*

Αποστολέας Θέμα: Καθηγήτρια ξυλοφόρτωσε μαθητή  (Αναγνώστηκε 9466 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5678
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Καθηγήτρια ξυλοφόρτωσε μαθητή
« στις: Ιανουάριος 14, 2012, 04:28:59 μμ »
Καθηγήτρια ξυλοφόρτωσε μαθητή

 Πρώτη καταχώρηση: Σάββατο, 14 Ιανουαρίου 2012, 15:34

http://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=452908&cid=4


Απίστευτο και όμως ελληνικό… Μία καθηγήτρια στο ** Γυμνάσιο ****** χτύπησε εντός της αιθούσης 13χρονο μαθητή, ο οποίος πάσχει από σύνδρομο ΔΕΠΥ, με αποτέλεσμα το ανήλικο αγόρι να καταλήξει στο νοσοκομείο με ένα σπασμένο δάχτυλο και ένα εξαθρωμένο.
 
Ο πατέρας του μαθητή απέστειλε στη zougla.gr επιστολή στην οποία αναφέρει όλο όσα συνέβησαν:

«Το παιδί έχει ένα σπασμένο δάκτυλο και ακόμη ένα εξαρθρωμένο ( έχει τοποθετηθεί σε γύψος από τα επείγοντα στο ΚΑΤ) και έχει πολλές εκχυμώσεις στην πλάτη και θλαστικό τραύμα στα πλευρά για το οποίο παρέμεινε στο νοσοκομείο.
 
Η καθηγήτρια δεν του κάνει κάποιο μάθημα και έχει τοποθετηθεί στο σχολείο από την δ/νση δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης για παράλληλη στήριξη του μαθητή. Είναι η τρίτη φορά που τον έχει κτυπήσει και τις δύο προηγούμενες τις έγιναν αυστηρές συστάσεις από το ΚΕΔΔΥ όπου παρακολουθείται το παιδί, παραπονέθηκαν οι γονείς τόσο στην ίδια όσο και στην Δ/τρια του Γυμνασίου και ενημερώθηκε η Δ/ση δευτεροβάθμιας.
 
Επειδή είχε από την αρχή δική της παιδαγωγική άποψη χωρίς να ακολουθεί τις οδηγίες που της είχαν δώσει από το ΚΕΔΔΥ άρχισε να βγάζει έξω από την τάξη τον μαθητή απαιτώντας μάλιστα από τον απουσιολόγο να του βάζει απουσίες παρά την αντίθεση των καθηγητών της τάξης.
 
Χθες προσπάθησε να κάνει το ίδιο την δεύτερη ώρα δεν τα κατάφερε και την επομένη ώρα μπήκε στην τάξη και πήρε την καρέκλα του μαθητή από το θρανίο. Το παιδί αντέδρασε και επειδή φώναζε στον διάδρομο τον κτύπησε με την καρέκλα τον έσπρωξε δύο φορές επάνω στον τοίχο και του έπιασε τα δύο μικρά δάκτυλα από το αριστερό χέρι με αποτέλεσμα να του προκαλέσει κάταγμα στο μικρό και εξάρθρωση στον παράμεσο».
 
Οι γονείς έχουν καταθέσει μήνυση εναντίον της καθηγήτριας και όπως φαίνεται η υπόθεση θα πάρει τον δρόμο της Δικαιοσύνης.
 
Επιμέλεια: Άννα Μορφούλη
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 18, 2012, 11:07:44 μμ από Dr_Michael »
......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Καθηγήτρια ξυλοφόρτωσε μαθητή
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:39:10 »

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5678
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Απ: Καθηγήτρια ξυλοφόρτωσε μαθητή
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 14, 2012, 04:30:52 μμ »
Καθηγήτρια ξυλοφόρτωσε μαθητή

Πρώτη καταχώρηση: Σάββατο, 14 Ιανουαρίου 2012, 15:34

http://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=452908&cid=4


Απίστευτο και όμως ελληνικό… Μία καθηγήτρια στο ** Γυμνάσιο *********** χτύπησε εντός της αιθούσης 13χρονο μαθητή, ο οποίος πάσχει από σύνδρομο ΔΕΠΥ, με αποτέλεσμα το ανήλικο αγόρι να καταλήξει στο νοσοκομείο με ένα σπασμένο δάχτυλο και ένα εξαθρωμένο.
 



