κάποιες τροπολογίες στον νόμο που υπήρχε....Λες και οι εκπαιδευτικοί είναι τα βύσματα όλου  του δημοσίου(κάποιοι)...Δεν βλέπω όμως πουθενά αλλού να διορθώνεται τίποτα με τόσο κόσμο που έπηξε το κυβερνών κόμα το δημόσιο....Και γιατί δεν είναι αξιοκρατία να διοριστεί κάποιος με 25 μόρια,3 ασεπ κ 4 χρόνια αναπλήρωσης,επειδή άλλαξε το σύστημα με το έτσι θέλω(μη μου πεις ότι έγινε διαβούλευση.......δεν υπήρξε αυτο στην ουσία και ούτε το έλαβε υπ'όψη).
Δηλαδή τι διαφορά θα είχε αν καταργούσε το 40% με τροπολογία του παλιού νόμου και όχι με καινούριο; Δεν θα υπήρχαν γκρίνιες και τότε; Οι 24μηνίτες είναι άλλη περίπτωση, αλλά ούτως ή άλλως δεν ήταν διασφαλισμένοι και με τον προηγούμενο νόμο, στο έλεος του Υπουργείου ήταν ο διορισμός τους.

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3187
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #377 στις: Αύγουστος 26, 2011, 10:38:05 πμ »
green  και πριν τροποποιήσεις ζητούσαμε και η Διαμαντοπούλου τα άλλαξε όλα προς το χειρότερο.
Ότι κακό σκέφτεσαι τώρα μπορούσε απλώς να αλλάξει και πριν, χωρίς νέο νόμο. Με το να φτιάξει νέο νόμο χωρίς να διορθώσει τα κακά που λες, εμένα μου λέει ότι κάτι άλλο τρέχει, και δεν λέω τι σκέφτομαι μη φάω καμιά μύνηση.
Έλα βρε συνάδελφε, ποιοί ζητούσαν διορθώσεις; Στο μόνο που πίεζε ανέκαθεν η ΟΛΜΕ ήταν για να μπούνε παραθυράκια στο ΑΣΕΠ, πρώτα το 40% και μετά το 30μηνο. Βολεύτηκε κόσμος και λαός από αυτά.
Έχεις δίκιο λίγοι τα ζητούσαν και δεν τους άκουγες. Όμως δεν μπορώ να απαξιώσω όλους τους συναδέλφους με προυπηρεσία. Δεν είμαι τόσο αλαζόνας.
Δεν τους απαξιώνω όλους προφανώς, αλλά δε με διασφαλίζει και κανείς έναντι αυτών που έχουν κάνει λαμογιές.
Το να προσπαθείς να περάσεις νόμο ή ρύθμιση που να βολεύει εσένα, ή να υποβιβάζει άλλα σύνολα, επικαλούμενος την αξιοκρατία, που έρχεται σε αντίθεση με την πλειοψηφούσα ηθική της εποχής, προκρίνεται ως λαμογιά?
Καταλαβαίνω ότι η πλειοψηφία μπορεί να κάνει λάθος ή να σκέφτεται λάθος, και μπορεί να αλλάζει από εποχή σε εποχή, συνήθως όμως σε κάθε εποχή τα λάθη τα κάνει χωρίς να έχει τέτοια επίγνωση, όπως π.χ. τώρα.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159815
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 374
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 362
Σύνολο: 369

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.06 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.