*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις 2012  (Αναγνώστηκε 644538 φορές)

0 μέλη και 8 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος melina79

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #2520 στις: Σεπτέμβριος 26, 2012, 04:22:23 μμ »
Ο αιρετός το ξεκαθάρισε ότι δεν τα κατάφεραν..θα δοθεί ένας πολύ μικρός αριθμός αποσπάσεων στους τρίτεκνους και σε σοβαρά προβλήματα υγείας..οπότε εμείς οι υπόλοιποι ας κόψουμε το κεφάλι μας,ντροπή τους!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:08:25 »

Αποσυνδεδεμένος GILDA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 647
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #2521 στις: Σεπτέμβριος 26, 2012, 05:02:15 μμ »
να σε αναπληρωσω για καποιον σοβαρο λογο οχι γιατι δεν σαρεσει το μερος που διοριστηκες!!!!!
miler είσαι λάθος. Κ εγώ αναπληρώτρια περιμένω να πάω αλλά δε μας φταίνε οι συνάδερφοι. Τραβάν κ αυτοί πολλά. Πέρισυ συνάδελφος γυναίκα στο σχολείο που ήμουν δε πήρε απόσπαση. Με 2 παιδιά ξέμεινε στου διαόλου την άκρη.  Κ στο μέρος που ζήτησε να πάει πήγε αναπληρωτής. Κρίμα δεν είναι;
Κ το ξαναλέω για τα φετεινά ντροπή τους...
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 28, 2012, 03:05:38 μμ από GILDA »

Αποσυνδεδεμένος voreios

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 113
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #2522 στις: Σεπτέμβριος 26, 2012, 05:27:22 μμ »
Παιδιά νομίζω ότι το δικαιότερο είναι να μένουν κάποιες θέσεις και για τους αναπληρωτές ,όχι όλες για τους μόνιμους.Το ξέρετε ότι υπάρχουν 10 και 15 χρόνια συνάδελφοι ειδικοτήτων που είναι αναπληρωτές??Δηλαδή πρέπει να καταδικαστούν  αυτοί στην απομόνωση???Μια ζωή στα νησιά???Και να παίρνουν αποσπάσεις κάποιοι με 2 και 3 χρόνια μονιμότητας.Και αυτό συμβαίνει επί το πλείστον.Το ότι προηγείται ο μόνιμος από τον αναπληρωτή.Μεγάλη αδικία,καταστροφή της ζωής πραγματικά των αναπληρωτών.Δεν έχω δει πραγματικά κανέναν αιρετό να υπερασπίζεται αναπληρωτή.Μόνο ζητάνε να προηγηθούν οι αποσπάσεις από τις αναπληρώσεις.Προσωπικά είμαι εξαγριωμένος μαζί τους..Δεν σέβονται το παρελθόν των αναπληρωτών καθόλου.Δεν είμαστε όλοι οι αναπληρωτές 25 χρονών...

Αποσυνδεδεμένος thrileontas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 770
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #2523 στις: Σεπτέμβριος 26, 2012, 05:38:06 μμ »
Σέβομαι όλων την γνώμη , ανεξάρτητα αν συμφωνώ και πολλές φορές είναι και επικοδομητική η υγιής διαφωνία.
Ομως σήμερα σε αυτό το τόπικ αισθάνθηκα θλίψη. Κατάφερε αυτή η παλιοκατάσταση , να διαιρέσει τους συναδέλφους , λόγω της οικονομικής ανασφάλειας και της απελπισίας που γεννάει πλέον. Ποιο το κέρδος να τρώγονται συνάδελφοι , για το ποιος πρέπει να πάει που ; Αν έλθει κανείς στην θέση των άμεσα θιγόμενων από τις παλινωδίες της πολιτικής ηγεσίας του  υπουργείου και ειδικότερα αν έχει την σημερινή εποχή  οικογένεια , δεν θα έγραφε με τέτοιο τρόπο που διαβάσαμε , άσχετα αν τον συμφέρει ή όχι αυτό που έγινε. Απλά αυτό που έγινε , ήταν ότι  το υπουργείο φοβούμενο τις περσινές αρνήσεις αρκετών αναπληρωτών για επαρχία , προτίμησε αυτήν την λύση για σιγουριά. Με πολύ μεγάλη συμπάθεια στους θιγέντες , σας καλησπερίζω.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:08:25 »

