*

Αποστολέας Θέμα: Παιδί με επιληψία στην τάξη  (Αναγνώστηκε 14117 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος LIAV

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 612
    • Προφίλ
Παιδί με επιληψία στην τάξη
« στις: Σεπτέμβριος 15, 2011, 10:03:55 μμ »
Παρακαλώ όποιον συνάδελφο γνωρίζει να απαντήσει.
Στην τάξη έχουμε φέτος ένα παιδάκι με επιληψία που κάνει επαναφοίτηση στο νηπιαγωγείο. Οι γονείς μας ενημέρωσαν ότι παθαίνει κρίσεις στον ύπνο με εμετό και μετά πέφτει σε κώμα για 5 λεπτά. Σε περίπτωση που η κρίση διαρκέσει περισσότερο μας είπαν ότι πρέπει να του βάλουμε υπόθετο (το παιδάκι είναι σε ολοήμερο άρα κοιμάται στο σχολείο). Φυσικά αρνηθήκαμε και προτέιναμε να τους τηλεφωνούμε σε περίπτωση κρίσης. Το ερώτημά μου είναι το εξής: Σε περίπτωση κρίσης για να είμαι νομικά κατοχυρωμένη πρέπει να φωνάξω και ασθενοφόρο ή μόνο τους γονείς; Αν κάτι πάθει το παιδί στα χέρια μου τι γίνεται; Παρακαλώ για άμεσες απαντήσεις από άτομα που γνωρίζουν ακριβώς τη διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσω!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Παιδί με επιληψία στην τάξη
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:48:19 »

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Παιδί με επιληψία στην τάξη
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 15, 2011, 10:14:49 μμ »
μπορείς να κοιτάξεις εδώ, και βέβαια να έρθεις σε επικοινωνία με τους δασκάλους αυτούς. Προφανώς γνωριζουν περισσότερα πράγματα.

http://epilhpsia-sxoleio.blogspot.com/
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος annoula1983

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 87
    • Προφίλ
Απ: Παιδί με επιληψία στην τάξη
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 16, 2011, 12:11:51 πμ »
Παρακαλώ όποιον συνάδελφο γνωρίζει να απαντήσει.
Στην τάξη έχουμε φέτος ένα παιδάκι με επιληψία που κάνει επαναφοίτηση στο νηπιαγωγείο. Οι γονείς μας ενημέρωσαν ότι παθαίνει κρίσεις στον ύπνο με εμετό και μετά πέφτει σε κώμα για 5 λεπτά. Σε περίπτωση που η κρίση διαρκέσει περισσότερο μας είπαν ότι πρέπει να του βάλουμε υπόθετο (το παιδάκι είναι σε ολοήμερο άρα κοιμάται στο σχολείο). Φυσικά αρνηθήκαμε και προτέιναμε να τους τηλεφωνούμε σε περίπτωση κρίσης. Το ερώτημά μου είναι το εξής: Σε περίπτωση κρίσης για να είμαι νομικά κατοχυρωμένη πρέπει να φωνάξω και ασθενοφόρο ή μόνο τους γονείς; Αν κάτι πάθει το παιδί στα χέρια μου τι γίνεται; Παρακαλώ για άμεσες απαντήσεις από άτομα που γνωρίζουν ακριβώς τη διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσω!

