*

Αποστολέας Θέμα: Αιτήσεις αναπληρωτών-ωρομισθίων 2012-13  (Αναγνώστηκε 509876 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος vinyl

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 48
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών-ωρομισθίων 2012-13
« Απάντηση #1120 στις: Ιούλιος 17, 2012, 11:23:09 πμ »
Καλημερα! Να κανω μια χαζη ερωτηση, την αιτηση με τις προτιμησεις μας την κρατανε?Και πρεπει να ειναι γραμμενη στον υπολογιστη ή μπορει να ειναι κ χειρογραφη??


Εγώ την είχα χειρόγραφη και μου ειπαν ότι φέτος τις κρατάνε οπότε μου την κρατήσανε.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών-ωρομισθίων 2012-13
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:36:31 »

Αποσυνδεδεμένος Stelios

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3298
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών-ωρομισθίων 2012-13
« Απάντηση #1121 στις: Ιούλιος 17, 2012, 11:26:41 πμ »
Όπως και να έχει είτε η χειρόγραφη είτε η εκτύπωση μετά την καταχώρηση, προσοχή πριν υπογράψετε να επιβεβαιώσετε αυτά που αναγράφονται γιατί (και η χειρόγραφη και η ηλεκτρονική μετά την καταχώρηση) ενέχει θέση υπεύθυνης δήλωσης.

Αποσυνδεδεμένος utenar

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1545
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών-ωρομισθίων 2012-13
« Απάντηση #1122 στις: Ιούλιος 17, 2012, 11:36:20 πμ »
την διάβασα αλλά θέλω να είμαι σίγουρη ότι δεν αφορά το κουτάκι τους διοριστέους ασεπ γιατί ικανούς τους έχω να πάω τον Αυγουστο να κάνω τα χαρτιά μου και να μου πουν λυπάμαι δεν βάλατε του κουτάκι!   ;D

Αφου δεν υπαρχουν κυρωσεις στο να το συμπληρωσεις, συμπληρωσε το για σιγουρια.

soffil90, η αιτηση μπορει να ειναι χειρογραφη - ουτως ή αλλως, θα την περασουν ηλεκτρονικα. Αφου την περασουν, θα την εκτυπωσουν, θα την ελεγξεις οτι ειναι σωστη, θα την υπογραψεις και ΕΚΕΙΝΗ θα ειναι πλεον η αιτηση βασει της οποιας θα σε καλεσουν! (γι'αυτο πρεπει να την ελεγξεις προσεκτικα!)

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών-ωρομισθίων 2012-13
« Απάντηση #1123 στις: Ιούλιος 17, 2012, 12:07:19 μμ »
μπορει καποιος να γραψει τα δικαιολογητικα που χρειαζονται?

διαβαστε ρε παιδια καμια εγκυκλιο να ξεστραβωθειτε!!!!!ολα ετοιμα τα θελετε πια;;;κ να πεις οτι δουλευουμε καλοκαιριατικα κ δεν προλαβαινουμε...

πες ταααααααααααααα!!!
Τεσπά, επειδή μου το ζήτησε ο Στέλιος ( αλλά ξεκαθαρίζοντας ότι δεν έχω αυτό το αντικείμενο και στην εγκύκλιο διάβασα μόνο το κομμάτι των δικαιολογητικών ) τα δικαιολογητκά που χρειάζονται είναι
- επικυρωμένο αντίγραφο πτυχίου που να αναγράφει αριθμητικά τη βαθμολογία αλλιώς βεβαίωση απο το ΑΕΙ/ΤΕΙ για το στοιχείο αυτό ΜΑΖΙ με το πτυχίο.
-  βεβαίωση απόδοσης ΑΦΜ ή ένα έγγραφο που αναγράφεται επισήμως το ΑΦΜ σας ( πχ λογαριασμός ΔΕΗ, εκκαθαριστικό κτλ). Αυτή η βεβαίωση αφορά μόνο σε όσους κάνουν πρώτη φορά τα χαρτιά τους. Οι παλιοί έχουν ήδη καταχωρημένο τον ΑΦΜ τους στην αίτησή τους απο παλαιότερα έτη.

