*

Αποστολέας Θέμα: (Α)διαφάνεια στις προσλήψεις ωρομισθίων ΠΕ02  (Αναγνώστηκε 20665 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
(Α)διαφάνεια στις προσλήψεις ωρομισθίων ΠΕ02
« στις: Αύγουστος 08, 2007, 02:27:07 πμ »
Ελα μου, ντε και μετά πως θα ξέρει κάποιος αν πλησιάζει η σειρά του στις περιοχές που έχει δηλώσει? Και αν "δεν τον βρουν στο τηλέφωνο"? Δεν πειράζει μωρε του χρόνου!!!
Να΄σαι καλά. Σε ευχαριστώ πολυ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πιθανότητες για αναπλήρωση/ωρομισθία ΠΕ 02.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:07:04 »

Αποσυνδεδεμένος Syllas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1893
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ένας φακίρης, πολλοί φουκαράδες
    • Προφίλ
Απ: Πιθανότητες για αναπλήρωση/ωρομισθία ΠΕ 02.
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 08, 2007, 02:44:16 πμ »
Έτσι λοιπόν το σύστημα δεν μπορεί να έχει παράθυρα στην αναπλήρωση και τρύπησε στην ωρομισθία. Πάντα βρίσκουν ένα τρόπο. Όταν μου λένε οι δικοί μου 'ε, περνάνε με μέσον' τους λέω 'μα δε χρειάζεται να ψάχνουν δύσκολα μέσα και να κοπιάζουν να διαβάζουν, σε άλλα συστήματα τρυπώνουν, πιο εύκολα, σπάνε θέσεις αναπληρωτών και τις δίνουν στα δικά τους άτομα'.
'Ζύμωσε εμάς τους Έλληνες
πάλι από την αρχή
με φιλίας χυλό και με συμπόνια
πιο ήρεμη γέμισε τη σκέψη μας' Αριστοφάνης, Ειρήνη, 995.

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πιθανότητες για αναπλήρωση/ωρομισθία ΠΕ 02.
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 08, 2007, 03:06:50 πμ »
Kατά τ'αλλα όπου και να το πεις σου λένε ότι η σειρά στον  πίνακα δεν παραβιάζεται. Αφού στους ωρομισθίους δεν μπορείς να το ελέγξεις. Κάτι δεν πρέπει να κάνουμε γι'αυτό?

Αποσυνδεδεμένος pariel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 954
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Για να πετύχεις, μην παίρνεις τίποτε προσωπικά
    • Προφίλ
Απ: Πιθανότητες για αναπλήρωση/ωρομισθία ΠΕ 02.
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 08, 2007, 12:30:59 μμ »
Ευχάριστα νέα για τους ωρομίσθιους προμηνύει το άρθρο του Κάτσικα στο alfavita.
http://www.alfavita.gr/anakoinoseis/anak20070808b.php

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πιθανότητες για αναπλήρωση/ωρομισθία ΠΕ 02.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:07:04 »

Αποσυνδεδεμένος shide

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 177
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πιθανότητες για αναπλήρωση/ωρομισθία ΠΕ 02.
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 08, 2007, 01:02:01 μμ »
Οσον αφορά στην πρόσθετη χρειάζεται επιμονή και θράσος! πέρυσι στην περιφέρεια μου προσελήφθη φιλόλογος στην πρόσθετη δις αποτυχούσα στο ασέπ αλλά με γονείς εκπαιδευτικούς!!! Και φυσικά εγώ τίποτα.... >:( Εφέτος όμως επειδή έχω συγκεντρώσει γύρω στα 20 μόρια από ασέπ και παίζεται αναπλήρωση για του χρόνου ειλικρινά θα γίνει η μάχη του Δράμαλη αν τολμήσουν τα ίδια!! Παιδιά είναι ο μόνος τρόπος! Αφήστε τις ντροπές , διότι όσο εμείς δειλιάζουμε οι επιτήδειοι χορεύουν.......

