*

Αποστολέας Θέμα: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012  (Αναγνώστηκε 683172 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος froski

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 557
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 82 (πρώην 17.02) Μηχανολόγος
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Απάντηση #1890 στις: Αύγουστος 07, 2012, 11:06:26 πμ »
...ακόμα και αν η πρόλσληψη αναπληρωτή στοιχίζει περισσότερο από την πρόσληψη μόνιμου...
sijun, μάλλον κάνεις λάθος εδώ. Με τα σημερινά δεδομένα (μισθοί, αποζημιώσεις, φορολογία, απαγόρευση 2ης εργασίας, προσλήψεις μετά τις 20 Οκτωβρίου) ο αναπληρωτής κοστίζει λιγότερο ή το ίδιο με έναν μόνιμο. Και κατά την άποψή μου κάνει καλύτερα τη δουλειά του (και επιπλέον σκάει και κολυμπάει).

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:48:10 »

Αποσυνδεδεμένος irenead

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1222
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Απάντηση #1891 στις: Αύγουστος 07, 2012, 11:14:54 πμ »
Irenead, το μόνο σίγουρο είναι ότι δε μας ρωτά κανένας πώς θα γίνουν οι διορισμοί! Επίσης, για ποια δικαιοσύνη και για ποια λογική μιλάς στη Χώρα του Παραλόγου και της Αδικίας; Σεβόμενη τους κανονισμούς του forum, το οποίο εκτιμώ, σταματώ εδώ τη συζήτηση  προκειμένου να μη γίνει αντιπαράθεση. Προσωπικά, με κάλυψαν απόλυτα οι απόψεις του nickitol και του Στέλιου στην προηγούμενη σελίδα. Το γιατί δε διορίζονται κάποιοι ας ανατρέξουν στα πολιτικά πράγματα της Ελλάδας όλα αυτά τα χρόνια, στην οικονομική πολιτική που ακολουθήθηκε, στην οικονομική κατάσταση που  επικρατεί σ'αυτή τη χώρα  και στην Τρόικα που έχουμε πάνω απ'το κεφάλι μας. Το σίγουρο είναι ότι δεν φταίνε οι φιλόλογοι!

Εγώ δεν είπα ότι φταίνε οι φιλόλογοι.Πως σε κάλυψαν οι απόψεις του Στέλιου, που λέει ότι έπρεπε να έχουν διοριστεί όλοι όσοι έπρεπε να έχουν διοριστεί 3 χρονια τώρα?Νομίζω,όπως σωστά λες, ότι δεν έχει νόημα να συνεχίσουμε τη συζήτηση.

Αποσυνδεδεμένος turtle

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 368
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Απάντηση #1892 στις: Αύγουστος 07, 2012, 11:22:19 πμ »
Φαντάζομαι ότι το όλοι περιλαμβάνει όλες τις κατηγορίες διοριστέων.

Σε κάθε περίπτωση νομίζω ότι χάνουμε το δάσος χάριν του δέντρου. Ακόμα κι αν όλοι οι φετινοί διοριστέοι είναι συνάδελφοι από ΑΣΕΠ πάλι θα μείνουν εκτός άτομα και από αυτή την κατηγορία όπως και από άλλες.

Για όλους μας είναι εξίσου ψυχοφθόρο και σίγουρα δε φταίνε οι όποιες ειδικότητες για το πρόβλημα. Αλλού θα ήταν σώφρον να αποδώσουμε ευθύνες...

Αποσυνδεδεμένος sijun

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Απάντηση #1893 στις: Αύγουστος 07, 2012, 11:29:35 πμ »
...ακόμα και αν η πρόλσληψη αναπληρωτή στοιχίζει περισσότερο από την πρόσληψη μόνιμου...
sijun, μάλλον κάνεις λάθος εδώ. Με τα σημερινά δεδομένα (μισθοί, αποζημιώσεις, φορολογία, απαγόρευση 2ης εργασίας, προσλήψεις μετά τις 20 Οκτωβρίου) ο αναπληρωτής κοστίζει λιγότερο ή το ίδιο με έναν μόνιμο. Και κατά την άποψή μου κάνει καλύτερα τη δουλειά του (και επιπλέον σκάει και κολυμπάει).

