*

Αποστολέας Θέμα: Το μέλλον της Πληροφορικής στα Δημόσια Σχολεία:Τι κάνουμε απο εδώ και στο εξής  (Αναγνώστηκε 207879 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος adioristos_pe19

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 134
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση, αλλά αυτή με πληγώνει!
    • Προφίλ
Συνάδερφοι,

Ο καθένας απο εμάς μπορεί να δει τα βιογραφικά των υποψηφίων στην ιστοσελίδα της ΠΕΚΑΠ και να αποφασίσει για την ψήφο του. Με μια μικρή αναζήτηση ή και με πμ μπορεί να ενημερωθεί για τις ιστοσελίδες που διατηρούν οι υποψήφιοι με τις θέσεις τους. Επιπλέον η συζήτηση για τους υποψηφίους μπορεί να συνεχίζεται απο εμάς εδώ, με την προϋπόθεση να σεβόμαστε όλοι τους όρους χρήσης του forum. Αντιγράφω το σχετικό απόσπασμα:

[....
17. Δεν επιτρέπεται η ονομαστική αναφορά σε οποιοδήποτε φυσικό πρόσωπο, που περιέχει προσβλητικό ή συκοφαντικό περιεχόμενο ή θα αναφέρει προσωπικά στοιχεία του ατόμου αυτού που δεν έχουν δημοσιευθεί με την θέληση/έγκρισή του. Τα μηνύματα αυτά θα διαγράφονται χωρίς προειδοποίηση. Οποιοδήποτε μέλος παραβεί τον κανόνα αυτό θα λαμβάνει αρχικά σύσταση από τους διαχειριστές / συντονιστές, και σε περίπτωση μη συμμόρφωσης του θα διώχνεται από την κοινότητα και το site. ....]



Ευχαριστούμε για την κατανόηση

Χριστίνα δεκτή η παρατήρηση, αλλά έχω την αίσθηση ότι όταν κάποιος αποφασίζει να θέσει υποψηφιότητα δημοσίως θα πρέπει να είναι έτοιμος να δεχτεί και την κριτική μας και να μην αποκρύπτει στοιχεία που ακυρώνουν ουσιαστικά αυτά που υποτίθεται ότι εκπροσωπεί!!! Το να αποκρύπτει κάποιος από το βιογραφικό του ότι έχει υπηρετήσει επί διετία στη Σιβιτανίδειο (όταν μάλιστα γνωρίζουμε οι περισσότεροι ότι πρόκειται για βυσματικές προσλήψεις-και όποιος το αρνείται αυταπατάται-γνωρίζω πολλά παραδείγματα γνωστών συναδέλφων), ενώ για οποιαδήποτε άλλη δραστηριότητα κάνει λεπτομερή αναφορά, αποτελεί κοροϊδία για τους συναδέλφους, ειδικά τους αδιόριστους, οι οποίοι θα ήθελαν έναν "καθαρό" εκπρόσωπο των αιτημάτων τους!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος giak

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 506
    • Προφίλ
Mε τέτοια νοοτροπία δεν πρόκειται ποτέ να ξεκολλήσει από το τέλμα ο κλάδος. ΠΕ19 εναντίον ΠΕ20, το ένα ΤΕΙ κατά του άλλου, "καθαροί" εναντίον "κάλπικων", σε λίγο θα κοιτάμε και πως πιάνει το ποντίκι ο κάθε πληροφορικός.
Αυτό που χρειάζεται είναι ενότητα προς τα έξω, όχι αλληλοφαγωμάρα...
Μα αυτή η νοοτροπία έφερε τον κλάδο σε αυτή την κατάσταση. Βάλανε τον κάθε ΑΣΧΕΤΟ να διδάσκει πληροφορική και κατά συνέπεια το μάθημα υποβαθμίστηκε και θεωρείται δευτερεύον και προς κατάργηση.

 Δεν υπάρχει αλληλοφαγωμάρα ΠΕ19-ΠΕ20. Απλά από τη στιγμή που καλούμαστε να διδάσκουμε τα ίδια μαθήματα σε ίδια σχολεία θεωρούμε ότι δε θα πρέπει να υπάρχει αυθαίρετα ένα 60-40 ή κάποιο άλλο ποσοστό. Θέλουμε ΑΣΕΠ με κοινά θέματα, τα οποία να ανταποκρίνονται στην ύλη που διδάσκουμε στα σχολεία.

Οι φιλόλογοι έχουν ξαφνικά ξεσηκωθεί και κινούνται με διάφορους τρόπους επειδή οι καθηγητές ξένων γλωσσών κάνουν Β ανάθεση φιλολογικά μαθήματα.

Το περίεργο στην υπόθεση είναι:
Όταν έκαναν πληροφορική το θεωρούσαν δίκαιο. Ενώ άλλος κλάδος να κάνει το μάθημά του το θεωρούν άδικο.

Εδώ και χρόνια στα σχολεία της χώρας κάνετε εσείς οι μαϊμού πληροφορικοί μαθήματα που δεν έχετε διδαχθεί όχι μόνο στο προπτυχιακό αλλά κάποιοι ούτε καν στο μεταπτυχιακό η στα σεμινάρια.

