*

Αποστολέας Θέμα: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02  (Αναγνώστηκε 637242 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος VIOLA

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 45
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #2240 στις: Δεκέμβριος 08, 2009, 09:57:38 πμ »
Καλημερα!Μια ερωτηση.Την ιστορια της αρχαιας ελληνικης γραμματειας Α',Β',Γ' Γυμνασιου την εχουμε στην υλη ετσι?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:41:08 »

Αποσυνδεδεμένος annie.d

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 955
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #2241 στις: Δεκέμβριος 08, 2009, 10:04:04 πμ »
Καλημερα!Μια ερωτηση.Την ιστορια της αρχαιας ελληνικης γραμματειας Α',Β',Γ' Γυμνασιου την εχουμε στην υλη ετσι?
ναι

Αποσυνδεδεμένος VIOLA

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 45
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #2242 στις: Δεκέμβριος 08, 2009, 10:09:25 πμ »
Ευχαριστω πολυ!το σχολικο σωστα?τωρα περα απο αυτο πρεπει να διαβασω και καποιο αλλο του λυκειου?

Αποσυνδεδεμένος maryvas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1311
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #2243 στις: Δεκέμβριος 09, 2009, 05:41:23 μμ »
ωχ....καταλαβα!οποτε με βαθμο πτυχιου 6,5 μαλλον πρεπει να γραψω πολυυυυυυυυ καλα για να ελπιζω,ετσι?απο την αλλη ομως κ 8 να εχεις σαν βαθμο, παλι δεν σου εξασφαλιζει κατι αν γραψεις κοντα στη βαση?απο την αλλη λογικα μετραει που περιπου κινουνται κ οι αλλοι υποψηφιοι αναφορικα με τους βαθμους.δηλ.αν οι περισσοτεροι ειναι κοντα στο 7,καποιος με 5,5 δεν εχει πολλες ελπιδες κ βασιζεται σε πολυ μεγαλο ποσοστο στο τι θα γραψει.ευχαριστω για την ενημερωση γιατι δεν εχω επαφη ακομα με τα πραγματα μιας κ ειναι νεα στο φορουμ κ προσπαθω να δω αν τελικα ο διορισμος ειναι ενα "απιαστο" ονειρο η παλευεται...

υπαρχουν κ χειροτερα. βαθμος πτυχιου 6,35. τελικα καταφερα να ειμαι στους διοριστεους. ειναι ενα δυσκολο ονειρο που ομως παλευεται. αρκει να το θελεις πολυ, να το πιστεψεις, να το εχεις θεσει ως στοχο, να κανεις θυσιες κ να φανεις κ τυχερη  ;)
το 0,5 μοριο στον κλαδο των φιλολογων τουλαχιστον κανει μεγαλη διαφορα ισως ως και 100 ατομα.
να εχεις αισιοδοξια κ καλη αρχη!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:41:08 »

Αποσυνδεδεμένος tsoup84

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 30
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #2244 στις: Δεκέμβριος 09, 2009, 05:47:59 μμ »
maryvas,να υποθεσω πως ελιωσες για 1 χρονο και βαλε,ετσι...?Δωσε και σε μας καμια συμβουλη....Μεθοδικοτητα,διαβασμα κ τυχη,αρκουν? (κ εγω η αφελης που πιστευα πως ο χαμηλος βαθμος απλα σε αποκλειει απο τα ιδιωτικα...δεν ειχα υπολογισει μαλλον τον ανταγωνισμο!)

Αποσυνδεδεμένος maryvas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1311
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #2245 στις: Δεκέμβριος 09, 2009, 06:55:56 μμ »
maryvas,να υποθεσω πως ελιωσες για 1 χρονο και βαλε,ετσι...?Δωσε και σε μας καμια συμβουλη....Μεθοδικοτητα,διαβασμα κ τυχη,αρκουν? (κ εγω η αφελης που πιστευα πως ο χαμηλος βαθμος απλα σε αποκλειει απο τα ιδιωτικα...δεν ειχα υπολογισει μαλλον τον ανταγωνισμο!)