Πρώτον: ενημέρωσε το Γραφείο και τη Σχολική Σύμβουλο. δεύτερον: Μάθε, ρώτα τι πρέπει να κάνεις όταν το παιδί πάθει επιληψία, δηλ. πρώτες βοήθειες (πολύ σημαντικό γιατί μπορεί να του γυρίσει η γλώσσα και να πεθάνει). Τρίτον: καλείς ασθενοφόρο αμέσως και μετά τους γονείς.
Είχα 2 χρονιές παιδάκια με επιληψία και θέλει πολύ προσοχή.
Εύχομαι να μην πάθει κρίση, αλλά αν συμβεί προσπάθησε να είσαι ψύχραιμη.
Σκάσε και κολύμπα!!!!!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3672
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Παιδί με επιληψία στην τάξη
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 16, 2011, 11:11:01 πμ »
Παρακαλώ όποιον συνάδελφο γνωρίζει να απαντήσει.
Στην τάξη έχουμε φέτος ένα παιδάκι με επιληψία που κάνει επαναφοίτηση στο νηπιαγωγείο. Οι γονείς μας ενημέρωσαν ότι παθαίνει κρίσεις στον ύπνο με εμετό και μετά πέφτει σε κώμα για 5 λεπτά. Σε περίπτωση που η κρίση διαρκέσει περισσότερο μας είπαν ότι πρέπει να του βάλουμε υπόθετο (το παιδάκι είναι σε ολοήμερο άρα κοιμάται στο σχολείο). Φυσικά αρνηθήκαμε και προτέιναμε να τους τηλεφωνούμε σε περίπτωση κρίσης. Το ερώτημά μου είναι το εξής: Σε περίπτωση κρίσης για να είμαι νομικά κατοχυρωμένη πρέπει να φωνάξω και ασθενοφόρο ή μόνο τους γονείς; Αν κάτι πάθει το παιδί στα χέρια μου τι γίνεται; Παρακαλώ για άμεσες απαντήσεις από άτομα που γνωρίζουν ακριβώς τη διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσω!

Πρώτον: ενημέρωσε το Γραφείο και τη Σχολική Σύμβουλο. δεύτερον: Μάθε, ρώτα τι πρέπει να κάνεις όταν το παιδί πάθει επιληψία, δηλ. πρώτες βοήθειες (πολύ σημαντικό γιατί μπορεί να του γυρίσει η γλώσσα και να πεθάνει). Τρίτον: καλείς ασθενοφόρο αμέσως και μετά τους γονείς.
Είχα 2 χρονιές παιδάκια με επιληψία και θέλει πολύ προσοχή.
Εύχομαι να μην πάθει κρίση, αλλά αν συμβεί προσπάθησε να είσαι ψύχραιμη.

Ακριβώς αυτά για να είσαι καλυμμένη.
Επίσης, ζήτα και ειδικό βοηθητικό προσωπικό. Λίγο απίθανο να έρθει, αλλά δεν χάνεις τίποτα να ζητήσεις.
Για να κάνει επαναφοίτηση υπάρχει κάποιο πρόβλημα; Είναι σε τμήμα ένταξης; Αν είναι σε ένατξης, είναι ίσως λίγο πιο εύκολο να έρθει ΕΒΠ...
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Παιδί με επιληψία στην τάξη
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:48:19 »

Αποσυνδεδεμένος LIAV

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 612
    • Προφίλ
Απ: Παιδί με επιληψία στην τάξη
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 16, 2011, 05:39:23 μμ »
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Το παιδί έχει και άλλα προβλήματα γι΄αυτό και κάνει επαναφοίτηση. Έχω ενημερωθεί για τις πρώτες βοήθειες που πρέπει να του δώσω (αν και επειδή δεν το έχω ξανακάνει ελπίζω να μην χρειαστεί να τις χρησιμοποιήσω). Πήραμε τηλέφωνο τη σύμβουλο και μας είπε ότι θα πρέπει οι γονείς να φέρουν έγκριση από το γραφείο εισόδου κάποιου φαρμακοποιού στην περίπτωση που δεν μπορούν να έρθουν οι ίδιοι και να δεσμευτούν ότι θα είναι εκεί σε 5 λεπτά μετά το τηλεφώνημα. Σε αντίθετη περίπτωση να φωνάξουμε ασθενοφόρο. Πάντως νιώθω κάπως ακάλυπτη για το διάστημα που θα μεσολαβήσει μέχρι να γίνουν αυτά τα βήματα από τους γονείς και πιστεύω ότι σε περίπτωση κρίσης θα καλέσω πρώτα ασθενοφόρο και μετά τους γονείς. Ειδικό βοηθητικό προσωπικό είναι αδύνατο να έχουμε (η προισταμένη το έχει ήδη ζητήσει) αλλά πώς να ζητήσεις από τους γονείς να πληρώσουν ιδιωτικά μια κοπέλα όπως μας προτάθηκε από συναδέλφους;