Εγώ έχω διδαχθεί στο πανεπιστήμιο πχ Άλγεβρα, και ύλη φυσικής που διδάσκεται στα σχολεία της χώρας, αλλά έτσι και ζητήσουμε και εμείς να πάρουμε μαθήματα άλλων κλάδων θα γίνει ο χαμός. Βλέπετε τι γίνεται με τους φιλόλογους. Παρόλο που έχουν μάθημα λογοτεχνίας οι ξενόγλωσσοι δε θεωρούν σωστό να το διδάσκουν )

Εγώ δε θα θέλω να μπούμε και εμείς στη νοοτροπία των φιλολόγων. Δηλαδή να δικαιούμαστε να διδάσκουμε μαθήματα άλλου κλάδου αλλά όχι του δικού μας κλάδου.

Δε θέλω να διδάξω φυσική. Θέλω να διεκδικήσουμε ο καθένας να διδάσκει αυτό που σπούδασε, άσχετα αν όλοι έχουμε περισσότερες γνώσεις βάση των ενδιαφερόντων μας.

Ελπίζω την Παρασκευή 11/11/2011 να γίνει μία δυναμική αρχή.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 10, 2011, 12:01:50 πμ από giak »

Αποσυνδεδεμένος Don Quixote

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 339
    • Προφίλ
@gf, θεωρώ ότι αυτός που σπούδασε φιλολογικά, είναι φιλόλογος. Αυτός που σπούδασε θεατρολογία, είναι θεατρολόγος. Και αυτός που σπούδασε μαθηματικά είναι μαθηματικός. Είναι θετικό ότι μερικοί από αυτούς, προσπάθησαν να δυναμώσουν την πληροφορική τους επάρκεια με μεταπτυχιακά.
Βέβαια μην ξεχνάμε ότι ακόμα και σήμερα, η συντριπτική πλειοψηφία όλων αυτών έμειναν στις 100 ώρες χρήσης Η/Υ. Αυτοί συνεχίζουν να διδάσκουν πληροφορική σε γυμνάσια και λύκεια. Διδάσκουν τρόπος του λέγειν βέβαια. Δεν είναι τυχαίο ότι το μάθημα έχει καταντήσει να είναι ανέκδοτο σε μερικά σχολεία, που είχαν την "τύχη" να διδάσκουν τέτοιοι abidas πληροφορικάριοι. Δεν νομίζω να διαφωνείς εδώ με το abidas...
Όσο αφορά για τους Knuth,  Tanenbaum και όλους τους άλλους που ανέφερες. Θεωρείς ότι ο φιλόλογος με τις 100 ώρες σεμιναρίων θα είναι ο επόμενος; Δεν ξέρω αν το είπες για πλάκα ή το εννοείς.

@adioristos_pe19, γιατί δεν έβαλες εσύ υποψηφιότητα τότε να σε ψηφίσουμε; Προτιμάς να κάνεις τη Λαμπίρη και την Τατιάνα πίσω από την ανωνυμία σου; Έχεις να δώσεις κάποια λύση; Να προτείνεις κάτι;  Περιμένω με αγωνία να δω τι θα απαντήσεις. Και αφού δεν σε εκφράζει ο συγκεκριμένος συνάδελφος. Ψήφισες κάποιον άλλο; Ή είπες σιγά μη δίνω τα πολύτιμα ευρώ μου και χάνω το χρόνο μου, ας πάνε οι άλλοι. Εξάλλου ότι γίνει θα γίνει για όλους. Γιατί από τσάμπα ανώνυμους μάγκες άλλο τίποτα.

Υ.Γ. Στη mailing list της ΠΕΚΑΠ, προωθείται ομάδα "συναδέλφων" με πτυχία (Μαθηματικού, Πολιτικού Μηχανικού, Φυσικομαθηματικών). Άντε να δούμε πότε θα καταλάβουν όλοι αυτοί ότι δεν είναι εκλογές της ΟΛΜΕ αλλά του κλάδου της Πληροφορικής. Πάντως τα αποτελέσματα θα δείξουν ποιοι είμαστε και τι θέλουμε. Τελευταία ευκαιρία για όποιον θέλει να αλλάξει την κατάσταση, η σημερινή και η αυριανή μέρα. Από μεθαύριο, θα είναι αργά για "δάκρυα"...
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 10, 2011, 08:35:55 πμ από Don Quixote »

Radius

  • Επισκέπτης
@ Don Quixote
H κριτική σε έναν άνθρωπο που εκτίθεται δημοσίως σε μία εκλογική διαδικασία είναι κατινιά; Γιατί εγώ νομίζω ότι είναι η μόνη υγιής αντίδραση σε κάποιον που διεκδικεί ψήφους και εντολή άμεσης εκπροσώπησης ενός ολόκληρου κλάδου. Το να μην είναι ειλικρινής ένας υποψήφιος που ζητά να τον ψηφίσουν ως προς το που υπηρέτησε και πως προσελήφθη εκεί, δεν εγείρει ηθικό ζήτημα; Το να είναι κάποιος ιδιοκτήτης εμπορικής επιχείρησης και παράλληλα να εργάζεται και ως αναπληρωτής δεν αντιβαίνει σε νόμους;
Εγώ λοιπόν θεωρώ πολύ πιο επικίνδυνο να ψηφίζει κάποιος στα τυφλά, με μοναδικό γνώμονα την "ετικέτα" του υποψηφίου και όχι την ουσία των έργων και των λόγων του.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Don Quixote

