*

Αποστολέας Θέμα: Το μέλλον της Πληροφορικής στα Δημόσια Σχολεία:Τι κάνουμε απο εδώ και στο εξής  (Αναγνώστηκε 207803 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος lzdg

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 648
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 1010110
    • Προφίλ
Εγώ πάντως σαν υπεύθυνος εργαστηρίου αισθάνομαι. Φτιάχνω χαλάω - φορμάρω PC. Ο Διευθυντής δε μου δίνει τα laptop τα έχει κλειδωμένα. Σήμερα που πήγα να βάλω στο δίκτυο τα 6 σαράβαλα που έχω, είδα ότι δεν είναι συνδεδεμένα όλα τα μπριζάκια, δεν έφταναν οι θύρες των switch, και εκτός αυτού κάποια καλώδια δεν έχουν κλιπσάκια στην άκρη για να κουμπώσουν σε switch. Ποιος θα θα τα φτιάξει όλα αυτά? Φυσικά εγώ. Δε θα ρισκάρω να πω εγώ 24ωρο έχω, δε κάνω τίποτα παρά μόνο μάθημα. Πως θα κάνω ποιοτικό μάθημα αν δεν διαμορφώσω το κατάλληλο περιβάλλον. Σε καμία περίπτωση δε θα ρισκάρω να μας το πάρουν το μάθημα οι δάσκαλοι, επειδή εμείς δε κάνουμε καλό μάθημα. Ακόμα και αν δε φταίμε.

Πολύ καλά κάνεις - όλοι μας κάνουμε τον τεχνικό για να κάνουμε σωστά τη δουλειά μας αλλά αν νομίζεις ότι το το φιλότιμό σου θα αποτελέσει κριτήριο για να μην μας πάρουν το μάθημα οι δάσκαλοι μάλλον ζεις σε άλλη χώρα.  :D Έχεις την εντύπωση ότι αν θέλουν να μας πετάξουν έξω από τα δημοτικά και να αυξήσουν το ωράριο των δασκάλων για να κάνουν ΤΠΕ, δεν θα το κάνουν? Χέστηκαν για το αν εσύ και εγώ παλεύουμε με τα σαράβαλα στα σχολεία, εδώ χέστηκαν για τα παιδιά - μένουν τόσα κενά ακάλυπτα και κοντεύουν Χριστούγεννα. Σε λίγο το σχολικό έτος θα αρχίζει με το νέο έτος για μας. Άλλωστε που στο δημόσιο εκτιμάται το φιλότιμο και η δουλειά...

Όσο για το Διευθυντή να απαιτήσεις τα laptop! Τα laptop αυτά αποτελούν κινητό εργαστήριο που μπορεί να χρησιμοποιήσει ΟΠΟΙΟΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΣ ΕΠΙΘΥΜΕΙ. Εσύ δεν ανήκεις στο εκπαιδευτικό προσωπικό του σχολείου? Μερικοί Διευθυντές θέλουν να τα κρατήσουν στο μπαούλο για την άλλη δεκαετία, όπως οι γριές φυλάνε το τυρί μέχρι να μουχλιάσει.  :)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος FKark

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 53
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Χωρις να θελω να το παίξω "παλιός", επειδή έχω υπάρξει υπεύθυνος εργαστηρίου σε σχολεία Δ/θμιας αρκετές φορές, η δουλειά του υπευθύνου εργαστηρίου δεν είναι μόνο να φτιάχνει τους Η/Υ για το εργαστήριο του (κάτι που έτσι κι αλλιώς λίγο πολύ κάνουμε). Έχει πολύ "χαρτούρα", έντυπα για κάθε Η/Υ και συσκευή και καταγραφή μέχρι το τελευταίο ποντίκι, ειδικά στα δημοτικά που εφαρμόζεται για 1η φορά.  Το βασικότερο είναι ότι έχει ευθύνη και μάλιστα στην περίπτωσή μας χωρίς κανένα όφελος (δεν είναι τυχαίο ότι το επίδομα π.χ. του Δ/ντή λέγεται επίδομα ευθύνης). Η τρίωρη μείωση είναι το ελάχιστο για τον κόπο που χρειάζεται. Εγώ προσωπικά δεν ανέλαβα Υπεύθυνος στο Δημοτικό που είμαι φέτος και θα προσπαθήσω να μην αναλάβω με αυτόν τον κανονισμό (άλλωστε θα έπρεπε να γίνει η ανάληψη στην αρχή του σχολικού έτους). Αν και συμφωνώ εν μέρει με τον lzdg ότι δεν ασχολείται στην ουσία κανένας "από πάνω" με το αν κάνουμε σωστά τη δουλειά μας, πιστεύω ότι πιο σημαντικό στο τι δείχνουμε "προς τα έξω" είναι να κάνουμε σωστά το μάθημά μας δίνοντας στους γονείς και στα παιδιά την πεποίθηση ότι γίνεται δουλειά στο μάθημα, παρά να γίνουμε οι τεχνικοί του σχολείου. Ας πούμε εγώ σκέφτομαι να αξιολογήσω τους μαθητές, έστω και περιγραφικά, και να το δώσω στους γονείς σαν βαθμό ακόμα και αν βγει εγκύκλιος ότι το μάθημα δεν αξιολογείται όπως πέρισυ.

