*

Αποστολέας Θέμα: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02  (Αναγνώστηκε 640104 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Rwxanh

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1501
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση -ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #882 στις: Μάρτιος 03, 2008, 04:34:11 μμ »
Πάλι καλά που μιλάμε μόνο για θέματα από την υλή που δίνεται γιατί έχω ξεκινήσει τη διαδικασία να φωτοτυπώ ΟΛΑ τα βιβλία του Καθηγητή + ΕΠΠΣ + Οδηγίες + ΚΕΕ και έχω πελαγώσει από το χαρτομάνι... Δε γινόταν με τίποτα να διαβάσει κανείς όλα αυτά...
Μονάχη έγνοια η γλώσσα μου στις αμμουδιές του Ομήρου...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:40:38 »

Αποσυνδεδεμένος anniegr

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 127
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #883 στις: Μάρτιος 03, 2008, 05:07:43 μμ »
βασικοτερο κινητρο μαθηση ειναι ο επαινος η η αναγωριση??????????????????????????????????????????????/

αλλα νταλλων .....

Αποσυνδεδεμένος arlene

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 509
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Post Tenebras Lux
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #884 στις: Μάρτιος 03, 2008, 06:36:42 μμ »
εχω την εξής απορία..... αν καποιος που θα δώσει ασέπ δεν εχει προυπηρεσία ωσ αναπλήρωτής ή ωρομίσθιος τί ελπίδες έχει στον ασεπ που έρχεται?μονο μήπωσ είναι επιτυχών ?? :-\

Αποσυνδεδεμένος pariel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 954
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Για να πετύχεις, μην παίρνεις τίποτε προσωπικά
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #885 στις: Μάρτιος 03, 2008, 06:56:47 μμ »
Ρωξάνη, σχετικά με τα βιβλία του καθηγητή δε θεωρώ ότι βοηθούν τόσο στο γνωστικό όσο στη διδακτική, για την οποία και το διάβασμά τους, κρίνεται απαραίτητο.Για παράδειγμνα στα αρχαία που αναφέρεις, για τα περσινά ερωτήματα δε βοηθούσε το διάβασμα απ' το βιβλίο του καθηγητή. Νομίζω ότι ούτε και στο διαγωνισμό του 2005 βοηθούσε σε κάτι το διάβασμα απ' το βιβλία του καθηγητή, αν και δε συμμετείχα τότε.

Τώρα, σε ότι αφορά στ' αρχαία (αν εννοείς βέβαια μόνο το γνωστικό, γιατί όπως είπαμε γα τη διδακτική είναι απαραίτητα τα βιβλία του καθηγητή, εφ'όσον επιλέξεις να εξεταστείς στο συγκεκριμένο μάθημα), θεωρώ ότι αν εστιάσεις σε μια καλή γραμματολογία εξωσχολική σε συνδιασμό με τη σχολική, διαβάσεις καλά τα σχολικά βιβλία (σε ό,τι τουλάχιστον αφορά στις εισαγωγές ακόμη και αυτά που δεν συμπεριλαμβάνονταν στον τελευταίο διαγωνισμό) και εξασκηθείς σε γραμματικοσυντακτικές ασκήσεις καθώς και πραγματολογικές θα είσαι εντάξει.
Θα διαφωνήσω: η ερώτηση των τυπικών σκηνών που ήταν στο γνωστικό των αρχαίων υπήρχε απαντημένη σε πολλά σημεία στο βιβλίο του καθηγητή και εγώ την απάντησα στηριγμένη σ' αυτά: μπορεί να ξέρουμε όλοι τι είναι οι τυπικές σκηνές ως φιλόλογοι αλλά η εμπειρία μου μου έδειξε πως μόνο όταν δείξεις ότι κατέχεις από βιβλίο την απάντηση και δεν αυτοσχεδιάζεις  μόνο έχεις πιθανότητα επιτυχίας. Εγώ για ναδέιξω ότι κατέχω τη ερώτηση έκανα πολλές παραπομπές στο βιβλίο του καθηγητή, αφήνοντας να εννοηθεί έτσι ότι το έχω διαβάσει.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:40:38 »

Αποσυνδεδεμένος pariel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 954
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Για να πετύχεις, μην παίρνεις τίποτε προσωπικά
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #886 στις: Μάρτιος 03, 2008, 06:59:51 μμ »
εχω την εξής απορία..... αν καποιος που θα δώσει ασέπ δεν εχει προυπηρεσία ωσ αναπλήρωτής ή ωρομίσθιος τί ελπίδες έχει στον ασεπ που έρχεται?μονο μήπωσ είναι επιτυχών ?? :-\
Όχι βέβαια. Αν γράψεις καλά δεν έχει σημασία η προϋπηρεσία. Εξάλλου, μπορεί να έχεις μεγάλη προϋπηρεσία και αν δεν είσαι επιτυχών -ουσα στο διαγωνισμό δεν προσμετρώνται για να είσαι στους διοριστέους

