*

Αποστολέας Θέμα: ΙΚΥ  (Αναγνώστηκε 68062 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος alma

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
Απ: ΙΚΥ
« Απάντηση #70 στις: Μάιος 31, 2010, 12:10:29 πμ »
Δεν ξέρω αν προσέξατε ότι υπάρχουν ηλικιακά όρια.  Για κάποιες ειδικότητες φέτος το όριο ήταν τα 29. Θα αναπροσαρμοστούν άραγε με δεδομένο ότι είμαστε υποχρεωμένοι να δουλεύουμε πολύ περισσοτερο?  Εγώ για παραδειγμα θα μπορούσα με τα μέχρι πρότεινος ισχύοντα να συνταξιοδοτηθώ σε 5-6 χρόνια. Δε με είχε απασχολήσει λοιπον σοβαρα ένα μεταπτυχιακό, για ανελιξη. Με απασχολούσε η απόκτηση κατ΄αρχήν και ανατροφη στη συνέχεια  3 παιδιών.  Τώρα όμως που έχω αλλα 20-25 χρόνια υπηρεσίας αλλαζουν τα δεδομένα. 

Μήπως πρέπει να προτείνω στους νεώτερους να ασχοληθούν πρώτα με επαγγελματική ανέλιξη και μετά με τεκνοποιηση?  Αυτό βέβαια εμπεριέχει άλλους κινδύνους σε εθνικό (έλλειψη παιδιών-γερασμένος πληθυσμος) αλλά και προσωπικό επίπεδο (μεγαλύτερος γονιός==>δυσκολότερ απόκτηση παιδιού, δυσκολότερη ανατροφή, μειωμένα κουράγιο)
"Αυτός που αγωνίζεται μπορεί να χάσει, όμως αυτός που δεν αγωνίζεται ήδη έχει χάσει."
Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΙΚΥ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:42:10 »

Αποσυνδεδεμένος stargate

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 503
    • Προφίλ
Απ: ΙΚΥ
« Απάντηση #71 στις: Μάιος 31, 2010, 01:42:35 πμ »
Αν είναι τόσο απαιτητικό (μεγάλη ύλη και δύσκολα θέματα) , αξιοκρατικό & διαφανές σαν διαδικασία, τα 450ευρω είναι λίγα για υποτροφία (ειδικά όταν δίνονται σε μικρό αριθμό ατόμων). Τελικά που πάνε  τα χρήματα;  >:(
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 07, 2012, 10:09:48 πμ από para5 »

Αποσυνδεδεμένος afro ΠΕ60

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 94
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Εducation prescolaire
    • Προφίλ
Απ: ΙΚΥ
« Απάντηση #72 στις: Μάιος 31, 2010, 09:50:11 μμ »
Καλησπέρα μόλις διάβασα το συγκεκριμένο θέμα και με ενδιαφέρει πολύ.
Είμαι διορισμένη νηπιαγωγός με δύο πτυχία και ένα μεταπτυχιακό στην πλάτη, ενώ τώρα ξεκινώ το διδακτορικό μου.
Γνωρίζει κάποιος να μου πει αν ό,τι ισχύει για τους άλλους κλάδους ισχύει και για τους νηπιαγωγούς;
Ευχαριστώ εκ των προτέρον...
Δια βίου Εκπαίδευση

Αποσυνδεδεμένος Ritalamp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1480
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΙΚΥ
« Απάντηση #73 στις: Μάιος 31, 2010, 11:57:19 μμ »
Κι εγώ νηπιαγωγός είμαι  ;)
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΙΚΥ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:42:10 »

Αποσυνδεδεμένος Kappa_Kay

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 78
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΙΚΥ
« Απάντηση #74 στις: Σεπτέμβριος 14, 2010, 07:58:14 μμ »
καλησπέρα συνάδελφοι
είμαι μαθηματικός και θέλω να πάρω εκπαιδευτική άδεια για μεταπτυχιακό και ο μοναδικός τρόπος τώρα πια είναι να δώσω εξετάσεις για υποτροφία από το ΙΚΥ
ενδιαφέρομαι για μεταπτυχιακό στα παιδαγωγικά
όποιος έχει δώσει ή ξέρει κάτι σχετικό με βιβλιογραφία ας προτείνει κάτι αν μπορεί γιατί σαν μαθηματικός δεν έχω και πολύ ιδέα αυτά..
προς το παρόν επειδή θέλω να αρχίσω διάβασμα από εδώ και πέρα, έχω πάρει κάποια βιβλία του ματσαγγούρα,παιδαγωγικά και διδακτικής
σας ευχαριστώ πολύ
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 14, 2010, 08:00:15 μμ από infinity »

