*

Αποστολέας Θέμα: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;  (Αναγνώστηκε 1775359 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Alexhs_27

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 254
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #2800 στις: Νοέμβριος 17, 2011, 08:42:21 μμ »
Όπως δείχνουν τα πράγματα και εκτός συγκλονιστικού απροόπτου το ταβάνι στον μισθό ενός ΑΜΩ θα είναι γύρω στα 500 ευρώ... Ένα σενάριο που καλύπτει σχεδόν όλα τα ενδεχόμενα (αναγνώριση προϋπηρεσίας, μεταπτυχιακών κτλ) είναι 450-550. Αντίστοιχα για τους ΑΚΩ είναι 700-900. Από εκεί και πέρα υπάρχει και το επίδομα παραμεθορίου για όσους είναι σε ακριτικές περιοχές.
Λιγότερα από όσα παίρναμε ωρομίσθιοι δηλαδή, αν το πας με την ώρα! Ωρομίσθια θυμάμαι κάποιους μεγάλους και γεμάτους μήνες παίρναμε πάνω από 500 με 12 ώρες. Α, και βέβαια είχαμε το δικαίωμα να δουλέψουμε ταυτόχρονα και στη Β'/βάθμια.....

Προσωπικά δεν θυμάμαι ποτέ να έχω περισσότερα από 300-350 ευρώ μέσο όρο ως ωρομίσθιος. Αν συνυπολογίσεις τις γιορτές και τις αργίες που δεν πληρώνεσαι και διαιρέσεις ολόκληρο το ποσό με τους μήνες που δούλευες κάπου εκεί βγαίνει... Αν δούλευες όμως δυο φορές ωρομίσθιος έβγαζες παραπάνω απ' όσο θα βγάζεις τώρα ως  ΑΜΩ (με περισσότερες ώρες δουλειάς όμως, 23 αντί για 15, και αρκετό τρέξιμο σε πολλά σχολεία). Πέρυσι (με 750 ευρώ για 15 ώρες) υπήρχε βελτίωση σε σχέση με την ωρομισθία. Φέτος είμαστε στα ίδια ή και χειρότερα λόγω μειώσεων μισθών. Αυτό αφορά βέβαια μόνο εμάς τους πληροφορικούς που είχαμε δικαίωμα να δουλέψουμε δύο φορές ως ωρομίσθιοι σε πρωτοβάθμια και δευτεροβάθμια. Οι άλλες ειδικότητες θα συνεχίσουν να βλέπουν κάποια μικρή βελτίωση σε σχέση με την ωρομισθία...
Συγνώμη συνάδελφε,αλλά ποια βελτίωση βλέπεις?
Τα προηγούμενα χρόνια δουλεύαμε όλοι ως ωρομίσθιοι με βασικό στόχο την προϋπηρεσία και το μελλοντικό διορισμό,τώρα αυτό δεν υπάρχει!Το να τρέχεις σε άλλο νόμο για το max 15 ώρες και το μέγιστο μισθό (απο ότι ακούγεται 600ευρώ),εμένα μόνο για βελτίωση δεν μου κάνει....
Για να μην πούμε για το ενδεχόμενο ότι μπορεί να μην έχεις 15 ώρες, αλλά λιγότερες...άρα και λιγότερο μισθό....
Διάβασε πιο προσεχτικά αυτό που έγραψα. Η βελτίωση αφορά καθαρά το μισθολογικό κομμάτι και συγκεκριμένα την περσινή χρονιά. Έγραψα επίσης ότι τα πράγματα φέτος με τις μειώσεις των μισθών είναι χειρότερα. Επίσης ναι μεν τα προηγούμενα χρόνια μετρούσε η προϋπηρεσία περισσότερο αλλά οι διορισμοί από το 2006 και μετά είναι ελάχιστοι (200 οι οποίοι δεν έχουν εξαντληθεί καν μέσα σ' αυτά τα 5 χρόνια). Χωρίς κατάρτιση δεν είχες σχεδόν καμία τύχη για διορισμό όση προϋπηρεσία και αν αποκτούσες... Μόνο οι οργανικές στα δημοτικά και η δεύτερη ώρα στο γυμνάσιο μπορούν να δώσουν λύση.Τώρα φαίνεται να έχουν δρομολογηθεί. Ελπίζω σύντομα να γίνουν πραγματικότητα...

