*

Αποστολέας Θέμα: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012  (Αναγνώστηκε 681221 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος salingaros

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 308
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Απάντηση #966 στις: Ιούλιος 19, 2012, 09:37:29 πμ »

Να σας ρωτήσω κάτι άσχετο; Αν κάποιος που ανήκει στους διοριστέους ΑΣΕΠ 2009 και δεν έχει διοριστεί γιατί δε δήλωσε όλες τις περιοχές (για τους δικούς του λόγους), χάνει το δικαίωμα διορισμού; Κι αν κάνει το ίδιο και φέτος τι γίνεται;

θα σε συμβούλευα να μην το κάνει και φέτος. τα φεκ ισχύουν μεχρι την διεξαγωγή του επόμενού ασεπ...και χάνεις το διορισμό με δικιά σου υπαιτιότητα

και παρόλο που ακούγετε οτι δεν θα κάνει ασεπ για διάφορους λόγους και κυρίως οικονομικούς(μην εθελοτυφλούμε)...αυτο δεν ισχύει.
μείωση στα εξεταστικά κεντρα αυξάνει το παράβολο(λευτα στο χερι και ντουκου) αλλα κυρίως ξαφνου καταργεί τα πάντα και ενιαίους και 24+ μονο το 30 μηνο μένει και αυτο μέχρι το 2015...αρα τους συμφέρει αν σκεφτείτε οτι για αρχή δεν θα εχει νεες δικαστικές διαμάχες...δεν θα εχει εκκρεμότητες δεν θα εχει υποχρεώσεις...θα διορίζει οσους θέλει κιντερ-εκπληξη ακομα και στους αναπληρωτές θα αλλάξουν τα πάντα...και αλλα ...
ασεπ λοιπόν δεν ξέρουμε αν θα κάνει και πότε θα κάνει ...αλλα με το νούμερο 1000 να φιγουράρει...μην νομίζεις οτι θα εχεις πολλες ευκαιρίες στο μέλλων να ξαναδείς αυτο το νούμερο...

απο κει και πέρα ενω το 60% ορίζει ποσες θα ειναι οι θέσεις του 40% οτι και να επιλέξεις (σαν 60%) πρώτα σε δικαίωμα επιλογής ειναι του 40% μετα του 24+ και τελευταίοι θα διαλέξουν οι του ασεπ 60% αυτο τουλαχιστων ισχύει για ολα αυτα τα χρονια...αρα μην περιμένεις το πότε θα βρεις μια επιλογή της αρεσκείας σου εαν αυτός είναι ο λόγος.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:01:49 »

Αποσυνδεδεμένος daizy

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 96
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Απάντηση #967 στις: Ιούλιος 19, 2012, 09:40:10 πμ »
fotini18, προφανώς χρειάζεται να κάνει τροπολογία για του χρόνου.
Δε μπορεί να γυρίσει όμως στο 40% από τη στιγμή που φέτος το αφήνει πίσω.
Να συνταχθεί νέος πίνακας, ναι.
Και όπως όλα δείχνουν αυτός θα περιλαμβάνει υποψήφιους για διορισμό με απαραίτητη προυπόθεση την επιτυχία τους στον ΑΣΕΠ.

Αποσυνδεδεμένος Stelios

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3298
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Απάντηση #968 στις: Ιούλιος 19, 2012, 09:45:43 πμ »
Τι εννοείς "όλα δείχνουν";

Αποσυνδεδεμένος daizy

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 96
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Απάντηση #969 στις: Ιούλιος 19, 2012, 09:57:29 πμ »
Το να μην συνταχθεί ο πίνακας των διορισμών ήταν κάτι μη αναμενόμενο.
Από την άλλη κρατά τον πίνακα του 24μηνου όπου υπάρχει και επιτυχία στον ΑΣΕΠ.
Εξάλλου και ο νόμος της Α.Δ προυποθέτει ΑΣΕΠ.
Το"όλα δείχνουν" εννοείται ότι είναι προσωπική εκτίμηση.Δε νομίζω ότι κάθε φορά πρέπει να το λέμε.Τη σκέψη μας ξεδιπλώνουμε και κάνουμε υποθέσεις.Όταν έχουμε διασταυρωμένες πληροφορίες, τότε αναφέρουμε την πηγή μας.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:01:49 »