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 339
    • Προφίλ
@Radius, αυτό που έχω βαρεθεί είναι οι τσάμπα μάγκες. Καταρχάς είναι εύκολο να κάνεις κριτική ανώνυμα. Πολύ εύκολο. Το δύσκολο είναι να βγεις επώνυμα, και να προτείνεις πράγματα. Να δώσεις λύσεις. Μακάρι ο adioristos_pe19 να μας πει το ονοματεπώνυμο του, να δούμε και το δικό του βιογραφικό, και να τον ψηφίσουμε στις επόμενες εκλογές. Θα το κάνει λες; Για να δούμε. Θα ζητήσω και συγγνώμη και θα συνταχτώ και μαζί του. Θα το κάνει όμως; Ή θα πει, εγώ δεν ασχολούμαι με αυτά, απλά δεν ήθελα να παρασύρονται οι συνάδελφοι.

Και μην ξεχνάς ότι τον συγκεκριμένο συνάδελφο, τον καλέσαμε εμείς στο pde. Δεν ήρθε από μόνος του. Εμείς τον καλέσαμε. Και όπως συμβαίνει σε αυτές τις περιπτώσεις ο τσάμπα ανώνυμος μάγκας έκανε την "κριτική" του και θα εξαφανιστεί.

Και στη τελική, τι έχει να κερδίσει από την ενασχόληση του με την ΠΕΚΑΠ; Μόνο γκρίνια. Αν εκλεγεί, θα βγει άλλος τσάμπα μάγκας που θα του λέει: "Μας έλεγες να σε ψηφίσουμε και δεν κάνεις τίποτα." Και η πλάκα θα είναι, ότι αυτός που θα φωνάζει, ούτε καν θα έχει λάβει μέρος στις εκλογές.

Γενικά Radius γεμίζαμε νεοέλληνες τσάμπα μάγκες. 100% κριτική, 0% προτάσεις, 0% προσπάθεια, 0% συμμετοχή. Μακάρι ο adioristos_pe19 να με διαψεύσει.

Radius

  • Επισκέπτης
@ Don Quixote
Δεν καταλαβαίνω τη λογική σου. Είναι η ίδια παλαιοκομματική λογική που χρησιμοποιούν εδώ και χρόνια οι πολιτευτές που αποδείχτηκαν ανεπαρκείς και μας έφτασαν στο σημερινό χάλι, «αν μπορείτε κάντε τα εσείς καλύτερα». Όχι λοιπόν, δεν υποχρεούται κανείς να αποδείξει ότι θα τα έκανε καλύτερα από τη στιγμή που δεν κατεβαίνει να διεκδικήσει καμία ψήφο και να υποσχεθεί ότι θα λύσει προβλήματα. Είναι πολύ πιο τίμιο να πει κάποιος ότι εγώ δεν έχω το χρόνο ή τη διάθεση ή την ικανότητα να λύσω τα προβλήματα, από το να πει ψέματα για να πάρει το χρίσμα με την υπόσχεση ότι θα τα λύσει.

Η υποχρέωση του ψηφοφόρου δεν είναι να λύσει τα προβλήματα, αυτή είναι υποχρέωση αυτών που υπόσχονται ότι θα το κάνουν. Η υποχρέωση του ψηφοφόρου είναι να δίνει συνειδητά, υπεύθυνα και τεκμηριωμένα την ψήφο του. Στην προκειμένη περίπτωση είναι να μελετήσει τα βιογραφικά και να δει τι και πως έχει κάνει ο κάθε υποψήφιος στη ζωή του.  Και φυσικά να θέτει ερωτήσεις και να κρατά κριτική στάση. Το να ψηφίζει τον έναν ή τον άλλο με βάση μόνο την ταμπέλα που ο ίδιος ή άλλοι του φόρεσαν, νομίζω ότι είναι λάθος.

Συμφωνώ ότι είναι ίδιον του νεοέλληνα και η εκ του ασφαλούς κριτική και ο μηδενισμός. Όπως όμως είναι και η έλλειψη ειλικρίνειας, πρώτα προς τον εαυτό του.

Και τέλος, όσον αφορά την ανωνυμία, όταν επιλέγεις ένα forum για να εκθέσεις την υποψηφιότητά σου γνωρίζεις ότι εξορισμού σε χρήστες με ψευδώνυμα θα απευθυνθείς (και που πάλι κανείς δεν είναι ουσιαστικά ανώνυμος μέσω του IP του). Αν θες να βλέπεις φάτσες και ονόματα πας σε συγκεντρώσεις του κλάδου. Και πάντως σε κάθε περίπτωση στην εκλογική διαδικασία η ψήφος είναι ανώνυμη, ο υποψήφιος είναι επώνυμος.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 10, 2011, 09:27:53 πμ από Radius »

Αποσυνδεδεμένος adioristos_pe19

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 134
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση, αλλά αυτή με πληγώνει!
    • Προφίλ
@Radius, αυτό που έχω βαρεθεί είναι οι τσάμπα μάγκες. Καταρχάς είναι εύκολο να κάνεις κριτική ανώνυμα. Πολύ εύκολο. Το δύσκολο είναι να βγεις επώνυμα, και να προτείνεις πράγματα. Να δώσεις λύσεις. Μακάρι ο adioristos_pe19 να μας πει το ονοματεπώνυμο του, να δούμε και το δικό του βιογραφικό, και να τον ψηφίσουμε στις επόμενες εκλογές. Θα το κάνει λες; Για να δούμε. Θα ζητήσω και συγγνώμη και θα συνταχτώ και μαζί του. Θα το κάνει όμως; Ή θα πει, εγώ δεν ασχολούμαι με αυτά, απλά δεν ήθελα να παρασύρονται οι συνάδελφοι.

