*

Αποστολέας Θέμα: Πώς βρίσκετε ιδιαίτερα αγγλικών;  (Αναγνώστηκε 31046 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος tinkerbel!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 211
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πώς βρίσκετε ιδιαίτερα αγγλικών;
« Απάντηση #84 στις: Σεπτέμβριος 08, 2012, 06:32:30 μμ »
Κι όταν λέω 10€ μιλάω για τάξεις junior.Σε senior κάτω από 13 δεν θα έπαιρνα..εκτός κι αν κι ο γονιός δεχόταν κατώτερης ποιότητας μάθημα!Αλλά τα 20 μου φαίνονται πολλά για το 2012 και αν δεν μιλάμε έστω για Γ2.
Μυστικά για έναν ονειρεμένο γάμο! http://projectgamos.gr/

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πώς βρίσκετε ιδιαίτερα αγγλικών;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:55:19 »

Αποσυνδεδεμένος val_06

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 160
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 06
    • Προφίλ
Απ: Πώς βρίσκετε ιδιαίτερα αγγλικών;
« Απάντηση #85 στις: Σεπτέμβριος 08, 2012, 06:35:54 μμ »
λοιπον ....χθες συζητουσα με την μανα μου....τις τιμες μου.....τις ξερετε φανταζομαι  - πολλες φορες τις εχω αναφερει στο φορουμ. Και μου λεει ...."να χαμηλωσεις τις τιμες, εισαι πανακριβη." τις λεω "γιατι?" "για να βρεις περισσοτερα παιδια!!" "αφου με τοσες ωρες και λιγοτερα παιδια βγαζω τα ιδια χρηματα, απο οτι με τις ιδιες ωρες και περισσοτερα παιδια..."??????????????????τι να πεις ? ακου σκεπτικο... :-\

Ελληνίδα μαμά...να ναι καλά, αλλά θέλουν να ασχολούνται με όλα και να τα ρυθμίζουν όλα, ν'ακολουθείς τη γνώμη που έχουν, και άντε να τους πεις πως "δεν είναι έτσι" (και η δική μου πρώτη-πρώτη)

Αποσυνδεδεμένος EmmaB

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 831
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 'Ο,τι δε σε σκοτώνει σε κάνει πιο δυνατό
    • Προφίλ
Απ: Πώς βρίσκετε ιδιαίτερα αγγλικών;
« Απάντηση #86 στις: Σεπτέμβριος 08, 2012, 06:38:43 μμ »
λοιπον ....χθες συζητουσα με την μανα μου....τις τιμες μου.....τις ξερετε φανταζομαι  - πολλες φορες τις εχω αναφερει στο φορουμ. Και μου λεει ...."να χαμηλωσεις τις τιμες, εισαι πανακριβη." τις λεω "γιατι?" "για να βρεις περισσοτερα παιδια!!" "αφου με τοσες ωρες και λιγοτερα παιδια βγαζω τα ιδια χρηματα, απο οτι με τις ιδιες ωρες και περισσοτερα παιδια..."??????????????????τι να πεις ? ακου σκεπτικο... :-\
Αυτο ειναι αληθεια. Με χαμηλοτερες τιμες πρεπει να δουλευεις τις διπλασιες ωρες.Διπλασιες ωρες, διπλασιος κοπος. Απο οπου και να το πιασεις... Φαυλος κυκλος!
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 08, 2012, 10:06:48 μμ από EmmaB »
On ne voit bien qu’avec le cœur. L’essentiel est invisible pour les yeux.

