*

Αποστολέας Θέμα: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012  (Αναγνώστηκε 678355 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Απάντηση #168 στις: Ιούλιος 03, 2012, 01:59:38 μμ »
Ονομάστηκε "Μπαλκονόπορτα" η οποία κλείνει μαζί με το κομματικό κράτος.... 8)

Αν είναι να ξεμπερδέψουμε με το κομματικό κράτος, ας κλείσουν όλα...
Ας μπει 100% ΑΣΕΠ και ας μην διοριστώ κι' εγώ  -παρ' ολη τη νεότητα,  έχω τελευταία κάποια προβληματάκια συγκράτησης τύπων της φυσικής  ??? 
Ας πριμοδοτηθεί και το διδακτορικό με περισσότερα μόρια και να διοριστείς εσύ...   :)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:37:07 »

Αποσυνδεδεμένος loukritiα

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 138
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Απάντηση #169 στις: Ιούλιος 03, 2012, 03:09:31 μμ »
Ονομάστηκε "Μπαλκονόπορτα" η οποία κλείνει μαζί με το κομματικό κράτος.... 8)

Αν είναι να ξεμπερδέψουμε με το κομματικό κράτος, ας κλείσουν όλα...
Όχι και όλα!!!! Είπαμε μόνο οι "μπαλκονόπορτες"(σας)  ;)

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Απάντηση #170 στις: Ιούλιος 03, 2012, 03:42:27 μμ »
Ονομάστηκε "Μπαλκονόπορτα" η οποία κλείνει μαζί με το κομματικό κράτος.... 8)

Αν είναι να ξεμπερδέψουμε με το κομματικό κράτος, ας κλείσουν όλα...
Ας μπει 100% ΑΣΕΠ και ας μην διοριστώ κι' εγώ  -παρ' ολη τη νεότητα,  έχω τελευταία κάποια προβληματάκια συγκράτησης τύπων της φυσικής  ??? 
Ας πριμοδοτηθεί και το διδακτορικό με περισσότερα μόρια και να διοριστείς εσύ...   :)

Διδακτορικό σε τι; Στη φλυαρία και τις μπιχτές;  8)

Για να μην τσακωνόμαστε.. αν γινόντουσαν νέες προσλήψεις, πριν την εφαρμογή του νέου νόμου (του υπάρχοντος, ή άλλου που πιθανόν να τον αντικαταστήσει), ο πιο αντικειμενικός τρόπος πρόσληψης στη μεταβατική αυτή περίοδο θα ήταν ό,τι ακριβώς γινόταν μέχρι πέρισυ, δηλ. 60-40 και 24μηνο.
Όλα τα άλλα είναι ευσεβείς πόθοι της κάθε κατηγορίας, που τελικά ίσως επικρατήσει αυτό που θα έχει μεγαλύτερη επιρροή στο υπουργείο (λες και δεν ξέρουμε πως λειτουργούν οι συντεχνίες τόσες δεκαετίες).
Διαφωνεί κανείς με αυτό το μοντέλο, δηλ. τον γνωστό τρόπο διορισμών και στη μεταβατική; Αν ναι, θα ήθελα να διαβάσω το λόγο, καθώς και τι τελικά προτιμάει. Για να καταλάβουμε σε ποια.. ομάδα ανήκει  ;)
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Απάντηση #171 στις: Ιούλιος 03, 2012, 03:46:04 μμ »
Εγω ειμαι υπερ του παλαιου συστηματος 60-40 (χωρις 24μηνο) (Θα στειλω μειλ στο νεο υπ.παιδειας)  ;)
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:37:07 »

Αποσυνδεδεμένος anixia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3071
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Απάντηση #172 στις: Ιούλιος 03, 2012, 03:54:46 μμ »
To εγραψες καλα Landau,...αν γινουν επιπλεον προσληψεις,γιατι υπαρχει και η αποψη μονο με αναπληρωτες ''εκει'' που τελειωσαν οι διοριστεοι.Να δουμε λοιπον θα γινουν επιπλεον διορισμοι ,αν το μεταβατικο τραβηξει, δυο-τρια χρονακια ακομα;

Αποσυνδεδεμένος mathstavros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1665
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Απάντηση #173 στις: Ιούλιος 03, 2012, 03:56:30 μμ »
Διδακτορικό σε τι; Στη φλυαρία και τις μπιχτές;  8)