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: ΙΚΥ
« Απάντηση #75 στις: Σεπτέμβριος 14, 2010, 08:36:07 μμ »
Πες μας την ύλη πάνω-κάτω και σίγουρα μπορούμε να σου προτείνουμε πολλά ;)

Αποσυνδεδεμένος Kappa_Kay

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 78
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΙΚΥ
« Απάντηση #76 στις: Σεπτέμβριος 14, 2010, 11:54:44 μμ »
ναι,σωστά δε το σκέφτηκα να την γράψω  ::)
όσο πιο πολλά βιβλία προταθούν.τόσο καλύτερα!!!
λοιπόν
τα μαθήματα είναι τρία
1)Επιστήμες της αγωγής
Θεωρία της αγωγής.Θεωρίες μάθησης.Διαπολιτισμική εκπαίδευση.Εκπαίδευση ενηλίκων.Διοίκηση σχολικών μονάδων.Κοινωνιολογία της εκπαίδευσης.
2)Διδακτική μεθοδολογία
Διδακτική μεθοδολογία και αναλυτικό πρόγραμμα.Σκοποί της εκπαίδευσης, στόχοι διδασκαλίας.Επιλογή και διάταξη της διδακτέας ύλης.Αρχές και επιλογές του περιεχομένου της διδακτικής ενότητας.Η πορεία της διδασκαλίας και διδακτικές ενέργειες.Εσωτερική διαφοροποίηση και εξατομίκευση της διδασκαλίας.Μοντέλα,στρατηγικές,μέθοδοι και μορφές στη διδακτική πράξη.Διδακτικά εγχειρίδια, μέσα διδασκαλίας.Τα χαρακτηριστικά του σύγχρονου εκπαιδευτικού για μια αποτελεσματική διδασκαλία.
3)Μεθοδολογία εκπαιδευτικής έρευνας
Ορισμός και χαρακτηριστικά της επιστημονικής έρευνας.Ποιοτικές και ποσοτικές προσεγγίσεις.Βασικές ερευνητικές στρατηγικές ( δημοσκόπηση, πειραματική έρευνα, εθνογραφική έρευνα, έρευνα-δράση, μελέτη περίπτωσης κλπ ).Βασικές μεθοδολογικές τεχνικές (ερωτηματολόγιο, συνέντευξη, τεστ, κλίμακα, παρατήρηση κλπ).Στάδια σχεδιασμού μιας ερευνητικής διαδικασίας.Ζητήματα δεοντολογίας και ηθικής της έρευνας.Επεξεργασία, ανάλυση και παρουσίαση ερευνητικών δεδομένων  i) ποιοτικά  ii) ποσοτικά [ είδη μεταβλητών, στοιχεία περιγραφικής στατιστικής ( πίνακες κατανομής συχνοτήτων, γραφήματα, δείκτες κεντρικής τάσης και διασποράς ), στοιχεία επαγωγικής στατιστικής ( x2, Τ-test, εξαρτημένα ή ανεξάρτητα δείγμτα, συντελεστές συσχέτισης και ανάλυση διακύμανσης )].
΄
αυτήν είναι η ύλη.συγνώμη αν κούρασα και φάνηκαν πολλά!!


Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: ΙΚΥ
« Απάντηση #77 στις: Σεπτέμβριος 15, 2010, 07:01:07 μμ »
Λοιπόν απο διδακτική και επιστημες της αγωγής: Τριλιανός, Βρεττός, Ματσαγγούρας άντε και Δανάσσης-Αφεντάκης, ψάξε τα βιβλία(θα σου στειλω μια λίστα) τους και διάβασε τα ανάλογα κεφάλαια.
Απο μεθοδολογία έρευνας εγω είμαι σκράπας...Διαβαζω τους 2 τόμους του Παρασκευόπουλου οι οποίοι είναι εισαγωγικοί και δεν ξέρω αν σε καλύπτουν.
Απο κοινωνιολογία:"τα κοινωνιολογία της σχολικής τάξης" και " κοινωνιολογία της εκπαίδευσης"-εκδόσεις Μεταίχμιο
Για εκπαίδευσης ενηλίκων: δεν έχω καμία σχέση, δεν γνωρίζω........

