*

Αποστολέας Θέμα: Πού είναι τα βιβλία;  (Αναγνώστηκε 82303 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος stargate

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 503
    • Προφίλ
Απ: Που είναι τα βιβλία;
« Απάντηση #14 στις: Ιούλιος 28, 2011, 11:32:53 μμ »
Κάθομαι πολλές ώρες στο ίντερνετ απο μικρή ηλικία αλλά δυσκολεύομαι να διαβάσω ολόκληρο βιβλίο ή κάποιο άρθρο άνω των 3 σελίδων στον υπολογιστή. Επίσης με βολευει να σημειώνω στα περιθώρια του βιβλίου κάτι που δεν μπορώ να κάνω σε ένα κείμενο.pdf. Οπότε καταλαβαίνω την δυσκολία των μαθητών να διαβάσουν τα κείμενα σε ψηφιακή μορφή. Για να δεχτώ σαν καθηγήτρια ένα σχολικό βιβλίο σε ψηφιακή μορφή θα πρέπει να μου προσφέρει κάτι παραπάνω. Π.χ. να είναι ένα βιβλίο με βίντεο, ήχο, ασκήσεις όπως αυτές που θα έβρισκες σε ένα cd-rom κτλ. Αυτό είναι για μένα ένα ψηφιακό σχολικό βιβλίο. Χωρίς μια τέτοια τροποποίηση δεν υπάρχει κανένας λόγος να περάσουμε απο το έντυπο στο ψηφιακό βιβλίο.

τα προβλήματα αυτά έχουν λυθεί, αρκεί να έχεις οθόνη με e-ink που είναι σαν να διαβάσεις εφημερίδα και δεν κουράζει, και σημειώσεις μπορείς να κάνεις πάνω σε pdf. Με λιγότερα από 100 ευρώ παίρνεις το κορυφαίο ebook reader kiddle ενώ με λιγότερα από 150 ευρώ παίρνεις tablet. Το να δώσει ένα ψηφιακό βιβλίο και αυτά που λες είναι στα πλαίσια του δυνατού, στην απλούστερη μορφή το κάνουν ήδη με συνδέσμους στο ιντερνετ.

Ο λόγος που θα φύγει το έντυπο είναι αρχικά καθαρά οικονομικός, από ανάγκη δηλαδή.

και εγώ έχω ένα πολύ καλό ebook reader αλλά αν είναι να διαβάσεις πολλές ώρες ή να σημειώσεις με τον τρόπο που
το κάνεις σε ένα κλασσικό βιβλίο δεν μπορείς να το κάνεις με την ίδια άνεση, το μόνο πλεονέκτημα που έχουν είναι ότι μπορείς να έχεις πολλά βιβλία μαζί και να τα μεταφέρεις όπου θέλεις (με την προϋπόθεση ότι υπάρχουν σε ψηφιακή μορφή και ότι δεν έχεις ξεμείνει από μπαταρία  ;)  )

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Που είναι τα βιβλία;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:25:03 »

Αποσυνδεδεμένος new_pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 574
    • Προφίλ
Απ: Που είναι τα βιβλία;
« Απάντηση #15 στις: Ιούλιος 29, 2011, 12:09:48 πμ »
Δεν έχει πέσει ποτέ στα χέρια μου οθόνη με e-ink ή κάτι τέτοιο οπότε απλά θα δεχτώ ότι είναι πολύ καλύτερο το να διαβάζεις απο εκεί απ ότι απο την οθόνη του υπολογιστή. Μιλάμε οπότε για  80- 150 ευρώ για μια αλλαγή που δεν βλέπω πως θα βελτιώσει την εκπαίδευση. 
Όσο για το τι είναι δυνατό γενικότερα και το τι βλέπουμε στο ελληνικό σχολείο θα έλεγα οτι μιλάμε για δύο διαφορετικά πράγματα. Γιατί π.χ. εγώ που είμαι της Αγγλικής βλέπω ότι τα βιβλία του γυμνασίου έχουν ασκήσεις listening οι οποίες όμως λόγω έλλειψης χρημάτων δεν ηχογραφήθηκαν ποτέ. Επίσης για τα links που αναφέρεις θα πρέπει να υπάρχει ένας συνεχής έλεγχος γιατί π.χ. τα cd-rom του δημοτικού έχουν link του 2006 και κάποιες απο αυτές τις σελίδες δεν υπάρχουν πια.
Κατα την γνώμη μου ο λόγος που πρέπει να φύγει το έντυπο είναι γιατί δεν συμβαδίζει πια με την εποχή και σαν καθηγήτρια δεν με βοηθάει στο να τραβήξω την προσοχή των μαθητών μου. Τα παιδιά θέλουν κείμενο αλλά και εικόνα και βίντεο. Όσο περισσότερα κίνητρα έχουν οι μαθητές μου τόσο περισσότερα θα μάθουν. Γιατί να δωθούν 100 ευρώ για κάτι που δεν προσφέρει κάτι παραπάνω απο το έντυπο βιβλίο; μόνο γιατί είναι πιο ελαφρύ;

