*

Αποστολέας Θέμα: Συζήτηση για νέο σύστημα μοριοδότησης στον πίνακα αναπληρωτών Ε.Α  (Αναγνώστηκε 484817 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Συνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
K_m,
Με τέτοιες απόψεις υποτιμητικές για όλους τους άλλους χάνεις το δίκιο σου.
Μην υποτιμας συναδέλφους σου με πολλά χρόνια προϋπηρεσίας, που οργάνωσαν το χώρο, πρόσφεραν και προσφέρουν πολλά, έχουν πολύ καλή επιστημονική κατάρτιση και αγαπούν αυτό που κάνουν.
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος vickyN

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 589
    • Προφίλ
@k_m
Δυστυχώς, δε γνωρίζω λιθουανικά, πολωνικά, τούρκικα κλπ για να διαβάσω ενδελεχώς τα sites τους. Ακόμα και η αγγλική μετάφραση κάποιων είναι ελλιπής.
Όσο για τ' αμερικάνικα πανεπιστήμια, πραγματικά δε γνωρίζω τον τρόπο εκπαίδευσης δασκάλων στην Αμερική και το πώς λαμβάνουν επαγγελματικά δικαιώματα. Πάντως, ένα bachelor, όπως πιστεύω να έχεις κατανοήσεις (από τις συγκεκριμένες παραθέσεις μου), δε σε κάνει αυτομάτως και ειδικό παιδαγωγό! Νομίζω ότι οι απόφοιτοι του πτεα (και ιδιαίτερα του ΠΑΜΑΚ) είστε άκρως τυχεροί ως προς αυτό (μη το πείτε ούτε του παπά!)  :)

Επίσης, θεωρείς κακό κάποιος να προσπαθεί ν' αποκτήσει περισσότερα προσόντα (μεταπτυχιακό-διδακτορικό) μεταξύ άλλων ΚΑΙ για ν' αποκατασταθεί? Δηλαδή, σε άλλες επιστήμες τί κάνουν? ΕΛΕΟΣ!
Σε συμβουλεύω, με όλο το θάρρος, να σταματήσεις να έχεις συγκεκριμένες, παγιωμένες και άκαμπτες θέσεις και να τις επαναλαμβάνεις "βάζοντας replay" . Να ακούς και να επεξεργάζεσαι και τα επιχειρήματα των άλλων.
Με εκτίμηση!

Συνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Από τα μέσα της δεκαετίας του 90 το υπουργείο παιδείας για τους γνωστούς/άγνωστους λόγους άρχισε να ιδρύει μαζικά τμήματα πανεπιστημιακά με υπερ-εξειδικευμενα αντικείμενα (βλ. ιστορίας εθνολογίας, μοριακής βιολογίας, ειδικής αγωγής κλπ).
Κάποιοι, τότε έλεγαν στις συνελεύσεις των σχολών το τι θα συμβεί με αυτά τα τμήματα και τους αποφοίτους τους. Δυστυχώς τότε χαρακτηριζόταν ως 'γραφικοί'.
Πλέον επιβεβαιώνονται σχεδόν στα πάντα!

Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος ankas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 503
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
k_m, νομίζω έχεις ξεφύγει τελείως θεωρώντας ότι οι απόφοιτοι της δικής σου σχολής είναι οι καλύτεροι όλων κ πρέπει να προτάσσονται.Επίσης,οι τρόποι σου δε δείχνουν την καλύτερη εικόνα για έναν παιδαγωγό ειδικής αγωγής.
Δυστυχώς,όπως είπε και η emmaki,το κράτος μας έχει κάνει εγκληματικά λάθη που τώρα τα πληρώνει ο κόσμος και μπαίνει σε έριδες του τύπου: ο θάνατός σου η ζωή μου.
Θεωρώ πως το καλύτερο που μπορεί να γίνει για τους ΠΕ70.50 κ 71 κ.λπ είναι μια δίκαιη μοριοδότηση και καμία πρόταξη.
Και μην ξεχνάμε κ εμάς της δευτεροβάθμιας;αφού όλα γίνονται για την πρωτοβάθμια και απλώς μας παίρνει η μπάλα.Δικαιη μοριοδότηση για όλους λοιπόν!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Από τα μέσα της δεκαετίας του 90 το υπουργείο παιδείας για τους γνωστούς/άγνωστους λόγους άρχισε να ιδρύει μαζικά τμήματα πανεπιστημιακά με υπερ-εξειδικευμενα αντικείμενα (βλ. ιστορίας εθνολογίας, μοριακής βιολογίας, ειδικής αγωγής κλπ).
Κάποιοι, τότε έλεγαν στις συνελεύσεις των σχολών το τι θα συμβεί με αυτά τα τμήματα και τους αποφοίτους τους. Δυστυχώς τότε χαρακτηριζόταν ως 'γραφικοί'.
Πλέον επιβεβαιώνονται σχεδόν στα πάντα!

