*

Αποστολέας Θέμα: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02  (Αναγνώστηκε 637151 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #434 στις: Οκτώβριος 22, 2007, 09:50:09 πμ »
Καλημέρα. Το ποσες ωρες διαβάζει ο καθενας απο μας για τον ασεπ,θεωρώ οτι ειναι κατι προσωπικό,επομένως δεν πρεπει να "κολάμε" σε αυτα. εποικοδομήτικο ειναι το διαβασμα που το κανουμε οχι αναγκαστικά (εξαιρούνται οι 2 τελευταιοι μήνες πριν τη μερα του διαγωνισμου) αλλα με όρεξη,καλη διαθεση.
τωρα βεβαια θα μου πειτε ορεξη και καλη διαθεση για διαβασμα ασεπ γίνεται;
κι ομως πιστευω οτι γίνεται. οταν αποφασίζει καποιος να δώσει ασεπ και να το παρει στα σοβαρα!! 
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:08:21 »

Αποσυνδεδεμένος VITA

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 21
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #435 στις: Οκτώβριος 22, 2007, 09:55:20 πμ »
Καλημέρα. Το ποσες ωρες διαβάζει ο καθενας απο μας για τον ασεπ,θεωρώ οτι ειναι κατι προσωπικό,επομένως δεν πρεπει να "κολάμε" σε αυτα. εποικοδομήτικο ειναι το διαβασμα που το κανουμε οχι αναγκαστικά (εξαιρούνται οι 2 τελευταιοι μήνες πριν τη μερα του διαγωνισμου) αλλα με όρεξη,καλη διαθεση.
τωρα βεβαια θα μου πειτε ορεξη και καλη διαθεση για διαβασμα ασεπ γίνεται;
κι ομως πιστευω οτι γίνεται. οταν αποφασίζει καποιος να δώσει ασεπ και να το παρει στα σοβαρα!! 
symfwnw me ayth th 8esh! Einai enas kalos tropos na kalypsoume kai ta opoia kena mas. giati pisteyw pws oloi exoume ane3arthta apo to poso kairo doyleyoume, exoume parei ptyxio ktl. E3allou apotelei stoixeio ths idias fyshs ths "douleias" mas to diabasma... :) :) :)

Αποσυνδεδεμένος Lenazagor

  • Συλλέκτης Παραστάσεων
  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 858
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Lenazagor
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #436 στις: Οκτώβριος 22, 2007, 12:21:39 μμ »
VITA  καλωσήρθες.
Θα σε παρακαλούσα να γράφεις με Ελληνικούς χαρακτήρες και όχι με greeklish.

Ευχαριστώ  :)

Αποσυνδεδεμένος VITA

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 21
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #437 στις: Οκτώβριος 22, 2007, 12:40:44 μμ »
VITA  καλωσήρθες.
Θα σε παρακαλούσα να γράφεις με Ελληνικούς χαρακτήρες και όχι με greeklish.

Ευχαριστώ  :)
ευχαρίστως!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:08:21 »

Αποσυνδεδεμένος vasli

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #438 στις: Οκτώβριος 27, 2007, 06:58:02 μμ »
Καλησπέρα παιδιά!
Είμαι καινούρια,πήρα πτυχίο τον Ιούλιο και θα προσπαθήσω να διαβάσω για τον ασεπ.Ευτυχώς που σας ανακάλυψα για να πάρω κουράγιο.Θα ήθελα να μου προτείνετε τεστ-βιβλίο για τα παιδαγωγικά.Έχω υπόψιν μου τα βιβλία του Ματσαγγούρα και του Καψάλη για θεωρία παιδαγ.-γεν.διδακτικής.
Έχω αποφασίσει να πάω και φροντιστήριο για να μπω σε μία σειρά.Τέλειωσα στα Γιάννενα το κλασικό και στην σχολή δεν είχα κάποιο μάθημα σχετικά με τα παιδαγωγικά.Όπως καταλαβαίνετε έχω μαύρα μεσάνυχτα.Θά'θελα κάποιος να μου προτείνει κάποιο φροντιστήριο αν είναι ενημερωμένος και με πια βιβλία πρέπει να ασχοληθώ αρχικά.

