*

Αποστολέας Θέμα: Εγκύκλιος Σχολείων Δεύτερης Ευκαιρίας  (Αναγνώστηκε 90666 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος giuli999

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: εγκύκλιος ΣΔΕ;;;
« Απάντηση #140 στις: Αύγουστος 10, 2011, 05:23:41 μμ »
Καλησπέρα! Έκανα σήμερα την αίτηση για τα ΣΔΕ και πάτησα υποβολή. Έπειτα μου έβγαλε μόνο 14 μόρια. Ενώ είμαι ΤΕΙ Πληροφορικής.Δεν θα έπρεπε να έχω παραπάνω?? Κι επίσης στην εγκύκλιο λέει ότι θα δοθεί και αριθμός πρωτοκόλου μετα την υποβολή της αίτησης, ενώ εγώ δεν πήρα τίποτα! Τι συμβαίνει?
κάνε 2 εκτυπώσεις , στείλε την μια και κράτα την άλλη, μην ξεχάσεις να υπογράψεις στο τέλος
οκ. ευχαριστω! με τα μόρια υπάρχει περίπτωση να έκανα κανένα λάθος? δεν μου προσθεσε τα μόρια του βασικού τίτλου! αν έκανε την αίτηση κανείς ας μου δώσει φώτα..
ΠΕ20

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: εγκύκλιος ΣΔΕ;;;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:17:58 »

Αποσυνδεδεμένος Έλλη

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 204
    • Προφίλ
Απ: εγκύκλιος ΣΔΕ;;;
« Απάντηση #141 στις: Αύγουστος 10, 2011, 05:25:15 μμ »
Παιδιά, το θέμα της ΑΠΥ είναι πολύ σοβαρό. Πιστέψτε με, κανείς δεν θα 'θελε ν' ανοίξει βιβλία για τέτοιες δουλειές. Δεν θα σας μένει τίποτε, συν ένα απίστευτο τρέξιμο και έξοδα σε λογιστές. Πέραν αυτών όμως, το πρόβλημα είναι ότι τέτοιου είδους εργασιακές σχέσεις στην εκπαίδευση δεν πρέπει να γίνονται αποδεκτές. Πέρυσι, οι αναπληρωτές ΕΣΠΑ παλέψαμε για να μας πληρώνουν και τις αργίες και τις διακοπές κανονικά, γιατί η σύμβασή μας δεν έκανε λόγο για αυτά τα στοιχειώδη που προσπάθησαν να μας φάνε. Μην τους επιτρέψετε να ορίσουν εργασιακή σχέση με μπλοκάκι. Ακόμη και οι δημοσιογράφοι παλεύουν χρόνια για να απαλλαγούν από αυτά.
Επίσης μου κάνει εντύπωση ότι η εγκύκλιος αναφέρει μόνο ΑΠΥ και όχι και απόδειξη δαπανών εάν κάποιος επιθυμεί. Όταν τα ποσά είναι μικρά συμφέρει η απόδειξη δαπανών (έως 5.000 κάθε έτος). Έχει παρακράτηση 23%, όμως δεν έχει ΤΕΒΕ, δεν έχει επιμελητήρια, εφορίες, βιβλία κ.λπ. και τουλάχιστον το 20% επιστρέφεται εάν δεν έχεις ξεπεράσει το αφορολόγητο. Γιατί λοιπόν δεν δίνουν έστω και αυτή τη δυνατότητα; Επίσης δεν νοείται να δουλεύεις για το Δημόσιο και κόβεις ΑΠΥ. Είναι παραλογισμός. Το κείμενο της Lucinda είναι ωραιότατο, κι ακόμη και σε περίπτωση που έχει οποιοδήποτε νομικό κενό, δεν υπάρχει πρόβλημα γιατί δεν είναι εξώδικο ούτε αγωγή. 