Για να μην τσακωνόμαστε.. αν γινόντουσαν νέες προσλήψεις, πριν την εφαρμογή του νέου νόμου (του υπάρχοντος, ή άλλου που πιθανόν να τον αντικαταστήσει), ο πιο αντικειμενικός τρόπος πρόσληψης στη μεταβατική αυτή περίοδο θα ήταν ό,τι ακριβώς γινόταν μέχρι πέρισυ, δηλ. 60-40 και 24μηνο.
Όλα τα άλλα είναι ευσεβείς πόθοι της κάθε κατηγορίας, που τελικά ίσως επικρατήσει αυτό που θα έχει μεγαλύτερη επιρροή στο υπουργείο (λες και δεν ξέρουμε πως λειτουργούν οι συντεχνίες τόσες δεκαετίες).
Διαφωνεί κανείς με αυτό το μοντέλο, δηλ. τον γνωστό τρόπο διορισμών και στη μεταβατική; Αν ναι, θα ήθελα να διαβάσω το λόγο, καθώς και τι τελικά προτιμάει. Για να καταλάβουμε σε ποια.. ομάδα ανήκει  ;)
Βάλτο σε ψηφοφορία το ερώτημα σου.Πάντως σε κλάδους που έχουν εξαντληθεί όλες οι κατηγορίες ή εξαντλούνται και θα υπάρξουν και άλλες ανάγκες θεωρώ πράγματι το 60-40 πιο σωστό ή κατέβασμα του 24μηνου+ασεπ πιο κάτω πχ20μηνο+ ασεπ με φθίνουσα σειρά κατάταξης.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 03, 2012, 04:00:18 μμ από Stelios »

nickitol

  • Επισκέπτης
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Απάντηση #174 στις: Ιούλιος 03, 2012, 04:35:39 μμ »
δηλαδη το 24 μηνο να γινει ας πουμε 20μηνο!!!
Τωρα που νομιζουμε ειναι ευκαιρια και δεν υπαρχει 60%.

Ενω το  το 40% να γινει 2% αν ειναι δυνατον η και χαμηλοτερα..( λεω τωρα ενα νουμεο στην τυχη !!)

Μα βρε παιδια δε λεγατε εδω να διοριζονται οι αξιοι? εγω κανονικα περιμενα να προτεινατε να γινει ασεπ για να προκυψουν οι αξιοι και οχι να διορισθουν καποιοι που ετυχε και περασαν τη βαση και τους ευνοησε ο στυλιανιδης..

Βρε πως αλλαζουν οι καιροι!! Και αν μας συμφερει κιολας....ε τοτε αλλαζουν στο αψε σβησε ε?
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 03, 2012, 04:37:14 μμ από nickitol »

Αποσυνδεδεμένος mathstavros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1665
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Απάντηση #175 στις: Ιούλιος 03, 2012, 04:56:14 μμ »
δηλαδη το 24 μηνο να γινει ας πουμε 20μηνο!!!
Τωρα που νομιζουμε ειναι ευκαιρια και δεν υπαρχει 60%.

Ενω το  το 40% να γινει 2% αν ειναι δυνατον η και χαμηλοτερα..( λεω τωρα ενα νουμεο στην τυχη !!)

Μα βρε παιδια δε λεγατε εδω να διοριζονται οι αξιοι? εγω κανονικα περιμενα να προτεινατε να γινει ασεπ για να προκυψουν οι αξιοι και οχι να διορισθουν καποιοι που ετυχε και περασαν τη βαση και τους ευνοησε ο στυλιανιδης..