Αυτά θα διάβαζα εγω....

Αποσυνδεδεμένος annna

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 581
    • Προφίλ
Απ: ΙΚΥ
« Απάντηση #78 στις: Σεπτέμβριος 15, 2010, 07:11:14 μμ »
Για έρευνα θα πρότεινα Βάμβουκα (http://www.greekbooks.gr/BookDetails.aspx?id=72273)
και κυρίως Cohen Louis, Manion Lawrence, Morrison Keith
 Μεθοδολογία εκπαιδευτικής έρευνας (http://www.perizitito.gr/product.php?productid=151401)

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: ΙΚΥ
« Απάντηση #79 στις: Σεπτέμβριος 15, 2010, 07:14:29 μμ »
Για έρευνα θα πρότεινα Βάμβουκα (http://www.greekbooks.gr/BookDetails.aspx?id=72273)
και κυρίως Cohen Louis, Manion Lawrence, Morrison Keith
 Μεθοδολογία εκπαιδευτικής έρευνας (http://www.perizitito.gr/product.php?productid=151401)
Για αρχάριους κάνουν;;;;;; :) :) :)

Αποσυνδεδεμένος annna

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 581
    • Προφίλ
Απ: ΙΚΥ
« Απάντηση #80 στις: Σεπτέμβριος 15, 2010, 07:31:56 μμ »
Ναι, δεν είναι δυσκολονόητα, θα έλεγα πως είναι τα καταλληλότερα (από όσα έχω δει) για αρχάριους και όχι μόνο. Ψάχνεις κάτι συγκεκριμένο ή γενικά για εκπαιδευτική έρευνα;

Αποσυνδεδεμένος Kappa_Kay

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 78
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΙΚΥ
« Απάντηση #81 στις: Σεπτέμβριος 16, 2010, 03:04:42 μμ »
Ναι, δεν είναι δυσκολονόητα, θα έλεγα πως είναι τα καταλληλότερα (από όσα έχω δει) για αρχάριους και όχι μόνο. Ψάχνεις κάτι συγκεκριμένο ή γενικά για εκπαιδευτική έρευνα;
όσο αναφορά εμένα ιδέα δεν έχω...ότι γράφει η ύλη που προανέφερα..
απλά γενικά προσωπικά δεν έχω διαβάσει κάτι παρόμοιο, αν και δε νομίζω να δυσκολευτώ πολύ έτσι όπως είδα την ύλη.ελπίζω δηλαδή... :-\

Αποσυνδεδεμένος mary02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
    • Προφίλ
Απ: ΙΚΥ
« Απάντηση #82 στις: Σεπτέμβριος 16, 2010, 04:35:48 μμ »
Καλησπέρα! Επειδή κι εμένα θα με ενδιέφερε αυτό, μήπως μπορείς να με πληροφορήσεις σχετικά με προθεσμίες αιτήσεων, ημερομηνίες εξετάσεων κλπ; Ή να με παραπέμψεις σχετικά. Ευχαριστώ.
Καλύτερα να κατανοείς λίγα παρά να παρανοείς πολλά...

Αποσυνδεδεμένος Kappa_Kay

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 78
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΙΚΥ
« Απάντηση #83 στις: Σεπτέμβριος 16, 2010, 08:01:00 μμ »
Καλησπέρα! Επειδή κι εμένα θα με ενδιέφερε αυτό, μήπως μπορείς να με πληροφορήσεις σχετικά με προθεσμίες αιτήσεων, ημερομηνίες εξετάσεων κλπ; Ή να με παραπέμψεις σχετικά. Ευχαριστώ.
αυτά δεν τα χω ψάξει καθόλου γιατί δε θα δώσω φέτος.μπορείς να δεις αρκετά όμως από το σάιτ του ΙΚΥ http://www.iky.gr/IKY/portal/gr/default/CMSGRWindow?action=2&uri=/gr/greek-scholarships/iky/aei.html

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159859
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 533
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 450
Σύνολο: 453

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.063 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.