Και μην ξεχνάς ότι τον συγκεκριμένο συνάδελφο, τον καλέσαμε εμείς στο pde. Δεν ήρθε από μόνος του. Εμείς τον καλέσαμε. Και όπως συμβαίνει σε αυτές τις περιπτώσεις ο τσάμπα ανώνυμος μάγκας έκανε την "κριτική" του και θα εξαφανιστεί.

Και στη τελική, τι έχει να κερδίσει από την ενασχόληση του με την ΠΕΚΑΠ; Μόνο γκρίνια. Αν εκλεγεί, θα βγει άλλος τσάμπα μάγκας που θα του λέει: "Μας έλεγες να σε ψηφίσουμε και δεν κάνεις τίποτα." Και η πλάκα θα είναι, ότι αυτός που θα φωνάζει, ούτε καν θα έχει λάβει μέρος στις εκλογές.

Γενικά Radius γεμίζαμε νεοέλληνες τσάμπα μάγκες. 100% κριτική, 0% προτάσεις, 0% προσπάθεια, 0% συμμετοχή. Μακάρι ο adioristos_pe19 να με διαψεύσει.

Συνάδελφε τον χαρακτηρισμό στον επιστρέφω και ίσως θα έπρεπε να μάθεις τη γνώμη σου για κάποιον άγνωστο να την εκφράζεις πιο ευγενικά και όχι προσβλητικά!! Όπως έχω ξαναναφέρει σε προηγούμενα ερωτήματα επί του θέματος δεν έχω καμία σχέση με όλες αυτές τις οργανώσεις-συλλόγους και ούτε κάνω διαφήμιση σε οποιονδήποτε άλλο. Προσωπικά δε με εκφράζουν οι οργανώσεις αυτές γιατί από πίσω τους παίζονται διάφορα παιχνιδάκια που εξυπηρετούν προσωπικά και συντεχνιακά συμφέροντα.Όσο για την ανωνυμία μου, αν διαβάσεις τα προσωπικά μου μηνύματα μπορείς εύκολα από τους πίνακες να με εντοπίσεις (Αλεξιάδης Γεώργιος). Δεν κρύβομαι από κανέναν γιατί έχω καθαρή τη συνείδησή μου για ό,τι έχω κάνει μέχρι τώρα!!! Και δεν υποχρεούμαι να δείξω σε κανέναν το βιογραφικό μου, όχι μόνο γιατί δεν εκπροσωπώ κάτι, αλλά γιατί αφορά σε ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα. Δεν περιμένω να μου ζητήσεις συγγνώμη, ούτε να συνταχτείς μαζί μου - πραγματικά γέλασα με αυτό! Ίσως θα έπρεπε να αναρωτηθούμε οι υπόλοιποι εδώ μέσα μήπως έχεις εσύ καμία σχέση με το θέμα ή ακόμη και τον υποψήφιο! Μήπως??
Μπράβο σας που καλέσατε εσείς εδώ μέσα τον υπόψηφιο, μιας και χρειάζεται ειδική πρόσκληση! Και όποιος θέτει υποψηφιότητα στην ΠΕΚΑΠ, τη θέτει αν δεν κάνω λάθος μόνος του. Επόμενως, μόνος του αποφασίζει ότι θέλει να υποστεί την όποια γκρίνια αναφέρεις με την ενασχόλησή του.
Το μήνυμα που θέλω να περάσω αγαπητέ συνάδελφε είναι πως όταν αποφασίζεις να ψηφίζεις κάποιον καλό θα ήταν να γνωρίζεις κατά πόσο αληθινά και ανιδιοτελή είναι όλα αυτά που υπερασπίζεται!


Αποσυνδεδεμένος Don Quixote

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 339
    • Προφίλ
Κοίτα να δεις τώρα πόσο εύκολο είναι να κάνεις "κριτική". Που τα βρήκες τόσο πολλά μόρια προϋπηρεσίας αλήθεια; Ασημένιος αναπληρωτής στο e-aitisi είσαι (εξαιρώντας τις ειδικές κατηγορίες). Δεν νομίζω να έχουμε κανένα θεματακι με "ύποπτα" μόρια ε; Έχεις και παιδαγωγική κατάρτιση βλέπω. Δεν νομίζω να έβαλες κανένα "βύσμα" ε; Να μπήκες από το παράθυρο. Γιατί ακούγονται πολλά.