συγνώμη τι εννοείς τι θα γίνουν οι απόφοιτοι τους?και ειδικότερα για το ειδικής, οι άνθρωποι εργάζονται χρόνια τώρα και με το νέο νομοσχέδιο προτάσσονται κιόλας, μια χαρά πάει με μόνη εξαίρεση ότι δεν μπορούν να γίνουν μόνιμοι (για την ώρα)

χτες προτάσσονταν κάποιοι αύριο θα προτάσσονται άλλοι, έτσι είναι ο τροχός γυρνάει. Δεν είδα τότε κάποιον από τους προτασσόμενους να λένε για μοριοδότηση, ούτε είδα τους 70.50 να λένε τίποτα για τα εεεεεκ αλλά να επιχειρηματολογούν υπέρ της εργασίας δασκάλων στα σχολεία αυτά της β/θμιας.  Υποκρισία ? μπορεί αλλά τι σημασία έχει; εγώ το μόνο που αναρωτιέμαι είναι πως αύριο θα συνεργαστείτε μεταξύ σας. Ο Θεός να μας βοηθήσει όλους.

Καλό είναι επίσης επειδή οι 70 60 είστε πολλοί εδώ, να αφήσετε λίγο τον/την k_m να μπορεί να επιχειρηματολογεί και να αφήσετε τα "περί υποτιμητικών απόψεων" και άλλα ωραία γιατί εγώ βλέπω να έχει ξεφύγει πρώτα η πλευρά των .50 Α/θμιας και σε μεγαλύτερο βαθμό. Ηρεμία συνάδελφοι.

Αποσυνδεδεμένος k_m

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
emmaki
Έχω πει αρκετές φορές ότι δε μιλάω για όλους τους εκπαιδευτικούς. Και έχω ξαναπεί ότι πιστεύω και άλλοι δάσκαλοι, εκτός ΠΤΕΑ, ότι αγαπάνε το αντικείμενο, μάλιστα έχω γνωρίσει προσωπικά. Απλώς προσπαθώ να υποστηρίξω τις θέσεις μας γιατί βλέπω από μερικούς μια κατάφωρη αδικία. Και αν διαβάσεις σχόλια συναδέλφων θα καταλάβεις καλύτερα ποιος υποτιμάει ποιον.Μην είσαι άδικη μαζί μου, μόνο και μόνο επειδή έχω διαφορετική άποψη.

vickyN
Όπως είπαμε, διαφωνούμε σε όλα! :)
Ευχαριστώ για τη συμβουλή σου!Αλλά θα σε συμβούλευα κι εγώ το ίδιο!!

mendor
"Ποσο επικινδυνα σκεφτεσαι...γι'αυτο δεν μπορεις να παρακολουθησεις την σκεψη κανενος .....
Οσο για την σχολη σου μολις παραδεχτηκες οτι ειναι κατωτερη αυτων του εξωτερικου μιας και πουθενα στον κοσμο δεν υπαρχει σχολη που να λειτουργει σαν την δικη σου.. Η δικη σου σχολη δεν υφισταται πουθενα......." και "Τελος αφου κατεχετε τον υπερτιτλο σπουδων μπορειτε να διδαξετε στα πανεπιστημια. θα προκηρυχθουν 450 θεσεις λεκτορων οσες και στον ΑΣΕΠ της ειδικης με το πτυχιο σας μπορειτε να τις διεκδικησετε.  Α και κατι ακομη πειτε στους καθηγητες σας να παραιτηθουν γιατι σας εχουν παρει τις θεσεις στο ειδικης αγωγης , το πτυχιο σας καλυπτει ολες τις βαθμιδες.
 Υ.Γ. Και δωρο απο ολους εμας τους ΠΕ70.50 &60.50 κλπ ενα καλαμι για να μπορειτε να πηγαινετε καβαλα ανεξοδα στη δουλεια."