Αποσυνδεδεμένος jimy100

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1410
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Που είναι τα βιβλία;
« Απάντηση #16 στις: Ιούλιος 29, 2011, 12:24:27 πμ »
Ορισμένοι γίνεστε βασιλικότεροι του βασιλέως σε σχέση με την τακτική του υπουργείου...Η λογική του υπουργείου  δεν έγκειται ούτε στη διανομή ψηφιακών βιβλίων, ούτε σε τίποτα που να έχει σχέση με την λειτουργία της δημόσιας εκπαίδευσης. Μία είναι η λογική: Αμερικανοποίηση. Εκεί οδηγούμαστε και πολύ φοβάμαι ότι θα γίνει αντιληπτό στην ελληνική κοινωνία πολύ αργά. Θα κοπούν όχι μόνο η παροχή των βιβλίων στους μαθητές, αλλά και πολλά άλλα. Εμένα ήδη στο σχολείο μου δεν έχει δοθεί ούτε φράγκο ως επιχορήγηση για το έτος 2011 και το ταμείο είναι πραγματικά μείον, δεν έχουμε λεφτά ούτε για αναλώσιμα. Ποιος θα κληθεί να πληρώσει τα απαραίτητα; Οι γονείς; Χορηγοί;
Πάντως στο ζήτημα των ψηφιακών βιβλίων έχω να παρατηρήσω το εξής:
- Κανένα παιδί δεν υποχρεούται να έχει λαπτοπ ή νετμπουκ ή i-pad ή δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο για να κουβαλάει το ψηφιακό βίβλιο στο σχολείο! Όταν το υπουργείο δώσει σε κάθε μαθητή ένα λαπτοπ, ας καθιερώσει και το ψηφιακό βιβλίο. Αλλιώς σε συνθήκες απίστευτης οικονομικής κατάρρευσης για τη μέση ελληνική οικογένεια, δεν μπορεί κανείς γονιός να υποχρεωθεί να δίνει 300άρια και 600άρια για να πάρει λαπτοπ στο παιδί του!
- Δεν είναι δουλειά των εκπαιδευτικών να δώσουν λύση στο υπουργείο γι' αυτό το θέμα. Δε θα υποκαταστήσουμε -για να το πω πιο κατανοητά- την υποχρέωση του κράτους να παρέχει δωρεάν βιβλία στους μαθητές, προσπαθώντας να βρούμε μεσοβέζικες λύσεις! Αυτό θέλουν να πετύχουν, να αυτοδιαχειρίζεται το κάθε σχολείο το γενικότερο πρόβλημα που προκύπτει και το υπουργείο να μην αναλαμβάνει καμιά ευθύνη, οικονομικού, λειτουργικού ή παιδαγωγικου΄χαρακτήρα. Θα τους κάνουμε τη χάρη; Χρειάζεται ήδη κινητοποίηση πριν ξεκινήσουν τα σχολεία για το θέμα της χρηματοδότησής τους και την παροχή των βιβλίων, όχι σκύψιμο του κεφαλιού και πάμε να λύσουμε το πρόβλημα-που ειδικά σε μεγάλες σχολικές μονάδες ΔΕΝ λύνεται- με μπαλώματα.
- Το γιατί τα παιδιά δε σέβονται τα βιβλία τους είναι μεγάλη συζήτηση. Αλλά, για μισό λεπτάκι. Από πότε οι γιατροί ακολούθησαν τη λογική "πονάει το κεφάλι, άρα ας το κόψουμε", για να βρουν λύση στο πρόβλημα; Ποτέ! Στην τελική πολύ που το ένοιαξε το υπουργείο για το αν τα βιβλία μουτζουρώνονται, χάνονται ή σκίζονται. Εδώ δε το νοιάζουν άλλα κι άλλα, αυτό θα το νοιάξει;Λογιστικό είναι το θέμα και περισσότερο είναι θέμα φιλοσοφίας. Θέλουμε δημόσιο σχολείο; Μπα...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 29, 2011, 12:26:30 πμ από jimy100 »

