*

Αποστολέας Θέμα: Β' Ανάθεση Μαθημάτων: Πλαφόν 7 ωρών  (Αναγνώστηκε 87477 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ENTY23

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 289
    • Προφίλ
Απ: Β' Ανάθεση Μαθημάτων: Πλαφόν 7 ωρών
« Απάντηση #154 στις: Οκτώβριος 31, 2011, 06:16:29 μμ »
Με αυτό το σκεπτικό να δίνουν και οι ξενόγλωσσοι και οι νομικοί και οι θεολόγοι ιστορία στον ΑΣΕΠ. Συγγνώμη αλλά στο σπίτι του κρεμασμένου δεν μιλάνε για σκοινί. Συγγνώμη για το ύφος, αλλά η υπομονή έχει και τα όριά της. Καλό απόγευμα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Β' Ανάθεση Μαθημάτων: Πλαφόν 7 ωρών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:01:17 »

Αποσυνδεδεμένος GERMANOS

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1706
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Β' Ανάθεση Μαθημάτων: Πλαφόν 7 ωρών
« Απάντηση #155 στις: Οκτώβριος 31, 2011, 06:58:37 μμ »
Ανισότητα είναι η ίση μεταχείριση μεταξύ άνισων

Συμφωνώ...

Εχοντας μάλιστα υπ΄ όψιν μου τη σχετική παράγραφο 9 της σχετικής εγκυκλίου, Α.Π. 119052/Γ2/17 Σεπ. 2008 (περί αναθέσεων, κλπ.), ήτις ορίζει ότι:

"Oι εκπαιδευτικοί, απόφοιτοι διαφορετικών πανεπιστημιακών τμημάτων ή ΤΕΙ που εντάσσονται στον ίδιο κλάδο ή ειδικότητα, προκειμένου να μεγιστοποιηθεί η αποτελεσματικότητα της εκπαιδευτικής πράξης και η ποιότητα του  διδακτικού τους έργου, προτείνεται, εφόσον υπάρχει η σύμφωνη γνώμη τους, να αναλαμβάνουν μαθήματα σχετικά με την ιδιαίτερη ειδίκευση που απέκτησαν ως πτυχιούχοι διαφορετικών τμημάτων", θα μπορούσα να πω και ότι επαυξάνω...

Συνεπώς, μακάρι νά΄ρθει το συντομότερον η ώρα που οι (ανήκοντες άπαντες στον ίδιο κλάδο ΠΕ02, καίτοι απόφοιτοι διαφορετικών τμημάτων της Φιλοσοφικής) απόφοιτοι του Κλασσικού θα διδάσκουν αρχαία, οι του Νεοελληνικού έκθεση και λογοτεχνία, οι του Ιστορικού ιστορία, οι του ΦΠΨ φιλοσοφία, ψυχολογία, κλπ., κατ΄ αντιστοιχίαν των ισχυόντων στον τέως ενιαίο ΠΕ04, όστις (και ορθώς) εχωρίσθη εις τα επί μέρους (ΠΕ04.01 φυσικών, ΠΕ04.02 χημικών, ΠΕ04.03 βιολόγων, κ.ο.κ.).

(Εννοείται ότι, αυτονοήτως, τάσσομαι και υπέρ του χωρισμού του νυν ενιαίου ΠΕ01, σε ΠΕ01.01 θεολόγων (σ.σ.: αποφ. των Τμημάτων Θεολογίας) και ΠΕ01.02 κοινωνικών θεολόγων / ποιμαντικής (αποφοίτων των Τμημάτων Κοινωνικής και Ποιμαντικής Θεολογίας).   
μάλλον έκανες λάθος ποστιά

Γιατί συνάδελφέ μου; Δεν έχει σχέση με το πόστ ποιός διδάσκει τι (π.χ. ας πούμε το μάθημα της Ιστορίας...), ανάλογα με την ειδίκευσή του, όπως αναφέρει ρητώς  και η παρατιθεμένη εγκύκλιος...

Τονίζω, πρός άρσιν πάσης παρεξηγήσεως, ότι υπολήπτομαι απολύτως το έργο των συναδέλφων ΠΕ02, αλλά για το εάν έχουν όλοι οι ΠΕ02 την επιστημονική εξειδίκευση να διδάσκουν τα πάντα των πάντων, σχωράτε με αλλά έχω κάποιες αντιρρήσεις... Π.χ. γιατί εγώ με 4 εξάμηνα βυζαντινής ιστορίας (βγάζω απ΄ έξω το μεταπτυχιακό μου) να έχω β΄ανάθεση την Ιστορία της Β΄Γυμνασίου και ο απόφοιτος του ΦΠΨ να την έχει ως α΄ ανάθεση; Αλλο, παράδοξο: γιατί να έχει την Ιστορία του Λυκείου β΄ανάθεση ο ξενόγλωσσος (που δεν την διδάχθηκε στο παν/μιο) και να μην την έχω εγώ, ως θεολόγος, που την διδάχθηκα;...