Ίσως επειδή κάποιοι γράφουν με τέτοιο τρόπο(και αν ανατρέξει κάποιος στα σχόλιά σου, θα δει και άλλες ειρωνείες), θα έπρεπε να αναθεωρήσουμε emmaki για το ποιος έχει υποτιμητικές απόψεις!
Στο σχόλιό μου, mendor, γράφω: "εσύ τη συγκρίνεις συνεχώς και τη βγάζεις κατώτερη"!!!!!Και τα παιδαγωγικά δημοτικής στο εξωτερικό δε λειτουργούν όλα με τον ίδιο τρόπο, άρα, σύμφωνα με τη λογική σου ούτε η δική σου σχολή δεν υφίσταται;;;Και όσο και να μη θες να το παραδεχθείς, υπάρχουν και αλλού προπτυχιακές σχολές στην Ε.Α.

ankas
Δε θεωρώ ότι πρέπει να προτάσσονται επειδή είναι καλύτεροι όλων, αλλά επειδή σε κάθε πίνακα μπαίνουν οι απόφοιτοι με το ανάλογο Π.Ε. Και φυσικά, δεν μπορούμε να θεωρήσουμε αμελητέο το ότι έχουν σπουδάσει όλες τις εκπαιδευτικές περιπτώσεις και δεν εξειδικεύθηκαν σε μια (οι Π.Ε71). Μήπως, λέω μήπως, έχουν ξεφύγει κάποιοι που προτείνουν να καταργηθούν οι σχολές??Άρα ποιος σκέφτεται "ο θάνατός σου η ζωή μου";;;;
Και με τον τρόπο μου...καλύτερα να σταματήσετε, όσο εριστική και να έγινα, δε νομίζω να ξεπέρασα τα όρια!Μήπως εστιάζετε σε αυτό για άλλον λόγο;;;

Συγνώμη για τις προσωπικές αντιπαραθέσεις. Απλώς, μπήκα σε αυτή τη διαδικασία, επειδή πολλοί κατακρίνουν τον τρόπο μου, ενώ τους τρόπους ομοϊδεατών τους δεν τους λαμβάνουν υπόψη. Από τη στιγμή που είμαστε σε ένα φόρουμ, όπου όλοι μεταξύ μας είμαστε άγνωστοι, είναι λογικό να μην ξέρω τι έχει κάνει ο καθένας, ώστε να τον κρίνω και να θιχτεί μάλιστα, μιλάω γενικά και πάντα παραδέχομαι ότι υπάρχουν εξαιρέσεις. Άλλοι μιλάνε ολοκληρωτικά για τους απόφοιτους των σχολών μας.
Όπως πολύ σωστά είπε η vickyN, ο κάθε αναγνώστης μπορεί να "κρίνει" τις τοποθετήσεις μας, όσον αφορά τον νόμο, και να βγάλει τα
συμπεράσματά του.

kinegiros για άλλη μια φορά η φωνή της λογικής!
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 27, 2014, 01:04:22 μμ από k_m »

Αποσυνδεδεμένος mendor

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 518
    • Προφίλ
Εσυ kinegiros  ομως Εισαι αντιθετος ως προς το να μπουν οι ΠΕ71 στα ΕΕΕΚ στην βμια. Γιατι? Αφου τους υποστηριζεις και τους αγαπας.... Ακομη δεν εχει τελειωσει το παιχνιδι....

Συνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Kinegire,
Μου δίνεις την εντύπωση ότι δεν θες να καταλάβεις κάποια πράγματα.

Προσωπικά θέλω οι συνάδελφοι να είμαστε όλοι συνάδελφοι. Τίποτα λιγότερο, πόλλα περισσότερα.
Όταν, όμως, αυτοί που εγώ τους θεωρώ συναδέλφους μου, απλά μου λένε 'φύγε από τη μέση, μας ενοχλεί η παρουσία σου', συγνώμη αλλά δεν μπορώ να το δεχτώ.

Απο το 2002 δουλεύω στην ΕΑ. Έχω 2 μεταπτυχιακά, ολοκληρωνω το διδακτορικό μου, έχω παρακολουθήσει ο,τι σεμινάριο μπορώ, έχω δημοσιεύσεις σε ελληνικά και διεθνή περιοδικά, εισηγήσεις σε συνέδρια...... Συγνώμη που δεν μπορώ να δεχτώ ότι απόφοιτος απλά και μόνο ενός τμηματος θα προηγείται στις μεταθέσεις (ναι, ενδιαφερομαι για τις μεταθέσεις, γιατί θεωρώ ότι οι συνάδελφοι θα διοριστούν, αλλά ενδιαφερομαι και για τους διορισμούς γιατί υπαρχουν και άλλοι με πολυι καλύτερη εκπαίδευση και κατάρτιση από μένα που, όμως, θα πάνε στο τέρμα).

Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος vickyN

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 589
    • Προφίλ
@kinegeiros
Οι αδικίες δε διορθώνονται με άλλες αδικίες. Δεν καταργούμε τη μία πρόταξη για να εισάγουμε μία άλλη αδικαιολόγητα, όπως γίνεται με το παρόν νομοσχέδιο.
Δίκαιη μοριοδότηση για όλους. Καμία πρόταξη και μάλιστα εις βάρος συναδέλφων που δουλεύουν χρόνια στην ειδική αγωγή και κατέχουν αξιόλογα προσόντα (μη μου πεις ότι συμφωνείς και με τις υπηρεσιακές μεταβολές των μονίμων, οι οποίες σε κανένα τομέα του δημοσίου δε γίνονται με βάση το πτυχίο!!!!!)
Τί σχέση έχει ο τροχός της τύχης?  :)

Συνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
K_m
Αυτά είναι τα αποτελέσματα της υπερ-εξειδικευσης!
Προσωπικά, ποτέ δεν έχω πει οτι οι απόφοιτοι των τμημάτων ΕΑ δεν είναι καλοί στη δουλειά τους. Αυτό, όμως, απέχει πάρα πολύ από τον ισχυρισμό ότι είναι οι μόνοι που μπορούν να κάνουν αυτή τη δουλειά και οι μόνοι με τις κατάλληλες σπουδές!

Δεν υποτιμω ούτε υπερεκτιμω κανέναν. Αντίθετα, σε αυτή τη συζήτηση, αν όχι όλοι τότε οι περισσότεροι, απόφοιτοι των τμημάτων ΕΑ (και όχι μόνο) υποτιμούν τις δικές μου σπουδές και ικανότητες...........

Άλλη μια διάσπαση στον κλάδο μας! Πόλλα μπράβο μας αξίζουν........
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος ankas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 503
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Οι αδικίες δε διορθώνονται με άλλες αδικίες. Δεν καταργούμε τη μία πρόταξη για να εισάγουμε μία άλλη αδικαιολόγητα, όπως γίνεται με το παρόν νομοσχέδιο.
Δίκαιη μοριοδότηση για όλους. Καμία πρόταξη και μάλιστα εις βάρος συναδέλφων που δουλεύουν χρόνια στην ειδική αγωγή και κατέχουν αξιόλογα προσόντα (μη μου πεις ότι συμφωνείς και με τις υπηρεσιακές μεταβολές των μονίμων, οι οποίες σε κανένα τομέα του δημοσίου δε γίνονται με βάση το πτυχίο!!!!!)
Τί σχέση έχει ο τροχός της τύχης?  :)

😆Πολλά like!

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Kinegire,
Μου δίνεις την εντύπωση ότι δεν θες να καταλάβεις κάποια πράγματα.

Προσωπικά θέλω οι συνάδελφοι να είμαστε όλοι συνάδελφοι. Τίποτα λιγότερο, πόλλα περισσότερα.
Όταν, όμως, αυτοί που εγώ τους θεωρώ συναδέλφους μου, απλά μου λένε 'φύγε από τη μέση, μας ενοχλεί η παρουσία σου', συγνώμη αλλά δεν μπορώ να το δεχτώ.

Απο το 2002 δουλεύω στην ΕΑ. Έχω 2 μεταπτυχιακά, ολοκληρωνω το διδακτορικό μου, έχω παρακολουθήσει ο,τι σεμινάριο μπορώ, έχω δημοσιεύσεις σε ελληνικά και διεθνή περιοδικά, εισηγήσεις σε συνέδρια...... Συγνώμη που δεν μπορώ να δεχτώ ότι απόφοιτος απλά και μόνο ενός τμηματος θα προηγείται στις μεταθέσεις (ναι, ενδιαφερομαι για τις μεταθέσεις, γιατί θεωρώ ότι οι συνάδελφοι θα διοριστούν, αλλά ενδιαφερομαι και για τους διορισμούς γιατί υπαρχουν και άλλοι με πολυι καλύτερη εκπαίδευση και κατάρτιση από μένα που, όμως, θα πάνε στο τέρμα).

emmaki μια χαρά καταλαβαίνω πίστεψε με και όσο καιρό σε διαβάζω καταλαβαίνω ότι είσαι πολύ άξια στην δουλειά σου. Καλά κάνεις και δεν μπορείς να δεχτείς ότι κάποιος θα προτάσσεται στις μεταθέσεις, ούτε εγώ θα το δεχόμουν.
Αλλά όσα σου απάντησα προηγούμενος δεν αναιρούνται από όσα έγραψες παραπάνω και είδα επίσης ότι δεν τα σχολίασες που σημαίνει ότι μάλλον βρίσκεις αλήθειες μέσα τους.

