*

Αποστολέας Θέμα: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02  (Αναγνώστηκε 640138 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος libera

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 199
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #448 στις: Οκτώβριος 28, 2007, 11:43:39 μμ »
Γιατί λέτε μόνο για τον Κατσούρη;Ο Οικονόμου και ο Παπαμιχαήλ ας πούμε ήταν καλύτεροι; Όταν περνούσαν οι φοιτητές τα μαθήματά τους ήταν σαν να έπαιρναν πτυχίο!Εϊχε φρακάρει η φιλολογία μένοντας οι φοιτητές πέμπτο και έκτο έτος (για να μη πω και έβδομο) για να τους περάσουν μετά από πολλά βασανιστήρια. Και όμως αυτοί ακάθεκτοι(εκτός του Παπαμιχαήλ πλέον που συνταξιοδοτήθηκε) συνεχίζουν το "έργο" τους. Ευτυχώς που υπήρχε και η Παπαδημητρίου και περνούσαμε κανένα μάθημα με λιγότερο άγχος!Για μένα ο κορυφαίος καθηγητής που πέρασε ποτέ από τη σχολή και νιώθω πολύ τυχερή που τον πρόλαβα πριν πάρει σύνταξη είναι ο Κακριδής!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:27:30 »

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #449 στις: Οκτώβριος 28, 2007, 11:54:56 μμ »
ευχαριστώ πολύ kellykou!

Nα'σαι καλα και καλη δυναμη :)

Αποσυνδεδεμένος Angel1ca

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 122
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #450 στις: Οκτώβριος 29, 2007, 12:11:22 πμ »
Γιατί λέτε μόνο για τον Κατσούρη;Ο Οικονόμου και ο Παπαμιχαήλ ας πούμε ήταν καλύτεροι; Όταν περνούσαν οι φοιτητές τα μαθήματά τους ήταν σαν να έπαιρναν πτυχίο!Εϊχε φρακάρει η φιλολογία μένοντας οι φοιτητές πέμπτο και έκτο έτος (για να μη πω και έβδομο) για να τους περάσουν μετά από πολλά βασανιστήρια. Και όμως αυτοί ακάθεκτοι(εκτός του Παπαμιχαήλ πλέον που συνταξιοδοτήθηκε) συνεχίζουν το "έργο" τους. Ευτυχώς που υπήρχε και η Παπαδημητρίου και περνούσαμε κανένα μάθημα με λιγότερο άγχος!Για μένα ο κορυφαίος καθηγητής που πέρασε ποτέ από τη σχολή και νιώθω πολύ τυχερή που τον πρόλαβα πριν πάρει σύνταξη είναι ο Κακριδής!
Libera, θύμησες κακές κάνουμε βραδιάτικα... Απλά ο Οικονόμου, αν εκδήλωνες ενδιαφέρον για το μάθημά του και ήσουν επί πτυχίω, σε έσπρωχνε έστω και για το πενταράκι. Όσο για τον Παπαμιχαήλ... Μάλλον στα καλά του τον είχαμε βρει την εποχή που φοιτούσα, γιατί μπορεί να θεωρούταν σκληρός καθηγητής αλλά όχι παράλογος. Εν αντιθέσει ο Κατσούρης 6 φορές με είχε κόψει (φαντάσου ήμουν από τις ελαφρές περιπτώσεις) με βαθμολογία από 4,6 έως 6,4. Απίστευτο??? Όχι όσο οι δικαιολογίες του... Έχω παραβρεθεί σε σύγκρουσή του με φοιτητή που τον έδινε για 11η φορά, βρισκόταν στο 16ο εξάμηνο και τα τελευταία 5 χρωστούσε μόνο Κατσούρη... Ο νεαρός είχε διακόψει την αναβολή του, υπηρετούσε τη μαμά πατρίδα και, όταν ενημερώθηκε για το βαθμό του (από τον ίδιο τον Κατσούρη στο γραφείο του), τον συγκρατούσαμε 3 άτομα, γιατί βρισκόταν σε κατάσταση αμόκ και φοβόμασταν μην τυχόν του επιτεθεί και δε δει πτυχίο ποτέ του... Βαθμός του παιδιού 6,9... Απλά είχε διαπράξει το ασυγχώρητο λάθος να απαντήσει τις 8 από τις 10 ερωτήσεις και ο Κατσούρης θεωρούσε ότι δε δύναται να επιτρέψει σε ημιμαθή φοιτητή να πάρει πτυχίο... Τέλος πάντων.. Για να μη μονοπωλώ τη συζήτηση "για χαμένα μεγαλεία που διηγώντας τα να κλαις", θα επισημάνω ότι πρόκειται για σκ...ψυχο άνθρωπο, που δυστυχώς το ποιόν του χαρακτήρα του δε θα του επιτρέψει να μεταλαμπαδεύσει με εύσχημο τρόπο τις αναμφισβήτητα αξιόλογες γνώσεις του στους εκάστοτε φοιτητές του...

