*

Αποστολέας Θέμα: Το μέλλον της Πληροφορικής στα Δημόσια Σχολεία:Τι κάνουμε απο εδώ και στο εξής  (Αναγνώστηκε 207877 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Siobaras

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1041
  • Φύλο: Άντρας
  • 1.d4!
    • Προφίλ
Το myschool νομίζω είναι στις εργασίες του σχολείου που μοιραζόμαστε μεταξύ μας.
Αν ο Πληροφορικός αναλάβει το myschool δεν παίρνει τίποτα άλλο (π.χ. απουσίες, πρόγραμμα, γιορτές, κλπ).

Με τη λογική μου, καλό είναι οι δουλειές του σχολείου να μοιράζονται έτσι ώστε κάθε δουλειά να γίνεται από αυτόν που την κάνει πιο αποτελεσματικά. Εγώ, π.χ., ως Μαθηματικός, θεωρώ πολύ λογικό να έχω αναλάβει το πρόγραμμα κι ας χάνω τα Σ-Κ μου.
Αν το πάρει ο φιλόλογος, θα κάνει διπλάσιες ώρες με χειρότερο αποτέλεσμα.
Το ίδιο θα γίνει αν εγώ αναλάβω μια γιορτή.
Ο Πληροφορικός δεν θα κάνει τη δουλειά του myschool πιο αποτελεσματικά;

(Επειδή τα έχουμε ξαναπεί αυτά, δεν βάζω ταμπέλες - μια ιδέα θέλω να δώσω. Αν υπάρχει φιλόλογος που φτιάχνει καλύτερο πρόγραμμα και πιο σύντομα, ας το πάρει αυτός)

PC 10ετίας και βάλε έχω σπίτι μου. Format 1 φορά, εγκατάσταση όλων των απολύτως απαραίτητων, Achronis, εγκατάσταση κάποιων χρήσιμων επιπλέον, δεύτερο Achronis, κ.ο.κ.
Αρχίζει να σέρνεται; Format και εγκατάσταση της καλύτερης πρότερης αποθηκευμένης κατάστασης. 10 λεπτά.

@sliver
Καταλαβαίνω ότι έχετε πήξει στη σαχλαμάρα από άσχετους και ότι μερικές φορές σας ενοχλούν με το παραμικρό. Δεν το υποστηρίζω αυτό και, στο κάτω-κάτω, πήγε και πιστοποιήθηκε ο άλλος, ας κάνει και κάτι μόνος του.
Σε κάτι εξειδικευμένο δεν θα πάθεις τίποτα να δώσεις τα φώτα σου. Κάθε πότε θα γίνει αυτό;
Οι υπολογιστές του εργαστηρίου δε νομίζω να χαλάνε κάθε βδομάδα...
Και τότε η νύχτα... παίρνει διάσταση...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Χριστίνα

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1569
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Τώρα πάμε να αποδείξουμε οτι δεν είμαστε ελέφαντες μπαίνοντας στο τρυπάκι που επιθυμεί να μας βάλει ο καθένας και χάνουμε το στόχο. Είναι γνωστό σε όλους   πως οι Πληροφορικοί είναι απο τους πιο σκληρά εργαζόμενους εκπαιδευτικούς και στις 2 βαθμίδες εκπαίδευσης και μάλιστα σε αντίξοες συνθήκες. Έχουμε δαπανήσει πολύ προσωπικό χρόνο αλλά και χρήματα απο την τσέπη μας οι περισσότεροι τόσα χρόνια,  σε κατεστραμμενα (ή ανύπαρκτα) εργαστήρια και σε απαιτήσεις συναδέρφων και του εκάστοτε διευθυντή. Αλλά αυτό είναι και το λάθος μας γιατί αν το παίζαμε "βαριά πεπόνια" απο την αρχή τώρα δεν θα μας είχαν τα παιδιά για όλες τις δουλειές και θα υπήρχε και λίγος σεβασμός. Τώρα όλοι τα μπορούνε όλα αλλά....κανείς δεν κάνει τίποτα. Εκεί που μας χρωστάγανε μας πήραν και το βόδι.

