*

Αποστολέας Θέμα: Πού είναι τα βιβλία;  (Αναγνώστηκε 81908 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Πού είναι τα βιβλία;
« Απάντηση #406 στις: Σεπτέμβριος 27, 2011, 10:01:32 μμ »
Όσον αφορά τις καταλήψεις.. επειδή αυτόν τον καιρό γίνονται (μειώνονται σταδιακά βέβαια) καταλήψεις και σε ΑΕΙ/ΤΕΙ, υπάρχει μια ουσιώδης διαφορά με αυτές των σχολικών καταλήψεων. Στην πρώτη περίπτωση έχουμε ενήλικες που αναλαμβάνουν οι ίδιοι τις ευθύνες των πράξεών τους, ενώ στη δεύτερη περίπτωση έχουμε ανήλικους που βρίσκονται υπό την κηδεμονία γονεών κλπ. Την όποια ευθύνη, λοιπόν, θα πρέπει να την φέρουν οι γονείς και κηδεμόνες (κανονικά αυτοί έπρεπε να κλείσουν τα σχολεία, και γενικά θα έπρεπε να παραλύσει όλη η χώρα, αλλά κοιμόοοοοοομαστε και όταν ξυπνήσουμε θα αναρωτιόμαστε "μα πώς έγιναν έτσι τα πράγματα;").

όπως βλέπεις οι περισσότεροι απο αυτούς τους γονείς ή είναι παντελώς αδιάφοροι ή απλά δεν μασάνε απο το δίλλημα " χάος ή βιβλία..." γιατί πολύ απλά όταν η Δημόσια δωρεάν παιδεία έφτασε στην Ελλάδα να σημαίνει το δωρεάν βιβλίο ε όχι βρε  Landau φυσικά και θα απαξιώσουμε τέτοιους αγώνες με τέτοια προσχήματα.  Αν είναι να κλείσουμε τα σχολεία να τα κλείσουμε για τους σωστούς λόγους όχι προφάσεις εν αμαρτίαις.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πού είναι τα βιβλία;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:12:47 »

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Πού είναι τα βιβλία;
« Απάντηση #407 στις: Σεπτέμβριος 27, 2011, 10:27:27 μμ »
Όσον αφορά τις καταλήψεις.. επειδή αυτόν τον καιρό γίνονται (μειώνονται σταδιακά βέβαια) καταλήψεις και σε ΑΕΙ/ΤΕΙ, υπάρχει μια ουσιώδης διαφορά με αυτές των σχολικών καταλήψεων. Στην πρώτη περίπτωση έχουμε ενήλικες που αναλαμβάνουν οι ίδιοι τις ευθύνες των πράξεών τους, ενώ στη δεύτερη περίπτωση έχουμε ανήλικους που βρίσκονται υπό την κηδεμονία γονεών κλπ. Την όποια ευθύνη, λοιπόν, θα πρέπει να την φέρουν οι γονείς και κηδεμόνες (κανονικά αυτοί έπρεπε να κλείσουν τα σχολεία, και γενικά θα έπρεπε να παραλύσει όλη η χώρα, αλλά κοιμόοοοοοομαστε και όταν ξυπνήσουμε θα αναρωτιόμαστε "μα πώς έγιναν έτσι τα πράγματα;").

όπως βλέπεις οι περισσότεροι απο αυτούς τους γονείς ή είναι παντελώς αδιάφοροι ή απλά δεν μασάνε απο το δίλλημα " χάος ή βιβλία..." γιατί πολύ απλά όταν η Δημόσια δωρεάν παιδεία έφτασε στην Ελλάδα να σημαίνει το δωρεάν βιβλίο ε όχι βρε  Landau φυσικά και θα απαξιώσουμε τέτοιους αγώνες με τέτοια προσχήματα.  Αν είναι να κλείσουμε τα σχολεία να τα κλείσουμε για τους σωστούς λόγους όχι προφάσεις εν αμαρτίαις.

