*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις 2012  (Αναγνώστηκε 644498 φορές)

0 μέλη και 7 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος MALIANA

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 84
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #1484 στις: Αύγουστος 06, 2012, 11:14:23 πμ »
Για ΙΕΚ είπαν σήμερα ότι είναι στο υπουργείο. Τα αποτελέσματα θα αναρτηθούν από εκεί -αν και έπρεπε να έχουν ήδη ανακοινωθεί.
Κανένα νέο για αποσπάσεις ΤΕΙ/ΙΕΚ; Παίρνω τηλέφωνο, αλλά δεν μπορώ να πιάσω γραμμή.
για σμεαε που έμαθα , είναι όλα έτοιμα από την Παρασκευή αλλά περιμάνουν υπογραφή....δεν μου ειπε πότε θα βγουν. Υποθέτω σήμερα...


Άντε να βγουν επιτέλους!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:16:26 »

Αποσυνδεδεμένος Nord

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 82
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #1485 στις: Αύγουστος 06, 2012, 11:14:38 πμ »
απο φετος ειχαν μπει και οι συζυγοι δημοτικων αστυνομικων.... απο και ως που? και να μη μετραει αποσπαση κατα προτεραιοτητα σε εκπαιδευτικους???????
Ειρηνη κ εγω απορησα με την ενταξη της συγκεκριμενης κατηγοριας στις κατα προτεραιοτητα αποσπασεις. Υποτιθεται οτι αποσπασαι διοτι αλλιως δεν θα εισαι ποτε με τον συζυγο, καθως αυτος καθε καποιο συντομο χρ. διαστημα παιρνει μεταθεσεις ανα την επικρατεια. Αν εχει αμεταθετο, γιατι να διαφερεις εσυ απο ολες τις υπολοιπες αποσπασεις???? Ισως βολεψανε ετσι καποιους "δικους" τους μια κ καλη, να μην τρεχουν καθε χρονο οι ανθρωποι????Λες??

Αποσυνδεδεμένος DENNISD

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #1486 στις: Αύγουστος 06, 2012, 11:23:26 πμ »
Απο τηλ επικοινωνία με υπουργείο αποσπάσεις ιεκ μέσα στην ημέρα..

Αποσυνδεδεμένος Selanik

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 274
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #1487 στις: Αύγουστος 06, 2012, 11:30:05 πμ »
Καλημέρα σε όλους τους συναδέλφους. Γράφω αυτό το πρώτο μήνυμα τελείως απογοητευμένη με όλα αυτά που συμβαίνουν. Ύστερα από 18 συναπτά έτη στη δημόσια εκπαίδευση και μετά από τρεις αποτυχημένες προσπάθειες να μετατεθώ μαζί με το σύζυγό μου, αποφασίσαμε να κάνουμε χωριστά την αίτηση μετάθεσης. Ο σύζυγός μου πήρε, εγώ όχι. Κάθε φορά, βρίσκαμε μπροστά μας ειδικές κατηγορίες παρόλο που έχουμε πάνω από εκατό μόρια ο καθένας. Και τώρα στις αποσπάσεις το ίδιο: 5 άτομα πήραν απόσπαση στο ΠΥΣΔΕ της μόνιμης κατοικίας μου, εκ των οποίων 4 κατά προτεραιότητα. Σηκώνω τα χέρια ψηλά όταν πρόκειται για θέματα υγείας, το τονίζω και το εννοώ, αλλά:
Το ερώτημα-παράπονο είναι: Γιατί η σύζυγος δικαστικού, στρατιωτικού δεν πρέπει να βρίσκεται μακριά από το σύζυγό της, ενώ η σύζυγος εκπαιδευτικού μπορεί να ανταπεξέλθει μια χαρά σε ενοίκια, διπλούς λογαριασμούς, με 2 παιδιά στο δημοτικό και οικονομική αφαίμαξη για εισιτήρια με το καράβι, (τουλάχιστον 2 φορές το μήνα); Λυπάμαι αν θίγω τα κακώς κείμενα, αλλά θα προσθέσω και το εξής: Γιατί δεν ανακοινώνονται τα μόρια αυτών που παίρνουν απόσπαση χωρίς προτεραιότητα, να δούμε από πού μάζεψε 50 μόρια κάποιος που δουλεύει 12 χρόνια; Σας ευχαριστώ και περιμένω τις οργισμένες απαντήσεις σας.