εδινα για πρωτη φορα κ οπως καταλαβαινεις επικρατουσε μια συγχυση. ξεκινησα φροντιστηριο απο το μαρτιο χωρις ομως να διαβαζω. τελος ιουνιου, οταν τελειωσα τα ιδιαιτερα αρχισα σιγα σιγα να μαζευω υλικο.ξεκινησα διαβασμα απο ιουλιο. αποφασισα οτι δεν θα δουλευω κ οτι θα θεωρησω το διαβασμα ως δουλεια. ελεγα λοιπον οτι καθημερινα πρεπει να εχω βγαλει την ταδε υλη. ειχα αποφασισει οτι για τους επομενους 6 μηνες θα αφοσιωθω στο στοχο μου. "εκαιγα" λοιπον μια μερα τη βδομαδα, συνηθως κυριακη. ετσι εβγαινα το σαββατο κ ολη την κυριακη γυρνουσα. βεβαια ειδικα το καλοκαιρι δεν τηρουσα το προγραμμα μου πιστα. απο τις 10 αυγουστου ως αρχες σεπτεμβρη δε διαβασα σχεδον τιποτα. μεχρι κ 20 αυγουστου χαζολογουσα κ μετα πηγα τις διακοπες μου. απο μεσα σεπτεμβριου ξαναρχισα διαβασμα. εκει ομως που τα εδωσα πραγματικα ολα κ το διαβασμα χτυπησε κοκκινο ειναι οταν στις 20 νοεμβρη μαθαμε (κ οχι επισημα)  οτι θα διναμε 20 δεκεμβρη ενω ολοι ξεραμε οτι θα διναμε περιπου τελος γεναρη.
επι 3 βδομαδες δεν πηγα πουθενα (εκτος απο τις 30 που πηγα κ εδωδα το τεστ δεξιοτητων).
μεσα σε αυτες τις 3 βδομαδες καλυψα υλη που ειχα σκοπο να τη βγαλω σε 2 μηνες. διαβαζα ισως κ 14 ωρες καθαρα. μετα αναβληθηκε ο διαγωνισμος κ χαλαρωσα. ξαναρχισα διαβασμα γυρω στις 10 ιανουαριου αλλα δεν εκανα κ πολλα καθως αισθανομουν κουρασμενη.
οποτε αν αθροισεις τους μηνες διαβασματος βγαινουν γυρω στους 5-6.
οποτε θεωρω οτι ο διαγωνισμος θελει υπομονη, επιμονη, θυσιες, μεθοδικοτητα, τυχη αλλα κ ψυχραιμια την ωρα του διαγωνισμου.
την ψυχραιμια δεν την ειχα αλλα ευτυχως δε μου στοιχισε.
συγγνωμη για το μακροσκελες μου μηνυμα αλλα θελω να δικαιολογω ο,τι λεω...
οσο για αυτο που λες για τον χαμηλο βαθμο, δε σε αποκλειει απο πουθενα απλα πρεπει να προσπαθησεις ισως λιγο περισσοτερο σε σχεση με αλλους που εχουν καλυτερο βαθμο.
κ να σου πω οτι λογω του γεγονοτος οτι δεν ημουν κ η καλυτερη φοιτητρια δε νομιζω οτι υπηρχε κανεις που να πιστευε οτι θα περνουσα.
πιστεψε λοιπον στον εαυτο σου κ ξεχνα το παρελθον. κοιτα μπροστα... ;)

Αποσυνδεδεμένος Iaki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 301
  • Φύλο: Γυναίκα
  • docendo discimus
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #2246 στις: Δεκέμβριος 09, 2009, 09:54:08 μμ »
maryvas μπράβο σου!! συγχαρητήρια!! ειδικά για το γεγονός ότι πίστεψες στον εαυτό σου...

Παρεμπιπτόντως, καλέ εσύ τα έβαλες με τον ασέπ!!! "μασάς" σε αυτά τα παιδάκια της τάξης σου;; (αναφέρομαι σε άλλο τοπικ...)
dum vita est, spes est ... ;)