Παράθεση
(όταν μάλιστα γνωρίζουμε οι περισσότεροι ότι πρόκειται για βυσματικές προσλήψεις-και όποιος το αρνείται αυταπατάται-γνωρίζω πολλά παραδείγματα γνωστών συναδέλφων)

Αν αλλάξεις το προσλήψεις με το εισαγωγές σε Ασπαιτε ή όποιο άλλο παιδαγωγικό πρόγραμμα, ταιριάζει γάντι. Και είναι δικά σου λόγια. Είδες πόσο εύκολο είναι να κάνεις κριτική;

Ίσως θα έπρεπε να αναρωτηθούμε οι υπόλοιποι εδώ μέσα μήπως έχεις εσύ καμία σχέση με το θέμα ή ακόμη και τον υποψήφιο! Μήπως??

Χαίρομαι που το λες αυτό. Στα τόσα χρόνια που είμαι στο forum, με έχουν κατηγορήσει για τα πάντα. Όπως τότε με το ΔΤΨΣ. Τι είχα ακούσει δεν φαντάζεσαι. Ή για όλους τους διαλόγους που είχα με τους δασκάλους, που ήθελαν να κάνουν πληροφορική. Εκεί να δεις τι άκουσα. Το ομολογώ ότι έχω όφελος από όλα αυτά που γράφω και λέω. Ποιο είναι; Ένας ενωμένος κλάδος που θα παλέψει για τα δικαιώματα της πληροφορικής και των πληροφορικών. Τουλάχιστον σε αυτά που μας ενώνουν. Μέσα από αυτό, θα καταφέρουμε να έχουμε ένα καλύτερο και ποιοτικότερο μάθημα. Περισσότερους αναπληρωτές. Και ποιος ξέρει ίσως και οργανικές αύριο μεθαύριο. Και συμμετέχω στα πάντα είτε με αφορούν είτε όχι. Και όχι μόνο στο forum. Και οικονομικά. Όπως στο δικαστήριο για την παιδαγωγική επάρκεια. Ή με την εγγραφή μου σε ΕΠΕ, ΠΕΚΑΠ (και σε όποιο άλλο ενεργό σύλλογο έχει πρόθεση να συστήσει κάποιος που δεν τον εκφράζουν αυτοί οι δυο). Με το να ψηφίσω τον ΜΟΝΑΔΙΚΟ αναπληρωτή που έβαλε υποψηφιότητα στην ΠΕΚΑΠ, θεωρώντας ότι μάλλον θα νοιαστεί περισσότερο από τους υπόλοιπους 27 μόνιμους συναδέλφους. Μακάρι να έβαζες και εσύ. Να είσαι σίγουρος ότι θα ψήφιζα και σένα. Και θα έγραφα ακριβώς τα ιδία, σε όποιον "αμφισβητούσε" τα μόρια προϋπηρεσίας σου και την παιδαγωγική σου επάρκεια και οτιδήποτε άλλο.

Αλλά σε όλα συμμετέχω με ένα κοινό σκοπό. Να χτίσω, όχι να γκρεμίσω. Και όπου είναι να γκρεμίσω, να έχω έτοιμη την εναλλακτική πρόταση.

Αποσυνδεδεμένος giak

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 506
    • Προφίλ
H κριτική σε έναν άνθρωπο που εκτίθεται δημοσίως σε μία εκλογική διαδικασία είναι κατινιά;
Δεν είδα κάποια κριτική επί των θέσεών του. Κατινιά είναι όταν κρίνεται για διαφορετικά πράγματα, από αυτά που ζητάει την ψήφο μας.

Γιατί εγώ νομίζω ότι είναι η μόνη υγιής αντίδραση σε κάποιον που διεκδικεί ψήφους και εντολή άμεσης εκπροσώπησης ενός ολόκληρου κλάδου.
Εγώ πάλι τη βλέπω εκ του πονηρού, αφού δεν αφορά τα θέματα που μας απασχολούν.
Το να μην είναι ειλικρινής ένας υποψήφιος που ζητά να τον ψηφίσουν ως προς το που υπηρέτησε και πως προσελήφθη εκεί, δεν εγείρει ηθικό ζήτημα; Το να είναι κάποιος ιδιοκτήτης εμπορικής επιχείρησης και παράλληλα να εργάζεται και ως αναπληρωτής δεν αντιβαίνει σε νόμους; 
Όπως και όταν κάποιος κάνει ιδιαίτερα. κτλ κτλ. Δεν έιμαστε όλοι νομοταγείς στην Ελλάδα, από τη στιγμή που υπάρχουν παράλογοι νόμοι. Το ξέρουμε πολύ καλά ότι δε γίνεται να είσαι μόνο ωρομίσθιος και να τα βγάζεις πέρα. Αν αυτό είναι το κριτήριό σου, τότε δε γνωρίζεις ποια είναι τα προβλήματα και οι αγωνίες μας. Ο υποψήφιος έγραψε ότι θα αγωνιστεί να δημιουργηθούν οργανικές θέσεις στα δημοτικά. Δεν ανέφερε να γίνει νόμιμο, να είναι κάποιος αναπληρωτής και να έχει εισόδημα από ιστοσελίδα.

Εγώ λοιπόν θεωρώ πολύ πιο επικίνδυνο να ψηφίζει κάποιος στα τυφλά, με μοναδικό γνώμονα την "ετικέτα" του υποψηφίου και όχι την ουσία των έργων και των λόγων του.
Ούτε εμείς είμαστε τυφλοί για να μη καταλάβουμε τι κρύβεται πίσω από την κριτική κάποιων. Ειδικά όταν δε γίνεται για τα προβλήματα που απασχολούν τους αδιόριστους.