Συμφωνώ μαζί σου ότι δεν αξίζει να τρέχεις σε άλλο νομό για ΑΜΩ. Όπως θεωρώ ότι δεν άξιζε ούτε ως ωρομίσθιος να τρέχεις σε άλλο νομό...Ήταν προτιμότερο να βρεις μια άλλη απασχόληση και να ποντάρεις σε ένα καλό ΑΣΕΠ...
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 17, 2011, 08:47:58 μμ από Alexhs_27 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:36:05 »

Αποσυνδεδεμένος irenead

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1222
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #2801 στις: Νοέμβριος 17, 2011, 09:01:43 μμ »
Νομίζω ότι ο giak με κάλυψε.Ο μισθός σε πραγματικές τιμές και όχι ονομαστικές τιμές είναι πολύ χαμηλότερος σε σχέση με το παρελθόν.Δηλ. αυτό που πρέπει να κοιτάμε είναι με τα χρήματα που έχουμε, τι αγοράζαμε πριν και τι τώρα. Όπως όλοι γνωρίζουμε τώρα αγοράζουμε πολύ λιγότερα σε σχεση με ένα χρόνο πριν.Αρα δεν έχει υπάρξει καμία βελτίωση ούτε μισθολογικά.Επίσης ξεχνάς το δεδομένο ότι ως αμω,δεν σημαίνει ότι απαραίτητα θα έχεις 15 ώρες,μπορείς να έχεις και 5 με τις ανάλογες συνέπειες.

Αποσυνδεδεμένος Alexhs_27

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 254
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #2802 στις: Νοέμβριος 17, 2011, 09:14:10 μμ »
Νομίζω ότι ο giak με κάλυψε.Ο μισθός σε πραγματικές τιμές και όχι ονομαστικές τιμές είναι πολύ χαμηλότερος σε σχέση με το παρελθόν.Δηλ. αυτό που πρέπει να κοιτάμε είναι με τα χρήματα που έχουμε, τι αγοράζαμε πριν και τι τώρα. Όπως όλοι γνωρίζουμε τώρα αγοράζουμε πολύ λιγότερα σε σχεση με ένα χρόνο πριν.
Τα 750 ευρώ πέρυσι για 15 ώρες ήταν σίγουρα καλύτερα από τα 350 πρόπερσι για 12 ώρες (μία φορά ωρομίσθιος) ή τα 700 ευρώ πρόπερσι για 23 ώρες (2 φορές ωρομίσθιος). Οι τιμές από πρόπερσι δεν έχουν ανέβει δραματικά. Ο πληθωρισμός δεν είναι ιδιαίτερα μεγάλος. Αυτό που έχει αλλάξει δραματικά την αγοραστική μας δύναμη είναι οι τραγικές μειώσεις των μισθών και όχι η αύξηση των τιμών...
Αρα δεν έχει υπάρξει καμία βελτίωση ούτε μισθολογικά.Επίσης ξεχνάς το δεδομένο ότι ως αμω,δεν σημαίνει ότι απαραίτητα θα έχεις 15 ώρες,μπορείς να έχεις και 5 με τις ανάλογες συνέπειες.
Σωστά... αλλά το ίδιο ίσχυε και για τους ωρομίσθιους. Έχω υπάρξει ωρομίσθιος των 7 ωρών και το γνωρίζω από πρώτο χέρι...