* Σύνδρομο ΔΕΠΥ=Διαταραχή Ελλειμματικής Προσοχής - Υπερκινητικότητας


« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 18, 2012, 11:08:13 μμ από Dr_Michael »
......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Απ: Καθηγήτρια ξυλοφόρτωσε μαθητή
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 14, 2012, 06:31:15 μμ »
Τις τελευταίες ημέρες ακραία άρθρα για τους εκπαιδευτικούς βλέπουν το φως της δημοσιότητας (όπως η περίπτωση της δασκάλας στην Κρήτη) και χωρίς να αμφισβητώ ότι συμβαίνουν διάφορα στο χώρο μας δεν μπορώ να μην τα συνδέσω και με τους νέους μισθούς μας.
Όπως και να το κάνουμε σοκάρει να ακούγεται ότι ο δάσκαλος αμείβεται με 630 ευρώ και μάλιστα είναι και μακρυά από το σπίτι του.

Αποσυνδεδεμένος Κλεοπάτρα.Μ

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 660
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Καθηγήτρια ξυλοφόρτωσε μαθητή
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 14, 2012, 06:44:20 μμ »
Δεν είμαι σίγουρη ότι έχει να κάνει με τους νέους μισθούς...οπωσδήποτε με άλλη διάθεση πηγαίνω στο Λασίθι π.χ. από την Πάτρα όταν παίρνω 2000 μισθό και ξέρω ότι θα κάνω και την αποταμίευσή μου και όλα μου και με άλλη όταν θέλω 12 ώρες να φτάσω και να πληρώνομαι με 630 ευρώ. Όμως το να έχω νεύρα και να νιώθω απογοήτευση απέχει πολύ από το να χτυπάω 3-4 φορές ένα παιδί.
Εγώ αυτά που είδα τα 3 χρόνια που εργάζομαι σε σχολείο μου δείχνουν ότι υπάρχουν πολλοί συνάδελφοι με καθόλου σώας τας φρένας και όμως διδάσκουν. Αυτό που λέγεται ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ θα έπρεπε επιτέλους να εφαρμοστεί και σε αυτή την χώρα. 
Ποτέ μην αναγνωρίσεις τα σύνορα του ανθρώπου!Να σπας τα σύνορα!
Ν'αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου.
Να πεθαίνεις και να λες: θάνατος δεν υπάρχει!
                      ΝΙΚΟΣ ΚΑΖΑΝΤΖΑΚΗΣ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Καθηγήτρια ξυλοφόρτωσε μαθητή
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:39:10 »

Αποσυνδεδεμένος fotini18

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2487
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Καθηγήτρια ξυλοφόρτωσε μαθητή
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 14, 2012, 06:44:55 μμ »
Aφού συμβαίνουν τέτοια  περιστατικά, καλώς βλέπουν το φως της δημοσιότητας! Τίποτα απολύτως δε δικαιολογεί τέτοια συμπεριφορά! Ούτε ο χαμηλός μισθός, ούτε η αταξία/προβληματική συμπεριφορά οποιουδήποτε μαθητή ούτε και τα προσωπικά/οικογενειακά προβλήματα που κουβαλάει ο κάθε δάσκαλος! Ας κάνει γιόγκα, ας πιει βαλεριάνα, ας ξεσπάσει σε σάκους του μποξ, όχι σε μαθητές... Μακάρι να  απολυθεί η συγκεκριμένη καθηγήτρια! Κάτι τέτοιοι μας έχουν βγάλει το κακό όνομα!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 20, 2012, 03:53:15 μμ από para5 »
Αχ, Ελλάδα σ' αγαπώ...!!!

