*

Αποστολέας Θέμα: Πώς βρίσκετε ιδιαίτερα αγγλικών;  (Αναγνώστηκε 30959 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος EmmaB

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 831
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 'Ο,τι δε σε σκοτώνει σε κάνει πιο δυνατό
    • Προφίλ
Απ: Πώς βρίσκετε ιδιαίτερα αγγλικών;
« Απάντηση #98 στις: Σεπτέμβριος 09, 2012, 03:24:56 μμ »
Και οι δυο πλευρές έχουν απόλυτο δίκιο γιατι οι εποχές έχουν αγριέψει και χρειάζεται συμβιβασμός. Τώρα ως ποιό σημείο θα συμβιβαστεί κανείς όπως έχετε ήδη αναφέρει είναι ένα καθαρά προσωπικό θέμα. Ανήκω στις τυχερές που έχουν δουλέψει χρόνια σε ιδιαίτερα τις πολύ καλές εποχές, όταν οι επιπλέον γνώσεις, η δουλειά και η πείρα μπορούσαν να πληρωθούν. Νομίζω όμως οτι αν εξακολουθούσα ακόμα να διδάσκω σε ιδιαίτερα, θα έκανα περίπου οτι και η planety. Ακόμα και στις καλές εποχές βέβαια, αν ήσουν ακόμα στη σχολή ή είχες πείρα λίγων χρόνων δε μπορούσες να ζητήσεις πάνω απο 15 ευρώ, ακόμα και σε FCE επίπεδο. Όχι γιατι το λέει κάποιος άγραφος νόμος αλλά για να μπορείς να είσαι ανταγωνιστικός-η. Αυτό που είναι σίγουρο όμως είναι   Α. οτι το ιδιαίτερο μάθημα δεν απευθύνεται σε όλους, και Β. οι γονείς πάντα έψαχναν για καλύτερη τιμή, οι περισσότεροι όμως ήξεραν περίπου τις τιμές της αγοράς και αν κάποιος ζητούσε πολύ λιγότερα, απλά τον κοιτούσαν με καχυποψία και πιθανότατα δεν έκλειναν και μαζί του.
Προσωπική συμβουλή: αν είστε σίγουροι για τον εαυτό σας, γνωρίζετε καλά το επίπεδο που πρόκειται να αναλάβετε και έχετε επιτυχίες στο ενεργητικό σας, μη συμβιβάζεστε με ψίχουλα. Προσαρμογή ναι, όχι εξευτελισμός του μαθήματος και του ρόλου σας. Αυτά που ακούω για 6-7 ευρώ είναι εξωφρενικά όταν ο καφές είναι ακόμα στα 4-5. Αν ο γονιός ζητήσει πολύ χαμηλή τιμή γιατι αδυνατεί να πληρώσει, προτείνετε γκρουπάκι ή αν αυτό δεν είναι δυνατό, τότε τουλάχιστον περιορίστε τα δικά σας έξοδα μετακίνησης κάνοντας ένα δίωρο την εβδομάδα. Φυσικά και δεν είναι ο,τι καλύτερο παιδαγωγικά αλλά προσωπικά το βλέπω ως τη μόνη λύση σε αυτές τις περιπτώσεις.
Επίσης, σπάνια κάποιος γονιός έπαιρνε πρώτος τηλ το Σεπτέμβρη (το λέω για να μην ανησυχείτε :) ). Στις περισσότερες περιπτώσεις αν και είχαμε συνεννοηθεί οτι το παιδί θα συνεχίσει, δεν έπαιρναν τηλ αρχές Σεπτέμβρη γιατι περίμεναν να ανοίξουν πρώτα τα σχολεία για να δουν μέρες και πρόγραμμα και επίσης γιατι δεν υπήρχε λόγος βιασύνης (και για εξοικονόμηση χρημάτων εννοείται) αν το παιδί δεν έδινε εξετάσεις για κάποιο πιστοποιητικό. Εσείς όμως μπορείτε μια χαρά να επικοινωνήσετε μαζί τους και καθόλου δε ρίχνετε τα μούτρα σας ;).
Φυσικά ολα αυτά είναι προσωπικές απόψεις και αποστάγματα πείρας  :D :D :D (νιώθω τελείως γιαγιά), ο κάθενας ομώς ακολουθεί το δικό του δρόμο και αυτό που του επιβάλλει η λογική και η συνείδησή του. Σαφώς και θα γίνουν σημαντικές εξατομικευμένες διευκολύνσεις (περιοχή, οικονομική κατάσταση, επίπεδο, ώρες κλπ) απλά οχι όλες σε βάρος σας. Αυτά, συγνώμη για το σέντονι :)
Σωστη!!! :D :D :D
On ne voit bien qu’avec le cœur. L’essentiel est invisible pour les yeux.