- φωτοτυπία ταυτότητας ή διαβατηρίου ( είναι απορίας άξιον που δεν το ζήτησαν σε κάποιους απο εσάς. Τα στοιχεία αυτά μπορούν να αλλάξουν - πχ κάποιος έχασε ταυτότητα και έβγαλε νέα - αλλά και σαφώς επειδή πρέπει να ταυτοποιηται ο αιτών. ). Ωστόσο η εγκύκλιος αναφέρει τα εξής: για όσους κάνουν πρώτη φορά αίτηση απαιτείται φωτοτυπία ταυτότητας ενώ για τους παλιούς όχι. Πάντως η επίδειξη της ταυτότητας για όλους - ώστε να γίνει αντιπαραβολή των στοιχείων τους - είναι υποχρεωτική ( έτσι λέει και η εγκύκλιος).
- επίσημη εξουσιοδότηση αν πρόκειται κάποιος άλλος να υποβάλει την αίτηση αντί για εσάς. Είχε τύχει κάποτε περίπτωση που ήρθε ο σύζυγος να υποβάλει για τη σύζυγο αίτηση χωρίς εξουσιοδότηση, μας έκανε καιένα σχετικό σκηνικό γιατί δεν τον αφήναμε και τελικά καλώς απεδείχθη ότι δεν τον αφήναμε γιατί αυτός ήταν σε διάσταση με τη σύζυγο και ήθελε να τη στείλει στην άγονη γραμμή!!!!  ( σκέψου τώρα - λέω εγώ που ο νους μου πάει στο κακό ) να έρθει να υποβάλει χαρτιά η φιλενάδα του συζύγου προκειμένου να ξαποστειλει την σύζυγο σ άλλη γη σ άλλα μέρη!!

υπεύθυνη δήλωση στην οποία θα δηλώνονται τυχόν στοιχεία που έχουν αλλάξει - π χ διεύθυνση, τηλέφωνο, οικογενειακή κατάσταση κτλ
- στην υπεύθυνη δήλωση δηλώνεται επίσης η εκπλήρωση ή μη των στρατιωτικών υποχρεώσεων.

οι πολύτεκνοι  : πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης και βεβαίωση πολυτεκνίας απο την ΑΣΠΕ.
οι τρίτεκνοι : πιστοποιητικό οικογενειακης κατάστασης.

τα πιστοποιητικά οικογενειακής κατάστασης και η βεβαίωση απο την ΑΣΠΕ να έχουν εκδοθεί το πολύ έξι μήνες πιο πριν διαφορετικά δε γίνονται δεκτά.

αν ανήκουν σε ειδικές κατηγορίες : βεβαίωση απο υγειονομική επιτροπή ή ΚΕΠΑ για το είδος και το ποσοστό αναπηρίας.
Οι βεβαιώσεις των υγειονομικών επιτροπών που πιστοποιούν ότι κάποιος ανήκει σε ειδική κατηγορία έχουν ΔΙΕΤΗ διάρκεια εκτός και αν αναφέρεται διαφορετικά στη βεβαίωση αυτή ( πχ προκειται για μή ιάσιμο νόσημα με διάρκεια στο διηνεκές )

Φυσικά στην εγκύκλιο αναφέρονται και άλλες περιπτώσεις διορισθέντων αναπληρωτών ( πχ απο ιδιωτική εκπ/ση). Καλό είναι να διαβάσετε ΟΛΟΙ , ΟΛΗ την εγκύκλιο για να είστε σίγουροι ότι θα καταθέσετε τα σωστά δικαιολογητικά.