Αποσυνδεδεμένος VITA

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 21
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #439 στις: Οκτώβριος 28, 2007, 10:54:50 πμ »
Καλησπέρα παιδιά!
Είμαι καινούρια,πήρα πτυχίο τον Ιούλιο και θα προσπαθήσω να διαβάσω για τον ασεπ.Ευτυχώς που σας ανακάλυψα για να πάρω κουράγιο.Θα ήθελα να μου προτείνετε τεστ-βιβλίο για τα παιδαγωγικά.Έχω υπόψιν μου τα βιβλία του Ματσαγγούρα και του Καψάλη για θεωρία παιδαγ.-γεν.διδακτικής.
Έχω αποφασίσει να πάω και φροντιστήριο για να μπω σε μία σειρά.Τέλειωσα στα Γιάννενα το κλασικό και στην σχολή δεν είχα κάποιο μάθημα σχετικά με τα παιδαγωγικά.Όπως καταλαβαίνετε έχω μαύρα μεσάνυχτα.Θά'θελα κάποιος να μου προτείνει κάποιο φροντιστήριο αν είναι ενημερωμένος και με πια βιβλία πρέπει να ασχοληθώ αρχικά.
καλή αρχή!!! αρχίζεις ή με τη τη ν.ε. γραμματεία : γραμματολογία του Πολίτη σε συνδυασμό με τις εισαγωγές των σχολικών βιβλίων και τη γραμματολογία που εισήχθη φέτος στα γυμνάσια, ή με την α.ε. γραμματεία: γραμματολογία lesky, easterling- knox κτλ. σε συνδυασμό με τα σχολικά πάλι και τη γραμματολογία α.ε. γραμματείας του γυμνασίου, ή τέλος με παιδαγωγικά: ένας καλός μπούσουλας για να μπει κανείς στο κλίμα είναι του Πελεκάνου ένα δίτομο έργο, το οποίο αφορά γενική και ειδική παιδαγωγική. μετά Ματσαγκούρας, Πυργιωτάκης κτλ κτλ. Μην ξεχνάμε, βέβαια, τα βιβλία του καθηγητή, πολύτιμοι αρωγοί. ΚΟΥΡΑΓΙΟ! να ρε ρωτήσω, σου έκανε μάθημα η Παπαδημητρίου - Λατινικά;

Αποσυνδεδεμένος vasli

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #440 στις: Οκτώβριος 28, 2007, 11:08:49 πμ »
Καλημέρα Vita και σ'ευχαριστώ για την πολύτιμη βοήθεια!!!
Άγιος άνθρωπος όπως έχουν γράψει στη σχολή.Ναι την είχα και στα μαθήματα που δεν την είχα προσπάθησα να την πάρω σε άλλα εξάμηνα.

Αποσυνδεδεμένος VITA

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 21
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #441 στις: Οκτώβριος 28, 2007, 06:40:24 μμ »
Καλημέρα Vita και σ'ευχαριστώ για την πολύτιμη βοήθεια!!!
Άγιος άνθρωπος όπως έχουν γράψει στη σχολή.Ναι την είχα και στα μαθήματα που δεν την είχα προσπάθησα να την πάρω σε άλλα εξάμηνα.

πραγματικά! είμαι τυχερή που ξεκίνησα και τελείωσα την μικρή ακαδημαϊκή μου "εμπειρία" κάνοντας μάθημα μαζί της. μα είναι ακόμη τόσο δύσκολα τα πράγματα στο πανεπιστήμιο αυτό;; καλή σταδιοδρομία vasili!!!

