*

Αποστολέας Θέμα: Ωράριο υπεύθυνου εργαστηρίου  (Αναγνώστηκε 22140 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ernesto

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 572
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο υπεύθυνου εργαστηρίου
« Απάντηση #28 στις: Οκτώβριος 20, 2012, 08:10:49 μμ »

Αν έχω καταλάβει καλά, θα συμφωνήσω σε όλα εκτός από τα υπογραμμισμένα γιατί καλό είναι να μη συγκρίνουμε ανόμοια πράγματα,όσο απλοϊκό κι αν αυτό ακούγεται...

Είναι προσωπική άποψη, για αυτό ας μην το συνεχίσουμε και αλλάξει ο ρους του topic σε ΠΕ04 vs ΠΕ02.

Απλώς να σκεφτούμε πως ακούγονται τα παρακάτω δύο:

"Τα λόγια τα ωραία τα μεγάλα".
"Οι πράξεις οι ωραίες οι μεγάλες".

Ιδίως στις εποχές που ζούμε!!
Όντως ας μην το συνεχίσουμε, αλλά για να μην παρεξηγηθούμε κιόλας ο λόγος(προφορικός και γραπτός) δε συνδέεται μόνο με αοριστολογικού τύπου θεωρίες αλλά και με τη σκέψη, κυρίως με αυτήν. Δεν είναι μόνο το μέσο για την έκφραση της σκέψης, αλλά βασικό συστατικό στοιχείο για το χτίσιμό της.
 The limits of my language mean the limits of my world (Βιντγκενστάιν)
 Απο κει και πέρα φυσικά χρειάζονται και οι πράξεις πέρα από λόγια και σκέψεις. :)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ωράριο υπεύθυνου εργαστηρίου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:51:45 »

Αποσυνδεδεμένος ernesto

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 572
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο υπεύθυνου εργαστηρίου
« Απάντηση #29 στις: Οκτώβριος 20, 2012, 08:25:49 μμ »

Αν έχω καταλάβει καλά, θα συμφωνήσω σε όλα εκτός από τα υπογραμμισμένα γιατί καλό είναι να μη συγκρίνουμε ανόμοια πράγματα,όσο απλοϊκό κι αν αυτό ακούγεται...

Είναι προσωπική άποψη, για αυτό ας μην το συνεχίσουμε και αλλάξει ο ρους του topic σε ΠΕ04 vs ΠΕ02.

Απλώς να σκεφτούμε πως ακούγονται τα παρακάτω δύο:

"Τα λόγια τα ωραία τα μεγάλα".
"Τα έργα τα ωραία τα μεγάλα". (περί εργαστηρίου το topic, άρα όχι off)

Ιδίως στις εποχές που ζούμε!!



Συγνώμη που γύρισα το χρόνο πίσω, αλλά το έκανα για να "μην το συνεχίσουμε":


Όντως ας μην το συνεχίσουμε, αλλά για να μην παρεξηγηθούμε κιόλας ο λόγος(προφορικός και γραπτός) δε συνδέεται μόνο με αοριστολογικού τύπου θεωρίες αλλά και με τη σκέψη, κυρίως με αυτήν. Δεν είναι μόνο το μέσο για την έκφραση της σκέψης, αλλά βασικό συστατικό στοιχείο για το χτίσιμό της.
 The limits of my language mean the limits of my world (Βιντγκενστάιν)
 Απο κει και πέρα φυσικά χρειάζονται και οι πράξεις πέρα από λόγια και σκέψεις. :)

Και ποιό έρχεται πρώτο; Σκέφτεσαι χωρίς να έχεις κάνει ή να έχεις δει- αισθανθεί πρώτα ή κάνεις χωρίς χωρίς να έχεις σκεφτεί πρώτα;

Κάνεις/βλέπεις----> Σκέφτεσαι----->Κάνεις/βλέπεις----> Σκέφτεσαι----->Κάνεις/βλέπεις----> Σκέφτεσαι----->.....
Η άποψή μου για την εξέλικτική ψυχολογία.
Εξελικτικά νομίζω πάνε όλα μαζί και είναι αλληλένδετα, αλλά οκ sapore, λευκή σημαία,παραδίνομαι,τέλος!!! :-X

sapore

  • Επισκέπτης
Απ: Ωράριο υπεύθυνου εργαστηρίου
« Απάντηση #30 στις: Οκτώβριος 20, 2012, 08:34:06 μμ »

