*

Αποστολέας Θέμα: Εξέταση Φυσικώς Αδυνάτων στις Πανελλήνιες  (Αναγνώστηκε 70084 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Εξέταση Φυσικώς Αδυνάτων στις Πανελλήνιες
« Απάντηση #56 στις: Ιούνιος 01, 2012, 07:41:22 μμ »
γιατί γενικεύεις;
Ναι στην δική μου περίπτωση όπως προανέφερα αλλά φαίνεται δεν το διάβασες, ευτυχώς ΤΑ ΠΑΝΤΑ τα παιδιά τα είχαν γραπτά. Οπότε δεν μπήκαμε στην διαδικασία του διαλόγου που κατεμε κρύβει πολλά.

Ξέρω όμως περίπτωση από άλλη επιτροπή όπου ο υποψήφιος είπε προφορικά τι θα κάνει, χωρίς να μπει σε λεπτομέρειες και πήρε τις 25 μονάδες, όπου ο αντίστοιχος μαθητής που εξετάζεται γραπτά αν δεν μπει στις λεπτομέρειες ΔΕΝ θα έπερνε 25 μονάδες. Δεν είναι άδικο αυτό;

και καλά κανει και εξετάζεται ο δυσλεκτικός καταυτόν τον τρόπο και παίρνει το 25άρι, όχι όμως να διεκδικεί τις ίδιες θέσεις με τον άλλον τον κακόμοιρο που ιδρώνει για να λύσει την άσκηση.

Γιατί είναι τόσο παράλογο να ορίζονται επιπλέον θέσεις για τα άτομα αυτά; Υπέρ τους είναι χωρίς να αδικείται κανένας!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 01, 2012, 07:44:58 μμ από killbill »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εξέταση Φυσικώς Αδυνάτων στις Πανελλήνιες
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:55:01 »

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Εξέταση Φυσικώς Αδυνάτων στις Πανελλήνιες
« Απάντηση #57 στις: Ιούνιος 01, 2012, 07:44:55 μμ »
Όσο για τις ειδικές κατηγορίες....οι λόγοι που υπάρχουν είναι οικονομικοί (για τις οικογένειες) και πολιτικοί (για τους μουσουλμάνους της Θράκης).

Όμως, για λόγους αξιοκρατίας, αντικειμενικότητας και ισότητας θα έπρεπε:
α) οι οικονομικοί λόγοι να λύνονται με οικονομικούς τρόπους,
β) οι πολιτικοί λόγοι να λύνονται με πολιτικούς τρόπους.
Οποιαδήποτε πριμοδότηση, ακόμα κι αν δεν γίνεται εις βάρος των υπόλοιπων, σε βαθμολογίες κλπ, αλλοιώνει το ελάχιστο επίπεδο που θα πρέπει να έχει ο καθένας που επιλέγει κάποιον τομέα σπουδών στη συνέχεια.
Ελπίζω να καταλαβαίνουμε όλοι τους κινδύνους που υπάρχουν με τέτοιες πολιτικές "ειδικών κατηγοριών".
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Εξέταση Φυσικώς Αδυνάτων στις Πανελλήνιες
« Απάντηση #58 στις: Ιούνιος 01, 2012, 07:49:21 μμ »
Όσο για τις ειδικές κατηγορίες....οι λόγοι που υπάρχουν είναι οικονομικοί (για τις οικογένειες) και πολιτικοί (για τους μουσουλμάνους της Θράκης).

Όμως, για λόγους αξιοκρατίας, αντικειμενικότητας και ισότητας θα έπρεπε:
α) οι οικονομικοί λόγοι να λύνονται με οικονομικούς τρόπους,
β) οι πολιτικοί λόγοι να λύνονται με πολιτικούς τρόπους.
Οποιαδήποτε πριμοδότηση, ακόμα κι αν δεν γίνεται εις βάρος των υπόλοιπων, σε βαθμολογίες κλπ, αλλοιώνει το ελάχιστο επίπεδο που θα πρέπει να έχει ο καθένας που επιλέγει κάποιον τομέα σπουδών στη συνέχεια.
Ελπίζω να καταλαβαίνουμε όλοι τους κινδύνους που υπάρχουν με τέτοιες πολιτικές "ειδικών κατηγοριών".


