*

Αποστολέας Θέμα: ΙΚΥ  (Αναγνώστηκε 68044 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mary02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
    • Προφίλ
Απ: ΙΚΥ
« Απάντηση #84 στις: Σεπτέμβριος 16, 2010, 08:55:36 μμ »
Ευχαριστώ!
Καλύτερα να κατανοείς λίγα παρά να παρανοείς πολλά...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΙΚΥ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:19:45 »

Αποσυνδεδεμένος flag

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: ΙΚΥ
« Απάντηση #85 στις: Σεπτέμβριος 20, 2010, 07:11:05 μμ »
Hello there!
θα ήθελα να μάθω αν κανένας από το forum έχει διαγωνιστεί σε εξετάσεισ του ικυ για το τομέα τησ διοίκησης επιχειρήσεων!

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3370
    • Προφίλ
Απ: ΙΚΥ
« Απάντηση #86 στις: Σεπτέμβριος 20, 2010, 08:41:51 μμ »
vasilie, τι ακριβώς εννοείς ότι πάγωσες το διδακτορικό; Είχες ξεκινήσει και ζήτησες αναστολή φοιτήσεως; Ή σκέφτηκες πριν γραφτείς για διδακτορικό να δώσεις στο ΙΚΥ για την υποτροφία; Και κάτι άλλο, αν ξέρει κάποιος: τι γίνεται αν κάποια πάρει την εκπαιδευτική άδεια λόγω υποτροφίας ΙΚΥ και αυτό συμπέσει χρονικά με εγκυμοσύνη; Κάτι έχω διαβάσει στο forum, αλλά δεν πολυκατάλαβα...

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: ΙΚΥ
« Απάντηση #87 στις: Σεπτέμβριος 20, 2010, 09:24:31 μμ »
Πού ακριβώς λέει για τον περιορισμό ηλικίας; Ισχύει για όλες τις περιπτώσεις;

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΙΚΥ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:19:45 »

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3370
    • Προφίλ
Απ: ΙΚΥ
« Απάντηση #88 στις: Σεπτέμβριος 20, 2010, 09:43:08 μμ »
Αν διαβάσεις την προκήρυξη που υπάρχει στο site www.iky.gr θα δεις ότι υπάρχει για όλους όριο ηλικίας.Για φέτος ήταν το 1971 και μετά. Απλώς για τους καλλιτέχνες το όριο ηλικίας είναι χαμηλότερο, γύρω στα 30. Από το 1979-1980 και μετά. Αυτό το θεωρώ άδικο, και δεν ξέρω αν μπορεί να αλλάξει.

Αποσυνδεδεμένος vasileios

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 192
    • Προφίλ
Απ: ΙΚΥ
« Απάντηση #89 στις: Σεπτέμβριος 21, 2010, 09:44:28 πμ »
vasilie, τι ακριβώς εννοείς ότι πάγωσες το διδακτορικό; Είχες ξεκινήσει και ζήτησες αναστολή φοιτήσεως; Ή σκέφτηκες πριν γραφτείς για διδακτορικό να δώσεις στο ΙΚΥ για την υποτροφία; Και κάτι άλλο, αν ξέρει κάποιος: τι γίνεται αν κάποια πάρει την εκπαιδευτική άδεια λόγω υποτροφίας ΙΚΥ και αυτό συμπέσει χρονικά με εγκυμοσύνη; Κάτι έχω διαβάσει στο forum, αλλά δεν πολυκατάλαβα...

ατυχής έκφραση, εννοώ ότι πάγωσα το διάβασμα για το διδακτορικό, είχα ήδη ξεκινήσει το διδακτορικό όταν έδωσα για το ΙΚΥ.
"Δάσκαλε, δεν είμαι δοχείο να με γεμίσεις. Είμαι σπίρτο να με ανάψεις..." (Ι. Κακριδής)

Αποσυνδεδεμένος vasileios

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 192
    • Προφίλ
Απ: ΙΚΥ
« Απάντηση #90 στις: Σεπτέμβριος 21, 2010, 09:49:35 πμ »
Hello there!
θα ήθελα να μάθω αν κανένας από το forum έχει διαγωνιστεί σε εξετάσεισ του ικυ για το τομέα τησ διοίκησης επιχειρήσεων!