Εξελικτικά νομίζω πάνε όλα μαζί και είναι αλληλένδετα, αλλά οκ sapore, λευκή σημαία,παραδίνομαι,τέλος!!! :-X

Όντως , όταν προχωρήσεις στο χρόνο χάνεσαι: "Το αυγό έκανε την κότα ή η κότα το αυγό;" :o
Που και που εμφανίζονται και κάτι κόκορες, απαραίτητοι και αυτοί!!!  ;D
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 20, 2012, 08:37:18 μμ από sapore »

Αποσυνδεδεμένος ernesto

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 572
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο υπεύθυνου εργαστηρίου
« Απάντηση #31 στις: Οκτώβριος 20, 2012, 08:37:18 μμ »

Εξελικτικά νομίζω πάνε όλα μαζί και είναι αλληλένδετα, αλλά οκ sapore, λευκή σημαία,παραδίνομαι,τέλος!!! :-X

Όντως , όταν προχωρήσεις στο χρόνο χάνεσαι: "Το αυγό έκανε την κότα ή η κότα το αυγό;" :o
Έτσι είναι sapore!  ;D

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ωράριο υπεύθυνου εργαστηρίου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:51:45 »

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο υπεύθυνου εργαστηρίου
« Απάντηση #32 στις: Οκτώβριος 20, 2012, 10:19:36 μμ »
το πρόβλημα λύνεται πολύ απλά:
Στο ωρολόγιο πρόγραμμα ο πληροφορικός να έχει 2 και 3 κενά μέσα στην ίδια μέρα!
έτσι τουλάχιστον θα παραμένει στο σχολείο. όχι να μου έχει μαζεμένες τις ώρες χωρίς κενά, να έχει -3 διδακτικές ώρες από τους υπόλοιπους, να κάνει το μάθημά του και να φεύγει και οι 3 ώρες του εργαστηρίου να μένουν μόνο στα χαρτιά, γιατί κακά τα ψέματα αυτό γίνεται.

Ε όχι. Εντάξει θες -3 για το εργαστήριο, αυτές θα φαίνονται στο ωρολόγιο πρόγραμμα με κενά!! τώρα δεν γουστάρεις να ασχοληθείς με το εργαστήριο, μην το κάνεις. όμως όχι δεν θα πας σπίτι σου, θα είσαι στο σχολείο και βάρα μύγες.

Εμένα μου διαμαρτυρήθηκε έντονα η πληροφορικός του σχολείου γιατί την είχα 1η ώρα μάθημα μετά 2 ώρες κενό συνεχόμενα (!!) μετά 1 ώρα μάθημα μετά ξανα κενό και μετά μάθημα!
Της είπα είναι οι ώρες του εργαστηρίου τα κενά και έγινε χαμός!!

ε όχι να έχουν και την πίτα αφάγωτη και το σκυλί χορτάτο.

Για να μην αναφέρω και το γεγονός ότι ουτως ή άλλος οι πληροφορικοί έχουν μειωμένα ωράρια γιατί δεν υπάρχουν ώρες στα σχολεία!!

Εμας η πληροφορικός έχει υποχρεωτικό κανονικά 21 ώρες αλλά καλύπτει διδακτικές μόλις 13!!! και 3 ώρες σου λέει που έχω από υπεύθυνη εργαστηρίου 16. μια χαρά! Ε όχι.

Τουλάχιστον για πληροφορικό που δεν συμπληρώνει το ωράριό του, δεν θα έπρεπε να ισχύει και -3 διδακτικές λόγω εργαστηρίου. Αφού κύριε δεν συμπληρώνεις ωράριο αυτές τις ώρες θα τις αφιερώσεις στο εργαστήριο. όχι έχουν και -5 διδακτικές και -3 ως υπεύθυνοι εργαστηρίου και φωνάζουν για τα κενά!


Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο υπεύθυνου εργαστηρίου
« Απάντηση #33 στις: Οκτώβριος 20, 2012, 10:40:08 μμ »
λέει η εγκύκλιος

Παράθεση
Για την αποτελεσματική κάλυψη των υποχρεώσεών του, οι οποίες εντάσσονται στα διδακτικά του καθήκοντα, ο Υπεύθυνος Σ.Ε.Π.Ε.Η.Υ. θα διαθέτει τρεις (3) ώρες από το υποχρεωτικό διδακτικό του ωράριο.

Οι τρεις αυτές ώρες θα καταγράφονται στο ωρολόγιο πρόγραμμα του σχολείου στο οποίο ανήκει το εργαστήριο, κατανεμημένες σε διαφορετικές ημέρες.


