*

Αποστολέας Θέμα: Β' Ανάθεση Μαθημάτων: Πλαφόν 7 ωρών  (Αναγνώστηκε 87653 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος tonik

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1332
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Β' Ανάθεση Μαθημάτων: Πλαφόν 7 ωρών
« Απάντηση #168 στις: Νοέμβριος 21, 2011, 03:13:12 μμ »
Έχω την εντύπωση ότι από όλες τις διδε την ίδια απάντηση θα πάρουμε... και εμείς όταν επιδώσαμε την επιστολή σε διδε της Θεσσαλονίκης και αναφέραμε σε προϊστάμενο γραφείου παράδειγμα σχολείου της δικαιοδοσίας του με καταστρατήγηση του πλαφόν, το ίδιο μας είπε. Η απορία μου είναι: πράγματι οι αυθαιρεσίες "τακτοποιούνται" ή αυτό μας σερβίρουν; Πώς μπορούμε να το εξακριβώσουμε άραγε;
Η διαίρεση της αιωνιότητας σε δευτερόλεπτα, ώρες, μέρες και χρόνια, δεν έχει σημασία πλέον,
καθώς πρωταγωνιστικό ρόλο παίζει η τελειότητα της κάθε στιγμής.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Β' Ανάθεση Μαθημάτων: Πλαφόν 7 ωρών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:51:25 »

Αποσυνδεδεμένος GERMANOS

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1706
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Β' Ανάθεση Μαθημάτων: Πλαφόν 7 ωρών
« Απάντηση #169 στις: Νοέμβριος 21, 2011, 05:02:33 μμ »
Να σας ενημερώσω οτι η δευτεροβάθμια Μαγνησίας απάντησε στην επιστολή που στείλαμε για το όριο των 7 ωρών στη β ανάθεση . Παραδέχτηκε οτι αρχικά μια καθηγήτρια θεολόγος ειχε παραπάνω απο 7 ώρες σε μάθημα β ανάθεσης . Στη συνεχεια όμως αυτό το πρόβλημα τακτοποιήθηκε συμφωνα με το νομο τον οποιο και γνωρίζουν ..........
Όσοι συνάδελφοι είναι από Μαγνησα ας επαληθεύσουν ή αμφισβητήσουν την απάντηση της δευτεροβάθμιας Μαγνησίας.. Είναι το επόμενο καίριο βήμα που πρέπει να κάνουμε...Επιστρατεύστε τις γνωριμίες σας.... Δυστυχώς εκεί καταντήσαμε.... Κατάντια....Ο ένας συνάδελφος διώκει τον άλλον.... Τι να πω... και ακόμη είμαστε στην αρχή της κατάρρευσης...

Αποσυνδεδεμένος k-z

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 312
    • Προφίλ
Απ: Β' Ανάθεση Μαθημάτων: Πλαφόν 7 ωρών
« Απάντηση #170 στις: Νοέμβριος 22, 2011, 04:02:21 μμ »
στη Γ΄Πρεβεζας και συγκεκριμενα στο γυμνασιο Καναλακιου ξερω σιγουρα οτι ΟΛΕΣ τις ιστοριες τις εχουν δωσει β αναθεση.Δεν μπορω να κανω ενσταση η ιδια γι αυτο και σας ενημερωνω προκειμενου να το ψαξετε

Αποσυνδεδεμένος Berlin

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 72
    • Προφίλ
Απ: Β' Ανάθεση Μαθημάτων: Πλαφόν 7 ωρών
« Απάντηση #171 στις: Νοέμβριος 25, 2011, 04:38:48 μμ »
Έχω τα στοιχεία που χρειάζονται για μια καταγγελία για 8 ώρες Ιστορίας στην Ημαθία. Αν υπάρχει κάποιος-α που μπορεί να κάνει την καταγγελία, ας μου στείλει π.μ. να τον ενημερώσω. Αν και το πλαφόν παραβιάζεται κατά μια ώρα μόνο, νομίζω ότι πρέπει να τους κάνουμε να το σκέπτονται διπλά πριν παρανομήσουν. Αυτά μαθαίνονται και στ' άλλα σχολεία και δημιουργείται κλίμα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Β' Ανάθεση Μαθημάτων: Πλαφόν 7 ωρών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:51:25 »