Αποσυνδεδεμένος loukritiα

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 138
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Απάντηση #970 στις: Ιούλιος 19, 2012, 10:44:39 πμ »
Όλοι παίζουν το παιχνιδάκι τους!
Tο βλέπουμε!
Παράθεση
Όσον αφορά την κατηγορία μου που  ενοχλεί  πολλούς ο 24 μηνο  αλλά έχει 3 υπέρ και ένα κατά :
1)   Έχει γνωμοδοτήσει το ΝΣΚ υπέρ του

Η οποία γνωμοδότηση προωθήθηκε από στέλεχος του Υπουργείου του οποίου το παιδί είναι 24μηνήτης. Το Υπουργείο το γνωρίζει αυτό όπως γνωρίζει πως δίνονται αυτές οι αποφάσεις οι οποίες δεν δεσμεύουν κανένα
Παράθεση
2)   Την πρόταση << σύμφωνα με τις ανάγκες >> που είναι η πρόταση που χρησιμοποιείται τα τελευταία 30 χρόνια για οποιονδήποτε διορισμό στο δημόσιο.
Για δώσε μας ένα παράδειγμα...
Παράθεση
3)   Προηγείται σίγουρα του 40 % διοτι το 40 % δεν έχει περάσει διαγωνισμό που καλώς η κακώς είναι κριτήριο διορισμού στο δημόσιο.
Αλήθεια; Σε ποιον νόμο γράφει ακριβώς ότι στους εκπαιδευτικούς είναι κριτήριο η βάση του ΑΣΕΠ; Το 60/40 που είναι ψηφισμένο από την ελληνική βουλή είναι άκυρο;
[/quote]
Παράθεση
1)το δικαστήριο των 24 μηνιτων θα σου πει σύντομα το βάρος της γνωμοδότησης. Μπορείς και να ρωτήσεις οποιοδήποτε σοβαρό νομικό επί του θέματος. Ο νόμος 3687/08 είναι ξεκάθαρος: το 24 μηνο προηγήται του 40 %.
Α στα δικαστήρια!!! Είχαμε τη Διαμαντοπούλου που παραμέρισε το χαρτάκι σας, τώρα και ο Αρβανιτόπουλος παρανομεί; Το μόνο που είναι ξεκάθαρο είναι οτι δεν σας υπολογίζει κανείς. Η  γνωμοδότηση σας δεν είναι δικαστική απόφαση άλλα ένα χαρτί το οποίο βγήκε έπειτα από τρέξιμο ενός υπαλλήλου του υπουργείου παιδείας που το παιδί του είχε ΑΣΕΠ. Δικηγόρους; Όσους θέλεις. Σου την είπαν και εδώ μέσα αρκετοί αλλά εσύ τα δικά σου....
Παράθεση
2) διορίστηκε η γυναίκα μου σύμφωνα με τις  ανάγκες σε Υπουργείο.
Αυτό σε ρώτησα; Και εμένα ο ξάδερφός μου το ίδιο. Ανάγκες είχαν. Έχεις να μας υποδείξεις κάποια εγκύκλιο που μοιάζει με αυτή που σας φόρτωσαν και δεν ξέρετε τι να κάνετε; Ο Συλιανίδης σας φόρτωσε με το "σύμφωνα με τις ανάγκες" και τώρα ψάχνεστε να βρείτε επιχειρήματα στους διορισμούς των συγγενών σας.
Παράθεση
3)Βάση ξεβάση εγώ μπήκα με  το ΑΣΕΠ και αυτή τη βάση, ενώ εσύ όχι ,αυτή είναι μια πραγματικότητα την όποια κάποιοι πρέπει να σεβαστούν.
Να σεβαστούν τη βάση σου; χαλάρωσε ρε φίλε. Ποιος είσαι; Τι να πουν και οι διορισταίοι που περιμένουν ακόμη.
Να σου πω κάτι; Αν και στα δικαστήρια που θα πάτε χρησιμοποιήσετε τα ίδια επιχειρήματα που γράφεις εδώ, ο πρόεδρος θα βάλει τα γέλια ιδίως όταν μάθει ποιος προώθησε τη γνωμοδότηση και τι ιδιότητα είχε.
Απο του χρόνου ΑΣΕΠ λοιπόν φίλε μιας και σου αρέσει γιατί προφανώς το 60% τελειώνει μάλλον στον κλάδο σου. Τα άλλα είναι για εντυπώσεις. Πάρτο απόφαση!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 19, 2012, 11:11:26 πμ από Stelios »

