*

Αποστολέας Θέμα: ΙΚΥ  (Αναγνώστηκε 68082 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Marde

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 60
    • Προφίλ
Απ: ΙΚΥ
« Απάντηση #140 στις: Αύγουστος 21, 2011, 01:12:08 μμ »
μηπως μπορει καποιος παρακαλω να ενημερωσει για το τι ισχυει πια για τις υποτροφιες του ικυ;
Δινεις εξετασεις;
Εχεις τη δυνατοτητα αν εισαι διορισμενος;
Ευχαριστω

Πλέον δεν δίνεις εξετάσεις για τις υποτροφίες του ΙΚΥ  και αυτό εφαρμόζεται για πρώτη φορά.
Αν είσαι διορισμένος μπορείς να κάνεις τα χαρτιά σου.
Ο μόνος περιορισμός είναι η ηλικία.
Ελπίζω να βοήθησα!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΙΚΥ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:25:08 »

Αποσυνδεδεμένος para5

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1950
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΙΚΥ
« Απάντηση #141 στις: Αύγουστος 21, 2011, 02:16:33 μμ »
Έχω 2 απορίες σετικά με το ΙΚΥ:

Για να δώσεις εξετάσεις στο ΙΚΥ θα πρέπει να έχεις βρει πρώτα κάποιο πανεπιστήμιο από το οποίο να έχεις γίνει δεκτός? Ή δίνεις και μετά ψάχνεις να βρεις τμήμα να σε δεχτεί?
Επίσης όταν λέει να μην είσαι πάνω από 26 χρονών (σύμφωνα με τον καινούργιο περιορισμό) εννοεί να είσαι γεννημένος από το 1985 και μετά ή το πάει με το μήνα? Εγώ πχ είμαι το 1985 αλλά τα έχω κλείσει τα 26... Τί λέτε να ισχύει?

1. Το να έχεις βρει παν/μιο δεν είναι προαπαιτούμενο αλλά εκ των πραγμάτων πρέπει να έχεις κανονίσει ότι θα γίνεις δεκτός σε κάποιο παν/μιο από Σεπτέμβρη. Ειδικά αν πρόκειται για εξωτερικό τα περισσότερα τμήματα έχουν numerus clausus που συνήθως είναι ανοιχτό μέχρι τα τέλη της άνοιξης.
2. Υποθέτω υπολογίζεται με βάση το έτος και όχι το μήνα, αλλά ρώτα τους καλύτερα.

Αποσυνδεδεμένος markes

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 113
    • Προφίλ
Απ: ΙΚΥ
« Απάντηση #142 στις: Αύγουστος 21, 2011, 04:35:42 μμ »
Αληθεύει ότι δεν αναγνωρίζουν στο ΙΚΥ τα πτυχία από Οξφόρδη, Καίμπριτζ, επειδή λέει είναι τριετούς φοίτησης?


Αποσυνδεδεμένος sweet dream

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 92
    • Προφίλ
Απ: ΙΚΥ
« Απάντηση #143 στις: Αύγουστος 21, 2011, 06:09:07 μμ »
Όσοι είστε ήδη φοιτητές έχετε σίγουρα προσβαση στις πανεπιστημιακές βιβλιοθήκες αξιοποιήστε το για τη βιβλιογραφία.
Θεωρώ κι εγώ ότι αξίζει να διακόψεις το διδακτορικό για λίγο για να διαβάσεις για το ΙΚΥ και λόγω άδειας και λόγω τροφείων. Επίσης αν δεν έχεις γίνει ακόμη δεκτός η υποτροφία σου ανοίγει την πόρτα στο πανεπιστήμιο. Το κατ' εξαίρεση πάει σύννεφο για τους υποτρόφους. Για παράδειγμα ο καθηγητής μου είχε το μέγιατο αριθμό διδακτόρων που του επιτρεπόταν κι αν δεν έπαιρνα την υποτροφία θα έπρεπε να βρω άλλο καθηγητη :-\

Τώρα για τις εξετάσεις να επισημάνω ότι παίζει πολύ η τουριστική θέση:
1. Φοιτητές ή αρτι αποφοιτήσαντες έτσι για να δοκιμάσουν τις δυνάμεις τους μήπως και τους κάτσει κανένα μεταπτυχιακό.
2. Συνάδελφοι που δεν πρόλαβαν να διαβάσουν αλλά έρχονται ούτως ή άλλως μήπως και...
3. Κάποιοι που δεν πατάνε καν.