Le petit prince

Αποσυνδεδεμένος eng_teacher

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 367
    • Προφίλ
Απ: Πώς βρίσκετε ιδιαίτερα αγγλικών;
« Απάντηση #87 στις: Σεπτέμβριος 08, 2012, 06:40:24 μμ »
λοιπον ....χθες συζητουσα με την μανα μου....τις τιμες μου.....τις ξερετε φανταζομαι  - πολλες φορες τις εχω αναφερει στο φορουμ. Και μου λεει ...."να χαμηλωσεις τις τιμες, εισαι πανακριβη." τις λεω "γιατι?" "για να βρεις περισσοτερα παιδια!!" "αφου με τοσες ωρες και λιγοτερα παιδια βγαζω τα ιδια χρηματα, απο οτι με τις ιδιες ωρες και περισσοτερα παιδια..."??????????????????τι να πεις ? ακου σκεπτικο... :-\

Πολύ σωστή απάντηση, αυτό ακριβώς σκεφτόμουν τώρα. Ότι το εισόδημα πάνω-κάτω βγαίνει το ίδιο, απλά ο ένας απλά κάνει ό,τι έκανε και παλιά, και ο άλλος έχει λιώσει στους δρόμους να τρέχει από μάθημα σε μάθημα για να βγάλει συνολικά τα ίδια χρήματα με τον πρώτον! catwoman πρέπει να δουλεύεις αρκετά χρόνια και να έχεις φτιάξει μεγάλο κύκλο για να δουλεύεις έτσι, σωστά; Μπράβο σου πάντως!  ;D
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 08, 2012, 07:22:48 μμ από antigoni118 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πώς βρίσκετε ιδιαίτερα αγγλικών;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:55:19 »

Αποσυνδεδεμένος catwoman

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2599
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πώς βρίσκετε ιδιαίτερα αγγλικών;
« Απάντηση #88 στις: Σεπτέμβριος 08, 2012, 06:43:50 μμ »
δουλευω αρκετα χρονια αλλα περυσι με τη  αρχη της χρονιας και τις κρισης ημουν με 12 ωρες ιδιαιτερο και χωρις να εργαζομαι σε κανενα σχολειο!!! απελπιστηκα...φετος πολυ καλυτερα τα πραγματα, 20 ωρες...προς το παρον...αλλα και να μην αυξηθουν ειναι αρκετες...δεν παραπονιεμαι...

Αποσυνδεδεμένος eng_teacher

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 367
    • Προφίλ
Απ: Πώς βρίσκετε ιδιαίτερα αγγλικών;
« Απάντηση #89 στις: Σεπτέμβριος 08, 2012, 06:44:33 μμ »
Κι όταν λέω 10€ μιλάω για τάξεις junior.Σε senior κάτω από 13 δεν θα έπαιρνα..εκτός κι αν κι ο γονιός δεχόταν κατώτερης ποιότητας μάθημα!

Τέτοιες τιμές έχω κι εγώ! :)

ΥΓ. Όσον αφορά τις περιοχές, μαμά από Κηφισιά με πήρε τηλ για παιδί σε επίπεδο junior και ήθελε να επιβεβαιώσει δις το ότι χρεώνω 10 ευρώ για αυτήν την τάξη! Η κρίση έχει αρχίσει να μην κάνει διακρίσεις.. όπως πολύ σωστά ειπώθηκε και προηγουμένως..  ::)

Αποσυνδεδεμένος eng_teacher

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 367
    • Προφίλ
Απ: Πώς βρίσκετε ιδιαίτερα αγγλικών;
« Απάντηση #90 στις: Σεπτέμβριος 08, 2012, 06:48:38 μμ »
δουλευω αρκετα χρονια αλλα περυσι με τη  αρχη της χρονιας και τις κρισης ημουν με 12 ωρες ιδιαιτερο και χωρις να εργαζομαι σε κανενα σχολειο!!! απελπιστηκα...φετος πολυ καλυτερα τα πραγματα, 20 ωρες...προς το παρον...αλλα και να μην αυξηθουν ειναι αρκετες...δεν παραπονιεμαι...

