*

Αποστολέας Θέμα: Απάντηση δασκάλας σε Σχολική Σύμβουλο γιά θέματα επιμόρφωσης  (Αναγνώστηκε 10658 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Συνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Απάντηση δασκάλας σε Σχολική Σύμβουλο γιά θέματα επιμόρφωσης
« Απάντηση #42 στις: Φεβρουάριος 02, 2012, 10:41:37 πμ »
Πάντως (και ζητώ συγνώμη που το συνεχίζω, αλλά θα σκάσω αν δεν το πω) πιο ιδιοτελής άποψη από το δεν μιλάω με κανέναν άλλο παρά μόνο με τον κλάδο μου δεν υπάρχει!!!!!

Διαίρεση, διαίρεση και πάλι διαίρεση!!!!!!!

Αν δεν γίνουμε όλοι (νηπιαγωγοί, δάσκαλοι, καθηγητές, ταξιτζήδες, οδοκαθαριστές κλπ) μια γροθιά και δεν διεκδικήσουμε αυτό που (για μας) είναι αυτονόητο, δηλαδή ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΙΑ, δεν πρόκειται κανείς ούτε να μας λυπηθεί ούτε να μας φοβηθεί.....

Μήπως πρέπει και η κάθε ειδικότητα ξεχωριστά αν κινητοποιηθεί και να διεκδικήσει για τους ίδιους; Οι φιλόλογοι (μόνο ως παράδειγμα το δίνω) να διεκδικήσουν μεγαλύτερους μισθούς από τους θεολόγους γιατί διδάσκουν πολύ περισσότερα αντικέιμενα......Οι μαθηματικοί να διεκδικήσουν καλύτερες παροχές από τους "Καλλιτεχνικούς", γιατί το μάθημα τους είναι βασικό στις Πανελλαδικές.......

Ίδια λογική είναι..................

Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος baarli

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 326
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απάντηση δασκάλας σε Σχολική Σύμβουλο γιά θέματα επιμόρφωσης
« Απάντηση #43 στις: Φεβρουάριος 02, 2012, 11:51:03 πμ »
@emmaki

Για να είμαστε ενωμένοι θα πρέπει εσείς οι Αθμιοι

1) να αλλάξετε το καταστατικό σας, έτσι ώστε να μπορεί να προκηρυχθεί απεργία από την βάση και να μην είσαστε πρόβατα.
2) να αγωνιστήτε όπως εμείς για να προκηρυχθεί απεργία διαρκείας στον κλάδο σας, και να μην κάνετε απαξιωτικά, αποθαρυντικά ή προβοκατόρικα σχόλια σε αυτούς που προσπαθούν.

Το γεγονός ότι δεν θέλω να μιλάω με άλλου κλάδου, είναι γιατί θέλω να πείσω όσο μπορώ περισσότερους του κλάδου μου, τώρα που είναι κοντα οι ΓΣ.
(συγνώμη και πάλι για το Offtopic αλλά η συνάδελφος πιο πάνω είχε καλή προαίρεση)
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 02, 2012, 11:54:25 πμ από baarli »

Αποσυνδεδεμένος baarli

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 326
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απάντηση δασκάλας σε Σχολική Σύμβουλο γιά θέματα επιμόρφωσης
« Απάντηση #44 στις: Φεβρουάριος 02, 2012, 11:53:04 πμ »
...
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 03, 2012, 05:14:19 μμ από baarli »

Συνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Απάντηση δασκάλας σε Σχολική Σύμβουλο γιά θέματα επιμόρφωσης
« Απάντηση #45 στις: Φεβρουάριος 02, 2012, 12:00:25 μμ »
@emmaki

Για να είμαστε ενωμένοι θα πρέπει εσείς οι Αθμιοι

1) να αλλάξετε το καταστατικό σας, έτσι ώστε να μπορεί να προκηρυχθεί απεργία από την βάση και να μην είσαστε πρόβατα.
2) να αγωνιστήτε όπως εμείς για να προκηρυχθεί απεργία διαρκείας στον κλάδο σας, και να μην κάνετε απαξιωτικά, αποθαρυντικά ή προβοκατόρικα σχόλια σε αυτούς που προσπαθούν.