Από τα 40 π.χ. άτομα ζήτημα να δεις τα 30 και συνήθως πολύ καλά προετοιμασμένοι άντε να είναι οι 15. Όπως και να χει αυξάνονται οι πιθανότητές σου.

Γι' αυτό που είπε η emmaki γνωρίζω σίγουρα το εξής από άνθρωπο που βρέθηκε στην επιτροπή (πριν από χρόνια είναι η αλήθεια και ίσως τότε το καθεστώς να ήταν αλλιώς), οι υποτροφίες ήταν λίγες και "έπρεπε" να "υποστηριχθεί" οπωσδήποτε το παιδί ενός καθηγητή. Υπήρχε όμως και υποψήφιος που θα έχανε έτσι την υποτροφία με πολύ καλό βαθμό και μαγείρεψαν τις θέσεις με χρήματα που αντιστοιχούσαν σε άλλο κλάδο που δεν είχε καλύψει όλες τις θέσεις ώστε να μη μείνει απέξω κανένας.

Περί αποστήθισης τώρα, σε εμάς έπεσε θέμα που πράγματι έπρεπε να έχεις παπαγαλίσει το βιβλίο του καθηγητή που έβαζε το θέμα, καθώς παρέθετε χωρίο το οποίο έπρεπε να σχολιάσεις και να πεις και σε ποιον ανήκει. Έγινε ένας χαμός και τελικά αποσύρθηκε το ένα από τα τρία σκέλη του θέματος που ήταν καθαρά παπαγαλία. Τα υπόλοιπα ήταν πιο κριτικά.


Παιδιά καλησπέρα και από εμένα και ευχαριστώ όλους για τις χρήσιμες πληροφορίες που έχετε μέχρι τώρα αναρτήσει. Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση. Σύμφωνα με όσα λέει η Ρίτα παραπάνω (και είναι με έντονα γράμματα), ισχύει ότι όταν δεν έχω γίνει δεκτή για κάποιο μεταπτυχιακό αλλά σκοπεύω να κάνω αίτηση για κάποια, αν περάσω τώρα στις εξετάσεις του ίκυ θα γίνω δεκτή στο μεταπτυχιακό που θα κάνω αίτηση ούτως η άλλως;
Ωστόσο, στην πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος αναφέρει το εξής:

3. Οι υποψήφιοι υπότροφοι εσωτερικού υποχρεούνται:
α) Να υποβάλουν πιστοποιητικό εγγραφής σε μεταπτυχιακό πρόγραμμα Τμήματος Α.Ε.Ι. που
                                                                        απονέμει μεταπτυχιακό τίτλο.

Επομένως, πρέπει να έχεις εγγραφεί στο μεταπτυχιακό;;

Σας παρακαλώ πείτε μου την γνώμη σας και αν ξέρετε κάτι.
'Education is what survives when what has been learned has been forgotten.'
B. F. Skinner

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΙΚΥ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:25:08 »

Αποσυνδεδεμένος vasileios

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 192
    • Προφίλ
Απ: ΙΚΥ
« Απάντηση #144 στις: Αύγουστος 21, 2011, 06:30:07 μμ »

Με το παλαιό καθεστώς μπορούσες να δώσεις  εξετάσεις στο ικυ είτε ήσουν ήδη εγγεγραμμένος σε κάποιο πρόγραμμα μεταπττυχιακών σπουδών είτε όχι. Στη δεύτερη περίπτωση, εφόσον γινόσουν υπότροφος, σε πολλές σχολές άνοιγαν οι πόρτες και οι υπότροφοι γίνονταν δεκτοί ως υπεράριθμοι (υπήρχε κάποιος σχετικός κανονισμός των ΑΕΙ).