Δεν το δευκρίνησα (και κακώς) αλλά είμαι κατά των όποιων παρόμοιων πολιτικών! Δεν γίνεται έτσι ούτε εξωτερική (ή εσωτερική) πολιτική, ούτε κοινωνική πολιτική
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Εξέταση Φυσικώς Αδυνάτων στις Πανελλήνιες
« Απάντηση #59 στις: Ιούνιος 01, 2012, 07:58:22 μμ »
Με την ιδια λογική βρε Killbill μπορεί και κάποιος καθηγητής να βοηθήσει παιδιά μέσα στην τάξη (έχω πολλά παραδείγματα) ή να τους πεί μια μ....α και να τους μπερδέψει απίστευτα (έγινε όταν έδινα εγώ πανελλαδικές, έκανα μια ερώτηση, έκρινε ο επιτηρητής σωστό να μην κάνει ερώτημα στο υπουργείο είπε μ...α)....

Αυτό που ξέρω εγώ είναι ότι η προφορική εξέταση κακώς θεωρείται εύκολη!!!!!! Θεωρείς ότι ο δυσλεκτικός δεν ιδρώνει για να λύσει την άσκηση και για να πει το σκεπτικό του;;;;; Αν το θεωρείς αυτό έχεις πολύ μεγάλο λάθος και θα πρότεινα να διαβάσεις μερικά βιβλία πάνω στη δυσλεξία για να καταλάβεις πώς λειτουργούν οι δυσλεκτικοί. Επίσης, όπως έχω πει, η μητέρα μου ήταν για χρόνια εξετάστρια φυσικώς αδυνάτων (σε φιλολογικά, που επίσης υπάρχει πρόβλημα με ορθογραφία που μπορεί να αλλάξει τα πάντα). Και όμως, αν υπάρχει καλή θέληση και διάθεση, η εξέταση γίνεται αντικειμενικότατα, χωρίς να αδικείται κανένας!!!!!!!

Επίσης, το ότι εξέτασες εσύ "σωστά" δεν σημαίνει ότι όλοι οι άλλοι εξετάζουν "λάθος". Σου είπα και πριν, αρμόδιος είναι ο σύμβουλος ειδικής αγωγής. Όλες τις απορίες που είχες μπορούσε να σου τις λύσει και να μην μπαίνεις σε όλη τη διαδικασία αμφισβήτησης και αναζήτησης.

Τέλος, οι πλαστές γνωματεύσεις θέλω να πιστεύω ότι αν υπάρχουν είναι ελάχιστες. Και στην τελική, εσύ πώς κρίνεις αν ένας μαθητής έχει ή δεν έχει πρόβλημα; Τόσα χρόνια στην ΕΑ και μόνη μου δεν μπορώ να κρίνω. Εσύ τα καταφέρνεις χωρίς καμία κατάρτιση όπως είπες;;;;

Προσωπικά και μόνο που ανέλαβες να είσαι εξεταστής το θεωρώ τελείως ανέυθυνο από μέρους σου. Είπαμε γίνεται μπάχαλο στην εκπαίδευση, αλλά καλό είναι να μην το επιτείνουμε όταν είμαστε άσχετοι προς το αντικείμενο!
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εξέταση Φυσικώς Αδυνάτων στις Πανελλήνιες
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:55:01 »

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Εξέταση Φυσικώς Αδυνάτων στις Πανελλήνιες
« Απάντηση #60 στις: Ιούνιος 01, 2012, 08:19:46 μμ »
Όχι βέβαια, φυσικά και δεν μπορώ να κρίνω αν ένας μαθητής έχει ή δεν έχει πρόβλημα. Αυτό το κρίνουν άλλοι ειδικοί. Δική μου δουλειά είναι να τον εξετάσω σύμφωνα με την νομοθεσία προφορικά, θεωρώντας ότι για να είναι εδώ έχει πρόβλημα.