Αποσυνδεδεμένος sliver

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
@Siobaras

εκανα τροποποιηση στο μηνυμα μου οπου ελεγα το εξης:
δεν πιστευεις οτι πρεπει να αφιερωθει ενα 3ωρο την εβδομαδα για ενημερωσεις λειτουργικων, antivirus, browser και ολου του software, ελεγχος δισκων και ανασυγκροτηση και ελεγχος για ιους και malware,adware κτλ? αυτα πρεπει να γινονται εβδομαδιαια. αν δεν εκτελεσεις αυτες τις εργασιες, με τοσο κοσμο που μπαινει στο εργαστηριο θα εχεις προβλημα.

δεν ειναι η συντηρηση μονο το format. ειναι οι ενημερωσεις κυριως και δευτερευοντως οι εγκαταστασεις νεων προγραμματων. και δεν μιλαμε για δουλεια σε 1 pc, ετσι; 11 το λιγοτερο. αν εχεις και 2ο εργαστηριο κλαφτα...
We are so many...

Αποσυνδεδεμένος Teko

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 75
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ

πολυ ωραια, δεν θελετε να εχουμε το 3ωρο για το εργαστηριο? μια χαρα!

1) ομως οταν θα ειναι χαλασμενοι οι υπολογιστες του εργαστηριου και θα θελεις να κανεις project, θα σου προσφερω τις "υπηρεσιες" μου μονο στην ωρα που μπαινω ως τεχνικος (εκτος και αν αυτο θελετε να καταργηθει) και για τις υπολοιπες βγαλε ακρη μονος σου. το ιδιο πραγμα θα ισχυει για τον οποιοδηποτε που θα θελει να χρησιμοποιησει το εργαστηριο πληροφορικης (πλην κατι δεινοσαυρων που δεν ξερουν τι ειναι το ποντικι) πχ για εκπαιδευτικα προγραμματα.

2) οταν θα χαλασει οποιοσδηποτε υπολογιστης του σχολειου (γραμματειας ή καθηγητων) τοτε να φωναζετε εξωτερικο service και οχι τον πληροφορικο

3) επισης το ιδιο οταν θα χαλαει το ιντερνετ, δικτυο, κανα ρουτερ, κανα εκτυπωτης κτλ

4) οταν θα θελετε να χρησιμοποιησετε τον βιντεοπροβολεα, να μην μας ψαχνετε για να σας δειξουμε τι μαγικο κουτι ειναι αυτο και πως λειτουργει. να το μαθετε επιτελους μονοι σας. Α, και οταν το στησεις και δεν θα δειχνει τοτε μην μας φωναζετε γιατι δεν ειναι ευθυνη μας

ολα αυτα δεν απευθυνονται σε σενα προσωπικα, μιλαω γενικοτερα

εσυ ομως ,δεν πιστευεις οτι πρεπει να αφιερωθει ενα 3ωρο την εβδομαδα για ενημερωσεις λειτουργικων, antivirus, browser και ολου του software, ελεγχος δισκων και ανασυγκροτηση και ελεγχος για ιους και malware,adware κτλ? αυτα πρεπει να γινονται εβδομαδιαια. και δεν αναφερω καν τις τυχον βλαβες που θα προκυψουν και ορισμενες φορες δεν αρκουν αυτες οι 3 ωρες για να τις λυσεις.....

μιλαμε για 11 υπολογιστες το λιγοτερο ! ποιος θα ασχοληθει με αυτους αν θελετε να ειναι λειτουργικοι?

+++++++++++++++
ΠΕ20

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος lzdg

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 648
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 1010110
    • Προφίλ

πολυ ωραια, δεν θελετε να εχουμε το 3ωρο για το εργαστηριο? μια χαρα!