Αποσυνδεδεμένος GILDA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 647
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Απάντηση #971 στις: Ιούλιος 19, 2012, 10:50:41 πμ »
Για τους επιλαχόντες τι μέλλει γενέσθαι η διατύπωση της εγκυκλίου αναπληρωτών ήταν πολύ προσεκτική και θα ξεκαθαρίσει ίσως το τοπίο όταν βγει και η εγκύκλιος διορισμών, αν θα παραταθεί κι αλλο ή όχι η μεταβατική οπότε η τύχη τους θα κριθεί του χρόνου ή βλέπουμε... :-\
Ρόζυ αν τελειώσει με τους πίνακες στην εγκύκλιο γιατί να μην καλέσει επιλαχόντες φέτος με συμπληρωματική; (λέμε τώρα ότι έχει σκοπό να τηρήσει το60-40)

γιατί επίσημα τότε λήγει και η μεταβατική, τουλάχιστον για τους κλάδους αυτούς.
Και το θέμα ΑΣΕΠ δεν νομίζω ότι έχει προοπτικές άμεσες. Δεν ξέρω τι αποφαση θα πάρουν στο υπουργείο αλλά δεν νομίζω να προχωρήσει σε ασεπ μόνο για λίγους κλάδους και του χρόνου πάλι από την αρχή για κάποιους άλλους κοκ. Θα μπούμε σε μια διαδικασία ετήσιου ΑΣΕΠ :-\
Κατάλαβα τι εννοείς. Ας ελπίσουμε πως όχι :'(

Αποσυνδεδεμένος loukritiα

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 138
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Απάντηση #972 στις: Ιούλιος 19, 2012, 10:59:36 πμ »
Δεν σημαίνει οτι επειδή τελείωσε το 60-40 θα προχωρήσει και σε διαγωνισμό. ΑΣΕΠ θα κάνουν μόνον στις ειδικότητες που "θεωρούν" οτι έχουν οργανικά κενά. Δηλαδή σχεδόν πουθενά. Τα υπόλοιπα κενά θα τα αντιμετωπίζουν με αναπληρωτές.
Αυτή θα είναι η εικόνα από εδώ και πέρα. Ο ΑΣΕΠ χρησιμοποιείται ως φράγμα στους μαζικούς διορισμούς που θα έπρεπε να υπάρχουν.

Αποσυνδεδεμένος physikos13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3418
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Απάντηση #973 στις: Ιούλιος 19, 2012, 11:26:12 πμ »
καλά αυτο με τον ασεπ οτι θα γινει που το ειδατε;
για να καταλαβετε αν υπαρχει τετοια προθεση, περιμεντε πρωτα την εγκυκλιο διορισμων, δεν αργει, σε 4 βδομαδες περιπου

Αποσυνδεδεμένος anixia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3071
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Απάντηση #974 στις: Ιούλιος 19, 2012, 11:28:02 πμ »
Ετσι,και εγω αυτο τους εγραψα στο αντιστοιχο topic.

Αποσυνδεδεμένος troktiko

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1983
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Απάντηση #975 στις: Ιούλιος 19, 2012, 11:33:23 πμ »
Όλοι παίζουν το παιχνιδάκι τους!
Tο βλέπουμε!
Παράθεση
Όσον αφορά την κατηγορία μου που  ενοχλεί  πολλούς ο 24 μηνο  αλλά έχει 3 υπέρ και ένα κατά :
1)   Έχει γνωμοδοτήσει το ΝΣΚ υπέρ του