Βρε πως αλλαζουν οι καιροι!! Και αν μας συμφερει κιολας....ε τοτε αλλαζουν στο αψε σβησε ε?
Δεν ξέρω σε ποιους αναφέρεσαι ότι αλλάζουν στο άψε σβήσε.Αν σε μένα γιατί δικούς αριθμούς χρησιμοποείς τότε να σου πω τα εξής:
1.τα όσα γράφω παραπάνω αφορούν προτάσεις μόνο κατα την μεταβατική.
2. είμαι υπερ των διορισμών με προυπηρεσία αλλά αυτό αφορα γενικότερη τροποποίηση του νόμου 3848 και όχι πως θα αντιμετωπιστει για 1-2 χρόνια η κατάσταση.
3.αν πρόσεξες γράφω πρώτα 60-40 και μετά κατέβασμα του 24μηνου.Και οι δύο λύσεις είναι ασπιρίνες βάσει αυτού που έγραψα στο 2.Και για τις δύο προτάσεις μπορεί να υπάρξει αντίλογος με υπερ και κατά.Το θέμα είναι κατά πόσο είναι κάποιος σταθερός στις απόψεις σου.Δεν γνωρίζω επακριβώς τις θέσεις στο σύστημα διορισμών αλλά τουλάχιστον εγώ πάντα υπήρξα υποστηρικτης του 24μηνου ή αν θες της προυπηρεσίας μαζί με την επιτυχή δοκιμασία στον ασεπ χωρίς όμως να πετάγονται στον εργασιακό καιάδα συνάδελφοι που έχουν μόνο προυπηρεσία.Ξεκάθαρες θέσεις!Το θέμα θα λυθεί όχι με λογική του τρόπου που θα γίνουν οι λιγοστοί διορισμοί τα επόμενα 2 χρόνια, αλλά τα επόμενα 20+ χωρίς όμως να αδικήθουν άνθρωποι που στήριξαν το εκπαιδευτικό σύστημα.Τέλος ποτέ δεν είπα ότι ο ασεπ διορίζει τους άξιους.Θα παρακαλούσα λοιπόν όταν αναφέρεσαι έστω και έμμεσα σε κάποιον συνομιλητή σου να μην διαστρεβλώνεις τα λεγόμενα του.

adigoni

  • Επισκέπτης
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Απάντηση #176 στις: Ιούλιος 03, 2012, 05:15:04 μμ »
Φιλαράκια, να χαλαρώσουμε λίγο;Διαβάζοντας τα διάφορα μηνύματα κατάλαβα ότι όποιος δυσαρεστηθεί από την εγκύκλιο του Υπουργείου θα προσφύγει στα δικαστήρια και θα κινήσει νομικές διαδικασίες.....Νομίζω ότι το πρώτο δείγμα των προθέσεων του Υπουργείου θα δοθεί με την εγκύκλιο για τους αναπληρωτές.Εκεί πάντως,θα βάλω χ στο κουτάκι που λέει επιθυμώ διορισμό με το 24μηνο, κι ας είμαι 24 παρά 1μιση μήνα περίπου...έτσι λέω.....τραβάει κανείς ζόρι;;; ;D ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος physikos13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3418
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Απάντηση #177 στις: Ιούλιος 03, 2012, 05:46:53 μμ »
ολα καλα, αλλα αυτο με το κομματικο του 24μηνου δεν το καταλαβα, δηλαδη δεν επρεπε να χεις επιτυχια στον ασεπ και 24 μηνες προυπηρεσια;
σου εβαζε το κομμα την προυπηρεσια και κατεβαινε να γραψει και ασεπ;
ολοι οσοι ειναι στο 24μηνο το ιδιο κομμα ψηφιζαν;
πως βαζετε ταμπελες αγαπητοι συναδελφοι(;), τους γνωριζετε ολους εναν-εναν, και τους ακολουθειτε και στην καλπη; η σοβαροτητα περα απο καθε προσωπικη αποψη, πρεπει να υπαρχει και να μας χαρακτηριζει, οι κατηγοριες αυτες περι κομματικης εξυπηρετησης ειναι αστειες, ακομη και αν ισχυσαν για εναν-δυο δεν μπορει να χαρακτηριζουν εκατονταδες συναδελφους...HELLO!!!, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΙ ΣΕ ΕΝΑ ΚΟΜΜΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΤΟΝ ΠΙΝΑΚΑ, ΕΛΕΟΣ, ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΣΦΙΞΑΝ ΟΙ ΖΕΣΤΕΣ. ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος loukritiα

