*

Αποστολέας Θέμα: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής  (Αναγνώστηκε 213422 φορές)

0 μέλη και 9 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος irenead

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1222
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #1050 στις: Σεπτέμβριος 05, 2011, 07:19:32 μμ »
Ναι αλλά δυστυχώς το άφησε κουτσό(σύμφωνα με τις ανάγκες της υπήρεσίας).Τ/σπα είναι η αρχή και μια πολύ καλή κίνηση.Μπραβο και πάλι σε όλους τους συναδέλφους.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος irenead

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1222
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #1051 στις: Σεπτέμβριος 05, 2011, 07:20:39 μμ »
Συγγνώμη αλλά αρχίζω και οργίζομαι.Καλή η επιστολή σας αλλά, για εμάς που χάσαμε το 24μηνο για 1μιση μήνα το 2010 λόγω διορισμών ΟΑΕΔιτών τί γίνεται;Εσείς που συζητάτε με υψηλά ιστάμενα πρόσωπα, εγώ η έρμη με έναν κυριούλη μιλάω όταν μπορώ, καλό θα ήταν να τονίσετε και την αδικία με τη μη προσμέτρηση της φετινής προϋπηρεσίας και να επιζητήσετε το άνοιγμα των πινάκων υποχρεωτικά.Εμμένω βεβαίως σε μία επιτυχία αναδρομικά στον ΑΣΕΠ, διαφορετικά αδικούνται οι νέοι πτυχιούχοι κι όσοι δεν έχουμε μπάρμπα στην κορώνη....
Δεν έχεις διαβάσει το κείμενο.

adigoni

  • Επισκέπτης
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #1052 στις: Σεπτέμβριος 05, 2011, 07:26:30 μμ »
Αιτούμαστε:
1) Την παράταση της μεταβατικής περιόδου έως ότου να απορροφηθούν όλοι όσοι απασχολούνται ως αναπληρωτές κατά την διάρκεια της με την προϋπόθεση όμως ότι οι διορισμοί αυτοί να μην είναι μηδενικοί αλλά να αντιστοιχούν στις πραγματικές ανάγκες της εκπαίδευσης.
2) Nα συνεχιστεί η ποσόστωση του 60% - 40% στους μελλοντικούς διορισμούς και μετά το πέρας της μεταβατικής. Πιο συγκεκριμένα να απορροφά 60% από τον νέο ΑΣΕΠ όποτε αυτός γίνει και 40% από τον ενιαίο πίνακα με προσμετρημένες τις προϋπηρεσίες όλων όσων έχουν δουλέψει ως αναπληρωτές κατά την διάρκεια της μεταβατικής περιόδου χωρίς χρονικό όριο, προκειμένου να προσληφθούν όλοι οι συνάδελφοι που προσέφεραν τις υπηρεσίες τους ως αναπληρωτές και ωρομίσθιοι. Προτείνουμε επιπλέον να διορίζονται και μετά το πέρας της μεταβατικής όλοι όσοι έχουν συμπληρώσει 30 μήνες προϋπηρεσίας στο χώρο της εκπαίδευσης.

Σε αυτό το σημείο, δεν υπάρχει σαφής αναφορά για υποχρεωτική επιτυχία σε οποιονδήποτε ΑΣΕΠ αναδρομικά.Το αναφέρατε παραπάνω γενικά για ΑΣΕΠ και μη, αλλά καταλαβαίνω ότι λόγω ΟΑΕΔ δεν το βάζετε.Κοίτα, δεν έχω διάθεση για αντιδικία, εφόσον όμως δεν εξασφαλιστεί αυτή η ρήτρα, θα προσληφθεί ο 24χρονος γείτονάς μου με τη γνωριμία του Βουλευτή στον ΟΑΕΔ στο νομό μας και θα διοριστεί στη μεταβατική με το 40%.Και μη μου πεις ότι το αναφέρατε πιο πάνω στην επιστολή, γιατί τα μάτια όλων θα πέσουν στο δια ταύτα......