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Που είναι τα βιβλία;
« Απάντηση #17 στις: Ιούλιος 29, 2011, 12:30:07 πμ »
Αφού όπως λες δεν προσφέρει κάτι τότε κανείς δεν ασχολιόταν μαζί του.

Σοβαρά τώρα, όλα μα όλα πηγαίνουν στο ψηφιακό βιβλίο, στις ταμπλέτες. Εφημερίδες, βιβλία τα πάντα όλα. Άμεση πρόσβαση, κινητικότητα (mobility), διαδραστικότητα, σύνδεση με διαδίκτυο. Μια σύγχρονη ταμπλέτα είναι ένας διαδραστικός πίνακας στα χέρια σου.

Για την ακρίβεια το έντυπο βιβλίο το μόνο που μπορεί να κάνει καλύτερα από ένα ψηφιακό βιβλίο μέσα σε μία ταμπλέτα - ebook reader είναι ότι
1. μπορεί να δοθεί μόνο σε ένα άτομο την φορά
2. καίγεται καλύτερα
3. σχίζεται ευκολότερα
4. όσα περισσότερα κουβαλάς τόσο δυνατότερους δικέφαλους κάνεις
5. μπορείς να στεγνώσεις υγρά
6. σκοτώνεις έντομα με μικρό κόστος
7. το πετάς σε κάποιον χωρίς φόβο
8. στερεώνεις έπιπλα άνετα
9. βασικό συστατικό στις τελετουργίες των παιδιών στο τέλος της χρονιάς

αυτά για να γελάσουμε και λίγο.

Το θέμα είναι ότι το ψηφιακό δεν είναι πανάκεια έτσι όπως είμαστε τώρα, χρειαζόμαστε και το hardware (ebook readers, tablets). Όσοι έχουν ή μπορούν να πάρουν έχει καλός, οι υπόλοιποι στο pc ή laptop, όσοι μείνουν και δεν μπορούν να κάνουν μια θυσία (ας μην πάρουν κινητό μια χρονιά ή  20 καφέδες) πρέπει να βρουν παλιά βιβλία ή να δανειστούν από βιβλιοθήκη.



Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Που είναι τα βιβλία;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:25:03 »

Αποσυνδεδεμένος new_pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 574
    • Προφίλ
Απ: Που είναι τα βιβλία;
« Απάντηση #18 στις: Ιούλιος 29, 2011, 12:49:00 πμ »
Συμφωνώ στο ότι όλα πηγαίνουν προς το ψηφιακό βιβλίο και τον διαδραστικό πίνακα αλλά με τίποτα δεν πρέπει να θεωρούμε ότι ο μαθητής πρέπει να βρεί μόνος του τα λεφτά να πάρει το hardware. Κάποιες οικογένειες δεν έχουν να φάνε, το laptop θα κοιτάξουν να αγοράσουν; Αν θέλει να κάνει τέτοιες αλλαγές το υπουργείο πρέπει να μπορεί να τις στηρίξει οικονομικά (όπως έκανε τότε με τα laptop της πρώτης γυμνασίου) αφού δεν μπορεί, να κοιτάξει να εκτυπώσει βιβλία αφού η δημόσια παιδεία τουλάχιστον μέχρι σήμερα είναι συνταγματικό δικαίωμα.

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Που είναι τα βιβλία;
« Απάντηση #19 στις: Ιούλιος 29, 2011, 12:52:56 πμ »
Ορισμένοι γίνεστε βασιλικότεροι του βασιλέως σε σχέση με την τακτική του υπουργείου...Η λογική του υπουργείου  δεν έγκειται ούτε στη διανομή ψηφιακών βιβλίων, ούτε σε τίποτα που να έχει σχέση με την λειτουργία της δημόσιας εκπαίδευσης. Μία είναι η λογική: Αμερικανοποίηση. Εκεί οδηγούμαστε και πολύ φοβάμαι ότι θα γίνει αντιληπτό στην ελληνική κοινωνία πολύ αργά. Θα κοπούν όχι μόνο η παροχή των βιβλίων στους μαθητές, αλλά και πολλά άλλα. Εμένα ήδη στο σχολείο μου δεν έχει δοθεί ούτε φράγκο ως επιχορήγηση για το έτος 2011 και το ταμείο είναι πραγματικά μείον, δεν έχουμε λεφτά ούτε για αναλώσιμα. Ποιος θα κληθεί να πληρώσει τα απαραίτητα; Οι γονείς; Χορηγοί;