Αποσυνδεδεμένος jtsop

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 432
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ούτε εγώ σκοπεύω να αναλάβω υπεύθυνος εργαστηρίου φέτος. Πολλή χαρτούρα χωρίς νόημα. Σε αυτό που λες έχεις δίκιο πρέπει να εστιάσουμε στο μάθημα (αλλιώς αν εστιάσουμε στην τεχνική υποστήριξη δίκιο θα έχουν οι δάσκαλοι να θέλουν να κάνουν αυτοί το μάθημα). Βέβαια χωρίς σωστό εργαστήριο πως θα κάνεις μάθημα;

ΥΓ: Έχεις προλάβει να μάθεις όλους τους μαθητές; Εμένα μου είναι πολύ δύσκολο (πρώτη φορά έχω τόσους πολλούς μαθητές).

Αποσυνδεδεμένος FKark

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 53
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Μη φανταστείς βαθμό και αναλυτική αξιολόγηση, μια γενική περιγραφή. Η αξιολόγηση είναι και "όπλο" για τους αδιάφορους μαθητές, που όπως και να το κάνεις τους θυμάσαι. :)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος kapoioskapoukapote

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2380
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήτω η παιδεία (μας)!
    • Προφίλ
Ακούω συνέχεια για τη δύσκολη συγκυρία της Ελλάδας, για φιλότιμο και διάφορα τέτοια ωραία κλισέ.
Να πάρει επίσημη θέση επιτέλους η ΠΕΚΑΠ και να αγωνιστούμε όλοι για όλους και για όλα.
Αν χρειαστεί να απεργήσουμε σαν κλάδος ζητώντας τη συμπαράσταση των υπολοίπων.
Αν χρειαστεί να κάνουμε επίσχεση εργασίας μέχρι να μας πάρουν στα σοβαρά.
Ίσως φαίνομαι αστείος, αλλά αγωνιώ μη γίνω γελοίος.
Θα φύγει και η φετινή χρονιά έτσι όπως και οι προηγούμενες. Χωρίς δεσμεύσεις.
Κύριοι της ΠΕΚΑΠ περιμένω θέσεις. Μόνο προεκλογικά έχετε φωνή;
Συνάδελφοι περιμένω αποφασιστικότητα και αγωνιστικό πνεύμα.
Καλό Σαββατοκύριακο.
Οι άνθρωποι γεννιούνται αμόρφωτοι, όχι ηλίθιοι. Γίνονται ηλίθιοι με την εκπαίδευση.
Μπέρτραντ Ράσελ

Αποσυνδεδεμένος Χριστίνα

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1569
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Συνάδερφοι σήμερα μου είπαν στο σχολείο για την εγκύκλιο. Οτι ήρθε, οτι πρέπει να την δούμε κλπ κλπ. Ακούω που λέτε πως δεν θα δεχθείτε τη θέση αυτή. Υπάρχει αυτή η δυνατότητα; Εννοώ....είμαστε ή δεν είμαστε υποχρεωμένοι; Και αν ναι.....δεν είναι ευθύνη του διευθυντή να ενημερωθεί για όλα τα έντυπα που πρέπει να συμπληρωθούν και να μας προμηθεύσει;


Αποσυνδεδεμένος FKark

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 53
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Να πάρει επίσημη θέση επιτέλους η ΠΕΚΑΠ και να αγωνιστούμε όλοι για όλους και για όλα.
Αν χρειαστεί να απεργήσουμε σαν κλάδος ζητώντας τη συμπαράσταση των υπολοίπων.
Αν χρειαστεί να κάνουμε επίσχεση εργασίας μέχρι να μας πάρουν στα σοβαρά.
Ίσως φαίνομαι αστείος, αλλά αγωνιώ μη γίνω γελοίος.
Θα φύγει και η φετινή χρονιά έτσι όπως και οι προηγούμενες. Χωρίς δεσμεύσεις.
Κύριοι της ΠΕΚΑΠ περιμένω θέσεις. Μόνο προεκλογικά έχετε φωνή;
Συνάδελφοι περιμένω αποφασιστικότητα και αγωνιστικό πνεύμα.
Καλό Σαββατοκύριακο.