Η οποία γνωμοδότηση προωθήθηκε από στέλεχος του Υπουργείου του οποίου το παιδί είναι 24μηνήτης. Το Υπουργείο το γνωρίζει αυτό όπως γνωρίζει πως δίνονται αυτές οι αποφάσεις οι οποίες δεν δεσμεύουν κανένα
Παράθεση
2)   Την πρόταση << σύμφωνα με τις ανάγκες >> που είναι η πρόταση που χρησιμοποιείται τα τελευταία 30 χρόνια για οποιονδήποτε διορισμό στο δημόσιο.
Για δώσε μας ένα παράδειγμα...
Παράθεση
3)   Προηγείται σίγουρα του 40 % διοτι το 40 % δεν έχει περάσει διαγωνισμό που καλώς η κακώς είναι κριτήριο διορισμού στο δημόσιο.
Αλήθεια; Σε ποιον νόμο γράφει ακριβώς ότι στους εκπαιδευτικούς είναι κριτήριο η βάση του ΑΣΕΠ; Το 60/40 που είναι ψηφισμένο από την ελληνική βουλή είναι άκυρο;
Παράθεση
1)το δικαστήριο των 24 μηνιτων θα σου πει σύντομα το βάρος της γνωμοδότησης. Μπορείς και να ρωτήσεις οποιοδήποτε σοβαρό νομικό επί του θέματος. Ο νόμος 3687/08 είναι ξεκάθαρος: το 24 μηνο προηγήται του 40 %.
Α στα δικαστήρια!!! Είχαμε τη Διαμαντοπούλου που παραμέρισε το χαρτάκι σας, τώρα και ο Αρβανιτόπουλος παρανομεί; Το μόνο που είναι ξεκάθαρο είναι οτι δεν σας υπολογίζει κανείς. Η  γνωμοδότηση σας δεν είναι δικαστική απόφαση άλλα ένα χαρτί το οποίο βγήκε έπειτα από τρέξιμο ενός υπαλλήλου του υπουργείου παιδείας που το παιδί του είχε ΑΣΕΠ. Δικηγόρους; Όσους θέλεις. Σου την είπαν και εδώ μέσα αρκετοί αλλά εσύ τα δικά σου....
Παράθεση
2) διορίστηκε η γυναίκα μου σύμφωνα με τις  ανάγκες σε Υπουργείο.
Αυτό σε ρώτησα; Και εμένα ο ξάδερφός μου το ίδιο. Ανάγκες είχαν. Έχεις να μας υποδείξεις κάποια εγκύκλιο που μοιάζει με αυτή που σας φόρτωσαν και δεν ξέρετε τι να κάνετε; Ο Συλιανίδης σας φόρτωσε με το "σύμφωνα με τις ανάγκες" και τώρα ψάχνεστε να βρείτε επιχειρήματα στους διορισμούς των συγγενών σας.
Παράθεση
3)Βάση ξεβάση εγώ μπήκα με  το ΑΣΕΠ και αυτή τη βάση, ενώ εσύ όχι ,αυτή είναι μια πραγματικότητα την όποια κάποιοι πρέπει να σεβαστούν.
Να σεβαστούν τη βάση σου; χαλάρωσε ρε φίλε. Ποιος είσαι; Τι να πουν και οι διορισταίοι που περιμένουν ακόμη.
Να σου πω κάτι; Αν και στα δικαστήρια που θα πάτε χρησιμοποιήσετε τα ίδια επιχειρήματα που γράφεις εδώ, ο πρόεδρος θα βάλει τα γέλια ιδίως όταν μάθει ποιος προώθησε τη γνωμοδότηση και τι ιδιότητα είχε.
Απο του χρόνου ΑΣΕΠ λοιπόν φίλε μιας και σου αρέσει γιατί προφανώς το 60% τελειώνει μάλλον στον κλάδο σου. Τα άλλα είναι για εντυπώσεις. Πάρτο απόφαση!
[/quote]

το ποιος θα πάρει απόφαση  και τι , κυριακή κοντή γιορτή! το 2008 αλλά και την επομένη χρονιά το 24 μηνο είχε ειδικό κωδικό από το υπουργείο Οικονομικών πριν από όλες τις κατηγορίες. Η Διαμαντοπούλου παρανόμησε ! Προφανώς και είσαι ανημέρωτη!
 όχι μόνο τη βάση μου αλλά και την προυπηρεσία που απέκτησα με τη βάση μου πράγμα που δε έγινε στην περίπτωση σου αφού την απέκτησες με διαφορετικό τρόπο!
‘’Intelligence is the ability to adapt to change’’ Steven Hawking

adigoni

  • Επισκέπτης
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Απάντηση #976 στις: Ιούλιος 19, 2012, 11:47:54 πμ »
Όχι καλέ, εξημερωμένη είναι, ανενημέρωτοι μπορεί να είμαστε πολλοί, όταν αλλάζουν από μέρα σε μέρα άρθρα νόμων και τροποποιούν....Δε λέμε αυτό...nickitol σωστα μιλάς για ένα ξεκάθαρο νόμο που θα ισχύει και με βάση αυτόν θα πορεύονται και οι φοιτητές και οι....πάσης ηλικίας απόφοιτοι των καθηγητικών σχολών....Αν υπάρχει ένας νόμος καλύτερος από τον 60-40 θα τον δεχτώ απερίφραστα...δεν έχουν μόνο οι παντρεμένοι ανάγκες και υποχρεώσεις, ώστε να μη μπορούν να δίνουν ΑΣΕΠ κάθε φορά, ισχύει για όλους μας αυτό...