1) ομως οταν θα ειναι χαλασμενοι οι υπολογιστες του εργαστηριου και θα θελεις να κανεις project, θα σου προσφερω τις "υπηρεσιες" μου μονο στην ωρα που μπαινω ως τεχνικος (εκτος και αν αυτο θελετε να καταργηθει) και για τις υπολοιπες βγαλε ακρη μονος σου. το ιδιο πραγμα θα ισχυει για τον οποιοδηποτε που θα θελει να χρησιμοποιησει το εργαστηριο πληροφορικης (πλην κατι δεινοσαυρων που δεν ξερουν τι ειναι το ποντικι) πχ για εκπαιδευτικα προγραμματα.

2) οταν θα χαλασει οποιοσδηποτε υπολογιστης του σχολειου (γραμματειας ή καθηγητων) τοτε να φωναζετε εξωτερικο service και οχι τον πληροφορικο

3) επισης το ιδιο οταν θα χαλαει το ιντερνετ, δικτυο, κανα ρουτερ, κανα εκτυπωτης κτλ

4) οταν θα θελετε να χρησιμοποιησετε τον βιντεοπροβολεα, να μην μας ψαχνετε για να σας δειξουμε τι μαγικο κουτι ειναι αυτο και πως λειτουργει. να το μαθετε επιτελους μονοι σας. Α, και οταν το στησεις και δεν θα δειχνει τοτε μην μας φωναζετε γιατι δεν ειναι ευθυνη μας

ολα αυτα δεν απευθυνονται σε σενα προσωπικα, μιλαω γενικοτερα

εσυ ομως ,δεν πιστευεις οτι πρεπει να αφιερωθει ενα 3ωρο την εβδομαδα για ενημερωσεις λειτουργικων, antivirus, browser και ολου του software, ελεγχος δισκων και ανασυγκροτηση και ελεγχος για ιους και malware,adware κτλ? αυτα πρεπει να γινονται εβδομαδιαια. και δεν αναφερω καν τις τυχον βλαβες που θα προκυψουν και ορισμενες φορες δεν αρκουν αυτες οι 3 ωρες για να τις λυσεις.....

μιλαμε για 11 υπολογιστες το λιγοτερο ! ποιος θα ασχοληθει με αυτους αν θελετε να ειναι λειτουργικοι?

++++++++++++++++++++

Αποσυνδεδεμένος Siobaras

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1041
  • Φύλο: Άντρας
  • 1.d4!
    • Προφίλ
Πάμε πάλι, γιατί κάνετε ότι δεν καταλαβαίνετε σαν κάποιους Χημικούς στην πρόσφατη κόντρα:

Από τα 1-4 που αναφέρεις, στο εργαστήριο υπάγεται μόνο το 1.
Το ότι σας ζητάνε 100 πράγματα διάφοροι άσχετοι είναι ΑΛΛΟ θέμα.
Αν θέλετε ή σας υποχρεώνουν να κλικάρετε τα powerpoint κάθε καθυστερημένου με πιστοποίηση, ή να αλλάζετε μελάνι στους εκτυπωτές γιατί απαιτεί πρώην στέλεχος της ΝΑΣΑ αυτή η δουλειά, βαφτίστε το γραμματειακή υποστήριξη, babysitting, ή όπως αλλιώς θέλετε.

Δεν ξέρω τι κάνετε εσείς με ενημερώσεις, αλλά στο σχολείο μου ούτε Word της προκοπής δεν έχει. Βγάζαμε θέματα για την τράπεζα και ψάχναμε να βρούμε equation να γράψουμε καμιά εξίσωση.
Ο Browser κάθε πότε θέλει ενημέρωση; Ένα update του Chrome έχω κάνει εδώ και 2 χρόνια και μια χαρά παίζει.
Το Avast! που ανανεώνεται μόνο του μια χαρά antivirus είναι. Σε τσοντάδικα θα μπούνε από το σχολείο;
Προφανώς μπορείς να βάλεις άλλα 100 πράγματα για καλύτερα, αλλά μετά είναι λογικό να σέρνεται η παλιατζούρα.