Αποσυνδεδεμένος rachel

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
  • papachango
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #887 στις: Μάρτιος 03, 2008, 08:34:44 μμ »
εχω την εξής απορία..... αν καποιος που θα δώσει ασέπ δεν εχει προυπηρεσία ωσ αναπλήρωτής ή ωρομίσθιος τί ελπίδες έχει στον ασεπ που έρχεται?μονο μήπωσ είναι επιτυχών ?? :-\

Δεν είχα καμία προϋπηρεσία στη δευτεροβάθμια, είχα 6 χρόνια να ασχοληθώ με την ύλη του γυμνασίου, δεν έκανα φροντιστήριο (το θεωρώ μεγάλη κοροϊδία) έδωσα πέρσι πρώτη φορά και... διορίστηκα. Δεν ήταν εύκολο, αλλά, όπως αποδείχτηκε, ούτε ακατόρθωτο. Μια μικρή συμβουλή: μην σκεφτεσαι τι κάνουν οι άλλοι.

Αποσυνδεδεμένος pelazi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 470
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #888 στις: Μάρτιος 03, 2008, 08:52:43 μμ »
Συγχαρητήρια rachel!
 Κι εγώ πρώτη φορά θα δώσω.Έχω ξεκινήσει εδώ και 1 μήνα διάβασμα και είχα απελπιστεί από το πόσο δύσκολο είναι τελικά να διοριστείς αλλά όπως είπες κι εσύ όχι ακατόρθωτο.Μου αναπτέρωσες το ηθικό!!!!
Ο χρόνος είναι /πολύ αργός για όσους περιμένουν
                     /πολύ γρήγορος για όσους φοβούνται
                     /πολύ σύντομος για όσους χαίρονται
                     /πολύ μακρύς για όσους υποφέρουν
                     /και αιώνιος για όσους αγαπούν

Αποσυνδεδεμένος marion

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1867
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #889 στις: Μάρτιος 03, 2008, 10:46:05 μμ »
εχω την εξής απορία..... αν καποιος που θα δώσει ασέπ δεν εχει προυπηρεσία ωσ αναπλήρωτής ή ωρομίσθιος τί ελπίδες έχει στον ασεπ που έρχεται?μονο μήπωσ είναι επιτυχών ?? :-\
Όχι βέβαια. Αν γράψεις καλά δεν έχει σημασία η προϋπηρεσία. Εξάλλου, μπορεί να έχεις μεγάλη προϋπηρεσία και αν δεν είσαι επιτυχών -ουσα στο διαγωνισμό δεν προσμετρώνται για να είσαι στους διοριστέους

Pariel, δεν είναι ακριβώς θέμα αυτοσχεδιασμού, καθώς σε ό,τι αφορά στο πρώτο σκέλος της συγκεκριμένης ερώτησης, ο ορισμός των τυπικων σκηνών δίδεται ξεκάθαρα στο σχολικό, και εφ' όσον είχε κανείς εξασκηθεί και στα ερωτήματα που τίθενται μες στα σχολικά, αναφορικά με την πραγματολογική διάσταση, θεωρώ ότι μπορούσε να απαντήσει άνετα και στο 2ο σκέλος της ερώτησης.
" Κάθε χώρα έχει την κυβέρνηση που της αξίζει. "

Αποσυνδεδεμένος ΙΡΙΣ 2

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #890 στις: Μάρτιος 06, 2008, 11:27:26 πμ »
SOS!!! Ποιος μπορεί να με βοηθήσει για τον ΑΣΕΠ? Δεν έχει βγει ακόμα η ύλη και όταν θα βγει δεν θα προλάβω να διαβάσω. Ας μου προτείνει κάποιοσ στο τι πρέπει να διβάσω και τι βιλία.
Επίσης θα ήθελα να με ενημερώσετε για το τι πρέπει να κάνω για να δουλέψω σε σχολείο δεύτερης ευκαιρίας, ή ως ωρομίσθια, ή να κάνω μαθήματα σε αλλοδαπούς... Βοηθήστε με!!

Αποσυνδεδεμένος Αγάπη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2282
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......της συννεφιάς ρηγόπουλο.....
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #891 στις: Μάρτιος 06, 2008, 11:48:01 πμ »
Σταμάτα καλέ να αγχώνεσαι,όλοι στο ίδιο καζάνι βράζουμε.

Τα χαρτιά για ωρομίσθιους,αναπληρωτές και ΠΔΣ τα κάνουμε αρχές καλοκαιριού,μόλις βγουν οι ημερομηνίες θα ενημερωθείς από το forum.


Δε θέλω του κισσού το πλάνο ψήλωμα,σε ξένα αναστηλώματα δεμένο.
Θέλω να είμαι ένα καλάμι,ένα χαμόκλαδο,μα όσο ανεβαίνω,μόνος ν' ανεβαίνω.

