*

Αποστολέας Θέμα: Πού είναι τα βιβλία;  (Αναγνώστηκε 82307 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Που είναι τα βιβλία;
« Απάντηση #42 στις: Ιούλιος 31, 2011, 07:38:04 μμ »
Και θα το επαναλάβω για άλλη μια φορά: Στο εξωτερικό τα παραπάνω γίνονται εδώ και χρόνια. Οι καθηγητές δουλεύουν ωράριο 9-5 στο σχολείο και ασχολούνται ακριβώς με αυτά τα θέματα, φτιάχνουν υλικό, αναρτούν υλικό κλπ , και οι συνεδριάσεις γίνονται στις 8 το βράδυ κλπ. Ξεκινούν 16 Αυγούστου να δουλεύουν στο σχολείο για την νέα χρονιά, τη στιγμή που εμείς είμαστε στις παραλίες.

Μπορείς να μας αναφέρεις συγκεκριμένα παραδείγματα χωρών και κάποιες πηγές ίσως;
Επίσης, σε αυτές τις χώρες πόσες "διακοπές" έχουν συνολικά μέσα στη χρονιά;

παραθέτω το πρόγραμμα του γυμνασίου  του  lancaster ( σε ένα τέτοιο πήγα κι εγώ ) από τον Ιανουάριο έως τον Ιούλιο 2011. Όπως θα δείτε  το σχολείο άνοιξε 4 Ιανουαρίου και τελειώνει 22 Ιουλίου!!! http://www.lancasterhigh.lancs.sch.uk/index.php?category_id=61
Συνολικά έχει 42 ημέρες αργίας ( μαζί με την αργία για τον Πριγκηπικό Γάμο Kate/William που ειναι σαν εθνική γιορτή για τη Βρετανία). ΟΜΩΣ οι 42 αυτές ημέρες ΔΕΝ είναι διακοπές ( όχι όλες) - αν διαβάσεις θα δεις ότι υπάρχουν διακοπές λειτουργίας πριν απο εξετάσεις (πχ GCSE EXAMS)  ή πριν απο θεματικες εβδομάδες (πχ maths week). Αυτό σημαίνει προετοιμασία για τις εξετάσεις στους μαθητές εκείνους που συμμετέχουν σε αυτές ( άρα οι καθηγητές που διδάσκουν συγκεκριμένα μαθήματα δεν κάθονται αλλά προσφέρουν έξτρα έργο). Επίσης, αξιολογούνται βάσει των αποτελεσμάτων των εξετάσεων. (εδώ τα βλαστάρια μας πατώσαν στις πανελλαδικές και δεν τρέχει κάστανο...) Επισης, όσες ημέρες αναφέρονται ως ημέρες ενημέρωσης των γονέων, σημαίνει ότι οι καθηγητές βρίσκονται στο σχολείο ΤΟ ΒΡΑΔΥ, εκτός ωραρίου για να ενημερώσουν τους γονείς.
Στην Ελλάδα το ίδιο διάστημα οι αργίες έχουν ως εξής:
4 -8 ιανουαρίου 5 ημέρες
31 ιανουαρίου (τριών ιεραρχών ) 1 ημέρα
καθαρή δευτέρα 1 ημέρα
διακοπές πάσχα 17 ημέρες ( μαζί με το σκ των Βαϊων)
αγίου πνεύματος 1 ημέρα
παρέλαση και εορτασμός 25ης μαρτίου 2 ημέρες
επίδοση βαθμών β τετραμήνου (μισή ημέρα) , β και γ τριμήνου στο γυμνάσιο (1 ημέρα συνολικά)
εκδρομές του μήνα 3 ημέρες κατά μέσο όρο.
απο 1 έως 22 ιουλίου εμείς έχουμε διακοπές άρα 22 ημέρες.
ΣΥΝΟΛΟ 53 ημέρες. ( και φυσικά δεν υπολογίζω συνεδριάσεις, πενθήμερες, εκκλησιασμούς, καταλήψεις, εκλογές ΕΛΜΕ, τοπικές αργίες, κλείσιμο των γυμνασίων τις ημέρες των πανελλαδικών κτλ κτλ κτλ)

εδώ θα δείτε το ωρολόγιο πρόγραμμα : http://www.lancasterhigh.lancs.sch.uk/index.php?category_id=51 
το μάθημα τελειώνει στις 3.35 αλλά οι καθηγητές παραμένουν ως τις 5 ετοιμάζοντας το υλικό τους για την επόμενη μέρα. Εννοείται ότι ξεκινούν στις 8.45  το πρωι και μένουν εκεί ως τις 5 non stop έχουν δεν έχουν μάθημα.