Συνάδελφε έχω θέσει ένα ερώτημα, το θέμα δεν είναι γιατί δεν θα έχουμε βιβλία αλλά τι λύσεις θα έχουμε χωρίς αυτά τον Σεπτέμβρη. Επίσης θεωρώ δεδομένο ότι έχουμε πτωχεύσει ως χώρα και πρέπει να σκεφτώ εναλλακτικές λύσεις.
Αν μπορώ να βρω χορηγούς θα βρω χορηγούς και τι σημαίνει αμερικανοποίηση ? δεν έχουν χρεοκοπήσει ακόμα οι αμερικάνοι


Πάντως στο ζήτημα των ψηφιακών βιβλίων έχω να παρατηρήσω το εξής:
- Κανένα παιδί δεν υποχρεούται να έχει λαπτοπ ή νετμπουκ ή i-pad ή δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο για να κουβαλάει το ψηφιακό βίβλιο στο σχολείο! Όταν το υπουργείο δώσει σε κάθε μαθητή ένα λαπτοπ, ας καθιερώσει και το ψηφιακό βιβλίο. Αλλιώς σε συνθήκες απίστευτης οικονομικής κατάρρευσης για τη μέση ελληνική οικογένεια, δεν μπορεί κανείς γονιός να υποχρεωθεί να δίνει 300άρια και 600άρια για να πάρει λαπτοπ στο παιδί του!

Συμφωνώ κανένα παιδί δεν υποχρεούται αλλά αρκετά έχουν κινητά ακριβότερα από ένα ebooκ reader των 100 ευρώ.
Σχεδόν όλα τα παιδιά στο σχολείο μου έχουν κάποιο pc σπίτι τους.
Τα τετράδια που παίρνουν τα παιδιά κάθε χρόνο κοστίζουν περισσότερο από 100 ευρώ.
Οι τσάντα τα στυλό και τα παρελκόμενα κοστίζουν περισσότερο από 100 ευρώ.
Για να έχω την λογική σου πρέπει κανονικά το κράτος να αγοράζει όλα αυτά τα παρελκόμενα για τα παιδιά, δεν είναι υποχρεωμένα να τα έχουν, αλλά δεν το λέω. Θεωρώ ότι το κράτος πρέπει να κάνει μια κίνηση όπως είπα στο αρχικό μου μήνυμα.


- Δεν είναι δουλειά των εκπαιδευτικών να δώσουν λύση στο υπουργείο γι' αυτό το θέμα. Δε θα υποκαταστήσουμε -για να το πω πιο κατανοητά- την υποχρέωση του κράτους να παρέχει δωρεάν βιβλία στους μαθητές, προσπαθώντας να βρούμε μεσοβέζικες λύσεις! Αυτό θέλουν να πετύχουν, να αυτοδιαχειρίζεται το κάθε σχολείο το γενικότερο πρόβλημα που προκύπτει και το υπουργείο να μην αναλαμβάνει καμιά ευθύνη, οικονομικού, λειτουργικού ή παιδαγωγικου΄χαρακτήρα. Θα τους κάνουμε τη χάρη; Χρειάζεται ήδη κινητοποίηση πριν ξεκινήσουν τα σχολεία για το θέμα της χρηματοδότησής τους και την παροχή των βιβλίων, όχι σκύψιμο του κεφαλιού και πάμε να λύσουμε το πρόβλημα-που ειδικά σε μεγάλες σχολικές μονάδες ΔΕΝ λύνεται- με μπαλώματα.