Αποσυνδεδεμένος irenead

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1222
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #1053 στις: Σεπτέμβριος 05, 2011, 07:29:42 μμ »
Αιτούμαστε:
1) Την παράταση της μεταβατικής περιόδου έως ότου να απορροφηθούν όλοι όσοι απασχολούνται ως αναπληρωτές κατά την διάρκεια της με την προϋπόθεση όμως ότι οι διορισμοί αυτοί να μην είναι μηδενικοί αλλά να αντιστοιχούν στις πραγματικές ανάγκες της εκπαίδευσης.
2) Nα συνεχιστεί η ποσόστωση του 60% - 40% στους μελλοντικούς διορισμούς και μετά το πέρας της μεταβατικής. Πιο συγκεκριμένα να απορροφά 60% από τον νέο ΑΣΕΠ όποτε αυτός γίνει και 40% από τον ενιαίο πίνακα με προσμετρημένες τις προϋπηρεσίες όλων όσων έχουν δουλέψει ως αναπληρωτές κατά την διάρκεια της μεταβατικής περιόδου χωρίς χρονικό όριο, προκειμένου να προσληφθούν όλοι οι συνάδελφοι που προσέφεραν τις υπηρεσίες τους ως αναπληρωτές και ωρομίσθιοι. Προτείνουμε επιπλέον να διορίζονται και μετά το πέρας της μεταβατικής όλοι όσοι έχουν συμπληρώσει 30 μήνες προϋπηρεσίας στο χώρο της εκπαίδευσης.

Σε αυτό το σημείο, δεν υπάρχει σαφής αναφορά για υποχρεωτική επιτυχία σε οποιονδήποτε ΑΣΕΠ αναδρομικά.Το αναφέρατε παραπάνω γενικά για ΑΣΕΠ και μη, αλλά καταλαβαίνω ότι λόγω ΟΑΕΔ δεν το βάζετε.Κοίτα, δεν έχω διάθεση για αντιδικία, εφόσον όμως δεν εξασφαλιστεί αυτή η ρήτρα, θα προσληφθεί ο 24χρονος γείτονάς μου με τη γνωριμία του Βουλευτή στον ΟΑΕΔ στο νομό μας και θα διοριστεί στη μεταβατική με το 40%.Και μη μου πεις ότι το αναφέρατε πιο πάνω στην επιστολή, γιατί τα μάτια όλων θα πέσουν στο δια ταύτα......
Εδώ είναι ξεκάθαρο ότι μιλάμε για ξεκλείδωμα των πινάκων.Οσο για τον ΟΑΕΔ δεν σε καταλαβαίνω.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #1054 στις: Σεπτέμβριος 05, 2011, 07:36:26 μμ »
2) Nα συνεχιστεί η ποσόστωση του 60% - 40% στους μελλοντικούς διορισμούς και μετά το πέρας της μεταβατικής. Πιο συγκεκριμένα να απορροφά 60% από τον νέο ΑΣΕΠ όποτε αυτός γίνει και 40% από τον ενιαίο πίνακα με προσμετρημένες τις προϋπηρεσίες όλων όσων έχουν δουλέψει ως αναπληρωτές κατά την διάρκεια της μεταβατικής περιόδου χωρίς χρονικό όριο, προκειμένου να προσληφθούν όλοι οι συνάδελφοι που προσέφεραν τις υπηρεσίες τους ως αναπληρωτές και ωρομίσθιοι. Προτείνουμε επιπλέον να διορίζονται και μετά το πέρας της μεταβατικής όλοι όσοι έχουν συμπληρώσει 30 μήνες προϋπηρεσίας στο χώρο της εκπαίδευσης.
--------------------------------------------------------------

και γιατι να μην εξακολουθησει να ειναι 60-40 κανοντας ΑΣΕΠ, παρα "να απορροφά 60% απο τον νέο ΑΣΕΠ όποτε αυτος γίνει" ?
Προσωπικα ειναι καταφορη αδικια για χιλιαδες εκπ/κους προς χαρη των λιγων.
Η επιστολη εχει πολλες ασαφειες, πολλα κενα προς όφελος καποιων.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 05, 2011, 07:41:02 μμ από MARKOS »
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

adigoni

  • Επισκέπτης
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #1055 στις: Σεπτέμβριος 05, 2011, 07:37:23 μμ »
Λοιπόν, οκ, μου διέφυγε το ξεκλείδωμα των πινάκων.