εδώ θα δείτε την ενημέρωση των γονέων για τις εργασίες που δινονται στους μαθητές: http://www.lancasterhigh.lancs.sch.uk/getfile.php?src=182/Homework+Information+in+Pupil+Planner+2010-11.pdf

τέλος, εδώ μπορείτε να δείτε διάφορα φύλλα αξιολόγησης του σχολείου από τον επίσημο φορέα αξιολόγησης της Βρετανίας  http://www.ofsted.gov.uk/inspection-reports/find-inspection-report/provider/ELS/119770/(type)/8192/(typename)/Secondary%20schools

επιμένετε ακόμα ότι στο εξωτερικό έχουν περισσότερες διακοπές και γενικώς Κ@%$#@βαράνε;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 31, 2011, 07:44:21 μμ από bitch »
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Που είναι τα βιβλία;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:33:20 »

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Που είναι τα βιβλία;
« Απάντηση #43 στις: Ιούλιος 31, 2011, 07:45:33 μμ »
Αυτό με τη βραδινή ενημέρωση των κηδεμόνων είναι επιεικώς περιττό. Γι' αυτό προβλέπεται (εδώ, και φαντάζομαι και σε άλλες χώρες) γονική άδεια για τέτοιες περιπτώσεις, ώστε να πάνε στο ωράριο του σχολείου.
Αλλιώς να τα κάνουμε 24/7 τα σχολεία σαν κάτι ταχυφαγία  :)
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Που είναι τα βιβλία;
« Απάντηση #44 στις: Ιούλιος 31, 2011, 07:51:36 μμ »
Αυτό με τη βραδινή ενημέρωση των κηδεμόνων είναι επιεικώς περιττό. Γι' αυτό προβλέπεται (εδώ, και φαντάζομαι και σε άλλες χώρες) γονική άδεια για τέτοιες περιπτώσεις, ώστε να πάνε στο ωράριο του σχολείου.
Αλλιώς να τα κάνουμε 24/7 τα σχολεία σαν κάτι ταχυφαγία  :)

η γονική άδεια που προβλέπεται εδώ πάντως, αφορά ΏΡΕΣ - όχι ολόκληρη την  ημέρα όπως το χουμε κάνει , απαιτεί έγγραφη βεβαίωση του δ/ντή ότι ο κηδεμόνας πράγματι πήγε και παρακολούθησε την πρόοδο του παιδιού του και γενικώς έχει καταστρατηγηθεί...