Το γεγονός ότι δεν θέλω να μιλάω με άλλου κλάδου, είναι γιατί θέλω να πείσω όσο μπορώ περισσότερους του κλάδου μου, τώρα που είναι κοντα οι ΓΣ.
(συγνώμη και πάλι για το Offtopic αλλά η συνάδελφος ποιό πάνω είχε καλή προαίρεση)


Απαξιωτικό και προβοκατόρικο σχόλιο το ότι δεν συμφωνώ με αυτό που λές;;;;;;;
Συγνώμη αλλά από πότε η έκφραση διαφωνίας είναι απαξιωτική και προβοκατόρικη;;;;;;

Στη δική μου λογική, προβοκατόρικο και απαξιωτικό είναι να μην δέχεσαι ότι υπάρχει διαφορετική γνώμη, να θεωρείς όσους διαφωνούν μαζί σου παρτάκηδες και άμυαλους, να υποβαθμίζεις τους συναδέλφους σου, να ζητάς ΜΟΝΟ την ψήφο τους (στη δική σου άποψη βεβάιως βεβαίως) ακόμα και χωρίς την παρουσία τους σε μια ΓΣ!!!!!!!

Ειδικά το τελευταίο, το θεωρώ την πιο αντιδημοκρατική συμπεριφορά που μπορεί να υπάρξει!!!!!! Ζητώντας από κάποιον να ψηφίσει κάτι, χωρίς να ακούσει τις αντιδράσεις των υπολοίπων, χωρίς να ακούσει αντιπροτάσεις, χωρίς στην τελική να μπει στη διαδικασία σκέψης......Με την ίδια λογική λειτούργησε και ο Χρυσοχοΐδεης όταν ψήφισε το μνημόνιο χωρίς να το διαβάσει: Ο "αρχηγός" (βλ. αυτός που κάνει την πρόταση) ξέρει καλύτερα....


Όσο για το τι θα κάνουν οι συνάδελφοι της πρωτοβάθμιας....αυτό θα βγει μέσα από μια δημοκρατική διασικασία ψηφοφορίας.....Αν θα προταθεί ή όχι απεργία διαρκείας, και ποιά μορφή θα έχει αυτή θα αποφασιστεί μέσα από δημοκρατικές διαδικασίες και όχι από διαδικασίες πλύσης εγκεφάλου. Οι τελευταίες ακολουθούνται από όσους πράγματι θεωρούν τους συναδέλφους τους ως "πρόβατα" χωρίς κρίση.....
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος baarli

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 326
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απάντηση δασκάλας σε Σχολική Σύμβουλο γιά θέματα επιμόρφωσης
« Απάντηση #46 στις: Φεβρουάριος 02, 2012, 12:21:16 μμ »
Παράθεση
απαξιωτικά, αποθαρυντικά ή προβοκατόρικα
επειδή υπάρχει πρόβλημα επικοινωνίας και δεν θέλω να αφήνω παρεξηγήσεις.

@emmaki
1)μιλάω για εσάς τους Αθμιους, όχι για εσένα την Αθμια.
2) υπάρχει ένα  διαζευκτικό "ή"  που σημαίνει διαλέγεις ένα από τα παραπάνω , ή όλα. Στην δική σου περίπτωση, ταιριάζει το "αποθαρυντικά".

είμαστε εντάξει τώρα, μπορώ να φύγω;  :)
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 02, 2012, 12:22:55 μμ από baarli »

Συνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Απάντηση δασκάλας σε Σχολική Σύμβουλο γιά θέματα επιμόρφωσης
« Απάντηση #47 στις: Φεβρουάριος 02, 2012, 01:08:18 μμ »
Παράθεση
απαξιωτικά, αποθαρυντικά ή προβοκατόρικα
επειδή υπάρχει πρόβλημα επικοινωνίας και δεν θέλω να αφήνω παρεξηγήσεις.