Αποσυνδεδεμένος irenead

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1222
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #2803 στις: Νοέμβριος 17, 2011, 09:28:08 μμ »
Νομίζω ότι ο giak με κάλυψε.Ο μισθός σε πραγματικές τιμές και όχι ονομαστικές τιμές είναι πολύ χαμηλότερος σε σχέση με το παρελθόν.Δηλ. αυτό που πρέπει να κοιτάμε είναι με τα χρήματα που έχουμε, τι αγοράζαμε πριν και τι τώρα. Όπως όλοι γνωρίζουμε τώρα αγοράζουμε πολύ λιγότερα σε σχεση με ένα χρόνο πριν.
Τα 750 ευρώ πέρυσι για 15 ώρες ήταν σίγουρα καλύτερα από τα 350 πρόπερσι για 12 ώρες (μία φορά ωρομίσθιος) ή τα 700 ευρώ πρόπερσι για 23 ώρες (2 φορές ωρομίσθιος). Οι τιμές από πρόπερσι δεν έχουν ανέβει δραματικά. Ο πληθωρισμός δεν είναι ιδιαίτερα μεγάλος. Αυτό που έχει αλλάξει δραματικά την αγοραστική μας δύναμη είναι οι τραγικές μειώσεις των μισθών και όχι η αύξηση των τιμών...
Αρα δεν έχει υπάρξει καμία βελτίωση ούτε μισθολογικά.Επίσης ξεχνάς το δεδομένο ότι ως αμω,δεν σημαίνει ότι απαραίτητα θα έχεις 15 ώρες,μπορείς να έχεις και 5 με τις ανάλογες συνέπειες.
Σωστά... αλλά το ίδιο ίσχυε και για τους ωρομίσθιους. Έχω υπάρξει ωρομίσθιος των 7 ωρών και το γνωρίζω από πρώτο χέρι...
Σαν πε09 μπορώ να σου πω ότι ο πληθωρισμός τρέχει με υψηλότερο ρυθμό από τον ρυθμό αύξησης των εισοδημάτων(βαίνει μειωμένος),για την ακρίβεια δεν υπάρχουν αυξήσεις(απλά χρησιμοποίησα οικονομικούς όρους).Προφανώς ξεχνάς αυξήσεις στις τιμές του πετρελαίου,βενζίνης που συμπαρασύρει και όλα τα παράγωγα αυτών αγαθά,το χαράτσι της δεη κ.λ.π.
Επίσης έχω υπάρξει ωρομίσθια και τα ξέρω....Όμως επαναλαμβάνω τότε ελπίζαμε όλοι σε μελλοντικό διορισμό,τώρα δεν ελπίζουμε σε τίποτα.....
Τ/σπα,ο καθένας έχει την άποψή του.Απλά εμένα η επιλογή αμω,εκτός του τόπου κατοικίας,μου μοιάζει κοροϊδία.
Θα μπορούσα να πάω ως αμω μόνο στον τόπο που κατοικώ,να μην χρειάζεται δηλ. να χρησιμοποιήσω αυτοκίνητο.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 17, 2011, 09:51:10 μμ από irenead »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:36:05 »

Αποσυνδεδεμένος Alexhs_27

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 254
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #2804 στις: Νοέμβριος 17, 2011, 09:46:51 μμ »
Για τις τιμές της βενζίνης έχεις δίκιο, όπως και για τα χαράτσια της ΔΕΗ. Τα νοίκια από την άλλη αρχίζουν να πέφτουν επειδή ο κόσμος εκ των πραγμάτων δεν μπορεί να ανταπεξέλθει...
Απλά εμένα η επιλογή αμω,εκτός του τόπου κατοικίας,μου μοιάζει κοροϊδία.
Θα μπορούσα να πάω ως αμω μόνο στον τόπο που κατοικώ,να μην χρειάζεται δηλ. να χρησιμοποιήσω αυτοκίνητο.
Συμφωνώ...