Αποσυνδεδεμένος tihea

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1661
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΑΣΕΠ=Αποτελεσματικό Σύστημα Εξόντωσης Πτυχιούχων
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #451 στις: Οκτώβριος 29, 2007, 12:28:28 πμ »
Κορίτσια πέρασα κι εγώ κι απ' τους τρείς!! Πραγματικά .. τι τους θυμηθήκαμε βραδιάτικα.. Όταν δύναμε Οικονόμου θυμάμαι έβλεπες εγκύους.. σαραντάρηδες.. τραγελαφικά πράγματα.. Και πως τον πέρασα... μάλλον ο θεός με λυπήθηκε κάποια στιγμή..Το τόπικ δεν είναι το αντίστοιχο.. ίσως άξιζε ν' ανοικτεί ένα με μνήμες και περιστατικά από εκείνα τα χρόνια.Όταν πέρασα Κάτσουρη Βατράχους θυμάμαι το γιόρταζα για μέρες, δε μπορούσα να το πιστέψω..
Η γοητεία του πληθυντικού αριθμού και η μοναξιά του σχοινοβάτη εκπαιδευτικού.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:27:30 »

Αποσυνδεδεμένος libera

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 199
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #452 στις: Οκτώβριος 29, 2007, 12:30:32 πμ »
Συμφωνώ απόλυτα Αngelica!Πρόκειται για σχιζοφρενείς ανθρώπους που έχουν το ακαταλόγιστο και ομώς κανένας δεν τους ελέγχει.Περάσαμε τέτοιο μαρτύριο και ψυχική οδύνη για να πάρουμε αυτό το πτυχίο και καταλήγουμε τώρα να διαβάζουμε και να ξαναδιαβάζουμε για τον Ασεπ και να παρακαλάμε να μας δώσουν καμιά ώρα πρόσθετη.

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #453 στις: Οκτώβριος 29, 2007, 12:41:50 πμ »
Συναδελφοι και στη Φιλοσοφικη Αθηνας ειχε αντιστοιχους. Φαινεται παντου υπαρχουν καποιοι για να μας κανουν τη ζωη δυσκολη. Θυμαμαι καθηγητη απο το Ιστορικο(αφηνω του Ιστορικου να κανουν μαντεψιες) ο οποιος οταν διναμε το μαθημα τουγινοταν κοσμοσυρροη. Το εξαμηνο που τον εδωσα εγω με ειχαν τρομοκρατησει. Ακουγα παιδια που δεν επαιρναν πτυχιο για χαρη του. Δε θα πιστεψετε τι εκαναν τα ατομα της διοικησης. Επειδη δεν περιμεναν τοση προσελευση και γραφαμε μεχρι και στους διαδρομους στο 21 αμφιθεατρο αν θυμαμαι καλα του ιστορικου ειχαμε ενα μεταπτυχιακο φοιτητη που τον εβαλαν επειδη δεν ειχαν επιτηρητες. Ηταν τοσο καλο ατομο που εκατσε στην εδρα και δε κουνηθηκε καθολου. Ηταν η πρωτη και τελευταια φορα της ζωης μου που ανοιξα βιβλιο. Ηταν τοσος ο φοβος μου με αυτα που εβλεπα που εγραψα τις ερωτησεις παρομοιες με το βιβλιο. Οταν βγηκαν τα αποτελεσματα τι φανταζεστε οτι πηρα? 7. Μεχρι 7 ηταν και οι μεγαλυτεροι βαθμοι του. Φανταστειτε πηρα 7 με αντιγραφη. Ντρεπομαι που το λεω αλλα αν δεν το ειχα κανει μου φαινεται ακομη θα τον εδινα. :-\ :-\ :-\ :-\ :-\ :-\ :-\ :'( :'( :'( :'(

Αποσυνδεδεμένος Angel1ca

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 122
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #454 στις: Οκτώβριος 29, 2007, 12:45:59 πμ »
Πράγματι, θα ήταν καλό να ανοιγόταν ένα αντίστοιχο τόπικ αναφορικά με αναμνήσεις... Ααααχ, βρε κορίτσια, να 'στε καλά, με κάνατε να αισθανθώ 20-22 χρονών και πάλι, να ξαναθυμηθώ το πόσο ρομαντικά σκεφτόμουν τότε και να υπερθεματίσω τη λατρεία που είχα για την επιστήμη μας... Κάτι τέτοιες καταστάσεις με κρατούν αισιόδοξη για το τι μέλλει γενέσθαι...Τα Χριστούγεννα πάω Γιάννενα και ελπίζω να έχω νεότερα, για να σας μεταφέρω...