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3672
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Παιδί με επιληψία στην τάξη
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 16, 2011, 05:46:42 μμ »
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Το παιδί έχει και άλλα προβλήματα γι΄αυτό και κάνει επαναφοίτηση. Έχω ενημερωθεί για τις πρώτες βοήθειες που πρέπει να του δώσω (αν και επειδή δεν το έχω ξανακάνει ελπίζω να μην χρειαστεί να τις χρησιμοποιήσω). Πήραμε τηλέφωνο τη σύμβουλο και μας είπε ότι θα πρέπει οι γονείς να φέρουν έγκριση από το γραφείο εισόδου κάποιου φαρμακοποιού στην περίπτωση που δεν μπορούν να έρθουν οι ίδιοι και να δεσμευτούν ότι θα είναι εκεί σε 5 λεπτά μετά το τηλεφώνημα. Σε αντίθετη περίπτωση να φωνάξουμε ασθενοφόρο. Πάντως νιώθω κάπως ακάλυπτη για το διάστημα που θα μεσολαβήσει μέχρι να γίνουν αυτά τα βήματα από τους γονείς και πιστεύω ότι σε περίπτωση κρίσης θα καλέσω πρώτα ασθενοφόρο και μετά τους γονείς. Ειδικό βοηθητικό προσωπικό είναι αδύνατο να έχουμε (η προισταμένη το έχει ήδη ζητήσει) αλλά πώς να ζητήσεις από τους γονείς να πληρώσουν ιδιωτικά μια κοπέλα όπως μας προτάθηκε από συναδέλφους;


Θα ζητήσεις από τους γονείς και μια υπέυθυνη δήλωση ότι σε περίπτωση που συμβεί κάτι δεν φέρεις ευθύνη, ότι αναλαμβάνουν αυτοί την ευθύνη. Επίσης, θα ζητήσεις να σε ενημερώσουν για το υπόθετο και θα ζητήσεις και χαρτί από παιδίατρο ότι αυτός είναι τρόπος αντιμετώπισης της κρίσης.
Σε μια κρίση το παιδί μπορεί να χτυπήσει το κεφάλι του ή κάτι άλλο.... Εσύ πρέπει να είσαι καλυμμένη σε ό,τι μπορεί να συμβεί.
Και φυσικά πρώτα θα καλέσεις ασθενοφόρο και μετά τους γονείς! Δεν τίθεται θέμα συζήτησης σε αυτό! Τι δηλαδή, θα κάθεσαι με το ρολόι στο χέρι να δεις πότε θα περάσουν 5 λεπτά για να καλέσεις ασθενοφόρο;;;;; Σε καμία περίπτωση! Και στο ειδικό σχολείο που ήμουν , μας είχαν πει π΄ρωτα καλούμε τους γονείς και αν δεν έρθουν καλούμε ασθενοφόρο, αλλά ποτέ δεν το κάναμε. Πάντα το ασθενοφόρο ήταν το πρώτο τηλεφώνημα.
Επίσης, πρέπει να συννενοηθείς με τη συνάδελφο του άλλου τμήματος (ελπίζω να υπάρχει) ώστε σε περίπτωση κρίσης, να κρατήσει τα δικά σου παιδιά (δεν είναι υποχρεωμένη να αναλάβει την ευθύνη 2 τμημάτων) και πρέπει να δείτε και τι θα κάνετε αν πρέπει κάποιος να συνοδέψει το παιδί στο νοσοκομείο. Σίγουρα δεν μπορείς να παρατήσεις τα άλλα 20 παιδιά για να συνοδέψεις, αλλά και δεν μπορείς και να στείλεις το παιδί ασυνόδευτο.....
Ζόρικη κατάσταση...............
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3672
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Παιδί με επιληψία στην τάξη
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 16, 2011, 05:48:36 μμ »
Για κάτι τέτοιες περιπτώσεις ( ή και για τέτοιες περιπτώσεις) πρέπει να υπάρχει νοσηλευτικό προσωπικό σε ΟΛΑ τα σχολεία. Στα 5 δεν είναι σπάνιο φαινόμενο η επιληψία....ΟΚ δεν είναι και καθημερινό, αλλά δεν είναι σπάνιο. Και σε τέτοια ηλικία συνήθως τα παιδιά δεν έχουν ακόμα ρυθμιστεί με φάρμακα....
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος BLONDIE

