*

Αποστολέας Θέμα: Απόφοιτοι Πολυτεχνείου στην εκπαίδευση  (Αναγνώστηκε 46491 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος dim12

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 363
  • Φύλο: Άντρας
  • Μητέρα της μάθησης είναι η επανάληψη
    • Προφίλ
Απ: Απόφοιτοι πολυτεχνείου στην εκπαίδευση
« Απάντηση #42 στις: Δεκέμβριος 04, 2011, 11:00:04 πμ »
Παιδιά πρέπει να σεβόμαστε του καθενός το πτυχίο και την προσπάθεια. Πρέπει να καταλάβουμε ότι όλοι αγωνιζόμαστε για να διοριστούμε (εδώ γελάνε) σε αυτό που στην Ελλάδα λέγεται τεχνική επαγγελματική εκπαίδευση. Από την προσωπική μου μικρή εμπειρία στα σχολεία (ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ & ΕΠΑΛ) κατάλαβα ότι οι συνάδελφοι της ΑΣΠΑΙΤΕ είναι αξιόλογοι. Απο κει και πέρα προσωπικά μιλώντας φανταστείτε πως ένιωσα όταν έγραψα 62 στον ΑΣΕΠ και συνάδελφοι ΠΕ17 με 55,01 ήταν διοριστέοι (δεν τους πήρε όλους βέβαια) και εγώ ήμουν απλά επιτυχών. Τέλοσπάντων ας ανοίξουν οι θέσεις στην ΑΣΠΑΙΤΕ να μπορέσουμε να κάνουμε και μεις ΕΠΠΑΙΚ, αυτό είναι τι κρίσιμο για μένα, έτσι ώστε να μπορούμε να συναγωνιζόμαστε με ίσους όρους, με αποτέλεσμα βέβαια μια καλύτερη εκπαίδευση.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απόφοιτοι πολυτεχνείου στην εκπαίδευση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:25:25 »

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Απόφοιτοι πολυτεχνείου στην εκπαίδευση
« Απάντηση #43 στις: Δεκέμβριος 04, 2011, 04:06:12 μμ »
Παιδιά πρέπει να σεβόμαστε του καθενός το πτυχίο και την προσπάθεια. Πρέπει να καταλάβουμε ότι όλοι αγωνιζόμαστε για να διοριστούμε (εδώ γελάνε) σε αυτό που στην Ελλάδα λέγεται τεχνική επαγγελματική εκπαίδευση. Από την προσωπική μου μικρή εμπειρία στα σχολεία (ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ & ΕΠΑΛ) κατάλαβα ότι οι συνάδελφοι της ΑΣΠΑΙΤΕ είναι αξιόλογοι. Απο κει και πέρα προσωπικά μιλώντας φανταστείτε πως ένιωσα όταν έγραψα 62 στον ΑΣΕΠ και συνάδελφοι ΠΕ17 με 55,01 ήταν διοριστέοι (δεν τους πήρε όλους βέβαια) και εγώ ήμουν απλά επιτυχών. Τέλοσπάντων ας ανοίξουν οι θέσεις στην ΑΣΠΑΙΤΕ να μπορέσουμε να κάνουμε και μεις ΕΠΠΑΙΚ, αυτό είναι τι κρίσιμο για μένα, έτσι ώστε να μπορούμε να συναγωνιζόμαστε με ίσους όρους, με αποτέλεσμα βέβαια μια καλύτερη εκπαίδευση.
Σαφώς είναι ανθρώπινο να νιώθεις απογοήτευση βλέποντας τα αποτελέσματα, αλλά ήταν γνωστό από την αρχή ότι οι απόφοιτοι ΣΕΛΕΤΕ και ΤΕΙ του ενοποιημένου κλάδου ΠΕ17.02 είχαν περισσότερες θέσεις. Και αν κατάφερναν να περάσουν τη βάση του διαγωνισμού 63 απόφοιτοι της ΣΕΛΕΤΕ (που μπαίνουν στη σχολή απευθείας από τις πανελλήνιες για να γίνουν τεχνολόγοι εκπαιδευτικοί) κανείς από τους αποφοίτους ΤΕΙ δε θα μπορούσε να είναι διοριστέος, ενώ για τους αποφοίτους ΑΕΙ εξασφαλίζονταν χωριστά θέσεις από το ΑΣΕΠ.

Προφανώς στους ΠΕ17.02 δίνονται περισσότερες θέσεις από το ΑΣΕΠ και από το υπουργείο επειδή είναι μέσα σε αυτή την ομάδα οι απόφοιτοι ΣΕΛΕΤΕ που είναι πτυχιούχοι τεχνολόγοι εκπαιδευτικοί, όχι για να ευνοηθούν οι απόφοιτοι ΤΕΙ, ούτε για να αδικηθούν οι απόφοιτοι ΑΕΙ.