Αποσυνδεδεμένος melina79

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #2524 στις: Σεπτέμβριος 26, 2012, 05:44:15 μμ »
Ούτε στα νησιά πια δεν μπορούμε να πάμε εμείς οι μόνιμοι με απόσπαση ...πουθενά πια...έλεος..Διοριζόμαστε πολύ μακριά ,δεν μας δίνουν μεταθέσεις κ τώρα κόβουν και τις αποσπάσεις..Οταν ο αναπληρωτής γίνει μόνιμος θα καταλάβει

Αποσυνδεδεμένος gallikou

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 718
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #2525 στις: Σεπτέμβριος 26, 2012, 05:56:38 μμ »
Σε όλες τις χώρες του κόσμου όταν τα κενά μπορούν να καλυφθούν από μόνιμους, δεν καλούνται έκτακτοι. Επίσης σε κάποιες ειδικότητες όλοι περισσεύουν παντού, επομένως μόνον ως τιμωρία μπορεί να εκληφθεί το γεγονός ότι δεν μετατιθέμεθα και δεν αποσπώμαστε. Αυτό που ενοχλεί πιο πολύ είναι ο εμπαιγμός του υπουργείου: τη μία θα μας δώσει μετατάξεις,την άλλη δεν μας δίνει, την τρίτη θα δώσει αποσπάσεις και μετά δεν δίνει. ΈΛΕΟΣ! Αν ξέραμε τις εργασιακές και τις μισθολογικές συνθήκες πολλοί από εμάς δεν θα είχαμε διοριστεί. Τουλάχιστον να μας πούνε ξεκάθαρα τι σκοπεύουν να κάνουν, ώστε και εμείς να πράξουμε ανάλογα.

Αποσυνδεδεμένος voreios

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 113
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #2526 στις: Σεπτέμβριος 26, 2012, 06:22:27 μμ »
Κοίταξε gallikou  καλό είναι να βλέπουμε τα πράγματα πιο αντικειμενικά και όχι από τη δική μας μεριά καμιά φορά.Κενά υπάρχουν στα Δωδεκάνησα ,κενά υπάρχουν και στην Ξάνθη.Δεν μπορείς να αδειάζεις τα Δωδεκάνησα από υπεράριθμη ειδικότητα και να βγαίνουν και από πάνω κενά και στη Δευτεροβάθμια Δωδεκανήσου.Το είδαμε φέτος έντονα..Από γυμναστές,πληροφορικούς,ξένων γλωσσών.Εχει γίνει ο κακός χαμός με τις αποσπάσεις από την παραμεθώριο.Και δυστυχώς πάρα πολλά σχολεία υπολειτουργούν.Πάνω σε αυτό που είπες,όταν διοριστείτε...να σου απαντήσω προσωπικά.Καταρχήν έχω ξεγράψει το διορισμό.Και αν κάποια στιγμή γίνει και με στείλουν μακρυά δεν έχω να χάσω πραγματικά τίποτα,γιατί είμαι χαμένος ήδη ,πίστεψέ με.Και επαναλαμβάνω το δικαιότερο είναι να μένουν και κάποιες θέσεις στους αναπληρωτές,να υπάρξει μέριμνα,ένα ποσοστό,όχι να προηγούνται οι μόνιμοι.Εγώ νόμιζα ότι οι αιρετοί εκπροσωπούν και τους αναπληρωτές.Σε τι ακριβώς δεν κατάλαβα.

υ.γ  Δεν επιτίθεμαι σε κανέναν.Λέω απλώς την άποψή μου.

Αποσυνδεδεμένος tina05

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 46
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #2527 στις: Σεπτέμβριος 26, 2012, 06:38:56 μμ »
Σε όλα τα πράγματα υπάρχει μια ιεραρχία, παιδιά και καλό είναι να τη σεβόμαστε. Στις τοποθετήσεις προηγουνται άτομα που ειναι στη διάθεση ΠΥΣΔΕ,και έπονται οι αποσπασμένοι από άλλα ΠΥΣΔΕ. Στη συνέχεια προηγούνται οι ΄μονιμοι που ζητούν απόσπαση στο συγκεγκριμένο ΠΥΣΔΕ  και έπονται οι αναπληρωτές και ωρομίσθιοι, Αλλιώς ας παραιτηθούμε αν είναι να δουλεύουμε κοντά στη οικογένειά μας και ας δουλέψουμε ως ωρομίσθιοι .....