Αποσυνδεδεμένος aris 79

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πιθανότητες για αναπλήρωση/ωρομισθία ΠΕ 02.
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 08, 2007, 01:52:35 μμ »
καλήμερα... είμαι καινούριος στο forum αν και σας διαβάζω πολύ καιρό. Ανήκω κι εγώ στην εκτεταμένη " τυχερή " ομάδα των επιτυχόντων του ασεπ που τραβάνε τα μαλλιά τους με αυτά που συμβαίνουν στους κλάδους των εκπαιδευτικών . Ήμουν επιτυχών στον ασεπ του 2005 μα και σε αυτόν που έγινε φέτος... Η σειρά κατάταξής μου και τις δύο φορές -ιδίως το 2005- ήταν αρκετά καλή, αλλά κάτω από τους τελευταίους διοριστέους, όπως και σε πολλά άλλα παιδιά από το forum... Μπήκα λοιπόν κι εγώ στη διαδικασία -την εξόχως άχαρη- να μετράω μόρια, να βγάζω σειρές, να τηλεφωνώ σε δευτεροβάθμιες για να μάθω σε τι σειρά κλήθηκε ο τελευταίος ωρομίσθιος στη περιφέρεια μου πέρυσι και κυρίως,όπως θα συμβαίνει και σε πολλούς από εσάς να σπάω τα νεύρα στους γύρω μου με την διαρκή εμμονή μου να ασχολούμαι με τα μόρια και με το αν ο αριθμός τους θα μπορούσε να είναι τέτοιος ώστε να ικανοποιήσει μία κλήση σε κάποιο δημόσιο σχολείο (μια ασχολία τέτοια με τα μόρια που έφτανε μέχρι σημείο παρεξηγήσεως...)
 Καθώς λοιπόν μετρούσα τα μόρια, μου τηλεφωνεί ένας φίλος και μου λέει πως ο τάδε γνωστός μας από το πανεπιστήμιο, είναι στο χ- δυσπρόσιτο σχολείο από πέρυσι ενώ,όπως κοίταξα, ήταν αποτυχών στο διαγωνισμό του ασεπ και χωρίς φυσικά να ανήκει σε καμιά από τις γνωστές κατηγορίες ή να είναι σε ΣΜΕΑ, Σιβιτανίδειους  ή άλλα τέτοια ... Κι έμεινα με τα μόρια στο χέρι (συγχωρέστε με)...
Συνάδελφοι χωρίς να θέλω να παίξω τον αιθεροβάμονα ή τον αγωνιστή νομίζω πως κάποια τέτοια παραδείγματα πρέπει να μας κάνουν να διεκδικήσουμε κάποια πράγματα που είναι αναφαίρετα δικαιώματα μας κάπως πιο συλλογικά και δυναμικά. Τα βύσματα και τα μέσα μάλλον είναι πολλοί παραπάνω από όσοι εμείς νομίζουμε.Και αυτοί οι κύριοι και οι κυρίες μας  ρίχνουν ΟΛΟΥΣ πολλές πολλές θέσεις πιο χαμηλά από εκεί που θα έπρεπε να είμαστε... Άνθρωποι που δούλευαν και που συνάμα ξημεροβραδιάζονταν πάνω από την τεράστια ύλη του ασεπ, πρέπει να ανταμείβονται και ανάλογα για τον αγώνα τους αυτό, που θέλει  αυταπάρνηση πολλή και θυσίες.
  Είχα μάθει για μια συνάντηση τον Μάη που είχε γίνει και νομίζω πως είναι προς μια πολύ σωστή βάση για να συζητήσουμε εκτεταμένα κάποια πράγματα για τον κλάδο μας... Θα χαιρόμουν πολύ να επαναληφθεί.  Περιμένω και κάποιες ιδέες από εσάς και σας ευχαριστώ πολύ για τη συντροφιά στις δύσκολες στιγμές της αναμονής που περάσαμε και διαρκώς περνάμε...       

eleftheria

  • Επισκέπτης
Απ: Πιθανότητες για αναπλήρωση/ωρομισθία ΠΕ 02.
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 08, 2007, 01:59:15 μμ »
Καλωσόρισες!