Το ζήτημα είναι ότι και το ΕΠΠΑΙΚ της ΑΣΠΑΙΤΕ να παρακολουθήσει κανείς, οι θέσεις στην εκπαίδευση είναι πραγματικά λίγες πια, οπότε δεν ξέρω τι πιθανότητες θα έχει να αξιοποίησει την παιδαγωγική επάρκεια. Εξάλλου ο επόμενος ΑΣΕΠ όποτε κι αν γίνει δε θα έχει προκηρυγμένες θέσεις. Απλά θα διορίζονται όσοι χρειάζονται μόνιμοι και οι υπόλοιποι αν υπάρχουν ανάγκες για αναπληρωτές θα προσλαμβάνονται.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 04, 2011, 05:02:02 μμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος solareng

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 452
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απόφοιτοι πολυτεχνείου στην εκπαίδευση
« Απάντηση #44 στις: Δεκέμβριος 04, 2011, 04:56:24 μμ »
Παιδιά πρέπει να σεβόμαστε του καθενός το πτυχίο και την προσπάθεια. Πρέπει να καταλάβουμε ότι όλοι αγωνιζόμαστε για να διοριστούμε (εδώ γελάνε) σε αυτό που στην Ελλάδα λέγεται τεχνική επαγγελματική εκπαίδευση. Από την προσωπική μου μικρή εμπειρία στα σχολεία (ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ & ΕΠΑΛ) κατάλαβα ότι οι συνάδελφοι της ΑΣΠΑΙΤΕ είναι αξιόλογοι. Απο κει και πέρα προσωπικά μιλώντας φανταστείτε πως ένιωσα όταν έγραψα 62 στον ΑΣΕΠ και συνάδελφοι ΠΕ17 με 55,01 ήταν διοριστέοι (δεν τους πήρε όλους βέβαια) και εγώ ήμουν απλά επιτυχών. Τέλοσπάντων ας ανοίξουν οι θέσεις στην ΑΣΠΑΙΤΕ να μπορέσουμε να κάνουμε και μεις ΕΠΠΑΙΚ, αυτό είναι τι κρίσιμο για μένα, έτσι ώστε να μπορούμε να συναγωνιζόμαστε με ίσους όρους, με αποτέλεσμα βέβαια μια καλύτερη εκπαίδευση.
Dim οι φετινοί κερδισμένοι δεν είναι οι ΠΕ 17.02 αλλά οι ΠΕ 18.18 οι οποίοι έχουν ίδιες αναθέσεις και δεν έχουν παιδαγωγική επάρκεια. Και εγώ είμαι επιτυχών στον ΑΣΕΠ και απογοητεύτηκα που κάποιοι με τις ίδιες αναθέσεις και με πολύ μικρότερη βαθμολογία και χωρίς παιδαγωγική επάρκεια διορίστηκαν στον τελευταίο διαγωνισμό. Φέτος δεν βλέπω να καλεί άλλους από εμάς, άντε έναν το πολύ δύο ακόμα. Μάλλον πρέπει να βρούμε κάτι άλλο να κάνουμε γιατί στην εκπαίδευση δεν υπάρχει μέλλον. Αυτό που κατάλαβα με τις προσλήψεις τα τελευταία χρόνια είναι ότι όποιος έχει βύσμα στο Παιδείας πιέζει και για τις προσλήψεις. Χαρακτηριστικό παράδειγμα στην κατηγορία ατόμου που πάντα προσλαμβάνεται από την αρχή της σεζόν ακόμα και τη χρονιά εκείνη που οι πίνακες βγήκαν το Δεκέμβριο και έγιναν μειωμένες προσλήψεις αναπληρωτών.

Αποσυνδεδεμένος dim12

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 363
  • Φύλο: Άντρας
  • Μητέρα της μάθησης είναι η επανάληψη
    • Προφίλ
Απ: Απόφοιτοι πολυτεχνείου στην εκπαίδευση
« Απάντηση #45 στις: Ιούλιος 20, 2012, 04:49:25 μμ »
Τελικά μόνο 14 θέσεις για μας στο ΕΠΠΑΙΚ 2012. Πως γίνεται κάποιες ειδικότητες να έχουν βάλει 40 άτομα παραπάνω και μεις να έχουμε και μείωση απο 15 άτομα σε 14. Τελικά μας έφαγαν τα συντεχνιακά και το Τ.Ε.Ε. να κοιμάται.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απόφοιτοι πολυτεχνείου στην εκπαίδευση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:25:25 »

