*

Αποστολέας Θέμα: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02  (Αναγνώστηκε 639948 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος marita

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 278
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #1106 στις: Μάιος 05, 2008, 09:00:49 μμ »
Εχω δώσει στους δύο τελευταίους διαγωνισμους και τα πήγα αρκετά καλα στην διδακτική των αρχαίων ( 76 στο διαγωνισμο του 2005 και 70 του 07). Δεν πήγα σε φροντιστήριο, δεν διάβασα τίποτα πάνω στη διδακτική. Απλά, γνώριζα αρκετά καλά το γνωστικό και αυτοσχεδίασα, σκεφτόμενη εκείνη τη στιγμή τι θα έκανα αν ήμουν στην τάξη. βέβαια, θα μπορούσε να μου πει κανέις πως αν γνώριζα να κάνω και ένα σχέδιο μαθήματος ίσως να έγραφα καλύτερα και τώρα να ήμουν διορισμένη. Ποιος ξέρει....Πάντως το φροντιστήριο το απορρίπτω. σημειώσεις που είδα από φίλη μου που πήγαινε σε γνωστο φροντιστήριο της Αθήνας, διαπίστωσα ότι τους έδιναν φωτοτυπίες από βιβλίο του καθηγητή. Τώρα, αν είναι να δώσω 2000 ευρώ για τα βιβλία καθηγητή, ευχαριστώ δεν θα πάρω....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:54:02 »

Αποσυνδεδεμένος kittoulini

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 652
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #1107 στις: Μάιος 05, 2008, 09:16:46 μμ »
πιστευω οτι ενα πολυ βασικο στοιχειο για να επιλεξεις σε ποιο μαθημα θα διαγωνιστεις στην διδακτικη ειναι να γνωριζεις το αντικειμενο..πχ εγω δεν θα διαλεγα ποτε μα ποτε ιστορια γιατι δεν νιωθω πολυ σιγουρη, δεν νιωθω οτι το κατεχω αρκετα..οτιδηποτε θεμα και να μπει...

Αποσυνδεδεμένος hope_x

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 249
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #1108 στις: Μάιος 05, 2008, 09:43:04 μμ »
ακριβως.γιατι συν τοις αλλοις υποθετω πως αν δωσεις και καποιο παραλληλο, πηγη κτλ θα εκτιμηθει.σωστα;και αυτο μπορεις να το κανεις μονο αν κατεχεις το θεμα.εγω προς διδακτικη των νεων προσανατολιζομαι οχι γιατι ειναι ευκολο αλλα γιατι το κατεχω καλα(απο προσωπικο βιτσιο!! ;D)

Αποσυνδεδεμένος kittoulini

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 652
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #1109 στις: Μάιος 05, 2008, 10:31:14 μμ »
φυσικα και δεν ειναι ευκολη η διδακτικη των νεων...εχει πολλες  απαιτησεις..αλλα αν νιωθεις οτι το κατεχεις..σιγουρα εκει θα προσανατολιστεις..μπορουμε να προετοιμαστουμε ομως σε δυο αντικειμενα και εκεινη τη στιγμη να επιλεξουμε ενα απο τα δυο αναλογα απο τα θεματα..ποιο θα μπορουσαμε να αποδωσουμε καλυτερα

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:54:02 »

Αποσυνδεδεμένος ariadni

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 482
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #1110 στις: Μάιος 06, 2008, 01:28:01 μμ »
maria_bf εννοείς να δώσεις κάποιο παράλληλο κείμενο? Θα το ανφέρεις απλά ή θα κάνεις σύγκριση για να δείξεις και τη σχέση μεταξύ των κειμένων?