για μάνατζμεντ το καλύτερο βιβλίο είναι του Χυτήρη, συμπλήρωμα από Μπουραντά
για μάρκετινγκ του Μάλλιαρη (Εισαγωγή στο μάρκετινγκ), συμπλήρωμα από Αυλωνίτη, Κουρεμένο κλπ.
για Λογιστική-Χρηματοδοτική εγώ διάβασα από Παππά (κορυφαίος) και Καραθανάση

Νομίζω πως με βοήθησε πολύ η επιλογή των σωστών βιβλίων, γι αυτό είχα ψάξει πολύ για τα πιο κατάλληλα βιβλία, αλλιώς μπορεί να χαθείς πανεύκολα με τόση ύλη...
"Δάσκαλε, δεν είμαι δοχείο να με γεμίσεις. Είμαι σπίρτο να με ανάψεις..." (Ι. Κακριδής)

Αποσυνδεδεμένος Kappa_Kay

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 78
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΙΚΥ
« Απάντηση #91 στις: Σεπτέμβριος 21, 2010, 09:59:11 πμ »
καλημέρα!
στα παιδαγωγικά έχει δώσει κανείς?
κάποια βιβλία να προτείνει??

Αποσυνδεδεμένος shinigami

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 21
    • Προφίλ
Απ: ΙΚΥ
« Απάντηση #92 στις: Σεπτέμβριος 21, 2010, 10:33:07 πμ »
Mηπως εχει δωσει ποτε κανενας για εφαρμοσμενη και διακλαδικη γλωσσολογια, και εχει καποια βιβλιογραφια να προτεινει?

Αποσυνδεδεμένος flag

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: ΙΚΥ
« Απάντηση #93 στις: Σεπτέμβριος 21, 2010, 01:08:55 μμ »
Vasileios: Σε ευχαριστώ πάρα πολύ...Συμπεριφορά καταναλωτή (Σιώμκος) δεν διάβασες;Για λογιστική μου είπανε να διαβάσω τα βιβλία του Χέβα και Μπάλλα. Θα ήθελα να σε ρωτήσω πως είναι το στυλ των εξετάσεων: Είναι ερωτήσεις ανάπτυξης? και πόσες;Επίσης η ύλη ειναι η ίδια για μεταπτυχιακούς και διαδακτορικούς;γιατί δεν υπάρχει αντίστοιχη διευκρίνηση!
Υ.Σ:Sorry for the overloaded post ;)

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: ΙΚΥ
« Απάντηση #94 στις: Σεπτέμβριος 21, 2010, 01:53:24 μμ »
Καταρχάς, ευχαριστώ για την απάντηση. Απ' ότι βλέπω είμαι μέσα στα ηλικιακά όρια που θέτει το ΙΚΥ, αν και συμφωνώ ότι είναι άδικο. Θα ήθελα να ρωτήσω και κάτι άλλο. Ποιος καθορίζει σε ποιο πεδίο θα δώσεις εξετάσεις; Θέλω να πω οι εξετάσεις του ΙΚΥ πρέπει να σχετίζονται με τα μαθήματα στα οποία θα διαγωνιστείς για να μπεις στο μεταπτυχιακό; Ας πούμε εγώ ενδιαφέρομαι για ένα μεταπτυχιακό που ως θέμα του έχει πώς μπορείς να ενταχθεί η τέχνη στην εκπαίδευση. Δηλαδή, περισσότερο ιστορία της τέχνης, αλλά με προσανατολισμό στην εκπαίδευση. Με ποιους πρέπει να διαγωνιστώ, με τους υποψήφιους στην ιστορία της τέχνης;

Μία άλλη απορία: η Διαμαντοπούλου δεν έκοψε όλες τις φοιτητικές άδειες; Τι γίνεται; Ισχύει ακόμη ότι παίρνεις φοιτητική άδεια, εφόσον είσαι υπότροφος του ΙΚΥ;