Αποσυνδεδεμένος Angel1ca

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 122
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #455 στις: Οκτώβριος 29, 2007, 12:50:48 πμ »
kellykou, είμαι σίγουρη ότι κάθε σχολή διαθέτει το "σήμα κατατεθέν" της... Όπως είμαι ακόμα περισσότερο σίγουρη ότι τώρα προσπαθούμε να αποδείξουμε μέσω ΑΣΕΠ ότι δεν είμαστε ελέφαντες... ???

Αποσυνδεδεμένος vasli

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #456 στις: Οκτώβριος 29, 2007, 04:02:12 μμ »
Κατσούρης!!!!!!!Κι όμως  ξέρω άτομο που τον πέρασε με την πρώτη!!!!Ήμουν από τις τυχερές που είχα Ζωγράφου,την μικρή,μας ξεζούμισε κι αυτή αλλά τουλάχιστον γλυτώσαμε από του Χάρου τα δόντια!!Ας μ'ενημερώσει κάποιος για βιβλίο-τέστ στα Παιδαγωγικά.

Αποσυνδεδεμένος turpis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 52
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #457 στις: Νοέμβριος 01, 2007, 09:53:12 πμ »
Καλημέρα!Έδωσα στον προηγούμενο ΑΣΕΠ και πήγα και φροντιστήριο.Επιτυχούσα αλλά όχι διοριστέα!Πιστεύω ότι αν διδάσκεις δεν έχεις τόση ανάγκη να πας.Εγώ προσωπικά πήρα μεγάλη βοήθεια περισσότερο στα Νεα ελληνικά καθώς είναι το μάθημα που δεν συμπαθώ και το φροντιστήριο με έβαλε αρκετά στον τρόπο που πρέπει να το σκεφτώ.Αυτή τη φορά όμως δεν θα παρακολουθήσω γιατί επι της ουσίας όλα όσα σου διδάσκουν υπάρχουν στα βιβλία του καθηγητή και τις οδηγίες του παιδαγωγικού.Επίσης μια επιτυχούσα μου είπε ότι εκείνη έμεινε μόνο στα βιβλία του σχολείου!Πάντως καλό θα είναι να αρχίσεις με τα θεωρητικά , γραμματολογία αρχαία και νέα ,καθώς επίσης και με άγνωστα κείμενα.Πιο πολύ για το λεξιλόγιο και τη μετάφραση.
Ελπίζω να βοήθησα!
Η παρούσα στιγμή είναι το μόνο που είχες , το μόνο που έχεις , το μόνο που θα έχεις ποτέ .

Αποσυνδεδεμένος stenies

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 333
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #458 στις: Νοέμβριος 01, 2007, 11:18:55 πμ »
Κατσούρης!!!!!!!Κι όμως  ξέρω άτομο που τον πέρασε με την πρώτη!!!!Ήμουν από τις τυχερές που είχα Ζωγράφου,την μικρή,μας ξεζούμισε κι αυτή αλλά τουλάχιστον γλυτώσαμε από του Χάρου τα δόντια!!Ας μ'ενημερώσει κάποιος για βιβλίο-τέστ στα Παιδαγωγικά.
Τον φιλτατο τον Κατσουρη!Εμενα με εκοψε 2 φορες εξαιτιας συνωνυμιας.Φανταζεστε πως ενιωσα?Πηγα στο γραφειο του για να δω το γραπτο μου και η απαντηση του ηταν "τι θες και συ που χρωστας το μαθημα 6 χρονια".Του εξηγησα πως αναφεροταν σε αλλο ατομο και ετσι λυθηκε το προβλημα την επομενη φορα.Οσο για τον Παπαμιχαηλ ειχα κοπει με ?!+- (τα θυμαστε αυτα τα σηματακια του?).παπαδημητριου,Μαντζιου,Περυσινακης φοβεροι.Καλη τους ωρα!Οποιος μαθει νεοτερα απο τα Γιαννενα ενημερωνει και εμας.