Eίναι πολλά τα παράδοξα και παράλογα, ευτυχώς που το Π.Ι. προωθεί νέο πλαίσιο με βάση τις επιστημονικές εξειδικεύσεις του κάθε πτυχιούχου.
Γιατί θέλεις να μπερδεύεις το θέμα... Αυτή τη στιγμή αγωνιζόμαστε να θέσουμε το όριο των 7 ωρών... Αφού τα καταφέρουμε... συνεχίζουμε ... άσε πρώτα να έχουμε δουλειά... και μετά βλέπουμε... είμαστε ΑΝΕΡΓΟΙ ......

Αποσυνδεδεμένος GERMANOS

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1706
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Β' Ανάθεση Μαθημάτων: Πλαφόν 7 ωρών
« Απάντηση #156 στις: Οκτώβριος 31, 2011, 08:03:03 μμ »

Την επόμενη Τετάρτη θα συναντηθούμε με τον Ηλία Δημητρόπουλο διευθυντή δευτεροβάθμιας Πειραιά προκειμένου να μας ακούσει (Τετάρτη, 9 Νοεμβρίου, ώρα 9.30 το πρωί). Το ραντεβού θα είναι στη Δευτεροβάθμια Πειραιά, Ελευθερίου Βενιζέλου 35.
 Eνημερώστε με ποιοι θα μπορέσουνα να παραβρεθούν.

Αποσυνδεδεμένος GERMANOS

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1706
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Β' Ανάθεση Μαθημάτων: Πλαφόν 7 ωρών
« Απάντηση #157 στις: Οκτώβριος 31, 2011, 08:26:48 μμ »
 Να σας διευκρινίσω κάποια σημεία που ίσως σήμερα να μην τα εξήγησα σωστά. Σήμερα τηλεφώνησα στο τμήμα προσωπικού, στο τμήμα που εξέδωσε τη διευκρινιστική εγκύκλιο στο τηλέφωνο 2103443425. Την ενημέρωσα για την παράβαση του ορίου των 7 ωρών. Ήταν ενημερωμένη και μου απάντησε ... Γνωρίζουμε ότι οι δευτεροβάθμιες παρατυπούν... Εσείς πρέπει να στείλετε επιστολή και να σας εξηγήσουν εγγράφως όσα σας λένε στο τηλέφωνο. Αν αποδεκτούν ότι παρατυπούν, τότε θα πρέπει να γίνει πειθαρχικό συμβούλιο και η κατάσταση να πάρει το δρόμο της δικαιοσύνης... Γνωρίζω ότι οι προιστάμενοι ενήργησαν ως τώρα  με αυτόν τον τρόπο για να προστατέψουν τους μόνιμους... Όμως δεν σκέφτηκαν (μάλλον το σκέφτηκαν) ότι αδικούσαν άλλους συναδέλφους... Νομίζω ότι είμαστε σε καλό δρόμο... Ας συνεχίσουμε να στέλνουμε επιστολές...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Β' Ανάθεση Μαθημάτων: Πλαφόν 7 ωρών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:01:17 »

xaan

  • Επισκέπτης
Απ: Β' Ανάθεση Μαθημάτων: Πλαφόν 7 ωρών
« Απάντηση #158 στις: Οκτώβριος 31, 2011, 09:20:07 μμ »
Ανισότητα είναι η ίση μεταχείριση μεταξύ άνισων

Συμφωνώ...

Εχοντας μάλιστα υπ΄ όψιν μου τη σχετική παράγραφο 9 της σχετικής εγκυκλίου, Α.Π. 119052/Γ2/17 Σεπ. 2008 (περί αναθέσεων, κλπ.), ήτις ορίζει ότι:

"Oι εκπαιδευτικοί, απόφοιτοι διαφορετικών πανεπιστημιακών τμημάτων ή ΤΕΙ που εντάσσονται στον ίδιο κλάδο ή ειδικότητα, προκειμένου να μεγιστοποιηθεί η αποτελεσματικότητα της εκπαιδευτικής πράξης και η ποιότητα του  διδακτικού τους έργου, προτείνεται, εφόσον υπάρχει η σύμφωνη γνώμη τους, να αναλαμβάνουν μαθήματα σχετικά με την ιδιαίτερη ειδίκευση που απέκτησαν ως πτυχιούχοι διαφορετικών τμημάτων", θα μπορούσα να πω και ότι επαυξάνω...