Νομίζω όλοι βλέπουμε ότι ειναι ο ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ αδιόριστος υποψήφιος. Αν είχαμε περισσότερους, τότε θα είχαμε την πολυτέλεια να θέσουμε και άλλα κριτήρια. Εύχομαι να εκλεγεί είναι η μοναδική μας ελπίδα για να μην επαναληφθούν τα φετινά. Φυσικά δε φτάνει η ψήφο μας, θα πρέπει να τον στηρίξουμε και μετά γιατί θα παλεύει μόνος του με όλους αυτούς που τόσα χρόνια μας πολεμάνε και πετσοκόβουν σιγά σιγά τον κλάδο της πληροφορικής.

Radius

  • Επισκέπτης
Παράθεση
Δεν είδα κάποια κριτική επί των θέσεών του. Κατινιά είναι όταν κρίνεται για διαφορετικά πράγματα, από αυτά που ζητάει την ψήφο μας.
Η ειλικρίνεια και η ηθική ενός υποψηφίου (και μιλάω γενικά, όχι για τη συγκεκριμένη περίπτωση) δεν είναι μείζον θέμα; Από πότε; Για ποιά αξιοπιστία μιλάμε τότε και για αυτά που υπόσχεται;
Για να κριθεί κάποιος επί της ουσίας πρέπει να έχει εξαγγείλει και συγκεκριμένα και πρακτικά πράγματα που προτίθεται να κάνει και όχι μόνο ευχολόγια.

Παράθεση
Εγώ πάλι τη βλέπω εκ του πονηρού, αφού δεν αφορά τα θέματα που μας απασχολούν.
Ξαναλέω ότι επί της ουσίας κριτική μπορεί να υπάρχει μόνο όταν υπάρχουν και εξαγγελίες για συγκεκριμένες ενέργειες.

Παράθεση
Όπως και όταν κάποιος κάνει ιδιαίτερα. κτλ κτλ. Δεν έιμαστε όλοι νομοταγείς στην Ελλάδα, από τη στιγμή που υπάρχουν παράλογοι νόμοι. Το ξέρουμε πολύ καλά ότι δε γίνεται να είσαι μόνο ωρομίσθιος και να τα βγάζεις πέρα. Αν αυτό είναι το κριτήριό σου, τότε δε γνωρίζεις ποια είναι τα προβλήματα και οι αγωνίες μας. Ο υποψήφιος έγραψε ότι θα αγωνιστεί να δημιουργηθούν οργανικές θέσεις στα δημοτικά. Δεν ανέφερε να γίνει νόμιμο, να είναι κάποιος αναπληρωτής και να έχει εισόδημα από ιστοσελίδα.
Σε παραπέμπω στα παραπάνω περί ηθικής ακεραιότητας αυτού που υπόσχεται. Και η ηθική δεν μπορεί να είναι ελαστική και κατά περίπτωση, μόνο όταν μας βολεύει. «Ολίγον ηθικός» δεν υπάρχει. Το παράδειγμα περί του ωρομίσθιου είναι άσχετο με την περίπτωση.

Παράθεση
Ούτε εμείς είμαστε τυφλοί για να μη καταλάβουμε τι κρύβεται πίσω από την κριτική κάποιων. Ειδικά όταν δε γίνεται για τα προβλήματα που απασχολούν τους αδιόριστους.
Να σε προβληματίζει πολύ περίσσοτερο η έλλειψη κριτικής και τυφλή ψήφος γιατί "μου το είπαν οι άλλοι".

Παράθεση
Νομίζω όλοι βλέπουμε ότι ειναι ο ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ αδιόριστος υποψήφιος. Αν είχαμε περισσότερους, τότε θα είχαμε την πολυτέλεια να θέσουμε και άλλα κριτήρια. Εύχομαι να εκλεγεί είναι η μοναδική μας ελπίδα για να μην επαναληφθούν τα φετινά. Φυσικά δε φτάνει η ψήφο μας, θα πρέπει να τον στηρίξουμε και μετά γιατί θα παλεύει μόνος του με όλους αυτούς που τόσα χρόνια μας πολεμάνε και πετσοκόβουν σιγά σιγά τον κλάδο της πληροφορικής.
Αν το δίλλημα σε μία ψηφοφορία είναι η επιλογή του λιγότερου κακού, τότε μάλλον είναι πολύ άσχημα τα πράγματα στον συγκεκριμένο κλάδο.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 10, 2011, 11:07:55 πμ από Radius »

Αποσυνδεδεμένος adioristos_pe19

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 134
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση, αλλά αυτή με πληγώνει!
    • Προφίλ
Κοίτα να δεις τώρα πόσο εύκολο είναι να κάνεις "κριτική". Που τα βρήκες τόσο πολλά μόρια προϋπηρεσίας αλήθεια; Ασημένιος αναπληρωτής στο e-aitisi είσαι (εξαιρώντας τις ειδικές κατηγορίες). Δεν νομίζω να έχουμε κανένα θεματακι με "ύποπτα" μόρια ε; Έχεις και παιδαγωγική κατάρτιση βλέπω. Δεν νομίζω να έβαλες κανένα "βύσμα" ε; Να μπήκες από το παράθυρο. Γιατί ακούγονται πολλά.