Χαίρομαι, να έχεις πάντα δουλειά σου εύχομαι. Εγώ είμαι 2η χρονιά στα ιδιαίτερα και δεν μπορώ να ανεβάσω τις τιμές, καθώς πέρα από την κρίση είμαι και νέα στο χώρο και σχετικά άπειρη. Έχω βάλει στόχο να μη δεχτώ να πέσω κάτω από τα 10 ευρώ, όμως.

Αποσυνδεδεμένος tinkerbel!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 211
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πώς βρίσκετε ιδιαίτερα αγγλικών;
« Απάντηση #91 στις: Σεπτέμβριος 08, 2012, 07:42:04 μμ »
Αντιγόνη, επειδή δουλεύω αρκετά χρόνια, οι τιμές που παρέθεσα είναι οι κατώτερες που θα δεχόμουν.Προς το παρόν δεν έχω αυτές.Για κάποιον που ξεκινάει, ναι είναι καλά.Φέτος, θα έχω μόνο 13 ώρες όμως απ' ό,τι δείχνει.Χαρτάκια έβαλα, αλλά τηλέφωνο έχουν πάρει μόνο ''booty call''. Δεν έχω χάσει όμως κάθε ελπίδα γιατί ο κόσμος έχει χαλάσει όλα του τα λεφτά στις διακοπές, στις εκπτώσεις και στα σχολικά και στον τελευταίο λογαριασμό ήρθαν τα χαράτσια.Ίσως κάποιοι περιμένουν να διευθετήσουν πρώτα τέτοιες υποχρεώσεις και αργότερα να κοιτάξουν για μαθήματα.Μου έχει τύχει άλλωστε προηγούμενες χρονιές να καλούν για καινούριο ιδιαίτερο και μέσα Οκτώβρη.Τις προηγούμενες μέρες ομολογώ πανικοβλήθηκα, όμως τώρα έχει αρχίσει να στρώνει κάπως.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 08, 2012, 08:01:03 μμ από tinkerbel! »
Μυστικά για έναν ονειρεμένο γάμο! http://projectgamos.gr/

Αποσυνδεδεμένος EmmaB

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 831
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 'Ο,τι δε σε σκοτώνει σε κάνει πιο δυνατό
    • Προφίλ
Απ: Πώς βρίσκετε ιδιαίτερα αγγλικών;
« Απάντηση #92 στις: Σεπτέμβριος 08, 2012, 07:53:40 μμ »
Περυσι νεα συναδελφος που διδασκει γαλλικα και δεν ειχε καθολου μαθητες ειχε γεμισει την πολη αφισακια με τιμη εκκινησης τα 6 ευρω!Επειδη ολες ειχαμε απορια αν θ'αποδοσει το συστημα εχω να πω πως δεν απεδωσε. Δεν βρεθηκαν μαθητες. Αλλο να τυχει να παρεις σε καποια μεμονωμενη περιπτωση μαθητη χαμηλη τιμη( λογω συγγενειας ή οτιδηποτε αλλο) και αλλο να το κανεις συστηματικα.
On ne voit bien qu’avec le cœur. L’essentiel est invisible pour les yeux.