Le petit prince

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πώς βρίσκετε ιδιαίτερα αγγλικών;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:18:36 »

Αποσυνδεδεμένος new_pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 574
    • Προφίλ
Απ: Πώς βρίσκετε ιδιαίτερα αγγλικών;
« Απάντηση #99 στις: Σεπτέμβριος 09, 2012, 03:38:38 μμ »
Vg76 συμφωνώ σε όλα.
 Και γω πάντα θυμάμαι τον εαυτό μου να παίρνω εγώ τηλ τον Σεπτέμβριο. Αφου φέτος ένα ιδιαίτερο με πήρε απο μόνο του και μου έκανε πολύ εντύπωση!!

Αποσυνδεδεμένος val_06

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 160
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 06
    • Προφίλ
Απ: Πώς βρίσκετε ιδιαίτερα αγγλικών;
« Απάντηση #100 στις: Σεπτέμβριος 09, 2012, 07:23:13 μμ »
Εμένα παιδιά μισοι-μισοι. Δύο τους πήρα εγώ, και είπαν οτι με περιμεναν να παρω και, αν δεν έπαιρνα μέχρι σήμερα, από Δευτέρα θα έπαιρναν εκείνοι.

Αποσυνδεδεμένος eng_teacher

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 367
    • Προφίλ
Απ: Πώς βρίσκετε ιδιαίτερα αγγλικών;
« Απάντηση #101 στις: Σεπτέμβριος 09, 2012, 08:27:23 μμ »
Και οι δυο πλευρές έχουν απόλυτο δίκιο γιατι οι εποχές έχουν αγριέψει και χρειάζεται συμβιβασμός. Τώρα ως ποιό σημείο θα συμβιβαστεί κανείς όπως έχετε ήδη αναφέρει είναι ένα καθαρά προσωπικό θέμα....................................Σαφώς και θα γίνουν σημαντικές εξατομικευμένες διευκολύνσεις (περιοχή, οικονομική κατάσταση, επίπεδο, ώρες κλπ) απλά οχι όλες σε βάρος σας. Αυτά, συγνώμη για το σέντονι :)

Vg76.. πολύ σοφό "σεντόνι"!!!  ;)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πώς βρίσκετε ιδιαίτερα αγγλικών;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:18:36 »

Αποσυνδεδεμένος vg76

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 156
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πώς βρίσκετε ιδιαίτερα αγγλικών;
« Απάντηση #102 στις: Σεπτέμβριος 09, 2012, 08:37:04 μμ »
Antigoni118 για να βρίσκεις σοφό το σεντόνι μου, είναι επίσημο πια, γέρασα! :)
Μετά απο αυτό, μπορούμε να μαζευτούμε γύρω απο το τζάκι και να σας λέω παραμύθια ;D

Αποσυνδεδεμένος planety

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 868
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πώς βρίσκετε ιδιαίτερα αγγλικών;
« Απάντηση #103 στις: Σεπτέμβριος 09, 2012, 08:47:59 μμ »
vg76, δεν έχω να αλλάξω ούτε κόμμα από το ποστ σου! συμφωνώ απόλυτα! ειδικά σε αυτά: "Α. οτι το ιδιαίτερο μάθημα δεν απευθύνεται σε όλους, και Β. οι γονείς πάντα έψαχναν για καλύτερη τιμή, οι περισσότεροι όμως ήξεραν περίπου τις τιμές της αγοράς και αν κάποιος ζητούσε πολύ λιγότερα, απλά τον κοιτούσαν με καχυποψία και πιθανότατα δεν έκλειναν και μαζί του. "

ιδιαίτερο δεν μπορούν να κάνουν όλοι και επίσης παλιά όταν ζητούσε κάποιος λιγα, τον κοιτουσαν περιεργα, ειδικα σε κατι εκαλες και κηφισιες γιατι νομιζαν οτι ειναι φτωχομπινες καθηγητης και δεν ξερει και πολλα.. μου θυμιζει κατι που μου ελεγε ενας γνωστος μου οτι πηγε πιο παλια μια κυρια της εκαλης σε ντελικατεσεν της περιοχης να παρει γαλοπουλα, κι επειδη την βρηκε φτηνη αναρωτηθηκε γιατι κι αν ειναι καλη.. ενω ηταν αριστης ποιοτητας, τελικα δεν πηρε.. οταν ο ιδιοκτητης ψυλλιαστηκε, ανεβασε στα υψη την τιμη, ηρθε ξανα η κυρια και τοτε την αγόρασε, γιατί είπε ότι για να ειναι τόσο ακριβή θα είναι καλή!!! βγάζεις άκρη με τους άνθρωπους...;; ::) ::) ::) ::)
Σ' όποιον αρέσουμε, για τους άλλους δεν θα μπορέσουμε! Χρόνια τώρα...

Αποσυνδεδεμένος vg76

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 156
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πώς βρίσκετε ιδιαίτερα αγγλικών;
« Απάντηση #104 στις: Σεπτέμβριος 09, 2012, 08:52:20 μμ »
Έτσι ακριβώς είναι! Και σε αντιστοιχία Θεσσαλονίκης, ξέρω συναδέλφους που όταν τύχαινε ιδιαίτερο σε Πανόραμα, Πυλαία, Μητροπόλεως στο κέντρο και άλλες χλιδάτες περιοχές ανέβαζαν τις τιμές κυρίως για να μην τους απορρίψουν!