Αποσυνδεδεμένος LabBook

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 46
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #2805 στις: Νοέμβριος 17, 2011, 11:06:27 μμ »
Στην Α' Πειραιά για τα ΕΑΕΠ παρουσιάστηκαν όλοι και πήραμε από 12-15 ώρες... Τις πολλές ώρες τις πήραν οι παντρεμένοι με παιδιά, οι άλλοι 12... Στην Β' και Γ' Πειραιά για ΕΑΕΠ δεν ανέλαβαν 2 άτομα.

Για τα κλασικά ολοήμερα δεν παρουσιάστηκε ένας και ένας δήλωσε παραίτηση... Όλοι πήραν 12 ώρες εκτός από έναν που πήρε 14.

Μήπως έχει υπογράψει κανείς με πλήρες ωράριο για να δούμε πόσα αντιστοιχούν στο μειωμένο???

Αποσυνδεδεμένος guestpe19

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #2806 στις: Νοέμβριος 18, 2011, 12:04:43 πμ »
Για τις τιμές της βενζίνης έχεις δίκιο, όπως και για τα χαράτσια της ΔΕΗ. Τα νοίκια από την άλλη αρχίζουν να πέφτουν επειδή ο κόσμος εκ των πραγμάτων δεν μπορεί να ανταπεξέλθει...
Απλά εμένα η επιλογή αμω,εκτός του τόπου κατοικίας,μου μοιάζει κοροϊδία.
Θα μπορούσα να πάω ως αμω μόνο στον τόπο που κατοικώ,να μην χρειάζεται δηλ. να χρησιμοποιήσω αυτοκίνητο.
Συμφωνώ...

Αλέξη έχουν φθηνήνει και τα laptop (εκτός από τα ενοίκια), και ο καφές σε κάποιες μεγάλες αλυσίδες. Μιλάμε για ανάσα στα νοικοκυριά όχι αστεία!!!
Προφανώς άλλος σου πληρώνει το ρεύμα, το super market, τα τέλη κυκλοφορίας, την εφορία, τα διόδια, το ψωμί, την θέρμανση .....

Ευτυχώς έχουν δρομολογηθεί (κατά δήλωσή σου) και οι οργανικές στα δημοτικά και η δεύτερη ώρα στο γυμνάσιο, οπότε σωθήκαμε. Και σκέψου ότι υπάρχουν και μερικοί που πιστεύουν ότι έχουμε κρίση. Μα είναι δυνατόν;

Να σου δώσω και το τηλέφωνο της κοπέλας που θα τρέχει από Αθήνα, Κύμη και στα γύρω χωριά με το λεωφορείο για 12 ώρες την εβδομάδα και τον υπέροχο μισθό των 450 ευρώ. Κι εγώ αναρωτιόμουν γιατί άρχισε να κλαίει μόλις άκουσε τα σχολεία. Μάλλον από τη χαρά της θα ήταν.
Που θα νοικιάσει (με τα 450 ευρώ) ένα καλό σπιτάκι (τώρα που φθήνηναν τα ενοίκια) και θα κάνει και τις διακοπές της στην επαρχία.

Και του συναδέλφου που απέρριψε τη δυνατότητα (και παραιτήθηκε) να κατεβαίνει από Ιστιαία - Κάρυστο για 14 ώρες λέγοντας ότι δεν του φτάνουν τα λεφτά για τα ΚΤΕΛ. Και εγώ δεν μπορούσα να καταλάβω γιατί ανέφερε τα ΚΤΕΛ, αφού θα μπορούσε να κατεβαίνει με την Cayenne, ώρες ώρες αυτή η αχαριστία δεν τραβιέται. 

Προφανώς σε όλους αυτούς που πήγαν ΑΜΩ μακρυά από τα σπίτια τους δεν τους μοιάζει κοροιδία (όπως εσένα). Απλώς ήταν ηλίθιοι. Τόσες δουλειές, καλοπληρωμένες κιόλας, τόσες επιλογές....

Πραγματικά ώρες ώρες δεν τους καταλαβαίνω του συναδέλφους όλων των κλάδων.