Η Ελλάδα ποτέ δεν πεθαίνει! Συνεχώς ξεψυχάει...(Δημήτρης Χορν)

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Απ: Καθηγήτρια ξυλοφόρτωσε μαθητή
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 14, 2012, 06:51:58 μμ »
Το έγκλημα ξεκινά από το γεγονός ότι στην παράλληλη στήριξη προσλαμβάνονται εκπαιδευτικοί από τους πίνακες γενικής χωρίς γνώσεις ειδικής αγωγής. Βέβαια αυτό δεν δικαιολογεί την εκπαιδευτικό, αν θεωρήσουμε ότι όντως αυτά συνέβαιναν.
Αξιολόγηση χρειάζεται κατ αρχήν σε αυτούς που φτιάχνουν τους νόμους και τις εγκυκλίους...

Αποσυνδεδεμένος mes

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 735
    • Προφίλ
Απ: Καθηγήτρια ξυλοφόρτωσε μαθητή
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 14, 2012, 08:20:18 μμ »
φυσικα και δεν δικαιολογειται τετοια συμπεριφορα...το γεγονος ειναι πως οι εκπαιδευτικοι εχουμε να αντιμετωπισουμε πολλες αρνητικες καταστασεις στο χωρο του σχολειου, οπως εξαγριωμενους μαθητες με επιθεση σε καθηγητες, εξαγριωμενους γονεις, που δεν θελουν καμια τιμωρια για τα παιδια τους, κι ας εχουν εκδηλωσει παραβατικη συμπεριφορα, και ζητουν βαθμους μαλιστα (ναι, ειναι αληθεια)... μονο εμεις δεν εχουμε δικιο!!! πρωτα ο μαθητης, κι ας μας καβαλησει!!!ουτε μιλια να μην εχουμε!!!και παιρνουμε και 600 ευρω στα νησια!!! και μη χειροτερα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!   

Αποσυνδεδεμένος fen

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 88
    • Προφίλ
Απ: Καθηγήτρια ξυλοφόρτωσε μαθητή
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 14, 2012, 08:58:37 μμ »
Το έγκλημα ξεκινά από το γεγονός ότι στην παράλληλη στήριξη προσλαμβάνονται εκπαιδευτικοί από τους πίνακες γενικής χωρίς γνώσεις ειδικής αγωγής. Βέβαια αυτό δεν δικαιολογεί την εκπαιδευτικό, αν θεωρήσουμε ότι όντως αυτά συνέβαιναν.
Αξιολόγηση χρειάζεται κατ αρχήν σε αυτούς που φτιάχνουν τους νόμους και τις εγκυκλίους...

Δε νομίζω να είναι έγκλημα που προσλαμβάνουν δασκάλους γενικής για παιδιά με ειδικές ανάγκες. Εξάλλου υπάρχουν τέτοια παιδιά και δεν έχουν παράλληλη στήριξη, δεν πρέπει ο εκπαιδευτικός να ξέρει να αντιμετωπίζει τέτοιες καταστάσεις - για βασικά πράγματα μιλάω. Σίγουρα είναι καλύτερο να έχεις εξειδεικευμένους δασκάλους αλλά και οι γενικής αν έχουν καλή θέληση και υπομονή ολα καλά θα πάνε. Το παν είναι να έχεις ανοιχτους ορίζοντες και να ενημερώνεσαι, από βιβλία, το Ιντερνετ. Το ότι δεν έχεις εκπαιδευτεί σε κάτι δε σημαίνει ότι δεν μπορείς να επιμορφωθείς και ξανατονίζω - η διάθεση μετράει.

