*

Αποστολέας Θέμα: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;  (Αναγνώστηκε 1775444 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ecal

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 177
  • Φύλο: Άντρας
  • Μαθαίνω τον κόσμο...πώς να μαθαίνει!
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #2814 στις: Νοέμβριος 18, 2011, 12:09:01 μμ »
ερωτηση: αν γνωριζει καποιος...απο τη στιγμη που παρουσιαστηκαμε και κοψαμε και τον ΟΑΕΔ αναλαμβανοντας υπηρεσια(χωρις βεβαια να εχουμε υπογραψει συμβαση) γραφουμε μερες εργασιας;δηλαδη η βδομαδα αυτη που περασε κι ακομα δε μας εχουν φωναξει στα σχολεια μετραει μισθολογικα;

Πληρώνεσαι κανονικά από την ημέρα που παρουσιάστηκες στην Διεύθυνση!!! Άσχετα εάν δεν σε έχουν τοποθετήσει κάπου ακόμα. Το ίδιο μετράει και η ασφάλισή σου.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:31:41 »

Αποσυνδεδεμένος priest

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #2815 στις: Νοέμβριος 18, 2011, 12:34:53 μμ »
Ναι priest μετράει και ας μην πήγες στα σχολεία...

Αυτό που θέλω να ρώτησω είναι άλλο:
έχω 15ωρο και σε μία ημέρα μου έχουν βάλει μία ώρα και αναρωτιέμαι αν το ένσημο
εκείνης της ημέρας θα μπαίνει ολόκληρο ή μισό.
Ρώτησα στη διεύθυνση και μου είπαν ολόκληρο.
Ξέρει κανείς αν ισχύει κάτι διαφορετικό; Αν ρωτήσω στο ΙΚΑ θα ξέρουν τι συμβαίνει αποκλειστικά
για τους ΑΜΩ;

ευχαριστω για τις απαντησεις,εκεινο που γνωριζω σιγουρα ειναι οτι εστω και μια ωρα την ημερα ειναι ενα ενσημο κι αυτο ισχυε απο την εποχη της ωρομισθιας αλλα και σε προσφατη ερωτηση που εκανα στο λογιστη της Γ Αθηνας τηγ ιδια απαντηση πηρα

Αποσυνδεδεμένος si@

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 565
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #2816 στις: Νοέμβριος 18, 2011, 12:41:04 μμ »
Α ωραία προς το παρόν οι απόψεις συμπίπτουν.
Αν ξέρει κανείς κάτι άλλο σχετικά με τα ένσημα να μας το πει.
Μην την πατήσουμε με το επίδομα.
Θα ρωτήσω βέβαια και στο ΙΚΑ καλού κακού...

Αποσυνδεδεμένος priest

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #2817 στις: Νοέμβριος 18, 2011, 01:06:07 μμ »
Α ωραία προς το παρόν οι απόψεις συμπίπτουν.
Αν ξέρει κανείς κάτι άλλο σχετικά με τα ένσημα να μας το πει.
Μην την πατήσουμε με το επίδομα.
Θα ρωτήσω βέβαια και στο ΙΚΑ καλού κακού...
μην εισαι τοσο σιγουρη οτι στο ΙΚΑ θα σου απαντησουν υπευθυνα φαντασου οτι παλια που δουλευαμε πρωτοβαθμια δευτεροβαθμια ηταν 2 οι εργοδοτες συμφωνα με το ΙΚΑ αλλα μετα αυτο θεωρηθηκε λαθος και γινοταν μυλος...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:31:41 »

Αποσυνδεδεμένος xyz

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 119
  • ΠΕ17.11-ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #2818 στις: Νοέμβριος 18, 2011, 01:07:51 μμ »
έχω 15ωρο και σε μία ημέρα μου έχουν βάλει μία ώρα και αναρωτιέμαι αν το ένσημο
εκείνης της ημέρας θα μπαίνει ολόκληρο ή μισό.
Ρώτησα στη διεύθυνση και μου είπαν ολόκληρο.

Έτσι ήμουν εγώ πέρισυ, το ένσημο μπαίνει ολόκληρο.
It's all possible!

Αποσυνδεδεμένος si@

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 565
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #2819 στις: Νοέμβριος 18, 2011, 01:25:40 μμ »
Ευχαριστώ!!