Αποσυνδεδεμένος nikolopol

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3425
  • ΠΕ 4.01
    • Προφίλ
Απ: Απόφοιτοι πολυτεχνείου στην εκπαίδευση
« Απάντηση #46 στις: Ιούλιος 21, 2012, 03:18:37 μμ »
Τελικά μόνο 14 θέσεις για μας στο ΕΠΠΑΙΚ 2012. Πως γίνεται κάποιες ειδικότητες να έχουν βάλει 40 άτομα παραπάνω και μεις να έχουμε και μείωση απο 15 άτομα σε 14. Τελικά μας έφαγαν τα συντεχνιακά και το Τ.Ε.Ε. να κοιμάται.
τι περιμενατε ρε παιδια .....να πει η σελετε μπειτε ολοι μεσα?? τα συμφεροντα τους κοιτανε...απο την στιγμη που κανουν οτι θελουν......εννοειται οτι θα κοψουν θεσεις....αφου γνωριζουν οτι θιγονται σε καποιες ειδικοτητες

Αποσυνδεδεμένος electro

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 35
    • Προφίλ
Απ: Απόφοιτοι πολυτεχνείου στην εκπαίδευση
« Απάντηση #47 στις: Ιούλιος 21, 2012, 06:51:22 μμ »
Τελικά μόνο 14 θέσεις για μας στο ΕΠΠΑΙΚ 2012. Πως γίνεται κάποιες ειδικότητες να έχουν βάλει 40 άτομα παραπάνω και μεις να έχουμε και μείωση απο 15 άτομα σε 14. Τελικά μας έφαγαν τα συντεχνιακά και το Τ.Ε.Ε. να κοιμάται.
Ο ισχυρισμός είναι ότι οι θέσεις που δίνονται είναι ανάλογες  του ποσοστού απορρόφησης ανά ειδικότητα. Τώρα γιατί η αναλογία ΤΕΙ-ΑΕΙ, τόσο σε ΕΠΠΑΙΚ, όσο σε αναπληρωτές και θέσεις ΑΣΕΠ είναι η υφιστάμενη (άδικη, κατά τη γνώμη μου…) ή γιατί δεν ενοποιούνται οι πίνακες να τελειώνει και αυτή η αιώνια και ανούσια αντιπαράθεση μεταξύ συναφών κλάδων, είναι  άλλα και μεγάλα ερωτήματα. Μάλλον τα συμφέροντα είναι πολλά και ναι, θα συμφωνήσω, το Τ.Ε.Ε. αδιαφορεί και κοιμάται…  Δεν είμαστε κι εμείς άμοιροι των ευθυνών μας, όμως. Σπάνια έχω δει κάποιους από εμάς να αντιδρούν…

Αποσυνδεδεμένος froski

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 557
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 82 (πρώην 17.02) Μηχανολόγος
    • Προφίλ
Απ: Απόφοιτοι πολυτεχνείου στην εκπαίδευση
« Απάντηση #48 στις: Αύγουστος 07, 2012, 12:24:15 μμ »
http://www.pde.gr/index.php?page=5022

Υπηρετούντες 30/07/2012 - Συνολική μεταβολή από 30/06/2010
ΠΕ12         1703                      -5,3%
ΠΕ17         3794                      -8%

Αποσυνδεδεμένος solareng

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 452
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απόφοιτοι πολυτεχνείου στην εκπαίδευση
« Απάντηση #49 στις: Αύγουστος 24, 2012, 06:44:36 μμ »
http://www.pde.gr/index.php?page=5111
Προκηρύσσει ξανά τις θέσεις που είχαν μείνει από πέρυσι, δηλαδή 0 πραγματικοί διορισμοί για φέτος.

Αποσυνδεδεμένος balder

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 45
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απόφοιτοι πολυτεχνείου στην εκπαίδευση
« Απάντηση #50 στις: Αύγουστος 24, 2012, 07:21:16 μμ »
http://www.pde.gr/index.php?page=5111
Προκηρύσσει ξανά τις θέσεις που είχαν μείνει από πέρυσι, δηλαδή 0 πραγματικοί διορισμοί για φέτος.

Γεια σου μπαρμπα αρχοντα.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Απόφοιτοι πολυτεχνείου στην εκπαίδευση
« Απάντηση #51 στις: Αύγουστος 24, 2012, 09:04:34 μμ »
http://www.pde.gr/index.php?page=5111
Προκηρύσσει ξανά τις θέσεις που είχαν μείνει από πέρυσι, δηλαδή 0 πραγματικοί διορισμοί για φέτος.
Λάθος κάνεις ότι θα είναι 0 οι διορισμοί για φέτος. Προκηρύσσει τις ίδιες θέσεις με πέρυσι, αλλά για τελευταία φορά και μετά για όσες θέσεις μείνουν κενές θα καλέσει με συμπληρωματική εγκύκλιο επιλαχόντες του ΑΣΕΠ.