Το νέο ΔΣ της ΠΕΚΑΠ θα συσταθεί το επόμενο Σάββατο. Βέβαια υπάρχει ανησυχία για το θέμα του Κανονισμού εντός και εκτός ΔΣ. Υπάρχει και ένα "εσωτερικό" ζήτημα της ΠΕΚΑΠ (δες τα ονόματα των συντακτών του Κανονισμού - δεν θέλω να επεκταθώ) που ελπίζω να διευκρινιστεί.  Για τις κινητοποιήσεις που λες και εγώ μαζί σου αλλά τι συμμετοχή νομίζεις ότι θα έχουν? Εδώ δεν απεργούμε για άλλα και άλλα....

Συνάδερφοι σήμερα μου είπαν στο σχολείο για την εγκύκλιο. Οτι ήρθε, οτι πρέπει να την δούμε κλπ κλπ. Ακούω που λέτε πως δεν θα δεχθείτε τη θέση αυτή. Υπάρχει αυτή η δυνατότητα; Εννοώ....είμαστε ή δεν είμαστε υποχρεωμένοι; Και αν ναι.....δεν είναι ευθύνη του διευθυντή να ενημερωθεί για όλα τα έντυπα που πρέπει να συμπληρωθούν και να μας προμηθεύσει;

 

Ο Κανονισμός αναφέρει ότι ο Υπεύθυνος ορίζεται (με απόφαση του Συλλόγου διδασκόντων - όχι χρίσμα του Διευθυντή) στην αρχή του σχολικού έτους. Αν δεν έρθει άλλο έγγραφο στο σχολείο που να λέει ότι πρέπει στη μέση της χρονιάς να οριστεί κάποιος υπεύθυνος νομίζω ότι δεν κάνεις κάτι. Επίσης σύμφωνα με τον Κανονισμό απλά έχεις προτεραιότητα, εννοείται ότι μπορείς να αρνηθείς. Αν πάλι δεχθείς, τα έντυπα (τιμολογια κτλ.) θα πρέπει μάλλον να τα βρεις μόνη σου ή το πολύ πολύ με τη βοήθειά του, αφού τα καθήκοντα που ορίζει ο Κανονισμός για το Δ/ντη είναι κυρίως "Εποπτεία"  :).

Αποσυνδεδεμένος elia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 665
  • ΠΕ86 - ΠΕ70
    • Προφίλ
Ωραία πάει και η ελπίδα της ΠΕΚΑΠ.
33% του νέου ΔΣ είναι μεταλαγμένοι
0% Αδιόριστοι

Ο μοναδικός αναπληρωτής υποψήφιος έλαβε 29 ψήφους. Δηλαδή τη δική του και 28 ακόμα. χαχαχα.Ναι το βλέπω και δε το πιστεύω. Σε όλη την Ελλάδα μόνο 28 αδιόριστοι εκπαιδευτικοί! Όλοι οι άλλοι είτε είναι ευχαριστημένοι με την αδιαφορία της ΠΕΚΑΠ για εμάς, είτε πιστεύουν με άλλα μέσα θα διεκδικήσουμε ένα καλύτερο μέλλον.

Ωραία δε θα σχολιάσω άλλο το αποτέλεσμα. Καλώς ή κακώς οι χιλιάδες αναπληρωτές αποφασίσαμε να μην πιέσουμε μέσω ΠΕΚΑΠ να διεκεδικήσουμε τα αυτονόητα.
Σας το ξανάπα και δεν το πιστεύατε ...... είσαστε μόνοι σας πια (οι καταρτισμένοι εννοώ). Όσους δεν έχουν παιδαγωγική κατάρτιση το όλο θέμα δεν τους αφορά, έχουν χάσει πια κάθε ελπίδα και συνεπώς κάθε ενδιαφέρον.

Η ερώτηση επανέρχεται:
Τί κάνουμε από εδώ και στο εξής?
Τίποτα!