Αποσυνδεδεμένος mpesg

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1996
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: εγκύκλιος ΣΔΕ;;;
« Απάντηση #142 στις: Αύγουστος 10, 2011, 05:27:48 μμ »
Καλησπέρα! Έκανα σήμερα την αίτηση για τα ΣΔΕ και πάτησα υποβολή. Έπειτα μου έβγαλε μόνο 14 μόρια. Ενώ είμαι ΤΕΙ Πληροφορικής.Δεν θα έπρεπε να έχω παραπάνω?? Κι επίσης στην εγκύκλιο λέει ότι θα δοθεί και αριθμός πρωτοκόλου μετα την υποβολή της αίτησης, ενώ εγώ δεν πήρα τίποτα! Τι συμβαίνει?
κάνε 2 εκτυπώσεις , στείλε την μια και κράτα την άλλη, μην ξεχάσεις να υπογράψεις στο τέλος
οκ. ευχαριστω! με τα μόρια υπάρχει περίπτωση να έκανα κανένα λάθος? δεν μου προσθεσε τα μόρια του βασικού τίτλου! αν έκανε την αίτηση κανείς ας μου δώσει φώτα..
δεν παίρνεις μόρια για το πρώτο πτυχίο , μόνο για το δεύτερο

Αποσυνδεδεμένος Lucinda

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 904
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: εγκύκλιος ΣΔΕ;;;
« Απάντηση #143 στις: Αύγουστος 10, 2011, 07:22:00 μμ »
Παιδιά, το θέμα της ΑΠΥ είναι πολύ σοβαρό. Πιστέψτε με, κανείς δεν θα 'θελε ν' ανοίξει βιβλία για τέτοιες δουλειές. Δεν θα σας μένει τίποτε, συν ένα απίστευτο τρέξιμο και έξοδα σε λογιστές. Πέραν αυτών όμως, το πρόβλημα είναι ότι τέτοιου είδους εργασιακές σχέσεις στην εκπαίδευση δεν πρέπει να γίνονται αποδεκτές. Πέρυσι, οι αναπληρωτές ΕΣΠΑ παλέψαμε για να μας πληρώνουν και τις αργίες και τις διακοπές κανονικά, γιατί η σύμβασή μας δεν έκανε λόγο για αυτά τα στοιχειώδη που προσπάθησαν να μας φάνε. Μην τους επιτρέψετε να ορίσουν εργασιακή σχέση με μπλοκάκι. Ακόμη και οι δημοσιογράφοι παλεύουν χρόνια για να απαλλαγούν από αυτά.
Επίσης μου κάνει εντύπωση ότι η εγκύκλιος αναφέρει μόνο ΑΠΥ και όχι και απόδειξη δαπανών εάν κάποιος επιθυμεί. Όταν τα ποσά είναι μικρά συμφέρει η απόδειξη δαπανών (έως 5.000 κάθε έτος). Έχει παρακράτηση 23%, όμως δεν έχει ΤΕΒΕ, δεν έχει επιμελητήρια, εφορίες, βιβλία κ.λπ. και τουλάχιστον το 20% επιστρέφεται εάν δεν έχεις ξεπεράσει το αφορολόγητο. Γιατί λοιπόν δεν δίνουν έστω και αυτή τη δυνατότητα; Επίσης δεν νοείται να δουλεύεις για το Δημόσιο και κόβεις ΑΠΥ. Είναι παραλογισμός. Το κείμενο της Lucinda είναι ωραιότατο, κι ακόμη και σε περίπτωση που έχει οποιοδήποτε νομικό κενό, δεν υπάρχει πρόβλημα γιατί δεν είναι εξώδικο ούτε αγωγή.

Πες τα ρε Έλλη! Είναι σοβαρότατο το θέμα της Α.Π.Υ. και απορώ γιατί συζητάμε ακόμα περί προκήρυξης...επί της ουσίας δεν υπάρχει προκήρυξη, είναι όλο ένα λάθος εξαρχής!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: εγκύκλιος ΣΔΕ;;;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:17:58 »

Αποσυνδεδεμένος Lucinda

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 904
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: εγκύκλιος ΣΔΕ;;;
« Απάντηση #144 στις: Αύγουστος 10, 2011, 07:32:04 μμ »
Το κείμενο της ένστασης θα το στείλει ο καθένας σας ατομικά ή θα συνυπογραφεί;
Εγώ έχω επικοινωνήσει με έναν νομικό αλλά δε νομίζει ότι υπάρχει χρόνος για να μελετηθεί η υπόθεση τόσο άμεσα και να εκφέρει τη γνώμη του. Η θέση του ωστόσο θα μπορούσε να αξιοποιηθεί για μετέπειτα ενέργειες. Θα ενημερώσω.