Τα μόρια που έχω αποκτήσει συνάδελφε τα έχω αποκτήσει μετά κόπων και βασάνων, χωρίς να περάσω από κανένα παραθυράκι! Εργάζομαι από το 2003 και έχω υπηρετήσει και σε δυσπρόσιτες περιοχές αν σου λέει κάτι αυτό. Τα "ύποπτα" μόρια μάλλον πρέπει να τα αναζητήσεις σε άλλους!!! Όσο για την παιδαγωγική κατάρτιση, σου προτείνω να μπεις στον κόπο να κοιτάξεις ότι στην ΑΣΠΑΙΤΕ έχω εισαχθεί με την προκήρυξη του 24μήνου και ΑΣΕΠ, σύμφωνα με την οποία η κατάταξη είναι ΑΞΙΟΚΡΑΤΙΚΟΤΑΤΗ!!! Είσαι άκυρος λοιπόν αγαπητέ και η κριτική σου λανθασμένη.

Παράθεση
(όταν μάλιστα γνωρίζουμε οι περισσότεροι ότι πρόκειται για βυσματικές προσλήψεις-και όποιος το αρνείται αυταπατάται-γνωρίζω πολλά παραδείγματα γνωστών συναδέλφων)

Αν αλλάξεις το προσλήψεις με το εισαγωγές σε Ασπαιτε ή όποιο άλλο παιδαγωγικό πρόγραμμα, ταιριάζει γάντι. Και είναι δικά σου λόγια. Είδες πόσο εύκολο είναι να κάνεις κριτική;

Ίσως θα έπρεπε να αναρωτηθούμε οι υπόλοιποι εδώ μέσα μήπως έχεις εσύ καμία σχέση με το θέμα ή ακόμη και τον υποψήφιο! Μήπως??

Χαίρομαι που το λες αυτό. Στα τόσα χρόνια που είμαι στο forum, με έχουν κατηγορήσει για τα πάντα. Όπως τότε με το ΔΤΨΣ. Τι είχα ακούσει δεν φαντάζεσαι. Ή για όλους τους διαλόγους που είχα με τους δασκάλους, που ήθελαν να κάνουν πληροφορική. Εκεί να δεις τι άκουσα. Το ομολογώ ότι έχω όφελος από όλα αυτά που γράφω και λέω. Ποιο είναι; Ένας ενωμένος κλάδος που θα παλέψει για τα δικαιώματα της πληροφορικής και των πληροφορικών. Τουλάχιστον σε αυτά που μας ενώνουν. Μέσα από αυτό, θα καταφέρουμε να έχουμε ένα καλύτερο και ποιοτικότερο μάθημα. Περισσότερους αναπληρωτές. Και ποιος ξέρει ίσως και οργανικές αύριο μεθαύριο. Και συμμετέχω στα πάντα είτε με αφορούν είτε όχι. Και όχι μόνο στο forum. Και οικονομικά. Όπως στο δικαστήριο για την παιδαγωγική επάρκεια. Ή με την εγγραφή μου σε ΕΠΕ, ΠΕΚΑΠ (και σε όποιο άλλο ενεργό σύλλογο έχει πρόθεση να συστήσει κάποιος που δεν τον εκφράζουν αυτοί οι δυο). Με το να ψηφίσω τον ΜΟΝΑΔΙΚΟ αναπληρωτή που έβαλε υποψηφιότητα στην ΠΕΚΑΠ, θεωρώντας ότι μάλλον θα νοιαστεί περισσότερο από τους υπόλοιπους 27 μόνιμους συναδέλφους. Μακάρι να έβαζες και εσύ. Να είσαι σίγουρος ότι θα ψήφιζα και σένα. Και θα έγραφα ακριβώς τα ιδία, σε όποιον "αμφισβητούσε" τα μόρια προϋπηρεσίας σου και την παιδαγωγική σου επάρκεια και οτιδήποτε άλλο.

Αλλά σε όλα συμμετέχω με ένα κοινό σκοπό. Να χτίσω, όχι να γκρεμίσω. Και όπου είναι να γκρεμίσω, να έχω έτοιμη την εναλλακτική πρόταση.
Η απάντησή σου, ο εμπαιγμός προς το πρόσωπό μου χωρίς αποδεικτικά στοιχεία και η γενικότερη αντιμετώπισή σου επιβεβαιώνουν την άποψή μου ότι δεν πρόκειται να βρει προκοπή ο κλάδος όταν εθελοτυφλούμε!!!

Αποσυνδεδεμένος newseditor

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 430
    • Προφίλ
Παρακαλώ συνεχίστε τη συζήτηση χωρίς προσωπικές νύξεις και αντιπαραθέσεις.

Αποσυνδεδεμένος Don Quixote

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 339
    • Προφίλ
Η απάντησή σου, ο εμπαιγμός προς το πρόσωπό μου χωρίς αποδεικτικά στοιχεία και η γενικότερη αντιμετώπισή σου επιβεβαιώνουν την άποψή μου ότι δεν πρόκειται να βρει προκοπή ο κλάδος όταν εθελοτυφλούμε!!!