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 215
  • Φύλο: Γυναίκα
  • "χαμογελω και προχωραω....!!!!"
    • Προφίλ
Απ: Παιδί με επιληψία στην τάξη
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 16, 2011, 07:29:43 μμ »
Πρώτον: ενημέρωσε το Γραφείο και τη Σχολική Σύμβουλο. δεύτερον: Μάθε, ρώτα τι πρέπει να κάνεις όταν το παιδί πάθει επιληψία, δηλ. πρώτες βοήθειες (πολύ σημαντικό γιατί μπορεί να του γυρίσει η γλώσσα και να πεθάνει). Τρίτον: καλείς ασθενοφόρο αμέσως και μετά τους γονείς.
Είχα 2 χρονιές παιδάκια με επιληψία και θέλει πολύ προσοχή.
Εύχομαι να μην πάθει κρίση, αλλά αν συμβεί προσπάθησε να είσαι ψύχραιμη.
Καταρχην να μην ακουω χαζομαρουλες του στυλ "θα γυρισει η γλωσσα" η "θα πεθανει".μια κριση επιληψιας μπορει να ειναι ενα θεμα σοβαρο που πρεπει να το προσεξει ο αλλος,αλλα αυτο δεν σημαινει το τελος του κοσμου κ αυτο για την γλωσσα δεν ισχυει..το πιο σημαντικο ειναι σε περιπτωση που πιασει κριση το παιδακι, να την αφησεις να κανει τον κυκλο της.οχι ομως παρα πολυ.νομιζω πανω απο 5 λεπτα ειναι ωρα να παρεις τηλ.εσυ παρε σε ασθενοφορο ετσι κ αλλιως να εισαι καλυμενη.πολυ μεγαλη σημασια εχει το να μεινεις ψυχραιμη κ το να προσεξεις να μην χτυπησει κατα τη διαρκεια της κρισης. επισης σημαντικο ειναι να μην μεινει ανασκελα για την περιπτωση που κανει εμετο.ενα πολυ σημαντικο θεμα ειναι το τι ειδος επιληψιας εχει.ολα τα ειδη δεν ειναι ιδια,ουτε εχουν τα ιδια συμπτωματα.μαθε απο τους γονεις τι ειδους ειναι.!!α!!!κ μην βαλεις τιποτα στο στομα του παιδιου κατα τη διαρκεια της κρισης!!!ειναι πολυ πολυυυ σημαντικο!!το στομα δεν προκειται να ανοιξει,οι μυες εκεινοι την ωρα ειναι πολυ δυνατοι κ το πιο πιθανο ειναι να κανεις κακο παρα καλο!μπορει να σπασει κανενα δοντι κ να το καταπιει η να κοψει κομματι του αντικειμενου που θα βαλεις στο στομα του!!αυτα μπορω να θυμηθω τωρα!αν χρειαζεσαι κατι αλλο ρωτησε με...γνωριζω πολλα πραγματα καθως εχω δικο μου ανθρωπο που παθαινει τετοιου ειδους κρισεις κ ειναι πολυ σημαντικο να καταλαβουμε οτι ειναι κατι που δεν πρεπει να μας τρομαξει.ΨΥΧΡΑΙΜΙΑ-ΑΦΗΝΟΥΜΕ ΤΗΝ ΚΡΙΣΗ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΟΝ ΚΥΚΛΟ ΤΗΣ-ΠΡΟΣΕΧΟΥΜΕ ΜΗΝ ΧΤΥΠΗΣΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΚΑΤΑ ΤΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ-ΜΕΝΟΥΜΕ ΔΙΠΛΑ ΤΟΥ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΣΥΝΕΡΘΕΙ!!!!! ;) :)
Don't let go!Never give up!It's such a wonderfull life!!!!!!!! :-)