Αποσυνδεδεμένος why

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 508
    • Προφίλ
Απ: Β' Ανάθεση Μαθημάτων: Πλαφόν 7 ωρών
« Απάντηση #172 στις: Νοέμβριος 25, 2011, 05:19:50 μμ »
το ζητημα δεν ειναι μονο το πλαφον το ζητημα ειναι αλλου
ξέρεις πως μπορεί να αισθανεται καποιος που εχει διδακτορικο στην Ιστορία
που εχει ορεξη να πει στα παιδια.................... :-[
και βλεπει διπλα του τη γαλλικου που ειχε μεσο στη δευτεροβαθμια και πηρε ολες τις ωρες Ιστοριας, για να μη μετακινηθει αλλου.......
και βλέπει ο κατακαημενος ιστορικός τα παιδια να κανουν δυο μηνες τωρα τη γαλλικη επανασταση και κλαιγοντας αναρωτιεται ποτε θα μαθουν τα παιδια μας πως δημιουργηθηκε αυτο  το ερμο ελληνικό κρράτος; ; ; ; ενω θα ξερουν καθε λεπτομερεια για τη Γαλλία.................................
αλλα
"οποιος ξεχνα την ιστορια του ειναι υποχρεωμενος να τη ξαναζησει....................... :-X"


Αποσυνδεδεμένος irenead

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1222
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Β' Ανάθεση Μαθημάτων: Πλαφόν 7 ωρών
« Απάντηση #173 στις: Νοέμβριος 25, 2011, 05:43:33 μμ »
Συνάδελφοι καλησπέρα,
να ενημερώσω για τη συνάντηση με το διευθυντή της δδε Πειραιά που έγινε χθες. Δεν αρνήθηκε ότι έχουμε δίκιο. "Πάνω από 7 ώρες,σε μαθήματα β αναθεσης,είναι παράτυπο " σύμφωνα με τα λεγόμενά του αλλά και τα δικά μας άλλωστε!! Το πρόβλημα-πάντοτε σύμφωνα με το τι μάς είπε- είναι ότι οι διευθύνσεις δεν έχουν εικόνα του τι γίνεται στα σχολεία καθώς τώρα στέλνονται προγράμματα, γραφεία καταργούνται και γενικά επικρατεί μια κατάσταση διάλυσης και αποδιοργάνωσης. Τις περισσότερς φορές μάλιστα οι διευθυντές των σχολείων στέλνουν  μέχρι και ψευδή στοιχεία...προκειμένου να κρατήσουν συναδέλφους  στις μονάδες τους, να τους εξυπηρετήσουν, ακόμα και να διευκολύνουν το σχολείο τους. Αυτό, τονίσαμε , είναι αρκετά σοβαρό. Σε μια τέτοια περίπτωση τότε,η παραποίηση στοιχείων διώκεται από τη δικαιοσύνη και δεν είναι μόνο πειθαρχικό παραπτωμα που αφορα αποκλειστικά τις διευθύνσεις. Άλλωστε , συνεχίσαμε , με βάση το πρόγραμμα πληρώνονται. Πώς μπορεί ένα σχολείο να αποκρύπτει επ' άπειρον το ωρολόγιο πρόγραμμά του, αφού πάνω σ' αυτό θα στηρικτεί κι όλη η μισθοδοσία του προσωπικού του;
Για να μη μακρυγορώ. Στη συγκεκριμένη δδε πηγαμε με λιγα στοιχεία( μόνο 1 παρατυπία). Ο διευθυντής δεσμεύτηκε πάντως ότι τις προβληματικές περιπτώσεις θα προσπαθήσει να τις διορθώσει, όπου είναι δυνατόν.

Γνώμη μου: χωρίς ακριβή στοιχεία δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα. Μόνο όταν ξέρουμε συγκεκριμένες περιπτωσεις έχουμε το πάνω χέρι..Τότε μιλάμε από θέση ισχύος και διεκδικούμε το δίκιο μας. Όσοι συνάδελφοι έχουν στοιχεία,γνωρίζουν με σιγουριά πού γίνεται παρατυπία, ας το καταθέσουν.ΚΥΝΗΓΗΣΤΕ ΤΟ. Υιοθετήστε τις περιπτώσεις που γνωρίζετε με σιγουριά και απαιτήστε να διορθωθούν.Οι νόμοι πρέπει να ισχύουν για όλους. Δικαίωμα στην εργασία έχουμε όλοι.