 :)  Το κορόιδο   :)





Αποσυνδεδεμένος θάvος

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 390
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #2807 στις: Νοέμβριος 18, 2011, 01:31:47 πμ »
Και του συναδέλφου που απέρριψε τη δυνατότητα (και παραιτήθηκε) να κατεβαίνει από Ιστιαία - Κάρυστο για 14 ώρες λέγοντας ότι δεν του φτάνουν τα λεφτά για τα ΚΤΕΛ. Και εγώ δεν μπορούσα να καταλάβω γιατί ανέφερε τα ΚΤΕΛ, αφού θα μπορούσε να κατεβαίνει με την Cayenne, ώρες ώρες αυτή η αχαριστία δεν τραβιέται.

συνάδελφε σε βρίσκω ανενημέρωτο, τα Cayenne κυριαρχούν στη Λάρισα όχι στην Κύμη.
http://www.cosmo.gr/Epikairotita/Ellada/Eidiseis/larisa-h-prwteuoysa-twn-porsche-cayenne.1425465.html
http://www2.warwick.ac.uk/knowledge/themes/02/credit_crocodile_hearts
 :D

Αποσυνδεδεμένος irenead

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1222
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #2808 στις: Νοέμβριος 18, 2011, 08:45:21 πμ »
Για τις τιμές της βενζίνης έχεις δίκιο, όπως και για τα χαράτσια της ΔΕΗ. Τα νοίκια από την άλλη αρχίζουν να πέφτουν επειδή ο κόσμος εκ των πραγμάτων δεν μπορεί να ανταπεξέλθει...
Απλά εμένα η επιλογή αμω,εκτός του τόπου κατοικίας,μου μοιάζει κοροϊδία.
Θα μπορούσα να πάω ως αμω μόνο στον τόπο που κατοικώ,να μην χρειάζεται δηλ. να χρησιμοποιήσω αυτοκίνητο.
Συμφωνώ...

Αλέξη έχουν φθηνήνει και τα laptop (εκτός από τα ενοίκια), και ο καφές σε κάποιες μεγάλες αλυσίδες. Μιλάμε για ανάσα στα νοικοκυριά όχι αστεία!!!
Προφανώς άλλος σου πληρώνει το ρεύμα, το super market, τα τέλη κυκλοφορίας, την εφορία, τα διόδια, το ψωμί, την θέρμανση .....

Ευτυχώς έχουν δρομολογηθεί (κατά δήλωσή σου) και οι οργανικές στα δημοτικά και η δεύτερη ώρα στο γυμνάσιο, οπότε σωθήκαμε. Και σκέψου ότι υπάρχουν και μερικοί που πιστεύουν ότι έχουμε κρίση. Μα είναι δυνατόν;

Να σου δώσω και το τηλέφωνο της κοπέλας που θα τρέχει από Αθήνα, Κύμη και στα γύρω χωριά με το λεωφορείο για 12 ώρες την εβδομάδα και τον υπέροχο μισθό των 450 ευρώ. Κι εγώ αναρωτιόμουν γιατί άρχισε να κλαίει μόλις άκουσε τα σχολεία. Μάλλον από τη χαρά της θα ήταν.
Που θα νοικιάσει (με τα 450 ευρώ) ένα καλό σπιτάκι (τώρα που φθήνηναν τα ενοίκια) και θα κάνει και τις διακοπές της στην επαρχία.

Και του συναδέλφου που απέρριψε τη δυνατότητα (και παραιτήθηκε) να κατεβαίνει από Ιστιαία - Κάρυστο για 14 ώρες λέγοντας ότι δεν του φτάνουν τα λεφτά για τα ΚΤΕΛ. Και εγώ δεν μπορούσα να καταλάβω γιατί ανέφερε τα ΚΤΕΛ, αφού θα μπορούσε να κατεβαίνει με την Cayenne, ώρες ώρες αυτή η αχαριστία δεν τραβιέται. 