Αποσυνδεδεμένος Χριστίνα

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1569
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Ωραία πάει και η ελπίδα της ΠΕΚΑΠ.
33% του νέου ΔΣ είναι μεταλαγμένοι
0% Αδιόριστοι

Ο μοναδικός αναπληρωτής υποψήφιος έλαβε 29 ψήφους. Δηλαδή τη δική του και 28 ακόμα. χαχαχα.Ναι το βλέπω και δε το πιστεύω. Σε όλη την Ελλάδα μόνο 28 αδιόριστοι εκπαιδευτικοί! Όλοι οι άλλοι είτε είναι ευχαριστημένοι με την αδιαφορία της ΠΕΚΑΠ για εμάς, είτε πιστεύουν με άλλα μέσα θα διεκδικήσουμε ένα καλύτερο μέλλον.

Ωραία δε θα σχολιάσω άλλο το αποτέλεσμα. Καλώς ή κακώς οι χιλιάδες αναπληρωτές αποφασίσαμε να μην πιέσουμε μέσω ΠΕΚΑΠ να διεκεδικήσουμε τα αυτονόητα.
Σας το ξανάπα και δεν το πιστεύατε ...... είσαστε μόνοι σας πια (οι καταρτισμένοι εννοώ). Όσους δεν έχουν παιδαγωγική κατάρτιση το όλο θέμα δεν τους αφορά, έχουν χάσει πια κάθε ελπίδα και συνεπώς κάθε ενδιαφέρον.

Τελικά φαίνεται πως είχες απόλυτο δίκιο!

Αποσυνδεδεμένος gpapage

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1313
    • Προφίλ
Ωραία πάει και η ελπίδα της ΠΕΚΑΠ.
33% του νέου ΔΣ είναι μεταλαγμένοι
0% Αδιόριστοι

Ο μοναδικός αναπληρωτής υποψήφιος έλαβε 29 ψήφους. Δηλαδή τη δική του και 28 ακόμα. χαχαχα.Ναι το βλέπω και δε το πιστεύω. Σε όλη την Ελλάδα μόνο 28 αδιόριστοι εκπαιδευτικοί! Όλοι οι άλλοι είτε είναι ευχαριστημένοι με την αδιαφορία της ΠΕΚΑΠ για εμάς, είτε πιστεύουν με άλλα μέσα θα διεκδικήσουμε ένα καλύτερο μέλλον.

Ωραία δε θα σχολιάσω άλλο το αποτέλεσμα. Καλώς ή κακώς οι χιλιάδες αναπληρωτές αποφασίσαμε να μην πιέσουμε μέσω ΠΕΚΑΠ να διεκεδικήσουμε τα αυτονόητα.
Σας το ξανάπα και δεν το πιστεύατε ...... είσαστε μόνοι σας πια (οι καταρτισμένοι εννοώ). Όσους δεν έχουν παιδαγωγική κατάρτιση το όλο θέμα δεν τους αφορά, έχουν χάσει πια κάθε ελπίδα και συνεπώς κάθε ενδιαφέρον.

Τελικά φαίνεται πως είχες απόλυτο δίκιο!
Εγώ δε νομίζω ότι έχει κάποια σχέση η κατάρτιση με το αν ψήφισαν αρκετοί στην ΠΕΚΑΠ το συγκεκριμένο υποψήφιο. Πιστεύω ότι είτε δεν έπεισε αρκετούς ο συγκεκριμένος υποψήφιος ή η ΠΕΚΑΠ στο σύνολό της ώστε να δώσουν χρήματα για να γραφτούν ή να πάνε να ψηφίσουν. Άλλωστε οι περισσότεροι Έλληνες (πληροφορικοί ή μη) είναι διατεθειμένοι να αγωνιστούν για οτιδήποτε μόνο όταν έχουν εξαρχής εξασφαλίσει ότι ο αγώνας θα τους αποφέρει προσωπικά οφέλη. 