και όταν μιλάμε για ενημέρωση - επειδή το χω ζήσει το έργο - δεν εννοουμε δίνουμε τον έλεγχο λέμε κι ένα τυπικό " ε είναι λιγο τεμπελάκος και θέλει λίγο σπρώξιμο" και έχουμε ξεπετάξει τους πάντες σε ένα μισάωρο... ( Εξ ου και εκεί η ενημέρωση γίνεται το βράδυ, γιατί είναι αναλυτική, παραδίδεται στον κηδεμόνα όλο το portfolio του μαθητή με τις εργασίες του και φυσικά γίνεται βράδυ ώστε να μπορούν οι γονείς να έρθουν μετά τη δουλειά τους και να ενημερωθούν). Επίσης Landau η παρουσία των γονέων είναι υποχρεωτική και αν δεν έρθουν για 3 συνεχόμενες φορές ο μαθητής αποβάλλεται... ( ίδια με την Ελλάδα ρε γμτ....τι γκρινιάζουμε; ) :P :P
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Που είναι τα βιβλία;
« Απάντηση #45 στις: Ιούλιος 31, 2011, 07:59:38 μμ »
Και πάλι, δεν είναι λύση να έχεις τον εκπαιδευτικό πρωί-βράδυ stand by. Αυτά είναι αποικιοκρατικά κατάλοιπα των βρετανών  :P
Σίγουρα υπάρχουν κάποια θετικά που μπορούσαμε να δανειστούμε, αλλά στο σύνολο με τίποτα.
Επίσης, τι πορτφόλιο μαθητή τώρα; Βαθμοί (προφορικοί-γραπτοί) και γενική εικόνα.. και πολλά είναι. Τα άλλα, ένας σωστός γονιός θα μπορεί να τα δει και μόνος του (αν δεν μπορεί.. τότε δεν θα δει τίποτα έτσι κι αλλιώς).
Και επιμένω, ας προβλέπει το κάθε κράτος ειδικές γονικές άδειες (και δεν είναι λίγες ώρες, πρόβλεπεται μέρα αδείας εδώ, απ' όσο ξέρω, τουλάχιστον στον δημόσιο τομέα, γιατί στον ιδιωτικό καταστρατηγούνται οι νόμοι ως συνήθως). Το βράδυ έχει τσάμπιονς λιγκ ή μπάσκετ.. με πορτφόλια των τεμπελχανάδων θα ασχολούμαστε;  :P
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Που είναι τα βιβλία;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:33:21 »

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Που είναι τα βιβλία;
« Απάντηση #46 στις: Ιούλιος 31, 2011, 08:14:38 μμ »
αμ δε τα ξέρεις καλά:  :P :P ο νόμος αναφέρει

Οι υπάλληλοι του Δημοσίου, των Νομικών Προσώπων Δημοσίου Δικαίου και των Ο.Τ.Α. α' και β' βαθμού που έχουν τέκνα, τα οποία παρακολουθούν μαθήματα σε δημόσια ή ιδιωτικά ιδρύματα πρωτοβάθμιας ή δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης, δικαιούνται να απουσιάζουν ορισμένες ώρες ή ολόκληρη την ημέρα από την εργασία τους, για να επισκεφθούν το εκπαιδευτικό ίδρυμα των τέκνων τους και να ενημερωθούν για την επίδοση τους.

σε άλλη διευκρινιστική ( που δεν την βρήκα σε μια πρόχειρη αναζήτηση που έκανα αλλά την έχουμε στη δ/νση) αναφέρει ότι ολόκληρη την ημέρα την δικαιούται είτε όταν πηγαίνει για επίδοση βαθμολογίας πολλών τέκνων την ίδια ημέρα, τα οποία φοιτούν σε διαφορετικη βαθμίδα ή σχολείο ( πχ δίνουν την ιδια μέρα βαθμούς στο δημοτικό, το γυμνάσιο και το λύκειο και ο υπάλληλος έχει τρία παιδιά) ή όταν ο δήμος εργασίας του γονέα που ζητάει την άδεια είναι πάνω από κάποια χιλιόμετρα μακριά απο το σχολείο στο οποίο φοιτά το τέκνο....

αλλά πέρα από το τυπικό, η ουσία είναι ότι δεν ειναι stand by οι καθηγητές στη Βρετανία - αλλά είναι λειτουργοί ρε γμτ - που σημαινει ότι αυτό το πράγμα, το λειτούργημα, όσο και να θέλουμε ΔΕΝ έχει συγκεκριμένο ωράριο ( όπως λάθος νομίζουμε...όταν είσαι καθηγητής είσια 24/7 - όπως τα ταχυφαγια). ;)

πορτφολιο θα έρθει και σε μας σύντομα.....ετοιμαστείτε. Και επισης, υποχρεωτικό πλάνο μαθήματος στο πορτφόλιο του καθηγητή.

