*

Αποστολέας Θέμα: Δημιουργία φροντιστηρίου  (Αναγνώστηκε 76947 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Pink-Panther!

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1207
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δημιουργία φροντιστηρίου
« Απάντηση #70 στις: Ιανουάριος 31, 2013, 10:09:13 μμ »
Εμενα προσωπικα οταν εκανα εναρξη μου ειπαν πως επιτρεπεται μεχρι 8 ή 10 ατομα ανα διδακτικη ωρα, οχι το μηνα. Βεβαια δε με πολυνοιαζει γιατι σε γκρουπακια βαζω μεχρι 3 παιδια. Απο κει και περα ακομα κι ετσι να ειναι δεν εχω προβλημα γιατι προφανως δε κοβω αποδειξεις σε ολους αρα δεν ειμαι και εκτεθιμενος. Σας προτεινω ανεπιφυλακτα να το κανετε, αν εχετε αρκετες ωρες, κυριως για να εχετε ασφαλιση απο τον Ο.Α.Ε.Ε.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημιουργία φροντιστηρίου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:46:43 »

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Δημιουργία φροντιστηρίου
« Απάντηση #71 στις: Ιανουάριος 31, 2013, 10:17:06 μμ »
Τι έξοδα λειτουργίας έχει περίπου ένα οικοδιδασκαλείο;;

Αποσυνδεδεμένος Pink-Panther!

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1207
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δημιουργία φροντιστηρίου
« Απάντηση #72 στις: Ιανουάριος 31, 2013, 10:21:07 μμ »
Δε ξερω αν εννοουμε το ιδιο. Εγω εκανα εναρξη για ιδιαιτερα με εδρα το σπιτι μου αλλα ο νομος μου δινει το δικαιωμα να κανω μαθηματα και εκτος αυτου. Τα μονα εξοδα μου ειναι 452€ το διμηνο για Ο.Α.Ε.Ε. + την εφορια αναλογα με τις αποδειξεις που κοβεις.

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Δημιουργία φροντιστηρίου
« Απάντηση #73 στις: Ιανουάριος 31, 2013, 10:25:16 μμ »
Μπορείς όμως να τα διαφημίσεις;;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημιουργία φροντιστηρίου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:46:43 »

Αποσυνδεδεμένος Stelios

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3298
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δημιουργία φροντιστηρίου
« Απάντηση #74 στις: Ιανουάριος 31, 2013, 10:27:45 μμ »
Παράκληση: επειδή τα περί οικοδιδασκαλείου (άδεια για ιδιαίτερα να λέμε και τα πράγματα ως έχουν)
αναφέρονται στην κατηγορία Μαθήματα κατ'οίκον και, ας πούμε στο υπάρχον θέμα Οικοδιδασκαλείο, μεταφέρετε την συζήτηση εκεί.
Ας μείνουμε εδώ μόνο στην συζήτηση περί φροντιστηρίων.
Η καινούργια νομοθεσία μπερδεύει έτσι και αλλιώς, ας βοηθήσουμε τους συναδέλφους.

Ευχαριστώ
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 31, 2013, 10:31:09 μμ από Stelios »

Αποσυνδεδεμένος vk87

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 257
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημιουργία φροντιστηρίου
« Απάντηση #75 στις: Οκτώβριος 21, 2013, 05:59:56 μμ »
Δε ξερω αν εννοουμε το ιδιο. Εγω εκανα εναρξη για ιδιαιτερα με εδρα το σπιτι μου αλλα ο νομος μου δινει το δικαιωμα να κανω μαθηματα και εκτος αυτου. Τα μονα εξοδα μου ειναι 452€ το διμηνο για Ο.Α.Ε.Ε. + την εφορια αναλογα με τις αποδειξεις που κοβεις.
Η εφορία συνάδελφε ειναι 20% ή παραπάνω? Επίσης δεν πληρώνεις φόρο επιτηδεύματος και φόρο αλληλεγγύης ? Κάπου είχα διαβάσει ότι  επιστρέφεται το φπα στους εκπαιδευτικούς που κάνουν ιδιαίτερα.. Ισχύει κάτι τέτοιο? Επίσης δεν πληρώνεις λογιστή  ?  Βιβλία δεν έχεις?

Αποσυνδεδεμένος vk87

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 257
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημιουργία φροντιστηρίου
« Απάντηση #76 στις: Οκτώβριος 21, 2013, 06:03:19 μμ »
Συγνώμη απο τους διαχειριστές που συνέχισα εδώ για το οικοδιδασκαλείο αλλά δεν ήξερα πως να κάνω την παράθεση σε αλλο θρεντ. Μπορείτε να κάνετε τη μεταφορά?

