*

Αποστολέας Θέμα: Υπηρέτηση οργανικής και δικαίωμα για μετάθεση  (Αναγνώστηκε 57853 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος vama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 658
    • Προφίλ
Απ: Υπηρέτηση οργανικής και δικαίωμα για μετάθεση
« Απάντηση #98 στις: Μάρτιος 03, 2023, 10:37:19 μμ »
Μπορείς να πάρεις μετάθεση σε άλλο ΠΥΣΔΕ. Εγώ διορίστηκα το 2021, πήρα την οργανική μου αλλά δεν την υπηρέτησα ποτέ καθώς ζήτησα απόσπαση εντός πυσπε και πήρα κανονικά μετάθεση.

ekalaitz, έχουμε γράψει πολλές φορές και ειδικά πέρυσι που συζητιόταν πολύ το θέμα της οριστικής τοποθέτησης των νεοδιόριστων ότι όταν μείνεις μια χρονιά στη διάθεση και μετά πάρεις οργανική θεωρείται ότι την έχεις υπηρετήσει.
Δεν σημαίνει ότι όταν κάποιος πάρει οργανική μετά από μετάθεση σε νέο ΠΥΣΔΕ και πάρει απόσπαση εντός ΠΥΣΔΕ /ΠΥΣΠΕ έχει υπηρετήσει οργανική. Δεν την έχει υπηρετήσει. Αν μείνει μια χρονιά στη διάθεση ,υπηρετήσει στο συγκεκριμένο ΠΥΣΔΕ σε λειτουργικό κενό και την επόμενη πάρει οργανική ,τότε ναι δεν χρειάζεται να την υπηρετήσει.
Άλλο η μια περίπτωση, άλλο η άλλη .
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 03, 2023, 10:40:38 μμ από vama »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Υπηρέτηση οργανικής και δικαίωμα για μετάθεση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:51:25 »

Αποσυνδεδεμένος lasard

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 603
    • Προφίλ
Απ: Υπηρέτηση οργανικής και δικαίωμα για μετάθεση
« Απάντηση #99 στις: Μάρτιος 03, 2023, 10:45:08 μμ »
Μα, ακριβώς αυτό είναι το άγχος μου. Θα πάρω νέα οργανική αφού καταργήθηκε η υπάρχουσα. Όσον αφορά την απάντηση της διδε, φοβάμαι μήπως συνομιλώ με κάποια αποσπασμένη συνάδελφο χωρίς εμπειρία που δεν είναι και απόλυτα αξιόπιστη και στο τέλος την πατήσω...
Συνεπώς ο εκπαιδευτικός που έχει κριθεί οργανικά υπεράριθμος από το αρμόδιο περιφερειακό συμβούλιο και τοποθετηθεί με τις ανωτέρω διαδικασίες σε νέα οργανική θέση, αυτομάτως κάνει άρση υπεραριθμίας και ως εκ τούτου δεν χρειάζεται να υπηρετήσει εκ νέου την οργανική του θέση( 68024/Δ2/18-6-2012 Δ/νση Προσωπικού Τμήμα Γ΄/ΥΠΑΙΘ).Αυτό το βρήκα ψάχνοντας στο αλφαβήτα

Αποσυνδεδεμένος ekalaitz

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 535
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86
    • Προφίλ
Απ: Υπηρέτηση οργανικής και δικαίωμα για μετάθεση
« Απάντηση #100 στις: Μάρτιος 03, 2023, 10:56:48 μμ »
ekalaitz, έχουμε γράψει πολλές φορές και ειδικά πέρυσι που συζητιόταν πολύ το θέμα της οριστικής τοποθέτησης των νεοδιόριστων ότι όταν μείνεις μια χρονιά στη διάθεση και μετά πάρεις οργανική θεωρείται ότι την έχεις υπηρετήσει.
Δεν σημαίνει ότι όταν κάποιος πάρει οργανική μετά από μετάθεση σε νέο ΠΥΣΔΕ και πάρει απόσπαση εντός ΠΥΣΔΕ /ΠΥΣΠΕ έχει υπηρετήσει οργανική. Δεν την έχει υπηρετήσει. Αν μείνει μια χρονιά στη διάθεση ,υπηρετήσει στο συγκεκριμένο ΠΥΣΔΕ σε λειτουργικό κενό και την επόμενη πάρει οργανική ,τότε ναι δεν χρειάζεται να την υπηρετήσει.
Άλλο η μια περίπτωση, άλλο η άλλη .