Αποσυνδεδεμένος mmamma

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 51
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #2820 στις: Νοέμβριος 18, 2011, 01:31:14 μμ »
Για τα ΖΕΠ γνωρίζει κανείς κατα πόσο μας αφορούν; Να περιμένουμε προσλήψεις στον κλάδο μας ή οχι ??? ??? ???

Αποσυνδεδεμένος darknemus01

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 106
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #2821 στις: Νοέμβριος 18, 2011, 01:32:11 μμ »
Παιδιά υπάρχουν κ αναπληρωτές μειωμένου με 8 και 10 ώρες,όπως εγώ, κ παρόλα αυτά σκέφτομαι αν θα προλάβουμε να πάρουμε επίδομα το καλοκαίρι, γι αυτό είναι σημαντική και η απορία της συναδέλφου για τα ένσημα, έστω και μια ώρα να έχεις(άντε 2) παίρνεις ένα ολόκληρο ένσημο;

Και επίσης με 3 μέρες την εβδομάδα απασχόληση θα έχω επίδομα το καλοκαίρι εφόσον δούλευα πέρσι ΑΜΩ;;;;

Αποσυνδεδεμένος tetix

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #2822 στις: Νοέμβριος 18, 2011, 01:42:04 μμ »
Για τις τιμές της βενζίνης έχεις δίκιο, όπως και για τα χαράτσια της ΔΕΗ. Τα νοίκια από την άλλη αρχίζουν να πέφτουν επειδή ο κόσμος εκ των πραγμάτων δεν μπορεί να ανταπεξέλθει...
Απλά εμένα η επιλογή αμω,εκτός του τόπου κατοικίας,μου μοιάζει κοροϊδία.
Θα μπορούσα να πάω ως αμω μόνο στον τόπο που κατοικώ,να μην χρειάζεται δηλ. να χρησιμοποιήσω αυτοκίνητο.
Συμφωνώ...

Αλέξη έχουν φθηνήνει και τα laptop (εκτός από τα ενοίκια), και ο καφές σε κάποιες μεγάλες αλυσίδες. Μιλάμε για ανάσα στα νοικοκυριά όχι αστεία!!!
Προφανώς άλλος σου πληρώνει το ρεύμα, το super market, τα τέλη κυκλοφορίας, την εφορία, τα διόδια, το ψωμί, την θέρμανση .....

Ευτυχώς έχουν δρομολογηθεί (κατά δήλωσή σου) και οι οργανικές στα δημοτικά και η δεύτερη ώρα στο γυμνάσιο, οπότε σωθήκαμε. Και σκέψου ότι υπάρχουν και μερικοί που πιστεύουν ότι έχουμε κρίση. Μα είναι δυνατόν;

Να σου δώσω και το τηλέφωνο της κοπέλας που θα τρέχει από Αθήνα, Κύμη και στα γύρω χωριά με το λεωφορείο για 12 ώρες την εβδομάδα και τον υπέροχο μισθό των 450 ευρώ. Κι εγώ αναρωτιόμουν γιατί άρχισε να κλαίει μόλις άκουσε τα σχολεία. Μάλλον από τη χαρά της θα ήταν.
Που θα νοικιάσει (με τα 450 ευρώ) ένα καλό σπιτάκι (τώρα που φθήνηναν τα ενοίκια) και θα κάνει και τις διακοπές της στην επαρχία.

Και του συναδέλφου που απέρριψε τη δυνατότητα (και παραιτήθηκε) να κατεβαίνει από Ιστιαία - Κάρυστο για 14 ώρες λέγοντας ότι δεν του φτάνουν τα λεφτά για τα ΚΤΕΛ. Και εγώ δεν μπορούσα να καταλάβω γιατί ανέφερε τα ΚΤΕΛ, αφού θα μπορούσε να κατεβαίνει με την Cayenne, ώρες ώρες αυτή η αχαριστία δεν τραβιέται. 

Προφανώς σε όλους αυτούς που πήγαν ΑΜΩ μακρυά από τα σπίτια τους δεν τους μοιάζει κοροιδία (όπως εσένα). Απλώς ήταν ηλίθιοι. Τόσες δουλειές, καλοπληρωμένες κιόλας, τόσες επιλογές....

Πραγματικά ώρες ώρες δεν τους καταλαβαίνω του συναδέλφους όλων των κλάδων.