Όσο δίκαιο και αν έχεις συνάδελφε, πού να το βρεις; Εδώ θα κόψουν 11,5 δις από υγείας, παιδείας και εργασίας μόνο και μόνο για να μην αγγίξουν μισθούς ενστόλων και δικαστικών. Χωρίς τη στήριξη αυτών το σύστημα θα καταρρεύσει. Μπορείς να φανταστείς μια πολιτική εξουσία, ήδη αποξενωμένη από τον λαό, να χάσει και την αρωγή στρατού, αστυνομίας και δικαστικής εξουσίας;
Ενώ τους εκπαιδευτικούς τι να τους κάνει; Αναλώσιμοι είμαστε. Άσε που πάλι ΠΑΣΚ και ΔΑΚΕ θα ψηφίσουμε να μας εκπροσωπούν...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:16:26 »

Αποσυνδεδεμένος boldboy

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 433
  • Όχι άλλο κάρβουνο...
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #1488 στις: Αύγουστος 06, 2012, 11:37:15 πμ »
Ρε παιδιά, ρε παιδιά!
Αφήστε λίγο τους συνδικαλιστές μας να βγάλουν το ψωμί τους!
Αν οι αποσπάσεις ήταν πολλές,πώς θα μπορούσαν αυτοί να φωνάζουν για β φάση;
Είναι θλιβεροί, όλοι τους, για λύπηση κατήντησαν!
Πρέπει να πάνε σπίτι τους μερικοί-μερικοί.Αρκετά!!

Αποσυνδεδεμένος troll

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 906
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #1489 στις: Αύγουστος 06, 2012, 11:40:31 πμ »
Αφού οι σύζυγοι στρατιωτικών παίρνουν κατά προτεραίοτητα, ας μην έχουν οργανική, ή αν έχουν να την χάσουν.

Κάποτε πρέπει να ισχύσει για όλους να πληρώνουν ένα τίμημα και όχι να έχουν μόνο δικαιώματα.
Πρέπει να νευριάσουμε... /  Όταν είσαι
άξιος είσαι ΠΑΝΤΟΥ, Επιλεκτικά άξιος δεν υπάρχει.
(Και ακέραιος.. βεβαίως - βεβαίως)

Αποσυνδεδεμένος troll

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 906
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #1490 στις: Αύγουστος 06, 2012, 11:57:23 πμ »


Βάσει νομοθεσίας, μόνο εάν υπάρχουν ανάγκες στα σχολεία των επιθυμητών περιοχών συνδυάζεται να εγκρίνονται οι κατά προτεραιότητα αποσπάσεις των συζύγων των στρατιωτικών. Παρατηρείται όμως το φαινόμενο ειδικά στις επαρχίες (που τα σχολεία είναι μικρά, με λίγα τμήματα και ώρες), να τοποθετούνται καταχρηστικά λόγω αυτής της ρύθμισης και ενώ υπάρχει ειδικότητα που συμπληρώνει ωράριο. Με αποτέλεσμα θεολόγοι να διδάσκουν αποκλειστικά και μόνο φιλολογικά κλπ...
Αυτό καταστρατηγεί κάθε έννοια ισονομίας. Γιατί και γίνεται εξυπηρέτηση και χάνεται μία θέση εργασίας για εκείνον που την δικαιούται.
Πρέπει να νευριάσουμε... /  Όταν είσαι
άξιος είσαι ΠΑΝΤΟΥ, Επιλεκτικά άξιος δεν υπάρχει.
(Και ακέραιος.. βεβαίως - βεβαίως)

Αποσυνδεδεμένος stroumfaki

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 164
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #1491 στις: Αύγουστος 06, 2012, 12:00:29 μμ »
Μια καταγγελία............................

Αγαπητοί συνάδελφοι,


δεν φανταζόμουν ποτέ ,όταν διοριζόμουν,ότι θα ερχόμουν στη δυσάρεστη θέση να στείλω άρθρο δημόσια προκειμένου να καταγγείλω συναδέλφους μου και δη ανωτέρους μου.


Ονομάζομαι Κολλημένου Ελένη κλάδου ΠΕ11και είμαι  διορισμένη από το 2001.Η οργανική μου θέση είναι στο γυμνάσιο Λεχαινών και επί 10συναπτά έτη αποσπώμαι στη Δ/ΒΘΜΙΑ ΡΟΔΟΠΗΣ.

Διαμένω μόνιμα στην Κομοτηνή,είμαι σύζυγος αστυνομικού,έχουμε παιδάκι με 80% αναπηρία και επίσης είμαστε τρίτεκνοι, αφού έχουμε άλλα δύο παιδιά.


Την περυσινή χρονιά υπηρέτησα στο οικονομικό τμήμα της Δ.Δ.Ε.ΡΟΔΟΠΗΣ.Φέτος υπέβαλλα ξανά τα χαρτιά μου για απόσπαση  σε φορείς και για πυσδε,συνυποβάλλοντας φυσικά όλα τα απαραίτητα δικαιολογητικά,που αποδεικνύουν ότι αν μη τι άλλο εμπίπτω σε 3 ειδικές κατηγορίες και προηγούμαι σε σχέση με άλλους.


Μετά τις ανακοινώσεις του υπουργείου μας διαπίστωσα ότι δεν πήρα απόσπαση ούτε σε φορέα(που τα πάντα είναι με μέσον και υπόκεινται στην πρόταση που θα κάνει ο προϊστάμενος της διεύθυνσης που υπηρετείς,και κατόπιν στην κρίση του περιφερειακού....),αλλά ούτε και σε πύσδε.Εξαρχής γνώριζα τη σειρά που είχα,όταν οι καταστάσεις έφτασαν στον περιφερειακό.Ήμουν το νούμερο 7.,δηλαδή τελευταία στη σειρά προτίμησης του διευθυντή μου.Ασχέτως αν ο ίδιος κορδονώταν ότι με έχει βάλει σε καλή σειρά κι ότι σίγουρα η κ.Κολλημένου θα ήταν μαζί του και την επόμενη φορά,λόγω της δεδομένης οικογενειακής μου κατάστασης που  γνωρίζει.