ΚΑΝΕΝΑΣ από όσους εξετάζουν εδώ και χρόνια τους φυσικώς αδυνάτους, τουλάχιστον στις περισσότερες επαρχιακές πόλεις, δεν έχει κάποια κατάρτιση πάνω σε φυσικώς αδυνατους μαθητές. Μπορεί στα μεγάλα αστικά κέντρα να βρίσκουν ικανό αριθμό εξεταστών καταρτισμένων.

Το θεωρώ τιμή μου ως εκπαιδευτικός που εξέτασα και συμμετείχα σε αυτήν την διαδικασία. Θέλω να αποκτώ εμπειρίες στην εκπαίδευση. Ο πρόεδρος της επιτροπης με ευχαρίστησε και μου έδωσε συγχαρητήρια που δέχτηκα να συμμετάσχω τη στιγμή που είχε πάρει τηλέφωνο γύρω στα 20 άτομα πριν από εμένα και ΟΛΟΙ είχαν αρνηθεί και πίστεψέ με , όχι επειδή δεν είναι καταρτισμένοι!

Δεν είναι όλοι καταρτισμένοι όπως εσύ και ειδικά στην επαρχία δεν μπορείς να βρεις εύκολα ειδικούς. Τι κάνεις τότε; Προσπαθείς να μάθεις και να ενδιαφερθείς για το πως να εξετάσεις σωστά και να κάνεις το καθήκον που σου ανέθεσαν πιο υπέυθυνα, ανατρέχεις σε πηγές στο ίντερνετ διαβάζεις κάποια βιβλία ρωτάς άλλους που εξέτασαν τα προηγούμενα χρόνια στην ίδια ειδικότητα και τέλος ρωτάς σε αυτό το forum! Αλλά το τελευταίο βλέπω ότι είναι πολύ αποθαρρυντικό....δυστυχώς. Αντί να ενθαρύνεται τέτοια προσπάθεια με θεωρούν ανεύθυνο που το ανέλαβα.
Θεωρώ πολύ υπεύθυνη τη στάση μου, εξυπηρέτησα μια κατάσταση στη φτωχή επαρχιακή πόλη που διαμένω και απέκτησα μια πολύ χρήσιμη εμπειρία. Δεν παύω να ψάχνω, να ερευνώ και να ρωτάω για το πως μπορεί αυτή η εξέταση να γίνει ακόμα πιο σωστή, ώστε του χρόνου να είμαι πιο καλά προετοιμασμένος.

Δεν δέχομαι τους χαρακτηρισμούς σου "ανεύθυνος" και "άσχετος με το αντικείμενο". Τους θεωρώ προσβλητικούς. Δηλαδή όποιος δεν ξέρει κάτι και προσπαθει να μάθει είναι ανεύθυνος; Πρέπει να έχεις Master για να είσαι υπεύθυνος; Μπορεί κατά την άποψή σου ναι. Σεβαστή. Μην προσβάλεις όμως όσους θέλουν να μάθουν και θέλουν να μαθαίνουν συνεχώς
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 01, 2012, 08:24:22 μμ από killbill »

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Εξέταση Φυσικώς Αδυνάτων στις Πανελλήνιες
« Απάντηση #61 στις: Ιούνιος 01, 2012, 08:24:37 μμ »

Δεν είναι όλοι καταρτισμένοι όπως εσύ και ειδικά στην επαρχία δεν μπορείς να βρεις εύκολα ειδικούς. Τι κάνεις τότε; Προσπαθείς να μάθεις και να ενδιαφερθείς για το πως να εξετάσεις σωστά και να κάνεις το καθήκον που σου ανέθεσαν πιο υπέυθυνα, ανατρέχοντας σε πηγές στο ίντερνετ διαβάζοντας κάποια βιβλία και ρωτώντας σε αυτό το forum!

Τον πιο άμεσα υπεύθυνο όμως δεν τον ρώτησες!!!! Σύμβουλος ειδικής αγωγής!!!!!! Θα σου απαντούσε υπεύθυνα και θα σου έλυνε τις απορίες σου και τα πιθανά σου λάθη.

Όσο για την κατάρτιση...και γω σε επαρχιακή πόλη είμαι (και πολύ φτωχή μάλιστα), αλλά κάθε χρόνο όσοι είναι εξεταστές περνάνε και μια βόλτα από το ΚΕΔΔΥ έτσι για μια ενημέρωση....

