*

Αποστολέας Θέμα: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02  (Αναγνώστηκε 637940 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #2506 στις: Νοέμβριος 04, 2010, 01:35:03 μμ »
και διδακτικη εμπειρια να ειχες παλι η Διδακτικη στον ΑΣΕΠ θα σε τρομαζε..!!
καλη δυναμη σου ευχομαι και ......οχι αγχος!
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:59:16 »

Αποσυνδεδεμένος alexis2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 238
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #2507 στις: Νοέμβριος 19, 2010, 06:40:42 μμ »
εχω δώσει σε 4 διαγωνισμους και ήμουν σε όλες επιτυχούσα.λοιπόν στους φιλολογους από όπου και αν αρχισεις πάντα θα υπάρχουν κενά και πάντα θα υπάρχει κατι που δεν διαβασες.εγώ προτεινω να ξεκινήσετε από τα σταθερα, δηλαδή γραμματολογίες αρχαιων και νεων και πάντα σε συνδυασμό με τα σχολικά βιβλία.όταν υπάρχουν 2 απόψεις για ένα θέμα συνήθως δέχονται ως σωστό του σχολικού βιβλίου.το βιβλίο του Μπόνια για την ιστορία είναι καλο αλλά προσοχή γιατί υπάρχουν και πολλά λάθη.για τα παιδαγωγικά υπάρχουν αμέτρητα βιβλία με τεστ.εμένα μου άρεσε και με βοήθησε το δίτομο διδκτική φιλολογων από τις εκδόσεις πελεκάνος.καλή αρχή στο διάβασμα.υπομονή σε όλους.ο δρόμος είναι μακρύς αλλά αξίζει τον κόπο.εγώ με τον ασεπ μπήκα αναπληρώτρια και πλέο έχω συμπληρώσει 32 μηνες προυπηρεσία και ελπίζω ότι θα διοριστώ.οποός θέλει βοήθεια ας μου στείλει προσωπικό μήνυμα.

Αποσυνδεδεμένος sharon

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 316
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #2508 στις: Νοέμβριος 19, 2010, 10:49:03 μμ »
alexis2, για τη διδακτική πες μας . Τι διάβασες και τι έγραψες?

Αποσυνδεδεμένος anda

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #2509 στις: Δεκέμβριος 13, 2010, 01:36:42 μμ »
γεια σας!!ειμαι καινουρια στο forum και θα ηθελα να συμμετεχω και εγω στην παρεα σας γιατι θεωρω πολυ σημαντικη την προσπαθεια που γινεται! θελω να δωσω στον επομενο ασεπ αλλα δε ξερω τι να διαβασω!! απο καποιες σελιδες που ειδα καταλαβα οτι πρεπει  να διαβασουμε πολυ καλα τα σχολικα και γραμματολογιες. αλλα εχω καποιες αποριες.1)τα  ΔΕΠΠΣ ειναι για τη διδακτικη;δηλαδη αν διαλεξω διδακτικη ιστοριας θα διαβασω μονο ΔΕΠΠΣ ιστοριας η ολα; 2) τα βιβλια καθηγητη ειναι για το γνωστικο ή για διδακτικη;θα διαβασουμε ολα τα βιβλια καθηγητη για ολα τα μαθηματα ή μονο του μαθηματος διδακτικης;;;;3)διαβασα οτι τα βιβλια καθηγητη λογοτεχνιας και αρχαιων εχουν αναλυσεις. αν διαβασουμε αυτες αρκουν ή χρειαζονται και αλλα βιβλια;και αν δεν αρκουν τι να διαβασουμε;;συγνωμη αν ρωταω αυτονοητα πραγματα αλλα δε γνωριζω ???. δε ξερω αλλα  θεωρω πολυ δυσκολο αυτο το διαγωνισμο!!νομιζω πρεπει να εισαι "αστερι" για να περασεις!οπως και να εχει παντως εμεις θα το παλεψουμε!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:59:16 »

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #2510 στις: Δεκέμβριος 13, 2010, 02:08:39 μμ »
anda, καλως ηρθες στο pde. πραγματικα εδω θα βρεις πολλα, χρησιμα και ενδιαφεροντα πραγματα.Ολες οι αποριες σου ειναι ευλογες και κατανοητες. Ολοι περασαμε απο αυτο το στάδιο. Καλη δυναμη σου ευχομαστε, κουραγιο και υπομονη. α, και ηθικο....ακμαιοτατο! (που λεγαμε στο στρατό)

στις αποριες σου τωρα.
ΔΕΠΠΣ τα διαβαζουμε καλα ολα.
τα βιβλια καθηγητη ειναι τοσο για το γνωστικο οσο και για τη διδακτικη. ετσι κι αλλιως αυτα ειναι αλληλενδετα.
ολα τα βιβλια καθηγητη τα διαβαζουμε αφου υπαρχει στη μεση το γνωστικο.
- εχουν αναλυσεις τα βιβλια καθηγητη αλλα παραλληλα να εχεις και ενα καλο βοηθημα.

