*

Αποστολέας Θέμα: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής  (Αναγνώστηκε 213339 φορές)

0 μέλη και 7 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος LEONTITO

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 297
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #252 στις: Ιούνιος 29, 2011, 12:22:35 μμ »
Εμ, έλα, όμως, που ποτέ το 60-40 δεν ήταν 60-40, αλλά περιέργως ήταν 40-60 ή 30-70 ή στους ΠΕ11 8-92. Το 60-40 έπρεπε να το προφυλάξετε όσοι το θέλετε, γιατί έτσι όπως εφαρμόστηκε δεν ήταν καθόλου δίκαιο. Π.χ. πέρυσι  στους φιλολόγους διόρισε 204 από ΑΣΕΠ, 136 από τον ενιαίο και 85 24μηνίτες. Στο σύνολο των 425 διορισμών το 204 δεν είναι 60% και μάλιστα άφησε εκτός μόλις 36 ασεπίτες. Και μη βιαστείς να πεις ότι οι 24μηνίτες διορίζονται εκτός του ποσοστού 40%. Αντιγράφω από άλλο τόπικ το άρθρο 9 του 3848 που αφορά στις μεταβατικές διατάξεις.
Άρθρο 9
Μεταβατικές διατάξεις

Κατά την περίοδο έως και το σχολικό έτος 2011−2012  οι διορισμοί μόνιμων εκπαιδευτικών στην πρωτοβάθμια
και τη δευτεροβάθμια εκπαίδευση γίνονται σε ποσοστό 60% από τους ισχύοντες πίνακες διοριστέων εκπαιδευτικών του Α.Σ.Ε.Π. και σε ποσοστό 40% από τους κατά  την παράγραφο 2 ενιαίους πίνακες προσωρινών αναπληρωτών εκπαιδευτικών με πραγματική προϋπηρεσία.
Με απόφαση του Υπουργού Παιδείας, Δια Βίου Μάθησης  και Θρησκευμάτων, που δημοσιεύεται στην Εφημερίδα
της Κυβερνήσεως, μπορεί να παρατείνεται η μεταβατική περίοδος του προηγούμενου εδαφίου έως τη διενέργεια
του πρώτου διαγωνισμού του Α.Σ.Ε.Π. κατά τις διατάξεις του παρόντος νόμου.


Όπως καταλαβαίνεις οι 24μηνίτες έπρεπε να είναι μέσα στο 40%. Αυτό όμως δεν έγινε. Και δεν είδα κανέναν από όσους κόπτονται για τη δικαιοσύνη του 60-40 στους διορισμούς να φωνάζει ότι έγινε λάθος πέρυσι.

Μην ανησυχεις Leontito, εσύ τουλάχιστον έχεις σίγουρο τον διορισμό... Ελπίζω να υπάρχει τουλάχιστον ήδη αναπλήρωση...

Για να θυμόμαστε και όλες τις πτυχές του θέματος δανείζομαι μια πρόταση ενός συναδέλφου από πρόσφατο πμ. :

"Ενα είναι το σίγουρο: αν διοριστείς μέσω Ασεπ τώρα θα σε στείλουν στην βραχονησίδα! (για 3 χρόνια ).  Προηγούνται στις επιλογές οι του 40% και το 24μηνο! Πρέπει να εκτίσεις την ποινή σου επειδή πολέμησες με θεμιτά μέσα!  :D Επισης πρέπει να σε βαλλουν στην απομόνωση για να σκεφτείς το μέλλον σου σαν μικρός/μικρή που είσαι!  :D "

Εγώ συμπληρώνω:
Τα 3 χρόνια είναι η αισιόδοξη πρόβλεψη... αν δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις πλάγιες οδούς, μπορεί να γίνουν και 10!

Ο ασκητισμός είναι συνυφασμένος με την σοφία τελικά;  ??? ???
Κοίτα, εγώ δε μασάω να μείνω και 20 χρόνια κάπου. Οπότε μη με "απειλείς" ότι θα μείνω στην εξορία. Δε με χαλάει. Ξέρω από δύσκολα, τα έχω περάσει και δε μου δόθηκε τίποτα εύκολα στη ζωή. Κι αν η εξορία, Πάνο, συνυφαίνεται με τη σοφία, ακόμη καλύτερα. Ένα ακόμη κέρδος.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #253 στις: Ιούνιος 29, 2011, 02:26:05 μμ »
σε συγκριση με κατι αλλα υπουργεια, δημους κτλ, ναι ειμαστε αξιοκρατικοτεροι. δεν ειμαστε τοσο μπουρδελο. το 60-40 ηθελε βελτιωση, οχι καρατομηση.

