*

Αποστολέας Θέμα: Θα συνεχίσετε να εργάζεστε ως αναπληρωτής μετά τις περικοπές μισθών στο δημόσιο;  (Αναγνώστηκε 20718 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος nikitri

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 182
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
πώς να πληρώνουν όταν τα χρήματα τους στηρίζονται μόνο σε δωρεες???και οταν το κράτος τους κόβει κάθε επιχορήγηση ακόμα και για τα σθενοφόρα που έχουν για τ απαιδάκια που χρειάζονται νοσοκομείο????όσο για το πρώτο ερώτημα και εγώ πλέον το σκέφτομαι σοβαράότι πλέον δεν ξέω πόσο νόημα έχει να σκεφτόμαστε την αναπλήρωση.εγώ ακόμα άνεργη μετά την  γ'φάση αναπληρωτών και έχοντας δηλώσει μόνο βόρεια ελλάδα....τα πράγματα είναι πολύ σοβαρά πλέον...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος atem

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 351
  • Thessaloniki
    • Προφίλ
Στον RealFM μιλανε για 750 ευρω στο χερι εισαγωγικο για ΠΕ. :-\
Αναστασιάδης η Τάνκς;
Δογματικώς ΠΕ03.

Αποσυνδεδεμένος comba

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 387
  • ΠΕ 19
    • Προφίλ
μόνο κοντά στο σπίτι μας και ότι γίνει.

Radius

  • Επισκέπτης
Στον RealFM μιλανε για 750 ευρω στο χερι εισαγωγικο για ΠΕ. :-\
Ε, βάλε ότι ο αναπληρωτής παίρνει περισσότερα από τον μόνιμο πρωτοδιοριζόμενο, βάλε τίποτα παραπάνω από κανά μεταπτυχιακό, βάλε και το επίδομα απόδοσης. Πιστεύω κανά 900+ θα παίρνει ο αναπληρωτής (εξαρτάται και σε τι ΜΚ θα είναι).
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 03, 2011, 09:06:45 μμ από Radius »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος spasiklaki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
    • Προφίλ
Επειδή κρίνω ότι αν με καλέσουν αναπληρωτή ΜΩ για 5-6 ώρες δεν συμφέρει οικονομικά να διακόψω το ταμείο ανεργίας ήθελα να ρωτήσω:
α. Αν ανακοινώσουν το όνομά σου στους διορισμούς ΑΜΩ και δεν εμφανιστείς θεωρείται παραίτηση; Έχεις κάποια επίπτωση στο ταμείο ανεργίας πέραν του ότι σε διαγράφουν από τον πίνακα και για την επόμενη χρονιά;
β. Αν είσαι ωρομίσθιος των 3-4 ωρών υπάρχει περίπτωση να δικαιούσαι και το ταμείο ανεργίας λόγω του χαμηλού ποσού που παίρνεις;
O  μεγαλύτερος δάσκαλος όλων των εποχών είχε μόνο 12 μαθητές και σε μένα βάζουν τουλάχιστον 25 στην τάξη!!

Αποσυνδεδεμένος melina_deu

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ07
    • Προφίλ
Επειδή κρίνω ότι αν με καλέσουν αναπληρωτή ΜΩ για 5-6 ώρες δεν συμφέρει οικονομικά να διακόψω το ταμείο ανεργίας ήθελα να ρωτήσω:
α. Αν ανακοινώσουν το όνομά σου στους διορισμούς ΑΜΩ και δεν εμφανιστείς θεωρείται παραίτηση; Έχεις κάποια επίπτωση στο ταμείο ανεργίας πέραν του ότι σε διαγράφουν από τον πίνακα και για την επόμενη χρονιά;
β. Αν είσαι ωρομίσθιος των 3-4 ωρών υπάρχει περίπτωση να δικαιούσαι και το ταμείο ανεργίας λόγω του χαμηλού ποσού που παίρνεις;

Πριν δυο-τρια χρόνια που μου έτυχε να έχω ταμείο και δούλευα σε φροντιστήριο, μου είχε πει ο ΟΑΕΔ εως 12 ωρες το μήνα δικαιούμαι να δουλεύω, αλλά όχι πως μου το πλήρωναν όλο το ταμείο, αφαιρούσαν το 9ωρο που είχα και μου έδιναν τα υπόλοιπα. Βέβαια έτσι όπως ήρθαν τα πράγματα, κάθε μέρα άλλους νόμους βγάζουν. Καλύτερα να το τσεκάρεις στον ΟΑΕΔ να είσαι σίγουρη!όσο σίγουρη μπορείς με αυτούς να είσαι...
Η καλύτερη διδακτική μέθοδος είναι η αγάπη.