Αποσυνδεδεμένος solareng

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 452
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απόφοιτοι πολυτεχνείου στην εκπαίδευση
« Απάντηση #52 στις: Αύγουστος 25, 2012, 01:37:12 πμ »
http://www.pde.gr/index.php?page=5111
Προκηρύσσει ξανά τις θέσεις που είχαν μείνει από πέρυσι, δηλαδή 0 πραγματικοί διορισμοί για φέτος.
Λάθος κάνεις ότι θα είναι 0 οι διορισμοί για φέτος. Προκηρύσσει τις ίδιες θέσεις με πέρυσι, αλλά για τελευταία φορά και μετά για όσες θέσεις μείνουν κενές θα καλέσει με συμπληρωματική εγκύκλιο επιλαχόντες του ΑΣΕΠ.
Αφού δεν είχαν παρουσιαστεί πέρυσι αυτά τα 2 άτομα δεν θα έπρεπε να έχει βγάλει τη συμπληρωματική εγκύκλιο πέρυσι για τους επιλαχόντες ή έχουν δικαίωμα ενός χρόνου να μην αποδεχτούν τον διορισμό;

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Απόφοιτοι πολυτεχνείου στην εκπαίδευση
« Απάντηση #53 στις: Αύγουστος 25, 2012, 01:40:51 πμ »
Πέρυσι δεν τους είχε πει ότι ήταν η τελευταία φορά που τους καλούσε. Τώρα τους το λέει.
Άρα αν δεν κάνουν αίτηση, οι θέσεις τους θα καλυφθούν από επιλαχόντες ασεπίτες!

Αποσυνδεδεμένος riakizz

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • ΠΕ 12.08
    • Προφίλ
Απ: Απόφοιτοι πολυτεχνείου στην εκπαίδευση
« Απάντηση #54 στις: Αύγουστος 25, 2012, 12:21:14 μμ »
Καλημέρα κ από μένα,νέο μέλος.Εγώ είμαι χημικός μηχανικός κ έκανα φέτος πρώτη φορά τα χαρτιά μου με τους αναπληρωτές και τους ωρομίσθιους,πιστεύω όμως οτι δεν έχω πολλές ελπίδες καθώς βρίσκομαι στον πίνακα μηδενικής προϋπηρεσίας στη θέση 51... :( .Δεν ξέρω αν έχετε καμία σχετική πληροφόρηση για τον κλάδο αυτό.Οποιαδήποτε πληροφορία θα μου ήταν ιδιαιτέρως χρήσιμη.
Από το βήμα του μηχανικού,θα ήθελα να τονίσω οτί παρακολουθώ μέρες διάφορες αλυσίδες συζητήσεων και λυπάμαι γιατί βλέπω όλους εσάς εκπαιδευτικούς-ανθρώπους που θέλουν τόσο πολύ να αποτελέσουν μέρος αυτού του μαγικού πράγματος που λέγεται εκπαίδευση και δεν τους δίνεται καμία σοβαρή ευκαιρία από το κράτος και από την άλλη χαίρομαι γιατί θαυμάζω όλους εσάς που με τόσα λίγα προσφερόμενα(χαμηλό εισόδημα,αλλαγή κατοικίας,μη μονιμότητα,διαρκή ανασφάλεια κ πολλά ακόμα που εσείς οι παλιότεροι τα ξέρετε καλύτερα) διατίθεστε σ αυτή τη χώρα που αιμορραγεί να προσφέρετε τόσα πολλά..Οι περισσότεροι των οποίων διάβασα τα posts, είστε άξιοι συγχαρητηρίων ακόμα  κ αν δεν έρθει ο πολυπόθητος διορισμός..Καλημέρα :)

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Απόφοιτοι πολυτεχνείου στην εκπαίδευση
« Απάντηση #55 στις: Αύγουστος 25, 2012, 12:42:57 μμ »
Καλωσήρθες στο pde riakizz. Άμα αγαπάς την εκπαίδευση δεν την αφήνεις εύκολα!!!
Σου εύχομαι τα καλύτερα μιας που έκανες αίτηση πρώτη χρονιά ως αναπληρωτής και φυσικά μεγάλη υπομονή!
Ό,τι χρειαστείς εδώ θα είμαστε να βοηθάμε με όσα ξέρουμε...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159815
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 374
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 373
Σύνολο: 381

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.079 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.