*

Αποστολέας Θέμα: Αναγνώριση προϋπηρεσίας  (Αναγνώστηκε 31043 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος demeb

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 948
    • Προφίλ
Απ: Αναγνώριση προϋπηρεσίας
« Απάντηση #14 στις: Νοέμβριος 08, 2011, 09:37:25 μμ »
Αν έχεις προϋπηρεσία σαν ελεύθερος επαγγελματίας με το πτυχίο σου και ασφάλιση στο ΟΑΕΕ, μπορεί να αναγνωρισθεί η προϋπηρεσία; Μιλάει για δημόσιο ή ιδιωτικό τομέα, δεν αναφέρει όμως αν πρέπει να ήσουν μισθωτός.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναγνώριση προϋπηρεσίας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:48:19 »

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5717
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Απ: Αναγνώριση προϋπηρεσίας
« Απάντηση #15 στις: Νοέμβριος 08, 2011, 09:40:27 μμ »


Eπειδή μάλλον έχω χάσει επεισόδια, να ρωτήσω.
Αν έχει κάποιος προϋπηρεσία στον ιδιωτικό τομέα, χρειάζεται να κάνει κάτι, από τη στιγμή που δεν έχει βγει ακόμα το ανάλογο προεδρικό διάταγμα;

apri
διάβασε εδώ τις τελευταίες δέκα με δεκαπέντε σελίδες... ( νόμιζα ότι τις είχες ήδη διαβάσει...)  :) :) :)
http://www.pde.gr/index.php?topic=22560.msg530845#msg530845

Το είχε πάρει το μάτι μου, αλλά δεν είχα καταλάβει το εξής:
Γιατί να κάνεις αίτηση αναγνώρισης προϋπηρεσίας, αφού δεν έχει βγει το ανάλογο προεδρικό διάταγμα;
Δεν θα σου την απορρίψουν, αν την εξετάσουν τώρα;

όχι γιατί
η ισχύς του νόμου άρχεται από 1/11/11. Άρα, μπορείς να την κάνεις τώρα την αίτηση. Το ΠΥΣΔΕ μπορεί να την κρατήσει και να την εξετάσει αφού εκδοθεί το ΠΔ.
Ωστόσο, όταν με το καλό εξετασθεί και αφού αναγνωρισθεί, ο χρόνος που θα αναγνωρισθεί θα μετράει απο την ημερομηνία ΑΙΤΗΣΗΣ που σημαίνει πως αν τελικά σου αναγνωρισθεί χρόνος θα ανέβεις ΜΚ από τότε που έκανες την αίτηση και άρα θα έχεις να λάβεις αναδρομικά από τότε που έκανες αίτηση....
( όπως κατάλαβες, για το χρήμα - πάλι - γίνεται όλη η φασαρία...) ;) ;)


Μάλιστα. Πέρα από την αίτηση, τι  χρειάζεται να επισυνάψεις; Αντίγραφο ενσήμων ή και κάτι άλλο;

Επίσης, αν κάποιος δεν έχει καταθέσει μέχρι 31/10 την αίτηση, δεν θα του αναγνωριστεί η προϋπηρεσία για την κατάταξη στο βαθμό. Μελλοντικά όμως; Για τον επόμενο βαθμό;
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 08, 2011, 09:51:06 μμ από apri »
......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Αναγνώριση προϋπηρεσίας
« Απάντηση #16 στις: Νοέμβριος 08, 2011, 10:01:05 μμ »
εξαρτάται το ταμείο το οποίο αναγνωρίζεις ...πχ το τεβε δεν έχει ένσημα.

άρα,  με την αίτηση συνυποβάλλεις και ο,τιδήποτε μπορεί να αποδείξει τη διάρκεια και το είδος της ασφάλισης (αν ήταν ημερομίσθιο, ωρομίσθιο, πλήρες ή μειωμένο ωράριο κτλ).

για βαθμό θα υπολογισθεί ΜΟΝΟ ό,τι έχει αναγνωρισθεί ως 31/10. Αλλά ως 31.10 δεν αναγνωρίζονταν ο χρόνος στον ιδιωτικό τομέα για βαθμό ούτως ή άλλως. Αυτοί που ίσως ωφελήθηκαν ως προς το βαθμό είναι όσοι ως 31.10 έκαναν αίτηση για αναγνώριση προυπηρεσίας που ούτως ή άλλως αναγνωρίζονταν και είχαν για κάποιο λόγο ξεχάσει να την αναγνωρίσουν νωρίτερα ( πχ σε τει/αει κτλ).

οι διευκρινιστικές του νόμου εγκύκλιοι αναφέρουν ότι για κατάταξη σε βαθμό θα προσμετρηθεί ΜΟΝΟ ΑΠΑΞ όση προϋπηρεσία έχει αναγνωρισθεί ως 31.10. Από κει και πέρα, ό,τι χρόνος αναγνωρισθεί θα είναι αποκλειστικά για μκ και όχι για βαθμό.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5717
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Απ: Αναγνώριση προϋπηρεσίας
« Απάντηση #17 στις: Νοέμβριος 08, 2011, 10:20:40 μμ »
Ok. Ευχαριστώ πάρα πολύ.  :D
......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναγνώριση προϋπηρεσίας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:48:19 »

Αποσυνδεδεμένος giota.pat.

