*

Αποστολέας Θέμα: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2011-2012  (Αναγνώστηκε 498484 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Radius

  • Επισκέπτης
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2011-2012
« Απάντηση #2884 στις: Σεπτέμβριος 17, 2011, 02:02:57 μμ »
Κανείς πιστεύω δεν αμφισβητεί την μέριμνα που πρέπει να υπάρχει από το κράτος για ευπαθείς κοινωνικές ομάδες, όπως οι ανάπηροι. Αρκεί όμως να είναι όντως ανάπηροι. Γνωρίζουμε όμως όλοι πολύ καλά ότι στην Ελλάδα έχουν γίνει πολλά κατά καιρού. Θεωρώ δικαιολογημένη την επιφυλακτικότητα που υπάρχει σε όλους μας όταν γνωρίζουμε ότι στη χώρα μας έχουν βγει για παράδειγμα χιλιάδες μαϊμού αναπηρικές συντάξεις. Μας διασφαλίζει κανείς ότι δεν έχουν δοθεί και ψεύτικα πιστοποιητικά αναπηρίας για ένταξη στου πίνακες αναπληρωτών ή για διορισμό στο δημόσιο;
Είμαι περίεργος να δω τώρα που θα επανεξεταστούν όλες οι περιπτώσεις αναπήρων από τον νέο ενιαίο φορέα, αν και πόσοι μαϊμού ανάπηροι θα εντοπιστούν στους πίνακες αναπληρωτών. Κοντός ψαλμός αλληλούια.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 17, 2011, 02:05:19 μμ από Radius »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2011-2012
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:12:28 »

Radius

  • Επισκέπτης
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2011-2012
« Απάντηση #2885 στις: Σεπτέμβριος 17, 2011, 02:10:57 μμ »
Παράθεση
Καμία αμφισβήτηση για τα άτομα του πίνακα Α οπως σωστά ειπώθηκε. Και επειδη γνωριζω και 2 πράγματα, ΟΛΟΙ μα όλοι περνάνε απο επιτροπές για να πάρουν το χαρτι αναπηρίας που καταθέτουν στην αίτηση. Και εκει δε χωράνε μέσα...
Κάτι χιλιάδες μαιμού ανάπηροι που παίρνουν συντάξεις αναπηρίας από τέτοιες επιτροπές δεν υποτίθεται ότι πέρασαν και αυτοί;

Αποσυνδεδεμένος gas11

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 132
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2011-2012
« Απάντηση #2886 στις: Σεπτέμβριος 17, 2011, 02:14:07 μμ »
Ειναι αρκετά δυσκολο να αποκτησει κάποιος βεβαιωση 67% αναπηρίας και να ειναι υγειης. Ασε που θα τον πάρουν χαμπάρι στο σχολείο μετά και θα τον τρέχουν. Πόσο θεατρο να παιξει κάποιος?Να το παιξει δηλαδη κουφος ή τυφλος ή ανάπηρος??χεχε
Αυτο που θέλω να πω ειναι οτι τετοιοι ανθρωποι ελεγχονται καθημερινά. Δεν ειναι να παρεις μια συνταξη η ενα επιδομα που περασες μια φορά σε ειδε μια επιτροπη και τέλος. Κινδυνεύουν να τους καταγγείλουν καθημερινα.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 17, 2011, 02:15:38 μμ από gas11 »