Συμφωνώ μαζί σου. Έπρεπε να μπει η προυπόθεση ΑΣΕΠ στο 40%. Έτσι αποκαθίσταται, σε κάποιο βαθμό  έστω,  το περί δικαίου αίσθημα πολλών συναδέλφων που δεν έτρεξαν σε βουλευτικά γραφεία , σε διευθυντές εκπαίδευσης ή στο παπαδαριό αυτοί οι ίδιοι ή οι  μπαμπάδες τους ή οι  θειάδες τους...

συμφωνω. αντι ομως να γινει η συγκεκριμενη βελτιωση, το συστημα αλλαξε προς το χειροτερο ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ. βεβαια, εκ του πονηρου. και αυτο μεταφραζεται σε απολυτο ελεγχο των διορισμων.
Πάντα το Υπουργείο είχε τον απόλυτο έλεγχο των διορισμών. Αυτό καθόριζε τις θέσεις διορισμού μέσω ΑΣΕΠ και εμμέσως και τις θέσεις μέσω του 40%. Στο 24μηνο έβαλε τον όρο να διορίζει μόνο αν και όταν κρίνει αυτό. Στο μόνο που έχασε τα αβγά και τα πασχάλια και διορίστηκαν αθρόα εκπαιδευτικοί χωρίς να ξέρουμε αν χρειάζονταν όλοι, ήταν το 30μηνο.
Τα αυγά και τα πασχάλια τα έχασε το υπουργείο διορίζοντας το 24μηνο όλο το 2008 που άρχισε να λειτουργεί ο νόμος.Εφόσον έλεγε ο νόμος σύμφωνα με τις ανάγκες δεν έπρεπε να διοριστεί όλο μέχρι και τον τελευταίο και αυτό διότι περίμεναν πίσω συνάδελφοι με πολύ μεγαλύτερες προυπηρεσίες. Δεν είναι άδικο να διορίζεται ένας με 24 μήνες προυπηρεσία και ένας με 50 να περιμένει και ίσως να μη διοριστεί ποτέ έτσι όπως πάνε να γίνουν τα πράγματα. Εξάλλου ποιός σας είπε οτι οι επιτυχόντες του ΑΣΕΠ συνεπάγεται να είναι και διοριστέοι άμεσα που το είδατε αυτό. Με λίγα λόγια ρωτώ οι 24μηνίτες χρειάζονταν όλοι και διορίστικαν.
Γιατί, οι 30μηνίτες χρειάζονται όλοι και διορίζονται, χωρίς καν να υπάρχει γι'αυτούς η υποσημείωση σύμφωνα με τις ανάγκες της υπηρεσίας; Πότε άλλοτε διορίστηκαν άνθρωποι στο δημόσιο χωρίς να έχει προκηρυχθεί συγκεκριμένος αριθμός θέσεων σύμφωνα με τις ανάγκες;

Αποσυνδεδεμένος Aritina

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 185
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #254 στις: Ιούνιος 29, 2011, 02:50:16 μμ »
Παιδιά, άλλο το 24μηνο, άλλο το 40% και άλλο το 60%.Οι 24μηνίτες έχουν επιτυχία ΑΣΕΠ και είναι αυτοί που προηγούνται στην επιλογή περιοχής τοποθέτησης.Αν π.χ. φέτος διορίσει όλο το 24μηνο στους φιλολόγους- όπως ακούγεται- ( ή έστω τους πιο πολλούς) αυτοί θα επιλέξουν πρώτοι εκεί που θέλουν να πάνε και έπειτα οι άλλες κατηγορίες.

Αποσυνδεδεμένος dessi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 523
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #255 στις: Ιούνιος 29, 2011, 02:53:04 μμ »
Παιδιά, άλλο το 24μηνο, άλλο το 40% και άλλο το 60%.Οι 24μηνίτες έχουν επιτυχία ΑΣΕΠ και είναι αυτοί που προηγούνται στην επιλογή περιοχής τοποθέτησης.Αν π.χ. φέτος διορίσει όλο το 24μηνο στους φιλολόγους- όπως ακούγεται- ( ή έστω τους πιο πολλούς) αυτοί θα επιλέξουν πρώτοι εκεί που θέλουν να πάνε και έπειτα οι άλλες κατηγορίες.