Να σε κάνω να ζηλέψεις; έχω ήδη εισητήρια για 17 αυγούστου Μπαρτσελόνα - Ρεάλ Μαδρίτης !! Τι champions league  και κουραφέξαλα;  :P :P :P :P
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος new_pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 574
    • Προφίλ
Απ: Που είναι τα βιβλία;
« Απάντηση #47 στις: Ιούλιος 31, 2011, 08:59:44 μμ »
Μ'αρεσε πάρα πολυ η όλη φάση στο Lancanster. Θελω και γω!!! και ας έχω πιο λίγες διακοπές. Με αυτά που διάβασα νοιώθεις οτι υπάρχει οργάνωση που σου επιτρέπει να κάνεις δουλειά και να πάρεις ικανοποίηση απο επάγγελμά σου. Μου άρεσε που μετά την τρίτη φορα που δεν έρχεται ο γονέας διώχνουν το παιδί (σε ένα σχολείο που ήμουν δεν είχαμε καν το τηλέφωνο απο τους γονείς ενός παιδιού και αυτό αδιαφορούσε και ένοχλούσε πολλές φορές στην τάξη δηλ. και κάτι να πάθαινε δεν ξέρω τι θα γινόταν... ). Επίσης είδα ότι υπάρχουν συνέπειες αν δεν φέρουν τις ασκήσεις τους ενώ εδώ και όλη τη χρονιά να μην φέρνουν καν τα βιβλία τους... Γενικά μπορεί να δουλεύουμε πιο λίγο χρονικό διάστημα αλλά για μένα είναι πιο ψυχοφθόρο αυτό που περνάμε. Νοιώθεις πολλές φορές άχρηστος στην τάξη, οτι κάθε μαθητής που δεν έχει όρεξη να κάνει μάθημα μπορεί να μετατρέψει το μάθημα στην ώρα του παιδιού χωρίς ουσιαστικά να μπορείς να κάνεις κάτι για αυτό (στο δημοτικό δεν μπορείς να βγάλεις μαθητή έξω, ίσως να τον στείλεις για λίγο στον διευθυντή αν ομως αυτός είναι στο γραφείο του και δεν λείπει). Πολλές φορές που μου μιλάνε άσχημα και ειρωνικά μαθητές (ίσως ως αντίδραση στην εξουσία που αντιπροσωπεύω για αυτούς) νοιώθω οτι χάνω κάτι απο την αξιοπρέπεια μου γιατί ουσιαστικά δεν μπορώ να κάνω κάτι για να το αποτρέψω απο το να ξανασυμβεί . Οπότε χίλιες φορές καλύτερα να δουλεύω πολύ και να νοιώθω καλά με τον εαυτό μου παρά να έχω μεγάλες διακοπές και όταν μπαίνω στην τάξη να νοιώθω έρμαιο των διαθέσεων της κάθε τάξης και του κάθε μαθητή. 
Όσο για το portfolio δεν είναι δα και τιποτα τόσο τρομερό (φέτος δούλεψα με portfolios που έφτιαξα εγώ και του χρόνου ερχονται και τα ευρωπαικού τύπου portfolios για τις ξένες γλώσσες).  Με βοήθησε πολύ να έχω για συνολική εικόνα του τι δίδαξα και και παραδίδοντάς τα στην επόμενη καθηγήτρια θα έχει και αυτή μια ιδέα του τι μπορεί να κάνει ο κάθε μαθητής της τάξης απο αυτά που διδάχτηκε.

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Που είναι τα βιβλία;
« Απάντηση #48 στις: Ιούλιος 31, 2011, 09:17:31 μμ »
ως πρώην ξενόγλωσση ΠΕ06 και γω, θα συμφωνήσω μαζί σου!! Επειδή δε, τα έχω ζήσει από πρώτο χέρι αυτά, θα συμφωνήσω διπλά μαζί σου. Και επειδή είμαι και παλιά καραβάνα θα συμφωνήσω τριπλά!!
Ωστόσο, οι ξενόγλωσσοι - και γενικά οι πιο "δεύτερες" εν Ελλάδι ειδικότητες - θα βλέπουν σχολεία σαν το Λάνκαστερ και θα εύχονται έτσι να ήταν και τα δικα΄μας ( επειδή σε τέτοιου είδους σχολεία ΟΛΑ τα μαθήματα έχουν αξία και αντιμετωπίζονται ισότιμα). Αντίθετα, έχω την πεποίθηση ότι η πλειοψηφία των "πρωτοκλασάτων" -τρομάρα τους - ειδικοτήτων όλο και κάτι θα βρουν να πουν καθώς ό,τιδήποτε τους αφαιρεί την πρωτοκαθεδρία και τους θίγει την "πανεπιστημοσύνη' τους δεν ειναι καλώς καμωμένο....