Βλέπεις, οι "άχρηστοι" και "τεμπέληδες" εκπαιδευτικοί (όπως συλλήβδην χαρακτηρίζεις τους συναδέλφους σου) βρίσκουν τρόπους για έγκυρη ενημέρωση και όχι μόνο μέσα από φόρα όπου ο καθένας μπορεί να πει το μακρύ του και το κοντό του.
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Εξέταση Φυσικώς Αδυνάτων στις Πανελλήνιες
« Απάντηση #62 στις: Ιούνιος 01, 2012, 08:43:14 μμ »
χαίρομαι! εμείς δυστυχώς δεν έχουμε τέτοια ενημέρωση. Βασικά μας καλούν 1 μέρα πριν την εξέταση για λόγους διαφάνειας!!!!!!! ώστε να μην μαθευτεί ποιός θα εξετάζει προφορικά.

Οπότε όπως καταλαβαίνεις δεν είχα και τον χρόνο να συμβουλευτω τον σύμβουλο. Και η πιο γρήγορη λύση ήταν το forum. Ευχαριστώ για την συμβουλή σου , θα την ακολουθήσω!

Το "τεμπέληδες" το ανέφερα για συγκεκριμένους συναδέλφους που έχουν συγκεκριμένη συμπεριφορά την οποία εξήγησα και όλοι συμφωνούν μαζί μου ότι κάτι τέτοιοι δεν έχουν θέση στην εκπαίδευση. Δεν το είπα για το σύνολο των εκπαιδευτικών, και δεν καταλαβαίνω γιατί έχεις την τάση να γενικεύεις.

Καλό θα ήταν εδώ στο forum να βοηθάμε το ένα μέλος το άλλο.
Αυτό που περίμενα είναι να μου παραθέσετε κάποια χρήσιμα Links να μου προτείνετε καποια βιβλία σχετικά με τον τρόπο εξέτασης δυσλεκτικών στα Μαθηματικά, να καταθέσετε παρόμοιες εμπειρίες σας και όχι να με αποθαρρύνετε αποκαλώντας με ανεύθυνο που ανέλαβα να εξετάσω φυσικώς αδυνάτους μαθητές,ή ότι βαριέμαι να κάνω ένα σχετικό μεταπτυχιακό για να μην ξεβολευτώ από την πόλη που μένω λες και έχω τα χρήματα για τα δίδακτρα, λες και έχω τα χρήματα να πληρώσω διαμονή σε άλλη πόλη, λες και μου παρέχεται η δυνατότητα να μετακομοίσω με την οικογενειά μου.

δεν καταλαβαίνω γιατί αυτή η επίθεση, η αποθάρρυνση, γιατί αυτή η στάση τέλος πάντων. Δεν έχουμε όλοι μεταπτυχιακά στην ειδική αγωγή, τι να κάνουμε. Είμαστε ανεύθυνοι?