Αποσυνδεδεμένος voreios

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 113
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #2528 στις: Σεπτέμβριος 26, 2012, 06:56:06 μμ »
Την ιεραρχία εσύ πως την αντιλαμβάνεσαι??? με βάση τη σχέση εργασίας ή με βάση τα χρόνια δουλειάς, δηλαδή παλαιότητας?Εσύ προφανώς αναφέρεσαι στη σχέση εργασίας.Εγώ όμως λέω ότι δεν μπορείς να κλείνεις τα μάτια σε περιπτώσεις μεγάλης προυπηρεσίας μόνο και μόνο επειδή είναι κάποιος αναπληρωτής.Γιατί δεν μπορεί να πηγαίνω σε σχολεία μετά από 10 χρόνια ωρομισθίας-αναπλήρωσης και να είμαι ιεραρχικά κατώτερος από διορισμένο 3,4,5 χρόνια.Λίγο σεβασμός δεν βλάπτει.
Τέλος πάντων ,δεν επεμβαίνω άλλο στη συζήτησή σας.Εύχομαι καλά αποτελέσματα.Να ξέρετε πάντως ότι υπάρχουν κάποιοι αναπληρωτές που είναι περισσότερο ταλαιπωρημένοι από μόνιμους και δικαιούνται καλύτερης μεταχείρισης.

Αποσυνδεδεμένος sofia_80

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 75
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #2529 στις: Σεπτέμβριος 26, 2012, 07:13:16 μμ »
Την ιεραρχία εσύ πως την αντιλαμβάνεσαι??? με βάση τη σχέση εργασίας ή με βάση τα χρόνια δουλειάς, δηλαδή παλαιότητας?Εσύ προφανώς αναφέρεσαι στη σχέση εργασίας.Εγώ όμως λέω ότι δεν μπορείς να κλείνεις τα μάτια σε περιπτώσεις μεγάλης προυπηρεσίας μόνο και μόνο επειδή είναι κάποιος αναπληρωτής.Γιατί δεν μπορεί να πηγαίνω σε σχολεία μετά από 10 χρόνια ωρομισθίας-αναπλήρωσης και να είμαι ιεραρχικά κατώτερος από διορισμένο 3,4,5 χρόνια.Λίγο σεβασμός δεν βλάπτει.
Τέλος πάντων ,δεν επεμβαίνω άλλο στη συζήτησή σας.Εύχομαι καλά αποτελέσματα.Να ξέρετε πάντως ότι υπάρχουν κάποιοι αναπληρωτές που είναι περισσότερο ταλαιπωρημένοι από μόνιμους και δικαιούνται καλύτερης μεταχείρισης.

Φυσικά και πρέπει να υπάρχει ιεραρχία και οι μόνιμοι να προηγούνται σε σχέση με τους αναπληρωτές. Γι' αυτό και οι δεύτεροι λέγονται αναπληρωτές, δηλαδή να αναπληρώνουν τα κενά που δημιουργούνται λόγω απουσίας μόνιμων εκπαιδευτικών. Μην τα ισοπεδώνουμε όλα. Ο μόνιμος εκπαιδευτικός για να μονιμοποιηθεί πέρασε από μία συγκεκριμένη διαδικασία είτε απόκτησης προϋπηρεσίας μέσω της αναπλήρωσης είτε μέσω εξετάσεων ΑΣΕΠ κάτι που σίγουρα τον καθιστά ιεραρχικά ανώτερο. Επίσης, το πόσο ταλαιπωρημένος είναι κάποιος είναι κάτι πολύ σχετικό. Και οι μόνιμοι εκπαιδευτικοί μέχρι διοριστούν πέρασαν κάποια ταλαιπωρία. Κανένας δεν αμφισβητεί τις δυσκολίες που περνάνε οι αναπληρωτές συνάδελφοι, αλλά κάποια πράγματα πρέπει να γίνονται δίκαια και βάσει κάποιων συγκεκριμένων προβλεπόμενων διαδικασιών.

Αποσυνδεδεμένος thrileontas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 770
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #2530 στις: Σεπτέμβριος 26, 2012, 07:38:47 μμ »
Απλά να προσθέσω , ότι στην συντριπτική τους πλειοψηφία οι αναπληρωτές καλύπτουν βαπτισμένα από τα πύσδε λειτουργικά κενά , ενώ είναι οργανικά. Αν είχαμε τόσες γεννήσεις ετησίως , θα είμασταν πάααααρα πολλοί. Αυτό όμως θα μπορούσε να αποτελέσει θέμα κουβέντας σε άλλο τόπικ γιατί και πως γίνεται.