Προφανώς σε όλους αυτούς που πήγαν ΑΜΩ μακρυά από τα σπίτια τους δεν τους μοιάζει κοροιδία (όπως εσένα). Απλώς ήταν ηλίθιοι. Τόσες δουλειές, καλοπληρωμένες κιόλας, τόσες επιλογές....

Πραγματικά ώρες ώρες δεν τους καταλαβαίνω του συναδέλφους όλων των κλάδων.

 :)  Το κορόιδο   :)
To ότι η κατάσταση στην αγορά εργασίας είναι χάλια το βιώνουμε όλοι και το ζούμε.
Σε κάθε περίπτωση όμως το να δηλώνουμε αμω,εφοσον γνωρίζουμε τους όρους του παιχνιδιού,είναι επιλογή του καθενός.Σωστή ή λάθος,είναι προσωπική απόφαση.Οι παραιτήσεις και η μη αναληψη υπηρεσίας δεν λέει κάτι.Όσοι δηλώνουν αμω ξέρουν πολύ καλά,ότι ούτε τις ώρες που θα πάρουν γνωρίζουν,ούτε τα σχολεία στα οποία θα χρειαστεί να πάνε.Άρα αναλαμβάνουν και τις συνέπειες των αποφάσεών τους.Η αλήθεια είναι ότι το καλοκαίρι με τις αιτήσεις δεν γνωρίζαμε για νέο μισθολόγιο και πάλι όμως δεν ήσουν σίγουρος ούτε για τις ώρες, ούτε για το μισθό, ούτε για τα σχολεία που θα πας.Άρα καλά θα κάνουμε να είμαστε πιο προσεχτικοί στις επιλογές μας.Αμω μόνο στο σπίτι μας!Για ποιο λόγο να πάμε αμω με π.χ. 12ώρες για να κοροίδεύουμε τον εαυτό μας ότι τάχα δουλεύουμε?Τα χρήματα δεν θα φτάνουν πλέον ούτε για τη μετακίνηση.....

Αποσυνδεδεμένος Alexhs_27

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 254
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #2809 στις: Νοέμβριος 18, 2011, 08:53:02 πμ »
Για τις τιμές της βενζίνης έχεις δίκιο, όπως και για τα χαράτσια της ΔΕΗ. Τα νοίκια από την άλλη αρχίζουν να πέφτουν επειδή ο κόσμος εκ των πραγμάτων δεν μπορεί να ανταπεξέλθει...
Απλά εμένα η επιλογή αμω,εκτός του τόπου κατοικίας,μου μοιάζει κοροϊδία.
Θα μπορούσα να πάω ως αμω μόνο στον τόπο που κατοικώ,να μην χρειάζεται δηλ. να χρησιμοποιήσω αυτοκίνητο.
Συμφωνώ...

Αλέξη έχουν φθηνήνει και τα laptop (εκτός από τα ενοίκια), και ο καφές σε κάποιες μεγάλες αλυσίδες. Μιλάμε για ανάσα στα νοικοκυριά όχι αστεία!!!
Προφανώς άλλος σου πληρώνει το ρεύμα, το super market, τα τέλη κυκλοφορίας, την εφορία, τα διόδια, το ψωμί, την θέρμανση .....

Ευτυχώς έχουν δρομολογηθεί (κατά δήλωσή σου) και οι οργανικές στα δημοτικά και η δεύτερη ώρα στο γυμνάσιο, οπότε σωθήκαμε. Και σκέψου ότι υπάρχουν και μερικοί που πιστεύουν ότι έχουμε κρίση. Μα είναι δυνατόν;

Να σου δώσω και το τηλέφωνο της κοπέλας που θα τρέχει από Αθήνα, Κύμη και στα γύρω χωριά με το λεωφορείο για 12 ώρες την εβδομάδα και τον υπέροχο μισθό των 450 ευρώ. Κι εγώ αναρωτιόμουν γιατί άρχισε να κλαίει μόλις άκουσε τα σχολεία. Μάλλον από τη χαρά της θα ήταν.
Που θα νοικιάσει (με τα 450 ευρώ) ένα καλό σπιτάκι (τώρα που φθήνηναν τα ενοίκια) και θα κάνει και τις διακοπές της στην επαρχία.