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 208
    • Προφίλ
Απ: Αναγνώριση προϋπηρεσίας
« Απάντηση #18 στις: Νοέμβριος 08, 2011, 10:25:12 μμ »
Ευχαριστώ για την πολύτιμη βοήθεια ;)

Αποσυνδεδεμένος alexcat

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 113
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Αναγνώριση προϋπηρεσίας
« Απάντηση #19 στις: Νοέμβριος 09, 2011, 01:56:00 μμ »
εξαρτάται το ταμείο το οποίο αναγνωρίζεις ...πχ το τεβε δεν έχει ένσημα.

άρα,  με την αίτηση συνυποβάλλεις και ο,τιδήποτε μπορεί να αποδείξει τη διάρκεια και το είδος της ασφάλισης (αν ήταν ημερομίσθιο, ωρομίσθιο, πλήρες ή μειωμένο ωράριο κτλ).

για βαθμό θα υπολογισθεί ΜΟΝΟ ό,τι έχει αναγνωρισθεί ως 31/10. Αλλά ως 31.10 δεν αναγνωρίζονταν ο χρόνος στον ιδιωτικό τομέα για βαθμό ούτως ή άλλως. Αυτοί που ίσως ωφελήθηκαν ως προς το βαθμό είναι όσοι ως 31.10 έκαναν αίτηση για αναγνώριση προυπηρεσίας που ούτως ή άλλως αναγνωρίζονταν και είχαν για κάποιο λόγο ξεχάσει να την αναγνωρίσουν νωρίτερα ( πχ σε τει/αει κτλ).

οι διευκρινιστικές του νόμου εγκύκλιοι αναφέρουν ότι για κατάταξη σε βαθμό θα προσμετρηθεί ΜΟΝΟ ΑΠΑΞ όση προϋπηρεσία έχει αναγνωρισθεί ως 31.10. Από κει και πέρα, ό,τι χρόνος αναγνωρισθεί θα είναι αποκλειστικά για μκ και όχι για βαθμό.

Άρα εάν υποθέσουμε ότι κάποιος θέλει 6 μήνες για αλλαγή βαθμού και καταθέσει, ας πούμε, 5 έτη προϋπηρεσίας στον ιδιωτικό τομέα, κερδίζει κάτι;;;;

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3670
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Αναγνώριση προϋπηρεσίας
« Απάντηση #20 στις: Νοέμβριος 09, 2011, 02:23:14 μμ »
δεν είναι κακό να τα δώσεις ( αντίγραφα εννοείται). Απο αυτά προκύπτουν όλα όσα σου έγραψα πριν ( διάρκεια, τύπος υπηρέτησης, έναρξη- λήξη κτλ)

ενδεχομένως ο δ/ντής α/θμιας να ήρθε σε επαφή με το ικα και να του είπαν αυτό. Το δικό μας ικα ας πούμε είπε πως αν δεν έρθει γραπτή εντολή για έκδοση βεβαιώσεων δεν εκδίδουν καμία και αρκούν τα ένσημα. (τι ζώα κι αυτοί όμως...)

εγώ στη θέση σου θα τα έδινα πάντως.  :)


Λοιπόν....
Καθότι βρίσκομαι εις την αλλοδαπήν, έστειλα τον "προσωπικό μου βοηθό" (μαμά) στο ΙΚΑ....
Πήγε με τα ένσημα μου, εξήγησε σε 4 (!!!) υπαλλήλους τι θέλει και γιατί το θέλει (δεν είχαν ιδέα και πρώτη φορά τους ζητούσαν κάτι τέοιο) και μετά από σύσκεψη αποφάσισαν ότι έπρεπε να κάνει μια αίτηση για ΑΣΕΠ, γιατί μόνο σε αυτή την περίπτωση μπορούν να δώσουν κάποιο χαρτί που να αναφέρει ξεχωριστά (ονομαστικά) τους εργοδότες και τα διαστήματα που δούλεψα στον καθένα.
Πήρε, λοιπόν, τις βεβαιώσεις και τώρα ετοιμάζω να της στείλω αιτήσεις (μια για κάθε διάστημα εργασίας μου, αφού ήταν σε διαφορετικό εργοδότη και αφορούν διαφορετική απασχόληση).... Όταν τις λάβει (ταχυδρομικώς) θα τις καταθέσει στο ΚΕΔΔΥ όπου υπάγομαι και από εκεί θα σταλούν στο ΠΥΣΠΕ...
Και απλά ελπίζω.......
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος dina 94