Radius

  • Επισκέπτης
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2011-2012
« Απάντηση #2887 στις: Σεπτέμβριος 17, 2011, 02:18:14 μμ »
Ειναι αρκετά δυσκολο να αποκτησει κάποιος βεβαιωση 67% αναπηρίας και να ειναι υγειης. Ασε που θα τον πάρουν χαμπάρι στο σχολείο μετά και θα τον τρέχουν. Πόσο θεατρο να παιξει κάποιος?Να το παιξει δηλαδη κουφος ή τυφλος ή ανάπηρος??χεχε
Σε πληροφορώ ότι υπάρχει συνάδελφος σε ειδικό σχολείο που δεν φαίνεται απολύτως τίποτα, έπεσαν από τα σύννεφα όταν διαπίστωσαν ότι έχει προσληφθεί από τον πίνακα Α'. Δεν τον έβρισκαν στον πίνακι Β' και νόμιζαν ότι είχε βύσμα και προσελήφθη, ώσπου κοίταξαν και βρήκαν το όνομά του στον πίνακα Α'. Δεν νομίζω ότι φαίνονται όλες οι αναπηρίες. Ένας καρκινοπαθής ή με ασθένεια του ανοσοποιητικού πχ πως φαίνεται;
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 17, 2011, 02:32:24 μμ από Radius »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2011-2012
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:12:28 »

Αποσυνδεδεμένος gas11

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 132
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2011-2012
« Απάντηση #2888 στις: Σεπτέμβριος 17, 2011, 02:34:31 μμ »
Αναφέρομαι σε χτυπητές ασθένειες. Δεν έχω γνωρισει ως τωρα κάποιον απο τον πινακα Α που να ειναι καρκινοπαθης ή να έχει κάτι που δε μπορει να φανεί.Ξέρω άτομο με σκλήρυνση κατα πλάκας που έχει κινητικο προβλημα ο άνθρωπος. Συνηθως ειναι άνθρωποι με κινητικά προβλήματα, προβληματα ακοης, όρασης. Αλλά και πάλι θεωρω εξαιρετικά δυσκολο πλέον να περάσει κάποιος απο επιτροπή και να πάρει τέτοιο χαρτι. Παλαιότερα σιγουρα ηταν ευκολότερο...

Εν πάση περιπτωση αν κάποιος καταφέρει να παίζει τόσο καλό θέατρο και να έχει και τόσο καλό μέσον μπράβο του, αλλά νομιζω οτι αποτελεί τον έναν στους 1000.

Radius

  • Επισκέπτης
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2011-2012
« Απάντηση #2889 στις: Σεπτέμβριος 17, 2011, 02:39:53 μμ »
Εγώ γνωρίζω άνθρωπο που διορίστηκε με σοβαρό πρόβλημα στο ανοσοποιητικό του και δεν είχε κάτι εμφανισιακά, πέρα από το ότι ήταν παχύσαρκος, όπως και τόσοι άλλοι συνάνθρωποί μας. Δεν λέω και εγώ ότι θα μπορούσε ο καθένας να πάρει μαιμού πιστοποιητικό, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι κάποιοι ενδεχομένως δεν τα πήραν.

Αποσυνδεδεμένος gas11

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 132
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2011-2012
« Απάντηση #2890 στις: Σεπτέμβριος 17, 2011, 02:45:31 μμ »
Εν πάση περιπτωση πιθανον έχεις δικιο. Αλλωστε ο καθένας μιλάει με προσωπικές του εμπειρίες. Σπαμάραμε ομως αρκετά και ολοι αγωνιούμε να δουμε τι θα γινει με τις υπολοιποες ειδικότητες.

Αποσυνδεδεμένος Kleioula

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 35
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2011-2012
« Απάντηση #2891 στις: Σεπτέμβριος 17, 2011, 03:07:54 μμ »
Καλησπέρα και από εμένα :)Έχουμε κανένα νέο για τις υπόλοιπες ειδικότητες??? :(
Βαρέθηκα.....Σταματήστε τη γη να κατέβω!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος Jusqu_ici_tout_va_bien

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 119
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2011-2012
« Απάντηση #2892 στις: Σεπτέμβριος 17, 2011, 03:16:26 μμ »
Μπα... και έχει πέσει μιζέρια και κατήφια.