Και ξαναλέω:
Καταλαβαίνω ότι σας πήζουν διάφοροι με διάφορα.
Αλλά η δουλειά σας είναι πρωτίστως να κάνετε μάθημα. Οπότε:
1) Πείτε όχι σε ότι δεν εμπίπτει στις αρμοδιότητές σας αν σας ενοχλεί. Τόσο απλά.
2) Αν πείτε ναι από φιλότιμο, τότε μην γκρινιάζετε. Κι άλλοι κάνουν πράγματα από φιλότιμο στο σχολείο και δεν έχουν μείωση ωραρίου.
3) Αν πια σας έχουν αναθέσει χωρίς επιλογή ένα σωρό αρμοδιότητες που να δικαιολογούν το καθαρό ωράριο διδασκαλίας των π.χ. 14 ωρών, τότε είστε 2/3 καθηγητές και 1/3 γραμματείς.

Τέλος, διαβάστε τι γράφει ο άλλος, προτού απαντήσετε οργισμένα από κεκτημένη ταχύτητα.
Γιατί κουβέντα κάνουμε, δεν πυροβολούμε τον κλάδο. Μη σας πιάνει το σύνδρομο καταδίωξης.
Και τότε η νύχτα... παίρνει διάσταση...

Αποσυνδεδεμένος sliver

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
ελα οκ, δεν απαντησα οργισμενα σε σενα. συζητηση κανουμε φυσικα απλα με λιγο στυλ :)

αυτο που λες για το εργαστηριο σου ειναι σοβαρο και θα επρεπε να διαμαρτυρηθειτε ως συλλογος στον συναδελφο που εναι "υπευθυνος" ωστε να αρχισει να κανει την δουλεια του οπως πρεπει. αλλα μην γενικευουμε και ανοιγουμε τετοιου ειδους συζητησεις επειδη οι προσωπικες μας εμπειριες ειναι πικρες.

για τις ανανεωσεις, προφανως και δεν τις εχω εγω  προσωπικα στο "αυτοματο" γιατι εννοειται οτι οταν θα δουλευουν οι μαθητες πανω σε κατι και ξεκινησουν τα "αυτοματα" updates των windows, antivirus, defragment και δεν συμμαζευεται , οχι ταυτοχρονα, εστω και ενα ομως να ξεκινησει το pc θα σερνεται και θα δημιουργειται διδακτικος θορυβος. αστο, το εχω δοκιμασει. οποτε χειροκινητα τα updates συναδελφε, στο 3ωρο που προβλεπεται, δεν βολευει το αυτοματο.
επισης, να σε ενημερωσω οτι δεν χρειαζεται να μπουνε σε τσονταδικα για να κολλησουν κατι απο εκει. μην κανεις πως δεν ξερεις. μπορει παραδειγμα ενω ψαχνουν υλικο για τα projects να πατησουν σε διαφορα pop-ups, ads ή και να εγκαταστησουν toolbars και να χρειαστει ολα τα αυτα να απομακρυνθουν.

τελος, το γνωριζω οτι ανεφερα 4 σημεια απο τα οποια βεβαια τα 3 αφορουν το εργαστηριο ομως επειτα συμπληρωσα και τα υπολοιπα για τις ενημερωσεις. να σε ενημερωσω λοιπον οτι, ο βιντεοπροβολεας ειναι χρεωμενος στο υλικο του εργαστηριου και η δικτυωση (ρουτερ, καλωδια, switch) ειναι επισης εξοπλισμος του εργαστηριου. τα λεει στον κανονισμο του εργαστηριου....