αυτό σημαίνει ότι βάζεις στο ωρολόγιο τις 3 ώρες, είτε είναι ανάμεσα σε μάθημα είτε όχι. Σε κάθε περίπτωση πρέπει να είναι στο σχολείο και μάλιστα στο εργαστήριο. Αλλιώς είναι αδικαιολογήτως απών.

Πάμε στο άλλο τώρα, μιλάει για -3 από το υποχρεωτικό διδακτικό, όχι από το διδακτικό!
Αν λοιπόν έχει 21 και κάνει 13 τότε δεν δικαιούται -3. Το υποχρεωτικό διδακτικό γίνετε από 21 σε 18. Αν έχει 13 ώρες μάθημα σημαίνει ότι χρωστάει να δώσει σε άλλα σχολεία άλλες 5 ώρες.


Αποσυνδεδεμένος gf

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 441
  • Γηράσκω αεί διδάσκων
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο υπεύθυνου εργαστηρίου
« Απάντηση #34 στις: Οκτώβριος 20, 2012, 11:08:27 μμ »
Έτσι είναι, προσοχή όμως και στο ότι οι τρεις ώρες πρέπει να είναι κατανεμημένες σε διαφορετικές μέρες.

Αποσυνδεδεμένος villie

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 106
  • ΠΕ 06
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο υπεύθυνου εργαστηρίου
« Απάντηση #35 στις: Οκτώβριος 21, 2012, 12:20:06 πμ »
Όταν ο υποδιευθυντης είναι ταυτόχρονα και υπεύθυνος εργαστηρίου, τι ωράριο έχει?

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο υπεύθυνου εργαστηρίου
« Απάντηση #36 στις: Οκτώβριος 21, 2012, 12:37:52 μμ »
Εγώ πάλι θεωρώ άδικη την κατά 3 ώρες μείωση του διδακτικού ωραρίου για τους υπεύθυνους εργαστηρίων. (Με την ίδια λογική να έχουν και οι ΠΕ02 μείωση γιατί κάθε τρεις και λίγο διορθώνουν εκθέσεις, κάτι που καμία άλλη ειδικότητα δεν έχει.)Να μοιραστώ την εμπειρία μου μαζί σας: αναπληρωτής σε ορεινό χωριό της Ηπείρου,ΠΕ02,21 ώρες/εβδ.Το σχολείο με πολύ λίγους μαθητές. Ο πληροφορικάριος είχε ως εξής: ωράριο 3 ώρες/εβδ.+ 1 ώρα σεπ. Τις υπόλοιπες μέρες "διατεθειμένος" στη δδε της πρωτεύουσας νομού, αλλά...με τα μόρια του ορεινού χωριού φυσικά. Για το εργαστήριο δεν έκανε ποτέ τίποτα πέρα από το να χαζεύει στο ίντερνετ. Ακόμη και για να περάσει τους βαθμούς τριμήνου(για συνολικά ελάχιστους μαθητές)μας ήθελε όλους δίπλα να τον βοηθάμε (και να διορθώνουμε τα λάθη του). Τι να πω, ο στόχος μου δεν είναι να φωτογραφήσω τον συγκεκριμένο άνθρωπο,που άλλωστε μπορεί να αποτελεί και μεμονωμένη περίπτωση,αλλά είχε και απόψεις όπως: όλοι στα σχολεία 8-2, οι εκπαιδευτικοί είναι τεμπέλικος κλάδος,να μπει η αξιολόγηση κλπ. Για κάνε 21 ώρες την εβδομάδα φιλαράκο και μετά γίνε και υπέρμαχος του 8-2! Το κορυφαίο είναι που στις πανελλήνιες πήγε επιτηρητής(όπως σχεδόν όλοι μας με την εξαίρεση μιας μητέρας μικρών παιδιών φυσικού) κι έλεγε ότι πρέπει να αλλάξουν τα ρεπό από το πρόγραμμα των ενδοσχολικών εξετάσεων γιατί είναι άδικα για όσους είναι και στις πανελλήνιες. (Σημείωση:τα γραπτά που είχε να "διορθώσει"για τις ενδοσχολικέςήταν μόλις...6) Είναι που δούλευε όλη τη χρονιά και η φυσικός του έθιξε τα δικαιώματα.
 Για να μην κουράζω άλλο: ίδιο διδακτικό ωράριο για όλους και οι υπεύθυνοι εργαστηριων ας απαλλάσσονται από εξωδιδακτικές όπως λέει ο killbill. Η μείωση ωραρίου είναι απαράδεκτη.