Αποσυνδεδεμένος joannaki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2011-2012
« Απάντηση #2893 στις: Σεπτέμβριος 17, 2011, 03:22:46 μμ »
Καλησπερα και απο μενα. Θελω να ρωτησω αν στη β' φαση ειδικης πρωτοβαθμιας θα παρουν ατομα με μηδεν προυπηρεσια? Ρωταω γιατι στη α' φαση δεν πηραν κανεναν με μηδεν προυπηρεσια. Ευχαριστω προκαταβολικα.

Αποσυνδεδεμένος Icarus

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 345
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2011-2012
« Απάντηση #2894 στις: Σεπτέμβριος 17, 2011, 03:33:00 μμ »
και κάτι άλλο...εδώ και χρόνια γίνεται κουβέντα για το ποιος την έχει ποιο μεγάλη...
-εγώ που έχω μεγαλύτερο βαθμό Πτυχίου
-όχι εγώ που έγραψα καλύτερα στον ΑΣΕΠ
-εγώ που έχω μεταπτυχιακό
-όχι εγώ που έχω προϋπηρεσία
κ.λ.π.
ας μη μας κάνει η ανάγκη για δουλειά να υποτιμάμε τα προσόντα των άλλων και να χάσουμε την ανθρωπιά μας

π.χ προϋπηρεσία vs μεταπτυχιακές σπουδές, ΑΣΕΠ vs βαθμό πτυχίου κ.λ.π

για ότι απόκτησε κανένας έβαλε κόπο και χρόνο... και μην ακούω απόψεις (sic) για πληρωμένα σεμινάρια και πληρωμένα μεταπτυχιακά και άλλες τέτοιες αηδίες....
για όλα πληρώνουμε...
1ον: φροντιστήρια και ιδιαίτερα γαι να μπούμε στο Πανεπιστήμιο...
2ον: για να σπουδάσουμε και να πάρουμε το βασικό πτυχίο...
3ον: για ξένες γλώσσες, νοηματικές, ECDL κ.λ.π
4ον: για ετήσια σεμινάρια πάσης φύσεως (το αντίστοιχο στα αγγλικά είναι το PgDip)
5ον: για μεταπτυχιακά ετήσια (MSC, MA, MeD), και διετή (MPhil)

ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΑΠΑΞΙΩΝΕΙ ΤΟΝ ΑΛΛΟ ΚΑΝΟΝΤΑΣ ΓΕΝΙΚΕΥΣΕΙΣ και να θεωρεί ότι αυτά που απέκτησε αυτός τα πήρε με την αξία του και οι άλλοι απλά πλήρωσαν ή ήταν βύσματα...
Η αιώνια κουβέντα στο pde με τους ΑΣΕΠόπληκτους τους ΠΡΟΫΠΗΡΕΣΙΟπληκτους κ.λ.π

Και τέλος ναι φίλοι μου υπάρχουν και ΟΡΘΩΣ υπάρχουν και κάποια κοινωνικά κριτήρια σε αυτήν την κωλοχώρα που τα έχει ισοπεδώσει όλα για ευαίσθητες κοινωνικές ομάδες (ΑμΕΑ, τρίτεκνοι, πολύτεκνοι, γονείς παιδιών με αναπηρία )...μόνο οι ανάλγητοι εποφθαλμιούν αυτές τις θέσεις...ή γκρινιάζουν... :(

Ολα αυτα που αναφερεις ειναι σωστα. Δε ξερω αν ανφερεσαι σε μενα . Εγω απλη ερωτηση εκανα στο φορουμ για να εξακριβωσω κατι ποσοστα που μου μετεφεραν αλλα ατομα. Εννοειται πως δε γινεται λογος για τον Πινκα Α. Αλλωστε θα πρεπε να ντρεπομαστε εφοσον ειμαστε στην ειδικη αγωγη αν ειχαμε τετοιες αποψεις. Εμενα η ενσταση μου ειναι για τους τριτεκνους πολυτεκνους. Ναι να βοηθηθουν γιατι το αξιζουν αλλα με αλλο τροπο π.χ. οικονομικο και οχι με το να παιρνουν θεσεις καποιων αλλων που εχουν ιδρωσει και εχουν περισσοτερα προσοντα. Αυτο ειναι κρατος αναξιοκρατιας με αυτο το τροπο και οχι δικαιου και ουτε προνοιας.