και για να κλεισω επειδη καποιοι δηλαδη ειναι ανευθυνοι και δεν κανουν καλα τα καθηκοντα τους ως υπευθυνοι εργαστηριων πρεπει ολοι οι υπολοιποι που ειμαστε συνεπεις να μην εχουμε τις 3 ωρες για να διεκπεραιωνουμε τις υποχρεωσεις μας; για σκεψου το...
υπαρχει και στο τελος της χρονιας εκθεση απο τον Δ/ντη για τον υπευθυνο του εργαστηριου. ας τον μαυρισει.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 30, 2014, 12:05:46 πμ από sliver »
We are so many...

Αποσυνδεδεμένος Siobaras

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1041
  • Φύλο: Άντρας
  • 1.d4!
    • Προφίλ
Το ξέρω ότι κάποιοι δουλεύουν όχι απλά σωστά, αλλά και υπέρ του δέοντος.
Ο ξάδερφός μου είναι Πληροφορικός και μέχρι και ρομποτάκια έφτιαξε με τα παιδιά παλιότερα:

https://www.youtube.com/watch?v=U6-Wj5eX9R4

Απλά μεγάλο μέρος της "γκρίνιας" προκύπτει από άσχετες χρονοβόρες εργασίες που ανατίθενται σε πληροφορικούς ενώ είναι δουλειά άλλου, π.χ. του Διευθυντή.

Παραδέχομαι το λάθος της γενίκευσης, αλλά διατηρώ επιφυλάξεις για το ποσοστό...
Και τότε η νύχτα... παίρνει διάσταση...

Αποσυνδεδεμένος soch

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 566
  • Φύλο: Άντρας
  • Για να δούμε τι θα δούμε...
    • Προφίλ
Απορώ για όλους εσάς που γράφετε πως αξιοποιείτε το 3ωρο κάθε βδομάδα στο εργαστήριο πληροφορικής του σχολείου σας. Το ΠΛΗΝΕΤ της περιοχής δεν κάνει τίποτα;
Όταν ήμουν ΠΛΗΝΕΤ και είχα "μισό" νησί, κάθε μέρα στα σχολεία ήμουν και μπορώ να πως με βεβαιότητα πως οι πληροφορική των σχολείων δεν κουνούσαν μισό δαχτυλάκι για το εργαστήριο...
Σωκράτης

Αποσυνδεδεμένος kapoioskapoukapote

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2380
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήτω η παιδεία (μας)!
    • Προφίλ
Το θέμα είναι το μέλλον της πληροφορικής, που είναι σίγουρα δυσοίωνο.
Δυσοίωνο είναι όμως το μέλλον και των υπολοίπων κλάδων!
Κάποιοι εδώ μέσα απλά προσπαθούν να αποδείξουν ότι κάποιοι δουλεύουν περισσότερο και κάποιοι είναι τεμπέληδες.
Το ζητούμενο είναι ότι σε λίγα χρόνια όλοι θα παρακαλάμε να μας πάρουν οπουδήποτε, με οποιοδήποτε μισθό, με οποιοδήποτε ωράριο και με σκυμμένο το κεφάλι.
Έχω ξαναγράψει παλιότερα ότι σε αυτού του είδους την γελοία εκπαίδευση (ρομποτάκια μαθητές, υποδουλωμένους παιδαγωγούς, ξέσκισμα ονείρων, υπερπροσπάθεια για μια θέση στον ΟΑΕΔ κτλ, κτλ) είναι τουλάχιστον άηθες να καβγαδίζουμε για την αριστεία μας και την διάθεση μας για προσφορά.