Αποσυνδεδεμένος anastasia.pap

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημιουργία φροντιστηρίου
« Απάντηση #77 στις: Ιανουάριος 27, 2014, 01:40:02 μμ »
Καλησπέρα! Διάβασα με ενδιαφέρον τις πληροφορίες που υπάρχουν στο φόρουμ. Σκεφτόμαστε με τον φίλο μου που είναι Ιταλός να ανοίξουμε ένα φροντιστήριο ξένων γλωσσών. Απ' ότι κατάλαβα απο τα δικαιολογητικά δεν είναι απαραίτητο να έχουμε άδεια διδασκαλίας αν δεν διδάξουμε, αν δεν κάνω λάθος. Εγώ έχω την επάρκεια αλλά σκόπευα να ασχοληθώ με το λογιστικό και το γραμματειακό κομμάτι καθώς είμαι λογίστρια. Ο Σιμόνε μπορεί να βγάλει άδεια διδασκαλίας με το πτυχίο του (είναι στα Μέσα Επικοινωνίας); Πιστεύετε ότι αξίζει την παρούσα εποχή μια τέτοια επένδυση και πόσο την κοστολογείτε; Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Δημιουργία φροντιστηρίου
« Απάντηση #78 στις: Ιανουάριος 27, 2014, 01:59:41 μμ »
Όσο για την κοστολόγηση δεν μπορούμε να σε βοηθήσουμε γιατί είναι ανάλογα το τι χώρο θα βρεις, το ενοίκιο και τα λειτουργικά έξοδα! Καλό θα είναι να έχεις κάποιους μαθητές (κάποιο κύκλο) για να προβείς σε μία τέτοια κίνηση! Σε κάθε περίπτωση καλή επιτυχία!

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημιουργία φροντιστηρίου
« Απάντηση #79 στις: Ιανουάριος 28, 2014, 01:17:58 μμ »
Άποψή μου είναι ότι όχι, δεν αξίζει, ειδικά αν δεν μπορείς να διδάξεις ο ίδιος. Τα Ιταλικά δεν έχουν ιδιαίτερη πέραση, οι περισσότεροι θέλουν αγγλικά και γερμανικά. Οι ξένοι υπήκοοι νομίζω ότι για να βγάλουν άδεια διδασκαλίας πρέπει να έχουν πιστοποιητικό γνώσης της ελληνικής (δεν ξέρω λεπτομέριες, καλυτερα να απευθυνθείς στον ΕΟΠΠΕΠ). Πάντως σκέψου ότι για να έχεις την επιχείρηση στο όνομά σου πρέπει να γραφτείς στον ΟΑΕΕ, το οποίο σημαίνει ότι θα πληρώνεις γύρω στα 250€ το μήνα μόνο και μόνο για να λειτουργήσει το φροντιστήριο, ακόμα κι αν δεν έχεις ούτε ένα μαθητή. Αν μεταξύ σας δεν έχετε εμπειρία διδασκαλίας, δεν ξέρω πώς θα προσελκύσετε νέους μαθητές και πώς θα τους κρατήσετε...

Αποσυνδεδεμένος parvas

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
βοήθεια για ίδρυση φροντιστηρίου μέσης εκπαίδευσης
« Απάντηση #80 στις: Ιούνιος 24, 2015, 09:57:13 μμ »
καλησπέρα.χρειάζομαι την βοήθεια σας .σκέφτομαι να ανοίξω φροντιστήριο μέσης εκπαίδευσης .ποια ειναι ή διαδικασία στον εοππεπ;

Αποσυνδεδεμένος George999

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημιουργία φροντιστηρίου
« Απάντηση #81 στις: Ιούνιος 24, 2015, 11:27:08 μμ »
Άποψή μου είναι ότι όχι, δεν αξίζει, ειδικά αν δεν μπορείς να διδάξεις ο ίδιος. Τα Ιταλικά δεν έχουν ιδιαίτερη πέραση, οι περισσότεροι θέλουν αγγλικά και γερμανικά. Οι ξένοι υπήκοοι νομίζω ότι για να βγάλουν άδεια διδασκαλίας πρέπει να έχουν πιστοποιητικό γνώσης της ελληνικής (δεν ξέρω λεπτομέριες, καλυτερα να απευθυνθείς στον ΕΟΠΠΕΠ). Πάντως σκέψου ότι για να έχεις την επιχείρηση στο όνομά σου πρέπει να γραφτείς στον ΟΑΕΕ, το οποίο σημαίνει ότι θα πληρώνεις γύρω στα 250€ το μήνα μόνο και μόνο για να λειτουργήσει το φροντιστήριο, ακόμα κι αν δεν έχεις ούτε ένα μαθητή. Αν μεταξύ σας δεν έχετε εμπειρία διδασκαλίας, δεν ξέρω πώς θα προσελκύσετε νέους μαθητές και πώς θα τους κρατήσετε...