Το θέμα βέβαια είναι αυτό ακριβώς που έγραψε ο killbill.... η πλειοψηφια των καθηγητών στην Ελλάδα, ωρύεται για τους χαμηλούς μισθούς και θέλει μισθούς εξωτερικού χωρίς όμως να χρειαστεί να κάνει και το κάτι παραπάνω που κάνουν οι καθηγητές του εξωτερικου για να πάρουν τους μισθούς που παίρνουν....  :o :o
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος olyadro

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 124
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Που είναι τα βιβλία;
« Απάντηση #49 στις: Ιούλιος 31, 2011, 09:57:38 μμ »
 Για να τελειώνει αυτή η καραμέλα με τις τεράστιες σχολικές διακοπές στην Ελλάδα, παραθέτω τη σχετική μελέτη του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου που δείχνει πως η Ελλάδα βρίσκεται στο μέσο όρο των ευρωπαϊκών χωρών στο θέμα των σχολικών διακοπών.
www.pi-schools.gr/download/programs/erevnes/sxolikos_xronos.doc
 Δεν είναι οι διακοπές το πρόβλημα της ελληνικής εκπαίδευσης αλλά η έλλειψη οργάνωσης που υπάρχει δυστυχώς σε όλους τους τομείς της ζωής μας.
 Όσο για την Αγγλία, πραγματικά φαίνεται να έχει λιγότερες διακοπές αλλά δε νομίζω πως η συγκεκριμένη χώρα φημίζεται για το εκπαιδευτικό της σύστημα. Και αν δεν κάνω λάθος, πριν μερικά χρόνια τα βρετανικά σχολεία αναζητούσαν απεγνωσμένα ξένους καθηγητές γιατί οι ντόπιοι αρνούνταν κατηγορηματικά να δουλέψουν σε αυτά. Γιατί άραγε;

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Που είναι τα βιβλία;
« Απάντηση #50 στις: Ιούλιος 31, 2011, 10:07:37 μμ »

 Δεν είναι οι διακοπές το πρόβλημα της ελληνικής εκπαίδευσης αλλά η έλλειψη οργάνωσης που υπάρχει δυστυχώς σε όλους τους τομείς της ζωής μας.



σ αυτό θα συμφωνήσω απολύτως!! Ωστόσο όταν κάποιοι λένε πως στο εξωτερικό οι διακοπές είναι περισσότερες για τους εκπ/κούς οφείλουμε να ξεκαθαρίζουμε τι ακριβώς εννούμε.


 Όσο για την Αγγλία, πραγματικά φαίνεται να έχει λιγότερες διακοπές αλλά δε νομίζω πως η συγκεκριμένη χώρα φημίζεται για το εκπαιδευτικό της σύστημα. Και αν δεν κάνω λάθος, πριν μερικά χρόνια τα βρετανικά σχολεία αναζητούσαν απεγνωσμένα ξένους καθηγητές γιατί οι ντόπιοι αρνούνταν κατηγορηματικά να δουλέψουν σε αυτά. Γιατί άραγε;