Αποσυνδεδεμένος maritina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 226
    • Προφίλ
Kαλημέρα.
επειδη κι εγω το'χω ψαξει με τον ΟΑΕΔ ,επιδομα πλεον παιρνεις δυσκολα.Πρεπει να εχει κανεις 80 ενσημα απο την προηγουμενη χρονια και συνολικα 150 ενσημα συνολο (απο 125 που ηταν) για να παρεις επιδομα.Παντα πλην των 2 τελευταιων μηνων.Αρα ενας ωρομισθιος και ενας ανπληρωτης των 6-8 ωρων δεν μπαινει ταμειο.Μονο με 10 ωρες και πανω και με την προυποθεση πως δουλεψες και περυσι.Αυτα ......εγω θα προτιμουσα να ειμαι ταμειο ανεργιας,αλλα ειναι προσωπικη μου αποψη.

Αποσυνδεδεμένος froski

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 557
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 82 (πρώην 17.02) Μηχανολόγος
    • Προφίλ
Παιδιά, όσοι διαμαρτύρεστε, μάλλον δεν έχετε δουλέψει στον ιδιωτικό, να δείτε εκεί ωράρια σπαστά και 12ωρα. Λοιπόν όσοι μπήκατε αναπληρωτές, να είστε ευχαριστημένοι. Άλλωστε γνωρίζατε ότι θα έχετε μετακινήσεις από την στιγνή που βάλατε το κουτάκι. Δεν φταίει για αυτό το κράτος
ΣΑΦΕΣΤΑΤΑ ΚΑΙ ΦΤΑΙΕΙ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ! Διότι, όταν πχ ο νομός μου έχει 23 κενά φιλολόγων και παίρνει αναπληρωτές μέχρι το Μάρτιο και εγώ, επειδή είχα την ατυχία να είμαι από τους τελευταίους της Α φάσης βρέθηκα 400 χλμ μακριά, ενώ άλλος με πολύ λιγότερα μόρια παρέμεινε σπιτάκι του, πώς θα χρεωθώ εγώ την ευθύνη; Δεν ευθύνεται το κράτος που δεν ξέρει τι του γίνεται ως προς τα κενά του και δε μπορεί να μοιράσει 2 γαϊδουριών άχυρα;
Θα συμφωνήσω με τον karxarias29. ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΦΤΑΙΕΙ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ Johny. Ποτέ τα κενά δεν βγαίνουν όλα μαζί, ενώ υπάρχουν και το ξέρουμε ότι υπάρχουν. Κενό που υπάρχει ήδη από τον Σεπτέμβριο, βγαίνει Φεβρουάριο για λόγους οικονομίας και γιατί έτυχε ο διευθυντής, ο προϊστάμενος, ο περιφερειάρχης ή δε ξέρω εγώ ποιος άλλος, να το μην το διεκδικήσουν νωρίτερα.
Το κουτάκι "ναι σε όλα" το βάλαμε γιατί θέλουμε να εξασφαλίσουμε τη δουλειά. Γιατί δεν είμαστε αχάριστοι και γιατί μας αρέσει η εκπαίδευση. Αυτό δε σημαίνει ότι πρέπει οπωσδήποτε να ταλαιπωρηθούμε και μονίμως να είμαστε αδικημένοι σε σχέση με άλλους με λιγότερη εμπειρία.