Άρα παρόλο που η συνάδελφος έχει υπηρετήσει την οργανική της ήδη στο συγκεκριμένο πυσδε, αν τώρα αναγκαστεί να πάρει καινούργια οργανική λόγω ανασταλής του σχολείου της πρέπει να μείνει άλλη μια χρονιά στο πυσδε αυτό(είτε να υπηρετήσει τη νέα της οργανική είτε να πάρει απόσπαση εντός πυσδε. ) για να ξανα έχει δικαίωμα για μετάθεση;

Αποσυνδεδεμένος Popinikos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υπηρέτηση οργανικής και δικαίωμα για μετάθεση
« Απάντηση #101 στις: Μάρτιος 03, 2023, 10:59:18 μμ »
Παιδιά καλησπέρα. Έχω μπερδευτεί. Είμαι νεοδιοριστη του 2022 και τον Σεπτέμβριο θα υπηρετήσω σε οργανική θέση. Αν ζητήσω εσωτερική απόσπαση και πάω σε ένα άλλο σχολείο θα σημαίνει ότι δεν την έχω υπηρετήσει την οργανική μου και άρα δεν θα μπορώ να κάνω αίτηση για μετάθεση?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Υπηρέτηση οργανικής και δικαίωμα για μετάθεση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:51:25 »

Αποσυνδεδεμένος ekalaitz

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 535
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86
    • Προφίλ
Απ: Υπηρέτηση οργανικής και δικαίωμα για μετάθεση
« Απάντηση #102 στις: Μάρτιος 03, 2023, 11:00:53 μμ »
Παιδιά καλησπέρα. Έχω μπερδευτεί. Είμαι νεοδιοριστη του 2022 και τον Σεπτέμβριο θα υπηρετήσω σε οργανική θέση. Αν ζητήσω εσωτερική απόσπαση και πάω σε ένα άλλο σχολείο θα σημαίνει ότι δεν την έχω υπηρετήσει την οργανική μου και άρα δεν θα μπορώ να κάνω αίτηση για μετάθεση?


Μπορείς να μην την υπηρετήσεις και να κάνεις αίτηση για μετάθεση. Αρκεί να υπηρετήσεις σε κάποιο σχολείο στην διεύθυνση που είσαι διορισμένη. Αυτό έκανα και εγώ και πήρα κανονικά μετάθεση.

Αποσυνδεδεμένος Popinikos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υπηρέτηση οργανικής και δικαίωμα για μετάθεση
« Απάντηση #103 στις: Μάρτιος 03, 2023, 11:05:08 μμ »
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σας

Αποσυνδεδεμένος ekalaitz

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 535
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86
    • Προφίλ
Απ: Υπηρέτηση οργανικής και δικαίωμα για μετάθεση
« Απάντηση #104 στις: Μάρτιος 03, 2023, 11:13:27 μμ »
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σας

Παρακαλώ. Μάλιστα το οξύμωρο είναι πως αν είχα υπηρετήσει την οργανική μου δε θα είχα πάρει μετάθεση γιατί έδινε 3 μόρια ενώ το σχολείο που υπηρέτησα έδινε 6 και τη μία και μοναδική θέση στο νομό που πήρα μετάθεση την διεκδικούσαμε εγώ και μία συνάδελφος και τελικά την πήρα εγώ με  1 μόριο παραπάνω!

Αποσυνδεδεμένος angela_p

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 217
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υπηρέτηση οργανικής και δικαίωμα για μετάθεση
« Απάντηση #105 στις: Μάρτιος 03, 2023, 11:24:41 μμ »
Συνεπώς ο εκπαιδευτικός που έχει κριθεί οργανικά υπεράριθμος από το αρμόδιο περιφερειακό συμβούλιο και τοποθετηθεί με τις ανωτέρω διαδικασίες σε νέα οργανική θέση, αυτομάτως κάνει άρση υπεραριθμίας και ως εκ τούτου δεν χρειάζεται να υπηρετήσει εκ νέου την οργανική του θέση( 68024/Δ2/18-6-2012 Δ/νση Προσωπικού Τμήμα Γ΄/ΥΠΑΙΘ).Αυτό το βρήκα ψάχνοντας στο αλφαβήτα
Χίλια ευχαριστώ!!