α και κάτι άλλο -επειδή διάβασα πριν για την υπεύθυνη δήλωση που αναφέρει ότι " ολα τα επικυρωμένα αντίγραφα είναι αντίγραφα απο τα γνήσια που έχω στην κατοχή μου". Αυτήν την προσκομίζετε σε περίπτωση που καταθέσετε επικυρωμένο αντίγραφο. Αν σας το επικυρώσουν εκεί δεν χρειάζεται η ανωτέρω δήλωση καθώς για να γίνει η επικύρωση πρεπει να επιδειχθεί το πρωτότυπο.  Καλό πάντως είναι να πηγαίνετε με τα δικαιολογηιτκά σας έτοιμα και επικυρωμένα ώστε να μην δημιουργούνται ουρές και καθυστερήσεις. Και οι υπάλληλοι άνθρωποι είναι και έχουν τα όριά τους. Α και επίσης να έχετε ΗΔΗ αποφασίσει τι θα δηλώσετε. Μην περιμένετε εκείνη τη στιγμή και κυρίως μη ζητάτε απο τους υπαλλήλους να σας πουν τι θα έκαναν αυτοί στη θέση σας. Οι υπάλληλοι αυτοί ΔΕΝ είναι στη θέση σας και ΔΕΝ μπορούν να αναλάβουν την ευθύνη των δικών σας επιλογών.

Αυτά απο μένα. Καλή πρόσληψη σε όλους!!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 17, 2012, 12:27:47 μμ από Stelios »
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών-ωρομισθίων 2012-13
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:36:31 »

Αποσυνδεδεμένος vivitsa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 36
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών-ωρομισθίων 2012-13
« Απάντηση #1124 στις: Ιούλιος 17, 2012, 12:15:40 μμ »
Γεια σας! ήθελα να ρωτησω κάτι και εγώ. Με βάση τα περσινά δεδομένα όσοι πε70 δούλευαν ως 10 μήνες παράλληλη στήριξη μπορούσαν να κάνουν αίτηση για ένταξη και στους πίνακες της ειδικής αγωγής. Τώρα, στην αίτησή μας έχει μια επιλογή που αναφέρει πως: Είμαι υποψήφιος και στον / στους κλάδους (της ίδιας βαθμίδας). Απο τη  στιγμή που δεν έχει βγει η εγκύκλιος ειδικής αγωγής ώστε να ξέρουμε αν θα ισχύει, πως θα το συμπληρώσουμε;
Καλημέρα! Είσαι σίγουρη γι' αυτό που αναφέρεις? Νομίζω πως είναι συγκεκριμένα τα κριτήρια για να ενταχθείς στους πίνακες της ειδικής αγωγής για τους δασκάλους. Αν κάνω λάθος με ενδιαφέρει να μου στείλεις την απόφαση. Και πάλι καλημέρα.
Moυ το είχε πει ένας σύμβουλος ειδικής αγωγής. Τον Ιανουάριο είχα τηλ στο υπουργείο και μου είχαν πει πως ισχύει μεχρι στιγμής. Τώρα που τηλ αυτές τις 2 μέρες για να ρωτήσω αυτά που αναφέρω παραπάνω και αν εξακολουθεί να ισχύει δεν το σηκώνει κανείς. Αν έχω νέα θα σε ενημερώσω. Πες μου και συ αν πάρεις και το σηκώσουν.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 17, 2012, 12:28:06 μμ από Stelios »