Γιατί εσύ την πρώτη μέρα που δίδαξες/άνοιξες φροντιστήριο είχες? (δεν λέω εθελοντικά/σποραδικά- εννοώ κανονικά με ένσημα ή/και σαν επιχειρηματίας), όλοι (και εγώ φυσικά) στου Κασίδη το κεφάλι μάθαμε.
ΥΓ υπήρχε στην Δάφνη ένας ιδιοκτήτης φροντιστηρίου που έκανε τον έξυπνο και μου έλεγε πως πρέπει πρώτα να "εργαστείς" δωρεάν σε κάποιον καθηγητή παλιό- ΕΛΕΟΣ ΥΓ2 εδώ και 3-4 χρόνια έχει κλείσει και ζήτησε δανεικά 100 Ευρώ από πρώην μαθητή του!

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημιουργία φροντιστηρίου
« Απάντηση #82 στις: Ιούνιος 25, 2015, 12:10:01 πμ »
Γιατί εσύ την πρώτη μέρα που δίδαξες/άνοιξες φροντιστήριο είχες? (δεν λέω εθελοντικά/σποραδικά- εννοώ κανονικά με ένσημα ή/και σαν επιχειρηματίας), όλοι (και εγώ φυσικά) στου Κασίδη το κεφάλι μάθαμε.
Να είχα τι? Εμπειρία; Ναι, πριν διδάξω για πρώτη φορά με ένσημα είχα διδάξει ήδη χωρίς ένσημα (και εθελοντικά). Πριν ανοίξω το φροντιστήριο είχα ήδη 20+ χρόνια διδακτικής εμπειρίας. Το άνοιγμα του φροντιστηρίου παραπάμενει η μεγαλύτερη βλακεία που έχω κάνει στη ζωή σου - μπορείς να το πεις και οικονομική αυτοκτονία.

Αλλά ΟΚ δεν έχω και καμιά διάθεση να σταματήσω όποιον θέλει να πετάξει τα λεφτάκια του ανοίγοντας φροντιστήριο. Ελάτε να γίνουμε πολλοί  :P

Αποσυνδεδεμένος George999

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημιουργία φροντιστηρίου
« Απάντηση #83 στις: Ιούνιος 25, 2015, 12:20:37 πμ »
Να είχα τι? Εμπειρία; Ναι, πριν διδάξω για πρώτη φορά με ένσημα είχα διδάξει ήδη χωρίς ένσημα (και εθελοντικά). Πριν ανοίξω το φροντιστήριο είχα ήδη 20+ χρόνια διδακτικής εμπειρίας. Το άνοιγμα του φροντιστηρίου παραπάμενει η μεγαλύτερη βλακεία που έχω κάνει στη ζωή σου - μπορείς να το πεις και οικονομική αυτοκτονία.

Αλλά ΟΚ δεν έχω και καμιά διάθεση να σταματήσω όποιον θέλει να πετάξει τα λεφτάκια του ανοίγοντας φροντιστήριο. Ελάτε να γίνουμε πολλοί  :P

καλά και εγώ συμφωνώ πως τα overheads είναι γιγάντια και έρχεται και το So Easy (και κάθε αλυσίδα), βάζει μια διαφήμιση στην TV και μαζεύει όλο το χαρτί. Αν όντως είναι οικονομική αυτοκτονία γιατί το κάνεις??? PS εννοούσα ότι πριν ανοίξεις το φροντιστήριο δεν είχες εσύ δική σου προσωπική γνώση πως είναι να είσαι ιδιοκτήτης-καθηγητής, έχει μέγιστη διαφορά από απλώς να είσαι ένας καθηγητής που λαμβάνει ένα μισθό και σηκώνεται και φεύγει αν φαληρίσει το φροντιστήριο.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32313
  • Τελευταία: anikologr3
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161198
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 785
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 21
Επισκέπτες: 720
Σύνολο: 741

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.077 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.