Αποσυνδεδεμένος maryvas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1311
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #2247 στις: Δεκέμβριος 09, 2009, 10:19:14 μμ »
ευχαριστω! η αληθεια ειναι οτι δεν πιστευα στον εαυτο μου. απο καποια φαση κ μετα μονο πιστεψα κ φυσικα δεν πιστευα με τιποτα οτι θα ημουν στους διοριστεους αν σκεφτει κανεις κ την αναλογια . δεν πηγαινα για διορισμο. στοχος μου ειναι να παω οσο το δυνατον καλυτερα μπορουσα κ να εχω οσο το δυνατον καλυτερη σειρα στους επιτυχοντες κ να ειμαι απο τη μερια μου καλυμμενη, να τα εχω δλδ καλα με τον εαυτο μου. πραγματικα δεν το περιμενα με τιποτα.
οσο για το αλλο θεμα (αν κ εκτος τοπικ) τωρα -φτου φτου μην το ματιασω -τα παμε μια χαρα με τα παιδακια μου. καθε φορα κ καλυτερα.νομιζω οτι σιγα σιγα αρχιζω κ κερδιζω το σεβασμο τους. σημερα δωσαμε κ ελεγχους κ ολα πηγαν κατ'ευχην. απο την αντιδραση των γονεων (γιατι φυσικα τα παιδακια τα λενε ολα στους γονεις) καταλαβα οτι μαλλον εχουν ακουσει καλα λογια.

Αποσυνδεδεμένος stroumfita

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 543
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #2248 στις: Δεκέμβριος 09, 2009, 10:28:30 μμ »
ένα μόνο θα σε ρωτήσω..πως διαβάζει κανεις 10 και 14 ώρες τη μέρα;;εγώ ούτε 3 δε μπορώ.. μπράβο σου πάντως...

Αποσυνδεδεμένος maryvas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1311
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #2249 στις: Δεκέμβριος 09, 2009, 10:34:28 μμ »
ένα μόνο θα σε ρωτήσω..πως διαβάζει κανεις 10 και 14 ώρες τη μέρα;;εγώ ούτε 3 δε μπορώ.. μπράβο σου πάντως...

μεχρι κ 1 χρονο πριν ηταν ασυλληπτο για μενα κατι τετοιο. ειχα κανει ομως μια προσπαθεια,ειχα επενδυσει χρονο κ χρημα. οταν σου μπαινει το αυγο στον κ...  διαβαζεις τοσες ωρες, πιστεψε με. κ φαντασου οτι δεν ειμαι καθολου του διαβασματος.
εκεινες τις 3 βδομαδες σηκωνομουν απο την καρεκλα κ ζαλιζομουν. ελεγα οτι ο εγκεφαλος μου θα εκραγει γιατι δε χωρουσε αλλες πληροφοριες  ;D
ειναι αυτο που λεμε οτι σε καποια φαση της ζωης σου απλα πρεπει να τα δωσεις ολα.
απλα λυπασαι τον κοπο σου κ στρωνεσαι... :)

Αποσυνδεδεμένος Iaki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 301
  • Φύλο: Γυναίκα
  • docendo discimus
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #2250 στις: Δεκέμβριος 09, 2009, 11:00:23 μμ »
ευχαριστω! η αληθεια ειναι οτι δεν πιστευα στον εαυτο μου. απο καποια φαση κ μετα μονο πιστεψα κ φυσικα δεν πιστευα με τιποτα οτι θα ημουν στους διοριστεους αν σκεφτει κανεις κ την αναλογια . δεν πηγαινα για διορισμο. στοχος μου ειναι να παω οσο το δυνατον καλυτερα μπορουσα κ να εχω οσο το δυνατον καλυτερη σειρα στους επιτυχοντες κ να ειμαι απο τη μερια μου καλυμμενη, να τα εχω δλδ καλα με τον εαυτο μου. πραγματικα δεν το περιμενα με τιποτα.
οσο για το αλλο θεμα (αν κ εκτος τοπικ) τωρα -φτου φτου μην το ματιασω -τα παμε μια χαρα με τα παιδακια μου. καθε φορα κ καλυτερα.νομιζω οτι σιγα σιγα αρχιζω κ κερδιζω το σεβασμο τους. σημερα δωσαμε κ ελεγχους κ ολα πηγαν κατ'ευχην. απο την αντιδραση των γονεων (γιατι φυσικα τα παιδακια τα λενε ολα στους γονεις) καταλαβα οτι μαλλον εχουν ακουσει καλα λογια.


Άντε μπράβο... Έτσι, έτσι, εύχομαι να συνεχίσουν έτσι...