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 138
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Απάντηση #178 στις: Ιούλιος 03, 2012, 06:00:00 μμ »
ολα καλα, αλλα αυτο με το κομματικο του 24μηνου δεν το καταλαβα, δηλαδη δεν επρεπε να χεις επιτυχια στον ασεπ και 24 μηνες προυπηρεσια;
Αρκούσαν απλά οι 24 μήνες για να διοριστείς και αυτό θα έπρεπε να είναι το δόγμα όλων μας. Αλλά η πατέντα "23.5 και ασεπ" εξυπηρετούσε κάποιους εκλεκτούς φίλους του πρώην υπουργού οι οποίοι ήθελαν να διοριστούν με το "έτσι θέλω - εδώ και τώρα" και σε συνεργασία με τη ΠΕΑ -η οποία αλώθηκε εκ των έσω αφού δέχτηκε και προώθησε  τον ΑΣΕΠ δίχως να το προβλέπει το καταστατικό της, καραμπινάτη παρανομία δηλαδή,-  έφτιαξαν αυτήν τη ρύθμιση. Για ρωτήστε κάποιον παλιό της ΠΕΑ να σας πει τι ακριβώς προέβλεπε το καταστατικό της σχετικά με τον ΑΣΕΠ και θα καταλάβετε γιατί σήμερα κρύβονται κάποια μέλη της που έχουν επιτυχία ΑΣΕΠ με συνέπεια να έχει κατεβάσει τα ρολά η ιστορική αυτή ένωση......

Η ζέστη ζέστη Φυσικέ, αλλά η μνήμη μνήμη...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 03, 2012, 06:02:43 μμ από loukritiα »

Αποσυνδεδεμένος physikos13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3418
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Απάντηση #179 στις: Ιούλιος 03, 2012, 06:05:23 μμ »
και παλι δεν δικαιολογειται καμια γενικευση στον χαρακτηρισμο, ακομα και ετσι να ναι, υπαρχει κοσμος και με 23,8 ακομα που σιγουρα απο σποντα επωφελειται, αλλα αυτο δε σημαινει οτι ειναι του εκαστοτε υπουργου, αυτο ζητησα να προσεχουμε, απλο ειναι(δεν εχω 24 παρα, ως γνωστο :))

Αποσυνδεδεμένος troktiko

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1983
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Απάντηση #180 στις: Ιούλιος 03, 2012, 06:37:56 μμ »
Η λουκρητια δεν γνωρίζει ότι το 23,5 αφορούσε συγκεκριμένη ειδικότητα του 24 μηνου η οποία δυστυχώς παραμένει εδώ και 2 χρόνια σε απραξία. Είμαι σε θέση να γνωρίζω την συγκεκριμένη ιστορία η οποία δεν αφορούσε πολλούς!!…… Η Πεα όπως γραφείς αγαπητή λουκρητια μπορεί να είχε στο καταστατικό της σημαία τους 18 μήνες αλλά δυστυχώς αναγκάστηκε να αναπροσαρμοστεί στα δικαστήρια που είχαν άλλη άποψη καθώς όσοι είχαν ΑΣΕΠ και  πρόσφευγαν εναντίον αυτών που δεν είχαν δικαιωνόντουσταν!  Απλά φυσικέ υπάρχουν παντού κάποιοι που μπήκαν από το παράθυρο  και τωρα με το προσχημα ότι εξυπηρέτησαν το εκπαιδευτικό σύστημα διεκδικούν. Η έκθεση όμως της Τρόικας το γραφεί ξεκάθαρα through ASEP !!! Βάση ξεβάση εμείς έχουμε μπει through ASEP και το 40% δεν έχει μπει έτσι. Ξεκάθαρα! Και όσο διορίζετε άνθρωπος που δεν έχει ΑΣΕΠ έναντι της κατηγορίας του 24 μηνου το 24 μηνο θα παίρνει τα μετρά του και ας πουν κάποιοι ότι πολώνω το κλίμα. Οσο για την γνωμοδότηση ξαναγράφω ότι εάν και εφόσον η δικαστική προσφυγή φτάσει στο ΣΤΕ να είναι σίγουροι κάποιοι ότι θα εφαρμοστεί ….
‘’Intelligence is the ability to adapt to change’’ Steven Hawking

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3185
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Απάντηση #181 στις: Ιούλιος 03, 2012, 06:51:35 μμ »
Στην δικιά μου την ειδικότητα και σε άλλες αυτοί που είναι ψηλά στο 40% η συντριπτική πλειοψηφεία δηλαδή είναι επιτυχόντες ΑΣΕΠ, απλώς παλιότερων ασεπ. ΚΑι πιστεύω για αυτό έχουν προτεραιότητα, κατ'εμέ πάντα. Προτιμώ δηλαδή 60 (διοριστέους + επιλαχόντες, όχι επιτυχόντες) , 40 και 24μηνο... και ανοιχτους πίνακες..... και πολλούς διορισμούς.... και ένα παγωτό
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 03, 2012, 07:09:39 μμ από gvasilis »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159735
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 396
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 354
Σύνολο: 369

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.116 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.