Φεύγοντας , καταθέσαμε εγγραφη αίτηση στο πρωτόκολλο με την οποία γνωστοποιούσαμε στην υπηρεσία το περιστατικό της παρατυπίας - σχολείο,ωρες, βασική ειδικότητα-, ζητούσαμε να μας εξηγήσουν,εγγράφως,την αιτία της παραβίασης και να προβούν άμεσα σε διόρθωσή της. Επιπλέον,ζητήσαμε, προς πιστοποίηση των γραφομένων τους, η απάντηση να συνοδεύεται και από το -επίσημο ή προσωρινο- αναλυτικό ωρολόγιο πρόγραμμα της συγκεκριμένης σχολικής μονάδας.

Να προσθέσω ακόμη, κλείνοντας, ότι στη συζήτηση που είχαμε τονίστηκε το γεγονός ότι δεν χαιρόμαστε ιδιαιτερα με το νέο μας " ρόλο ". Η δουλειά μας είναι να μαθαίνουμε τα παιδιά γράμματα και τρόπους και όχι να καταγγέλλουμε συναδέλφους,. Η επιβολή της νομιμότητας είναι δουλειά των διευθύνσεων.
Καλησπέρα συνάδελφοι.Αν και διαφορετική ειδικότητα από σας,γράφω αυτό το μήνυμα, για να επιβεβαιώσω αυτο που λέει η συνάδελφος για τα προγράμματα των σχολείων.Διαφορετικό πρόγραμμα υπάρχει στο σχολείο και διαφορετικό στέλνεται στη Β/θμια!

Αποσυνδεδεμένος GERMANOS

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1706
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Β' Ανάθεση Μαθημάτων: Πλαφόν 7 ωρών
« Απάντηση #174 στις: Νοέμβριος 25, 2011, 05:51:23 μμ »
 Nα σε διαβεβαιώσω και εγώ αν και είμαι φιλόλογος ότι ο διευθυντής είναι υποχρεωμένος κάθε φορά που αλλάζει το πρόγραμμα του σχολείου να ενημερώνει ηλεκτρονικά και τη δευτεροβάθμια... πληροφορίες από την ίδια την διευθύντρια του σχολείου που πέρσι είχα την τιμή να δουλεύω ενώ φέτος δεν έχω.. Γιατί άραγε.. Ίσως και κάποιοι έκαναν πολύ καλά τη δουλειά τους φέτος.... και συνεχίζουν να την κάνουν....

Αποσυνδεδεμένος EVANG

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 96
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Β' Ανάθεση Μαθημάτων: Πλαφόν 7 ωρών
« Απάντηση #175 στις: Νοέμβριος 25, 2011, 05:57:09 μμ »
Μία ερώτηση: τα project, βάσει εγκυκλίου, ποιος μπορεί να τα διδάξει;
ΠΕ02 και ΠΕ70

Αποσυνδεδεμένος irenead

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1222
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Β' Ανάθεση Μαθημάτων: Πλαφόν 7 ωρών
« Απάντηση #176 στις: Νοέμβριος 25, 2011, 06:08:01 μμ »
Nα σε διαβεβαιώσω και εγώ αν και είμαι φιλόλογος ότι ο διευθυντής είναι υποχρεωμένος κάθε φορά που αλλάζει το πρόγραμμα του σχολείου να ενημερώνει ηλεκτρονικά και τη δευτεροβάθμια... πληροφορίες από την ίδια την διευθύντρια του σχολείου που πέρσι είχα την τιμή να δουλεύω ενώ φέτος δεν έχω.. Γιατί άραγε.. Ίσως και κάποιοι έκαναν πολύ καλά τη δουλειά τους φέτος.... και συνεχίζουν να την κάνουν....
Αυτό που θέλω να πω είναι ότι ενώ στο πρόγραμμα που στέλνουν στη β/θμια μπορεί να φαίνεται κάποιος με 7ώρες, στην πραγματικότητα κάνει 9ώρες.Η αλλαγή του προγράμματος γίνεται "εκ των έσω",δεν ενημερώνεται καμία β/θμια.