 
Οι άνθρωποι γεννιούνται αμόρφωτοι, όχι ηλίθιοι. Γίνονται ηλίθιοι με την εκπαίδευση.
Μπέρτραντ Ράσελ

Αποσυνδεδεμένος anikologr

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 449
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τα αυτοκίνητα...
    • Προφίλ
    • https://docs.google.com/forms/d/1ujwDvvYzRfhjfnvjxJfqLXnHigfiqJZl3tVxaeLOsPM/edit#
Απορώ για όλους εσάς που γράφετε πως αξιοποιείτε το 3ωρο κάθε βδομάδα στο εργαστήριο πληροφορικής του σχολείου σας. Το ΠΛΗΝΕΤ της περιοχής δεν κάνει τίποτα;
Όταν ήμουν ΠΛΗΝΕΤ και είχα "μισό" νησί, κάθε μέρα στα σχολεία ήμουν και μπορώ να πως με βεβαιότητα πως οι πληροφορική των σχολείων δεν κουνούσαν μισό δαχτυλάκι για το εργαστήριο...
Επειδή και εγώ πληνετ είμαι αυτό που λες δεν ισχύει για όλους τους πληριφορικους. Ούτε καν για την πλειοψηφία..
Στοιχεία Εκπαιδευκών αντιτιθέμενων - θιγόμενων από τις υποχρεωτικές μετατάξεις

https://docs.google.com/forms/d/1ujwDvvYzRfhjfnvjxJfqLXnHigfiqJZl3tVxaeLOsPM/edit#

Αποσυνδεδεμένος sliver

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απορώ για όλους εσάς που γράφετε πως αξιοποιείτε το 3ωρο κάθε βδομάδα στο εργαστήριο πληροφορικής του σχολείου σας. Το ΠΛΗΝΕΤ της περιοχής δεν κάνει τίποτα;
Όταν ήμουν ΠΛΗΝΕΤ και είχα "μισό" νησί, κάθε μέρα στα σχολεία ήμουν και μπορώ να πως με βεβαιότητα πως οι πληροφορική των σχολείων δεν κουνούσαν μισό δαχτυλάκι για το εργαστήριο...

για σοβαρες βλαβες φυσικα και απευθυνομουν στον ΠΛΗΝΕΤ. για χαλαρες βλαβες ας μην πηγαινες στα σχολεια, αλλα μη μου πεις οτι για τις ενημερωσεις που περιεγραψα ετρεχες να τις κανεις εσυ....
We are so many...

Αποσυνδεδεμένος gpapage

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1313
    • Προφίλ
Ώρες ώρες έχω την αίσθηση ότι κάποιοι μας τρολάρουν για να μας εκνευρίσουν. Ας πω λοιπόν και εγώ τον πόνο μου...

1. 9 χρόνια δουλεύω σε περισσότερα από δέκα δημοτικά. Εργαστήρια δεν υπήρχαν σχεδόν ποτέ έτοιμα. Τους υπολογιστές τους συγκεντρώνω κάθε χρόνο από δωρεές δικές μου, φίλων, δασκάλων, διευθυντών και (σπανιότερα) εταιριών. Μόνο πέρσι ξόδεψε το σχολείο στο οποίο βρισκόμουν κάποια χρήματα για το εργαστήριο. Πόσες ώρες δουλειάς θεωρείτε ότι χρειάζεται για να συγκεντρωθούν και να στηθούν οι υπολογιστές κομμάτι κομμάτι;

2. Στα τελευταία 3 σχολεία στα οποία εργάστηκα δεν υπήρχε δίκτυο. Μόνος μου και με τη βοήθεια κάποιου γονιού και με δικά μας έξοδα φτιάξαμε τη δομημένη καλωδίωση και ένα ένα όλα τα καλώδια για κάθε υπολογιστή. Αρκετές ώρες δουλειάς και εκεί.

3. 10-20 υπολογιστές, τους οποίους χειρίζονται διαφορετικά παιδιά σε κάθε σχολείο για 5-6 συνεχόμενες ώρες τουλάχιστον κάθε μέρα, παρουσιάζουν τεχνικά προβλήματα καθημερινά. Ακόμα και σε ένα τέλεια στημένο εργαστήριο δεν υπήρξε μέρα που να μην εμφανιστεί κάποια βλάβη. Από αυτή που χρειάζεται 10 λεπτά για να επιδιορθωθεί μέχρι βλάβες που μπορεί να σου φάνε ώρες και να μη βγάλεις άκρη στο τέλος.

