*

Αποστολέας Θέμα: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας  (Αναγνώστηκε 2975551 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος katia_

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 201
    • Προφίλ
Συναδελφοι γνωριζεται αν εχει βγει η αποφαση για ρ
Τους συμβουλους σταδιοδρομιας που μας καλεσαν την προηγουμενη τριτη για αναθεση ωρων?πηρα τηλ τη δευτερα αλλα ο διευθυντης δε ειχε κτ ακομα?να ψαξω στο diavgeia;ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος emetzotzo

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Καλησπέρα συνάδελφοι. Υπάρχει κάποιος που να γνωρίζει τι ισχύει με τον συλλογο διδασκόντων; Πιο συγκεκριμένα, εμένα με έχουν προσλάβει για 9 ώρες κ πηγαίνω Τρίτη και Πέμπτη , αν καλείται σύλλογος καθε φορα Τετάρτη που Εγω δεν ειμαι στο σχολειο , είναι απαραίτητο να παρευρίσκομαι; Όπως και επίσης αν τελειώνω το μαθημα 18:00 και έχουμε σύλλογο στις 20:00 πάλι θα πρέπει να περιμένω για να παρευρεθώ ;

Αποσυνδεδεμένος victor123

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2245
    • Προφίλ
Καλησπέρα συνάδελφοι. Υπάρχει κάποιος που να γνωρίζει τι ισχύει με τον συλλογο διδασκόντων; Πιο συγκεκριμένα, εμένα με έχουν προσλάβει για 9 ώρες κ πηγαίνω Τρίτη και Πέμπτη , αν καλείται σύλλογος καθε φορα Τετάρτη που Εγω δεν ειμαι στο σχολειο , είναι απαραίτητο να παρευρίσκομαι; Όπως και επίσης αν τελειώνω το μαθημα 18:00 και έχουμε σύλλογο στις 20:00 πάλι θα πρέπει να περιμένω για να παρευρεθώ ;

Το να σε αναγκάσουν να πάς σε μέρα που δεν είσαι στο σχολείο, αρα δεν έχεις ένσημο και ασφάλιση είναι 1000% παράνομο και μπορείς να τους τυλίξεις σε μια κόλλα χαρτί. Όσο αφορά το σύλλογο ναι μπορεί ο διευθυντής να σε κρατήσει. Άλλο το διδακτικό και άλλο το εργασιακό ωράριο.

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2846
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
 Εμάς ο διευθυντής μας  τόνισε εξαρχής ότι η συμμετοχή στον σύλλογο διδασκόντων είναι υποχρεωτική για όλους και αποτελεί όρο της σύμβασης.Οποτε όλοι συμμετέχουμε ανεξαρτήτως ημέρας που έχουμε μάθημα...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος anax

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 219
    • Προφίλ
Ο διευθυντής σας πληρώνει για την παροχή εργασίας;

Μου φαίνεται εκεί στα ΣΔΕ βρίσκουν και τα κάνουν. Άκου απαίτηση να έρχεται ο ωρομίσθιος εκπαιδευτικός άλλη μέρα για να συμμετάσχει στο σύλλογο παράνομα ΧΩΡΙΣ ΠΛΗΡΩΜΗ.

Αποσυνδεδεμένος victor123

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2245
    • Προφίλ
Εμάς ο διευθυντής μας  τόνισε εξαρχής ότι η συμμετοχή στον σύλλογο διδασκόντων είναι υποχρεωτική για όλους και αποτελεί όρο της σύμβασης.Οποτε όλοι συμμετέχουμε ανεξαρτήτως ημέρας που έχουμε μάθημα...