Η αποψη ειναι καθαρα προσωπικη και θελησα να τη διατυπωσω σεβομενη ολες τις αλλες αποψεις.

@demi44
και εγώ απλά την προσωπική μου άποψη εκφράζω...δεν αναφέρομαι σε κάποιον προσωπικά...
Fly, on your way, like an eagle,
Fly as high as the sun...

Αποσυνδεδεμένος eln

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2011-2012
« Απάντηση #2895 στις: Σεπτέμβριος 17, 2011, 03:41:27 μμ »
γνωρίζει κανείς πού μπορώ να δω τα κενά ειδικής αγωγής?στην α-βθμια?

Αποσυνδεδεμένος Nora Kak

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 336
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2011-2012
« Απάντηση #2896 στις: Σεπτέμβριος 17, 2011, 03:48:16 μμ »
Είμαι γραμμένη στο πίνακα Α. Η περίπτωση μου είναι Κώφωση από το ένα μου αυτί και μεγάλο ποσοστό βαρυκοϊας από το άλλο μου αυτί.
Έχω μάθει από μικρή να διαβάζω χείλη και να επικοινωνώ με το ελάχιστο που ακούω.
Από μικρή παρακολουθούμαι από γιατρούς, έκανα μικρή εγχείρηση γιατί ήμουν τελείως κουφή και κατάφεραν να μου ανεβάσουν λίγο την ακοή μου στο ένα μου αυτί(αυτό που έχει τώρα μεγάλο ποσοστό βαρυκοϊας). Για να μου χορηγήσουν ποσοστό τιμολογίου από ταμείο, πρέπει να περάσω από επιτροπή, να μου βγάλουν ποσοστό αναπηρίας, να ξαναπεράσω από επιτροπή, εξετάσεις κ.λ.π.
Ένα ακουστικό για να μπορώ να επικοινωνώ άνετα, αλλά και για την ασφάλειά μου(δρόμος, αυτοκίνητα, κλέφτες, μαγείρεμα, ό,τι μπορείτε να φανταστείτε..) κοστίζει 1000 ευρώ. Τόσα χρόνια το πληρώνω από την τσέπη των γονιών μου γιατί ήμουν φοιτήτρια, τώρα άνεργη. Φυσικά, εννοείται ότι το ταμείο(δημοσίου και τώρα ΙΚΑ) ποτέ δεν μου έδωσε ποσοστό συμμετοχής στην αγορά ακουστικού.
Τόσα χρόνια εξετάσεις, παρακολουθήσεις σε γιατρούς, νοσοκομεία δεν μπόρεσα να πάρω ποτέ πάνω από 67% ποσοστό αναπηρίας, δεν τα δίνουν καθόλου εύκολα. Δεν μου δίνανε γιατί έλεγαν ότι μπορώ να επικοινωνήσω. Για να μου δώσουν έστω το 67%, έπρεπε να μιλάω στην νοηματική(να ήμουν 100% δηλαδή).
Μην λέτε ότι αυτοί με τις ιδιαίτερες περιπτώσεις κάνουν πονηριές και λαμογιές. Δεν είναι όπως τα ξέρετε. Υπάρχουν πολλές περιπτώσεις που δεν φαίνονται και βολεύονται να πουν "Ααα... αυτός;;; Τί πρόβλημα έχει βρε; Αφού μια χαρά φαίνεται!".
Δεν είναι τόσο απλά...
Η παιδική ηλικία δείχνει τον άνθρωπο, όπως η αυγή την ημέρα..