Πλέον, από τη στιγμή που το ΙΚΥ θέτει ως προϋπόθεση αίτησης την εγγραφή στο πρόγραμμα, εγώ καταλαβαίνω πως δεν έχεις καν δικαίωμα αίτησης υποτροφίας, εφόσον δεν είσαι ήδη δεκτός/ή στο ΑΕΙ.
"Δάσκαλε, δεν είμαι δοχείο να με γεμίσεις. Είμαι σπίρτο να με ανάψεις..." (Ι. Κακριδής)

Αποσυνδεδεμένος sweet dream

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 92
    • Προφίλ
Απ: ΙΚΥ
« Απάντηση #145 στις: Αύγουστος 21, 2011, 06:56:39 μμ »
Βασίλη σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την κατατοπιστική απάντησή σου!
Αν ξέρει κάποιος άλλος κάτι άλλο, είναι δεκτό και ευχαριστώ!!
'Education is what survives when what has been learned has been forgotten.'
B. F. Skinner

Αποσυνδεδεμένος para5

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1950
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΙΚΥ
« Απάντηση #146 στις: Αύγουστος 21, 2011, 08:09:01 μμ »
Βασίλη σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την κατατοπιστική απάντησή σου!
Αν ξέρει κάποιος άλλος κάτι άλλο, είναι δεκτό και ευχαριστώ!!
Γιατί δεν κοιτάς την ίδια την προκήρυξη; Ούτως ή άλλως οι κανονισμοί έχουν αλλάξει από φέτος, προς το χειρότερο αν θες την άποψή μου.
 

Αποσυνδεδεμένος sweet dream

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 92
    • Προφίλ
Απ: ΙΚΥ
« Απάντηση #147 στις: Αύγουστος 23, 2011, 12:08:25 μμ »
para5 σε ευχαριστώ για την απάντησή σου.
Έχω κοιτάξει την προκήρυξη. Όπως παρέθεσα και παραπάνω, αλλά όπως είπε κ ο Βασίλης, μάλλον δεν έχω δικαίωμα αίτησης γιατί το λέει η προκήρυξη ότι χρειάζεσαι πιστοποιητικό ότι εχεις ήδη εγγραφεί σε κάποιο μεταπτυχιακό. Απλά ρωτάω  για την άποψή σας, μήπως δεν έχω καταλάβει κάτι.
'Education is what survives when what has been learned has been forgotten.'
B. F. Skinner

Αποσυνδεδεμένος para5

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1950
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΙΚΥ
« Απάντηση #148 στις: Αύγουστος 23, 2011, 01:04:29 μμ »
Sweet dream, την αποδοχή από Παν/μιο πρέπει να την υποβάλεις μέχρι 16/12/11. Λογικά μπορεί να υποβάλεις υποψηφιότητα τώρα.

Αποσυνδεδεμένος nanu

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 111
  • ...
    • Προφίλ
Απ: ΙΚΥ
« Απάντηση #149 στις: Απρίλιος 17, 2012, 11:13:17 πμ »
Συνάδελφοι, αν κάποιος γνωρίζει κάτι σχετικά με το θέμα, θα εκτιμούσα πολύ μια ενημέρωση. Το έψαξα αλλά σε κάποια σημεία έχω μπερδευτεί:
Πρόσφατα νομίζω πως διάβασα ότι μέσα στο γενικότερο πλαίσιο των περικοπών, εκπαιδευτικές άδειες θα δίνονται μόνο σε περίπτωση που υπάρχει υποτροφία από το ΙΚΥ. Ας υποθέσουμε πως γίνεται κάποιος δεκτός σε κάποιο μεταπτυχιακό. Στη συνέχεια κάνεις απλά αίτηση στο ΙΚΥ και αν σε δεχτούνε καλώς, ή δίνεις και εξετάσεις; Πότε περίπου βγαίνουν οι σχετικές προκηρύξεις από το ΙΚΥ;
Και υπάρχει κάποιο ηλικιακό όριο;
Επίσης ισχύει ακόμα πως μετά την εκπαιδευτική άδεια πρέπει να μείνεις τουλάχιστον 5 χρόνια στην εκπαιδευτική βαθμίδα που ανήκες πριν το μεταπτυχιακό, π.χ. αν θελήσω να κάνω μετάταξη από την δευτεροβάθμια στην πρωτοβάθμια, δεν θα μπορέσω;
Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος gallikou

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 718
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΙΚΥ
« Απάντηση #150 στις: Απρίλιος 17, 2012, 11:20:25 πμ »
Ναι, στο ΙΚΥ πρέπει να δώσεις εξετάσεις και την υποτροφία την παίρνει πάντα ένας. Πότε βγαινουν οι προκηρύξεις δεν θυμάμαι, αλλά οι εξετάσεις είναι γύρω στην άνοιξη.Μπες στο site τους να δεις. Είναι βέβαιο ότι οι άδειες που δίνουν πλέον είναι ελάχιστες και αφορούν μόνο παρατάσεις παλαιότερων αδειών.

Συνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: ΙΚΥ
« Απάντηση #151 στις: Απρίλιος 17, 2012, 12:01:01 μμ »
Από πέρυσι το ΙΚΥ σταμάτησε να κάνει εξετάσεις και πλέον έμπαινες με "χαρτιά". Όποιος είχε περισσότερα προσόντα (=μεγαλύτερο βύσμα) έπαιρνε την υποτροφία.

ΑΝ πάρεις υποτροφία, υποχρεωτικά σου χορηγείται άδεια. Για κάθε χρόνο άδειας πρέπει να υπηρετήσεις 3 χρόνια στο δημόσιο. Αν η άδεια σου είναι 4 χρόνια, υποχρεούσαι να υπηρετήσεις 10 χρόνια στο δημόσιο. Από αυτά τα 10, τα μισά (=5) πρέπει να είναι στην ίδια βαθμίδα που ήσουν πριν πάρεις την άδεια (αν ήσουν πρωτοβάθμια, παραμένεις εκεί, αν ήσουν δευτεροβάθμια παραμένεις για 5 χρόνια εκεί, εγώ που είμαι ΚΕΔΔΥ δεν ξέρει κανείς!!!!)
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος ALICE365

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 165
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έν οίδα ότι ουδέν οίδα
    • Προφίλ
Απ: ΙΚΥ
« Απάντηση #152 στις: Απρίλιος 17, 2012, 12:29:45 μμ »
Συνάδελφοι, αν κάποιος γνωρίζει κάτι σχετικά με το θέμα, θα εκτιμούσα πολύ μια ενημέρωση. Το έψαξα αλλά σε κάποια σημεία έχω μπερδευτεί:
Πρόσφατα νομίζω πως διάβασα ότι μέσα στο γενικότερο πλαίσιο των περικοπών, εκπαιδευτικές άδειες θα δίνονται μόνο σε περίπτωση που υπάρχει υποτροφία από το ΙΚΥ. Ας υποθέσουμε πως γίνεται κάποιος δεκτός σε κάποιο μεταπτυχιακό. Στη συνέχεια κάνεις απλά αίτηση στο ΙΚΥ και αν σε δεχτούνε καλώς, ή δίνεις και εξετάσεις; Πότε περίπου βγαίνουν οι σχετικές προκηρύξεις από το ΙΚΥ;
Και υπάρχει κάποιο ηλικιακό όριο;
Επίσης ισχύει ακόμα πως μετά την εκπαιδευτική άδεια πρέπει να μείνεις τουλάχιστον 5 χρόνια στην εκπαιδευτική βαθμίδα που ανήκες πριν το μεταπτυχιακό, π.χ. αν θελήσω να κάνω μετάταξη από την δευτεροβάθμια στην πρωτοβάθμια, δεν θα μπορέσω;
Ευχαριστώ!
δεν δινεις εξετασεις,κανεις αιτηση,παιζει σημαντικο ρολο ο βαθμος πτυχιου,μεχρι τα 26 μπορεις να κανεις,εγω εκανα περυσι αλλα δεν με πηραν.

Αποσυνδεδεμένος Daidalos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 772
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02 Επιστήμη ποιητική ευδαιμονίας
    • Προφίλ
Απ: ΙΚΥ
« Απάντηση #153 στις: Απρίλιος 17, 2012, 12:41:05 μμ »
Κάνεις on-line αίτηση με διάφορα δικαιολογητικά, τα οποία τα αξιολογούν εξωτερικοί αξιολογητές (συνήθως καθηγητές Παν/μίου), χωρίς φυσικά να φαίνεται το όνομα. Τελικά επιλέγονται οι 20 πρώτοι σε κάθε κατηγορία (δες στο site του ΙΚΥ, iky.gr). Εφόσον επιλεγείς, τότε πηγαίνεις και γράφεσαι σε μεταπτυχιακό της ίδιας ειδικότητας και, εφόσον σε εγγράψουν (συνήθως σε δέχονται), τότε ξεκινά η καταβολή των χρημάτων της υποτροφίας από ΙΚΥ, ενώ μπορείς να αιτηθείς για εκπαιδευτική άδεια από το Υπουργείο.   ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 07, 2012, 10:02:47 πμ από para5 »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159859
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 553
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 529
Σύνολο: 537

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.074 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.