Αυτό λέμε και εμείς! Οι Ασεπίτες επιλέγουν τελευταίοι περιοχή τοποθέτησης! Προηγούνται οι άλλοι!  :D

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Dorea

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 423
    • Προφίλ
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #256 στις: Ιούνιος 29, 2011, 03:42:59 μμ »
Παιδιά, άλλο το 24μηνο, άλλο το 40% και άλλο το 60%.Οι 24μηνίτες έχουν επιτυχία ΑΣΕΠ και είναι αυτοί που προηγούνται στην επιλογή περιοχής τοποθέτησης.Αν π.χ. φέτος διορίσει όλο το 24μηνο στους φιλολόγους- όπως ακούγεται- ( ή έστω τους πιο πολλούς) αυτοί θα επιλέξουν πρώτοι εκεί που θέλουν να πάνε και έπειτα οι άλλες κατηγορίες.

Αυτό λέμε και εμείς! Οι Ασεπίτες επιλέγουν τελευταίοι περιοχή τοποθέτησης! Προηγούνται οι άλλοι!   :D

Dessi εμεις οι φιλολογοι διδάσκουμε οτι το θαυμαστικό είναι και αυτό ένα είδος σχολίου.Να εκλάβουμε τα θαυμαστικά ως ενθουσιασμό για τον πιθανό διορισμό σου ή ως θρίαμβο για το γεγόνός οτι προηγείσαι στις τοποθετήσεις;;Σε κάθε περίπτωση σε συγχαίρω προκαταβολικά και σου εύχομαι η πιθανότητα του διορισμού σου να γίνει πραγματικότητα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #257 στις: Ιούνιος 29, 2011, 03:48:38 μμ »
dessi,  καλό διορισμό και απο μένα !!!
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος dessi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 523
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #258 στις: Ιούνιος 29, 2011, 03:59:25 μμ »
Παιδιά, άλλο το 24μηνο, άλλο το 40% και άλλο το 60%.Οι 24μηνίτες έχουν επιτυχία ΑΣΕΠ και είναι αυτοί που προηγούνται στην επιλογή περιοχής τοποθέτησης.Αν π.χ. φέτος διορίσει όλο το 24μηνο στους φιλολόγους- όπως ακούγεται- ( ή έστω τους πιο πολλούς) αυτοί θα επιλέξουν πρώτοι εκεί που θέλουν να πάνε και έπειτα οι άλλες κατηγορίες.

Αυτό λέμε και εμείς! Οι Ασεπίτες επιλέγουν τελευταίοι περιοχή τοποθέτησης! Προηγούνται οι άλλοι!   :D

Dessi εμεις οι φιλολογοι διδάσκουμε οτι το θαυμαστικό είναι και αυτό ένα είδος σχολίου.Να εκλάβουμε τα θαυμαστικά ως ενθουσιασμό για τον πιθανό διορισμό σου ή ως θρίαμβο για το γεγόνός οτι προηγείσαι στις τοποθετήσεις;;Σε κάθε περίπτωση σε συγχαίρω προκαταβολικά και σου εύχομαι η πιθανότητα του διορισμού σου να γίνει πραγματικότητα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Αυτά παθαίνει κανείς όταν δεν παρακολουθεί όλη τη συζήτηση ή όταν δεν ξέρει τον άλλο!!!!!!!!!!!! :D :D  :D  :D

Υ.Σ. Δεν θέλω να μονιμοποιηθώ! Το αναφέρω και αλλού: η μονιμότητα έχει πολλά αρνητικά!!!!!!!!
Υ.Σ. Δες παραπάνω τι γράφει ο Panos2 για τους διορισμούς των Ασεπιτών και θα καταλάβεις!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος Dorea

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 423
    • Προφίλ
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #259 στις: Ιούνιος 29, 2011, 04:24:52 μμ »
Dessi το μόνο βεβαιο είναι οτι δε σε ξέρω.Τη συζήτηση όμως την παρακολούθησα.Δεν ήθελα να κάνω κανένα σχολιο για  περιεχόμενο  της συζήτησης παρά μόνο για τη χρήση του θαυμαστικού.Φαντάζομαι μου επιτρέπεις.