Εάν συνάδελφε το υπουργείο δεν το νοιάζει ή το νοιάζει αυτό δεν αλλάζει την ιερή υποχρεώση να βρούμε ΤΡΟΠΟΥΣ να καταφέρουμε το καλύτερο. Αν λοιπόν δεν θα έχουμε βιβλίο, εγώ προσωπικά θα ψάξω να βρω τρόπους να κάνω το μάθημα μου όσο τελειότερο γίνετε με τα μέσα που θα έχω ή θα βρω ή θα δανειστώ ή θα μου χαρίσουν ή για να σε τσιγκλίσω και λίγο "θα μου χορηγήσουν". Το να κάνω απλά κριτική είναι το εύκολο και αυτονόητο αλλά αυτό μόνο ? όχι ευχαριστώ θα βρω 1000 μεσοβέζικες λύσεις μέχρι το υπουργείο ξεκουνήσει τον απ'αυτό του και φυσικά θα φωνάζω .


- Το γιατί τα παιδιά δε σέβονται τα βιβλία τους είναι μεγάλη συζήτηση. Αλλά, για μισό λεπτάκι. Από πότε οι γιατροί ακολούθησαν τη λογική "πονάει το κεφάλι, άρα ας το κόψουμε", για να βρουν λύση στο πρόβλημα; Ποτέ! Στην τελική πολύ που το ένοιαξε το υπουργείο για το αν τα βιβλία μουτζουρώνονται, χάνονται ή σκίζονται. Εδώ δε το νοιάζουν άλλα κι άλλα, αυτό θα το νοιάξει;Λογιστικό είναι το θέμα και περισσότερο είναι θέμα φιλοσοφίας. Θέλουμε δημόσιο σχολείο; Μπα...

Σε αυτά συμφωνώ. Μόνο που το υπουργείο το νοιάζει αν καταστρέφονται τα βιβλία αφού είναι λογιστικό το θέμα και ορθά κάνει. Με το ψηφιακό αυτά θα λυθούν αρκεί να γίνει οργανωμένα από το υπουργείο και όχι όπως με τα λαπτοπ της α γυμνασίου.

Αποσυνδεδεμένος titi6984

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Που είναι τα βιβλία;
« Απάντηση #20 στις: Ιούλιος 30, 2011, 05:15:55 πμ »
Για το Γυμνάσιο, το Λύκειο, άντε και τις μεγάλες τάξεις του Δημοτικού να το γυρίσουμε στα ψηφιακά βιβλία, γιατί όχι; Αλλά στις πρώτες τάξεις του Δημοτικού αυτό είναι κάτι που δεν μπορεί να εφαρμοστεί. Γιατί τα παιδιά τότε μαθαίνουν να γράφουν και να διαβάζουν. Πρέπει να πάρουν πρώτα τις βασικές γνώσεις, να μεγαλώσουν και λίγο γτ δε δίνεις εύκολα αντικείμενο αξίας 100 € σε 6χρονο και 7χρονο παιδί, και μετά να τα εισάγεις σε ένα τέτοιο -υποθετικό- σύστημα. Αλλά νομίζω πως δεν είναι αυτό το θέμα μας, ούτε είναι κάτι που θα γίνει άμεσα. Οπότε αντί να μιλάμε για το ανέφικτο, ας μιλήσουμε για το εφικτό. Διαδραστικός πίνακας αγαπητοί συνάδελφοι. Περνάς ολόκληρο βιβλίο μέσα και οτιδήποτε άλλο και κάνεις το μάθημά σου. Οι μαθητές μπορούν να λύσουν ασκήσεις, να διαβάσουν, να δώσουν απαντήσεις, τα πάντα! Μένει στο σχολείο άρα δεν καταστρέφεται από τους μαθητές και πολύ απλά δε θα παίρνουν βιβλία στο σπίτι ΚΑΘΟΛΟΥ! Θα παίρνουν τις φωτοτυπίες που τους δίνουμε έτσι κι αλλιώς και φυσικά μπορούν να κρατάνε σημειώσεις για να κάνουν και στο σπίτι επανάληψη όσα έμαθαν. Το κόστος είναι σίγουρα μικρότερο απ'το να πάρουν σε κάθε μαθητή λάπτοπ ή κάτι άλλο. Τι λέτε κι εσείς; Τα σεμινάρια εκμάθησης λειτουργίας του διαδραστικού πίνακα είναι δωρέαν οπότε δε θα χρεωθούμε κι εμείς για να μάθουμε να τα λειτουργούμε.