Αποσυνδεδεμένος Syllas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1893
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ένας φακίρης, πολλοί φουκαράδες
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #1111 στις: Μάιος 06, 2008, 02:07:08 μμ »
Και κάποιοι συνάδελφοι από το φόρουμ μας, που πήγαν φροντιστήριο, τους βαθμολόγησαν ο ένας διορθωτής με 30 και άλλος με 80 (ο ένας συμφωνούσε με το γραπτό που δεν είχε σχέδιο ολόκληρης διδακτικής ώρας, ο άλλος έβαλε 30 γιατί προφανώς πίστευε ότι δεν έπρεπε να απαντήσει απλά σαν γνωστικό μόνο στις ερωτήσεις της δικής μας εξέτασης, αλλά πρέπει να κάνει σχέδιο διδασκαλίας), δηλαδή εδώ οι διορθωτές στον ασεπ δεν ξέρουν, ξέρουν αυτοί στα φροντιστήρια; Έπειτα οι χειρότερη βαθμολογία κάθε χρονιά παρατηρείται στη διδακτική αρχαίων, βαθμολογούν αρκετά αυστηρά, ακόμη κι αν τα θέματα είναι βατά, σύμφωνα με στατιστικά στοιχεία που παρέθεσε συνάδελφος παλιότερα εδώ στο φόρουμ. Μπορείς όμως να προετοιμαστείς και για νέα και για αρχαία διδακτικής και ό,τι σου κάτσει εκείνη τη στιγμή καλύτερα. Υπάρχουν αρκετά καλά βιβλία διδακτικής (τόσο για θεωρία διδακτικής όσο και για σχέδιο μαθήματος) που μπορείς να βρεις, εδώ στο φόρουμ τα έχουν αναφέρει, σε συνδυασμό με καλή γνώση του γνωστικού, των οδηγιών διδασκαλίας των φιλολογικών μαθημάτων και των βιβλίων του καθηγητή. Σαν πολύ γενική πρόταση: εντάσσεις την απάντηση στις ερωτήσεις, που σου βάζουν στις εξετάσεις, μέσα στο σχέδιο μαθήματος. Προσοχή στο τι ακριβώς σου ζητάνε  να κάνεις και πώς το διατυπώνουν. Το πιο πιθανό είναι ότι ό,τι και να σου ζητάνε, οπως και να το διατυπώνουν το πιο πιθανό είναι ότι θέλουν σχέδιο διδασκαλίας.
Και στη διδακτική ιστορίας παρατηρούνται καλές σχετικά βαθμολογίες, αλλά νομίζω πρέπει να έχεις αποφασίσει να την επιλέξεις από πριν και να προετοιμαστείς ανάλογα, δε νομίζω να μοιάζει τόσο η προετοιμασία για αυτήν τη διδακτική με αυτές των αρχαίων και νέων, αλλά εγώ δεν έχω ασχοληθεί ποτέ και δε γνωρίζω πολλά.

Αποσυνδεδεμένος hope_x

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 249
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #1112 στις: Μάιος 06, 2008, 05:32:11 μμ »
maria_bf εννοείς να δώσεις κάποιο παράλληλο κείμενο? Θα το ανφέρεις απλά ή θα κάνεις σύγκριση για να δείξεις και τη σχέση μεταξύ των κειμένων?

αναλογως την περισταση,αναλογως ποσες λεπτομερειες θυμαμαι απο το κειμενο.δεν εχω κατι συγκεκριμενο στο μυαλο μου καθως πρωτη φορα προκειται να δωσω ασεπ,υποθετικο ειναι αυτο που λεω.απλως θεωρω πως θα εδειχνε καλυτερη γνωση του αντικειμενο η αναφορα με καποιο τροπο ενος παραλληλου κειμενο και υποθετω πως εκτιμαται και απο παιδαγωγικης αποψεως..
και για την διδακτικη των αρχαιων θα προετοιμαστω φυσικα γιατι ποτε δε ξερεις..τωρα για την ιστορια,τη φοβαμαι πολυ ακομα και σα γνωστικο ποσο μαλλον σα διδακτικη...
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 06, 2008, 05:37:41 μμ από maria_bf »

Αποσυνδεδεμένος ariadni

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 482
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #1113 στις: Μάιος 06, 2008, 10:16:23 μμ »
ευχαριστώ για την απάντηση! Θα μου πεις μάθε το γνωστικό και το παράλληλο ...βλέπουμε...

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #1114 στις: Μάιος 09, 2008, 06:49:30 μμ »
Aν για γραμματολογία αρχαίων διαβάσω τον Γεωργοπαπαδάκο (τον έχω από πέρυσι -δε χρησίμευσε σε τίποτα) και το σχετικό βιβλίο του Γυμνασίου λέτε να είμαι καλυμμένη (όσο γίνεται δηλαδή αυτό);
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

Αποσυνδεδεμένος rachel

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
  • papachango
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #1115 στις: Μάιος 09, 2008, 09:13:48 μμ »
Δεν ξέρω αν κάποιος τα έχει αναφέρει, αλλά εμένα στη διδακτική με βοήθησαν πολύ και τα κριτήρια αξιολόγησης που υπάρχουν στο site του Κέντρου Εκπαιδευτικής Έρευνας (www.kee.gr).