Αποσυνδεδεμένος froski

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 557
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 82 (πρώην 17.02) Μηχανολόγος
    • Προφίλ
Στην ερώτηση του τόπικ θα απαντήσω ΝΑΙ δαγκωτό. Όσο δεν έχω δική μου οικογένεια και όσο οι γονείς μου (χτύπα ξύλο) αυτοσυντηρούνται, θα πήγαινα παντού. Αν και για πρώτη φορά φέτος δεν έβαλα το κουτάκι "ναι σε όλα", ρισκάροντας λίγο.

Αποσυνδεδεμένος Daidalos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 782
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02 Επιστήμη ποιητική ευδαιμονίας
    • Προφίλ
Παιδιά, όσοι διαμαρτύρεστε, μάλλον δεν έχετε δουλέψει στον ιδιωτικό, να δείτε εκεί ωράρια σπαστά και 12ωρα. Λοιπόν όσοι μπήκατε αναπληρωτές, να είστε ευχαριστημένοι. Άλλωστε γνωρίζατε ότι θα έχετε μετακινήσεις από την στιγνή που βάλατε το κουτάκι. Δεν φταίει για αυτό το κράτος
ΣΑΦΕΣΤΑΤΑ ΚΑΙ ΦΤΑΙΕΙ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ! Διότι, όταν πχ ο νομός μου έχει 23 κενά φιλολόγων και παίρνει αναπληρωτές μέχρι το Μάρτιο και εγώ, επειδή είχα την ατυχία να είμαι από τους τελευταίους της Α φάσης βρέθηκα 400 χλμ μακριά, ενώ άλλος με πολύ λιγότερα μόρια παρέμεινε σπιτάκι του, πώς θα χρεωθώ εγώ την ευθύνη; Δεν ευθύνεται το κράτος που δεν ξέρει τι του γίνεται ως προς τα κενά του και δε μπορεί να μοιράσει 2 γαϊδουριών άχυρα;
Θα συμφωνήσω με τον karxarias29. ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΦΤΑΙΕΙ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ Johny. Ποτέ τα κενά δεν βγαίνουν όλα μαζί, ενώ υπάρχουν και το ξέρουμε ότι υπάρχουν. Κενό που υπάρχει ήδη από τον Σεπτέμβριο, βγαίνει Φεβρουάριο για λόγους οικονομίας και γιατί έτυχε ο διευθυντής, ο προϊστάμενος, ο περιφερειάρχης ή δε ξέρω εγώ ποιος άλλος, να το μην το διεκδικήσουν νωρίτερα.
Το κουτάκι "ναι σε όλα" το βάλαμε γιατί θέλουμε να εξασφαλίσουμε τη δουλειά. Γιατί δεν είμαστε αχάριστοι και γιατί μας αρέσει η εκπαίδευση. Αυτό δε σημαίνει ότι πρέπει οπωσδήποτε να ταλαιπωρηθούμε και μονίμως να είμαστε αδικημένοι σε σχέση με άλλους με λιγότερη εμπειρία.

H συγκεκριμένη ερώτηση είναι εντελώς θεωρητική. Δηλαδή, αν κάποιος δεν δουλέψει ως αναπληρωτής, πού ακριβώς θα βρει δουλειά στον ιδιωτικό τομέα; Και αν υποθέσουμε ότι βρει τελικά εργασία, από πού θα πάρει περισσότερα χρήματα, από την δουλοπαροικία των φροντιστηρίων ή από... γραμματειακή υποστήριξη;  ;)

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Εξαρτάται από το ποιο μέρος της Ελλάδας θα ... υποστηρίζεις γραμματειακά. ;)

Αποσυνδεδεμένος moustard

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 991
    • Προφίλ
Εξαρτάται από το ποιο μέρος της Ελλάδας θα ... υποστηρίζεις γραμματειακά. ;)

Μπορει να μου εξηγησει καποιος αν ξερει; Δεν αντιλαμβανομαι το εξης. με τις προσθαφαιρεσεις μεικτα-καθαρα , βγαινει οτι ο καθαρος μισθος του νεοδιοριστου ηταν 868 ευρω. Τωρα που κοβονται τα επιδοματα χανει καθαρα 208 ευρω και φτανει τα 660.  Μα ποιος νεοδιοριστος επαιρνε 868;;;;;;;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162166
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 803
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 748
Σύνολο: 755

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.102 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.