εδώ όμως θα διαφωνήσω: αν φημιζεται για κάτι η Βρετανία είναι το Εθνικό Σύστημα Υγείας και το Εκπ/κό της Σύστημα ( δεν είναι τυχαίο ότι στα δέκα κορυφαία πανεπιστήμια του κόσμου, τα Βρετανικά κατέχουν πάνω από τις μισές θέσεις).
Τέλος, από προσωπική εμπειρία και πλήρη επίγνωση του τι γράφω, καθώς τα έχω ζήσει εκ των έσω,  ο λογος που οι ντόπιοι αρνούνται να δουλέψουν ως εκπ/κοι είναι γιατί α. δεν υπάρχει στη νοοτροπία των Βρετανών το "να διοριστώ στο δημόσιο" β. πολλώ δε μάλλον να "διοριστώ ως εκπ/κός στο δημόσιο" , γ. υπάρχουν άλλες εργασίες με περισσότερα λεφτά και περισσότερη αίγλη για να κάνουν ( μιας και εκεί ο φυσικός ειναι φυσικός ας πούμε, δεν είναι δυνάμει εκπ/κός)  και δ. η νοοτροπία του να είναι κάποιος κάπου μόνιμα είναι λίγο - πολύ ντροπή για την βρετανική κοινωνία. Εκεί είθισται να αλλάζουν δουλειά κατά μέσο όρο κάθε τρία χρόνια - το αποκαλούν μάλιστα  the challenge factor ...επομένως, καλό είναι να μην κρίνουμε με τα δικά μας κριτήρια τις νοοτροπίες αλλων λαών.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος new_pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 574
    • Προφίλ
Απ: Που είναι τα βιβλία;
« Απάντηση #51 στις: Ιούλιος 31, 2011, 10:18:19 μμ »
Γιατί πρώην ξενόγλωσση αν επιτρέπεται bitch;

Να σου πω την αλήθεια δεν με ενδιαφέρει που κατατάσσει ο φυσικός, ο φιλόλογος, ο μουσικός το μάθημά μου. Αν το θεωρούν κύριο ή δευτερεύων. Είναι δικαίωμα τους να έχουν την αποψή τους. Ακόμα και το αν οι γονείς των μαθητών μου θεωρούν άχρηστο το μάθημά μου πάλι δεν με πειράζει. Το είδα οτι οι περισσότεροι γονείς δεν ενδιαφέρονται για το τι γίνεται στο μάθημα των Αγγλικών (ίσως λίγο περισσότερο ενδιαφέρον υπάρχει για τον βαθμό που θα έχουν τα παιδιά τους στα αγγλικά... ). Αυτο που με πειράζει είναι οτι δεν υπάρχουν κανόνες στα σχολεία που πάω (εννοώ να πηγαίνω πρώτη φορά στο σχολείο εγώ και να ενημερώνομαι για το τι επιτρέπεται στο σχολείο και τι όχι και ποιές είναι οι επιπτώσεις). Τα παιδιά κάνουν ότι θέλουν, λένε ότι θέλουν χωρίς ουσιαστικές συνέπειες για τις πράξεις τους. π.χ. στο Lancaster όπως είδα είναι σαφές το τι θα γίνει αν δεν φέρνει το παιδί τις εργασίες του ή δημιουργεί πρόβλημα, μένει λίγη ώρα παραπάνω μετά το πέρας των μαθημάτων την Τρίτη ή και την Παρασκευή.
Όταν δεν λειτουργεί το σχολείο με σαφείς κανονισμούς τότε αφήνουμε τον μαθητή να κρίνει που τον παίρνει να συμπεριφερθεί άσχημα και που όχι. Άρα δεν φταίνε οι άλλοι καθηγητές, ούτε το αν θεωρείται πρωτεύων ή δευτερεύων το μάθημα αλλά το ότι δεν υπάρχει μια κοινή γραμμή απο την διεύθυνση.

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Που είναι τα βιβλία;
« Απάντηση #52 στις: Ιούλιος 31, 2011, 10:32:34 μμ »
εδώ και καιρό πλέον, διοικητικός του υπουργείου παιδείας...ε ...άμα δεν πάει η μετάθεση στον εκπ/κό (γιατί κενά γιόκ για πολλάααααααααα χρόνια στην ειδικότητά μας στη συγκεκριμενη περιοχή που ήθελα ) ε, πάει ο εκπ/κός στη...μετάταξη... ;D ;D ;D    Δε με χαλάει... Το αγαπάω και αυτό το πόστο ...οκ, σχολείο δεν είναι αλλά δεν είναι καθόλου άσχημα και από αυτή την μεριά των πραγμάτων.