Αποσυνδεδεμένος golum

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 609
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών-ωρομισθίων 2012-13
« Απάντηση #1125 στις: Ιούλιος 17, 2012, 12:26:26 μμ »
ο λογος που δε ζηταται ηφωτοτυπια της ταυτοτητας bitch ειναι οτι ο αριθμος της αναγραφεται στην αιτηση δηλωση κ με δεδομενο οτι αυτη ενεχει θεση υπευθυνης δηλωσης, τοτε καθισταται περιττο!οσον αφορα στην υπευθυνη δηλωση κ τα επικυρωμενα αντιγραφα, εδω κ πανω απο 10 χρονια διδεται το δικαιωμα στον πολιτη μεσω του 1599 να ΜΗΝ επικυρωνει τα φωτοαντιγραφα των δημοσιων εγγραφων που πρεπει να προσκομιζει σε υπηρεσιες κ αντ αυτου να επισυναπτει μια υπευθυνη δηλωση στην οποια θα δηλωνει ΥΠΕΥΘΥΝΑ κ γνωριζοντας τις συνεπειες του νομου για ψευδη δηλωση οτι τα αντιγραφα που εχει ειναι αντιγραφα των γνησιων!!αυτη ειναι κ η ουσια του νομου..η εμπιστοσυνη του κρατους στον πολιτη..
το μονο που θελω ειναι να τους δω να τρεχουν..

Αποσυνδεδεμένος golum

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 609
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών-ωρομισθίων 2012-13
« Απάντηση #1126 στις: Ιούλιος 17, 2012, 12:28:17 μμ »
οποιαδηποτε αλλη απαιτηση εκ μερους της διοικησης απλως τρεφει το ηδη ευτραφες τερας της γραφειοκρατιας..
το μονο που θελω ειναι να τους δω να τρεχουν..

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών-ωρομισθίων 2012-13
« Απάντηση #1127 στις: Ιούλιος 17, 2012, 12:35:26 μμ »
ρε παιδιά μια ερώτηση: το ΑΦΜ ή ο αριθμός ταυτότητας δεν αναγράφεται πουθενά πάνω στην αίτηση; δεν θα έπρεπε;

και τελικά τι απέγινε όσον αφορά τα μόρια από την επιτυχία στον προηγούμενο ΑΣΕΠ? ούτε αυτό φαίνεται στην αίτηση.

Αποσυνδεδεμένος Stelios

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3298
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών-ωρομισθίων 2012-13
« Απάντηση #1128 στις: Ιούλιος 17, 2012, 12:38:46 μμ »
Πρώτα πρώτα είναι στην αίτηση. Πρώτα γράφεις ΑΦΜ, μετά ΑΔΤ και μετά ονοματεπώνυμο κλπ

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών-ωρομισθίων 2012-13
« Απάντηση #1129 στις: Ιούλιος 17, 2012, 12:43:18 μμ »
ο λογος που δε ζηταται ηφωτοτυπια της ταυτοτητας bitch ειναι οτι ο αριθμος της αναγραφεται στην αιτηση δηλωση κ με δεδομενο οτι αυτη ενεχει θεση υπευθυνης δηλωσης, τοτε καθισταται περιττο!οσον αφορα στην υπευθυνη δηλωση κ τα επικυρωμενα αντιγραφα, εδω κ πανω απο 10 χρονια διδεται το δικαιωμα στον πολιτη μεσω του 1599 να ΜΗΝ επικυρωνει τα φωτοαντιγραφα των δημοσιων εγγραφων που πρεπει να προσκομιζει σε υπηρεσιες κ αντ αυτου να επισυναπτει μια υπευθυνη δηλωση στην οποια θα δηλωνει ΥΠΕΥΘΥΝΑ κ γνωριζοντας τις συνεπειες του νομου για ψευδη δηλωση οτι τα αντιγραφα που εχει ειναι αντιγραφα των γνησιων!!αυτη ειναι κ η ουσια του νομου..η εμπιστοσυνη του κρατους στον πολιτη..

και αν ο αριθμός της άλλαξε; ( γιατί πχ την έχασε; ). Το ΑΦΜ όπως και ο ΑΔΤ αναγράφονται στο Ολοκληρωμένο Σύστημα. Και καλά ο ΑΦΜ δεν αλλάζει, ο ΑΔΤ όμως μπορεί και να αλλάξει για ένα σωρό λόγους.

