*

Αποστολέας Θέμα: Το μέλλον της Πληροφορικής στα Δημόσια Σχολεία:Τι κάνουμε απο εδώ και στο εξής  (Αναγνώστηκε 207682 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος LEYTERIA

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 49
  • Βακτήρια εστί παιδεία βίου. - Μένανδρος
    • Προφίλ
Την επόμενη Τρίτη  θα γίνουν κάποιες παρεμβάσεις στο Υπουργείο και την Τετάρτη - Πέμπτη τα συλλαλητήρια, σύμφωνα με τα παρακάτω:

Την Τρίτη 18/10 παραστάσεις διαμαρτυρίας και συμβολικές καταλήψεις στα κτίρια της διοίκησης της εκπαίδευσης από τα Δ.Σ. των Συλλόγων όλης της Ελλάδας, στο Λεκανοπέδιο, κινητοποίηση στο υπουργείο Παιδείας από το Δ.Σ. της Δ.Ο.Ε. και τα Δ.Σ. των Συλλόγων του Λεκανοπεδίου. Για τη διευκόλυνση συμμετοχής όλων των συναδέλφων κηρύσσουμε 3ωρη στάση εργασίας.

Την Τετάρτη 19/10 και Πέμπτη 20/10 48ωρη πανελλαδική απεργιακή κινητοποίηση και πραγματοποίηση συλλαλητηρίων.


Εσυ έλεγες να πάμε μόνοι μας ως Πληροφορικοί;Ούτε 10 δεν θα είμαστε τι 100!Μακάρι να πέφτω έξω! Αν υπάρχει διάθεση ενημερώστε!

Όσοι είστε από Αθήνα πρέπει να πάτε. Εδώ άλλοι χάνουν μεροκάματο και πάνε. Μακάρι να μπορούσα να ρθω κι εγώ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος kapoioskapoukapote

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2375
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήτω η παιδεία (μας)!
    • Προφίλ
Καλημέρα.
Καταλαβαίνουμε όλοι ότι το πηγάδι δεν έχει πάτο. Γενικά και ειδικά.
Η Χριστίνα έχει σωστά αναφέρει ότι πρέπει να είμαστε σε εγρήγορση καθ' όλη τη διάρκεια της χρονιάς.
Η νούμερο ένα επιδίωξη για φέτος βέβαια είναι οι προσλήψεις. Πρέπει όμως όπως έχουμε εκφραστεί να κινητοποιηθούμε, να πιέσουμε τις ενώσεις που μας εκπροσωπούν και να δείξουμε τις αξιώσεις μας.
Μην ξεχνάτε ότι μπορεί να γίνουν πρόωρες εκλογές.
Απορώ και έχω ξαναρωτήσει, στις επιστολές της ΕΠΕ και της ΠΕΚΑΠ υπήρξαν επίσημες τοποθετήσεις;
Πως θα μπορούσε η ηγεσία του υπουργείου να πιεστεί και να μιλήσει δημόσια για τα θέματα των εκπαιδευτικών που βρίσκονται στην κόψη του ξυραφιού; 
Οι άνθρωποι γεννιούνται αμόρφωτοι, όχι ηλίθιοι. Γίνονται ηλίθιοι με την εκπαίδευση.
Μπέρτραντ Ράσελ

Αποσυνδεδεμένος solero

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 816
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Την επόμενη Τρίτη  θα γίνουν κάποιες παρεμβάσεις στο Υπουργείο και την Τετάρτη - Πέμπτη τα συλλαλητήρια, σύμφωνα με τα παρακάτω:

Την Τρίτη 18/10 παραστάσεις διαμαρτυρίας και συμβολικές καταλήψεις στα κτίρια της διοίκησης της εκπαίδευσης από τα Δ.Σ. των Συλλόγων όλης της Ελλάδας, στο Λεκανοπέδιο, κινητοποίηση στο υπουργείο Παιδείας από το Δ.Σ. της Δ.Ο.Ε. και τα Δ.Σ. των Συλλόγων του Λεκανοπεδίου. Για τη διευκόλυνση συμμετοχής όλων των συναδέλφων κηρύσσουμε 3ωρη στάση εργασίας.