Αποσυνδεδεμένος GERMANOS

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1706
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Β' Ανάθεση Μαθημάτων: Πλαφόν 7 ωρών
« Απάντηση #177 στις: Νοέμβριος 25, 2011, 06:35:13 μμ »
 Διαφωνώ.. με ενημέρωσε η διευθύντριά μου... κάθε φορά που άλλαζε το πρόγραμμα, ενημέρωνε και τη δευτεροβάθμια, κάνουν όλοι ότι δεν ξέρουν.. τι να πουν ότι ξέρουν αλλά παρατυπούν... Πίστεψέ με ξέρουν όλοι τα πάντα... απλώς εθελοτυφλούν.... πού να πάνε τόσους θεολόγους, ξενόγλωσσους που δεν συμπληρώνουν ωράριο.. Επίσης φοβούνται και την εργασιακή εφεδρεία πλέον... Για αυτό και ο Κάτσικας αξιοποίησε την καταγγελτική επιστολή της ΠΕΦ στα μέτρα του.. Μέχρι και επιστολές αλλάζουν.... Η κατάσταση είναι τραγική και εμείς οι φιλόλγοι χωρίς δουλειά... και ίσως να μην ξαναέχουμε αν συνεχιστεί αυτή η κατάσταση... Το καλοκαίρι θα συγχωνευτούν και άλλα σχολεία.... Εύχομαι του χρόνου να εφαρμοστεί η εγκύκλιος... ή ακόμη καλύτερα να μην διδάσκεται το μάθημα της Ιστορίας και των Νέων Ελληνικών από όσους δεν συμπληρώνουν ωράριο... Δηλαδή να μεταφράσω με καθαρά λόγια όσα λέω... Δεν πρέπει να δουλέψουμε εμείς που αφιερώσαμε μία δεκαετία για να διοριστούμε, που έχουμε αφήσει πίσω οι περισσότεροι την προσωπική μας ζωή, που είμαστε άνεργοι, προκειμένου να διασφαλίσουμε τα επαγγελματικά δικαιώματα κάποιων συναδέλφων για τους οποίους δεν ευθυνόμαστε εμείς αλλά το υπουργείο παιδείας... Και είναι έννομο συμφέρον να προασπίζεται κάποιος τα εργασιακά του δικαιώματα και θεμιτό αλλά όχι εις βάρος άλλων συναδέλφων... εμείς δεν επιθυμούμε την απόλυση των συναδέλφων, επιθυμούμε να διδάσκουμε εμείς τα μαθήματα που ανήκουν στους φιλολόγους. Ποιος θα εργάζεται και ποιος όχι είναι αρμοδιότητα του κράτους και της Ευρώπης πλέον και όχι δική μας....

Αποσυνδεδεμένος irenead

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1222
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Β' Ανάθεση Μαθημάτων: Πλαφόν 7 ωρών
« Απάντηση #178 στις: Νοέμβριος 25, 2011, 06:57:12 μμ »
Δεν διαφωνώ μαζί σου,στο ότι πρέπει να διοριστούμε,άλλωστε και εγώ μετά από 8χρόνια είμαι ακόμη αδιόριστη.Απλά αναφέρω πράγματα που έπεσαν στην αντίληψή μου,όλα αυτά τα χρόνια,και κάποια μου ανέφεραν και άλλοι συνάδελφοι.Για να είμαστε όμως και δίκαιοι,γνωρίζω την περίπτωση συναδέλφου αναπληρώτριας πε02,η οποία δεν δουλεύει αλλά κάνει γραμματειακή υποστήριξη.

Αποσυνδεδεμένος GERMANOS

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1706
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Β' Ανάθεση Μαθημάτων: Πλαφόν 7 ωρών
« Απάντηση #179 στις: Νοέμβριος 25, 2011, 07:05:26 μμ »
 Το ότι φιλόλογος εργάζεται ως γραμματέας είναι η εξαίρεση του κανόνα.. Το ότι  ξενόγλωσσοι και άλλες ειδικότητες διδάσκουν ιστορία και όχι μόνο είναι ο κανόνας... Δυστυχώς....