Αποσυνδεδεμένος marion

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1867
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #892 στις: Μάρτιος 06, 2008, 01:02:49 μμ »
SOS!!! Ποιος μπορεί να με βοηθήσει για τον ΑΣΕΠ? Δεν έχει βγει ακόμα η ύλη και όταν θα βγει δεν θα προλάβω να διαβάσω. Ας μου προτείνει κάποιοσ στο τι πρέπει να διβάσω και τι βιλία.
Επίσης θα ήθελα να με ενημερώσετε για το τι πρέπει να κάνω για να δουλέψω σε σχολείο δεύτερης ευκαιρίας, ή ως ωρομίσθια, ή να κάνω μαθήματα σε αλλοδαπούς... Βοηθήστε με!!

Ίρις, σε ό,τι αφορά στα βιβλία για τα οποία και ζητάς βοήθεια, διάβασε προσεχτικά όλες τις σελ. του συγκεκριμένου topic και θα δεις ότι οι συναδέλφοι έχουν προτείνει αξιόλογα και πολύ καταταπιστικά εγχειρίδια.
" Κάθε χώρα έχει την κυβέρνηση που της αξίζει. "

Αποσυνδεδεμένος stratos91

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1319
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #893 στις: Μάρτιος 06, 2008, 05:02:51 μμ »
Καλησπέρα σε όλους!

Αν και παρακολουθώ το forum αρκετό καιρό τώρα, δεν έτυχε να γράψω ποτέ. Οι οδηγίες που δίνονται πάντως είναι εξαιρετικά κατατοπιστικές. Προσωπικά με έχουν βοηθήσει πολύ. Είχα δώσει στον προηγούμενο ΑΣΕΠ για πρώτη φορά και ήμουν επιτυχών αλλά μη διοριστέος. Όσον αφορά τα Νέα Ελληνικά, όλα τα λάθη μου αφορούσαν την Έκφραση-Έκθεση. Μιας και τώρα έχουμε μπει εντατικά στο ρυθμό της προετοιμασίας, θα ήθελα να ρωτήσω αν πιστεύετε ότι εκτός από τα σχολικά βιβλία θα ήταν καλό κάποιος να διαβάσει και βοηθήματα, καθώς οι ερωτήσεις τους έχουν πάρει μια πρακτική κατεύθυνση και ίσως χρειάζεται εξάσκηση (π.χ. βλ. ερώτηση για παράγραφο που ζητήθηκε). Η αλήθεια είναι ότι πέρυσι είχα διαβάσει μόνο τους κανόνες από τα βιβλία και έτσι δεν ξέρω τι ασκήσεις έχουν και αν επαρκούν. Επίσης άκουσα ότι τα βοηθήματα από το Μεταίχμιο θεωρούνται καλά. Οποιαδήποτε συμβουλή είναι ευπρόσδεκτη.
Ευχαριστώ και εύχομαι καλή συνέχεια και καλό κουράγιο στο διάβασμα, αν και σκοπεύω να συμμετέχω ενεργά στις συζητήσεις από τώρα και στο εξής.

Αποσυνδεδεμένος syrrahm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1951
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #894 στις: Μάρτιος 06, 2008, 10:30:48 μμ »
Αν και οτιδήποτε επιπλέον διαβάσει κανείς στην Έκθεση - Έκφραση, θα τον ωφελήσει προφανώς (εφ' όσον μάλιστα διαθέτει  χρόνο), πιστεύω όμως ότι τα 3 βιβλία του Λυκείου είναι υπεραρκετά για τον ΑΣΕΠ.

Αποσυνδεδεμένος ovidius

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
    • Ασεπάδικο2
Απ: Συμβουλές-Προτάσεις για τον επόμενο ΑΣΕΠ - ΠΕ 02
« Απάντηση #895 στις: Μάρτιος 07, 2008, 01:01:49 πμ »
 alfavita.gr: Μεγάλος αριθμός παραιτήσεων φιλολόγων

Αυξημένος αριθμός θέσεων φιλολόγων στον προσεχή διαγωνισμό εκπαιδευτικών

 

 

Σύμφωνα με πληροφορίες από το Υπουργείο Παιδείας από το Σεπτέμβριο του 2007 μέχρι και το Φεβρουάριο 2008 580 φιλόλογοι παραιτήθηκαν για συνταξιοδότηση. Είναι ο μεγαλύτερος αριθμός παραιτήσεων τα τελευταία είκοσι χρόνια σε αντίστοιχο χρονικό διάστημα γεγονός που υποδηλώνει ότι θα υπάρχει αυξημένος αριθμός θέσεων φιλολόγων στον προσεχή διαγωνισμό εκπαιδευτικών (ΑΣΕΠ).
CARPE DIEM

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162164
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 735
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 753
Σύνολο: 753

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.11 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.