 :)  Το κορόιδο   :)
πες τα συνάδελφε γιατί θα μας βγάλουν και τρελούς που δεν δεχτήκαμε να δουλέψουμε 125 χλμ μακριά από το σπίτι μας, μέσα από τα κορφοβούνια για 450 ευρώ και χωρίς προοπτική για το μέλλον. 
AIK

Αποσυνδεδεμένος Alexhs_27

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 254
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #2823 στις: Νοέμβριος 18, 2011, 01:43:11 μμ »
Παιδιά υπάρχουν κ αναπληρωτές μειωμένου με 8 και 10 ώρες,όπως εγώ, κ παρόλα αυτά σκέφτομαι αν θα προλάβουμε να πάρουμε επίδομα το καλοκαίρι, γι αυτό είναι σημαντική και η απορία της συναδέλφου για τα ένσημα, έστω και μια ώρα να έχεις(άντε 2) παίρνεις ένα ολόκληρο ένσημο;

Και επίσης με 3 μέρες την εβδομάδα απασχόληση θα έχω επίδομα το καλοκαίρι εφόσον δούλευα πέρσι ΑΜΩ;;;;

Μέτρησε τα ένσημα που είχες πέρυσι τους δύο τελευταίους μήνες και πρόσθεσε τα ένσημα που θα πάρεις από την μέρα που υπέγραψες την πρόσληψη μέχρι και την 15 Απριλίου. Θα πρέπει να είναι τουλάχιστον 125 για να δικαιούσαι το επίδομα. Όπως και να χει είναι καλύτερα να απλώσεις τις ώρες και στις 5 μέρες της εβδομάδας. Σε συμφέρει ασφαλιστικά...

Αποσυνδεδεμένος Lothlorien

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 167
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #2824 στις: Νοέμβριος 18, 2011, 01:49:15 μμ »
Παιδιά υπάρχουν κ αναπληρωτές μειωμένου με 8 και 10 ώρες,όπως εγώ, κ παρόλα αυτά σκέφτομαι αν θα προλάβουμε να πάρουμε επίδομα το καλοκαίρι, γι αυτό είναι σημαντική και η απορία της συναδέλφου για τα ένσημα, έστω και μια ώρα να έχεις(άντε 2) παίρνεις ένα ολόκληρο ένσημο;

Και επίσης με 3 μέρες την εβδομάδα απασχόληση θα έχω επίδομα το καλοκαίρι εφόσον δούλευα πέρσι ΑΜΩ;;;;

Μέτρησε τα ένσημα που είχες πέρυσι τους δύο τελευταίους μήνες και πρόσθεσε τα ένσημα που θα πάρεις από την μέρα που υπέγραψες την πρόσληψη μέχρι και την 15 Απριλίου. Θα πρέπει να είναι τουλάχιστον 125 για να δικαιούσαι το επίδομα. Όπως και να χει είναι καλύτερα να απλώσεις τις ώρες και στις 5 μέρες της εβδομάδας. Σε συμφέρει ασφαλιστικά...
Αν μετά τον Ιούνιο του 2011 και μέχρι να ξανααναλάβει υπηρεσία τη φετινή χρονιά είχε βγει σε επίδομα ανεργίας, δεν μπορεί να συνυπολογίσει τα ένσημα των δύο τελευταίων περσινών μηνών, αυτά χάνονται.

Αποσυνδεδεμένος Alexhs_27

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 254
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #2825 στις: Νοέμβριος 18, 2011, 01:56:15 μμ »
Παιδιά υπάρχουν κ αναπληρωτές μειωμένου με 8 και 10 ώρες,όπως εγώ, κ παρόλα αυτά σκέφτομαι αν θα προλάβουμε να πάρουμε επίδομα το καλοκαίρι, γι αυτό είναι σημαντική και η απορία της συναδέλφου για τα ένσημα, έστω και μια ώρα να έχεις(άντε 2) παίρνεις ένα ολόκληρο ένσημο;

Και επίσης με 3 μέρες την εβδομάδα απασχόληση θα έχω επίδομα το καλοκαίρι εφόσον δούλευα πέρσι ΑΜΩ;;;;