Μία τελευταία απορία: Αν είσαι δημόσιος υπάλληλος, τι ισχύει; Παίρνεις απλώς την άδεια και καθόλου χρήματα ή παίρνεις ένα περιορισμένο ποσό;

Ευχαριστώ και συγγνώμη για τις τόσες απορίες. :-[

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος para5

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1950
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΙΚΥ
« Απάντηση #95 στις: Σεπτέμβριος 21, 2010, 05:44:32 μμ »
Ποιος καθορίζει σε ποιο πεδίο θα δώσεις εξετάσεις; Θέλω να πω οι εξετάσεις του ΙΚΥ πρέπει να σχετίζονται με τα μαθήματα στα οποία θα διαγωνιστείς για να μπεις στο μεταπτυχιακό; Ας πούμε εγώ ενδιαφέρομαι για ένα μεταπτυχιακό που ως θέμα του έχει πώς μπορείς να ενταχθεί η τέχνη στην εκπαίδευση. Δηλαδή, περισσότερο ιστορία της τέχνης, αλλά με προσανατολισμό στην εκπαίδευση. Με ποιους πρέπει να διαγωνιστώ, με τους υποψήφιους στην ιστορία της τέχνης;
Όταν το πεδίο του μεταπτυχιακού σου δεν καλύπτεται πλήρως αλλά μόνο μερικώς από το πεδίο της συγκεκριμένης υποτροφίας του ΙΚΥ, και εφόσον δεν υπάρχει συγκεκριμένη υποτροφία που να καλύπτει πλήρως το πεδίο σπουδών του μεταπτυχιακού σου, δεν υπάρχει πρόβλημα. Για το συγκεκριμένο παράδειγμα που αναφέρεις, μπορείς να διαγωνιστείς σε ιστορία τέχνης, σε παιδαγωγικά ή σε διδακτική της τέχνης.

Μία άλλη απορία: η Διαμαντοπούλου δεν έκοψε όλες τις φοιτητικές άδειες; Τι γίνεται; Ισχύει ακόμη ότι παίρνεις φοιτητική άδεια, εφόσον είσαι υπότροφος του ΙΚΥ;
Ισχύει, γιατί η υποτροφία του ΙΚΥ σε δημοσίους υπαλλήλους υποχρεώνει την υπηρεσία να χορηγήσει εκπαιδευτική άδεια (προφανώς σε αυτή αναφέρεσαι - η φοιτητική είναι άδεια για εξετάσεις).

Αν είσαι δημόσιος υπάλληλος, τι ισχύει; Παίρνεις απλώς την άδεια και καθόλου χρήματα ή παίρνεις ένα περιορισμένο ποσό;
Παίρνεις, αλλά όχι όλο το ποσό. Δες τις απαντήσεις συναδέλφων παραπάνω καθώς και την ιστοσελίδα του ΙΚΥ.

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: ΙΚΥ
« Απάντηση #96 στις: Σεπτέμβριος 21, 2010, 05:51:32 μμ »
Eυχαριστώ πολύ και κάτι άλλο, ελπίζω να μη γίνομαι φορτική. Αν έχεις πτυχίο ξένων γλωσσών δε χρειάζεται να διαγωνιστείς σε κάποια γλώσσα, έτσι;

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος para5

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1950
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΙΚΥ
« Απάντηση #97 στις: Σεπτέμβριος 21, 2010, 05:53:08 μμ »
Eυχαριστώ πολύ και κάτι άλλο, ελπίζω να μη γίνομαι φορτική. Αν έχεις πτυχίο ξένων γλωσσών δε χρειάζεται να διαγωνιστείς σε κάποια γλώσσα, έτσι;
Όχι δεν χρειάζεται, αλλά μόνο αν έχεις πτυχίο που δίνει επάρκεια στην ξένη γλώσσα.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159853
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 774
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 637
Σύνολο: 649

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.087 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.