Αποσυνδεδεμένος GERMANOS

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1706
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Β' Ανάθεση Μαθημάτων: Πλαφόν 7 ωρών
« Απάντηση #180 στις: Νοέμβριος 25, 2011, 07:18:22 μμ »
ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟ ΡΕΠΟΡΤΑΖ:esos.gr
Επιτροπή συγκρότησε η υπουργός Αννα Διαμαντοπούλου , προκειμένου να ελέγξει  την υφιστάμενη οργανωτική διάρθρωση του υπουργείου Παιδείας και των εποπτευόμενων από αυτό Νομικών Προσώπων Δημοσίου Δικαίου, να εντοπίσει τις υπηρεσιακές μονάδες που έχουν προδήλως περιορισμένο αντικείμενο αρμοδιοτήτων ή στις οποίες υπηρετεί προσωπικό που πλεονάζει ή ελλείπει σε σχέση με τις ασκούμενες από την υπηρεσιακή μονάδα αρμοδιότητες και να ανακατανείμει τις οργανικές θέσεις στις υπηρεσιακές μονάδες του υπουργείου ή του Ν.Π.Δ.Δ., ανάλογα με τις υπηρεσιακές ανάγκες.
Σε ό,τι αφορά την ανακατανομή των οργανικών θέσεων η Επιτροπή θα παραδώσει την εισήγησή της στην Υπουργό Παιδείας, 9ια Βίου Μάθησης και Θρησκευμάτων, μέχρι 31-12-2011, προκειμένου να εκδοθεί η κοινή απόφαση των υπουργών Διοικητικής Μεταρρύθμισης καιΗλεκτρονικής Διακυβέρνησης και Παιδείας, Δια Βίου Μάθησης και Θρησκευμάτων, σύμφωνα με την παρ. 2 του άρθρου 35 του Ν.4024/2011.
Ως μέλη της Επιτροπής η υπουργφός Παιδείας όρισε:
1. Τον Γενικό Γραμματέα του Υπ.Π.9.Β.Μ.Θ., Βασίλειο Κουλαϊδή, ως Πρόεδρο
2. Τον Γενικό Γραμματέα της Γενικής Γραμματείας Θρησκευμάτων, Γιώργο Καλαντζή, ωςμέλος
3. Τον Γενικό Γραμματέα της Γενικής Γραμματείας 9ια Βίου Μάθησης, Ευθύμιο Μπάκα, ως μέλος
4. Τον Γενικό Γραμματέα της Γενικής Γραμματείας Νέας Γενιάς, Γιάννο Λιβανό, ως μέλος.
5. Τον Γενικό Γραμματέα της Γενικής Γραμματείας Έρευνας και Τεχνολογίας, Κωνσταντίνο Κοκκινοπλίτη, ως μέλος
6. Tον Προϊστάμενο της Γενικής 9ιεύθυνσης 9ιοικητικής και Οικονομικής Υποστήριξης της Κεντρικής Υπηρεσίας του Υπ.Π.9.Β.Μ.Θ , Νικόλαο Σερδάρη, ως μέλος
Β. Για τη γραμματειακή υποστήριξη της ανωτέρω επιτροπής ορίστηκαν  οι παρακάτω υπάλληλοι:
1. Ως συντονιστής, Χριστόπουλος Λεωνίδας, Ειδικός Συνεργάτης της Υπουργού
2. Σπορίδου Αικατερίνη, υπάλληλος με βαθμό Α' του κλάδου ΠΕ1-9ιοικητικού,
Αναπληρώτρια Προϊσταμένη της 9ιεύθυνσης Οργάνωσης και Απλούστευσης διαδικασιών, με αναπληρώτρια την Κοντογεώργου Ιωάννα, κλάδου ΠΕ06 - Αγγλικής Γλώσσας, αποσπασμένη εκπαιδευτικό με βαθμό Β', η οποία υπηρετεί στην ίδια Διεύθυνση
3. Μικέλης Κυριάκος, υπάλληλος της Διεύθυνσης Μελετών, Στατιστικής και Οργάνωσης της Κ.Υ., κλάδου ΠΕ1 – Διοικητικού, με βαθμό 9΄
4. Κλησιάρη Δήμητρα, κλάδου ΠΕ- Επαγγελματικής Κατάρτισης, υπάλληλος πρώην
Ο.Ε.Ε.Κ. που μεταφέρθηκε προσωρινά στην Κ.Υ. με βαθμό 9΄
www.esos.gr

Αποσυνδεδεμένος irenead

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1222
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Β' Ανάθεση Μαθημάτων: Πλαφόν 7 ωρών
« Απάντηση #181 στις: Νοέμβριος 25, 2011, 07:29:39 μμ »
Το ότι φιλόλογος εργάζεται ως γραμματέας είναι η εξαίρεση του κανόνα.. Το ότι  ξενόγλωσσοι και άλλες ειδικότητες διδάσκουν ιστορία και όχι μόνο είναι ο κανόνας... Δυστυχώς....
Το ότι υπάρχουν δεύτερες αναθέσεις είναι γνωστό και νόμιμο(μέχρι τον αριθμό ωρών που προβλέπεται).Το ότι αναπληρωτής κάνει γραμματειακή υποστήριξη,δεν ξέρω πόσο νόμιμο είναι.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159768
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 346
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 323
Σύνολο: 324

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.073 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.