Φυσικά το φετινό πρόβλημα με τα βιβλία ΔΕΝ θα έπρεπε από μόνο του να αποτελεί λόγο για κατάληψη κλπ. Αλλά.. ΟΛΑ τα υπόλοιπα (των οποίων το πρόβλημα με τα βιβλία ίσως αποτελεί κάποιο υποσύνολο) θα έπρεπε να οδηγήσουν σε κινητοποιήσεις διαφόρων μορφών σε όλους τους τομείς της χώρας, ξεκινώντας από το σχολείο και φτάνοντας σε αεροδρόμια, λιμάνια, δρόμους κλπ. Ήταν διαφορετικό το σκεπτικό μου, απλά το εξέθεσα σε λάθος θέμα  ::)
Anyway.. ξέφυγα(με) πάλι από το θέμα και θα με μαλώνει ο Μάρκος  ;D
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Πού είναι τα βιβλία;
« Απάντηση #408 στις: Σεπτέμβριος 27, 2011, 10:35:09 μμ »
 ;D ;D ;D ;D

τώρα συμφωνούμε!!!!
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Πού είναι τα βιβλία;
« Απάντηση #409 στις: Σεπτέμβριος 27, 2011, 10:49:21 μμ »
Αν διαβάσατε το άρθο της εφημερίδας παραπάνω για το τί γίνεται στο εξωτερικό, λέτε όλοι να κάνουν λάθος και μόνο στην Ελλάδα να είμαστε σωστοί;
Δε μας ενδιαφέρει αγαπητέ , τα συμφέροντα τους δεν είναι και δικά μας ,εν ευθέτω χρόνω θα τους κανονίσουμε...
άλλα μέλη του forum, ίσως να θέλουν να δουν τι γίνεται και αλλού και να κρίνουν.
Εγώ απλά το παρέθεσα.

ναι βρε Landau, πιστεύω ότι ο Έλληνας πρέπει κάποια στιγμή να βρει τον δάσκαλό του
όχι το δασκαλό του ...μάλλον εννοείς τον εμπορό του ;)
Αυτόν τον έχει βρεί εδώ και δεκαετίες με τη μόδα των φροντιστηριων που όπως φαίνεται του αρέσει!

« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 27, 2011, 10:52:39 μμ από killbill »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πού είναι τα βιβλία;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:12:47 »

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Πού είναι τα βιβλία;
« Απάντηση #410 στις: Σεπτέμβριος 28, 2011, 12:00:09 πμ »
δεν ξέρω για φέτος,
του χρόνου πάντως θα έχουμε βιβλία!!!  ;D ;D ;D

http://www.pde.gr/index.php?page=3189
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος λιθοσφαιριστής

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 800
    • Προφίλ
Απ: Πού είναι τα βιβλία;
« Απάντηση #411 στις: Σεπτέμβριος 28, 2011, 02:14:39 μμ »
Τελικά, και σε αυτό το θέμα, οι απόψεις του καθενός είναι σφραγίδα της πολιτικής τοποθέτησής του.
Θέλει ο νεοφιλελεύθερος να κρυφτεί και η χαρά δεν τον αφήνει.
Ή μήπως δε θέλει καν να κρυφτεί;

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Πού είναι τα βιβλία;
« Απάντηση #412 στις: Σεπτέμβριος 28, 2011, 03:44:58 μμ »
...αυτά για το περιβόητο .... μαθητικό κίνημα.. Εντάξει παιδιά, κι εμείς κάναμε καταλήψεις ( εν έτει 88 -89 που είχε παραλύσει το σύμπαν ) και όλο και κάτι ξέρουμε απο το τι σημαίνει κατάληψη....αυτά μετά τις 9.00 που την κάνουν και οι καθηγητές έχουν ξεχυθεί στις καφετέριες της πόλης και διαδηλώνουν από εκεί τα ....αγωνιστικά τους αισθήματα....  ως εκ τούτου, μη μου ζητάτε σα γονιός  να σεβαστώ τέτοιους "αγώνες" ....