Αποσυνδεδεμένος LIAV

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 612
    • Προφίλ
Απ: Παιδί με επιληψία στην τάξη
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 16, 2011, 09:32:23 μμ »
   Ευχαριστώ πολύ BLONDIE και emmaki πολύ σημαντικές οι συμβουλές σας. Οι γονείς μας είπαν ότι το παθαίνει στον ύπνο και θα το καταλάβω από το ότι θα κάνει εμετό γι΄αυτό μου είπαν ότι πρέπει να το γυρίσω στο πλάι για να μην πνιγεί από τον εμετό. Έμαθα κι εγώ τώρα που ασχολήθηκα ότι υπάρχουν διάφορα είδη επιληψίας και το πιο σημαντικό είναι να κρατάς την ψυχραιμία σου. Τουλάχιστον από ότι λένε οι δικοί μου άνθρωποι έχω μπόλικη... Ευχαριστώ για άλλη μια φορά για τις απαντήσεις σας!

Αποσυνδεδεμένος Deyna

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 373
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Παιδί με επιληψία στην τάξη
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 16, 2011, 10:33:10 μμ »
Όλοι οι συνάδελφοι έχουμε πάντα την καλύτερη πρόθεση...ίσως έκανα και εγώ τα ίδια στη θέση σου : να ζητούσα συμβουλές κτλ..

ΟΜΩΣ...

Πιστεύω ότι δεν είναι ευθύνη σου και ούτε θα έπρεπε να είναι να πρέπει να παράσχεις πρώτες βοήθειες σε αυτό το παιδάκι που δυστυχώς πραγματικά βρίσκεται σε αυτή τη θέση...

Νομίζω ότι θα πρέπει να κάνεις μια πολύ σοβαρή συζήτηση με τον προϊστάμενο του γραφείου όπου ανήκεις διότι αν πάθει κάτι οι γονείς κατά ένα 99,9% για να μην αναγνωρίσουν το γεγονός ότι έγραψαν ένα παιδάκι με επιληψία στο ολοήμερο (!) ρίχνουν το φταίξιμο στη νηπιαγωγό...Σοβαρή συζήτηση με τον διευθυντή-το σχολικό σύμβουλο ακόμα και ένα τηλεφώνημα στο Υπουργείο αρκεί να είσαι καλυμμένη!

Επίσης κάπου είχα βρει σίγουρα μια εγκύκλιο η οποία απαγορεύει στις νηπιαγωγούς να χορηγούν το οποιοδήποτε φάρμακο στα παιδιά...επομένως και να θες να βοηθήσεις κανονικά, σύμφωνα με τον νόμο , δυστυχώς δεν μπορείς...Αν βρω την εγκύκλιο θα σου την ποστάρω.

Ακόμα, πέρυσι κάπου είχα διαβάσει ότι κάποιοι γονείς , αφού το δηλώσουν στο γραφείο ή στο Υπουργείο ,  μπορούν νόμιμα να βοηθούν
στην τάξη...ψάξτο και αυτό. Αν μπορεί κάποιος δικός του άνθρωπος (θείος/θεία/παππούς/γιαγιά κτλ) να είναι μαζί σου τουλάχιστον στο ολοήμερο καλύτερα να αναλάβει εκείνος την ευθύνη για όλες τις κινήσεις..
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 16, 2011, 10:44:06 μμ από Deyna »

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Παιδί με επιληψία στην τάξη
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 16, 2011, 10:48:53 μμ »
Παρακαλώ όποιον συνάδελφο γνωρίζει να απαντήσει.
Στην τάξη έχουμε φέτος ένα παιδάκι με επιληψία που κάνει επαναφοίτηση στο νηπιαγωγείο. Οι γονείς μας ενημέρωσαν ότι παθαίνει κρίσεις στον ύπνο με εμετό και μετά πέφτει σε κώμα για 5 λεπτά. Σε περίπτωση που η κρίση διαρκέσει περισσότερο μας είπαν ότι πρέπει να του βάλουμε υπόθετο (το παιδάκι είναι σε ολοήμερο άρα κοιμάται στο σχολείο). Φυσικά αρνηθήκαμε και προτέιναμε να τους τηλεφωνούμε σε περίπτωση κρίσης. Το ερώτημά μου είναι το εξής: Σε περίπτωση κρίσης για να είμαι νομικά κατοχυρωμένη πρέπει να φωνάξω και ασθενοφόρο ή μόνο τους γονείς; Αν κάτι πάθει το παιδί στα χέρια μου τι γίνεται; Παρακαλώ για άμεσες απαντήσεις από άτομα που γνωρίζουν ακριβώς τη διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσω!