Αυτό που λες είναι ακόμα χειροτερο για τους μελλοντικους μόνιμους διορισμους.Ενδεικτικα το ανέφερα και εκανα τη συγκριση.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 07, 2012, 11:32:14 πμ από sijun »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:48:10 »

Αποσυνδεδεμένος demeb

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 948
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Απάντηση #1894 στις: Αύγουστος 07, 2012, 12:00:32 μμ »
Η πίτα είναι πολύ μικρή (μόλις 200 θέσεις) και νομίζω ότι τελικά θα διοριστούν οι ομάδες που κινήθηκαν πιο μεθοδικά. Έχω την εντύπωση ότι το 24μηνο κινήθηκε πιο μεθοδικά με το υπουργείο ολόκληρη τη χρονιά και νομίζω ότι θα έχει τη μερίδα του λέοντος στις προσλήψεις.  Με γνωριμίες που είχαν ή απέκτησαν μέσα στο υπουργείο υπερασπίστηκαν ακόμη και το 23,5, που σε αυτή τη φάση θα μπορούσε να έχει μείνει απέξω, ώστε να πάρουν ακόμη λίγα άτομα από άλλες ειδικότητες.
Οι ΑΣΕΠίτες με ΦΕΚ μάλλον θεώρησαν δεδομένο ότι έχουν προτεραιότητα λόγω ΦΕΚ και τελικά στις ειδικότητες με τις λιγότερες ανάγκες θα μείνουν πάλι απέξω. Δεν νομίζω ότι θα πάρουν έστω και ένα από κάποιες ειδικότητες όπως γαλλικών, πληροφορικής, τεχνολογικών σχολών κτλ. Πιστεύω ότι θα φροντίσουν να απορροφήσουν μεγάλο μέρος του 24μηνιτων φιλολογων, όλο το 24μηνο των φυσικών και κάποιους μαθηματικούς και οι υπόλοιπες 30-40 θέσεις θα είναι από όποια ομάδα πίεσε παραπάνω.

Αποσυνδεδεμένος demeb

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 948
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Απάντηση #1895 στις: Αύγουστος 07, 2012, 12:03:13 μμ »
ότι δεν θα καταρτιστούν πίνακες διορισμών σε κάποιες ειδικότητες σημαίνει ότι θα πάρουν μόνο από τον πίνακα του 24μηνου (εφόσον υπάρχουν) και όχι ότι δεν θα πάρει καθόλου από αυτές τις ειδικότητες.

nickitol

  • Επισκέπτης
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Απάντηση #1896 στις: Αύγουστος 07, 2012, 12:09:55 μμ »
Sijun,
Σε αυτα που ανεφερες περι συγχωνευσεων σχολειων και που ειναι γνωστα αλλωστε ,  προσθεσε και τον "εξορθολογισμο" (ετσι θα πλασσαριστει  αντι του ορου καταργηση μαθηματων)  της υλης, προγραμματος...

adigoni

  • Επισκέπτης
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Απάντηση #1897 στις: Αύγουστος 07, 2012, 12:12:56 μμ »
Έχει περάσει απ' το μυαλό κανενός ότι μπορεί να κάνουν συμπληρωματικές προσλήψεις με νέα εγύκλιο διορισμών τέλη Σεπτεμβρίου, αν δουν ότι τα κενά είναι τόσο υπέρμετρα, που μπορεί να χρειαστεί να προσλάβουν 20.000 αναπληρωτές και βάλε;Υπόθεση κάνω....Αν υπάρχει χάος στα σχολεία το πρώτο δεκαήμερο από πλευράς κενών, δε θα υπάρξουν δεύτερες σκέψεις στο υπουργείο;

Αποσυνδεδεμένος fotini18

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2487
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Απάντηση #1898 στις: Αύγουστος 07, 2012, 12:24:10 μμ »
Αdigoni, επειδή είμαι αρκετά χρόνια μέλος του forum και ΔΥΣΤΥΧΩΣ έχω πολύ καλή μνήμη, θέλω να σου πω ότι αυτό το σενάριο είχε ¨παιχτεί" και πέρυσι αλλά τίποτα τέτοιο δε συνέβη τελικά...Οπότε φΛούδες ελπίδες!!!
Αχ, Ελλάδα σ' αγαπώ...!!!

Η Ελλάδα ποτέ δεν πεθαίνει! Συνεχώς ξεψυχάει...(Δημήτρης Χορν)

Αποσυνδεδεμένος giota8

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3379
  • Φύλο: Γυναίκα
  • δεν περιγραφω αλλο!!! ΠΕ06
    • Προφίλ
    • ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ ΠΕ06
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Απάντηση #1899 στις: Αύγουστος 07, 2012, 12:24:37 μμ »
τοση αισιοδοξια που τη βρισκεις βρε adigoni μου?
και κατι ακομα...πως καταφερατε, ρε παιδια, γι'ακομα μια φορα να τσακωνεστε οι ειδικοτητες μεταξυ σας? συνεχιστε την ανθρωποφαγια και του χρονου οι διορισμοι θα ειναι -200!
Trust I seek and I find in you
Every day for us something new
Open mind for a different view
And nothing else matters