Το τι λέει ο διευθυντής είναι άλλο θέμα. Διάβασε τη σύμβαση σου. Δεν υπάρχει καμία μα καμία περίπτωση να πρέπει να πάς σε μέρα που δεν πηγαίνεις κανονικά. Προσέξτε δεν έχει σημασία η αμοιβή αλλά το ένσημο και η ασφάλιση (αν χτύπα ξύλο χτυπήσεις εκείνη τη μέρα ποιός θα πληρώσει το μάρμαρο;). Ακόμα και αν υπάρχει τέτοιος όρος στη σύμβαση είναι καταχρηστικός και αν πάς με αυτήν στην επιθεώρηση εργασίας θα τρέχουν (θα ήταν σαν να έβαζαν όρο στη σύμβαση οτι μπορεί ο διευθυντής να σε δείρει. Εννοείται οτι και να λέει η σύμβαση κάτι τέτοιο δεν θα είχε το δικαίωμα να το κάνει)
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 19, 2021, 08:13:25 μμ από victor123 »

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2846
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Την έχω διαβάσει τη σύμβαση προφανώς και γράφει ότι "ο συμβαλλόμενος οφείλει να συμμετέχει στις προγραμματισμενες παιδαγωγικες συνεδριάσεις του συλλόγου των ΣΔΕ, όπως αυτή προβλέπεται στο άρθρο...της ΥΑ για την οργάνωση κ λειτουργία των ΣΔΕ"
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 19, 2021, 09:22:50 μμ από georgia06 »

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2846
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Επίσης , στον κανονισμό λειτουργίας των ΣΔΕ γράφει ότι:

"Σε κάθε Σ.Δ.Ε. λειτουργεί ο σύλλογος διδασκόντων, στον οποίο συμμετέχουν οι
εκπαιδευτικοί που υπηρετούν στη μονάδα με οποιαδήποτε σχέση εργασίας. "

 
και λίγο παρακάτω ότι

"Η παρουσία των εκπαιδευτικών στη σχολική μονάδα είναι υποχρεωτική κατά τις ώρες
λειτουργίας του ΣΔΕ"


Αυτά τα είχα ψάξει εξαρχής, όταν μας είχε πει ο διευθυντής ότι είναι υποχρεωτικό να συμμετέχουμε στον σύλλογο και δεν  βρήκα κάποιο σημείο που να λέει ότι δεν είμαστε. Αν αναφέρεται κάτι τέτοιο ρητά κάπου, όποιος μπορεί ας το παραθέσει για να το γνωρίζουμε και οι υπόλοιποι .

Αποσυνδεδεμένος IoannisDr

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1219
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Επίσης , στον κανονισμό λειτουργίας των ΣΔΕ γράφει ότι:

"Σε κάθε Σ.Δ.Ε. λειτουργεί ο σύλλογος διδασκόντων, στον οποίο συμμετέχουν οι
εκπαιδευτικοί που υπηρετούν στη μονάδα με οποιαδήποτε σχέση εργασίας. "

 
και λίγο παρακάτω ότι

"Η παρουσία των εκπαιδευτικών στη σχολική μονάδα είναι υποχρεωτική κατά τις ώρες
λειτουργίας του ΣΔΕ"




Αυτά τα είχα ψάξει εξαρχής, όταν μας είχε πει ο διευθυντής ότι είναι υποχρεωτικό να συμμετέχουμε στον σύλλογο και δεν  βρήκα κάποιο σημείο που να λέει ότι δεν είμαστε. Αν αναφέρεται κάτι τέτοιο ρητά κάπου, όποιος μπορεί ας το παραθέσει για να το γνωρίζουμε και οι υπόλοιποι .

Αυτά ισχύουν και στην πρωτοβάθμια, δευτεροβάθμια με τη διαφορά πως αν δεν είσαι στο πρόγραμμα της ημέρας
δεν είσαι υποχρεωμένος να συμμετέχεις.
Σοβαρά τώρα, η σύμβαση που υπογράφετε έχει ένα σωρό γκρίζες ζώνες. Καλό είναι να ρωτάμε να μαθαίνουμε
αλλά όπως σωστά αναφέρθηκε, υπάρχει και η επιθεώρηση εργασίας! Μπορείτε επίσης να απευθυνθείτε και στην τοπική ελμε.