Αποσυνδεδεμένος loukritiα

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 138
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Απάντηση #977 στις: Ιούλιος 19, 2012, 11:50:48 πμ »
troktiko έγραψε:
 
Παράθεση
Η Διαμαντοπούλου παρανόμησε ! Προφανώς και είσαι ανημέρωτη!
 όχι μόνο τη βάση μου αλλά και την προυπηρεσία που απέκτησα με τη βάση μου πράγμα που δε έγινε στην περίπτωση σου αφού την απέκτησες με διαφορετικό τρόπο!
Παρανόμησε;;; Με τόσους δικηγόρους εκεί μέσα; Λες να μην έμαθε όπως και Αρβανιτόπουλος ποιος έστησε τη δουλειά με την ...γνωμοδότηση; Και αυτός παρανομεί; και οι δικηγόροι του; Όλοι;;; Μάλιστα!!!!

Γιατί ποντικάκι προσπαθείς να το γυρίσεις στο προσωπικό; Ας υποθέσουμε ότι εγώ δεν απέκτησα τη προϋπηρεσία με τη βάση. Αυτό μειώνει το βάρος των ερωτήσεων μου; Μειώνει το γεγονός ότι στέλεχος του Υπουργείου που έκανε την ερώτηση για τον ΑΣΕΠ στο ΣΤΕ είχε άμεσο συμφέρον να βγει θετική απόφαση λόγω του παιδιού του; Σε βλέπω σαστισμένο. Τι περίμενες; Δεν θα βγουν στη φόρα; Εγώ σου έκανα κάποιες ερωτήσεις από τις οποίες φαίνεται ότι δεν ξέρεις τι να απαντήσεις. Επαναλαμβάνω δεν φταίει το υπουργείο σήμερα αν ο τότε Υπουργός δεν σας διασφάλισε. Ας προσέχατε.

Αποσυνδεδεμένος physikos13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3418
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Απάντηση #978 στις: Ιούλιος 19, 2012, 11:54:17 πμ »
ασχετο, αλλα αμα σε εχουν σε στησει σε κατι, γιατι πας και το κανεις αποδεκτο;
γιατι αν δεν το αποδεχτεις δεν εχει ισχυ, αλλα το αποδεχτηκε, αυτο μαλλον αλλαζει λιγο τα πραγματα,ε;

Αποσυνδεδεμένος Stelios

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3298
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Απάντηση #979 στις: Ιούλιος 19, 2012, 12:13:20 μμ »
Το να μην συνταχθεί ο πίνακας των διορισμών ήταν κάτι μη αναμενόμενο.
Από την άλλη κρατά τον πίνακα του 24μηνου όπου υπάρχει και επιτυχία στον ΑΣΕΠ.
Εξάλλου και ο νόμος της Α.Δ προυποθέτει ΑΣΕΠ.
Το"όλα δείχνουν" εννοείται ότι είναι προσωπική εκτίμηση.Δε νομίζω ότι κάθε φορά πρέπει να το λέμε.Τη σκέψη μας ξεδιπλώνουμε και κάνουμε υποθέσεις.Όταν έχουμε διασταυρωμένες πληροφορίες, τότε αναφέρουμε την πηγή μας.
Αυτό που λες είναι αυτονόητο και συμφωνώ απολύτως.
Τίποτα δεν είναι αυτονόητο όμως και καλό είναι να το αναφέρουμε. Όπως και αν έχει καλό θα ήταν να αναφέρουμε και την πηγή μας ή έστω την προέλευση της πληροφορίας μας.
Επίσης δεν χρειάζεται να "πλακωνόμαστε" για την άποψη των των άλλων. Ο καθένας μπορεί να εκφέρει άποψη και να λέει την γνώμη του ακόμα και αν διαφωνούμε.
Αρκεί να μην "τραβάμε" την ανταλλαγή απόψεων και μονοπολούμε την συζήτηση.


Ευχαριστώ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160953
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 22
Επισκέπτες: 505
Σύνολο: 527

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.081 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.