Αποσυνδεδεμένος evievi

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 147
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές Ειδικής Αγωγής 2011-2012
« Απάντηση #2897 στις: Σεπτέμβριος 17, 2011, 04:21:15 μμ »
Και εγω εχω γνωρίσει ατομο με αναπηρία >67%  που έχει προσληφθεί από πίνακα Α και εξωτερικά δε φαινόταν τίποτα. Ο άνθρωπος όμως περνάει Γολγοθά και αυτός μόνο ξέρει πως τα καταφέρνει και τη δύναμη ψυχής χρειάζεται! Επίσης παιδιά έλεος πια με τους τρίτεκνους! Τους έχετε θάψει τους ανθρώπους! Στο κάτω κάτω έχουν κάθε δικαίωνα να προσληφθούν απο τη στιγμή που το παρέχει ο νόμος.
Και το ποσοστό 20% δε τηρείται πάντα!  Διορίζονται αυτοί που ούτως ή άλλως θα διοριζόντουσαν γιατί ήταν σε σειρά διορισμού και αυτοί που είναι παρακάτω αν οι τελευταίες θέσεις που έμειναν ήταν στις περιοχές προτίμησης τους. Π.χ. στους ΠΕ03.50 διορίστηκαν 4 τρίτεκνοι από τους 154, οι οποίοι και να μην ήταν τρίτεκνοι πάλι θα διοριζόντουσαν γιατί είχαν καλή σειρά.Και μη γελιόμαστε, δείτε ποιες περιοχές μένουν στο τέλος. Δωδεκάνησα, Κυκλάδες κτλ. Οι περιοχές βέβαια είναι πολύ ωραίες αλλά σκεφτείται αν εσεις ήσασταν στη θέση τους θα αφήνατε πίσω 3 μικρά παιδιά (γιατί πρόκειται για ανήλικα αλλιώς δε θεωρείσαι τρίτεκνος) και έναν σύζηγο για να πάτε να δουλέψετε; Ή μήπως θα τους παίρνατε μαζί σας;
Ειδικά στην ειδική αγωγή που όποιος πρόλαβε τον Κύριο είδε δε μπορώ να ακούω τέτοιο θάψιμο. ολοι ξέρουμε πως όποιος πρόλαβε και έκανε σεμινάριο βρίσκεται στους πίνακες. και φυσικά όσοι βρίσκονται στις πρώτες θέσεις του πίνακα είναι γιατί δούλεψαν περισσότερα χρόνια αφού μπόρεσαν και ανακάλυψαν τα σεμινάρια νωρίτερα από τους υπόλοιπους! Γιατί τα τελευταία χρόνια έγιναν γνωστα και τα σεμινάρια και τα μεταπτυχιακά ειδικής. Πριν 8 χρόνια όμως για παράδειγμα όποιος είχε γνωστό στις διευθύνσεις μπορεί και να έπαιρνε χαμπάρι οτι γινονται προσλήψεις και στην ειδική. Εγω προσωπικά έκανα νοηματική όταν ήμουν φοιτήτρια καθαρά απο ενδιαφέρον. Ουτε καν ηξερα οτι υπάρχει ειδική αγωγη. και όταν πήρα πτυχίο κ ρώτησα στη δευτεροβάθμια αν χρησιμευει η νοηματική για αναπληρωτες ειδικής φυσικά και μου απάντησαν αρνητικά. Γιατί ήταν το κοινό τους μυστικό.  Δε νομίζω λοιπόν πως επειδή διορίστηκε τρίτεκνος με χαμηλότερη σειρά από εμάς έγινε αδικία. Αφήστε τους ανθρώπους στην ησυχία τους και ας μη μαλώνουμε μεταξύ μας. Δεν έχει νόημα. Όταν δυο μαλώνουνε ένας τριτος επωφελείται!και στη δική μας περίπτωση είναι η αννουλα.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160929
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 753
Σύνολο: 764

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.059 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.