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Που είναι τα βιβλία;
« Απάντηση #21 στις: Ιούλιος 30, 2011, 07:24:13 πμ »
τα παιδιά σήμερα τι να πω, γεννιούνται με γνώσεις υπολογιστών! 5η δημοτικού ένα κοριτσάκι και κατέβαζε στο iphone τραγούδιαι της Παπαρίζου και χόρευε με τις φίλες της.
Όσον αφορά τον χειρισμό συσκευών, δεν υπάρχει πρόβλημα. Ακόμα και στο νηπιαγωγείο τα καταφέρνουν άψογα!

Όσον αφορά το κόστος, εγώ βλέπω τους γονείς να δίνουν 400€ για κινητό στα παιδιά τους που πάνε στο Δημοτικό, και όταν τα χάνουν (που είναι συχνό φαινόμενο) τους  λένε μην στεναχωριέσαι θα πάρουμε άλλο καλύτερο!! και δίνουν 600€!

Το παιδί το παιδί!

αυτή είναι η νοοτροπία δυστυχώς

Αποσυνδεδεμένος λιθοσφαιριστής

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 800
    • Προφίλ
Απ: Που είναι τα βιβλία;
« Απάντηση #22 στις: Ιούλιος 30, 2011, 02:43:39 μμ »
Μη γενικεύετε.
Πηγαίνετε και σε κανα χωριό παραέξω να δείτε τι γίνεται.

Αποσυνδεδεμένος jimy100

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1410
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Που είναι τα βιβλία;
« Απάντηση #23 στις: Ιούλιος 30, 2011, 02:47:53 μμ »
Μη γενικεύετε.
Πηγαίνετε και σε κανα χωριό παραέξω να δείτε τι γίνεται.

Δυστυχώς η γενίκευση θα μας φάει: "Όλοι οι δημόσιοι υπάλληλοι είναι τεμπέληδες, όλοι οι ταξιτζήδες είναι αλήτες, όλα τα παιδιά έχουν κινητά των 300 ευρώ" κτλ κτλ. Ας έρθει κάποιος εκεί που είμαι...Ούτε υπολογιστές στο σπίτι δεν έχουν τα περισσότερα παιδιά! Κι εμείς μιλάμε για ψηφιακά βιβλία, χορηγούς κι εγώ δεν ξέρω τι άλλο. Θα γίνουμε συνοδοιπόροι στη διάλυση οποιασδήποτε κρατικής αρωγής προς το χώρο της εκπαίδευσης με τα μυαλά που κουβαλάμε!

Αποσυνδεδεμένος dinateacher

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2190
  • Φύλο: Γυναίκα
  • τα όνειρα θα βγουν αληθινά...
    • Προφίλ
Απ: Που είναι τα βιβλία;
« Απάντηση #24 στις: Ιούλιος 30, 2011, 03:18:34 μμ »
Μη γενικεύετε.
Πηγαίνετε και σε κανα χωριό παραέξω να δείτε τι γίνεται.

Δυστυχώς η γενίκευση θα μας φάει: "Όλοι οι δημόσιοι υπάλληλοι είναι τεμπέληδες, όλοι οι ταξιτζήδες είναι αλήτες, όλα τα παιδιά έχουν κινητά των 300 ευρώ" κτλ κτλ. Ας έρθει κάποιος εκεί που είμαι...Ούτε υπολογιστές στο σπίτι δεν έχουν τα περισσότερα παιδιά! Κι εμείς μιλάμε για ψηφιακά βιβλία, χορηγούς κι εγώ δεν ξέρω τι άλλο. Θα γίνουμε συνοδοιπόροι στη διάλυση οποιασδήποτε κρατικής αρωγής προς το χώρο της εκπαίδευσης με τα μυαλά που κουβαλάμε!
Έτσι είναι! Κάποια στιγμή το κράτος πρέπει να αναλάβει τις ευθύνες του. Αν τα βιβλία δεν έρθουν και εμείς βρίσκουμε συνεχώς λύσεις πώς θα καταλάβει η κοινωνία ότι επίκειται(και τυπικά) διάλυση της παιδείας;;;
Το μυαλό είναι σαν το αλεξίπτωτο: εκπληρώνει τον σκοπό του όταν είναι ανοικτό.
Νοημοσύνη είναι αυτό που χρησιμοποιείς όταν δεν ξέρεις τι να κάνεις.