Η θέση μου από την αρχή είναι μοριοδότηση σε όλους τα έχω γράψει .
Εσένα ποια είναι η θέση σου για την δυνατότητα τόσα χρόνια να μπορείς να δουλέψεις και να πάρεις οργανική στην Β/θμια (ΕΕΕΕΚ), θα ήθελα να ξέρω.



Αποσυνδεδεμένος vickyN

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 589
    • Προφίλ
@κ_m
Στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση, στο κλάδο φιλολόγων, μπαίνουν πτυχιούχοι πολλών τμημάτων (και όχι μόνων της "αυτόνομης" φιλολογίας). Μάλιστα κατατάσσονται ακριβοδίκαια σύμφωνα με τα μόριά τους και όχι με τον τίτλο του πτυχίου τους.
Το επιχείρημά σου, λοιπόν, περί ύπαρξης αυτόνομου πτυχίου ειδικής αγωγής (ας αφήσω τους λόγους για τους οποίους ιδρύθηκαν τα συγκεκριμένα τμήματα, είναι λίγο πολύ γνωστοί, όπως είπε και το emmaki) και περί απόλυτης πρόταξης, δεν είναι βάσιμο.

Συνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Παράθεση από: kinegiros link=topic=24118.msg781667#msg781667 date=139859268

Η θέση μου από την αρχή είναι μοριοδότηση σε όλους τα έχω [b
γράψει [/b].
Εσένα ποια είναι η θέση σου για την δυνατότητα τόσα χρόνια να μπορείς να δουλέψεις και να πάρεις οργανική στην Β/θμια (ΕΕΕΕΚ), θα ήθελα να ξέρω.

Στη μοριοδοτηση για ολους συμφωνούμε, βέβαια εγώ το προχωρώ παραπανω και υποστηριζω τη μοριοδοτηση και όλων των επιπλέον προσόντων που μπορεί κάποιος να κατέχει. Έτσι, θα φαίνεται ποιος ενδιαφέρεται πραγματικά για την ΕΑ και δεν τη βλέπει μόνο ως επαγγελματική αποκατάσταση. Θα φαίνεται ποιος παρακολουθεί τις εξελίξεις στον τομέα και ποιος συμβάλλει έμπρακτα σε αυτές τις εξελίξεις.
Αν θες, το προχωρώ και ακόμα παραπανω (και το έχω γράψει σε αλλά σημεία σε ανύποπτο χρόνο) και υπιστηριζω ότι για αποφευχθεί το φαινόμενο πολλοί να βλέπουν την ΕΑ ως απλά και μόνο πρόσκαιρη επαγγελματική αποκατάσταση, και πλέον στην ΕΑ να δουλεύουν αυτοί που πραγματικά το θέλουν, να υπάρχει η δέσμευση, αν όχι για μόνιμη παραμονή στην ΕΑ, τότε για παραμονή κάποιων χρόνων (5? 10?).

Όσο για τους δασκάλους στα ΕΕΕΕΚ και την προσωπική μου γνώμη, πάντα ήμουν υπέρ του αυστηρού διαχωρισμού προσχολικής-πρωτοβάθμιας-δευτεροβαθμιας-τριτοβαθμιας εκπαίδευσης.
Μην ξεχνάμε και τον κανονισμό λειτουργίας των ΚΔΑΥ που ισχύει ακόμα και λέει οτι εκπαιδευτικός οποιασδήποτε βαθμίδας αξιολογεί παιδιά οποιασδήποτε βαθμίδας! Δεν αλλάζει με το νέο νόμο και κανεις δεν το αναφέρει. Εγώ έχω δεχτεί πιέσεις από τον περιφερειακό να δω παιδιά δημοτικού και γυμνασίου και έχω αρνηθεί με ότι πιθανές συνέπειες μπορεί να έχει αυτό για μένα......
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32294
  • Τελευταία: etaap0021
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159882
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 509
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 5
Επισκέπτες: 394
Σύνολο: 399

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.106 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.