4. Το ΠΛΗΝΕΤ ακόμα και να το καλέσεις είναι πολύ περιορισμένες οι εργασίες που μπορεί να κάνει. Και φυσικά δεν παρέχει ανταλλακτικά για χαλασμένα μηχανήματα. Αν πχ. σου έχει καεί το τροφοδοτικό και θέλεις να το αντικαταστήσεις, μάλλον είναι πιο εύκολο να αγοράσεις απευθείας ένα μόνος σου μέσω του σχολείου, παρά να κουβαλήσεις 2 φορές τον υπεύθυνο ΠΛΗΝΕΤ για να σου βγάλει-βάλει 5 βίδες. Και τέτοιες βλάβες συμβαίνουν κάθε 1-2 εβδομάδες. Πολλές φορές και με μεγαλύτερη συχνότητα.

5. Εκπλήσσομαι που διαβάζω μερικούς να συγκρίνουν τους υπολογιστές του σχολείου με τα μηχανήματα που έχουν σπίτια τους... Στο σχολείο ένας υπολογιστής θα περάσει καθημερινά από 5-6 διαφορετικούς χρήστες, οι οποίοι μάλιστα είναι παιδιά. Ένα παιδί μπορεί να κάνει ζημιά σε υλικό ή λογισμικό πολύ πιο εύκολα από κάποιον έμπειρο χρήστη, ο οποίος εργάζεται στο δικό του υπολογιστή. Ενδεικτικά αναφέρω ότι στο δικό μου μηχάνημα μπορεί να κάνω format μια φορά τα 3-4 χρόνια. Σε ένα μηχάνημα του σχολείου θα κάνω format ίσως και 2 φορές κατά τη διάρκεια της χρονιάς. Στα 20 pc του εργαστηρίου θα χρειαστώ ΠΟΛΛΑ format.

6. Οι ενημερώσεις των windows και των antivirus σε 20 μηχανήματα με ταχύτητα 2mbps χρειάζονται από μόνες τους περισσότερες από 3 ώρες την εβδομάδα. Αν προσθέσουμε τις εγκαταστάσεις προγραμμάτων που γίνονται κάθε τόσο, οι οποίες πρέπει να γίνουν σε κάθε pc ξεχωριστά μαζεύονται πολλές ώρες εγκαταστάσεων κάθε εβδομάδα.

Κλείνοντας να θυμίσω ότι για όλα αυτά στην πρωτοβάθμια δεν έχουμε απαλλαγή από το πλήρες ωράριο των 24 ωρών. Και εφημερίες κάνουμε κανονικά. Και είμαστε συνήθως αυτοί που σπάνια μας βλέπουν στο γραφείο στα διαλείμματα για τους δύο γνωστούς λόγους. Ο ένας είναι ότι όταν εμφανιζόμαστε υπάρχουν 3-4 δουλειές που μπορούμε να τις κάνουμε μόνο εμείς επειδή αφορούν κάτι "ηλεκτρονικό"(πχ. γιατί δεν εκτυπώνει το φωτοτυπικό) και ο δεύτερος λόγος είναι ότι θα πρέπει να προετοιμάσουμε τα μηχανήματα για την επόμενη ώρα. Γιατί εκτός από συντήρηση του εργαστηρίου πρέπει να κάνουμε και μάθημα χωρίς βιβλία, χωρίς εκπαιδευτικό λογισμικό από το υπουργείο και χωρίς καμία άλλη υποστήριξη.

Αποσυνδεδεμένος trobadoyros

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 108
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
πάντως τα μαθηματικα θα πρεπε να διδασκονται οπως ειπα και στο αλλο νημα  ως πρωτης αναθεσης απο τους φυσικους

οπως ενας φιλολογος π.χ μπορει να διδαξει ιστορια ή ενας ιστορικος αρχαια


 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159817
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 374
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 321
Σύνολο: 323

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.087 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.