Αποσυνδεδεμένος dreaming

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 441
    • Προφίλ
Απ: Που είναι τα βιβλία;
« Απάντηση #25 στις: Ιούλιος 30, 2011, 03:39:21 μμ »
Μη γενικεύετε.
Πηγαίνετε και σε κανα χωριό παραέξω να δείτε τι γίνεται.
Συμφωνω μαζι σου .Και μεσα στη πολη της Θεσσαλονικης σε 24 τμημα οι μισοι γονεις ζοριζοταν να αγορασουν τετραδια.Ο διευθυντης ζητησε απο ολους τους συναδελφους να περιορισουν τις απαιτησεις τους σε υλικο στο ελαχιστο. Οι πιο πολλοι γονεις δεν θα ανταπεξελθουν στη αγορα   tablet και οι κοινωνικες ανισοτητες θα αμβλυνθουν.

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Που είναι τα βιβλία;
« Απάντηση #26 στις: Ιούλιος 30, 2011, 03:47:50 μμ »
Δεν είναι γενίκευση, τα περισσότερα για να μην πω όλα τα παιδιά έχουν ένα κινητό αξίας >99 ευρώ
το βλέπουμε στο σχολείο όταν δίνουν εξετάσεις και τα μαζεύουμε

χειρίζονται την τεχνολογία στα δάκτυλα τους

το αν σε ένα χωριό κάποια λίγα παιδιά δεν έχουν γιατί τους είναι άχρηστο ή δεν τους παίρνουν οι γονείς για τους χ,ψ λόγους αυτό δεν σημαίνει ότι δεν πρέπει να μπουν στην ψηφιακή εποχή κάποτε ή ότι πρέπει να σταματήσουν την πρόοδο των υπολοίπων. Η πρόταση που είχα κάνει είναι να γίνει δια μέσου του σχολείου και του υπουργείου. Αλλά για την περίπτωση που δεν έχουμε βιβλία τον Σεπτέμβρη καλό θα ήταν τα παιδιά που δεν έχουν την δυνατότητα για ψηφιακό αναγνώστη να μην πετάνε τα βιβλία τους αλλά να τα φυλάνε ή να τα δίνουν πίσω στο σχολείο για να δοθούν σε άλλα παιδάκια.

Μέσα από το κακό που πάει να γίνει φέτος (να μην έχουμε βιβλία για μεγάλο διάστημα) είναι ευκαιρία να σεβαστούν  λίγο οι μαθητές και οι γονείς αυτό που θεωρούσαν δεδομένο και το κατέστρεφαν (η πλειονότητα) καθώς επίσης και τα σχολεία να κάνουν καλύτερη διαχείριση και μάζεμα των βιβλίων από τις προηγούμενες χρονιές αλλά και σιγά σιγά να αξιοποιούνται όλες οι διαθέσιμες τεχνολογίες και να μπαίνουν γονείς παιδιά εκπαιδευτικοί στο νόημα της τεχνολογίας.

@titi6984  για τους διαδραστικούς πίνακες και το διάβασμα στο σχολείο, αυτό είναι δύσκολο να επιτευχθεί γιατί τα παιδιά είναι παιδιά και ελάχιστα έχουν το 100% της προσοχής τους στο μάθημα, αρκετά προτιμούν την ησυχία του σπιτιού τους. Οι φωτοτυπίες για ένα ολόκληρο σχολείο για όλα τα μαθήματα είναι κάτι το οποίο δεν υπάρχει απλά δυνατότητα, εδώ πας να βγάλεις για 1 διδακτική ώρα σε ένα μάθημα και υπάρχει πρόβλημα.

@λιθοσφαιριστής, αν τα παιδιά δεν μπορούν να αγοράσουν τετράδια τότε να το κάνετε θέμα στην κοινωνία και όχι να μειώσετε τις απαιτήσεις του μαθήματος. Το tablet κάποια στιγμή θα μηδενίσει το κόστος σε τετράδια, στυλό, γόμες, τσάντες κλπ. Το θέμα είναι το κράτος να αναλάβει το όλο project εφόσον δεν μπορεί ή δεν το συμφέρει να βγάζει βιβλία.