τέλος πάντων, αν θέλετε να βοηθήσετε καλώς, αλλιώς μην το κουράζετε άλλο

Αποσυνδεδεμένος vasbio

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 736
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εξέταση Φυσικώς Αδυνάτων στις Πανελλήνιες
« Απάντηση #63 στις: Ιούνιος 01, 2012, 08:43:22 μμ »
Πόσοι καταρτισμένοι στην ειδική αγωγή (και ταυτόχρονα εργαζόμενοι στη δημόσια εκπαίδευση που να έχουν κάνει και το μάθημα μία από τις 3 τελευταίες χρονιές) π.χ. Βιολόγοι υπάρχουν σε μια πόλη των 50.000 κατοίκων; Γιατί στο δικό μας βαθμολογικό χρειαζόταν 3 επιτροπές  , άρα 9 βαθμολογητές. Υπολογίστε 5 Λύκεια , και βγάλτε μου από που θα βρεθούν όχι καταρτισμένοι στην ειδική αγωγή βαθμολογητές , αλλά απλά βαθμολογητές. Να θυμίσω απλά ότι το μάθημά  μας είναι μονόωρο στις 3 τάξεις (από πέρισυ και στην Α΄) του Λυκείου με δίωρη μόνο την Κατεύθυνση της Γ΄ , και ν΄αναφέρω ότι σπανίως συμπληρώνουμε ωράριο σε ένα σχολείο! Όποιος λοιπόν αναφέρει για εξειδικευμένους στην ειδική αγωγή εξεταστές φυσικώς αδυνάτων(που να έχουν διδάξει και το μάθημα) βρίσκεται απλά εκτός ελληνικής πραγματικότητας. Το να φέρεις βαθμολογητές φυσικώς αδυνάτων από τους άλλους δύο νομούς που ανήκουν στο ίδιο βαθμολογικό κέντρο (οι οποίοι επίσης δεν θα είναι καταρτισμένοι στην ειδική αγωγή) με αποστάσεις της τάξης των60 χλμ συνηθως αποφεύγεται...Από γειτονικές πολεις του ίδιου νομού όπου οι αποστάσεις είναι μικρότερες , κάποιες φορές γίνεται. Γενικά προτιμούν οι συντονιστές να κρατούν τους μακρινούς για το μεγάλο όγκο των γραπτών.
Η εκπρόσωπος του ΚΕΔΔΥ  ήταν παρούσα και άκουσε τις οδηγίες των συντονιστών χωρίς να παρέμβει. Απλά μας συστήθηκε. Αυτό δεν το θεωρώ κακό , προφανώς οι οδηγίες των συντονιστών μάλλον ήταν επαρκείς.

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Εξέταση Φυσικώς Αδυνάτων στις Πανελλήνιες
« Απάντηση #64 στις: Ιούνιος 01, 2012, 08:47:38 μμ »
συμφωνώ με vasbio.
ΈΤσι είναι η πραγματικότητα δυστυχως. Και εμάς μας έγινε ένα τεταρτάκι μια ενημέρωση το ίδιο το πρωινό λίγο πριν την εξέταση απο μια υπεύθυνη των ΚΕΔΔΥ. Εγώ την ρώτησα σχετικά με τα Μαθηματικά που έχουν μια ιδιαιτερότητα όσον αφορά την προφορική εξέταση (δεν είναι όπως η Ιστορία), και μου είπε "δεν είμαι Μαθηματικός δεν μπορώ να ξέρω, εγώ μιλάω γενικά τώρα για όλες τις ειδικότητες".

Άρα ποιός είναι ο υπεύθυνος που θα έπρεπε να αναλάβει την εξέταση; ΣΤον νομό μας και εμείς 3 επιτροπές είχαμε. Τουλάχιστον να υπήρχε 1 καταρτισμένος να καταρτίσει τους υπόλοιπους!! αλλα ούτε αυτός δεν υπηρχε.
Όχι όμως να θεωρούμαστε ανεύθυνοι και άσχετοι που αναλάβαμε αυτό το καθήκον. Είναι τουλάχιστον απαξιωτικό και προσβλητικό.

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Εξέταση Φυσικώς Αδυνάτων στις Πανελλήνιες
« Απάντηση #65 στις: Ιούνιος 01, 2012, 08:52:24 μμ »
Θεωρώ ότι οι περισσότεροι συνάδελφοι σου πρόσφεραν και εμπειρίες και πρακτική βοήθεια.

Επέμενες ότι δεν μπορεί να γίνει προφορική εξέταση. Σου το εξήγησαν πώς γίνεται. Επέμενες ότι δεν μπορεί. Σου το ξαναεξήγησαν. Επιμένεις ακόμα και προχωράς επιπλέον μιλώντας υποκειμενική εξέταση, προτείνοντας διακρίσεις κλπ κλπ


Επίσης, δεν θυμάμαι κανείς να πρότεινε μεταπτυχιακό.....εξειδίκευση ναι! Και το πρέπον θα ήταν να γίνεται σε όλους αλλά από τη στιγμή που δεν γίνεται, το πρέπον είναι να ψάχνεις να βρεις το αρμόδιο σύμβουλο ή τα ΚΕΔΔΥ!