Παρακάτω: Εάν μία κόρη φίλου μου συνδικαλιστή Πασοκτσή, πρόσεξε, έχω περίπτωση στο νου μου συγκεκριμένη, μπεί στον ΟΑΕΔ της περιοχής μου ως φιλόλογος, θα αποκτήσει σε 3 χρόνια ικανή προϋπηρεσία για διορισμό χωρίς να δώσει ΑΣΕΠ.Και μιλάμε για 24-26 χρονών άτομο.Δεν αδικείται ο 40άρης και πλέον κι ο 30άρης και ο όποιος έχει δώσει πολλαπλώς ΑΣΕΠ;Γι' αυτό εμμένω στη διατύπωση της επιτυχίας σε ΑΣΕΠ υποχρεωτικά.Διαφορετικά εσαεί θα υπάρχει μία κατηγορία ατόμων που θα πρεσβεύει την αξιοκρατία που καταπατά και θα διορίζεται στην υγεία των κορόιδων που έχουν δώσει ΑΣΕΠ και δεν έχουν μέσο.

Καλή η προσπάθειά σας, αλλά δεν μπορώ να προσυπογράψω όταν υπάρχει αυτό το παραθυράκι, η μή σαφής αναφορά σε υποχρεωτική επιτυχία σε ΑΣΕΠ αναδρομικά.

Αποσυνδεδεμένος WOMAN

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 50
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #1056 στις: Σεπτέμβριος 05, 2011, 07:39:00 μμ »
Και εγώ νομίζω ότι μιλάει ξεκάθαρα για ξεδείκλωμα των πινάκων. Όσο για τον οαεδ , θεωρείς αντιγόνη ότι όταν ανοίξουν οι πίνακες  περιλαμβάνονται και οι του οαεδ? Γιατί νομίζω μιλάει το κείμενο για όσους δούλεψαν ως αναπληρωτές στη διάρκεια του μεταβατικού , δεν νομίζω να αναφέρεται στον οαεδ, εκτός αν δεν κατάλαβα καλά.

Αποσυνδεδεμένος sixtir

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1137
    • Προφίλ
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #1057 στις: Σεπτέμβριος 05, 2011, 07:39:40 μμ »
δηλαδή η προυπηρεσία θα μετράει και στον πίνακα ασεπ(60%) αλλά και σε έναν ξεχωριστό για αυτούς που δεν τα καταφέρνουν στον ασεπ(40%). ε ποια η αλλαγή του συστήματος ? στην ουσία ο νέος που πετυχαίνει καλό βαθμό στον ασεπ δεν θα διορίζεται ενώ οι παλιοί θα το έχουν δίπορτο...
ε δεν αλλάζουμε τελικαα
καλά μας κάνουν και καλά να πάθουμε

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #1058 στις: Σεπτέμβριος 05, 2011, 07:42:37 μμ »
δηλαδή η προυπηρεσία θα μετράει και στον πίνακα ασεπ(60%) αλλά και σε έναν ξεχωριστό για αυτούς που δεν τα καταφέρνουν στον ασεπ(40%). ε ποια η αλλαγή του συστήματος ? στην ουσία ο νέος που πετυχαίνει καλό βαθμό στον ασεπ δεν θα διορίζεται ενώ οι παλιοί θα το έχουν δίπορτο...
ε δεν αλλάζουμε τελικαα
καλά μας κάνουν και καλά να πάθουμε

Συμφωνω!  ζητουν και υποστηριξη! Ντροπη!
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος irenead

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1222
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #1059 στις: Σεπτέμβριος 05, 2011, 07:43:31 μμ »
Και εγώ νομίζω ότι μιλάει ξεκάθαρα για ξεδείκλωμα των πινάκων. Όσο για τον οαεδ , θεωρείς αντιγόνη ότι όταν ανοίξουν οι πίνακες  περιλαμβάνονται και οι του οαεδ? Γιατί νομίζω μιλάει το κείμενο για όσους δούλεψαν ως αναπληρωτές στη διάρκεια του μεταβατικού , δεν νομίζω να αναφέρεται στον οαεδ, εκτός αν δεν κατάλαβα καλά.
Αυτό ακριβώς, δεν αναφέρεται για αυτούς του ΟΑΕΔ.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 07, 2011, 09:34:26 μμ από irenead »

adigoni

  • Επισκέπτης
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #1060 στις: Σεπτέμβριος 05, 2011, 07:44:07 μμ »
Και εγώ νομίζω ότι μιλάει ξεκάθαρα για ξεδείκλωμα των πινάκων. Όσο για τον οαεδ , θεωρείς αντιγόνη ότι όταν ανοίξουν οι πίνακες  περιλαμβάνονται και οι του οαεδ? Γιατί νομίζω μιλάει το κείμενο για όσους δούλεψαν ως αναπληρωτές στη διάρκεια του μεταβατικού , δεν νομίζω να αναφέρεται στον οαεδ, εκτός αν δεν κατάλαβα καλά.