Συνεπώς, μακάρι νά΄ρθει το συντομότερον η ώρα που οι (ανήκοντες άπαντες στον ίδιο κλάδο ΠΕ02, καίτοι απόφοιτοι διαφορετικών τμημάτων της Φιλοσοφικής) απόφοιτοι του Κλασσικού θα διδάσκουν αρχαία, οι του Νεοελληνικού έκθεση και λογοτεχνία, οι του Ιστορικού ιστορία, οι του ΦΠΨ φιλοσοφία, ψυχολογία, κλπ., κατ΄ αντιστοιχίαν των ισχυόντων στον τέως ενιαίο ΠΕ04, όστις (και ορθώς) εχωρίσθη εις τα επί μέρους (ΠΕ04.01 φυσικών, ΠΕ04.02 χημικών, ΠΕ04.03 βιολόγων, κ.ο.κ.).

(Εννοείται ότι, αυτονοήτως, τάσσομαι και υπέρ του χωρισμού του νυν ενιαίου ΠΕ01, σε ΠΕ01.01 θεολόγων (σ.σ.: αποφ. των Τμημάτων Θεολογίας) και ΠΕ01.02 κοινωνικών θεολόγων / ποιμαντικής (αποφοίτων των Τμημάτων Κοινωνικής και Ποιμαντικής Θεολογίας).   
μάλλον έκανες λάθος ποστιά

Γιατί συνάδελφέ μου; Δεν έχει σχέση με το πόστ ποιός διδάσκει τι (π.χ. ας πούμε το μάθημα της Ιστορίας...), ανάλογα με την ειδίκευσή του, όπως αναφέρει ρητώς  και η παρατιθεμένη εγκύκλιος...

Τονίζω, πρός άρσιν πάσης παρεξηγήσεως, ότι υπολήπτομαι απολύτως το έργο των συναδέλφων ΠΕ02, αλλά για το εάν έχουν όλοι οι ΠΕ02 την επιστημονική εξειδίκευση να διδάσκουν τα πάντα των πάντων, σχωράτε με αλλά έχω κάποιες αντιρρήσεις... Π.χ. γιατί εγώ με 4 εξάμηνα βυζαντινής ιστορίας (βγάζω απ΄ έξω το μεταπτυχιακό μου) να έχω β΄ανάθεση την Ιστορία της Β΄Γυμνασίου και ο απόφοιτος του ΦΠΨ να την έχει ως α΄ ανάθεση; Αλλο, παράδοξο: γιατί να έχει την Ιστορία του Λυκείου β΄ανάθεση ο ξενόγλωσσος (που δεν την διδάχθηκε στο παν/μιο) και να μην την έχω εγώ, ως θεολόγος, που την διδάχθηκα;...

Eίναι πολλά τα παράδοξα και παράλογα, ευτυχώς που το Π.Ι. προωθεί νέο πλαίσιο με βάση τις επιστημονικές εξειδικεύσεις του κάθε πτυχιούχου.
Γιατί θέλεις να μπερδεύεις το θέμα... Αυτή τη στιγμή αγωνιζόμαστε να θέσουμε το όριο των 7 ωρών... Αφού τα καταφέρουμε... συνεχίζουμε ... άσε πρώτα να έχουμε δουλειά... και μετά βλέπουμε... είμαστε ΑΝΕΡΓΟΙ ......

Είμαι μαζί σας παιδιά για τη τήρηση του πλαφόν (7 ώρες), έχετε ΑΠΟΛΥΤΟ δίκιο και λίγα λέτε. Kαλή δύναμη (και το ταχύτερον σε σχολείο... Ανάγκες για φιλολόγους πάντα υπάρχουν! Στη Φωκίδα, π.χ. όπου εγώ υπηρετώ υπάρχουν τουλάχιστον 2 - 3 κενά  ΠΕ02 για πλήρες ωράριο)

Αποσυνδεδεμένος AntreaEirini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1538
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Β' Ανάθεση Μαθημάτων: Πλαφόν 7 ωρών
« Απάντηση #159 στις: Νοέμβριος 08, 2011, 11:36:59 πμ »
Σε γυμνάσιο της Καβάλας καθηγήτρια Γερμανικών έχει 12 ώρες ιστορία. Σε συνάδελφο που επέδωσε την επιστολή στη β'βάθμια Καβάλας αρνήθηκαν - προφορικά- ότι παραβιάζεται το πλαφόν των 7 ωρών. Τι κάνουμε;