 
Και φυσικά στον περιφερειακό μας, τον κ.Κελεσίδη δεν τόλμησα να πάω φέτος , διότι πέρυσι που τον επισκέφτηκα με όλα τα χαρτιά από τα νοσοκομεία, για να του εξηγήσω την κατάσταση του παιδιού μας,γύρισε και είπε στον σύζυγο μου:"Δεν με ενδιαφέρουν τα χαρτιά σας κύριε,εγώ έχω να καλύψω 5 κενά και πρέπει να βρω τα άτομα."


Ε λοιπόν κύριοι το ποτήρι φέτος ξεχείλισε για μένα και την οικογένεια μου.Ήρθαν στη διεύθυνση άτομα που δεν προηγούνται από εμένα ούτε σε χρόνια υπηρεσίας, ούτε υπάγονται σε κάποια κατηγορία από αυτές που μας λέτε να τις δηλώνουμε με επίσημα έγγραφα ως ειδικές.Κι αν δεν θέλατε να με αποσπάσετε σε φορέα ,που όλα είναι μιλημένα, τουλάχιστο δικαιούμουν να έρθω σε κάποιο σχολείο.


Σας καταγγέλλω λοιπόν δημόσια, με οποιοδήποτε κόστος.Αν εσάς σας αρέσει να σας "γλείφουν",δικαίωμά σας.Δεν έχετε όμως το δικαίωμα να εμπαίζεται εμένα και την οικογένειά μου και να στερείτε τη μητέρα σε τρία ανήλικα παιδιά.Κι ακόμη χειρότερα να στερείτε τη μητέρα του, σε ένα 4χρονο αγόρι που καθημερινά εδώ και 4 χρόνια χτυπιέται από τους σπασμούς,αφού πάσχει από μία σπάνια εκφυλιστική νόσο του εγκεφάλου.Δεν σας ζήτησα  τίποτα άλλο ,παρά να είμαι κοντά σε αυτά τα παιδιά, να κάνω τη δουλειά μου και να προσπαθώ να ανέβω το γολγοθά μου χωρις να ενοχλώ κανέναν.


Λυπάμαι, γιατί θεωρείστε παιδαγωγοί.
 
  Με εκτίμηση,
Κολλημένου Ελένη

Αποσυνδεδεμένος ninja

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 171
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #1492 στις: Αύγουστος 06, 2012, 12:08:13 μμ »
επεσε παλι η σελιδα του υπουργειου???

ηταν για λιγο,επανηλθε...
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 06, 2012, 12:11:59 μμ από ninja »

Αποσυνδεδεμένος jtsop

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 432
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #1493 στις: Αύγουστος 06, 2012, 12:11:36 μμ »
επεσε παλι η σελιδα του υπουργειου???

δεν έχει πάνω από 2 λεπτά που έπεσε.

ΕΠΑΝΗΛΘΕ

Αποσυνδεδεμένος tama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 739
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #1494 στις: Αύγουστος 06, 2012, 12:11:59 μμ »
επεσε παλι η σελιδα του υπουργειου???
οχι ανοιγει κανονικά

Αποσυνδεδεμένος troll

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 906
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #1495 στις: Αύγουστος 06, 2012, 12:13:28 μμ »
@ stroumfaki

Εσείς και αν έχετε δίκιο... Κάντε τις διαδικασίες σας και προωθήστε την καταγγελία σας στους ιθύνοντες..

Μακάρι να δικαιωθείτε. Συγχαρητήρια για την τόλμη σας.
Πρέπει να νευριάσουμε... /  Όταν είσαι
άξιος είσαι ΠΑΝΤΟΥ, Επιλεκτικά άξιος δεν υπάρχει.
(Και ακέραιος.. βεβαίως - βεβαίως)

Αποσυνδεδεμένος suliet

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 549
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #1496 στις: Αύγουστος 06, 2012, 12:25:44 μμ »
καλημερα!Γνωρίζει κανείς εαν θα κάνουμε ανάληψη υπηρεσίας αυτή την εβδομάδα όσοι πήραμε απόσπαση ή μια Σεπτέμβρη??(Αν και 1 πέφτει σάββατο, άρα θα παρουσιαστούμε δευτέρα 3?)Επίσης μπορούμε να δηλώσουμε και σχολεία ή θα μας στείλουν όπου υπάρχει ανάγκη???

Αποσυνδεδεμένος jtsop

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 432
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #1497 στις: Αύγουστος 06, 2012, 12:43:54 μμ »
Λογικά θα κάνετε αίτηση για λειτουργικά κενά αφού παρουσιαστείτε στην αντίστοιχη διεύθυνση την 1η εργάσιμη του Σεπτέμβρη.


ΥΓ: Αυτά τα ΙΕΚ κόκαλα έχουν?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159863
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 602
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 522
Σύνολο: 539

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.061 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.