σου ευχομαι καλη δύναμη και αριστη ψυχολογια (ισως το βασικοτερο ολων)
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος anda

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #2511 στις: Δεκέμβριος 13, 2010, 10:22:18 μμ »
ΟΛΑ;;;;;;;;;;;;;;;;;;  :'(  και που θα τα βρουμε; απο το παιδαγωγικο ινστιτουτο; ή τα εχει καποιο βιβλιοπωλειο;θα τον καψουμε τον εκτυπωτη με τοσες εκτυπωσεις!!!

Αποσυνδεδεμένος sakissov

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 355
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 02 Ἂγω τόν παῖδα
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #2512 στις: Δεκέμβριος 14, 2010, 11:25:30 πμ »
Δίκιο έχεις πρέπει να εκτυπώσεις πολλά...Βέβαια άν έχεις γνωστό σε κάποιο σχολείο να τα προμηθευτείς...Εγώ τυχαία σε κάποιο παλαιοβιβλιοπωλείο της Θεσσαλονίκης βρήκα τις οδηγίες διδασκαλίας φιλολογικών μαθημάτων γυμνασίου και λυκείου τα οποία διαβάζω τώρα και διαπιστώνω πως είναι πάρα πολυ καλά αφού έχει σχέδια μαθημάτων και φαντάζομαι πως απο εκεί θα πέφτουν και θέματα στον ασεπ το συνιστώ ανεπιφύλακτα.Όσο για τα βιβλία καθηγητών μόνο της Ιλιάδας και της Οδύσσειας έχουν σχέδια μαθημάτων.

Αποσυνδεδεμένος sakissov

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 355
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 02 Ἂγω τόν παῖδα
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #2513 στις: Δεκέμβριος 14, 2010, 11:30:28 πμ »
Επίσης θα ήθελα να ενημερώσω τους φίλους συναδέλφους όσα έμαθα απο πηγή μέσα απο το υπυργείο πως θα γίνει διαγωνισμός κανονικά και ως προς την ύλη του γνωστικού τα αρχαία ελληνικά, νέα ελληνικά και νεοελληνική γλώσσα δε θα αλλάξει η ύλη, παρα μόνο στην ιστορία που σκέφτονται να είναι αποκλειστικά απο τα σχολικά βιβλία.

Αποσυνδεδεμένος change73

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 462
  • Mπορώ,παρακαλώ, να έχω κι εγώ το λόγο;
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #2514 στις: Δεκέμβριος 14, 2010, 04:26:04 μμ »
Πολύ ενδιαφέρουσες πληροφορίες!Μακάρι να επαληθευτούν...Ευχαριστούμε. :)
"Ζεις μόνο μια φορά-αλλά αν το κάνεις σωστά,μια φορά είναι αρκετή."  Joe E.Lewis

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #2515 στις: Δεκέμβριος 14, 2010, 06:21:25 μμ »
οτι ο διαγωνισμος θα γινει κανονικα το εχω πει και γω αρκετο καιρο τωρα. ευτυχως που υπαρχουν και αλλοι συναδελφοι που το επιβεβαιωνουν!
Βεβαια, οι δικες μου, πηγες που ειναι μεσα και διπλα και πλαι στην Αννουλα, δεν επιβεβαιωνουν πως η υλη και ο τροπος θα ειναι ιδιος γιατι πρεπει λεει να συνεδριασουν απο κοινου ΑΣΕΠ και Υπ.Παιδειας για το format και μετα το Π.Ι. θα δωσει την υλη.

αν επαληθευτει τελικα αυτο με την ιστορια, πως δηλ.θα ειναι μεσα απο τα σχολικα, αυτο με φοβιζει ακομα περισσοτερο....γιατι η υλη ως χρονικη περιοδος θα ειναι ακομα μεγαλυτερη αλλα και σε πλατος θα ειναι μεγαλυτερη (ευρωπαικη κλπ κλπ). Το κυριο ομως ζητημα παραμενει: η ιστορια στα σχολικα ειναι αποσπασματικη και δυσκολευει πολυ στην κατανοηση των γεγονοτων. αρα θα ειναι ακομα πιο κουραστικη στην απομνημονευση.
Δικη μου γνωμη, αλλος θα προτιμουσε σχολικα και μονο.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος arlekinos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 57
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #2516 στις: Δεκέμβριος 14, 2010, 06:55:21 μμ »
Σορυ ρε παιδια να ρωτησω κατι γιατι δεν καταλαβαινω. Τι ακριβως σημαινει πως ο ασεπ θα γινει κανονικα? Ο προηγουμενος ασεπ ηταν να γινει τελος του 2008 και τελικα εγινε αρχες του 2009. Με δεδομενο οτι ο ασεπ γινεται καθε δυο χρονια θα πρεπει Ιανουαριο-Φεβρουαριο του 2011 να γινει ο επομενος ασεπ. Αρα η εγω δεν εχω καταλαβει κατι σωστα, η καποιοι οταν λενε "κανονικα" εννοουν κατι αλλο που δεν πιανω.