Και του συναδέλφου που απέρριψε τη δυνατότητα (και παραιτήθηκε) να κατεβαίνει από Ιστιαία - Κάρυστο για 14 ώρες λέγοντας ότι δεν του φτάνουν τα λεφτά για τα ΚΤΕΛ. Και εγώ δεν μπορούσα να καταλάβω γιατί ανέφερε τα ΚΤΕΛ, αφού θα μπορούσε να κατεβαίνει με την Cayenne, ώρες ώρες αυτή η αχαριστία δεν τραβιέται. 

Προφανώς σε όλους αυτούς που πήγαν ΑΜΩ μακρυά από τα σπίτια τους δεν τους μοιάζει κοροιδία (όπως εσένα). Απλώς ήταν ηλίθιοι. Τόσες δουλειές, καλοπληρωμένες κιόλας, τόσες επιλογές....

Πραγματικά ώρες ώρες δεν τους καταλαβαίνω του συναδέλφους όλων των κλάδων.

 :)  Το κορόιδο   :)

Τώρα υποτίθεται ότι απάντησες σε μένα έτσι; Βάζοντας στο στόμα μου ότι σε βολεύει για να φτιάξεις μια εξυπνακίστικη και πιασάρικη απάντηση... Ποια ανάσα στα νοικοκυριά ρε φίλε; Πότε μίλησα εγώ για ανάσα; Για τραγικές μειώσεις μισθών έγραψα που εκμηδενίζουν την αγοραστική μας δύναμη. Τα νοίκια είπα ότι πέφτουν γιατί ο κόσμος δεν μπορεί να ανταπεξέλθει. Το μόνο που υποστήριξα είναι ότι ο περσινός ΑΜΩ ήταν μισθολογικά σε καλύτερη θέση από τον προπέρσινο ωρομίσθιο.Διαφωνεί κανείς με αυτό; Φέτος με τις μειώσεις των μισθών αυτό έπαψε να ισχύει.

Επίσης δεν αποκάλεσα κορόιδα όσους αναγκάζονται να πάνε να δουλέψουν ως ΑΜΩ σε άλλο νομό λόγω έλλειψης εναλλακτικής λύσης. Είπα ότι το θεωρώ κοροϊδία και εκμετάλλευση να τρέχεις σε άλλο νομό για αυτούς τους μισθούς. Προφανώς μπορώ να καταλάβω τα ζόρια που τραβάει κάποιος για να αναγκαστεί να το κάνει και δεν ειρωνεύομαι αυτούς τους συναδέλφους. Σε αντίθεση με σένα που απ' ότι βλέπω την ειρωνεία σε συναδέλφους την έχεις ψωμοτύρι...

Όταν απαντάς σε κάποιον,  να απαντάς σε αυτά που γράφει. Όχι στις δικές σου φαντασιώσεις...
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 18, 2011, 08:56:44 πμ από Alexhs_27 »

Αποσυνδεδεμένος Χριστίνα

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1569
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #2810 στις: Νοέμβριος 18, 2011, 08:59:13 πμ »
Καλημέρα!

Αυτό λοιπόν που κρατάω εγώ απο τη συζήτηση  είναι πως ήδη δεν πήραν όλοι οι συνάδερφοι το "πολυπόθητο" 15ωρο! Πήγε απο οτι κατάλαβα με βάση τα οικογενειακά κριτήρια (παντρεμένοι με παιδιά = παίρνουν τις περισσότερες ώρες!). Να κάτι ακόμα που πρέπει να συνυπολογίσουμε για του χρόνου, αλλά ίσως πρέπει να το λάβουν υπόψη και ίσως έχουν βάλει ΑΜΩ εκτός του τόπου κατοικίας τους και περιμένουν ακόμη να κληθούν. Δεν είναι σίγουρο το 15ωρο. Και όσο πιο αργά κληθείς τόσο πιο πολύ διακινδυνεύεις να έχεις λιγότερες ώρες.