Αποσυνδεδεμένος k.d.pe03

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 660
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Απάντηση #1900 στις: Αύγουστος 07, 2012, 12:35:01 μμ »
Αdigoni, επειδή είμαι αρκετά χρόνια μέλος του forum και ΔΥΣΤΥΧΩΣ έχω πολύ καλή μνήμη, θέλω να σου πω ότι αυτό το σενάριο είχε ¨παιχτεί" και πέρυσι αλλά τίποτα τέτοιο δε συνέβη τελικά...Οπότε φΛούδες ελπίδες!!!
Φωτεινή,όχι μόνο πέρυσι,αλλά και πρόπερσι είχε παιχτεί αυτό το σενάριο για τους διοριστέους του ΑΣΕΠ.Οι άνθρωποι ακόμα είναι αδιόριστοι!!!!

Αποσυνδεδεμένος prof2

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 89
  • πως καταντήσαμε λοχία
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Απάντηση #1901 στις: Αύγουστος 07, 2012, 12:36:31 μμ »
Αντι να τσακωνεστε για το ποιοι ειναι πιο ικανοι να διοριστουν δεν αποφασιζουμε φετος να πιεσουμε ολοι για την καταργηση του 3848 και την επιστροφη στο παλιο καθεστως ?
Για να βαλουμε τα πραγματα σε μια ταξη στη ζωη μας ?
Λεω εγω τωρα ή υπαρχει κανεις που διαφωνει παλι  ?

Αποσυνδεδεμένος demeb

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 948
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Απάντηση #1902 στις: Αύγουστος 07, 2012, 12:42:19 μμ »
Έχει περάσει απ' το μυαλό κανενός ότι μπορεί να κάνουν συμπληρωματικές προσλήψεις με νέα εγύκλιο διορισμών τέλη Σεπτεμβρίου, αν δουν ότι τα κενά είναι τόσο υπέρμετρα, που μπορεί να χρειαστεί να προσλάβουν 20.000 αναπληρωτές και βάλε;Υπόθεση κάνω....Αν υπάρχει χάος στα σχολεία το πρώτο δεκαήμερο από πλευράς κενών, δε θα υπάρξουν δεύτερες σκέψεις στο υπουργείο;
όχι γιατί την ίδια δουλειά που κάνει ένας μόνιμος κάνει και ένας αναπληρωτής. Η διαφορά είναι ότι τον αναπληρωτή τον έχεις όποτε θλελεις και δεν πονοκεφαλιάζει το υπουργείο με μεταθέσεις, αποσπάσεις, καλοκαίρια που θα κάθεται και θα πληρώνεται. Γιατί τον Σεπτέμβριο να κάνει και άλλους διορισμούς μονίμων. Άσε που δημιουργείται και αδικία σε αυτούς που πήραν στην πρώτη φάση, σε περίπτωση που στη β φάση εμφανιστούν θέσεις που δεν υπήρχαν στην α φάση και ήταν της αρεσκείας του. Όπως γίνονται αδικίες στους αναπληρωτές, που κάποιος με λιγότερα μόρια βρίσκεται Αθήνα και αυτός με τα πολλά μόρια σε ένα νησάκι της ἀγονης γραμμής.

Αποσυνδεδεμένος k.d.pe03

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 660
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Μονίμων - Καλοκαίρι 2012
« Απάντηση #1903 στις: Αύγουστος 07, 2012, 12:42:59 μμ »
Αντι να τσακωνεστε για το ποιοι ειναι πιο ικανοι να διοριστουν δεν αποφασιζουμε φετος να πιεσουμε ολοι για την καταργηση του 3848 και την επιστροφη στο παλιο καθεστως ?
Για να βαλουμε τα πραγματα σε μια ταξη στη ζωη μας ?
Λεω εγω τωρα ή υπαρχει κανεις που διαφωνει παλι  ?
Πολύ εγωιστικό αυτό που λες.Οι απόφοιτοι των τελευταίων 4 ετών,τι θα κάνουν,να τα κάψουν τα πτυχία τους;Όχι επειδή προλάβαμε και χωθήκαμε σ ένα πίνακα να καταστρέψουμε όσους έμειναν απέξω, για να διοριστούμε εμείς!!!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32327
  • Τελευταία: pante96
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161666
  • Σύνολο θεμάτων: 19232
  • Σε σύνδεση σήμερα: 492
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 457
Σύνολο: 468

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.079 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.