πως κατάφερες πάλι να τα χώσεις στους εκπαιδευτικούς ενώ μιλάς για καταλήψεις μαθητών μόνο εσύ μπορείς να το καταφέρεις !!!  ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Πού είναι τα βιβλία;
« Απάντηση #413 στις: Σεπτέμβριος 28, 2011, 03:46:50 μμ »
δεν ξέρω για φέτος,
του χρόνου πάντως θα έχουμε βιβλία!!!  ;D ;D ;D

http://www.pde.gr/index.php?page=3189

μα τέτοια έγκριση είχαν δώσει και για φέτος από πέρυσι. Αλλά μια αλυσίδα είναι τόσο δυνατή όσο ο ποιο αδύναμος κρίκος της.  :'( :'(

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Πού είναι τα βιβλία;
« Απάντηση #414 στις: Σεπτέμβριος 28, 2011, 03:50:42 μμ »
εγώ θα μιλήσω με στοιχεία πραγματικά. Μαθητές μου στο σχολείο μου είπαν:
"Α κύριε εμείς την κατάληψη θα την κάνουμε. Είναι παράδοση που πρέπει να συνεχίσουμε"

"Μακάρι να γίνει μια κατάληψη για να κάτσουμε να διαβάσουμε που δίνουμε πανελλήνιες"

όσον αφορά τα αιτήματα αναφέρω κάποια:
Γιατί να κλείνει η είσοδος του σχολείου μετά τις 8:30 και να μην μας αφήνουν να μπαίνουν μέσα όσοι αργοπορούν
Γιατί να μην επιτρέπεται το κάπνισμα σε συγκεκριμένους χώρους μέσα στο σχολείο
Οι τοίχοι θέλουν βάψιμο
Δεν έχουμε επαρκή θέρμανση
κλπ κλπ

μπορεί κάποια να είναι εύλογα αλλά δεν νομίζω ότι δικαιολογούν κατάληψη.


Αποσυνδεδεμένος DM

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 220
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πού είναι τα βιβλία;
« Απάντηση #415 στις: Σεπτέμβριος 28, 2011, 04:19:18 μμ »
εγώ θα μιλήσω με στοιχεία πραγματικά. Μαθητές μου στο σχολείο μου είπαν:
"Α κύριε εμείς την κατάληψη θα την κάνουμε. Είναι παράδοση που πρέπει να συνεχίσουμε"

"Μακάρι να γίνει μια κατάληψη για να κάτσουμε να διαβάσουμε που δίνουμε πανελλήνιες"

όσον αφορά τα αιτήματα αναφέρω κάποια:
Γιατί να κλείνει η είσοδος του σχολείου μετά τις 8:30 και να μην μας αφήνουν να μπαίνουν μέσα όσοι αργοπορούν
Γιατί να μην επιτρέπεται το κάπνισμα σε συγκεκριμένους χώρους μέσα στο σχολείο
Οι τοίχοι θέλουν βάψιμο
Δεν έχουμε επαρκή θέρμανση
κλπ κλπ

μπορεί κάποια να είναι εύλογα αλλά δεν νομίζω ότι δικαιολογούν κατάληψη.
Η κατάληψη ως μέσο διαμαρτυρίας και προβολής των αιτημάτων έχει χρησιμοποιηθεί κατά κόρον τα τελευταία χρόνια και πολλές φορές χωρίς να υπάρχουν σοβαρά αιτήματα. Έτσι σήμερα κανείς δεν τους παίρνει στα σοβαρά και ελάχιστοι ασχολούνται μαζί τους. Είναι πια καιρός να βρουν άλλους τρόπους διαμαρτυρίας πιο αποτελεσματικούς ώστε να ακούγονται τα αιτήματά τους στην κοινωνία και στους κυβερνώντες. Και αν θέλουν, μπορούν να βρουν τρόπους. Η φαντασία οργιάζει στα εφηβικά μυαλά τους. Ας πούμε, μια μαζική πορεία και συγκέντρωση έξω από το υπουργείο παιδείας, διανθισμένη με διάφορα δρώμενα. Την Τρίτη της περασμένης εβδομάδας έγινε μια τέτοια συγκέντρωση μαθητών έξω από τη βουλή και οι μαθητές πέταξαν τα cd στο δρόμο για να διαμαρτυρηθούν για τα βιβλία. Όσοι μαθητές συμμετείχαν, έφυγαν από το σχολείο τους τις τελευταίες ώρες και πήραν απουσίες. Επομένως είχαν και κάποιο κόστος για την ενέργειά τους αυτή. Αυτό δείχνει κάποια ωριμότητα και υπευθυνότητα για τις πράξεις τους. Κάνω δηλ. αυτή την ενέργεια, χάνω ώρες από το σχολείο μου, αλλά πληρώνω και το κόστος. Στις καταλήψεις δεν καταλογίζονται οι απουσίες και επικρατεί κλίμα χαβαλέ. Κι όποιος περνάει έξω απ' το σχολείο μετά τις 10 το πρωί βλέπει ένα πανό κρεμασμένο και μόνο καμιά δεκαριά άτομα (από τα 200 ή 300) να παίζουν τάβλι ή μπάλα...
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 28, 2011, 04:26:02 μμ από DM »