ernesto η περίπτωση που σου έτυχε εκείνη την χρονιά είναι πράγματι τραγική. Όντως θα συμφωνήσω πως θα ήταν καλύτερα οι ΠΕ19-20 να μην είχαν την μείωση των 3 ωρών. Η δική σου εργασιακή πραγματικότητα θα ήταν πολύ πιο αναβαθμισμένη εάν δεν είχε το -3. Γιατί σκέψου, αυτός τότε θα έκανε μάθημα 3 ώρες/εβδ.+ 1 ώρα σεπ, ενώ εσύ 21 ώρες/εβδ .......ώπα κάτσε, το ωράριό σας δεν θα άλλαζε... χμμμ.. σίγουρα πάντως δεν θα είχε τις αποψάρες περί "8-2 στο σχολείο" ..... ..... τώρα που το σκέφτομαι, μάλλον θα τις είχε.... χμμμμ... Α! Το βρήκα! Το βρήκα! Η εργασιακή σου πραγματικότητα θα ήταν αναβαθμισμένη διότι εσύ θα ένιωθες μία απίστευτη ηθική ικανοποίηση και ψυχική ανάταση, ότι τουλάχιστον το επίσημο υποχρεωτικό ωράριο όλων των ΠΕ19-20 (μαζί και του τύπου) θα ήταν 21 και όχι 18 ώρες! Βέβαια! Πολύ καλύτερα θα ήταν έτσι.

Το πολύ σχετικό παράδειγμα που έφερες πραγματικά συγκλόνισε τις απόψεις μου και νομίζω ότι πρέπει να το πάρουμε ως βάση για τις αποφάσεις μας για έναν ολόκληρο κλάδο.

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο υπεύθυνου εργαστηρίου
« Απάντηση #37 στις: Οκτώβριος 21, 2012, 12:58:11 μμ »
Όταν ο υποδιευθυντης είναι ταυτόχρονα και υπεύθυνος εργαστηρίου, τι ωράριο έχει?

ο υποδιευθυντής απαγορεύεται να ειναι παράλληλα ΚΑΙ υπεύθυνος εργαστηρίου. Έχει έρθει σχετική εγκύκλιος.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος phni

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 233
  • Φύλο: Άντρας
  • πε 17.02
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο υπεύθυνου εργαστηρίου
« Απάντηση #38 στις: Οκτώβριος 21, 2012, 01:08:43 μμ »
εχει ο αναπληρωτης μειωση ωραριου;

Αποσυνδεδεμένος demeb

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 948
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο υπεύθυνου εργαστηρίου
« Απάντηση #39 στις: Οκτώβριος 21, 2012, 01:12:09 μμ »
εχει ο αναπληρωτης μειωση ωραριου;
Φυσικά, αν οριστεί υπεύθυνος εργαστηρίου, έχει τα ίδια δικαιώματα και υποχρεώσεις με τους μόνιμους.

Αποσυνδεδεμένος phni

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 233
  • Φύλο: Άντρας
  • πε 17.02
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο υπεύθυνου εργαστηρίου
« Απάντηση #40 στις: Οκτώβριος 21, 2012, 01:14:26 μμ »
μου ειπαν οτι εχει αλλαξει ο νομος.βρηκα νομοθεσια του 01 που λεει οτι εχει μειωση ξεκαθαρα

Αποσυνδεδεμένος sliver

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο υπεύθυνου εργαστηρίου
« Απάντηση #41 στις: Οκτώβριος 21, 2012, 01:46:46 μμ »
Όταν ο υποδιευθυντης είναι ταυτόχρονα και υπεύθυνος εργαστηρίου, τι ωράριο έχει?

ο υποδιευθυντής απαγορεύεται να ειναι παράλληλα ΚΑΙ υπεύθυνος εργαστηρίου. Έχει έρθει σχετική εγκύκλιος.


έχει έρθει όμως διευκρινιστική εγκύκλιος που επιτρέπει τον Υποδ/ντη να είναι υπεύθυνος ΣΕΠΕΥ...
 
http://www.esos.gr/dimosia-ekpaidefsi/defterovathmia/item/29946-dieykriniseis-gia-tis-egkyklioys-epilogis-kai-armodiotiton-ton-sepeiy-ton-gymnasion-genikon-lykeion-kai-ton-ypeythynon-sxolikon-ergastirion-fysikon-epistimon-sefe.html
We are so many...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159839
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 607
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 576
Σύνολο: 585

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.102 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.