Αποσυνδεδεμένος vasli

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #459 στις: Νοέμβριος 01, 2007, 04:14:11 μμ »
Να'σαι καλά!Αν μπορείς στείλε μου το φροντιστήριο που πήγες σε προσωπικό sms!!!
Καλημέρα!Έδωσα στον προηγούμενο ΑΣΕΠ και πήγα και φροντιστήριο.Επιτυχούσα αλλά όχι διοριστέα!Πιστεύω ότι αν διδάσκεις δεν έχεις τόση ανάγκη να πας.Εγώ προσωπικά πήρα μεγάλη βοήθεια περισσότερο στα Νεα ελληνικά καθώς είναι το μάθημα που δεν συμπαθώ και το φροντιστήριο με έβαλε αρκετά στον τρόπο που πρέπει να το σκεφτώ.Αυτή τη φορά όμως δεν θα παρακολουθήσω γιατί επι της ουσίας όλα όσα σου διδάσκουν υπάρχουν στα βιβλία του καθηγητή και τις οδηγίες του παιδαγωγικού.Επίσης μια επιτυχούσα μου είπε ότι εκείνη έμεινε μόνο στα βιβλία του σχολείου!Πάντως καλό θα είναι να αρχίσεις με τα θεωρητικά , γραμματολογία αρχαία και νέα ,καθώς επίσης και με άγνωστα κείμενα.Πιο πολύ για το λεξιλόγιο και τη μετάφραση.
Ελπίζω να βοήθησα!

Αποσυνδεδεμένος swtia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 905
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • ΦΙΛΟΛΟΓΙΚΑ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #460 στις: Νοέμβριος 01, 2007, 04:48:48 μμ »
Να'σαι καλά!Αν μπορείς στείλε μου το φροντιστήριο που πήγες σε προσωπικό sms!!!
Καλημέρα!Έδωσα στον προηγούμενο ΑΣΕΠ και πήγα και φροντιστήριο.Επιτυχούσα αλλά όχι διοριστέα!Πιστεύω ότι αν διδάσκεις δεν έχεις τόση ανάγκη να πας.Εγώ προσωπικά πήρα μεγάλη βοήθεια περισσότερο στα Νεα ελληνικά καθώς είναι το μάθημα που δεν συμπαθώ και το φροντιστήριο με έβαλε αρκετά στον τρόπο που πρέπει να το σκεφτώ.Αυτή τη φορά όμως δεν θα παρακολουθήσω γιατί επι της ουσίας όλα όσα σου διδάσκουν υπάρχουν στα βιβλία του καθηγητή και τις οδηγίες του παιδαγωγικού.Επίσης μια επιτυχούσα μου είπε ότι εκείνη έμεινε μόνο στα βιβλία του σχολείου!Πάντως καλό θα είναι να αρχίσεις με τα θεωρητικά , γραμματολογία αρχαία και νέα ,καθώς επίσης και με άγνωστα κείμενα.Πιο πολύ για το λεξιλόγιο και τη μετάφραση.
Ελπίζω να βοήθησα!
απο προσωπικη εμπειρια ψαξτο πριν πας φροντιστηριο. δεν κανω  λογω για τα χρηματα αλλα ειναι πολυτιμος χαμενος χρονος... εγω το σκυλομετανοιασα ενω ημουν υπερ και το χα ψαξει αρκετα. δες μονο ποσα λαθη εκαναν στις απαντησεις. υπαρχει και ειδικο τοπικ για τις εμπειριες απο τα φροντιστηρια. μοναχος σου χορευε κι οσο θελεις πηδα

Αποσυνδεδεμένος annie09

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #461 στις: Νοέμβριος 01, 2007, 07:01:21 μμ »
Καλησπέρα! επειδή ειμαι ασχετη με διδακτικες μηπως μπορει καποιος απο σας που εγραψε  διδακτική ιστοριας καλα και οταν λεω καλα εννοω εκει γυρω στο 85 να μου προτεινει καποιο φροντιστηριο??
ααα πηρα ενα τηλ. σε γνωστο φροντ, της Αθηνας και μου παν πως υποχρεωτικά πρεπει να παρακολουθήσω και τισ 3 διδακτικες (και αρχαία και νέα) πραγμα το οποιο φυσικά και δε προκειται να το κανω. Εγραψα διδακτική ιστοριας 65 και λεω να το παλέψω για κατι καλύτερο με λίγη βοήθεια οταν βεβαια βγει΄η ύλη.
ευχαριστω εκ τω προτερων.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162169
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 805
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 20
Επισκέπτες: 740
Σύνολο: 760

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.091 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.