Αποσυνδεδεμένος Κλεοπάτρα.Μ

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 660
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Καθηγήτρια ξυλοφόρτωσε μαθητή
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 14, 2012, 09:12:07 μμ »
Παιδιά τι μου θυμίσατε..πρώτη φορά ωρομίσθια σε δημοτικό και στο διάλλειμα ένα παιδάκι που τρέχει, ως συνήθως, ρίχνει πάνω στο μπούστο της δασκάλας τον καφέ της, η οποία φορούσε μία μπλούζα με όλα έξω από πάνω το καταχείμωνο και γυρνάει και πετάει τον καφέ τον ζεματιστό στο πρόσωπο του παιδιού >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:(
Κάθε φορά που το σκέφτομαι νομίζω ότι παθαίνω σαν και την εν λόγω καθηγήτρια..φαντάζομαι να ξυλοκοπώ την συνάδελφο :o :o :o :o :o
Ποτέ μην αναγνωρίσεις τα σύνορα του ανθρώπου!Να σπας τα σύνορα!
Ν'αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου.
Να πεθαίνεις και να λες: θάνατος δεν υπάρχει!
                      ΝΙΚΟΣ ΚΑΖΑΝΤΖΑΚΗΣ

Αποσυνδεδεμένος delete

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 238
    • Προφίλ
Απ: Καθηγήτρια ξυλοφόρτωσε μαθητή
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 14, 2012, 09:38:30 μμ »
Οπότε ποιο είναι το ηθικό δίδαγμα της ιστορίας που μας διηγήθηκε η Κλεοπάτρα.

Το παιδί έπρεπε να τρέχει όταν η δασκάλα κρατούσε νερό.

Και καλύτερα αποτελέσματα και λιγότερο οδυνηρές συνέπειες  ;D
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 14, 2012, 09:41:19 μμ από kmos »

Αποσυνδεδεμένος alexel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60 Νηπιαγωγός
    • Προφίλ
Απ: Καθηγήτρια ξυλοφόρτωσε μαθητή
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 14, 2012, 10:11:11 μμ »
Διαβάζοντας το περιστατικό, σοκαρίστηκα.
Όμως,όπως και να το κάνουμε, για να βγάλω ασφαλή συμπεράσματα θέλω και την άποψη της καθηγήτριας.
Εντελώς μονόπλευρα τα δημοσιεύματα.
-Τα παιδιά δεν μαθαίνουν από τα παραμύθια πως υπάρχουν δράκοι.Από τα παραμύθια μαθαίνουν πως οι δράκοι μπορούν να νικηθούν. Σκωτ Φιτζέραλντ.

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Καθηγήτρια ξυλοφόρτωσε μαθητή
« Απάντηση #11 στις: Ιανουάριος 14, 2012, 11:16:47 μμ »
Δεν είμαι σίγουρη ότι έχει να κάνει με τους νέους μισθούς...οπωσδήποτε με άλλη διάθεση πηγαίνω στο Λασίθι π.χ. από την Πάτρα όταν παίρνω 2000 μισθό και ξέρω ότι θα κάνω και την αποταμίευσή μου και όλα μου και με άλλη όταν θέλω 12 ώρες να φτάσω και να πληρώνομαι με 630 ευρώ. Όμως το να έχω νεύρα και να νιώθω απογοήτευση απέχει πολύ από το να χτυπάω 3-4 φορές ένα παιδί.
Εγώ αυτά που είδα τα 3 χρόνια που εργάζομαι σε σχολείο μου δείχνουν ότι υπάρχουν πολλοί συνάδελφοι με καθόλου σώας τας φρένας και όμως διδάσκουν. Αυτό που λέγεται ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ θα έπρεπε επιτέλους να εφαρμοστεί και σε αυτή την χώρα. 

Συμφωνώ με τη θέση σου επι του θέματος και μονο τουτο να επισημανω:ως προς το τελευταιο: ειτε εφαρμοστει, και αν εφαρμοστει, και ακομα περισσοτερο απο ποιους θα εφαρμοστει, πολυ λιγη σημασια εχει. Αυτο που κυριως πρεπει να κανουμε ολοι, ειναι να κοιταξουμε τον εαυτο μας απ'εξω και να κανουμε οι ιδιοι την αξιολογηση στον εαυτο μας, δηλαδή να πάρουμε πλέον μια τίμια κριτική σταση απένατι στον εαυτό μας.