Αποσυνδεδεμένος dessi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 523
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #260 στις: Ιούνιος 29, 2011, 04:40:54 μμ »
Dessi το μόνο βεβαιο είναι οτι δε σε ξέρω.Τη συζήτηση όμως την παρακολούθησα.Δεν ήθελα να κάνω κανένα σχολιο για  περιεχόμενο  της συζήτησης παρά μόνο για τη χρήση του θαυμαστικού.Φαντάζομαι μου επιτρέπεις.

Εχεις να μας πεις τίποτα εποικοδομητικό για να συμβάλεις με τον τρόπο σου στη συζήτηση?

« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 29, 2011, 04:45:37 μμ από dessi »

Αποσυνδεδεμένος Dorea

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 423
    • Προφίλ
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #261 στις: Ιούνιος 29, 2011, 05:51:32 μμ »
Μα ούτως η άλλως δε διαβασα κάτι εποικοδομητικό στη συζήτηση που ηδη είχε προηγηθεί.Οι δικές μου πάντως πληροφορίες λένε για 100-110 άτομα απο τους φιλολόγους.Αλλά επειδή εγώ έχω μια επιφύλαξη για τις πηγές κάθε είδους λέω να περιμένουμε τις εξελίξεις και καλή τύχη σε όλους.

Αποσυνδεδεμένος dessi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 523
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #262 στις: Ιούνιος 29, 2011, 08:35:09 μμ »
Μα ούτως η άλλως δε διαβασα κάτι εποικοδομητικό στη συζήτηση που ηδη είχε προηγηθεί.Οι δικές μου πάντως πληροφορίες λένε για 100-110 άτομα απο τους φιλολόγους.Αλλά επειδή εγώ έχω μια επιφύλαξη για τις πηγές κάθε είδους λέω να περιμένουμε τις εξελίξεις και καλή τύχη σε όλους.

Μάλιστα, αυτές τις πληροφορίες έχεις λοιπόν. Αντι να ασχολείσαι μαζί μου δεν ενημερώνεις τον κόσμο εδώ που τους τρώει η αγωνία:

http://www.pde.gr/index.php?topic=23249.msg448384;topicseen#new

« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 30, 2011, 12:26:55 μμ από dessi »

Αποσυνδεδεμένος Dorea

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 423
    • Προφίλ
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #263 στις: Ιούνιος 29, 2011, 08:44:27 μμ »
ΔΕΝ αναλαμβάνω τετοιους ρόλους,άλλωστε αν συγκρίνουμε τις πληροφορίες που έχει ο καθενας θα καταλάβουμε οτι είναι αντιφατικές.

Αποσυνδεδεμένος dessi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 523
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #264 στις: Ιούνιος 30, 2011, 10:23:55 πμ »
Και όμως οι πληροφορίες σου, για διορισμό δηλ. 100-110 Φιλολόγων, δίνει λύση στο μυστήριο της παράτασης της μεταβατικής! Με τη βοήθεια των συναδέλφων μέτρησα γύρω στα 331 άτομα για διορισμό. Αν διορίσει τους 110 τότε οι υπόλοιποι θα απορροφηθούν στην παράταση της μεταβατικής η οποία θα διαρκέσει άλλα δύο χρόνια τουλάχιστον. Τις σχολικές χρονιές 2012-13 και 2013-14. Προφανώς δεν θα διορίσει όλους τους Ασεπίτες φέτος διότι θα υπάρχει νομικό κώλυμα τις επόμενες χρονιές (δεν μπορεί να αντλήσει απο Επιτυχόντες).

Και μάλλον συμφωνεί με τα νούμερα για μόνιμους διορισμούς τα οποία κυμαίνονται απο 800 μέχρι 1600 άτομα στη Μέση Εκπαίδευση. Είναι και το Μεσοπρόθεσμο.


Αποσυνδεδεμένος josua

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
    • Προφίλ
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #265 στις: Ιούνιος 30, 2011, 11:03:05 πμ »
μα συμφωνα με τον πινακα του Τσιατσιου για να τελειωνει με το 60-40 των φιλολογων πρεπει να παρει 60 ατομα.
Τωρα πως τοσο ευκολα λες εσυ οτι με 110 ατομα θα αφησει εξω ΑΣΕΠΙΤΕΣ μονο εσυ ξερεις!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160925
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 698
Σύνολο: 712

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.093 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.