Την Τετάρτη 19/10 και Πέμπτη 20/10 48ωρη πανελλαδική απεργιακή κινητοποίηση και πραγματοποίηση συλλαλητηρίων.


Εσυ έλεγες να πάμε μόνοι μας ως Πληροφορικοί;Ούτε 10 δεν θα είμαστε τι 100!Μακάρι να πέφτω έξω! Αν υπάρχει διάθεση ενημερώστε!

Όσοι είστε από Αθήνα πρέπει να πάτε. Εδώ άλλοι χάνουν μεροκάματο και πάνε. Μακάρι να μπορούσα να ρθω κι εγώ.

Ναι παιδιά κ εγώ αν ήμουν Αθήνα θα είχα έρθει..Δυστυχώς στις μικρότερες πόλεις δε γίνονται κ πολλά..΄Οτι είναι να ακουστεί ξεκινάει από ΑΘήνα..

Αποσυνδεδεμένος Χριστίνα

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1569
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Εννοείται πως θα είμαστε εκεί. Εγω τουλάχιστον!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος giak

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 506
    • Προφίλ
Γενική Συνέλευση και εκλογές: 11/11/2011 στις 2–6 μ.μ., στο 1ο ΕΠΑ.Λ. Αθηνών (Αχιλλέως 37-41 & Μυλλέρου, Μεταξουργείο). Η υποβολή των υποψηφιοτήτων για το 9μελές Δ.Σ. να γίνει έως την Κυριακή 23/10/2011 με αποστολή e-mail στο pekap@pekap.gr.

Αποσυνδεδεμένος Χριστίνα

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1569
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Δείτε τι είπε η ΠΕΚΑΠ για την συνάντηση της με το Υπουργείο



Δελτίο τύπου:
http://pekap.posterous.com/251011

Αποσυνδεδεμένος kapoioskapoukapote

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2375
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήτω η παιδεία (μας)!
    • Προφίλ
Διαβάζοντας το κείμενο δε νοιώθω καθόλου ασφαλής για το μέλλον μας.
Σε όλα τα καυτά θέματα το υπουργείο απαντά με αοριστίες του τύπου "θα το δούμε", "θα το κοιτάξουμε", "θα το αξιολογήσουμε" ή απλά αποκλείει κάποια ενδεχόμενα.
Είναι προφανής ο διπλωματικός τρόπος που προσπαθούν να αποφύγουν να δεσμευτούν σε κάτι.
Έτσι κι αλλιώς πάντα υπάρχει η εύκολη δικαιολογία της μη ύπαρξης χρήματος ή της μη λειτουργικότητας των πιλοτικών.
Γενικά νομίζω πως πρέπει να περιμένουμε κανένα δίμηνο να δούμε αν θα χρεοκοπήσουμε ή αν πάμε σε εκλογές και αν σταθεροποιηθεί η κατάσταση οφείλουμε να πιέσουμε περισσότερο και το υπουργείο και τους συνδικαλιστές ΠΕ και ΔΕ.

 
Οι άνθρωποι γεννιούνται αμόρφωτοι, όχι ηλίθιοι. Γίνονται ηλίθιοι με την εκπαίδευση.
Μπέρτραντ Ράσελ

Αποσυνδεδεμένος giak

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 506
    • Προφίλ
Διαβάζοντας το κείμενο δε νοιώθω καθόλου ασφαλής για το μέλλον μας.
Σε όλα τα καυτά θέματα το υπουργείο απαντά με αοριστίες του τύπου "θα το δούμε", "θα το κοιτάξουμε", "θα το αξιολογήσουμε" ή απλά αποκλείει κάποια ενδεχόμενα.
Είναι προφανής ο διπλωματικός τρόπος που προσπαθούν να αποφύγουν να δεσμευτούν σε κάτι.
Έτσι κι αλλιώς πάντα υπάρχει η εύκολη δικαιολογία της μη ύπαρξης χρήματος ή της μη λειτουργικότητας των πιλοτικών.
Γενικά νομίζω πως πρέπει να περιμένουμε κανένα δίμηνο να δούμε αν θα χρεοκοπήσουμε ή αν πάμε σε εκλογές και αν σταθεροποιηθεί η κατάσταση οφείλουμε να πιέσουμε περισσότερο και το υπουργείο και τους συνδικαλιστές ΠΕ και ΔΕ.
Δε καταλαβαίνω πως συσχετίζονται τα χρήματα με το γεγονός ότι οι μαθητές κάνουν στην Α Λυκείου Αρχαία και Θρησκευτικά και όχι πληροφορική (σύμφωνα με τα ενδιαφέροντά τους κατά το υπουργείο). Αν θα χρεωκοπήσουμε να συνεχίσουν να κάνουν αρχαία, ενώ αν όχι να αγωνιστούμε να κάνουν και καμια ώρα πληροφορική? Άσε που τι θα πει να πιέσουμε περισσότερο? Δεν πιέζουμε καθόλου.