Συμφωνώ. Πρότεινε λύση για να βρει προκοπή ο κλάδος. Δεν σε εκφράζει ο υποψήφιος αναπληρωτής. Δεν σε εκφράζει η ΠΕΚΑΠ. Δεν σε εκφράζει η ΕΠΕ. Πρότεινε λύση. Μη μένεις "ανέκφραστος". Πρότεινε λύση. Αν το πρόβλημα σου είμαι εγώ, σήμερα διαγράφω το προφίλ μου. Αλλά πρότεινε κάτι.

Υ.Γ. Δεν αμφισβήτησα ούτε τα μόρια που έχεις, ούτε την παιδαγωγική σου επάρκεια. Απλά σου έδειξα πόσο εύκολο είναι να κάνεις κριτική. Τσάμπα είναι. Δεν κοστίζει τίποτα. Μάλιστα πρέπει να θύμωσες κι’ολας γιατί γράφεις με κόκκινο. Εκτός και αν είσαι ολυμπιακός.
Υ.Γ.2 Βασικά και εγώ τα μόρια που έχω, μετά κόπων και βασάνων τα απέκτησα. Αλλά ενώ ήμουν στους πρώτους όταν με κάλεσαν για πρώτη φορά, έχω βρεθεί να με περνάνε σχεδόν 1000 άτομα από τότε.
Υ.Γ.3 Το σταματώ εδώ newseditor...

Αποσυνδεδεμένος adioristos_pe19

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 134
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση, αλλά αυτή με πληγώνει!
    • Προφίλ
H κριτική σε έναν άνθρωπο που εκτίθεται δημοσίως σε μία εκλογική διαδικασία είναι κατινιά;
Δεν είδα κάποια κριτική επί των θέσεών του. Κατινιά είναι όταν κρίνεται για διαφορετικά πράγματα, από αυτά που ζητάει την ψήφο μας.
Μήπως θα έπρεπε να αναρωτηθείς τη συσχέτιση που υπάρχει?

Γιατί εγώ νομίζω ότι είναι η μόνη υγιής αντίδραση σε κάποιον που διεκδικεί ψήφους και εντολή άμεσης εκπροσώπησης ενός ολόκληρου κλάδου.
Εγώ πάλι τη βλέπω εκ του πονηρού, αφού δεν αφορά τα θέματα που μας απασχολούν.

Δεν το θεωρώ παράλογο, κι εγώ εκ του πονηρού θα την έβλεπα εκ πρώτης όψεως.

Το να μην είναι ειλικρινής ένας υποψήφιος που ζητά να τον ψηφίσουν ως προς το που υπηρέτησε και πως προσελήφθη εκεί, δεν εγείρει ηθικό ζήτημα; Το να είναι κάποιος ιδιοκτήτης εμπορικής επιχείρησης και παράλληλα να εργάζεται και ως αναπληρωτής δεν αντιβαίνει σε νόμους; 
Όπως και όταν κάποιος κάνει ιδιαίτερα. κτλ κτλ. Δεν έιμαστε όλοι νομοταγείς στην Ελλάδα, από τη στιγμή που υπάρχουν παράλογοι νόμοι. Το ξέρουμε πολύ καλά ότι δε γίνεται να είσαι μόνο ωρομίσθιος και να τα βγάζεις πέρα. Αν αυτό είναι το κριτήριό σου, τότε δε γνωρίζεις ποια είναι τα προβλήματα και οι αγωνίες μας. Ο υποψήφιος έγραψε ότι θα αγωνιστεί να δημιουργηθούν οργανικές θέσεις στα δημοτικά. Δεν ανέφερε να γίνει νόμιμο, να είναι κάποιος αναπληρωτής και να έχει εισόδημα από ιστοσελίδα.
Για την εμπορική ιδιότητα δε γνωρίζω λεπτομέρειες και ούτε με απασχολεί.

Εγώ λοιπόν θεωρώ πολύ πιο επικίνδυνο να ψηφίζει κάποιος στα τυφλά, με μοναδικό γνώμονα την "ετικέτα" του υποψηφίου και όχι την ουσία των έργων και των λόγων του.
Ούτε εμείς είμαστε τυφλοί για να μη καταλάβουμε τι κρύβεται πίσω από την κριτική κάποιων. Ειδικά όταν δε γίνεται για τα προβλήματα που απασχολούν τους αδιόριστους. Επαναλαμβάνω ειλικρινέστατα ότι κι εγώ στη θέση σας η πρώτη άποψη που θα είχα θα ήταν εκ του πονηρού. Αλλά δεν υφίσταται κάτι τέτοιο.

Νομίζω όλοι βλέπουμε ότι ειναι ο ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ αδιόριστος υποψήφιος. Αν είχαμε περισσότερους, τότε θα είχαμε την πολυτέλεια να θέσουμε και άλλα κριτήρια. Εύχομαι να εκλεγεί είναι η μοναδική μας ελπίδα για να μην επαναληφθούν τα φετινά. Φυσικά δε φτάνει η ψήφο μας, θα πρέπει να τον στηρίξουμε και μετά γιατί θα παλεύει μόνος του με όλους αυτούς που τόσα χρόνια μας πολεμάνε και πετσοκόβουν σιγά σιγά τον κλάδο της πληροφορικής.
Η λογική "το μη χείρον βέλτισον" δε με αντιπροσωπεύει συνάδελφοι! Αν εσάς σας εκφράζει ακολουθήστε την, είναι δικαίωμά σας!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159817
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 374
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 322
Σύνολο: 323

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.073 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.