Για όσους "συμπάσχουν" μαζί μας...

http://www.pde.gr/forum/index.php?topic=2401.0

http://www.pde.gr/forum/index.php?topic=2401.0


Σύντομα θα ανεβάσω και το link της ιστοσελίδας του συλλόγου αδιορίστων νομού Λέσβου (όσα πατριωτάκια προσέλθετε!)

Αποσυνδεδεμένος aris 79

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πιθανότητες για αναπλήρωση/ωρομισθία ΠΕ 02.
« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 08, 2007, 02:31:22 μμ »
Μαζί σας ... Η ημερομηνία συνάντησης μάλλον είναι και η ιδανικότερη ... Νομίζω πως την συμμετοχή μας στη νέα προσπάθεια αυτή την οφείλουμε όλοι πρωτίστως στον εαυτό μας...
Έχω καλές ελπίδες γι αυτό που ξεκινα...
ΥΓ : Ο γνωστός που ανέφερα πιο πάνω πήρε θέση αναπληρωτή σε δυσπρόσιτο,ούτε καν ωρομισθίου... Όχι παίζουμε δηλαδή, ή βάζεις ή δε βάζεις βύσμα...


Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Πιθανότητες για αναπλήρωση/ωρομισθία ΠΕ 02.
« Απάντηση #8 στις: Αύγουστος 08, 2007, 02:37:24 μμ »
Γειτονακια ειμαστε rica.απο Xίο καταγομαι.Υπάρχει κανεις να ανεβάσει το link της ιστοσελίδας συλλόγου αδιοριστων νομού Χίου. εγω απο κομπιουτερ εχω μεσανυχτα,μολις που ξέρω τα πολύ βασικά.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Πιθανότητες για αναπλήρωση/ωρομισθία ΠΕ 02.
« Απάντηση #9 στις: Αύγουστος 08, 2007, 02:45:23 μμ »
Στον πίνακα αναπληρωτών υπάρχει μια περίπτωση με 17,... μόρια από προϋπηρεσία σε ιδιωτικό. Για να μπει όμως κάποιος στον πίνακα πρέπει να έχει απολυθεί έχοντας συμπληρώσει  τουλάχιστον 20 πλήρεις μήνες (με 18 ώρες/εβδομάδα) στο ιδιωτικό, δηλαδή δεν είναι δυνατόν να έχει κάτω από 20 μόρια ιδιωτικής προϋπηρεσίας.

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πιθανότητες για αναπλήρωση/ωρομισθία ΠΕ 02.
« Απάντηση #10 στις: Αύγουστος 08, 2007, 02:59:41 μμ »
Ioanna μου, επειδή με ενδιαφέρει αυτό δεν μπορεί να μην είχε πλήρη υπηρεσία και να πήρε λιγοτερα μόρια στη διετία? Και αν ήταν από παλιότερα ωρομισθιος στο δημόσιο δεν μπορεί να ήταν από παλιά στον πίνακα, να του βάλαν και τα μόρια από το ιδιωτικό? Δηλαδή αν κάποιος είχε προυπηρεσία πριν το ιδιωτικό και κάποιος άλλος όχι είναι στην ίδια μοιρα μετά το ιδιωτικό? Τι γίνεται σε αυτες τις περιπτώσεις?

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Πιθανότητες για αναπλήρωση/ωρομισθία ΠΕ 02.
« Απάντηση #11 στις: Αύγουστος 08, 2007, 03:09:33 μμ »
Kellykou, πρέπει να έχει συμπληρώσει τουλάχιστον 2 χρόνια (το έτος στο ιδιωτικό είναι 10 μήνες) με πλήρες ωράριο ή περισσότερα χρόνια με μειωμένο ωράριο, ώστε με την αναγωγή να βγαίνουν 20 μήνες.
Αν μπει κάποιος στον πίνακα με ιδιωτική προϋπηρεσία και έχει (πριν δουλέψει στο ιδιωτικό) και προϋπηρεσία στο δημόσιο, μετράει μόνο του ιδιωτικού.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 08, 2007, 03:20:26 μμ από ioanna89 »