Αποσυνδεδεμένος Δάφνη87

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 473
    • Προφίλ
Για το σύλλογο δεν υπάρχει γκρίζα ζώνη είναι κοπι πειστ αυτό που γράφει το ΦΕΚ! Υποχρεωτική παρουσία ανεξαρτήτως σχέσης εργασίας σε ώρα λειτουργίας του ΣΔΕ ΠΩΣ αλλιώς να το πει δλδ για να είναι υποχρεωτική!?!

Αποσυνδεδεμένος IoannisDr

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1219
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Το ΦΕΚ επίσης λέει:
"Η παρουσία των εκπαιδευτικών στη σχολική μονάδα είναι υποχρεωτική κατά τις ώρες λειτουργίας του ΣΔΕ".

Στο δια ταύτα, αν θέλει ο δντης να είναι όλοι οι εκπαιδευτικοί παρόντες στο σύλλογο, τότε να κόψει το λαιμό του να βάλει μέρα και ώρα που είναι όλοι οι ωρομίσθιοι στο σχολείο. Δε μπορεί αυτή η ώρα να μη φαίνεται πουθενά, μισθολογικά, ασφαλιστικά και να δέχεστε να πηγαίνετε!

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2846
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ναι αλλά που να στηρίξουμε την άρνηση μας να παρευρεθούμε στον σύλλογο δεν μας είπατε. Όλοι απαντάτε γενικά κ αόριστα ότι δεν είναι δυνατόν κλπ κλπ .Εγώ να συμφωνήσω ότι είναι προβληματικό,που όντως το είναι .Αλλά στο δια ταύτα γραπτώς καλυπτομαστε κάπως? Γιατί ο διευθυντής  σου λέει το γράφει η σύμβαση σου ότι υποχρεούσαι.Εγω τι θα του πω? Όχι,δεν έρχομαι γιατί αυτό το σημείο της σύμβασης μου φαίνεται γκρίζα ζώνη?

Αποσυνδεδεμένος victor123

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2245
    • Προφίλ
Ναι αλλά που να στηρίξουμε την άρνηση μας να παρευρεθούμε στον σύλλογο δεν μας είπατε. Όλοι απαντάτε γενικά κ αόριστα ότι δεν είναι δυνατόν κλπ κλπ .Εγώ να συμφωνήσω ότι είναι προβληματικό,που όντως το είναι .Αλλά στο δια ταύτα γραπτώς καλυπτομαστε κάπως? Γιατί ο διευθυντής  σου λέει το γράφει η σύμβαση σου ότι υποχρεούσαι.Εγω τι θα του πω? Όχι,δεν έρχομαι γιατί αυτό το σημείο της σύμβασης μου φαίνεται γκρίζα ζώνη?

Καμία γκρίζα ζώνη. Νόμος 4554/2018 και όλη η εργατική νομοθεσία. Μέσα σε όλα αντιμετωπίζει την αδήλωτη εργασία. Αδήλωτη εργασία σημαίνει να εργάζεσαι χωρίς ένσημο ή εκτός ωραρίου σου χωρίς ασφάλιση και υπερωρίες. Η εργατική νομοθεσία λέει οτι επιτρέπεται να εργάζεσαι μόνο τις ημέρες και ώρες στην οποία είσαι ασφαλισμένος και σου κολλάνε ένσημο. Αν σε έλεγχο απο την επιθεώρηση εργασίας σε πιάσουν ανασφάλιστο πληρώνει ο εργοδότης 10500 ευρώ και εσύ 1500 ευρώ πρόστιμο. Η βλακεία που λένε οτι το λέει η σύμβαση σου δεν σημαίνει κάτι. Είναι σαν να υπογράψεις στη σύμβαση όρο οτι το αφεντικό αν γουστάρει μπορεί να σε δείρει. Προφανώς όμως και δεν μπορεί. Αν υπάρχει τέτοιος όρος που αντιβαίνει σε κάποιο νόμο ο όρος αυτός καλείται παράνομος και καταχρηστικός. Αν λοιπόν σε ζορίσουν πολύ τους κάνεις ένα χαρτί που να τους ρωτάς εγγράφως αν πρέπει υποχρεωτικά να είσαι στο ΣΔΕ μέρες που είσαι χωρίς ασφάλιση. Αν τολμήσουν να σου πουν ναι πας με αυτό στην επιθεώρηση εργασίας και τους τυλίγεις σε μια κόλλα χαρτί. Επίσης συναδέλφισσα χωρίς παρεξήγηση. Δεν είναι και πολύ κομψό να γράφεις οτι όλοι μιλάμε γενικά και αόριστα και να ρωτάς γιατί δεν παραθέτουμε κάτι συγκεκριμμένο. Εμένα χωρίς να με ενδιαφέρει με έρευνα 2 λεπτών στο Google βρήκα τα παραπάνω. Το ίδιο θα μπορούσες να κάνεις και εσύ. Φυσικά δικαίωμα σου είναι να μην το κάνεις και να ρωτήσεις εδώ. Βλέπεις οτι το έψαξα εγώ. Μην ζητάς κατα κάποιο τρόπο όμως τα ρέστα γιατί μιλάμε αόριστα κτλ.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 20, 2021, 03:50:29 μμ από victor123 »