Αποσυνδεδεμένος dina 94

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1403
    • Προφίλ
Απ: Β' Ανάθεση Μαθημάτων: Πλαφόν 7 ωρών
« Απάντηση #160 στις: Νοέμβριος 08, 2011, 11:44:34 πμ »
Την δίνουμε την επιστολή και στο σχολείο και ξανά στη διεύθυνση με την προϋπόθεση να δώσουν έγγραφη απάντηση 

Αποσυνδεδεμένος AntreaEirini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1538
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Β' Ανάθεση Μαθημάτων: Πλαφόν 7 ωρών
« Απάντηση #161 στις: Νοέμβριος 08, 2011, 11:49:50 πμ »
Την δίνουμε την επιστολή και στο σχολείο και ξανά στη διεύθυνση με την προϋπόθεση να δώσουν έγγραφη απάντηση

Την έδωσε γραπτώς στη β'βάθμια η συνάδελφος. Πήρε και πρωτόκολλο και της είπαν ότι θα πάρει απάντηση μέχρι την επόμενη βδομάδα. Αν επικοινωνήσουμε με το σχολείο δεν είναι πολύ πιθανό ο διευθυντής να μας πει και αυτός ψέμματα; Να περιμένουμε να δούμε την απάντηση και να περιμένουμε και τη σύσταση του συλλόγου για να κάνουμε προς το σχολείο μια πιο επίσημη κίνηση;

Αποσυνδεδεμένος inw

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2305
    • Προφίλ
    • http://filologoi02.webnode.gr/(Σύλλογος Φιλολόγων)
Απ: Β' Ανάθεση Μαθημάτων: Πλαφόν 7 ωρών
« Απάντηση #162 στις: Νοέμβριος 08, 2011, 12:19:09 μμ »
Ναι ,γιατί από τη στιγμή που δεν είμαστε ακόμη σύλλογος δεν μας παίρνει κανείς στα σοβαρά.
http://filologoi02.webnode.gr/(Σύλλογος Φιλολόγων)

Αποσυνδεδεμένος AntreaEirini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1538
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Β' Ανάθεση Μαθημάτων: Πλαφόν 7 ωρών
« Απάντηση #163 στις: Νοέμβριος 08, 2011, 12:22:12 μμ »
Ναι ,γιατί από τη στιγμή που δεν είμαστε ακόμη σύλλογος δεν μας παίρνει κανείς στα σοβαρά.

οκ, θα ενημερώσω και τη συνάδερφο να περιμένουμε.
Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος may16

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Β' Ανάθεση Μαθημάτων: Πλαφόν 7 ωρών
« Απάντηση #164 στις: Νοέμβριος 08, 2011, 06:44:24 μμ »
Τελικά στην Αιτωλ/νία γίνεται μεγάλο πανηγύρι με τις β΄ αναθέσεις! Σε σχολείο του Νεοχωρίου γαλλικού διδάσκει πάνω από 15 ώρες φιλολογικά μαθήματα με εντολή από τη Διεύθυνση φαντάζομαι που όμως σε μας πουλάει τρέλα! Έχουν χαθεί πάνω από 20 θέσεις αναπληρωτών σε σχέση με πέρισυ. Αν μπορεί κάποιος ας στείλει επιστολή εγώ κωλύομαι για λόγους που φαντάζεστε.

Αποσυνδεδεμένος poliram

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Β' Ανάθεση Μαθημάτων: Πλαφόν 7 ωρών
« Απάντηση #165 στις: Νοέμβριος 10, 2011, 10:14:53 μμ »
Συνάδελφοι καλησπέρα,
να ενημερώσω για τη συνάντηση με το διευθυντή της δδε Πειραιά που έγινε χθες. Δεν αρνήθηκε ότι έχουμε δίκιο. "Πάνω από 7 ώρες,σε μαθήματα β αναθεσης,είναι παράτυπο " σύμφωνα με τα λεγόμενά του αλλά και τα δικά μας άλλωστε!! Το πρόβλημα-πάντοτε σύμφωνα με το τι μάς είπε- είναι ότι οι διευθύνσεις δεν έχουν εικόνα του τι γίνεται στα σχολεία καθώς τώρα στέλνονται προγράμματα, γραφεία καταργούνται και γενικά επικρατεί μια κατάσταση διάλυσης και αποδιοργάνωσης. Τις περισσότερς φορές μάλιστα οι διευθυντές των σχολείων στέλνουν  μέχρι και ψευδή στοιχεία...προκειμένου να κρατήσουν συναδέλφους  στις μονάδες τους, να τους εξυπηρετήσουν, ακόμα και να διευκολύνουν το σχολείο τους. Αυτό, τονίσαμε , είναι αρκετά σοβαρό. Σε μια τέτοια περίπτωση τότε,η παραποίηση στοιχείων διώκεται από τη δικαιοσύνη και δεν είναι μόνο πειθαρχικό παραπτωμα που αφορα αποκλειστικά τις διευθύνσεις. Άλλωστε , συνεχίσαμε , με βάση το πρόγραμμα πληρώνονται. Πώς μπορεί ένα σχολείο να αποκρύπτει επ' άπειρον το ωρολόγιο πρόγραμμά του, αφού πάνω σ' αυτό θα στηρικτεί κι όλη η μισθοδοσία του προσωπικού του;
Για να μη μακρυγορώ. Στη συγκεκριμένη δδε πηγαμε με λιγα στοιχεία( μόνο 1 παρατυπία). Ο διευθυντής δεσμεύτηκε πάντως ότι τις προβληματικές περιπτώσεις θα προσπαθήσει να τις διορθώσει, όπου είναι δυνατόν.