Αποσυνδεδεμένος vama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 658
    • Προφίλ
Απ: Υπηρέτηση οργανικής και δικαίωμα για μετάθεση
« Απάντηση #106 στις: Μάρτιος 03, 2023, 11:46:20 μμ »
Συνάδελφοι, δεν μπορούμε να συνεννοηθούμε.
Εγώ απάντησα στο ακόλουθο μήνυμα της stela:



Καλησπέρα πήρα μετάθεση τώρα στην Α Αθήνας. Αν τοποθετηθω σε σχολείο που δεν θέλω να πάω και δηλώσω απόσπαση για άλλο σχολείο της Α Αθήνας θα έχω υπηρετήσει την οργανική μου ή θα την χρωστάω;


Και είπα ότι θα χρωστάει οργανική. Όχι στην angela.
Δεν είναι ίδιες οι περιπτώσεις.

Αποσυνδεδεμένος vama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 658
    • Προφίλ
Απ: Υπηρέτηση οργανικής και δικαίωμα για μετάθεση
« Απάντηση #107 στις: Μάρτιος 03, 2023, 11:49:04 μμ »
Συνεπώς ο εκπαιδευτικός που έχει κριθεί οργανικά υπεράριθμος από το αρμόδιο περιφερειακό συμβούλιο και τοποθετηθεί με τις ανωτέρω διαδικασίες σε νέα οργανική θέση, αυτομάτως κάνει άρση υπεραριθμίας και ως εκ τούτου δεν χρειάζεται να υπηρετήσει εκ νέου την οργανική του θέση( 68024/Δ2/18-6-2012 Δ/νση Προσωπικού Τμήμα Γ΄/ΥΠΑΙΘ).Αυτό το βρήκα ψάχνοντας στο αλφαβήτα

Έχεις δίκιο προφανώς. Όμως εγώ δεν απάντησα στην angela. Αυτά που έγραψα αφορούσαν την stela
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 03, 2023, 11:51:15 μμ από vama »

Αποσυνδεδεμένος lasard

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 603
    • Προφίλ
Απ: Υπηρέτηση οργανικής και δικαίωμα για μετάθεση
« Απάντηση #108 στις: Μάρτιος 03, 2023, 11:53:08 μμ »
Έχεις δίκιο προφανώς. Όμως εγώ δεν απάντησα στην angela. Αυτά που έγραψα αφορούσαν την stela
Στην angela απαντούσα στο τελευταίο μήνυμα

Αποσυνδεδεμένος vama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 658
    • Προφίλ
Απ: Υπηρέτηση οργανικής και δικαίωμα για μετάθεση
« Απάντηση #109 στις: Μάρτιος 03, 2023, 11:58:56 μμ »
Ναι lasard κατάλαβα. Και λέω ότι έχεις δίκιο για την angela.

Απλά λέω ότι εγώ απάντησα στην stela μόνο και είπα θα χρωστάει οργανική.

Αποσυνδεδεμένος vama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 658
    • Προφίλ
Απ: Υπηρέτηση οργανικής και δικαίωμα για μετάθεση
« Απάντηση #110 στις: Μάρτιος 04, 2023, 12:01:23 πμ »

Μπορείς να μην την υπηρετήσεις και να κάνεις αίτηση για μετάθεση. Αρκεί να υπηρετήσεις σε κάποιο σχολείο στην διεύθυνση που είσαι διορισμένη. Αυτό έκανα και εγώ και πήρα κανονικά μετάθεση.

Ναι ,το γράφω κι εγώ πιο πάνω

Αν μείνει μια χρονιά στη διάθεση ,υπηρετήσει στο συγκεκριμένο ΠΥΣΔΕ σε λειτουργικό κενό και την επόμενη πάρει οργανική ,τότε ναι δεν χρειάζεται να την υπηρετήσει.
Άλλο η μια περίπτωση, άλλο η άλλη .

Αποσυνδεδεμένος BELLISSIMA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 683
    • Προφίλ
Απ: Υπηρέτηση οργανικής και δικαίωμα για μετάθεση
« Απάντηση #111 στις: Μάρτιος 04, 2023, 02:20:35 μμ »
Παιδιά, καλησπέρα. Για οποιον γνωρίζει... Έστω ότι πηρε κάποιος μετάθεση από πυσδε σε πυσδε και είναι στη διάθεση, χωρίς οργανική την 1η χρονιά. Αν ζητήσει απόσπαση σε άλλο Πυσδε, θα μπορεί να διεκδικήσει οργανικό κενό στο πυσδε μετάθεσης του τη 2η χρονιά?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159560
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 355
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 300
Σύνολο: 308

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.08 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.