ο πολίτης μπορεί βεβαίως να υποβάλει την εν λόγω υπεύθυνη δήλωση. Αυτό όμως δεν απαλλάσσει τις Υπηρεσίες απο το να ελέγχουν τη γνησιότητα ή μη των κατατεθιμένων δικαιολογητικών. Ο έλεγχος της γνησιότητας είναι υποχρεωτικός για την υπηρεσία. Και άρα άλλα λόγια να αγαπιόμαστε η εμπιστοσύνη του κράτους στον πολίτη. ( ειδικά ΄οταν μιλάμε για το ελληνικό κράτος και τον έλληνα πολίτη).
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος geokir

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 72
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών-ωρομισθίων 2012-13
« Απάντηση #1130 στις: Ιούλιος 17, 2012, 01:04:58 μμ »
2 ερωτήσεις για ωρομίσθιος.

Αυτήν την στιγμή πληρώνω ΤΕΒΕ σαν ελεύθερος επαγγελματίας, μπορώ να κάνω την αίτηση για ωρομίσθιος έτσι; Η 2η είναι αν σαν ωρομίσθιος, έχω ασφάλιση τέτοια που να μπορώ να πάρω απαλλαγή από την ασφάλιση του ΤΕΒΕ αφού θα έχω ΙΚΑ;

Αποσυνδεδεμένος golum

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 609
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών-ωρομισθίων 2012-13
« Απάντηση #1131 στις: Ιούλιος 17, 2012, 01:07:01 μμ »
ουσιαστικα δε διαφωνουμε απλως εφοσον ο υπαλληλος ειναι υποχρεωμενος να ελεγξει την ταυτοτητα του πολιτη λειτουργωντας ως εκπροσωπος του κρατους, πιστοποιει κ την ταυτοποιηση αριθμου ταυτοτητας κ κατοχου...το αν εχει χασει καποιος την ταυτοτητα του ειναι διαφορετικη περιπτωση κατα την οποια ο αιτων ΟΦΕΙΛΕΙ να δηλωσει μεσω δηλωσης..εγω αναφερομαι σε περιπτωσεις κατα τις οποιες ο ΑΔΤ παραμενει ο ιδιος..ως προς την εμπιστοσυνη εννοειται αναφερομουν στη λογικη του νομου κ οχι στην απογοητευτικη πραγματικοτητα...
το μονο που θελω ειναι να τους δω να τρεχουν..

Αποσυνδεδεμένος golum

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 609
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών-ωρομισθίων 2012-13
« Απάντηση #1132 στις: Ιούλιος 17, 2012, 01:11:33 μμ »
2 ερωτήσεις για ωρομίσθιος.

Αυτήν την στιγμή πληρώνω ΤΕΒΕ σαν ελεύθερος επαγγελματίας, μπορώ να κάνω την αίτηση για ωρομίσθιος έτσι; Η 2η είναι αν σαν ωρομίσθιος, έχω ασφάλιση τέτοια που να μπορώ να πάρω απαλλαγή από την ασφάλιση του ΤΕΒΕ αφού θα έχω ΙΚΑ;

για ασφαλεις πληροφοριες απευθυνσου στο ταμειο σου..θα ξερουν σιγουρα καλυτερα
το μονο που θελω ειναι να τους δω να τρεχουν..

Αποσυνδεδεμένος eva7

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1415
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών-ωρομισθίων 2012-13
« Απάντηση #1133 στις: Ιούλιος 17, 2012, 01:12:15 μμ »
Εγω αλλαξα διευθυνση αλλα δεν μου ζητησαν υπευθυνη δηλωση.ΤΙ ΚΑΝΩ??? Το αλλο λαθος που μου εκαναν διορθωθηκε σημερα. Με κουρασαν..Θα βρω μπελα χωρις υπευθυνη δηλωση για αλλαγη κατοικιας??? Συγγνωμη για το ατονο συστημα αλλα δεν λειτουργει το πληκτρο... :'(

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159568
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 368
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 22
Επισκέπτες: 339
Σύνολο: 361

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.087 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.