Αποσυνδεδεμένος Angel1ca

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 122
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #442 στις: Οκτώβριος 28, 2007, 09:30:44 μμ »
Καλησπέρα. VITA και vasli επιτέλους κάποιοι συμπάσχοντες... Κλασική κατεύθυνση στο φιλολογικό Ιωαννίνων speaking. Φυσικά πολλά χρόνια απόφοιτη του τμήματος. Για την Παπαδημητρίου συμφωνώ και επαυξάνω. Υπήρξα φοιτήτριά της σε όλα τα μαθήματα (υποχρεωτικά και κατ' επιλογήν) που δίδασκε και μπορούσα να την παρακολουθήσω. Θα αναφέρω ένα ακόμη όνομα, το οποίο στην εποχή μου ανήκε στα "απαγορευμένα"... Κατσούρης!!! Έχουν περάσει 8 χρόνια από την αποφοίτησή μου και ακόμα σιχτιρίζω την ώρα και τη στιγμή που υποχρεώθηκα να υπάρξω φοιτήτριά του... Τον ενάμιση χρόνο που φορτώθηκα στην πλάτη πέρα της κανονικής φοίτησης τον οφείλω αποκλειστικά και μόνο σε αυτόν...

Αποσυνδεδεμένος marita

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 278
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #443 στις: Οκτώβριος 28, 2007, 10:15:57 μμ »
Γεια σας κι από μένα  :) Βρε παιδιά μήπως είναι πολύ νωρίς να διαβάζετε ιστορία από τώρα? Το λέω αυτό γιατί ποιος ξέρει τι κέφια θα έχουν την άλλη φορά και τι θα σκαρφιστούν πάλι να δώσουν ως διδακτέα ύλη. Στον προηγούμενο ασέπ αρχισα να διαβάζω ένα χρόνο πριν τα κείμενα των νέων. Βλέπετε σε όλους τους προηγούμενους διαγωνισμούς έδιναν κάποιους λογοτέχνες και έλεγαν ότι στην διδακτέα ύλη ανήκουν και τα όλα τα κειμενα των λογοτεχνών αυτών, που συμπεριλαμβάνονται στα σχολικά βιβλία όλων των τάξεων. Τα έργα αυτά είναι πάρα πολλά και, δεδομένου ότι στον ασεπ του 2005 δεν ήμουν στους διοριστέους γιατι δεν γνώριζα το ποιήμα του Καρυωτάκη που μπήκε στο γνωστικό ( όσοι δώσατε θα το θυμάστε), άρχισα να τα διαβάζω για να μην την ξαναπατήσω. Αγόρασα βοηθήματα, βιβλία του καθηγητή, διάβαζα τουλάχιστον 2 ώρες την μέρα για να είμαι προετοιμασμένη. Κι αφού είχα μάθει την λεπτομέρεια της λεπτομέρειας, ανακοινώνεται η ύλη και παθαίνω σοκ! Σεφέρης, Καβάφης, Βιζυηνός και δεν θυμάμαι αν ήταν άλλος. Τόσο διάβασμα για το τίποτα!Φτου κι απο την αρχή μετά. Και πού να βρεις την όρεξη...Γι΄αυτό σας λέω. Μην τρελαίνεστε για ιστορίες και τέτοια. Λίνο Πολίτη διαβάστε καλά, Εισαγωγες Σχολικών και Παιδαγωγικά ( αν μπορείτε και γραμματολογία ). Αν έχετε τελειώσει με αυτά όταν ανακοινωθεί η ύλη για τον επόμενο ασέπ, πιστεύω ότι με συστηματικό διάβασμα θα καταφέρετε να την βγάλετε άνετα. Αυτά από μένα. Να είστε καλά και καλό κουράγιο σε όσους έχουν ήδη αρχίσει το διάβασμα.