Αποσυνδεδεμένος Sakisnemkav_ΠΕ_20

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 65
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
επανάσταση τώρα, δεν υπάρχει άλλος δρόμος

Αποσυνδεδεμένος mmamma

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 51
    • Προφίλ
Πείτε μου οτι η παρακάτω πιλοτική εφαρμογή της διδασκαλίας ΤΠΕ αναφέρεται στην δική μας ειδικότητα!!!!
http://www.alfavita.gr/artrog.php?id=48977

Αποσυνδεδεμένος kapoioskapoukapote

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2375
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήτω η παιδεία (μας)!
    • Προφίλ
jawohl mmamma!
Για την ειδικότητα μας είναι. Ευχηθείτε να μας προσλάβουν να τα αξιοποιήσουμε!
1ον. Τέλη Οκτώβρη και ακόμη περιμένουμε.
2ον. Θα προσλάβουν με 850 german euros.
3ον. Του χρόνου η πληροφορική θα υπάρχει μόνο ως λέξη στο λεξικό.
4ον. Το φιλότιμο όπως και η αγάπη αν μοιραστεί σε πολλούς/πολλές/πολλά εξαντλείται.
5ον. Μακάρι να αγωνιστούμε! Μακάρι!
jawohl Hannah (Montana) Diamantopoulou!
Οι άνθρωποι γεννιούνται αμόρφωτοι, όχι ηλίθιοι. Γίνονται ηλίθιοι με την εκπαίδευση.
Μπέρτραντ Ράσελ

Αποσυνδεδεμένος Don Quixote

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 339
    • Προφίλ
Οι υποψήφιοι για ΠΕΚΑΠ http://www.pekap.gr/Article.php?CatId=1&ArticleId=275 Μερικοί έχουν και βιογραφικά. Μπορούμε να δούμε δηλαδή ποιοι είναι πληροφορικοί και ποιοι όχι. Φαντάζομαι όσοι δεν έχουν βιογραφικά, είναι στην πλειοψηφία τους αλεξιπτωτιστές.

Είναι τρομερή ευκαιρία, να αναγκάσουμε το νέο ΔΣ της ΠΕΚΑΠ, να ασχοληθεί και με μας. 20 ευρώ για δυο χρόνια η εγγραφή. Εκατοντάδες συνάδελφοι έκαναν τα χαρτιά τους για Ασπαιτε και έδωσαν το πενηντάρικο χωρίς να έχουν ελπίδα. Ας δράσουμε επιτέλους μια φορά συλλογικά. Φτάνει πια ο φιλοτομαρισμός.

Επίσης αν γνωρίζει κανείς θέσεις υποψηφίων, ας τις δημοσιεύσει, ώστε να εκλέξουμε μαζικά όσους πραγματικά νοιάζονται για το μάθημα της πληροφορικής και τους πληροφορικούς σε πρωτοβάθμια και δευτεροβάθμια εκπαίδευση. Μακάρι να συμμετέχουν και υποψήφιοι σε αυτό το θέμα, να έχουμε και διάλογο.

Εγώ είμαι γραμμένος http://www.pekap.gr/Article.php?CatId=1&ArticleId=263 και θα ψηφίσω. Όποιος άλλος είναι γραμμένος ή πρόκειται να εγγραφεί, ας το λέει ώστε να δημιουργείται ρεύμα... Και να κρατάμε και το θέμα ψηλά.