Όσο για το ότε ενημερώθηκες...από ό,τι βλέπω οι απορίες σου ήταν πολύ πριν την εξέταση των μαθηματικών.... άρα ακόμα και αν δεν γνώριζες ότι σίγουρα θα είσαι εξεταστής, τις ενημερώσεις από τους αρμόδιους μπορούσες άνετα να τις κάνεις (υπάρχει και μια συσκευή που λέγεται τηλέφωνο) και δεν είναι ανάγκη να σε καλέσουν τα ΚΕΔΔΥ (άλλωστε και γω δεν είπα ότι τους καλούμε, είπα ότι περνάνε μια βόλτα).....

Τέλος, ανεύθυνος είναι αυτός που αναλαμβάνει να κάνει πράγματα τα οποία δεν γνωρίζει και δεν συμφωνεί με τον τρόπο που πρέπει να γίνουν γιατί έχει μια άλλη (πλασματική;;) εικόνα στο μυαλό του.
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Εξέταση Φυσικώς Αδυνάτων στις Πανελλήνιες
« Απάντηση #66 στις: Ιούνιος 01, 2012, 08:53:14 μμ »
Τουλάχιστον να υπήρχε 1 καταρτισμένος να καταρτίσει τους υπόλοιπους!! αλλα ούτε αυτός δεν υπηρχε.

Λέγεται σύμβουλος ειδικής αγωγής!
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος vasbio

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 736
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εξέταση Φυσικώς Αδυνάτων στις Πανελλήνιες
« Απάντηση #67 στις: Ιούνιος 01, 2012, 08:57:26 μμ »
Όσο για τις ειδικές κατηγορίες....οι λόγοι που υπάρχουν είναι οικονομικοί (για τις οικογένειες) και πολιτικοί (για τους μουσουλμάνους της Θράκης).

Όμως, για λόγους αξιοκρατίας, αντικειμενικότητας και ισότητας θα έπρεπε:
α) οι οικονομικοί λόγοι να λύνονται με οικονομικούς τρόπους,
β) οι πολιτικοί λόγοι να λύνονται με πολιτικούς τρόπους.
Οποιαδήποτε πριμοδότηση, ακόμα κι αν δεν γίνεται εις βάρος των υπόλοιπων, σε βαθμολογίες κλπ, αλλοιώνει το ελάχιστο επίπεδο που θα πρέπει να έχει ο καθένας που επιλέγει κάποιον τομέα σπουδών στη συνέχεια.
Ελπίζω να καταλαβαίνουμε όλοι τους κινδύνους που υπάρχουν με τέτοιες πολιτικές "ειδικών κατηγοριών".
Το γεγονός ότι μπήκαν άτομα "ειδικών κατηγοριών" όπως πολύτεκνοι και τρίτεκνοι σε σχολές όπως πολυτεχνία π.χ. με βαθμολογίες 4 και 5000 μορίων πιστεύετε ότι είναι δίκαιο και αντικειμενικό; Ή πιστεύετε ότι παιδιά που έγραψαν 4 και 5 στη Φυσική και στα Μαθηματικά θα μπορέσουν να τελειώσουν Ηλεκτρολόγοι Μηχανικοί; Καλά για τις "ειδικές κατηγορίες" στους εκπαιδευτικούς (με την εξαιρεση των ατόμων με αναπηρία , και το τονίζω αυτό) δε χρειάζεται να πω πολλά...
Άρα είναι απόλυτα σωστό αυτό που γράφεις Landau , τα πολιτικά ζητήματα να λύνονται με πολιτικούς τρόπους , και τα οικονομικά με οικονομικούς τρόπους.

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Εξέταση Φυσικώς Αδυνάτων στις Πανελλήνιες
« Απάντηση #68 στις: Ιούνιος 01, 2012, 09:18:00 μμ »
emmaki μου τις απορίες μου τις εξέφρασα ακριβώς 1 μέρα πριν από τα Μαθηματικά Γενικής Παιδείας. Μπορείς να δεις το 1ο μου post σε αυτό το θέμα που βρίσκεται στην 1η σελίδα με ημερομηνία 22 Μαίου, 1 μέρα πριν δηλαδή από τις 23 που ήταν τα Μαθηματικά Γ.Π. και όχι μέρες πριν όπως ισχυρίστηκες
Πως έβγαλες συμπερασμα ότι εγώ άρχισα να ρωτάω μέρες πριν?