θα δεις με τον καιρό ότι ακόμα και αν η διεύθυνση του σχολείου έχει σωστή γραμμή πλεύσης ( βελτιώνονται βέβαια τα πράγματα κατά πολύ) παρόλα αυτά πάλι υπάρχουν προβλήματα απο τους συναδέλφους. Για κάποιο λόγο ας πούμε, αγγλικά, θρησκευτικά, γυμναστική μπαίνουν τελευταίες ώρες - οι κατευθύνσεις πάλι μπαίνουν πρώτες πρώτες..... Για κάποιον λόγο φιλόλογοι και φυσικομαθηματικοί έχουν συνεχόμενα τρίωρα και οι υπόλοιποι λούζονται τα άπειρα κενά....

υπάρχουν κλίκες στα σχολεία και δυστυχώς ελάχιστοι είναι οι διευθυντές εκείνοι που τις σπάνε και έχουν τσαγανό...Στο πλείστον των περιπτώσεων θα δεις ο ένας να καλύπτει τον άλλον και όλοι μαζί τις βρωμιές τους...δυστυχώς.... :-[

πάντως, όντως σχολεία σαν το central high του  Lancaster είναι πολύ οργανωμένα. Τυπικά έτσι είναι.. Στο σχολείο που πήγαινα εγώ υπήρχε το detention room όπου και έμενες μία ώρα μετά το μάθημα αλλα απαγορεύονταν να διαβάσεις, να μιλήσεις ή να γράψεις κατι για να περάσει η ώρα. Ήσουν υποχρεωμένος να παραμείνεις στη θέση σου για μία ώρα χωρίς να κάνεις απολύτως τίποτα.... Στατιστικά πάντως, όλοι μας περάσαμε μία φορά απο το detention room αλλά όχι δεύτερη...είναι σκέτο μαρτύριο...
το καλό ήταν ότι στην αρχή της χρονιάς που γινόταν οι εγγραφές, οι γονείς - μεταξύ άλλων - υπέγραφαν πως αν το παιδί τους πάει στο detention room πάνω απο τρεις φορές αποβάλλεται δια παντός απο το σχολειο και τα χρήματα που έχουν πληρώσει (γιατί στα comprehensive schools πληρώνουν οι γονείς ένα ποσό που αντιστοιχεί στα έξοδα του παιδιού τους για διατροφή και υλικό) δεν επιστρέφονται...Οποτε, ακόμα και αν το παιδί είχε όρεξη για αταξίες, του την κόβανε οι γονείς τους με συνοπτικές διαδικασίες... ;) ;)
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Που είναι τα βιβλία;
« Απάντηση #53 στις: Ιούλιος 31, 2011, 10:37:41 μμ »
Πολυ ενδιαφερουσες οι αποψεις περι διακοπων,οργανωσης και κανονων,αλλα θα παρακαλεσω να επανελθουμε στο θεμα μας τωρα, γιατι εχουμε απομακρυνθει αρκετα.
Ευχαριστώ! 

(Μπορειτε να "ανοιξετε" νεο θεμα πανω στην "οργανωση και διοικηση της εκπ/σης")
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Που είναι τα βιβλία;
« Απάντηση #54 στις: Ιούλιος 31, 2011, 10:40:34 μμ »
Πολυ ενδιαφερουσες οι αποψεις περι διακοπων,οργανωσης και κανονων,αλλα θα παρακαλεσω να επανελθουμε στο θεμα μας τωρα, γιατι εχουμε απομακρυνθει αρκετα.
Ευχαριστώ! 

(Μπορειτε να "ανοιξετε" νεο θεμα πανω στην "οργανωση και διοικηση της εκπ/σης")

YES SIR!!  :P :P
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος olyadro

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 124
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Που είναι τα βιβλία;
« Απάντηση #55 στις: Ιούλιος 31, 2011, 10:42:44 μμ »
Και πάνω που είχα γράψει απάντηση, ο συντονιστής με επαναφέρει  στην τάξη! :(

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159609
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 418
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 357
Σύνολο: 360

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.092 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.