Μέτρησε τα ένσημα που είχες πέρυσι τους δύο τελευταίους μήνες και πρόσθεσε τα ένσημα που θα πάρεις από την μέρα που υπέγραψες την πρόσληψη μέχρι και την 15 Απριλίου. Θα πρέπει να είναι τουλάχιστον 125 για να δικαιούσαι το επίδομα. Όπως και να χει είναι καλύτερα να απλώσεις τις ώρες και στις 5 μέρες της εβδομάδας. Σε συμφέρει ασφαλιστικά...
Αν μετά τον Ιούνιο του 2011 και μέχρι να ξανααναλάβει υπηρεσία τη φετινή χρονιά είχε βγει σε επίδομα ανεργίας, δεν μπορεί να συνυπολογίσει τα ένσημα των δύο τελευταίων περσινών μηνών, αυτά χάνονται.

Τα ένσημα όμως των δύο τελευταίων περσινών μηνών δεν λήφθηκαν υπόψιν για το επίδομα ανεργίας του καλοκαιριού έτσι δεν είναι; Αφού πάντα μετράνε οι 14 προηγούμενοι μήνες εκτός από τους τελευταίους δύο. Άρα γιατί να μην μετράνε;

Αποσυνδεδεμένος tonik

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1332
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #2826 στις: Νοέμβριος 18, 2011, 02:12:28 μμ »
Παιδιά υπάρχουν κ αναπληρωτές μειωμένου με 8 και 10 ώρες,όπως εγώ, κ παρόλα αυτά σκέφτομαι αν θα προλάβουμε να πάρουμε επίδομα το καλοκαίρι, γι αυτό είναι σημαντική και η απορία της συναδέλφου για τα ένσημα, έστω και μια ώρα να έχεις(άντε 2) παίρνεις ένα ολόκληρο ένσημο;

Και επίσης με 3 μέρες την εβδομάδα απασχόληση θα έχω επίδομα το καλοκαίρι εφόσον δούλευα πέρσι ΑΜΩ;;;;

Μέτρησε τα ένσημα που είχες πέρυσι τους δύο τελευταίους μήνες και πρόσθεσε τα ένσημα που θα πάρεις από την μέρα που υπέγραψες την πρόσληψη μέχρι και την 15 Απριλίου. Θα πρέπει να είναι τουλάχιστον 125 για να δικαιούσαι το επίδομα. Όπως και να χει είναι καλύτερα να απλώσεις τις ώρες και στις 5 μέρες της εβδομάδας. Σε συμφέρει ασφαλιστικά...
Αν μετά τον Ιούνιο του 2011 και μέχρι να ξανααναλάβει υπηρεσία τη φετινή χρονιά είχε βγει σε επίδομα ανεργίας, δεν μπορεί να συνυπολογίσει τα ένσημα των δύο τελευταίων περσινών μηνών, αυτά χάνονται.

Τα ένσημα όμως των δύο τελευταίων περσινών μηνών δεν λήφθηκαν υπόψιν για το επίδομα ανεργίας του καλοκαιριού έτσι δεν είναι; Αφού πάντα μετράνε οι 14 προηγούμενοι μήνες εκτός από τους τελευταίους δύο. Άρα γιατί να μην μετράνε;

Δεν ξέρω το γιατί αλλά το επιβεβαιώνω... φέτος βγήκα ταμείο με συνυπολογισμένους τους 2 περσινούς τελευταίους μήνες (Μάιο- Ιούνιο 2010) και γι' αυτό πήρα 10 μήνες ταμείο, επειδή πέρσι δε βγήκα σε καινούργιο αλλά είχα συνεχίσει παλιό ταμείο, του χρόνου όμως δε θα μετρηθούν οι αντίστοιχοι μήνες του 2011, αφού φέτος πήρα νέο ταμείο. Έτσι μου είπαν και μένα.
Η διαίρεση της αιωνιότητας σε δευτερόλεπτα, ώρες, μέρες και χρόνια, δεν έχει σημασία πλέον,
καθώς πρωταγωνιστικό ρόλο παίζει η τελειότητα της κάθε στιγμής.

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2549
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #2827 στις: Νοέμβριος 18, 2011, 03:09:18 μμ »
Παιδιά υπάρχουν κ αναπληρωτές μειωμένου με 8 και 10 ώρες,όπως εγώ


σε ποιον Νομό εργάζεσαι, αν επιτρέπεται.
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158549
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 21
Επισκέπτες: 503
Σύνολο: 524

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.092 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.