Αποσυνδεδεμένος Syllas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1893
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ένας φακίρης, πολλοί φουκαράδες
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #1116 στις: Μάιος 10, 2008, 12:16:05 πμ »
Aν για γραμματολογία αρχαίων διαβάσω τον Γεωργοπαπαδάκο (τον έχω από πέρυσι -δε χρησίμευσε σε τίποτα) και το σχετικό βιβλίο του Γυμνασίου λέτε να είμαι καλυμμένη (όσο γίνεται δηλαδή αυτό);
Κι εμένα πολύ με έχει απασχολήσει αυτό το ζήτημα. Εγώ είμαι ανάμεσα σε αυτά τα δύο που λές και επιπλέον τη γραμματολογία του Κακριδή (+ εισαγωγές) που ήταν προτεινόμενη για τα σχολεία μέχρι να βγει η σχολική και φαίνεται ξεκάθαρα κάποιες ερωτήσεις στον ασεπ 2007 να έχουν άμεση σχέση με αυτό. Από την άλλη, είναι ελλιπές από μόνο του. Από την άλλη, τον Γεωργοπαπαδάκο τον έχουμε διαβάσει και έχουμε ήδη μία καλή βάση (και οπτικής μνήμης) στο μυαλό μας και τώρα να αλλάξουμε; Πρέπει να διαλέξουμε κάποιο από αυτά ως βάση και πάνω σε αυτό να συμπληρώνουμε ό,τι του λείπει από τα άλλα. 
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 10, 2008, 12:17:37 πμ από Syllas »

Αποσυνδεδεμένος swtia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 905
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • ΦΙΛΟΛΟΓΙΚΑ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #1117 στις: Μάιος 10, 2008, 10:27:12 πμ »
καλημερα! εγω που ειχα διαβασει κακριδη - βεβαια οχι πολυ καλα- δε θυμαμαι να ειχε αμεση σχεση με τις ερωτησεις του 2007. Ωστοσο ολη η σειρα που ανηκει ''αρχαιογνωσια και αρχαιογλωσσια στη δευτεροβαθμια εκπαιδευση''. Εγω νομιζω οτι κυριως στις εισγωγες πρεπει να δωσουμε εμφαση. τωρα οσον αφορα τον γεωργοπαππαδακο εγω προσωπικα επειη θυμαμαι αρκετα εστω και οπτικα θα διαβασω καποια υπογραμμισμενα που μου ειχαν φανει πιο δυσκολα κα επειτα κακριδη και ο θεος βοηθος

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #1118 στις: Μάιος 10, 2008, 02:51:01 μμ »
Tελικά θα διαβάσω μόνο Γεωργοπαππαδάκο και το σχολικό, το αποφάσισα. Αρκετά με ξεπαράδιασε ο ΑΣΕΠ. Και σίγουρα θα χρειαστεί να δωσω κι άλλα λεφτά για βιβλία στο γνωστικό της Ιστορίας (την πάτησα με τα σχολικά στον προηγούμενο) όταν βγει η ύλη.
Αυτό που έχω καταλάβει πάντως στις γραμματολογίες των αρχαίων και των νέων, ό,τι και να διαβάσεις, αν δεν έχεις γνώσεις κι από προσωπικά διαβάσματα, δεν υπάρχει περίπτωση να απαντήσεις σε όλες τις ερωτήσεις...

Και κάτι άλλο. Λέτε φέτος να βάλουν ερωτήσεις συντακτικού και γραμματικής στα αρχαία; Είτε από δοσμένο κείμενο (ΑΣΕΠ 2005) είτε πολλαπλής επιλογής (ΑΣΕΠ 2003 -νομίζω); Εγώ το θεωρώ πολύ πιθανό για φέτος, μια και τους αρέσουν πάντα να..πρωτοτυπούν. :-\
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

Αποσυνδεδεμένος maryk

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1213
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #1119 στις: Μάιος 10, 2008, 03:15:05 μμ »
Eγώ δε μπορώ να καταλάβω πώς δεν έβαλαν τίποτα σχετικό με γραμματική-συντακτικό...Ίσως έχουν συμπεράνει ότι η πλειοψηφία εκεί δεν έχει κενά και ψάχνουν για άλλα εμπόδια (π.χ να ξετρυπώσoυν μία καινούρια σταυροφορία που ίσως  βρίσκεται σε κάποια υποσημείωση του Ostrogorsky )...Αν ισχύει αυτό δεν πρόκειται να βάλουν ούτε φέτος...
ΠΕ02

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162163
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 641
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 621
Σύνολο: 629

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.097 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.