Πάντως αυτό που λες, σχετικά με την εμπιστοσύνη που πρέπει να έχεις στον εαυτό σου, είναι σίγουρα σημαντικό κομμάτι της επιτυχίας...Πιο πολύ για το διάστημα που πρέπει να είσαι αφοσιωμένος στο διάβασμα. Δεν μπορείς να διαβάζεις και να λες, έστω και υποσυνείδητα, ότι δεν θα τα καταφέρω...
Για μένα, έτσι όπως βίωσα τον προηγούμενο διαγωνισμό (έδωσα πρώτη φόρα με 4 μήνες εντατικόοοοτατο διάβασμα, κάθε μέρα, όλη μέρα... δε δούλευα πουθενά, μετακόμισα στους γονείς μου, 100% δλδ αφοσιωμένη εκεί) και με αποτελέσματα που μόνο στο ψυχιατρείο δεν με έστειλαν.. (49,99 στη μια θεματική ενότητα, 85 στην άλλη) κατάλαβα το εξής...
Το "μυστικό" της επιτυχίας είναι το εξής:  καλή προετοιμασία και ψυχραιμία την ώρα των εξετάσεων...  ψ-υ-χ-ρ-α-ι-μ-ι-α!!! Οι μονάδες χάνονται πολυυυ εύκολα!!
dum vita est, spes est ... ;)

Αποσυνδεδεμένος Iaki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 301
  • Φύλο: Γυναίκα
  • docendo discimus
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #2251 στις: Δεκέμβριος 09, 2009, 11:06:12 μμ »
ένα μόνο θα σε ρωτήσω..πως διαβάζει κανεις 10 και 14 ώρες τη μέρα;;εγώ ούτε 3 δε μπορώ.. μπράβο σου πάντως...


Μπορείς! Αν σηκωθείς νωρίς το πρωί και διαβάσεις 5-6 ωρίτσες, πχ 7/8 - 1/2, μετά κοιμηθείς μέχρι τις 5, και μετά σηκωθείς και διαβάσεις μέχρι όσο αντέξεις το βράδυ ,10-11-12... βγαίνουν μια χαρά!!

Φυσικά αυτό δεν μπορείς να το κάνεις επ'απειρον...Σε εξοντώνει από την πρώτη εβδομάδα...Πρέπει να πιέσεις τον εαυτό σου!!
Και πρέπει να σ'αρέσει και το διάβασμα!!
Αλίμονο, εμείς οι φιλόλογοι δεν έχουμε και επιλογή!! :D :D
dum vita est, spes est ... ;)

Αποσυνδεδεμένος maryvas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1311
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #2252 στις: Δεκέμβριος 10, 2009, 12:00:24 πμ »
iaki τι να πω...δλδ η αποθεωση της γκαντεμιας. για αυτο κ ειπα οτι χρειαζεται κ τυχη. ευχομαι ο επομενος να ειναι κ ο τυχερος!
πραγματικα κριμα παντως... :(

Αποσυνδεδεμένος Nema

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 165
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #2253 στις: Δεκέμβριος 10, 2009, 01:15:35 μμ »
Maryvas διαβάζοντας τα μηνύματά σου συγκινήθηκα... αλλά ταυτόχρονα πήρα θάρρος...
Ειλικρινά πιστεύω ότι ο ΑΣΕΠ δεν είναι ακατόρθωτος αρκέι αν υπάρχει πρόγραμμα - όρεξη και ζηλος! εδωσα στον προηγούμενο με εξαντλητικότατο διάβασμα 3ων μηνών... άργησα να το θέσω στόχο δυστυχώς και έπιασα 50,65. Μια τρύπα στο νερό φυσικά...  Νομίζω ότι ο μεγαλύτερος εχθρός  για εμάς τους φιλολόγους είναι ο χρόνος ...

θα ήθελα όσο μπορείτε οι διορισμένοι πια φιλόλογοι να μοιράζεστε μαζί μας το πρόγραμμα που ακολουθήσατε για να μας δίνετε θάρρος και ώθηση για διάβασμα!
Δε χρειάζεται να είμαστε οι καλύτεροι. Αξίζει να έχουμε δώσει τον καλύτερο εαυτό μας!!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32315
  • Τελευταία: mixalios11
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161205
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 747
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 592
Σύνολο: 607

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.124 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.