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Πού είναι τα βιβλία;
« Απάντηση #416 στις: Σεπτέμβριος 28, 2011, 07:56:08 μμ »
Παράθεση
Η πλειοψηφία ψήφισε κατάληψη.  Βάζουν το λουκέτο, κρεμάνε το πανό και όποιο συμμαθητή τους θέλει να κάνει μάθημα τον γράφουν στα παλιά τους τα παπούτσια.
Παράθεση
Ψηφίζουν κάθε μέρα...τα παιδιά που είναι κατά της κατάληψης είναι σταθερά 44. Υπέρ της κατάληψης ......402
Την τελευταία φορά που κοίταξα, έτσι λειτουργούσε η δημοκρατία (η αστική τουλάχιστον).
Την μαθηματική απόκλιση στην 2η περίπτωση δεν την σχολιάζω γιατί ακόμα και με αυτή, η διαφορά στις ψήφους είναι εμφανής. Όσο για τα κίνητρα πίσω από την ψήφο του κάθε παιδιού... αυτό κι αν δεν θα το σχολιάσω. Γιατί άμα αρχίσω να το σχολιάζω, θα θυμηθώ τα κίνητρα των ενηλίκων που ψηφίζουν κυβερνήσεις, και όχι απλά καταλήψεις, και κάνουν τα "θέλω στρογγυλή τυρόπιτα και όχι τετράγωνη" και "θέλω περισσότερο χρόνο για να πηγαίνω φροντιστήριο" να φαίνονται σαν αποφθέγματα βαθίας πολιτικής ανάλησης και φάροι κοινωνικής συνείδησης.

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Πού είναι τα βιβλία;
« Απάντηση #417 στις: Σεπτέμβριος 28, 2011, 10:26:40 μμ »
Γιατί να κλείνει η είσοδος του σχολείου μετά τις 8:30 και να μην μας αφήνουν να μπαίνουν μέσα όσοι αργοπορούν

άσχετο αλλά δεν κατάλαβα τι εννοείς δεν μπαίνουν μέσα ??????? εννοείς την πρώτη ώρα και μπαίνουν στο 1ο διάλειμμα ή δεν μπαίνουν καθόλου ?

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Πού είναι τα βιβλία;
« Απάντηση #418 στις: Σεπτέμβριος 29, 2011, 03:07:46 μμ »
μόλις γίνει η προσευχή, η κύρια είσοδος του σχολείου κλειδώνει. Έτσι όσοι αργοπορούν την 1η ώρα δεν τους επιτρέπεται η είσοδος καν μέσα στον χώρο του σχολείου.


Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10795
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Πού είναι τα βιβλία;
« Απάντηση #419 στις: Σεπτέμβριος 29, 2011, 03:29:00 μμ »
μόλις γίνει η προσευχή, η κύρια είσοδος του σχολείου κλειδώνει. Έτσι όσοι αργοπορούν την 1η ώρα δεν τους επιτρέπεται η είσοδος καν μέσα στον χώρο του σχολείου.
Ναι, αυτό είναι κατανοητό. Στο πρώτο διάλειμμα ανοίγει η πόρτα για να μπούνε όσοι άργησαν να ξυπνήσουν;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158558
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 441
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 398
Σύνολο: 400

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.119 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.