@dinateacher  αν βρίσκουμε εμείς λύσεις τότε δεν υπάρχει διάλυση αλλά πρόοδος, αν γίναμε εκπαιδευτικοί για να δείχνουμε στους άλλους ότι το υπουργείο δεν τα κάνει καλά τότε γίναμε εκπαιδευτικοί για λάθους λόγους. Αν βρούμε έστω και μισή λύση ή κάνουμε το μειονέκτημα πλεονέκτημα τότε αυτό μας τιμά. Αν δεν κάνουμε τίποτα παρά σκέτη κριτική τότε δεν διαφέρουμε σε τίποτα από τα μαμόθρευτα που περιγράφει ο killbill. Είμαστε σε κατάσταση που πρέπει επιτέλους να δημιουργούμε να ανακαλύπτουμε, να πρωτοπορούμε να έχουμε την αποκλίνουσα σκέψη που απαιτεί η δημιουργικότητα και να μην τα περιμένουμε όλα στο πιάτο και όταν δεν μας τα έχουν να μιξοκλαίμε.
Αυτός είναι ο λόγος που έθεσα το ερώτημα "τι κάνουμε αν δεν έχουμε βιβλία τον Σεπτέμβρη" να σκεφτούμε δημιουργικά και να γυρίσουμε το μειονέκτημα αυτό όσο μπορούμε σε πλεονέκτημα.

« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 30, 2011, 03:50:11 μμ από kinegiros »

Αποσυνδεδεμένος dinateacher

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2190
  • Φύλο: Γυναίκα
  • τα όνειρα θα βγουν αληθινά...
    • Προφίλ
Απ: Που είναι τα βιβλία;
« Απάντηση #27 στις: Ιούλιος 30, 2011, 04:02:13 μμ »

@dinateacher  αν βρίσκουμε εμείς λύσεις τότε δεν υπάρχει διάλυση αλλά πρόοδος, αν γίναμε εκπαιδευτικοί για να δείχνουμε στους άλλους ότι το υπουργείο δεν τα κάνει καλά τότε γίναμε εκπαιδευτικοί για λάθους λόγους. Αν βρούμε έστω και μισή λύση ή κάνουμε το μειονέκτημα πλεονέκτημα τότε αυτό μας τιμά. Αν δεν κάνουμε τίποτα παρά σκέτη κριτική τότε δεν διαφέρουμε σε τίποτα από τα μαμόθρευτα που περιγράφει ο killbill. Είμαστε σε κατάσταση που πρέπει επιτέλους να δημιουργούμε να ανακαλύπτουμε, να πρωτοπορούμε να έχουμε την αποκλίνουσα σκέψη που απαιτεί η δημιουργικότητα και να μην τα περιμένουμε όλα στο πιάτο και όταν δεν μας τα έχουν να μιξοκλαίμε.
Αυτός είναι ο λόγος που έθεσα το ερώτημα "τι κάνουμε αν δεν έχουμε βιβλία τον Σεπτέμβρη" να σκεφτούμε δημιουργικά και να γυρίσουμε το μειονέκτημα αυτό όσο μπορούμε σε πλεονέκτημα.
Αν το Σεπτέμβρη στο σχολείο που,ελπίζω, να είμαι δεν υπάρχουν βιβλία τότε θα κάνω ό,τι περνάει από το χέρι μου να βρω είτε βιβλία είτε φωτοτυπίες των μαθημάτων(όπως πιστεύω και οι περισσότεροι εκπαιδευτικοί).Και επειδή προφανώς τα σχολεία δεν έχουν χρήματα θα τα βάλω από την τσέπη μου.Δε θα είναι η πρώτη φορά. Όμως αναρωτιέμαι: πώς θα αλλάξουν κάποια στιγμή τα πράγματα στην εκπαίδευση; Εμείς, δυστυχώς, δεν έχουμε καταφέρει και πολλά. Μήπως αυτό είναι η αφορμή να καταλάβουν οι γονείς πως πρέπει να αντιδράσουν και αυτοί(είναι ένας από τους ελάχιστους λόγους για τον οποίο ίσως υπάρξει αντίδραση); Άλλωστε το ό,τι φέτος δε θα έχουμε από την αρχή βιβλία δεν είναι ένα μεμονωμένο γεγονός αλλά θα ακολουθήσουν και άλλα! >:(
Το μυαλό είναι σαν το αλεξίπτωτο: εκπληρώνει τον σκοπό του όταν είναι ανοικτό.
Νοημοσύνη είναι αυτό που χρησιμοποιείς όταν δεν ξέρεις τι να κάνεις.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159609
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 418
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 373
Σύνολο: 374

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.129 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.