Αποσυνδεδεμένος giak

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 506
    • Προφίλ
Σήμερα έκανα εγγραφή. Είδα τα βιογραφικά και υπάρχει μόνο ένας μη-μόνιμος στην εκπαίδευση υποψήφιος. Από εκεί και πέρα νομίζω είμαστε άξιοι της μοίρας μας. Αν δεν εκλεγεί ούτε έστω αυτός, απορώ πως περιμένουμε κάτι καλύτερο. Ελπίζω να ξυπνήσουμε επιτέλους και του χρόνου να έχουμε παραπάνω αδιόριστους υποψήφιους.

http://pekap.gr/Article.php?CatId=1&ArticleId=275
http://pekap.gr/Category.php?CatId=39

Αποσυνδεδεμένος jtsop

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 432
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Σήμερα έκανα εγγραφή. Είδα τα βιογραφικά και υπάρχει μόνο ένας μη-μόνιμος στην εκπαίδευση υποψήφιος. Από εκεί και πέρα νομίζω είμαστε άξιοι της μοίρας μας. Αν δεν εκλεγεί ούτε έστω αυτός, απορώ πως περιμένουμε κάτι καλύτερο. Ελπίζω να ξυπνήσουμε επιτέλους και του χρόνου να έχουμε παραπάνω αδιόριστους υποψήφιους.

http://pekap.gr/Article.php?CatId=1&ArticleId=275
http://pekap.gr/Category.php?CatId=39

Από μία άποψη έχεις δίκιο, από την άλλη βέβαια αν το δεις συνολικά το θέμα ότι επηρεάζει τους μόνιμους επηρεάζει και τους αναπληρωτές και το αντίθετο. Αυτό μπορώ να στο εξηγήσω. Σκέψου ότι όταν μειώνονται οι ώρες πληροφορικής, οι μόνιμοι χάνουν οργανικές, μένουν στη διάθεση ΠΥΣΔΕ και καλύπτουν τρύπες (=λειτουργικά κενά). Αυτό σημαίνει ότι διορίζονται λιγότεροι αναπληρωτές. Δες πχ τι έγινε φέτος στα δημοτικά: οι μόνιμοι δεν πήραν απόσπαση στη δευτεροβάθμια, αλλά μόνο στην πρωτοβάθμια, άρα καλύφθηκαν τα δημοτικά από εμάς και δεν έμειναν τόσες θέσεις για αναπληρωτές. Όταν το σύστημα "μπουκώνει" οι μόνιμοι δεν παίρνουν μετάθεση, άρα το ρίχνουν μαζικά στις αποσπάσεις, με αυτόν τον τρόπο καλύπτονται κενά που θα δινόντουσαν σε αναπληρωτές. Επίσης το γεγονός ότι δεν γίνονται μεταθέσεις, σημαίνει ότι δεν ανοίγουν θέσεις στην περιφέρεια για να διοριστούν νέοι συνάδελφοι, άρα το θέμα δεν είναι να υπάρχει μη μόνιμος υποψήφιος (σίγουρα αυτό είναι πολύ καλό). Πάντως αν το καλοσκεφτείς ένας είναι καλύτερα από πολλούς γιατί δεν θα διασπαστούν οι ψήφοι. Να ξέρεις πάντως ότι για εμένα δεν παίζει ρόλο τόσο αν θα υπάρχουν πολλές υποψηφιότητες αναπληρωτών, αλλά το ΔΣ να πιέζει και να είναι διατεθειμένο να διεκδικεί και να πιέζει.

Αυτό στο λέει ένας υποψήφιος  για το ΔΣ!

Παράθεση
20 ευρώ για δυο χρόνια η εγγραφή.
Δεν χρειάζεται να δώσετε 20 ευρώ, η εγγραφή γίνεται και με 10 ευρώ (η συνδρομή για 1 έτος).

ΥΓ: αν ενδιαφέρεστε για τις απόψεις μου (και επειδή δεν θέλω να κάνω γκρίζα διαφήμιση), στείλτε μου πμ για να σας στείλω το link με τις προτάσεις μου.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159618
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 467
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 444
Σύνολο: 454

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.161 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.