Αποσυνδεδεμένος giak

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 506
    • Προφίλ
Σας το ξανάπα και δεν το πιστεύατε ...... είσαστε μόνοι σας πια (οι καταρτισμένοι εννοώ). Όσους δεν έχουν παιδαγωγική κατάρτιση το όλο θέμα δεν τους αφορά, έχουν χάσει πια κάθε ελπίδα και συνεπώς κάθε ενδιαφέρον.
Συμφωνώ μαζί σου. Το έχω αναφέρει και εγώ ότι η τροπολογία Λυκουρέντζου ειδικά έφερε πολύ πίσω τη θέλησή μας να διεκδικίσουμε ένα καλύτερο αύριο. Άλλωστε πάντα θεωρούσα πρώτη προτεραιότητα την κατάργηση της τροπολογίας και την δυνατότητα να αποκτήσουν παιδαγωγικοί επάρκεια όλοι. Δεν είναι όμως κανένα από τους χιλιάδες αδιόριστους, να θέτει αυτά τα ζητήματα στην ΠΕΚΑΠ. Το μόνο ενδιαφέρον που έχουν είναι πόσους αναπληρωτές θα πάρουν φέτος.

Αποσυνδεδεμένος Χριστίνα

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1569
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Και όμως κάτι πρέπει να φταίει για αυτή την αδιαφορία. Και καταλήγουμε όλοι οτι μάλλον είναι η απογοήτευση και η πεποίθηση πως τίποτα δεν θα αλλάξει μέσω οποιασδήποτε διεκδίκησης. Και σίγουρα και η εικόνα της ΠΕΚΑΠ είναι απογοητευτική. Δεν έχει περάσει μια εβδομάδα από της εκλογές, και όποιο θέμα προκύψει στη mailing list, καταλήγει σε προσωπικές διενέξεις μεταξύ των συναδέρφων. Και θα ήθελα να τονιστεί πόσο κακή εντύπωση κάνει αυτό στους υπόλοιπους, που γράφτηκαν με στόχο να ενημερώνονται, να ανήκουν σε ένα σύλλογο, να παίρνουν συμβουλές κλπ.

Άρα από ότι φαίνεται στην πράξη, η  απάντηση που δίνουμε (είτε σιωπηλά, είτε εκφράζοντας της άποψη μας) στο ερώτημα:

Το μέλλον της Πληροφορικής στα Δημόσια Σχολεία: Τι κάνουμε από εδώ και στο εξής;;;

Η απάντηση είναι: Τίποτα! Ο καθένας για την πάρτη του και όπου βγει!

Αποσυνδεδεμένος jtsop

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 432
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Και όμως κάτι πρέπει να φταίει για αυτή την αδιαφορία. Και καταλήγουμε όλοι οτι μάλλον είναι η απογοήτευση και η πεποίθηση πως τίποτα δεν θα αλλάξει μέσω οποιασδήποτε διεκδίκησης. Και σίγουρα και η εικόνα της ΠΕΚΑΠ είναι απογοητευτική. Δεν έχει περάσει μια εβδομάδα από της εκλογές, και όποιο θέμα προκύψει στη mailing list, καταλήγει σε προσωπικές διενέξεις μεταξύ των συναδέρφων. Και θα ήθελα να τονιστεί πόσο κακή εντύπωση κάνει αυτό στους υπόλοιπους, που γράφτηκαν με στόχο να ενημερώνονται, να ανήκουν σε ένα σύλλογο, να παίρνουν συμβουλές κλπ.


μην αφήσετε κάποιους να σας διώξουν από τα κοινά. Αυτό επιθυμούν, να ενεργούν εξ΄ ονόματός μας, χωρίς εμάς.

Αποσυνδεδεμένος Χριστίνα

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1569
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Και όμως κάτι πρέπει να φταίει για αυτή την αδιαφορία. Και καταλήγουμε όλοι οτι μάλλον είναι η απογοήτευση και η πεποίθηση πως τίποτα δεν θα αλλάξει μέσω οποιασδήποτε διεκδίκησης. Και σίγουρα και η εικόνα της ΠΕΚΑΠ είναι απογοητευτική. Δεν έχει περάσει μια εβδομάδα από της εκλογές, και όποιο θέμα προκύψει στη mailing list, καταλήγει σε προσωπικές διενέξεις μεταξύ των συναδέρφων. Και θα ήθελα να τονιστεί πόσο κακή εντύπωση κάνει αυτό στους υπόλοιπους, που γράφτηκαν με στόχο να ενημερώνονται, να ανήκουν σε ένα σύλλογο, να παίρνουν συμβουλές κλπ.


μην αφήσετε κάποιους να σας διώξουν από τα κοινά. Αυτό επιθυμούν, να ενεργούν εξ΄ ονόματός μας, χωρίς εμάς.

Έχεις απόλυτο δίκιο. Μαζί σου είμαι. Αλλά τι βλέπουμε εκ του αποτελέσματος;;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159780
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 556
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 504
Σύνολο: 512

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.088 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.