αρνηθηκατε να βαλετε υποθετο στο παιδι?!!!!!!! Μιλατε σωστα?....δηλ τι θα παθεις αν του βαλεις υποθετο και ταυτοχρονα καλεσεις γονεις ή γιατρο?
(μου κανει εντυπωση το "φυσικα" αρνηθηκαμε.... ::)

συγγνωμη για τον εκνευρισμο μου αλλα δεν μπορω οταν προκειται για παιδια!
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 16, 2011, 10:52:45 μμ από MARKOS »
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος Deyna

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 373
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Παιδί με επιληψία στην τάξη
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 16, 2011, 10:50:42 μμ »
Παρακαλώ όποιον συνάδελφο γνωρίζει να απαντήσει.
Στην τάξη έχουμε φέτος ένα παιδάκι με επιληψία που κάνει επαναφοίτηση στο νηπιαγωγείο. Οι γονείς μας ενημέρωσαν ότι παθαίνει κρίσεις στον ύπνο με εμετό και μετά πέφτει σε κώμα για 5 λεπτά. Σε περίπτωση που η κρίση διαρκέσει περισσότερο μας είπαν ότι πρέπει να του βάλουμε υπόθετο (το παιδάκι είναι σε ολοήμερο άρα κοιμάται στο σχολείο). Φυσικά αρνηθήκαμε και προτέιναμε να τους τηλεφωνούμε σε περίπτωση κρίσης. Το ερώτημά μου είναι το εξής: Σε περίπτωση κρίσης για να είμαι νομικά κατοχυρωμένη πρέπει να φωνάξω και ασθενοφόρο ή μόνο τους γονείς; Αν κάτι πάθει το παιδί στα χέρια μου τι γίνεται; Παρακαλώ για άμεσες απαντήσεις από άτομα που γνωρίζουν ακριβώς τη διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσω!

αρνηθηκατε να βαλετε υποθετο στο παιδι?!!!!!!! Μιλατε σωστα?....δηλ τι θα παθεις αν του βαλεις υποθετο και ταυτοχρονα καλεσεις γονεις ή γιατρο?
9μου κανει εντυπωση το "φυσικα" αρνηθηκαμε.... ::)

Απαγορεύεται δια νόμου η χορήγηση οποιουδήποτε φαρμάκου από τη νηπιαγωγό σε παιδί...δια νόμου.

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Παιδί με επιληψία στην τάξη
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 16, 2011, 10:53:37 μμ »
Αληθεια? ουτε οταν υπαρχει οδηγια ιατρου?
Καρδιοκτυπας εσυ περισσοτερο απο το γονιο? Ποιος ειναι αυτος ο νόμος που ειναι πανω απο την ανθρωπινη ζωή, ωστε παιρνοντας εντολη απο ιατρο για χορηγηση μπορεις να αρνηθεις?


« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 16, 2011, 11:06:37 μμ από MARKOS »
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3672
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Παιδί με επιληψία στην τάξη
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 16, 2011, 11:05:53 μμ »
Αληθεια? ουτε οταν υπαρχει οδηγια ιατρου?

Μάρκο,
είναι αλήθεια. Απαγορεύεται. Υπάρχει και σχετική εγκύκλιος η οποία λέει ότι ο ρόλος του εκπαιδευτικού περιορίζεται στην παροχή πρώτων βοηθείων.
Το υπόθετο είναι πρωτες βοήθειες;;; 'Ισως ένα ερώτημα στο υπουργείο να είναι απαραίτητο....
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32320
  • Τελευταία: Lena11
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161416
  • Σύνολο θεμάτων: 19231
  • Σε σύνδεση σήμερα: 614
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 502
Σύνολο: 513

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.092 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.