@emmaki
1)μιλάω για εσάς τους Αθμιους, όχι για εσένα την Αθμια.
2) υπάρχει ένα  διαζευκτικό "ή"  που σημαίνει διαλέγεις ένα από τα παραπάνω , ή όλα. Στην δική σου περίπτωση, ταιριάζει το "αποθαρυντικά".

είμαστε εντάξει τώρα, μπορώ να φύγω;  :)




Πάντως, και θα το ξαναπώ όσες φορές χρειαστεί, όποιος διαφωνεί με κάποιον άλλο δεν είναι ούτε προβοκάτορας, ούτε τίποτα άλλο.....Επίσης, όποιος έχει μια διαφορετική γνώμη δεν δημαίνει ότι είναι λάθος....Όταν μάλιστα αυτοί που έχουν διαφορετική γνώμη είναι οι περισσότεροι...ε, εκεί χρειάζεται λίγη επιπλέον σκέψη..........
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος paprika

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση (ΠΕ70)
    • Προφίλ
Απ: Απάντηση δασκάλας σε Σχολική Σύμβουλο γιά θέματα επιμόρφωσης
« Απάντηση #48 στις: Φεβρουάριος 02, 2012, 04:43:08 μμ »
Δεν θέλω να διαμορφώσω καμιά κοινή γνώμη, και δεν με ενδιαφέρει κανενός άλλου η γνώμη, παρά μόνο των συναδέλφων μου της Βθμιας.

Τότε λοιπόν baarli ίσως θα έπρεπε να περιμένεις να ανοίξει θέμα με τίτλο η απάντηση καθηγητή σε σχολικό σύμβουλο γιατί αυτό το θέμα αφορά μία δασκάλα οπότε εξ ορισμού δε σε ενδιαφέρει!
Άσε τους Α'βάθμιους να πουν τη γνώμη τους και σε ένα θέμα που αφορά τον κλάδο τους!

Παράθεση από: baarli
Δεν θεωρώ ότι σε προσβάλω, γιατί είσαι ανώνυμος.
Αυτό το έχεις ξαναγράψει και σε άλλο θέμα αλλά το γεγονός πως η συζήτησή μας είναι "διαδικτυακή" και όχι "face to face" δε σημαίνει πως δεν πρέπει να τηρούνται και κάποιοι κανόνες. Η ανωνυμία δεν είναι δικαιολογία για να είσαι αγενής, επιθετικός και προσβλητικός!

Παράθεση από: baarli
Δυστυχώς δεν χωράει στην υπογραφή μου , αλλά το δηλώνω εδώ, και παρακαλώ να το σεβαστήτε. Επειδή ο χρόνος πιέζει, διάλογο με Αθμιους, άνεργους, ταξιτζήδες, γιατρούς, μπετατζήδες , αστυνομικούς, δικηγόρους κλπ δεν θέλω να κάνω σε αυτό εδώ το φόρουμ. Με αυτούς μιλάω σε άλλα φόρουμ. Παρακαλώ να μην με ενοχλούν από εδώ και πέρα,  και αν είναι δυνατόν να αγνοούν τελείως τα λεγόμενά μου σαν να μην υπάρχουν.

Ο χώρος αυτός είτε σου αρέσει είτε όχι φιλοξενεί εκπαιδευτικούς όλων των βαθμίδων! Αν ενοχλείσαι από αυτούς ας αγνοείς εσύ τα λεγόμενά τους γιατί για τους άλλους είναι λίγο δύσκολο να σε αγνοήσουν αφού η παρουσία σου στο forum έχει εξελιχθεί σε συμμετρική απειλή - πανταχού παρούσα!

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Απάντηση δασκάλας σε Σχολική Σύμβουλο γιά θέματα επιμόρφωσης
« Απάντηση #49 στις: Φεβρουάριος 02, 2012, 08:42:47 μμ »
Γυρίστε στο θέμα σας παρακαλώ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159846
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 608
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 537
Σύνολο: 547

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.077 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.