irenead, δε βλέπω σαφή διευκρίνιση, εφόσον ξεκλειδώσουν οι πίνακες.Δε θα υπάρχει σαφής μεταβατική με το άνοιγμα των πινάκων, διαφορετικά πρέπει να αλλάξει ο νόμος.Αυτό θεωρώ πιο σωστό.Εννοώ ότι το κείμενο αυτό καλύπτει πάρα πολλούς συναδέλφους  ΟΑΕΔίτες που δεν έδωσαν ΑΣΕΠ και δε διορίστηκαν ή δε μπήκαν στο 24μηνο.

Αποσυνδεδεμένος evants

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 793
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #1061 στις: Σεπτέμβριος 05, 2011, 07:45:40 μμ »
Ευχαριστώ τη dina 94 για την ονομαστική αναφορά στο πρόσωπό μου,σημαίνει ότι την ενδιαφέρει η γνώμη μου.
Το γεγονός ότι γράφτηκε μια επιστολή διαμαρτυρίας στο διαδίκτυο δε σημαίνει αυτομάτως ότι θα υπάρξει ανταπόκριση, διότι ως γνωστόν στην Ελλάδα αυτήν την περίοδο ο κόσμος καίγεται και οι ομάδες- βαρκούλες αρμενίζουν.
Εν τούτοις,συνεχίζω να θεωρώ ότι λειτουργήσατε διασπαστικά και προωθήσατε ατομικά συμφέροντα εις βάρος μιας τεράστιας μερίδας των αναπληρωτών,όπως και έχω εξηγήσει με παραδείγματα,καίτοι τα επιχειρήματά μου ουδέποτε κανείς μου ανέτρεψε.
Κατανοώ βέβαια τη στάση σας,το τομαράκι σας θέλετε να σώσετε,όπως τόσοι και τόσοι καλοί συνάδελφοι στο παρελθόν.
Διά του παρόντος θα ήθελα να αναρωτηθώ αν υπάρχει ικανός αριθμός συμμετεχόντων στο φόρουμ που θα ήθελε να συμμετάσχει σε μια αντίστοιχη κίνηση,που θα τηρεί τα προσχήματα και θα αφορά πραγματικά τους περισσότερους δυνατόν ενδιαφερομένους,των οποίων η προϋπηρεσία δεν αφήνει περιθώρια αμφισβήτησης και των οποίων η προσπάθεια θα καταβαραθρωθεί σε ενδεχόμενη αξιοποίηση της επιστολής σας-λέμε τώρα-από το υπουργείο.

Αποσυνδεδεμένος irenead

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1222
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #1062 στις: Σεπτέμβριος 05, 2011, 07:47:01 μμ »
δηλαδή η προυπηρεσία θα μετράει και στον πίνακα ασεπ(60%) αλλά και σε έναν ξεχωριστό για αυτούς που δεν τα καταφέρνουν στον ασεπ(40%). ε ποια η αλλαγή του συστήματος ? στην ουσία ο νέος που πετυχαίνει καλό βαθμό στον ασεπ δεν θα διορίζεται ενώ οι παλιοί θα το έχουν δίπορτο...
ε δεν αλλάζουμε τελικαα
καλά μας κάνουν και καλά να πάθουμε
Με απλά λόγια μιλάμε για ένα μικτό σύστημα διορισμών.Ασεπ 60% και από τους πίνακες 40%.Πάντα να έχει τη δυνατότητα κάποιος να διοριστεί μέσω Ασεπ,αλλά και αυτός που έχει προϋπηρεσία "να μην τη χάνει".

Αποσυνδεδεμένος WOMAN

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 50
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #1063 στις: Σεπτέμβριος 05, 2011, 07:49:37 μμ »
Αντιγόνη συγγνώμη , εγώ εξακολουθώ να καταλαβαίνω ότι δεν αναφέρεται στους ΟΑΕΔίτες , αλλά στους αναπληρωτές της μεταβατικής . Οι οαεδίτες δεν είναι αναπληρωτές , ή τουλάχιστον να αποσαφηνιστεί αυτό.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160929
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 725
Σύνολο: 736

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.094 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.