Για τον σύμβουλο είπα δεν είχα τον χρόνο να τον βρω. Ειδοποιήθηκα μεσημέρι  22 Μαίου.

Στο θέμα μας τώρα. Ο Σύμβουλος των Μαθηματικών είναι άραγε καταρτισμένος για θέματα ειδικής αγωγής; Και ο σύμβουλος ειδικής αγωγής είναι άραγε καταρτησμένος στα Μαθηματικά; Γιατί εγώ χρειάζομαι κάποιον Μαθηματικό καταρτισμένο που να ξέρει τόσο το γνωστικό αντικείμενο όσο και περι ειδικής αγωγής.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 01, 2012, 09:25:30 μμ από killbill »

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Εξέταση Φυσικώς Αδυνάτων στις Πανελλήνιες
« Απάντηση #69 στις: Ιούνιος 01, 2012, 09:25:17 μμ »
emmaki κάνεις πολύ λάθος. Τις απορίες μου τις εξέφρασα ακριβώς 1 μέρα πριν από τα Μαθηματικά Γενικής Παιδείας. Μπορείς να δεις το 1ο μου post σε αυτό το θέμα που βρίσκεται στην 1η σελίδα με ημερομηνία 22 Μαίου, 1 μέρα πριν δηλαδή από τις 23 που ήταν τα Μαθηματικά Γ.Π.
Για άλλη μια φορά πιάνεσαι αδιάβαστη και η παρατήρησή σου ότι "πολλές μέρες πριν άρχισα να ρωτάω" είναι άστοχη. Κάνε τον κόπο να κάνεις click στην 1η σελίδα. Πως έβγαλες συμπερασμα ότι εγώ άρχισα να ρωτάω μέρες πριν?

Σταμάτα σε παρακαλώ να με πυροβολείς. Αν θες βοήθησε παραθέτοντας σχετικές πηγές. Αλλιώς φτάνει να με χαρακτηρίζεις ανεύθυνο.

Για τον σύμβουλο είπα δεν είχα τον χρόνο να τον βρω. Ειδοποιήθηκα μεσημέρι  22 Μαίου.

Στο θέμα μας τώρα. Ο Σύμβουλος των Μαθηματικών είναι άραγε καταρτισμένος για θέματα ειδικής αγωγής; Και ο σύμβουλος ειδικής αγωγής είναι άραγε καταρτησμένος στα Μαθηματικά; Γιατί εγώ χρειάζομαι κάποιον Μαθηματικό καταρτισμένο που να ξέρει τόσο το γνωστικό αντικείμενο όσο και περι ειδικής αγωγής.

Ζητώ συγνώμη (αλήθεια που αλλού με έπιασες αδιάβαστη;;;;;)

Πήγές παρέθεσα (την εγκύκλιο που μιλάει για εξέταση στα πρακτικά μαθήματα).
Αρμόδιος είναι ο σύμβουλος ειδικής αγωγής.
Αν δεν σε καλύψει επιμένεις να πάρει τηλέφωνο αυτός στη διεύθυνση ειδικής αγωγής του υπουργείου και να σου δοθεί απάντηση από τους πιο αρμόδιους και από τον αρμόδιο.
Αν πάλι δεν σε καλύψει, συγνώμη αλλά δεν μπορεί να γίνει κάτι άλλο!!!!!!

Δεν σε πυροβολώ!  Δεν το κάνω ποτέ και σε κανέναν όσο λάθος και αν έχει. Απλά δείχνω τον πιο σωστό δρόμο. Δεν τον ακολούθησες, τα κατάφερες καλά, με γεια σου με χαρά σου (πήρες και τα συγχαρητήρια σου)!
Από εκεί και πέρα, μην προχωράς σε θέματα που δεν είναι της ειδικότητας σου (π.χ ξεχωριστή προσβαση, πλαστές βεβαιώσεις, έχουν ή δεν έχουν προβλημα....)

Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159817
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 374
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 299
Σύνολο: 300

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.103 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.