Αποσυνδεδεμένος planety

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 868
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πώς βρίσκετε ιδιαίτερα αγγλικών;
« Απάντηση #105 στις: Σεπτέμβριος 09, 2012, 09:40:59 μμ »
άμα θέλουν δούλεμα οι άνθρωποι, δεν μπορείς να κάνεις και πολλά, αφού το τραβάει ο οργανισμός τους!
Σ' όποιον αρέσουμε, για τους άλλους δεν θα μπορέσουμε! Χρόνια τώρα...

Αποσυνδεδεμένος vg76

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 156
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πώς βρίσκετε ιδιαίτερα αγγλικών;
« Απάντηση #106 στις: Σεπτέμβριος 09, 2012, 09:48:30 μμ »
Α, και χρόνια σου πολλά για αύριο planety!

Αποσυνδεδεμένος planety

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 868
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πώς βρίσκετε ιδιαίτερα αγγλικών;
« Απάντηση #107 στις: Σεπτέμβριος 10, 2012, 08:18:05 πμ »
θενκ γιου!! ;D ;D να είμαστε όλοι καλά!! :) :)
Σ' όποιον αρέσουμε, για τους άλλους δεν θα μπορέσουμε! Χρόνια τώρα...

Αποσυνδεδεμένος tinkerbel!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 211
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πώς βρίσκετε ιδιαίτερα αγγλικών;
« Απάντηση #108 στις: Σεπτέμβριος 11, 2012, 11:42:34 μμ »
Δεν σκέφτηκες κάτι...με τη συμβουλή αυτή την ενθαρρύνεις να συνεχίσει το γαϊτανάκι μείωσης τιμών στα ιδιαίτερα... ???
Μυστικά για έναν ονειρεμένο γάμο! http://projectgamos.gr/

Αποσυνδεδεμένος EmmaB

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 831
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 'Ο,τι δε σε σκοτώνει σε κάνει πιο δυνατό
    • Προφίλ
Απ: Πώς βρίσκετε ιδιαίτερα αγγλικών;
« Απάντηση #109 στις: Σεπτέμβριος 11, 2012, 11:58:06 μμ »
Δεν σκέφτηκες κάτι...με τη συμβουλή αυτή την ενθαρρύνεις να συνεχίσει το γαϊτανάκι μείωσης τιμών στα ιδιαίτερα... ???
+++++++ Φαυλος κυκλος.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 12, 2012, 12:03:36 πμ από EmmaB »
On ne voit bien qu’avec le cœur. L’essentiel est invisible pour les yeux.

Le petit prince

Αποσυνδεδεμένος sofaki4

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Απ: Πώς βρίσκετε ιδιαίτερα αγγλικών;
« Απάντηση #110 στις: Σεπτέμβριος 12, 2012, 12:05:20 πμ »
για να καταληξετε σε τιμη για καποιο ιδιαιτερο ποια ειναι τα κριτηρια σας?και εγω του prof.ειμαι αλλα δουλευω 6 χρονια τωρα,δοξα το θεο πολυ καλα.φετος ομως εχω προβληματιστει παρα πολυ!σκεφτομαι να μη κανω καμια αυξηση σε παιδια που ηδη ειχα κι ας περναν στην επομενη ταξη.προχθες με απερριψε μια γειτονισσα γιατι ζητησα 13  σε pr-L και 14 θα της επαιρνα στη Lower.ειναι πολλα?το κορυφαιο δε,ηταν οταν ο αντρας μου απο περιεργια πηρε τηλ.σε μια αγγελια  υποκρινομενος οτι εχει ενα παιδι σε Lower και ενα A junior, και η κοπελα του ειπε οτι για το μικρο θελει 6και 1 ωρα την βδομαδα.ενω για το μεγαλο παλι 6  και 2 ωρες τη βδομαδα.τρελο? κι οταν την ρωτησε αν εχει σημασια πουειναι διαφορετικου επιπεδου εκεινη ειπε οτι δεν εχει σημασια γιατι δεν το δουλευει ετσι.δεν ειναι πολυ λιγα?ενταξει μιλαμε για επαρχιακη πολη,αλλα....και τωρα μου λεει οτι ειμαι εγω ακριβη!!!!!βρηκα και το μπελα μου!!!!!

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Πώς βρίσκετε ιδιαίτερα αγγλικών;
« Απάντηση #111 στις: Σεπτέμβριος 12, 2012, 12:09:00 πμ »
Ο νόμος της προσφοράς και της ζήτησης σε ανταγωνιστικο περιβαλλον και σε αγωνα δρομου για επιβίωση.... Ολα ειναι πλέον δυνατά.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32277
  • Τελευταία: ΤΣΕΦΙ
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158512
  • Σύνολο θεμάτων: 19197
  • Σε σύνδεση σήμερα: 534
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 499
Σύνολο: 511

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.079 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.