Αποσυνδεδεμένος dimitra06

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #444 στις: Οκτώβριος 28, 2007, 11:10:05 μμ »
Γεια σας παιδιά κι από μένα!Είμαι καινούργια στη συζήτηση αλλά σας διαβάζω καιρό τώρα!Η αλήθεια είναι πως μου δώσατε κουράγιο να ξεκινήσω κι εγω διάβασμα για τον ΑΣΕΠ όσο κι αν θεωρούσα ότι είναι πολύ νωρίς ακόμα. Έδωσα στον προηγούμενο ΑΣΕΠ αλλά αδιάβαστη και με την αναμενόμενη αποτυχία!!!!Ξεκιίνησα κι εγώ με τις γραμματολογίες. Δεν υπάρχει περίπτωση να βγουν εκτός ύλης. Η ιστορία του Λίνου Πολίτη και το Λεξικό Λογοτεχνικών όρων του οργανισμού αρκούν για τα νέα (όσοι έχουν τελειώσει ΜΝΕΣ και έδωσαν πτυχιακό πιστεύω να συμφωνούν). Για τα αρχαια έχει κανείς υπόψη του την ιστορία της αρχαίας ελληνικής λογοτεχνίας των easterling - knox? Μας την πρότειναν στη σχολή αλλά είναι αρκετά αναλυτική, χρειάζονται τόσες λεπτομέρειες?
"Τώρα πια δε φωνάζω τώρα πια δε σκέφτομαι κάτι σταμάτησε μέσα μου  Μπορώ να δω τη μορφή μου στον καθρέφτη μπορώ να διακρίνω μια μάσκα χλωμή και ολότελα ξένη"   Μ.Α.

Αποσυνδεδεμένος dimitra06

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #445 στις: Οκτώβριος 28, 2007, 11:15:18 μμ »
Επίσης θα ήθελα να κάνω και μια ανόητη ερώτηση  :)
Ακόμα δεν έχω καταλάβει πως κάποιος θεωρείατι επιτυχών στον ΑΣΕΠ!!!Νόμιζα ότι προϋπόθεση είναι να πιάσεις τη βάση σε όλα τα μαθήματα αλλά είδα συνάδελφους που έγραψαν π.χ. 40 στα αρχαία και είναι επιτυχόντες. Ο μέσος όρος της κάθε ενότητας πρέπει να είναι πάνω από 50 μονάδες?Συγγνώμη για τις αφελέστατες ερωτήσεις μου  :P
"Τώρα πια δε φωνάζω τώρα πια δε σκέφτομαι κάτι σταμάτησε μέσα μου  Μπορώ να δω τη μορφή μου στον καθρέφτη μπορώ να διακρίνω μια μάσκα χλωμή και ολότελα ξένη"   Μ.Α.

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #446 στις: Οκτώβριος 28, 2007, 11:39:04 μμ »
Τα αρχαια , η ιστορια και τα νεα θεωρουνται ολα μαζι Α θεματικη ενοτητα (Γνωστικο)
Η δευτερη θεματικη ενοτητα ειναι η ειδικη διδακτικη που πιανει 60% και τα παιδαγωγικα που πιανουν 40%.
Θελεις τουλαχιστον 50% στην καθε ενοτητα και 55% μεσο ορο και στις δυο για να θεωρεισαι επιτυχουσα. Οπως καταλαβες αν εχεις αρχαια 40% δεν κοβεσαι αν μπορεις να το καλυψεις απο τα υπολοιπα αντικειμενα του γνωστικου γιατι ο βαθμος ειναι ενιαιος. Παντως μη σου φαινεται περιεργο το 40% στ'Αρχαια. Διαβασε το θεμα ενστασεις στον ΑΣΕΠ και θα καταλαβαινεις πως ειναι δυνατον συναδελφοι με πολυ διαβασμα και πηραν αρχαια πολυ χαμηλους βαθμους :-\

Αποσυνδεδεμένος dimitra06

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #447 στις: Οκτώβριος 28, 2007, 11:41:56 μμ »
ευχαριστώ πολύ kellykou!
"Τώρα πια δε φωνάζω τώρα πια δε σκέφτομαι κάτι σταμάτησε μέσα μου  Μπορώ να δω τη μορφή μου στον καθρέφτη μπορώ να διακρίνω μια μάσκα χλωμή και ολότελα ξένη"   Μ.Α.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32313
  • Τελευταία: anikologr3
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161200
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 747
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 748
Σύνολο: 762

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.063 δευτερόλεπτα. 32 ερωτήματα.