Αποσυνδεδεμένος kostas7

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 129
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν δεν πέφτεις, δεν προσπαθείς αρκετά.
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #2517 στις: Δεκέμβριος 14, 2010, 07:17:07 μμ »
Ναι Μαρκο μου, ομως εαν επαληθευτουν οι πληροφοριες για τα σχολικα βιβλια ως υλη για την ιστορια θα γλυτωσουμε απο απο υλη τυπου
:Η Ελλαδα στο διεθνες πλαισιο απο το 1830 εως σημερα οπου χανει η μανα το παιδι και το παιδι τη μανα.Δεν ηξερες τι να πρωτοδιαβασεις...Και ειδικα απο ΠΟΥ να το διαβασεις.Θυμαμαι χαρακτηριστικα πως ειχα δωσει γυρω στα 100 ευρω για βιβλια νεοτερης ιστοριας.Το ιδιο ειχε γινει αλλα με λιγοτερα χρηματα και για τις αλλες περιοδους.
Τωρα αν γινει αυτο με τα σχολικα,περα απο το οικονομικο οφελος θα μπορουμε να κινηθουμε σε ενα συγκεκριμενο πλαισιο χωρις να χανομαστε στο...απειρο ;)
Να κάνεις αυτά που νομίζεις πως είναι σωστά, έστω κι αν κάνοντας αυτά πρόκειται να σε κακολογήσουν. Γιατί ο όχλος είναι κακός κριτής κάθε καλού πράγματος.
Πυθαγόρας, 580-490 π.Χ.

Αποσυνδεδεμένος Supreme

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1037
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #2518 στις: Δεκέμβριος 14, 2010, 07:34:20 μμ »
Επίσης θα ήθελα να ενημερώσω τους φίλους συναδέλφους όσα έμαθα απο πηγή μέσα απο το υπυργείο πως θα γίνει διαγωνισμός κανονικά και ως προς την ύλη του γνωστικού τα αρχαία ελληνικά, νέα ελληνικά και νεοελληνική γλώσσα δε θα αλλάξει η ύλη, παρα μόνο στην ιστορία που σκέφτονται να είναι αποκλειστικά απο τα σχολικά βιβλία.
Θα δώσουμε και τεστ δεξιοτήτων;

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #2519 στις: Δεκέμβριος 14, 2010, 07:50:39 μμ »
Ναι Μαρκο μου, ομως εαν επαληθευτουν οι πληροφοριες για τα σχολικα βιβλια ως υλη για την ιστορια θα γλυτωσουμε απο απο υλη τυπου
:Η Ελλαδα στο διεθνες πλαισιο απο το 1830 εως σημερα οπου χανει η μανα το παιδι και το παιδι τη μανα.Δεν ηξερες τι να πρωτοδιαβασεις...Και ειδικα απο ΠΟΥ να το διαβασεις.Θυμαμαι χαρακτηριστικα πως ειχα δωσει γυρω στα 100 ευρω για βιβλια νεοτερης ιστοριας.Το ιδιο ειχε γινει αλλα με λιγοτερα χρηματα και για τις αλλες περιοδους.
Τωρα αν γινει αυτο με τα σχολικα,περα απο το οικονομικο οφελος θα μπορουμε να κινηθουμε σε ενα συγκεκριμενο πλαισιο χωρις να χανομαστε στο...απειρο ;)

ισως εχεις δικιο, ομως για σας που δινεται πρωτη φορα φοβαμαι πως πολυ θα σας κουρασει με την εννοια πως στα σχολικα ειναι πολυ αποσπασματικη.
Εμεις που εχουμε δωσει 2 φορες, ξερουμε καποια πραγματα και ισως θα μας ειναι σιγουρα ευκολοτερο. Ετσι πιστευω, ισως ειμαι εντελως εξω...


Επίσης θα ήθελα να ενημερώσω τους φίλους συναδέλφους όσα έμαθα απο πηγή μέσα απο το υπυργείο πως θα γίνει διαγωνισμός κανονικά και ως προς την ύλη του γνωστικού τα αρχαία ελληνικά, νέα ελληνικά και νεοελληνική γλώσσα δε θα αλλάξει η ύλη, παρα μόνο στην ιστορία που σκέφτονται να είναι αποκλειστικά απο τα σχολικά βιβλία.
Θα δώσουμε και τεστ δεξιοτήτων;

δεν συζητουν ακομα τιποτα πανω σε αυτο.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32321
  • Τελευταία: ikaramper
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161458
  • Σύνολο θεμάτων: 19232
  • Σε σύνδεση σήμερα: 417
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 335
Σύνολο: 344

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.075 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.