Le petit prince

Αποσυνδεδεμένος planety

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 868
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πώς βρίσκετε ιδιαίτερα αγγλικών;
« Απάντηση #93 στις: Σεπτέμβριος 08, 2012, 09:23:57 μμ »
βαλεντίνα, ακριβώς γι αυτό ειναι αυτή που είναι η τιμή, γιατί όπως είπες αναγνωρίζω την περιοχή και ξέρω και την οικογένεια.. είπα άλλωστε και το παράδειγμα του φίλου και συναδέλφου από τον κορυδαλλό. Τέλος πάντων, ίσως επειδή είμαι στριφνή και μονόχνωτη έχω αυτές τις απόψεις, ίσως γι αυτό και δεν έχω και τόσα παιδιά όσα διαβάζω ότι έχετε οι περισσότεροι εδώ, αλλά επειδή ο καθένας πορεύεται όπως έχει μάθει να ζει και να αναπνέει καλύτερα, όλα δεχτά και σεβαστά είναι. Ίσως επειδή ως μαθήτρια έδωσαν οι γονείς μου πολλά λεφτά (με πάρα πολλές θυσίες και από τους δυο) στα ιδιαίτερα στην β' και γ' λυκειου έχω μια συγκεκριμένη άποψη για τα ιδιαίτερα, ο φίλος μου μου λέει ότι πρέπει να αλλάξω άποψη, αλλά όπως προείπα, ο καθένας όπως έχει μάθει και έχει ζησει πορεύεται. Επειδή όμως ακούω και μιλάω και με άλλους συναδέλφους και ξέρω τις τιμές στην περιοχή μου, η τιμή μου είναι καλή για προυπάρχων μαθητή. Τώρα αν έρθει καινούργιος, θα ζητήσω 15, πιο κάτω δεν πέφτω. Αν δεν βρω, θα κάνω κάτι άλλο και με λιγότερα, απλώς δεν δέχομαι γι αυτή την δουλειά να πάρω λιγότερα. Δεν ξέρω πώς το έχω ταξινομημένο έτσι στο μυαλό μου... ;D ;D παρθένος, τι να πει κανείς.. δεν βγάζεις άκρη!  8)
Σ' όποιον αρέσουμε, για τους άλλους δεν θα μπορέσουμε! Χρόνια τώρα...

Αποσυνδεδεμένος val_06

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 160
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 06
    • Προφίλ
Απ: Πώς βρίσκετε ιδιαίτερα αγγλικών;
« Απάντηση #94 στις: Σεπτέμβριος 09, 2012, 10:18:46 πμ »
Καταλαβαίνω τι λες, planety, και το συμμερίζομαι μέχρι ένα σημείο, δεν είσαι μονόχνωτη, απλά σκέφτεσαι μαχητικά! Εγώ μου φαίνεται έχω παραδώσει τα όπλα...ίσως πρέπει να το ξανασκεφτώ!

Αποσυνδεδεμένος daffodils

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 611
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Πώς βρίσκετε ιδιαίτερα αγγλικών;
« Απάντηση #95 στις: Σεπτέμβριος 09, 2012, 11:23:19 πμ »
Και βρε κοριτσια τί γίνεται όταν αργούν όλοι να αποφασίσουν, πέφτουν όλοι μαζί τον Οκτώβρη αφού έχουν κανονίσει όλα τα άλλα μαθήματα και μένεις τελαυταία να γίνεις λάτιχο για να τους ικανοποιήσεις όλους? Που φυσικά δε γίνεται και εσύ χτυπάς το κεφάλι σου που έχασες 1-2 ιδιαίτερα αυτή και την άλλη χρονιά?  :o :o
To see the World in a Grain of Sand And Heaven in a Wild Flower,
Hold Infinity in the palm of your hand And Eternity in an hour.
                 WILLIAM BLAKE

Αποσυνδεδεμένος catwoman

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2599
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πώς βρίσκετε ιδιαίτερα αγγλικών;
« Απάντηση #96 στις: Σεπτέμβριος 09, 2012, 11:24:18 πμ »
δεν πειραζει ας ερθουν και Οκτωβρη...αρκει να ερθουν...