Αποσυνδεδεμένος antgiov

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 118
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν ξεχνώ
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #2531 στις: Σεπτέμβριος 26, 2012, 07:43:14 μμ »
έχουμε ξεφύγει, δεν πειράζει καλό είναι και αυτό, ας ξεδίνουμε λίγο ακόμα και "μαλώνοντας", αλλά ας ξανάρθουμε στο θέμα μας.
Έχουμε κάτι καινούριο; κάποιο νέο;
δεν με φάγαν τα λιοντάρια!!!....
θα με φάνε τα σκουλίκια;;;;

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #2532 στις: Σεπτέμβριος 26, 2012, 07:44:03 μμ »
Την ιεραρχία εσύ πως την αντιλαμβάνεσαι??? με βάση τη σχέση εργασίας ή με βάση τα χρόνια δουλειάς, δηλαδή παλαιότητας?

Η ιεραρχία έχει την έννοια ότι δεν μπορεί να προσλαμβάνεται ένας αναπληρωτής για μια θέση για την οποία μπορεί να εργαστεί ένας μόνιμος και να μένει αυτός εκτός. Για τα υπόλοιπα που έγραψε η συνάδελφος, είναι για να υπάρχει μια τάξη.

Να ξέρετε πάντως ότι υπάρχουν κάποιοι αναπληρωτές που είναι περισσότερο ταλαιπωρημένοι από μόνιμους και δικαιούνται καλύτερης μεταχείρισης.

Η μεγάλη πλειοψηφία των μονίμων έχουν διατελέσει και αναπληρωτές, οπότε ξέρουν ή τουλάχιστον πρέπει να ξέρουν την ταλαιπωρία των αναπληρωτών, ενώ δε συμβαίνει το αντίθετο.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος Citronelle

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 23
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2012
« Απάντηση #2533 στις: Σεπτέμβριος 26, 2012, 07:55:05 μμ »
Κοίταξε gallikou  καλό είναι να βλέπουμε τα πράγματα πιο αντικειμενικά και όχι από τη δική μας μεριά καμιά φορά.Κενά υπάρχουν στα Δωδεκάνησα ,κενά υπάρχουν και στην Ξάνθη.Δεν μπορείς να αδειάζεις τα Δωδεκάνησα από υπεράριθμη ειδικότητα και να βγαίνουν και από πάνω κενά και στη Δευτεροβάθμια Δωδεκανήσου.Το είδαμε φέτος έντονα..Από γυμναστές,πληροφορικούς,ξένων γλωσσών.Εχει γίνει ο κακός χαμός με τις αποσπάσεις από την παραμεθώριο.Και δυστυχώς πάρα πολλά σχολεία υπολειτουργούν.Πάνω σε αυτό που είπες,όταν διοριστείτε...να σου απαντήσω προσωπικά.Καταρχήν έχω ξεγράψει το διορισμό.Και αν κάποια στιγμή γίνει και με στείλουν μακρυά δεν έχω να χάσω πραγματικά τίποτα,γιατί είμαι χαμένος ήδη ,πίστεψέ με.Και επαναλαμβάνω το δικαιότερο είναι να μένουν και κάποιες θέσεις στους αναπληρωτές,να υπάρξει μέριμνα,ένα ποσοστό,όχι να προηγούνται οι μόνιμοι.Εγώ νόμιζα ότι οι αιρετοί εκπροσωπούν και τους αναπληρωτές.Σε τι ακριβώς δεν κατάλαβα.

υ.γ  Δεν επιτίθεμαι σε κανέναν.Λέω απλώς την άποψή μου.
 
Το είδαμε φέτος έντονα απο τις ειδικότητες που αναφέρεις,όμως μην συμπεριλαμβάνεις τους ξενόγλωσσους της ειδικοτητας των γαλλικών που στην α' φάση δεν πηραμε κανένας μας αποσπάσεις κ στην β΄φάση ελάχιστοι.Σ΄αυτους αναφέρεται κ η gallikou.
Γι'αυτό οριόμαστε εμείς των γαλλικών.Ούτε έχουμε δεί ως τώρα αποσπάσεις κ ενώ είπανε οτι η γ΄φάση θα γίνει για να μας  δώσουν,βγαίνει τελικά ο αιρετός κ ανακοινώνει οτι άλλαξε γνώμη το υπουργείο κ μιλάει για 'ελάχιστες' αποσπάσεις...Τι να τους πούμε..Οι αναξιόπιστοι..
ΠΕ05

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159863
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 602
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 495
Σύνολο: 503

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.113 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.