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1403
    • Προφίλ
Απ: Αναγνώριση προϋπηρεσίας
« Απάντηση #21 στις: Νοέμβριος 09, 2011, 03:19:35 μμ »
Να ρωτήσω κάτι ;Ήμουν ωρομίσθια στη σχολή Ικάρων για τρία χρόνια ,αναγνωρίζεται η προυπηρεσία μου ; Δεν είμαι διορισμένη αλλά ελπίζω μήπως αναγνωριστεί κάποτε  :-[

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Αναγνώριση προϋπηρεσίας
« Απάντηση #22 στις: Νοέμβριος 09, 2011, 04:16:47 μμ »
alexcat  κερδίζεις πλεονάζοντα χρόνο πέντε έτη - εφόσον αναγνωρισθεί όλος αυτός ο χρόνος - στον βαθμό που θα καταταχθείς.Άρα ανεβαίνεις σε μκ ( και άρα μισθολογικά ).

emmaki  ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D  ακόμα γελάω!!! Επίσης, πέρα απ΄τον  ΑΣΕΠ το ΙΚΑ εκδίδει τέτοιες βεβαιώσεις για αναγνώριση προϋπηρεσίας ως συντάξιμου χρόνου....  α ρε ελληνικό δημόσιο...χαμπάρι δεν πήραν οι  4 του ΙΚΑ τι ακριβώς ψηφίστηκε λίγες βδομάδες πριν; όλα καλά λοιπόν! και βλέπουμε.... ;)

dina 94 - H προϋπηρεσία στην Ικάρων ούτως ή άλλως αναγνωρίζεται ως εκπ/κή υπηρεσία. Όταν με το καλό διορισθείς, θα την καταθέσεις για να αναγνωρισθεί τότε.  :) :)
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3670
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Αναγνώριση προϋπηρεσίας
« Απάντηση #23 στις: Νοέμβριος 09, 2011, 04:20:38 μμ »

emmaki  ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D  ακόμα γελάω!!! Επίσης, πέρα απ΄τον  ΑΣΕΠ το ΙΚΑ εκδίδει τέτοιες βεβαιώσεις για αναγνώριση προϋπηρεσίας ως συντάξιμου χρόνου....  α ρε ελληνικό δημόσιο...χαμπάρι δεν πήραν οι  4 του ΙΚΑ τι ακριβώς ψηφίστηκε λίγες βδομάδες πριν; όλα καλά λοιπόν! και βλέπουμε.... ;)


Αυτή η βεβαίωση (είπαν, δεν ήμουν και μπροστά) δεν αναφέρει ονομαστικά τους εργοδότες. Δείχνει απλά ότι έκανες τόσα μεροκάματα από τότε μέχρι τότε....

Α! Και κάτι άλλο που έμαθα.... Εγώ δούλευα παράλληλα σε 2 εργοδότες και πλήρωνα κανονικά τις εισφορές μου. Υπάρχουν μήνες που έχω πάνω από 25 ένσημα....τα επιπλέον τα χάνω (ακόμα και συντάξιμα να τα αναγνωρίσω) και χάνω και τις εισφορές που είχα πληρώσει....
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Αναγνώριση προϋπηρεσίας
« Απάντηση #24 στις: Νοέμβριος 09, 2011, 04:25:33 μμ »
ναι, έτσι είναι.... φαίνεται όμως το από πότε μέχρι πότε και τα ένσημα ανά μήνα...
όντως, τα παραπάνω "χάνονται" αλλά με το σκεπτικό ότι τα πήρες σε "είδος"  - δηλ. χρήμα!
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος mkoum

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 111
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναγνώριση προϋπηρεσίας
« Απάντηση #25 στις: Νοέμβριος 09, 2011, 04:35:29 μμ »
Αν κανω τωρα αιτηση για αναγνωριση 6,5 ετων σε ΤΕΒΕ -μαθηματα κατοικον- θα αλλαξω βαθμο τωρα η στις κρισεις του Ιουνιου;

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3670
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Αναγνώριση προϋπηρεσίας
« Απάντηση #26 στις: Νοέμβριος 09, 2011, 04:37:58 μμ »
ναι, έτσι είναι.... φαίνεται όμως το από πότε μέχρι πότε και τα ένσημα ανά μήνα...
όντως, τα παραπάνω "χάνονται" αλλά με το σκεπτικό ότι τα πήρες σε "είδος"  - δηλ. χρήμα!

Πώς τα πήρα σε είδος;
Αφού έγιναν κρατήσεις και πληρώθηκαν ένσημα....
Πήρα σε είδος την αμοιβή μου, όχι και τις επιπλέον εισφορές.....
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Αναγνώριση προϋπηρεσίας
« Απάντηση #27 στις: Νοέμβριος 09, 2011, 04:43:08 μμ »
ε ναι βρε παιδί μου - αυτό εννοώ - τα πήρες ως αμοιβή και τα έφαγες μεγαλοπρεπώς όπως τους άρμοζε :) ( τις παλιές, καλές εποχές..) ;D ;D ;D
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160929
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 20
Επισκέπτες: 729
Σύνολο: 749

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.072 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.