Αποσυνδεδεμένος vg76

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 156
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πώς βρίσκετε ιδιαίτερα αγγλικών;
« Απάντηση #97 στις: Σεπτέμβριος 09, 2012, 11:42:03 πμ »
Και οι δυο πλευρές έχουν απόλυτο δίκιο γιατι οι εποχές έχουν αγριέψει και χρειάζεται συμβιβασμός. Τώρα ως ποιό σημείο θα συμβιβαστεί κανείς όπως έχετε ήδη αναφέρει είναι ένα καθαρά προσωπικό θέμα. Ανήκω στις τυχερές που έχουν δουλέψει χρόνια σε ιδιαίτερα τις πολύ καλές εποχές, όταν οι επιπλέον γνώσεις, η δουλειά και η πείρα μπορούσαν να πληρωθούν. Νομίζω όμως οτι αν εξακολουθούσα ακόμα να διδάσκω σε ιδιαίτερα, θα έκανα περίπου οτι και η planety. Ακόμα και στις καλές εποχές βέβαια, αν ήσουν ακόμα στη σχολή ή είχες πείρα λίγων χρόνων δε μπορούσες να ζητήσεις πάνω απο 15 ευρώ, ακόμα και σε FCE επίπεδο. Όχι γιατι το λέει κάποιος άγραφος νόμος αλλά για να μπορείς να είσαι ανταγωνιστικός-η. Αυτό που είναι σίγουρο όμως είναι   Α. οτι το ιδιαίτερο μάθημα δεν απευθύνεται σε όλους, και Β. οι γονείς πάντα έψαχναν για καλύτερη τιμή, οι περισσότεροι όμως ήξεραν περίπου τις τιμές της αγοράς και αν κάποιος ζητούσε πολύ λιγότερα, απλά τον κοιτούσαν με καχυποψία και πιθανότατα δεν έκλειναν και μαζί του.
Προσωπική συμβουλή: αν είστε σίγουροι για τον εαυτό σας, γνωρίζετε καλά το επίπεδο που πρόκειται να αναλάβετε και έχετε επιτυχίες στο ενεργητικό σας, μη συμβιβάζεστε με ψίχουλα. Προσαρμογή ναι, όχι εξευτελισμός του μαθήματος και του ρόλου σας. Αυτά που ακούω για 6-7 ευρώ είναι εξωφρενικά όταν ο καφές είναι ακόμα στα 4-5. Αν ο γονιός ζητήσει πολύ χαμηλή τιμή γιατι αδυνατεί να πληρώσει, προτείνετε γκρουπάκι ή αν αυτό δεν είναι δυνατό, τότε τουλάχιστον περιορίστε τα δικά σας έξοδα μετακίνησης κάνοντας ένα δίωρο την εβδομάδα. Φυσικά και δεν είναι ο,τι καλύτερο παιδαγωγικά αλλά προσωπικά το βλέπω ως τη μόνη λύση σε αυτές τις περιπτώσεις.
Επίσης, σπάνια κάποιος γονιός έπαιρνε πρώτος τηλ το Σεπτέμβρη (το λέω για να μην ανησυχείτε :) ). Στις περισσότερες περιπτώσεις αν και είχαμε συνεννοηθεί οτι το παιδί θα συνεχίσει, δεν έπαιρναν τηλ αρχές Σεπτέμβρη γιατι περίμεναν να ανοίξουν πρώτα τα σχολεία για να δουν μέρες και πρόγραμμα και επίσης γιατι δεν υπήρχε λόγος βιασύνης (και για εξοικονόμηση χρημάτων εννοείται) αν το παιδί δεν έδινε εξετάσεις για κάποιο πιστοποιητικό. Εσείς όμως μπορείτε μια χαρά να επικοινωνήσετε μαζί τους και καθόλου δε ρίχνετε τα μούτρα σας ;).
Φυσικά ολα αυτά είναι προσωπικές απόψεις και αποστάγματα πείρας  :D :D :D (νιώθω τελείως γιαγιά), ο κάθενας ομώς ακολουθεί το δικό του δρόμο και αυτό που του επιβάλλει η λογική και η συνείδησή του. Σαφώς και θα γίνουν σημαντικές εξατομικευμένες διευκολύνσεις (περιοχή, οικονομική κατάσταση, επίπεδο, ώρες κλπ) απλά οχι όλες σε βάρος σας. Αυτά, συγνώμη για το σέντονι :)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159573
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 368
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 25
Επισκέπτες: 329
Σύνολο: 354

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.075 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.