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Πιθανότητες για αναπλήρωση/ωρομισθία ΠΕ 02.
« Απάντηση #12 στις: Αύγουστος 08, 2007, 03:17:16 μμ »
Από τη φετινή εγκύκλιο για τους αναπληρωτές:

δ. Από τις διατάξεις της παρ.6 του ίδιου άρθρου του ως άνω νόμου ορίζεται ότι ιδιωτικοί εκπαιδευτικοί, που απολύονται αποκλειστικά και μόνο για κατάργηση των ιδιωτικών σχολικών μονάδων, τάξεων ή τμημάτων ή με καταγγελία της σύμβασης εργασίας, εφόσον συμπληρώνουν στην ίδια σχολική μονάδα κατά την ημέρα της απόλυσης συνεχή υπηρεσία τουλάχιστον δύο σχολικών ετών με πλήρες εβδομαδιαίο ωράριο ή με αναγωγή αυτού στο υποχρεωτικό και με σειρά που εξαρτάται από το χρόνο αυτής της υπηρεσίας, εγγράφονται στους πίνακες αναπληρωτών και ωρομίσθιων εκπαιδευτικών των παρ.2 και 5 του άρθρου 6 του Ν.3255/2004, ήτοι στους πίνακες με πραγματική προϋπηρεσία για μόνιμο διορισμό και στους πίνακες για πρόσληψη αναπληρωτών.
Δεν προσμετράται για την εγγραφή τους στους πίνακες αυτούς τυχόν προϋπηρεσία τους στη δημόσια εκπαίδευση, προηγούμενη της ιδιωτικής, με οποιαδήποτε σχέση και αν παρασχέθηκε.
Δυνατότητα εγγραφής στους πίνακες αυτούς δεν έχουν οι ιδιωτικοί εκπαιδευτικοί των οποίων η σχέση εργασίας λύεται λόγω παραίτησης.
ΕΠΙΣΗΜΑΝΣΗ: ΄Οσοι ιδιωτικοί εκπαιδευτικοί εγγράφονται στον πίνακα αναπληρωτών δεν μπορούν να διορισθούν σε θέσεις μόνιμων εκπαιδευτικών κατά τις διατάξεις της παρ.2 του άρθρου 6 του Ν.3255/2004 πριν συμπληρώσουν υπηρεσία αναπληρωτή ή ωρομισθίου σε δημόσια σχολεία επί δύο τουλάχιστον πλήρη διδακτικά έτη από την εγγραφή τους στον πίνακα.

Αποσυνδεδεμένος Syllas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1893
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ένας φακίρης, πολλοί φουκαράδες
    • Προφίλ
Απ: Πιθανότητες για αναπλήρωση/ωρομισθία ΠΕ 02.
« Απάντηση #13 στις: Αύγουστος 08, 2007, 03:19:58 μμ »
Μεγάλος κλάδος, παρανομίες πολλές και δύσκολο να τα ελέγξεις. Σε μικρότερους κλάδους οι περισσότεροι γνωρίζονται και παρανομίες πολύ δύσκολα γίνονται απ' ό,τι ξέρω. έχω ακούσει να γνωρίζουν πχ τα άτομα που είναι πρίν από κάποιον, αν δουλεύουν σε φροντιστήρια και παρακολουθούν όνομα-όνομα τη σειρά τους.
ioanna89, όταν θα φωνάξουν τους ωρομίσθιους δεν θα ανακοινωθούν κάπου τα ονόματά τους, ώστε να τα ελέγξουμε τα άτομα αυτα πόσα μόρια έχουν στον πίνακα αναπληρωτών; Για να προλάβουμε στην αρχή πριν ξεκινήσουν. Αν δεν ανακοινώνονται τα ονόματά τους πολύ δύσκολο...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159811
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 554
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 438
Σύνολο: 444

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.064 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.