Αποσυνδεδεμένος aporias

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 627
    • Προφίλ
Καμία γκρίζα ζώνη. Φυσικά δικαίωμα σου είναι να μην το κάνεις και να ρωτήσεις εδώ. Βλέπεις οτι το έψαξα εγώ. Μην ζητάς κατα κάποιο τρόπο όμως τα ρέστα γιατί μιλάμε αόριστα κτλ.

εντάξει, λίγη επιείκεια στον πόνο συναδέλφου που έχει δίκιο , όπως και σωστά είναι και τα υπόλοιπα σχόλια: παγιδευμένος στις στρεβλώσεις του κανονισμού (υπό επικαιροποίηση και εκλογίκευση - θα ήλπιζα, αλλά δεν...- εδώ και τρία χρόνια) που κάθε ΣΔΕ διευθετεί όπως του καπνίσει και αναλόγως χαρακτήρα διευθυντή (και ο θεός βοηθός- δεν είναι πάντα ...).

δεν θα βγάλει άκρη πιστεύω , θα γίνει ό,τι πει ο διευθυντής, εκτός αν τεθεί το θέμα γραπτώς στην υπηρεσία να τεθεί ΚΑΠΟΙΑ στιγμή προ των ευθυνών της. φυσικά, λογικές λύσεις υπάρχουν. γιατί δεν υπάρχει σαφές και ξεκάθαρο πλαίσιο δεν κατανοώ.
τα πράγματα θα μπορούσαν να είναι απλά : οι ωρομίσθιοι δεν είναι δυνατόν να μην είναι στους μεγάλους συλλόγους , στους εβδομαδιαίους - όπου γίνονται - δύσκολο να είναι όλοι παρόντες, δεν έχει λογική να τους κουβαλάς όποτε υπάρχει (ή δημιουργείς) θέμα, να μειώνεται το διδακτικό ωράριο τις άλλες μέρες (να καλύπτει η διεύθυνση ή οι μόνιμοι) και να δηλώνονται οι ώρες οι διδακτικές ώρες συλλόγου. Συνήθως τώρα : υπάρχει μέρα που ΟΛΟΙ οι ωρομίσθιοι είναι στο πρόγραμμα , την μέρα του project, αφού και σε πολύ μικρά σχολεία όλοι οι ωρομίσθιοι (ενίοτε πολλοί)  παίρνουν το σχετικό τρίωρο (συνήθως). δεν συμβαίνει στο δικό σου αυτό ή ζητάει ο διευθυντής παρουσία συνέχεια; Κάθε ΣΔΕ είναι ειδική περίπτωση . Και η απόλυτη ευελιξία στο ελλάντα δεν είναι πάντα λειτουργική ή καλή... δυστυχώς...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159636
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 492
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 19
Επισκέπτες: 438
Σύνολο: 457

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.093 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.