Γνώμη μου: χωρίς ακριβή στοιχεία δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα. Μόνο όταν ξέρουμε συγκεκριμένες περιπτωσεις έχουμε το πάνω χέρι..Τότε μιλάμε από θέση ισχύος και διεκδικούμε το δίκιο μας. Όσοι συνάδελφοι έχουν στοιχεία,γνωρίζουν με σιγουριά πού γίνεται παρατυπία, ας το καταθέσουν.ΚΥΝΗΓΗΣΤΕ ΤΟ. Υιοθετήστε τις περιπτώσεις που γνωρίζετε με σιγουριά και απαιτήστε να διορθωθούν.Οι νόμοι πρέπει να ισχύουν για όλους. Δικαίωμα στην εργασία έχουμε όλοι.

Φεύγοντας , καταθέσαμε εγγραφη αίτηση στο πρωτόκολλο με την οποία γνωστοποιούσαμε στην υπηρεσία το περιστατικό της παρατυπίας - σχολείο,ωρες, βασική ειδικότητα-, ζητούσαμε να μας εξηγήσουν,εγγράφως,την αιτία της παραβίασης και να προβούν άμεσα σε διόρθωσή της. Επιπλέον,ζητήσαμε, προς πιστοποίηση των γραφομένων τους, η απάντηση να συνοδεύεται και από το -επίσημο ή προσωρινο- αναλυτικό ωρολόγιο πρόγραμμα της συγκεκριμένης σχολικής μονάδας.

Να προσθέσω ακόμη, κλείνοντας, ότι στη συζήτηση που είχαμε τονίστηκε το γεγονός ότι δεν χαιρόμαστε ιδιαιτερα με το νέο μας " ρόλο ". Η δουλειά μας είναι να μαθαίνουμε τα παιδιά γράμματα και τρόπους και όχι να καταγγέλλουμε συναδέλφους,. Η επιβολή της νομιμότητας είναι δουλειά των διευθύνσεων.


Αποσυνδεδεμένος GERMANOS

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1706
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Β' Ανάθεση Μαθημάτων: Πλαφόν 7 ωρών
« Απάντηση #166 στις: Νοέμβριος 10, 2011, 10:19:24 μμ »
 Συνάδελφοι νομίζω ότι η συνάδελφος Poliram έπραξε δυναμικά και ότι θα πρέπει να ακολουθήσουμε το παράδειγμά της... Να διεκδικήσουμε αυτά που μας ανήκουν...
 Poliram σε ευχαριστούμε πολύ για όσα έκανες αυτές τις ημέρες.. Πρέπει όλοι να προασπιστούμε τα εργασιακά μας δικαιώματα... Ας συνεχίσουμε... με περισσότερη επιμονή και ενωμένοι... Μην το ξεχνάτε αυτό...

Αποσυνδεδεμένος gard

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 188
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Β' Ανάθεση Μαθημάτων: Πλαφόν 7 ωρών
« Απάντηση #167 στις: Νοέμβριος 21, 2011, 01:29:40 μμ »
Να σας ενημερώσω οτι η δευτεροβάθμια Μαγνησίας απάντησε στην επιστολή που στείλαμε για το όριο των 7 ωρών στη β ανάθεση . Παραδέχτηκε οτι αρχικά μια καθηγήτρια θεολόγος ειχε παραπάνω απο 7 ώρες σε μάθημα β ανάθεσης . Στη συνεχεια όμως αυτό το πρόβλημα τακτοποιήθηκε συμφωνα με το νομο τον οποιο και γνωρίζουν ..........

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159500
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 322
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 177
Σύνολο: 183

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.108 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.