ΥΓ: Σας παρακαλούμε να μείνετε εντός θέματος και να λύνετε τις προσωπικές αντιπαραθέσεις με πμ. Το θέμα αυτό αφορά τις κλήσεις αναπληρωτών Πληροφορικής στα σχολεία και υπάρχουν ακόμη άνθρωποι που περιμένουν. Ας μην το χαλάσουμε εδώ, αφού έχουμε καταφέρει αισίως να φτάσουμε στις 200 σελίδες συζητώντας.

Συνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2549
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #2811 στις: Νοέμβριος 18, 2011, 10:47:04 πμ »
Δεν είναι σίγουρο το 15ωρο. Και όσο πιο αργά κληθείς τόσο πιο πολύ διακινδυνεύεις να έχεις λιγότερες ώρες.

ΥΓ: Σας παρακαλούμε να μείνετε εντός θέματος και να λύνετε τις προσωπικές αντιπαραθέσεις με πμ. Το θέμα αυτό αφορά τις κλήσεις αναπληρωτών Πληροφορικής στα σχολεία και υπάρχουν ακόμη άνθρωποι που περιμένουν. Ας μην το χαλάσουμε εδώ, αφού έχουμε καταφέρει αισίως να φτάσουμε στις 200 σελίδες συζητώντας.

Όσον αφορά τις ώρες θεωρώ ότι θα συμβει το αντίθετο! Δεν πιστεύω ότι αυτόν που θα καλέσουν τον Μαρτιο π.χ. θα είναι για να καλύψει κάποιες τρύπες με ελάχιστες ώρες...ίσα-ίσα τα 15 ωρα μάλλον θα καραδοκούν  ;)

Υ.Γ. : κ άργησες να κάνεις την παρατήρηση, βαρέθηκα να διαβάζω τις απόψεις ενός συγκεκριμένου μέλους, που τις τελευταιες μέρες αποσκοπεί αλλού...ελπίζω να το εντοπίσεις σύντομα Χριστίνα :)
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος priest

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #2812 στις: Νοέμβριος 18, 2011, 11:49:37 πμ »
ερωτηση: αν γνωριζει καποιος...απο τη στιγμη που παρουσιαστηκαμε και κοψαμε και τον ΟΑΕΔ αναλαμβανοντας υπηρεσια(χωρις βεβαια να εχουμε υπογραψει συμβαση) γραφουμε μερες εργασιας;δηλαδη η βδομαδα αυτη που περασε κι ακομα δε μας εχουν φωναξει στα σχολεια μετραει μισθολογικα;

Αποσυνδεδεμένος si@

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 565
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #2813 στις: Νοέμβριος 18, 2011, 12:08:27 μμ »
Ναι priest μετράει και ας μην πήγες στα σχολεία...

Αυτό που θέλω να ρώτησω είναι άλλο:
έχω 15ωρο και σε μία ημέρα μου έχουν βάλει μία ώρα και αναρωτιέμαι αν το ένσημο
εκείνης της ημέρας θα μπαίνει ολόκληρο ή μισό.
Ρώτησα στη διεύθυνση και μου είπαν ολόκληρο.
Ξέρει κανείς αν ισχύει κάτι διαφορετικό; Αν ρωτήσω στο ΙΚΑ θα ξέρουν τι συμβαίνει αποκλειστικά
για τους ΑΜΩ;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32278
  • Τελευταία: Parask
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158534
  • Σύνολο θεμάτων: 19198
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 400
Σύνολο: 415

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.093 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.