Η ένσταση είναι ατομική και προσωπική. Δεν συνυπογράφεται, ο καθένας γράφει τα προσωπικά του στοιχεία και ενίσταται ως άτομο. Κοινώς όποιος ενδιαφέρεται να αντιδράσει σε αυτό το έκτρωμα μπορεί είτε να κάνει ένα copy-paste των όσων ειπώθηκαν εδώ είτε να γράψει μία δική του ένσταση. Σε κάθε περίπτωση την στέλνει ατομικά με κούριερ και την υπογραφή του.

Αποσυνδεδεμένος A06

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 396
    • Προφίλ
Απ: εγκύκλιος ΣΔΕ;;;
« Απάντηση #145 στις: Αύγουστος 10, 2011, 09:19:30 μμ »
Δηλαδή θα κόβουμε ΑΠΥ για το δημόσιο???????????....και αν δεν μας πληρώσει ποτέ.......ειναι τελείος τρελό.........

Αποσυνδεδεμένος mpesg

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1996
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: εγκύκλιος ΣΔΕ;;;
« Απάντηση #146 στις: Αύγουστος 10, 2011, 09:28:22 μμ »
Δηλαδή θα κόβουμε ΑΠΥ για το δημόσιο???????????....και αν δεν μας πληρώσει ποτέ.......ειναι τελείος τρελό.........
αργεί αλλά πληρώνει.............το θέμα είναι οτι κόβουν θέσεις από παντού :'( :'(

Αποσυνδεδεμένος A06

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 396
    • Προφίλ
Απ: εγκύκλιος ΣΔΕ;;;
« Απάντηση #147 στις: Αύγουστος 10, 2011, 09:31:43 μμ »
οχι δεν πληρώνει....π.χ τα ΙΕΚ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος mpesg

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1996
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: εγκύκλιος ΣΔΕ;;;
« Απάντηση #148 στις: Αύγουστος 10, 2011, 09:39:01 μμ »
οχι δεν πληρώνει....π.χ τα ΙΕΚ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
σίγουρα πληρώνει.δούλεψα στο προηγούμενο εξαμηνο στα ΙΕΚ και εξοφλήθηκα 27 Ιουλίου

Αποσυνδεδεμένος Lucinda

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 904
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: εγκύκλιος ΣΔΕ;;;
« Απάντηση #149 στις: Αύγουστος 10, 2011, 09:40:14 μμ »
Μα δεν καταλάβατε ακόμα συνάδελφοι; Εδώ μας ζητάνε να τους πληρώσουμε για να μας προσλάβουν!  ;D ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος emily_

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 883
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: εγκύκλιος ΣΔΕ;;;
« Απάντηση #150 στις: Αύγουστος 10, 2011, 10:32:03 μμ »
Θα στείλω την ένσταση κι εγώ! Ελπίζω να τη στείλουν και όσο γίνεται περισσότεροι εκπαιδευτικοί!!!

Αποσυνδεδεμένος vantonis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 42
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν υπάρχει ελπίδα...ΠΕ04.01
    • Προφίλ
    • Κοινότητα συζητήσεων Φυσικού ΑΠΘ
Απ: εγκύκλιος ΣΔΕ;;;
« Απάντηση #151 στις: Αύγουστος 10, 2011, 10:38:28 μμ »
Θα στείλω την ένσταση κι εγώ! Ελπίζω να τη στείλουν και όσο γίνεται περισσότεροι εκπαιδευτικοί!!!

Πως και που στέλνουμε την ένσταση συνάδελφε;

Αποσυνδεδεμένος vantonis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 42
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν υπάρχει ελπίδα...ΠΕ04.01
    • Προφίλ
    • Κοινότητα συζητήσεων Φυσικού ΑΠΘ
Απ: εγκύκλιος ΣΔΕ;;;
« Απάντηση #152 στις: Αύγουστος 10, 2011, 10:42:07 μμ »
Επίσης αν δουλέψουμε στα ΣΔΕ παίρνουμε μόρια για αναπληρωτές-ωρομίσθιοι;

Αποσυνδεδεμένος mpesg

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1996
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: εγκύκλιος ΣΔΕ;;;
« Απάντηση #153 στις: Αύγουστος 10, 2011, 10:43:51 μμ »
Επίσης αν δουλέψουμε στα ΣΔΕ παίρνουμε μόρια για αναπληρωτές-ωρομίσθιοι;
οι πίνακες κλείδωσαν, δεν παίρνουμε τίποτα

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32273
  • Τελευταία: Dimi!!!
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158572
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 626
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 25
Επισκέπτες: 571
Σύνολο: 596

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.1 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.