ας πάει να ... (μ' αυτό περνάνε όλα!),
Ολα συναδελφισα ολα;;;;.... ;D ;D ;D

ΟΛΑ,atem OΛΑ.... αρκει να γινεται "σωστά"  ;)
Η ανάπτυξη του υπεύθυνου ατόμου, προυποθέτει πρωτα απ'όλα συμφιλίωση με το σωμα.Η δεξίωση του σώματος θα επιτρέψει ενα πιο χαλιναγωγημένο,πιο ώριμο Εγώ. Γιατι σεβόμενοι το σωμα, μπορουμε να σεβαστουμε και τον εαυτό μας,...

(Ο Ασκητής ειμαι?...χαχα)
fotini  μου, το λεει και το ασμα.....χεχε
http://www.youtube.com/watch?v=29KwwcdtpgU
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 14, 2012, 11:22:04 μμ από MARKOS »
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος AnnaB

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Καθηγήτρια ξυλοφόρτωσε μαθητή
« Απάντηση #12 στις: Ιανουάριος 15, 2012, 01:05:32 πμ »
Δεν είμαι σίγουρη ότι έχει να κάνει με τους νέους μισθούς...οπωσδήποτε με άλλη διάθεση πηγαίνω στο Λασίθι π.χ. από την Πάτρα όταν παίρνω 2000 μισθό και ξέρω ότι θα κάνω και την αποταμίευσή μου και όλα μου και με άλλη όταν θέλω 12 ώρες να φτάσω και να πληρώνομαι με 630 ευρώ. Όμως το να έχω νεύρα και να νιώθω απογοήτευση απέχει πολύ από το να χτυπάω 3-4 φορές ένα παιδί.
Εγώ αυτά που είδα τα 3 χρόνια που εργάζομαι σε σχολείο μου δείχνουν ότι υπάρχουν πολλοί συνάδελφοι με καθόλου σώας τας φρένας και όμως διδάσκουν. Αυτό που λέγεται ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ θα έπρεπε επιτέλους να εφαρμοστεί και σε αυτή την χώρα.

Συμφωνώ απόλυτα!
Όσα κομμάτια και αν μπορέσεις να ενώσεις,
δεν θα σου φτάσουν μια στιγμή για να με νιώσεις...

https://www.youtube.com/watch?v=4rU6GYvCqOA

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Καθηγήτρια ξυλοφόρτωσε μαθητή
« Απάντηση #13 στις: Ιανουάριος 15, 2012, 03:59:57 μμ »
Απαράδεκτες ενέργειες, τέτοιες και χειρότερες, συμβαίνουν από ορισμένα ψυχικά διαταραγμένα άτομα, που δυστυχώς δουλεύουν στον χώρο της εκπαίδευσης (αν και περισσότερα περιστατικά έχουν να κάνουν με λεκτική βία από τις διάφορες κυράτσες και του διάφορες "μάγκες" που το παίζουν εκπαιδευτικοί).
Από την άλλη, όσον αφορά την αξιολόγηση που αναφέρθηκε, θα σταθώ σε 2 επισημάνσεις που προαναφέρθηκαν:
1) αυτοαξιολόγηση και αυτοκριτική του καθενός,
2) αξιολόγηση, που να ξεκινάει από την κορυφή της κοινωνικής πυραμίδας (δηλ. από τους πολιτικούς που νομοθετούν κλπ) η οποία θα καταλήγει στη βάση της.

Και τα 2 παραπάνω δύσκολο (αν και όχι τελείως αδύνατο) να εφαρμοστούν σε μια σάπια κοινωνία, όπως έχει καταντήσει η δικιά μας, και όπου την πληρώνουν συνήθως αυτοί που νοιάζονται, ενώ τα καθίκια την γλυτώνουν όπως πάντα..
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32273
  • Τελευταία: Dimi!!!
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158574
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 626
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 544
Σύνολο: 561

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.121 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.